ar. 48. 4de Jaargang. Vrijdag 18 Augustus 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speelbal van Wind en Golven. OORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '«morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 0.75. Van 15 regels Elke regel meer- o.io. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij ftoonnement Benu circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Joden in Rusland. De heer Witte vindt naast de conferüu- t-iën over het herstel van den vrede met Ja pan, die in voor- en namiddagzittingen hem in de^ regel tot omstreeks zes uur in beslag lemen, nog tijd voor veelvuldige andeiv Werkzaamheden. Als vooruitziend staatsman effent hij den weg voor een nieuw beroep, jat Rusland eerlang op de geldmarkt zal •noetcn doen. Eenige israëlietische financiers nebben hieiin eene gelegenheid gezien, om een woord te pas te brengen ten behoeve ran hunne geloofsgcnooten in Rusland, en do heer Witte hoeft hun medegedeeld hoe Dij over de Jodenkwestie denkt; hij heeft hun verklaard een voorstander van geleide lijke hervorming tc zijn; maar gestemd te zijn tegen onverwijlde opheffing van de be- perkendo bepalingen, die omtrent de Joden gelden. Eene bijdrage tot de kennis van don toe stand der Joden in Rusland: levert een arti kel van de Köln. Ztg., dat een overzicht be vat van eene nieuwe wet, die onlangs is uit gevaardigd om het bestaan van de Joden to verlichten. Bij nadere kennisneming blijkt- do wet eigenlijk een maatregel te zijn tot uit voering van fiie in het vorige jaar ;f ge-kondigde wet. De nieuwe wet bevat ech ter ook eenige uitbreidingen, die in net buitonland zouden kunnen worden opgevat als eene verbetering van den toestand der Joden, zonder dat. dit in werkelijkheid het geval is. Volgens art. 2 van de nieuwe wet mogen apothekersbedienden, tandartsen, vroedvrou wen, metselaars en verdere werklieden in dn 'bouw vale ken, tuinlieden, wegwerkers en grondwerkers, wanneer zij getuigschriften van bekwaamheid kunnen overleggen, ook buiten het voor de vestiging van de Joden -opengestelde gebied hun bereep uitoefenen Voor iemand, d:o bekend is met den toestand, fbeteekent. dit niets anders dan eene reglc- I men tee ring en uitbreiding van de omkoo- ping der lagere politic-ambtenaren. Er wordt niet gezegd: „De tandarts X. kan in hrt dorp Stepankowieo zijn bereep uitoefenen," maar: „De gemeentesecretaris van Stepan kowieo kan van X. voor het afgeven van de verklaring, dat hij tandarts is, eene ge paste belooning eiachen." Naar mate van de plaatselijke omstandigheden komen daar nog de dorpsschout, de veldwachter en andere dignitarissen bij, die ook van den tandarts willeu leven. Hierin zullen de beste bedoelingen van de regeer-'lig te Petersburg geen verandering kunnen brengen. Van die bedoelingen ge tuigt een 011 langs uitgevaardigd besluit van den senaat, waarin wordt gezegd„Schrifte lijk of mondeling gesloten paclitoontracten op land ter bebouwing, die in strijd zijn met het. woonrecht van de Joden op het platte land, geven de administratieve bestuursor ganen geen recht den Joodschen pachter met den sterken arm van het gepachte goed te verwijderendaartoe is oen gerechtelijk von nis noodig." In de Petersburgsche bestuuars- i klingen, die dit besluit van den senaat niet goedkeuren, bestaat, de opvatting, dat dë senaat hiermede een uitgangspunt heeft wil len in 't leven roepen, van waar uit alle be perkingen tegen de Joden kunnen worden uit den weg geruimd. Inderdaad kan er moeielijk eene gunstiger gelegenheid zijn om het onverstand to bewijzen, dat de Joden- wetgeving beheerscht, dan in aansluiting aan de processen, die hieruit zijn te verwachten. Laat ons nemen een bij de Joodsohe boe ren dikwijls voorkomend geval. Een Jood- sche kolonist hoeft zes dessjatinen (een deosja- tine 1,09 HA.) land, vijf zonen en drie diochters, die allen 36 roebels in contant geld toebedeeld krijgen. Do dochters trouwen. De zonen hebben, omdat de Russische Wet 't