Uit den omtrek^ moet wordion mot de geaardheid der stoffen. De kranen bouw ontwikkelt zich nog voort durend en ook hier ontmoeten wij specdaa.1- constructiea voor elk doel. Elke waar eischt niet alleeai haar eigen vervoermiddel, haar eigen verlaadkranon, die tot in de kleinste onderdeelen doelmatig en practisch moeten zijn. Dit nu is bijna uitsluitend mogelijk met electrisch bewogen hefwerktuigenja, men kan veilig zeggen, dat vele der tegen woordige constructies, van de zware typen van 150 ton, tot de lichte zielfbewegende ka- bellooptakels, alleen door de electrotechniek mogelijk zijn geworden. De elect rise lie bewegingsinrichtingen voor sluizen, bruggen, dokken, mijnen, pompen, enz., het zelf bewegend transport worden aangehaald als toepassingen, die meer en meer veld winnen. In samenhang met de moderne transport middelen, zijn de automatische weegwerk tuigen te noemen, die snel en juist wegen en liet gewicht zelfwerkend registreeren. Ten slotte wordt op een van de grootste voordeelen van de electrisehe bedrijfkrachten gewezen, nl. de bedrijfsoombinaties. Men kan met een centrale b.v. een dorp verlich ten, overdag eenige werkplaatsen van kracht voorzien; in regentijd de polders bemalen, kortom, aan ieder die kracht noodig heeft, onder welken vorm ook, die verstrekken. Hot zijn do landen die rijk zijn aan watervallen, die ons hierin het voorbeeld geven Zwit serland en Italië b.v., waar kleine gemeen ten op goedkoope wijze van electrischen stroom voorzien worden. Het feit, dat in deze landen de watervallen een onuitputtelijke en goedkoope ki-achtbron vormen, heeft den stoot gegeven tot do oprichting van die cen trales. Evenwel is de quaestie van brandstof in dezen geenszins een beletsel om ook hier te lande kracht- en lichtoentrales voor ge combineerde bedrijven te scheppen. Het doel van de afdeeling Technische-Ad- viezou, is den handel en de niet-electrotech- nische nijverheid voor te lichten omtrent de voordeelen van een wetenschappelijke behan deling van al deze kwesties. Hare adviezen blijven buiten kwestks van koop of verkoop, gelijk trouwens alle daden van koophandel krachtens de reglementen vreemd blijven aan de werkzaamheid van het Bureau voor Han delsinlichtingen. De brochure van den heer Ham is op aanvraag aan den directeur van het Bureau voor Handelsinlichtingen koste loos verkrijgbaar. Oranjedagte Arnhem. Omtrent den historischen ootocht, dien de Vereeniging „Oranjedag'' den 31en Augustus (Koninginne- verjaardag) hoopt te doen houden, hooren we, dat in de afdeeling II..Vrijheid bedreigd en gered'' (tijdvak van Willem III den Stad houder-Koning) zal voorkomen de echte koets, waarin deze Willem III met zijn gemalin Maria van York na zijn terugkeer uit Enge land, hun intocht deden binnen 's Graven- li age, Febr. 1691, ter bijwoning vanhetHaag- sche Oongres. De Stadhouder-Koning en zijim Gemalin zullen in de koet9 dezelfde die bij de Leidsche Maskerade dienst deed zijn ge zeten. (Arnh. -Ct.) De kanonnen van De Ru ij- ter. De twee in de Straat van Messina op- gevischte kanonnen, die bij het standbeeld van De Ruijter te Vlissingen moeten ge plaatst worden en thans te Amsterdam lig gen, worden met de „Evertsen" naar De Ruij.ter's geboorteplaats vei'voerd. Historische optocht te Maastricht. Men meldlt De historische optocht van 13 en 15 Augus tus te Maastricht belooft schitterend te wor den als geen zijner vele voorgangei's. Zoowel wat betreft het aantal deelnemers, hetwelk enorm veel grooter is dan ooit te voren, als wat aangaat de prachtige wagens en de rijkdom der costuums (grootendeels ge leverd door het Nederlandsch kostuummaga- zrijn voorheen Helmbout en Co., te Amster dam). Het