hun onmogelijk maakte, niets anders geleerd dan het landbouwbedrijf. De naburige groote grondbezitter, bij wien alweer ingevolge de Russische wet do overtollige arbeidskrachten niet in dienst mogen treden, wil, om zijn land productief te kunnen maken, een ge deelte er van verpachten. Vier van de vijf zonen van den Jooclschen kolonist zijn bereid land te pachtenop die wijze zou hunne werkkracht nuttig gebruikt worden en de grondbezitter zou er wel bij varen. Maar de wet komt tusschen beide, die Joden ver biedt land te pachten. Wat moet er dan woi'den van do vier Joodsche zoons, die de vader niet bij zich kan houden? Landver huizers kunnen zij niet wordendaartoe zijin zij niet. rijk genoeg. De jonge mannen komen naar eene stad. Daar onderkruipen zij de andere werklieden, zoolang zij nog wat e:gen geld hebben, om later door lieden, die na hen gekomen zijn, onderkropen te warden. Gezond, krachtig en vol levenslust, zien zij zich voor de keuze gesteld, langzaam van ge brek om te komen of zioh het levensonder houd langs m'üdadgen weg te vei'schaffen. Het artikel besluit met de opmerking, dat er op de gansche wereld geen groote stad be staat, waar de ellende dieper en akeliger is dan ixx het ghotto van de kleinste stadjes van het Russisch gebied, waar Joden zich mogen vestigen. „Maar in geheel Rusland is er ook goen mensclxenslag, dat meer bewuist op de revolutie aanstuurt, dan het georganiseerde Joodseh© proletariaat. Dat de toestanden zoo z-ij.n als ik ze aangaf, daarvoor zial geen i'eclx- schapen denkend mensch de Joelen verant woordelijk kunnen stellen. De aanmatiging om den krachtigon polsslag van het loven door geschreven wetten te willen tegen hou den, heeft ze i-n 't leven goroepen. Mocht toch de Russische regeert ng inzien, dat zij niet eeixler in staat zal zijn de revolutie baas te wox-dien, dan totdat zij alle gezonde krach ten van de Russisohe staatsbni-gers tot ge zonder arbeid vrijlaat." Dultschland. Naar aanleidixig van de klachten over de duux-tevan het vleesch in Duitschland, dringt de Köln. Ztg. er op aan, dat de invoer van slachtvee uit Nederland in Duitsehland zal worden toegelaten onder dezelfde voorwaar den, waaroxxder die reeds uit Rusland, Oosten rijk en Denemarken is toegelaten. Het 01 ad sclix-ijft „Feite1 zijn allo deskundigen het er over eens, dat de tuberculineproef in de quran- taine-stallexi, gelijk zij op het Deenschc vee wordt toegepast, bijna heelexnaal niets be wijst; waai-op het aankomt, is op ecu spoe dig mogelijk slachten van de dieren, zoodat zij met ander vee lieelemaal niet in aanraking koniexi. Bijna alle groote slachtstallen heb ben afzonderlijke afdeelingen voor Sperrvieh, zoodat het ingevoerde vee met het inlandsche heelexnaal niet in aanraking behoeft te ko men. Voor dc Rijnprovincie stellen wij voor, dat een bepaald contingent varkens uit Ne derland voor de voornaamste slachthuizen, waar afzonderlijke afdeelingen aanwezig zijn, wordt toogelaten, ejx dat weder de invoer van ri ndvce voor onverwijlde slachting in bepaal de slachthuizen wordt toegestaan. Deze maat regelen zijn noodig, en wel zeer spoedig. Men moet den Duitsehen landbouw een zekere grensbescherming toestaan, maar deze mag niet zoo ver gaan dat do volksvoeding er on der lijdt." Noorwegen. Christian ia, 17 Aug. Dc volksstemming over de ontbinding van de unie heeft den volgenden uitslag gehad26S.200 stemmen wei-den uitgebracht voor en 184 stemmen tegen de scheiding. Bij de laatste algemeen© verkiezingen voor de Stortliixig werden 236,641 stemmen uit gebracht. Aan do volksstemming, waardoor liet be sluit van.den storthing tot ontbinding van de unie met Zweden is bekrachtigd, is deel genomen door ruim 80 pet. van de kiesge rechtigden. Bij de laatste a'gemecnc verkie- ngen voor den storthing was de deelneming 55 pet. Morgenbladet schrijft onder het opschrift: xt nu? Dto Zweedsclie rijksdag wensohte de i-echtstrecksche verklaring van het Noorwecg- sche volk, dat het de ontbinding van de unie begeert.deze eisch is nu vexwuld. De Zweed- scho rijksdag wensckte verder een nieuw direct verzoek van Noorwegen aan Zweden om toestemming tot ontbinding van de unie; wij mogen verwachten, dat 'ook deze wensch wordt vervuld. Grootere bezwaren zullen bij de mogelijk volgende onderhan d c 1 ingon opko men overeenstemming over de verschillende vragen met hunne veelvuldige bijzonderheden kan moeielijk in een ommezien bereikt wor den. Dan gaat het blad voortHet tegen woordige inteiTegnum heeft zijn bezwaren, en in het welbegrepen belang van de beide lan den moet zoo spoedig mogelijik getracht wor den ze uit den weg tc ruimen. Misschien zul len sommigen in Zwoden meenan, dat wij geen haast hebben. Dat is echter niet zoo. Wij hebben twee a drie maanden op een antwoord van Koning Oskar betreffende den troon van Noorwegen gewacht, maar de rijksdag heeft tot dusver den Koning niet in staat gesteld te antwoorden. Aan den wensch naar eene volksstemming is men nu ge moet gekomen met een volkomen afdoend xesultaat. Wan neer men zich terstond daarna tot Zweel en zal wenden, dan geloovexx wij, dat mexi ixx Zweden ral erkennen, dat Noorwegen's tijd van wach ten spoedig zijn einde zal moeten naderen. Over dc kwestie der bezetting van den troon van Noorwegen wordt aan dc Fx-aukf. Ztg. uit Kopenhagen bericht, dat het een ver zinsel is, dat een prins van liet Decnsche k mingshuis zich bereid zou hebben verklaard den Noorweegschen koningskroon aan te nemen, wanneer dc prins uit het huis Bërna- dotte, die in aanmerking komt, haar mocht weigeren. Eerst nadat zulk een antwoord is ingekomen, zou de Noorweegsclie regcering aan een niet-Zweedsclie prins den kroon kun nen aanbieden en deze hierin positie nemen. Men betwijfelt oveiigens in Kopenhagen, dat een prins genegen zou zijn den Noorweeg schen troon te beklimmen, wanneer de grond wet niet vooraf belangrijk veranderd weid. Spanje. De Cortes zullen op 19 dezer ontbonden worden. De verkiezingen voor de Kamer zul- h op 11 September, die voor den Senaat op 24 September plaats hebben. Op 11 October zullen de nieuwe Cortes bijeenkomen. Rusland. Petersburg, IS Aug. Eene keizerlijke ukaso machtigt den minister vaai financiën tot het uitgeven van eene nieuwo binnenlandscho leening, rentende 5 pet. en aflosbaar in 48 jaren, door middel van jaarlijksohe uitlotin gen. Het bedrag van de leening is 200 mil- lioen roebels. De leeuing is van de kapitaal belasting vrijgesteld. De openbaarmaking van het thans dooi den ministerraad vastgestelde plan der rijks doema wordt door alle partijen met gx-oot om geduld tegemoet gezien, ofschoon het thans buiten twijfel is, dat di£ plan de Russische samenleving niet zal bevredigen en de in het rijk uitgebroken anarchie niet zal doen op houden. Een jaar geleden zou het misschien met geestdrift zijn ontvangenthans laat het zich voorzien, dat het zijne uitwerking zal missen. Het oorspronkelijke plan i» door den minis terraad belangrijk gewijzigd. Zoo is b.v. nu bepaald dat de voorzitter van de rijksdocma door de vergadering zelve zal worden geko zen en dat zijne benoeming geen bekrachti ging door den Keizer behoeft. Tot de taak van de rijksdoema behoort de beraadslaging over de voorstellen tot par- tieele of algebeele hervorming van de staats inrichtingen, de controle van het bestuur en van <te bestuursorganen, vercler het initiatief om op te treden tegen onwettige handelingen en machtsoverschrijdingen van alle ambtena- ren, de ministers daaronder begrepen. Staats ambtenaren kunnen niet tot volksvertegen woordigers gekozen worden. Boeren kunnen alleen boeren tot hunne vertegenwoordigers kiezen. De stedelingen kiezen hunne gemach- .gden in kiezersvergaderingen de gemach tigden komen daarna ini de gouvernement®- hoofdplaats bijeen ter verkiezing van de leden der xnjksdoema. De stedelijke bevolking kan ook boeren tot hare vertegenwoordigers kie zen. De leeftijd van de kiezers is op minstens 25 jaren bepaald. De israëlieten