oomité van toezicht heeft gisteren zijn laatste rondegang gedaan de laatste hand is gelegd aan praalwagens, costumes en paar dentuigen, boomen zijn gesnoeid, telefoon draden weggenomen en lantaarns verplaatst om vrijen doorgang te geven aan de wagens- li ooger-dan-een-huis. Uitgebreide maatregelen voor een goede orde zijn genomen. Elke deelnemende ver eeniging zorgt voor commissarissen van orde, en daarenboven staat het geheele politie corps met nog bereden maréchaussees onder het opperbevel van den inspecteur van po litie. Om zich niet enkel te bepalen tot een een- voudigen roudegang door de stad, heeft de organ iseerendo vereeniging „Maastricht Vooruit'' het gelukkige idéé gehad dezen tocht te doen gepaard gaan met- een huldi ging van lands- en stadsbestuur. Deze plechtigheid zal des Zondagsnamid dags ten 3 ure op het afgesloten marktter rein, vóór het gemeentehuis plaats hebben, en de vereeniging is zoo gelukkig geweest er in te slagen om mevrouw van Ollefen, lid van hv1 Kon. Nederl. Tooneel, een onzer be kendste Nederlandsche artisten, bereid te vinden, zich van deze huldiging te kwijten na te voren een gedicht, speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd, gezegd te hebben. Des Dinsdags dag waarop tevens des ochtends 11 uur de vermaarde Lieve Vrouwe processie gehouden wordt zal de optocht wederom ten 24 uur uittrekken en zal des avonds op "t- Vrijthof eene reünie (verlichting en concert-promenade) plaats vinden. 65 jaren auctionairs. Wij lezen in het N. v. d. B. Velen der vertegenwoordigers van het in ons land bloeiende bedrijf, den oude-boeken- handel, öf wel het groot-antiquariaat, houden veilingen nu en dan. Ieder auctionair is in den regel antiquaar, adus verstaan, dat hij niet slechts de hem ter veiling toegezonden, anderen in eigendom behoorende partijen boeken, prenten enz. bij een catalogiseert en ze verkoopt, publiek, bij opbod; maar zelf ook, 't zii prenten, boeken be-'de, 't zij één van twee. (dan boeken meest) in voorraad heeft, en deze verhandelt en weer aanvult, een keurreeks telkens ervan uitstalt, ze beschrijft en prijst in magazijn-catalogi of bulletins, tot doelmatige verspreiding on der de wijsgeerige, leesgrage en louter om 't bezit verzamelende meuschheid overal. Uitzondering op dien regel maakt de firma G. Theod. Bom en Zoon, te Amsterdam. Van. het begin af heeft zij dit gedaan, bij familie overlevering; want sinds 9 November 1801, toen Gerrit Janszoon hier zijn eerste boeken veiling hield, tot 15 Mei 1905, op welken datum Adriaan. diens achterkleinzoon, de bibliotheek-Van Gorkum stuksgewijs verkocht, zijn de auctionairs Bom uitsluitend auctionair gebleven Opvolger van den reeds genoemden Gerrit Janszoon Bom (17301812), die ten jare 1756 het beroep vani> boeken-handelaar en -veiler koos, is geweest zijn zoon Gerrit Dirk Bom (17861869), wiens oudste zoon, Geraxdus Theodorus Bom (18141884), zich als boek- verkoopcr-auetionair den 17. Augustus 1840 vestigde, en, sedert 23 November 1863, met Adriaan Bom (ge"b. 1845) als deelgenoot, rond twintig jaren, d. i. tot zijn overlijden, de zaak heeft voortgezet onder den naam van G. Theod. Bom en Zoon. Markante cijfers, duidende op een gouden jubilee, wel ver nog in 't verschiet, doch ook voor de oogen goed waarneembaar, op het anderhalve-ceuwfcest, dat het boekverkoopers- geslacht Bom zal vieren mogen in 1906, en op den gedenkdag, heel nabij, van het 65-jarig bestaan der firma, door G. Theodorus Bom gesticht. Neen, we willen niet, dwars tegen den ons gegeven wenk in, een kolom hier vullen met rhetorica. Ons bedoelen was meer, even de conduiteliist van beiden, zoon en vader, te overzien. Wat zii, firmanten, in