zijn even goed a's de overige burgers kiesgerechtigd. Het aautal leden van de rijksdoema is be paald op 550. waarvan 90 vertegenwoordigers va.ii de boeren. Het aldus samengestelde plan is niet als een definitief plan te beschouwen. Aan de op grond van dit plan te kiezen vergadering zal de taak worden opgedragen, een nieuw plan tot samenstelling van do rijksdoema te ontwerpen en aan de goedkeuring van den Czaar te onderwerpen. Deze laatste bepaling is de gewichtigste van het geheelc plan, en er valt niet aan te twijfelen of de volksver tegenwoordiging zal van het haar hiermede verleende recht een ruim gebruik maken.. In de Oostzee-provinciën hebben de anar chistische toestanden een buitengewonen om vang bereikt. In Koerland hebben de boeren 22 gen-eentehuizen geplunderd; zij hebben de lijsten van de lichtingen der reserveman- schappen vernietigd en de gelden uit de staas- kassen geroofd. In Lijfland nemen de over vallen op de landgoederen in den laatste» tijd geen einde. Drie bezitters van landgoe deren worden vermoord. Turkije. Officieel wordt bericht, dat do opperbevel hebber in Yeancn, maarschalk Feizi Padha, heeft geseind, dab verscheidene hoogten in den omtrek en aan den weg, die van de grens bij Men aha naar Sanaa leidt, gelegen, verder de vesting Mufhak en de bergen van Sevkal- hamid, alsmede alle tot op tien uren van Sanaa aanwezige «bellingen tot Kamlon, door troepen bezet werden. De in het ge- noemdo gebied verzamelde opstandelingen werden geheel op de vlucht geslagen. Marokko. Parijs, 17 Aug. Eene nota vaxx Havas geeft in'ichtingen over den stand der onderhande lingen! tusschen Duitsehland en Frankrijk, betreffende Marokko. Terwijl de minister van buitenlandsche zaken zich bezig hield met het bestudeeren van het programma voor de conferentie, ontving hij xncdedeeling van dc stappen, die de Duitsche gezant graaf Tat- tenbach te Fez gedaan heeft, ten behoeve van Duitsche firma's, in zake den aanleg van eene haven te Tanger en een belangrijke lee ning aan het Maghzeax. In den loop van een gesprek met den Duitsehen gezant te Parijs, prins Radolin, vestigde de minister-president de aandacht van den gezant op deze stappen en hij maakte hem in brieven van 28 en 31 Juli eenige opmerkingen hierover. Deze op merkingen werden in een schrijven van 1 Augustus herhaald. De Fransche gezant tc Berlijn had twee malen met den v ioe-st a a tssecreta r i s van bui- tenlandscho zaken een onderhoud. In eene nota van 4 Augustus gaf prins Radolin op helderingen hij beloofde nadere mededeelin- geai, zoodra berichten van graaf Tattenbach door de regeering zouden zijn ontvangen. De Fransche regecring bleef liet intusschen als een rechtstrccksch cn onmiddellijk uitvloeisel vaax de op 8 Juli gesloten overeenkomst be schouwen, dat de vertegenwoordigers van beide landen te Fez zich voortaan onthielden van elke bijzondere onderhandeling met het Maglxzen. Men mag aannemen, dat de besprekingen, die nu gaande zijn, eene bevredigende oplos sing van deze incidenten zullen brengen en spoedig aan den toestand zijn normaal karak ter zullen teruggeven. De oorlog in Oosi-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten De correspondent van de Times in het hoofdkwartier van generaal Nogi seint, dat men op het oorlogstoon oei zelf niet aan den vrede gelooft. De Japanners zaj,n zeer strijd lustig, vooral de jonge officieren branden van vrlangen met den vijand slaags te raken. De oudere officieren zijn van nxeening, dat dc militaire resultaten nog niet voldoende zijn om de Russen te nopen de Japansche exschen aan te nemen. De Russen blijven geconcentreerd in de na bijheid van den spoorweg, hun uiterste vleu- 1 steunt op Kirin. Met. hot oog op den berg- aobtigen toestand van liet terrein in het Oos ten zijn groote operation nauwelijks mogelijk en evenmin is een samenwerking tusschen do troepen in Korea en Mandsjocrije te verwach ten. Ook in het Westen cn in bet Noorden laat bet teirein geen operaties op groote schaal tce. De krijgsverrichtingen zullen dus arschijnlijk tot de omgeving van den spoor weg beperkt blijven. Belangrijke militaire resultaten zouden dit jaar als de oorlog voortduurt niet meer te verwachten zijn. Portsmouth, 17 Aug. Artikel 9, dab han delt over de schadevergoeding, wordt heden behandeld. Men verwacht, dat de beraadsla ging over de verdere artikelen Vrijdag of Za- tesdag geëindigd zal zijn. De conferentie zal zich dan tot Maandag verdagen, waanneer de laatste troeven zullen worden uitgespeeld. 