de nu verle den 65 jaer volbrachten, deze zelfstandig of met den ander samen, en gene weer alleen, men kan het lezen, evenals bij iederen auc tion a;r, van de titelbladen hunner veiling catalogi, gewoonlijk op <ie werkzaal voor de greep gezet. G. Theodorus Bom hield zijn aucties, van de eerste (15 Dec. 1840 af), in Diligentia, Eensgezindheid of Heerenlogement, zooals het gebruik toen was. Penningen en munten, boeken, autografen (collecties Van Alkemade en Van der Schelling, Baart de la Faille), gravures, teekeniugen. schilderijen, tot zelfs antiek porselein, heeft hij herhaaldelijk on der den hamer gebracht. Van zijn pennin gen- en muntenveilingen is, vóór 1863, de be langrijkste die vain Munnicks van Cleeff ge weest. In het twintigtal gevolgd daarna vindt men terug de verzamelingen der voornaamste Nederlandsche numismaten P. Verkade, Van der Chijs, De Voogt, rar. Jo. de Vries, W. P. Rijnbende. Met de beschrijivingein van deze collecties hebben G. Theod. Boni en Zoon bij de kenners op het gebied van numismatiek hun naam bevestigd als experts. Na het overlijden van zijn vader heeft de heer Adr. Bom met evenveel succes liet auc- ifcionnairsbedrijf niet enkel in dezelfde rich- tiug voortgestuwd, maar dit uitgebreid, in 't bijzonder door het houden van drukkerij veilingen. Ten deze verkreeg de firma allengs een voorkeur, iets als een privilege, misschien inrit doordat zij, niet zelve inkoopende, 't best vermag te handelen zuiver in het belang der reeders en der koopers. In zijn twee-en-veertig dienstjaren is liet getal catalogi van volbrachte aucties tot een lange reeks gedijid. Er zijn gezwegen van de fondsveilingen in den huize Boni vele en velerlei waarden, penningen en munten, boeken prenten, schilderijen, muziek, postze gels, antiquiteiten, drukkerij;, en boekwinkel- inventarissen, enz. enz., toegewezen aan wie er het meeste geld voor gaf. Nu zijn firma, G. Theod. Bom en Zoon, weldra 17 Augustus den leeftijd van 65 jaren zal bereikt hebben, meenden wijl, met. eene herinnering aan haar verleden, hoe onvolledig- ook slechts naar een lijntje van namen en jaar ge tallen de belangstelling voor dat feit ite mogen inroepen, gelijk thans geschied is. Natuurverschijnselen. Eten onweer dat Woensdagavond boven Arnhem woedde, ging vergezeld van verschillende na tuur verschijnselen. In het begin, toen de bui nog ten Z. O. van de stad hing, werd men eerst hoog aan de lucht een zgn. vallende ster gewaar, die na een oogenblik verdween. Ongeveer vijf minuten later werd in Z. O. richting, op ruim 20 gr. hoogte, een vuurbol zichtbaar, die eerst ongeveer 15 sec. onbe weeglijk in de lucht bleef hangen en toen tamelijk, langzaam daalde, daarbij zich in zes deelen splitsend. Even daarna verscheen een tweede bol, die iets grooter was, nog langzamer daalde, daarna weer eenigen tijd bleef hangen en toen uit elkaar barstte. Ten slotte zag men kort achter elkaar nog twee bollen die wel kleiner waren, maar overi gens zich als hun voorgangers gedroegen. Geen van alle vuurbollen scheen den grond te bereiken. Arnh. Ct. BritsehDecn&chH o 11 a n d- sche Zomerbijeenkoms>t. Donderdag middag hield voor de leden dezer bijeen komst de heer Henri Polak een voordracht over de geschiedenis der diamantnijverheid Heden morgen brachten de deel neme; s een bezoek aan Delft, waar de beroem de fabriek van Del ft seh aardewerk „de Poroeleijne Fles werd bezichtigd. Daarna ging men anra de Nieuwe Kerk waar zich het praalgraf van Prins Willem I te- vindt. Op de Markt werd het stand-beeld van Hugo de Groot bezichtigd. Daarna bezocht men de historische zaal in het Prinsenhof, om te twaalf uur bijeen te komen in het Agnetapark^waar de gasten ontvangen wor den door 'den directeur der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, die hen noodigie tot den lunch. Herhaaldeliik werd een dronk gewijl of av.i de gasten, öf aan de gastvrij© directie, of aan Delft. Do harmonie-kapel der Delftsche Nij verheid deed zich hooren. Nadat men fabrieken en instellingen .'an de Delftsche Nijverheid met belangstelling had bezichtigd, en dank had gebracht oor de ontvangst, vertrok het gezelschap om 3 uur naar 's Gravenhage. Schaak wed s t r iid. De uitslag van den op het Kurhaus te Scheveilingen gespeel den Meester-Hoofdklasso-Schaakwedstrijd, uit geschreven door den Nederlandschen Schaak bond, is; 1. Frank J. Marshall te Boston, 114 p.; 2. B. Leussen te Groningen, 9 p. Als eerste der hoofdklasse spelers wordt deze dus mees ter van den Nederlandschen Schaakbond 3. Rud. Speelmann te München, 84 p.4. en 5. Old Duras te Praag, 8 p., en Rud. Swiderski te Leipzig, 8 p.6. Rud. J. Lom aim te Lon den, 74 p.7. P. S. Loonhardt te Leipzig, 7 p.8. Arthur Reggio te Milaan, 6 p.9. en 10. G. Shorics tc Londen cn J. W. te Kol-sté te 's Gravenhage, 54 p.D. Rleyk- maus te Amsterdam, 5 p.12. G. C. A. Os kam te 's Gravenhage, 34 p.; 13. en 14. dr. J. F. S. Esscr te Polsbroek, 3 p. en dr. C. Triraborn te Mandersclieid, 3 p. Bevende huizen. Naar het Vad. nader verneemt, is niet een commissie van gemeentewege belast geweest met het onder zoek naar de oorzaak van het beven der hui- z n te Scheveningen. maar is aan een des kundige opgedragen rapport uit te brengen. Dit rapport komt tot de conclusie, dat de oorzaak van het beven schuilt bij de Electri sehe Centrale. Het zal heden of morgen ge publiceerd worden en in de Haagsche raads- v -gadering van Maandag a.s. aan de orde komen. Een beschuldiging. In zijn „Extra-Tijding" schrijft de heer Staalman ..Om de leugens en lasteringen der „Vrij zinnigen" te bestrijden moest „Nederland en Oranje'' op het laatste oogenblik haar toe vlucht uemen tot de verspreiding van een verkieziugscourant„Strijd voor het Recht", „Met name voor de eilanden en vooral voor Wieringen, een der meest bedreigde en ver- leugende plekken in het district, was dit nooóig. „En wat vernemen wij nu? „Dat 357 exemplaren van dit blad aan de kiezers op Wieringen zijn bezorgd op Zaterdag den dag na de stemming. ,,De postbeambte te Helder, naar ons wordt geïnformeerd, toevallig een sociaal-demokraat, heeft al deze couranten (bij vergissing weet ge), in den morgen van Woensdag op Don derdag, naar Vlieland gezonden, vanwaar ze Vrijdagmiddag eerst terug kwamen en toen werden opgezonden naar Wieringen." Uit de diamantindustrie. Het Volk schrijft: „Zekere J Gans, lid van den Diamantbewer- kersbond, heeft allerlei buitensporige voor- stellen'bp den beschrijvingsbrief geplaatst om trent groote salarisverkooging van het bonds- bestuur, enorme verhooging der loontarieven enz. Bij eenigen onzer lezers hebben die voor stellen reeds verwondering gewekt en een in zender in den A. N. D. B. vijandig blad maakte er reeds misbruik van om tegen het bondsbestuur te stoken Wij nemen daarom bet volgende onderschrift van Henri Polak bij een ingezonden stukje hierover uit het Weekblad van den A. N. D. B. over; „Hoewel het niet de gewoonte is over voor stellen voor de jaarvergadering in het Week blad te discussieoren, heb ik voor het stuk van De Brave een uitzondering gemaakt, om dat het eigenlijk niet is bet bespreken van "oorstellen, doch het aanduiden eener malle vertooning een vertooning die echter voor den verstandigen lezer geen aanduiding be hoefde, omdat uit de overige door J. Gans ingediende voorstellen blijkt, dat men te doen heeft- met de uitingen van een ongetwijfeld