47 ROMAN VAN ANNA WAIILENBERG. Wat deed zij, Ada, dan eigenlijk hier? Hoe meer zij over die vraag nadacht, des te zon derlinger vond zij het, dat zij <Tio niet veel eer had gedaan. Maar ïxu wilde zij! het raadsel opgelost zien. Zich. tot dë jonge me vrouwt ©verbuigende, vroeg zij: „Zeg eens, weet- jij hoe lxet eigenlijk is toe gegaan diat ik hier gekomen ben Ik meen wat er tusschen je oudei's en mijnheer Von Helert is besprokenik bedoel de voor waarden wat ik hier al zoo zou moeten doen en hoe ik het daarvoor hebben zou?'' „Dat zult je zelf beter weteu dan ik." duid de het ontwijkende antwoord. „Neen, ik ben daarvan niet goed op de hoogte. Jullie zijt allen zoo lief voor mij, eigenlijk al te lief en voorkomend, zoodat ik waarlijk niet weet wat ik er van denken moot. Het i9 mij al eons door hot hoofd ge gaan of ik dit soms althans gedeeltelijk aan mijnheer Von Helert te danken heb? Is diat zoo? De vraag werd niet zoo spoedig beant woord als het gevat wel geweest zou zijn, wanneer dë andere heel duidelijk geweten had wat zij zeggen moest. Ada begreep het. Dit aarzolon stond gelijk met eene bevesti ging. „Zie jc wol zoo is hot dus," sprak zij. „Neen, dat heb nc niet gezegd... En ik dacht eigenlijk dat je het wol wist... Foei wat heb ik mij daar verpraat-. Nu, 'tzal nxo wat moois worden als de oude lui het hoo ien Wij hadden hem zoo stellig beloofd ex' niet over te spreken En in hare verlegenheid legde zij het box*- duurwerk neer on deed Ada liet dringend verzoek om toch te doen alsof zij er niets van gehoord had. Ada wist zelve niet of zij hierop toestemmend of weigerend antwoord de. Zij wist niet gced wat. zij zeide. Zij wist alleeni dat hare betrekking in dit korte oogonblik tijds geheed van gedaante veran derd' was. Zij droeg dus de last van eeine schuld der dankbaarheid op haar schouders! Dë kalmte en do rust van dë laatste maanden hodi zij aan hem te danken, en cr was voor haar geen vooruitzicht hier iets tegenover te kun nen stelleu. Hij moest haar wel voor erg onnoozel hou den, dat zij van de ware toedracht dër zaak niets begrepen had; öf hij beschouwde haar als zóó geslepen, dat zij ccinvoudig veinsclo zijne goedheid' niet te merken om daarvan des te langer ongestoord te kunnen genieten. Zij voelde hoe hot bloed haar van schaam te naar do wangen steeg. Nu herinnerde zij zich ook de twee of drie brieven die hij ge schreven had. Zo waren hartelijk en warm geweest-, vol bezorgde vragen naar hare ge zondheid en in alles stelde hij belang. Neen, zulke brieven schrijft men toch niet aan iemand, die men van lage bedoelingen ver dacht. heeft. Hij verheugde er zich blijkbaar over, aan een verlaten, alleenstaand1 mcisjo een d'cnst te hebben kunnen bowijzen, bui ten haar weten om. Hij was zoo onbaatzuch tig en zoo goed. Zij verlangde or naar hem hartelijk de hand te kunnen drukken om hem te zeggen... ja, zij. wist niet wat. Maar wanneer zij nu uiet langer in onwe tendheid genieten kon van liet rustige en vredige te hurt. dat hij haar bezorgd) had, d'a-n was hot. ook onmogelijk dit leven langer te blijven leiden. Zij moest hem schrijven. Het zou een brief worden van hartelijke, warmë vriendschap, evenals do zijne geweest waren. Zij zou het hem doeu verstaan hoe innig dankbaar zij- was. En dan weg! Maar zij kwam er niet toe haar bi"ief te verzenden, want den volgenden morgen ont ving zij er zelf een, die dit belette. De Proost en mevrouw zaten er bij toen zij dien opende en