welnieenend, doch niet geheel ernstig te nemen man. net Bondsbestuur had dan nok gaarne be doelde voorstellen van de lijst verwijderd ge houden, doch miste daartoe het recht." De moord bij Berg-e n-D al. Wij ontleenden aan de „H. Ct." het bericht, dat. Cher pion, de te Luik veroordeelde, een broe der heeft gehad, die sprekend op hem geleek, gehuwd was met een Do-rdrechtsche dame, en in den aanvang van het gerechtelijk ondei'- zoek plotseling (er wordt bijgevoegd door zelfmoord) is overleden. Daartoe in staat gesteld door den heer J. T., een vriend van den overledene, kam de „N. A. Ct." het volgende mededeeilen; De te Rotterdam overleden heer Cherpion, gehuwd met iemand uit Dordrecht, leeraar aan de Acad, van Beeld. Kunst, en Techn. Wetensch. te Rotterdam, was geen broeder, noch een nabestaande van zijn Luikschen naamgenoothij overleed den 16en Maart en stierf, blijkens getuigenis van den genees heer, zijn natuurlijken dood. Poging tot moord. Voor de Am- sterdamsehe rechtbank had zich Donderdag te verantwoorden de 23-jarige meubelmaker E. J Schoor, wonende te Hilversum, die zich reeds eenigen tijd in arrest bevindt. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in den avond van 3 Juli aan der Laarder straatweg nabij Hilversum, verscholen in een eiken bosch je. driemaal uit een met scherpe patro nen geladen revolver heeft geschoten op A. Veerman en éénmaal op H. Witsen, zonder echter deze personen te treffen. Het vonnis van verwijzing luidde, dat be klaagde met voorbedachten rade gehandeld heeft, met het vooropgestelde doel de beide personen te dooden of althans lichamelijk letsel te veroorzaken. Beklaagde ontkende het hem ten laste ge legde en zei, slechts geschoten te hebben, om vrees aan te jagen. Uit het getuigenverhoor bleek o. m dat beklaagde met een meisje naar de Laarder kermis was gegaan. Daar had dit meisje zich door de beide jongelui Veerman en Witsen laten trakteeren. waarna zij weigerde, weer met beklaagde terug te gaan. Gedreven door jaloezie en verhit door den drank, heeft be klaagde daarop de daad gepleegd. Elf getuigen werden gehoord. Het O. M. eischte 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak op grond van noodweer. De moord in de Schevening- scho boschjes. Naar het Rijks-krankzin nigengesticht te Medemblik is thans over ge lvacht Marius Brouwer, bekend door den moord in de Scheveningsche Boschjes. De brandstichting teRhoon. Voor de rechtbank te Rotterdam is gisteren behandeld de zaak tegen de gebroeders L. B. ca J. B, in zake brandstichting te Rhoon op 1 Juni j.l. (Hemelvaartsdag). Op bet dorpsplein tegenover het „Wapen van Rhoon" bevond zich een- blok woningen ouder een rieten dak, waarin, behave de bode op Rotterdam P. v. d. Ende. ook woonde de rietdekker J. Baclimann en in een ander ge deelte de bejaarde moeder van. B. de wed. L. Bachman. Op Hemelvaartsdag kwamen de beide zoons van Bachman. waarvan de een te Vlaardin- gon en de ander te Rotterdam woonde, hun vader opzoeken. Ilct gezin van- Bachman bevond zich echter op het vrij uitgestrekte erf dat grenst aan j den itoren van het kerkgebouw, toen om j balfzes nadat- kort te voren de beide broeders op den rietzolder geweest waren, plotseling brand werd ontdekt. De woningen met riet dak en de aangren zende houten schuren waren weldra een vuur zee, zoodat niets te redden viel en de brand weer met haar gebrekkige bluschmiddelen, gebrekkigen watertoevoer en antieke spuit machteloos stond. De zuidwesten wind joeg het vuur in de richting van het kerkgebouw en deed de toren spits vlamvatten. Kerk en .toren zijn circa 30 meter hoog cn met de spuit kon men niet anders doen dan het orgel, dat in« den steenen toren staat nat houden Toen de spits vernield was, was er geen voedsel meer voor de vlammen en inmiddels had men ook het blok woningen- door het- omhalen der muren met den grond- gelijk gemaakt. De burgemeester van- Rhoon. de heer G E C. Ribbius, stelde aanstonds een gestreng on derzoek in. Het gezin, van den bode v. d. Ende was slechts voor f 800 verzekerd, de eenvoudige inboedel van Bachman voor de zeer hooge som van f 4400 voor roerend goed en f 6600 voor opstallen, beiden bij de Tielsche Maatschappij. Een der zoons van Bachman werd 's nachts in arrest genomen en het gemeentehuis opgesloten en den volgenden dag ook zijn broeder, nadat die mede een langdurig ver hoor had ondergaan. De justitie uit Rotterdam kwam naar Rhoon en zette Vrijdag het verhoor voort in tegen woordigheid van. den burgemeester. De broe ders Bachman vielen toen "beiden door de mand dat zij den brand gesticht hadden. Krachtens bevelschrift van den rechter commissaris, werden zij daarop overgerbacht- naar het huis van bewaring te Rotterdam. De kerk en meubilair waren verzekerd- voor f 30,000 en de toren met uurwerk, die aan de gemeente Rhoon behoort, voor f 6000. De aanklacht hield in dat beklaagden den brand hadden gesticht door ieder met een til boven den dorschvloer in de schuur van hun vader het aanwezige erwtenstroo met lucifers in brand te steken met het bekende gevolg, terwijl door het gevaar dat ook omliggende woningen liepen, gemeen gevaar voor goede ren bestond. Is deze zaak werden 5 getuigen gehoord, terwijl als verdediger optrad mr. I. v. d. Hoek. De oudste beklaagde, Leendert- Bachman, kwam ter terechtzitting terug op zijn beken tenis. dat hij mede den boel had aangesto ken. Hij had aanvankelijk bekend, denkende zijn broeder daarmee tc vrijwaren. Tiidens het feit had hij achter zijn "broeder gestaan. Volkomen beaamde Jacob Bachman deze toedracht. Hij alleen had den brand gesticht. Z.,a broeder had daar geen aandeel in gehad. Langdurig hield de rechtbank zich bezig met deze nieuwe verklaring, doch beide be klaagden bleven volmondig bij hun nieuwe opgaaf. Het O. M. vond de nieuwe verklaring niet aannemelijk, op grond van de oorspronke lijk© verklaring van Leendert Bachman voor den burgemeester en den rechtercommissaris en requireerde tegen beide beklagde 2 jaar ^gevangenisstraf. De s'ohilder ij endiefsta l. Eugene Nijpt, verdacht van den schilderijen diefstal te Middelburg, bevindt zich, volgens eene mededeeling in hei „Algemeen Politie blad", vermoedelijk in gezelschap van de an dere verdachten, aan boord van het zeiljacht „Ketie dte> Brussel". Eigenaar van genoemd jacht is Vnootor Nioul en hij staat waarschijnlijk tot dc bende in betrekking. Het jacht is het laatst te Amsterdam gezien. M. Ct. Verduistering van horlo ges. Door den rechter-commisearis te 's Her togenbosch is voorloopig aangehouden en naar de gevangenis overgebracht P. H. G„ oud 38 jaar, horlogemaker te Berlikum, verdacht van verduistering van horloges in zijn be roep als horlogemaker. Inbraak. Omstreeks vier uur Don derdagnachl zag de agent va.ni politie O Vooijs dat de detr van den kruideniers- en oome- stibleswinkel van de weduwe H. Hoffman- Stam, aan de Havenstraat te Rotterdam, open stond. Hiji waarschuwde de bewoonster, die geen onraad gehoord had en weldra kwam men tot de ontdekking, dat de toon banklade geopend was, evenals een lessenaar, staande in een vertrekje, achter den winkel gelegen Ook bleek, dat de daders zich van de zijde van dat vertrekje toegang verschaf ten door een ruit in te drukken en vervol gens de pennen van het raam er uit te ne men, door de banden door de gebroken ruit te steken Een deur had men tevergeefs ge