las; waarschijnlijk stond de verrassing over den inhoud ervan op haar gelaat, want toen zij hem had uitgelezen, waren de oogen der beide oudjes nieuwsgierig op haar ge richt. „Mijnheer Von Helert komt morgen hier," zeide zij. „Hij moet voor zaken, die hem ©enige dagen ophouden, in de stad wezen en dan wil hij ook een bezoek op de pastorie brengen." „Dan moet hij natuurlijk bij ons logoe ren, zeide mevrouw Alm, in haar gulle gast vrijheid. En toen begon zij onmiddellijk to praten over de kleine beschikkingen, die er te doen w'aren voor den gast. Toen zij opstond om voor alles te gaan zor gen, bleef zij even bij don stoel van Ada stil staan, nam het hoofd van deze tusschen de beide handen en drukte er een kus op. Ada keek verbaasd op. Wat bedoelde zij toch? Zij lachte zoo geheimzinnig, het lievo oudje! Maar zonder verdei* iets te zeggen, ging zij de kamer uit. Het jonge meisje strook een paar maal over het voorhoofd, alsof zij dien vreemden kus wilde wegvegen. HOOFDSTUK XVIII. De zaken van Karl Edvin von Ilelert ver- cischtcn maar weinig van zijn tijd in de stad. Een paar uren van den voormiddag wax-en voldoende om ze af te handelen; het verdere gedeelte van zijn tweedaagseh. verblijf bracht hij op dc pastorie, tusschen de bloeiende wei den door. Hoe vriendelijk hij daar ook ont vangen was, scheen men toch weinig op zijn gezelschap te zijn gesteld. Noch de proost, noch zijne vrouw of zijne dochter, als deze op de pastorie kwam, toonden zich genegen om met hem uit te gaan, of hem den omtrek te laten zienin huis hadden zij goen van allen tijd voor een rustig praatje met hem. Het bleef dus aan Ada overgelaten om met hem het schoone landschap te bewonderen; de beplante berkenheuvels met het jongo groenden aardigen waterval, dien dë rivier aan don boacbrand vormde, en het mooio plateau, ginds Op dc bergkruin. Het werd' uitsluitend aan Ada. overgelaten, den gast bezig te houden. Deze scheen hiermede gaarne genoegen te nemen. Hij deed aithans geoii moeite om van zijn kant da overige huisgenoot©» op tc zooken. Dezen maakten niet eon3 een geheim van hunne verondërstclling, dat zijn bezoek eigenlijk zijne beschermelinge gold. En hij gaf hun goen dementi. Intuaschon was de verhouding tusschen hem en Ada niet meer geheel zooals die in 't najaar geweest was. Nu en dan was er o ts gedwongens in. dat de woorden als het ware tegenhield en het stilzwijgen lang deed du ren. Maar als Ada zijn blik ontmoette - - Cn dit gebeurde telkens als zij opkeek, dan was die holden en vergenoegd. Hij zag. haar blijkbaar gaarne aau. Hij verbeeldde zich, dat zij er gezonder uitzag dan toen zi«' elkander 't laatst ontmoet hadden. Zij was niet zoo bleek en hare wangen waren gevul der dau toen. Zij scheen dus 't ergste ver driet te boven te zijn gekomenen haar le ven was behouden. En dat was zijn werk. Want wat zou cr van dat kleine, zwakke menschenkind gowoiden zijn, als zij alleen aau wiud en golven was overgelaten, een scheepje zonder stuur, zooalu hij haar gevon den had? En warme, hartelijke gevoelens doortintelden hem. Men kan toch niet an ders dan belang stellen in een wezen, welks leven men behouden heeft? Het verheugde hom to weten dat hij' er althans een aandeel in had, dat die schoone donkere oogen nog schitterden, dat die sier lijke voetjes zich nog bewogen. Ada las die gedachte op zijn gelaat en zij gevoelde dat zij hem bedanken moest. Ilij eóschte ge ui dank; hij verlangde dien waarschijnlijk niet. Maar zij moest het toch doen. Zij wil de het. ook telkens... ja, nu zou zij het stel lig doen maar eer zi j het wist was de ge legenheid voer voorbijzij had geen ge schikte uitdrukking kunnen vinden. Nu eens dacht zij dat haar woorden te koel. dan weer dat zo to warm zouden zijneni boven dien was zij bang dat, daar cr gepraat wa?. hare beschermers in een valsche verhouding tot. elkander zouden komen. Maar zij moest hrt hem zeggen, op welke manier dan ook. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1