tracht te foroecrcnaan do binnenzijde stond een vat daartegen. Door het openge schoven raam zijn rij toen naar binnen ge klommen, waarna zij de voorzorg namen om de deuren van den winkel en het achterver trek je open te zetten, ten einde bij onraad onmiddellijk de vlucht te kunnen nemen. Uit de toonbanklade en de lessenaar was voor een bedrag van ongeveer f 50 aan kwartjes, dubbeltjes, centen en halve centen gestolen De agent Vooijs, die kort lo voren op rijn ronde een paar verdachte lieden ontmoet had, deelde onmiddellijk langs telephoni- schen weg een persoonsbeschrijving van deze Heden aan de naast bi jrijnde politieposten mede, met het gevolg dat een uur later door een drietal agenten van politie in de Van der Schelllngstraat rijn aangehouden twee aan het opgegeven signalement beantwoor dende lieden. Gebracht naar het politiebu reau, bekenden zij een bedrag van ongeveer f 42 aan klein 'gold, in hun bezit gevonden, door middel van braak in een winkel te hebben gestolen. Het zijn de Duitschers E. A. H P.. arbeider en E. C. D. W., behan ger, beiden te Hamburg woonachtig en 24 jaar oud. Zij waren voornemens om als ko loniaal dienst te nemen, doch zijtn nu voor loopig op het pol'tieburcau in de Witte do Withstraat opgesloten. Als de kat van huis is... In Poeldijk hebben dieven Woensdagnacht bij een tuinier een bezoek gebracht en veel fruit gestolen, o. a. 600 groote preriken. in Poeldijk is op 't oogenblik gcerni politie. De veldwachter heeft vacant ie, de nachtwacht heelt om gezondheidsredenen zijn ontslag, en de nieuwbenoemde is blijkbaar nog niet in fuwetie. Een ondernemend joggie. In dezeu "tijd rit de reiswoede nu eenmaal in de lucht. En de 16-jarige Herman P., uit Am sterdam, heeft zich ook niet aan den invloed daarvan kunnen onttrekken. Hij wilde, als zoovele anderen, ook eens de roezemoezige groote stad ontvluchten. Daartoe ontbraken hem wel de onontbeerlijke fondsen, maar geen nood. Dan moesten de oudelui maar bloeden en met twintig gulden den koning te rijk. verliet hij nu een week geleden de ouder lijke woning. Of het loffelijke voorbeeld van mannen van naam, als mr. Borgesius en mr. Troelstra hem gedreven heeft, zijn reislust op de Friesche wateren te bevredigen, is niet bekend. Maar het staat vast, dat onze jonge reiziger plot seling te Sneek was aangeland en daar met zijn rijkdom twintig gulden maar eventjes goede sier sloeg. Niets is op deez' aard zoo vergankelijk als reisgeld en maar al te spoedig ondervond dit het ventje. Op de vrije, kabbelende wateren rondom Sneek ging hij toen het middel over peinzen, om in zijn berooide financiën verbe tering te brengen. Een zeilboot werd gehuurd. En terwijil een stevige bries de boot voort stuwde over het Sneeker meer, kreeg hij een. ingeving. Hij kon de boot, waarvan hij nu heer en meester was, toch verkoopen? Ook nu Het rijn onverschrokkenheid de gegapte twintig gulden van rijn oudelui be wezen dat hij niet voor een kleintje vervaard was hem niet in den steek. Hij legde aan bij een boerenplaats, de boer werd kooper en hii werd ongeveer f 15 rijker. De, boot werd vastgemeerd bij de boerderij. Eenige oogenblikken daarna vertrok de nieu we eigenaar met een stoombootje naar Sneek en nauwelijks was dit uit zicht, of onze jeug dige avonturier maakte ijlings de touwen van het door hem verkochte vaartuig los e" koos weer het ruime sop, ditmaal om een grootere reis te aanvaarden. Hij stevende naar Leeu warden en ging vandaar naar Groningen, waar hij weibehouden aankwam. Aangemoedigd door zijn succes, trachtte hij daar nogmaals zijn boot aan den man te brengen, maar vroeg daarvoor een zoo bespot telijk lagen prijs, dat de politie achterdocht kreeg en het ondernemende joggie aanhield. In verhoor genomen, legde hij "bovenstaande bekentenis af. Hii is onder bewaking naar Sneek getransporteerd om ter beschikking gesteld te worden van den oommissaris van politie aldaar. (Pr. Gr. Ct.) De Arnh. Ct. zegt, dat haar van be voegde zijde verzocht is mee te deelen, dat van een ernstige mishandeling van een idioot meisje te Ileumen, na een daartoe ingesteld onderzoek niets is bekend geworden. Donderdagmiddag had een ernstig onge luk plaats bij den spoorwegovergang aan bet Zeeburgerpad te Amsterdam. Een negen-jarige jongen uit de Oostenburgermiddeustraat was over de gesloten barrière geklommen en werd dooi' oen trein, die van het Muidierpoorstation naar het Centraalstation ging, gegrepen. Een hand werd hem afgereden en aan het hoofd werd hij ernstig gekneusd. In het O. L. Vrou wegasthuis, waar men hem heenbracht, over leed hij na korten tijd. Iloe t e v a a r 1 ij k het i 9 op of van een in gang zijnden electrischen tram wagen te springen, bleek wederom voor de zooveclste maal eergisterenavond te Amster dam, toen een diamantwerker P. Monné ge naamd, van den motorwagen sprong, ondter den bijwagen geraakte en zwaar gewondi naar het Wilhelmina-Gasbhuis moest wor den vervoerd. Gisterenochtend vroeg is de man overle den. Arm beest, 't Is Dinsdagavond on geveer half elf. De Groote Markt te Haar lem baadt in licht: van Tewe, van Consael, van Brinkman. Gelach, gezang, muziek klin ken uit de compacte menschenmassa op, en dringen uit de verschillende tenten tot ons door. Alles leven, vreugde, tot uitgelaten heid overslaande -vroolijlkheid. Daarachter verrijst stil en plechtig de statige St.-Bavo. Van Groote Houtstraat tot Koningstraat staan rijtuigen, te wachten op een „vrachtje". De magere knolletjes kijken suffig om zich heen in niet-begrijpen van al dat gewoel en die feestvreugde. Een van hen, een brood mager beest, is uitgeput van het vermoeiende dagwerk, ingedut. Zwaar hangt de groote kop aan 't magere lichaam. Plotseling slaat met oen smak het dier tegen den grond. Wakker geschrikt, ligt. het hulpeloos op de zijde. Met eenige moeite helpt de koetsier, geholpen door omstanders, het beest over eind. Woldra staat het weer aangespannen, geduldig te vrachten ente knikkebollen. O. H. Branden. Te Asten (Nbr.) is Woens dagavond de bliksem geslagen in de boeren- bfhuizing van A. D. te Vosselen De gdheele woning met stal en schuur brandde af. Een koe en een varken kwamen in de vlammen om Alles was verzekerd. In de gemeente Boekei trof de bliksem demelfden avond een landbouwerswoning op den Vcerbroek, welke geheel in asch werd ge legd. De levende have, uitgenomen een jong me.kalf, kon men redden, zoomede het huis raad en enkele landbouwvoorwerpen. De be huizing was verzekerd. Te Muntendam (Gr.) is de nieuwe boerderij van de wed. T. P. totaal afgebrand. De ge heele oogst, wat koren en hooi betreft, is ver brand, zoomede dc inboedel. Ook kwam een koe in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd, dech zeer laag. De oogst was niet verzekerd. aZondag 13 Aug. houdt de „Vereen, van schrijvers van Nederlandsche Spoorwe gen" een algemeen© vergadering in de Nij verheid alhier, des nam. om 2 uur. Deze vergadering is ook toegankelijk voor niet-loden schrijvers. De agenda omvat o.m. herziening statuten en huish. reglement stichting van een landelijken bondstellen candidate!- voor de groepvertegenwoordiging enz. B a a r n. De heer D. van Peursem, can- didaat alhier, heeft het beroep bij de Ned. Ilerv. Kerk te Grollo aangenomen. Laren. Hedennacht wordt op do Gooi- schc heide weer een groote velddionstoefe-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3