KOLONIËN. BINNENLAND. met ecu meerderheid van twee derde eeti voorstel hoeft goedgekeurd, moet de zaak door den president van do Doema bij den rijksraad aanhangig worden gemaakt, die haar daa weer den Czaar voorlegt. Indien deze beslist dat de zaak door de wetge/endo lichamen moet worden behandeld, wordt de betrokken minister of depart ementschof met de definitieve uitwerking van het voorstel belast. Art.. 58. Een© interpellatie die op eene mcdodeeling of uiteenzetting van feiten be rust, volgens welke de ministers of afdee- lingschefs of de onder hen gestelde overheids personen do bestande wetten gesohonden schijnen te hebben, moet door de leden va i do Doema aan haren voorzitter voorgelegd worden. Daarin moet zijn aangegeven, welke wet en in welk opzicht zij geschonden, schijnt. Als do interpellatie door ten minste 30 loden ge teekend is, stelt de voorzitter haar m de voltalligo vergadering aan de orde. Art. 59. Wanneer de interpellatie doop do Doema met meerderheid van stemmen oangonomenwordt, wordt zij aan den minis ter of afdcelingschef die erbij betrokken is medegedeeld. Art. 60. De ministers of afdeelinfjjcheca moeten op zijn laatst oen maand na de nv> dodoeling van de* interpellatie aan de Doama hunne verklaringen of uiteenzettingen, voor leggen of mededeclen, om welke redenen uit eenzettingen of mededeelingen onmogelijk zijn. Art. 61. Wanneer de meerderheid van do Doema (t-wee derden van liet geheele aantal leden) door do mcdedeeling van den minister of afdeclingsctef niet. bevredigd is, dan m do zaak door den raad van state aan Z. M den Keizer voorgelegd worden. Art. 62. Bijzondorheden, de inwendige in richting van de Doema lietreffende, worden door haarzelve vastgesteld. Over den indruk, dien de afkondiging van do wet tot instelling van de Rijks doema te Petersburg heeft- gemaakt, wordt aan de Tempo bericht: Geen enkele vlag waait in de straten. Do menigte vormt geene groepen. Het publiek toont, volstrekt geen opwinding, nadat liet het keizerlijke manifest heeft gelezen. Hef gaat- onverschillig zijn weg of toont teekenen van teleurstelling, want liet verwachtte eene politieke amnestie. Wat dit punt betreft., zoido oen regeeringspersoon Vrijdag: „Wij zullen niet zoo onvoorzichtig zijn omstreeks 10,000 politieke tegenstanders te bevrijden, die wij met heelwat moeite liebben gepakt en dio ongetwijfeld den strijd tegen ons wo der zouden beginnen." Petersburg, 19 Aug. De bladen berichten, dat, de nieuwe gouverneur-generaal te Mos kou, Etoermowo, bij de ontvangst van do zemstwo's verklaarde, dat hij geen particu- .liero bijeenkomsten van liet zemstwo congres in Moskou kon toestaan, omdat liet vraagstuk van de hervorming der staatsinrichtingen door liet manifest van 19 Augustus is afge daan. Vereenlgde Staten. In do aantsaande zitting van het Ameri- kaausclio congres schijnt men weer moeite te •rillen doen, om het werk aan het Panama- kanaal tegen te houden en het Nicaragua plan weer op den voorgrond te plaatsen. Men zegt, dat senator HÜllcr en rechter Yeoinans den veldtocht tegen Panama zul len leiden. Yoomans is betrokken bij do maatschappij, die den aanleg van het Nicara- gua-kanaal had willen ondernemen. China. Sjanghai20 Aug. (Morning Post). Een telegram uit Peking bericht, dat China in België eene leening van 12 millioen francs gesloten heeft voor den dienst van don Loo- han-spoorweg. Afrika. Berlijn, 21 Aug. Do Keizer heeft dicnj gouverneur van Duitsch Zuid west'Afrika Leutwcin het gevraagde ontslag toegestaan on heeft den consul-generaal Lindcquist be noemd tot gouverneur van het Zuidwest-Afri- kaansche prolectoraat. Waarschijnlijk zal de nieuwe gouverneur in October in het protec toraat aankomen. Bij het bericht der vermoording van vijf leden dor Beicrscho missie van Benedictij nen tusscheu Kilwa en Liwalo toekent de Nordd. Allg. Zeitung aan, dat do loden van «leze missio <lo reis hadden ondernomen on- dauks «lo waarschuwingen van het bestuur, «lat hen meermalen verzocht had hot reis plan te laten varen. Aan het verzoek van «len gouverneur om spoedige toezending van versterkingen zal worden voldaan; op bevel van den Keizer warden reed9 maatregelen genomen tot uitzending van nog een kruiser. De oorlog in Ooat-Azië. Van den oorlog sijn de volgende berichten Petersburg, 20 Aug. Linewitscb seinde den Keizer, «lat Russische troepenafdeelingen den JGen in het gebied van Ohailoengtsjeng eene Tsoengoeeenbende hebben vernield Onder de doodcii zijn de aanvoerder van de bende, Inibato genaamd, en twee Japanners. Tokio, 19 Aug. (Daily Telegraph). Ondanks «Kï zware regona zijn dc Japanners voortge- rukt in Noord-Korea. Do Russen gaven hunuo verdedigingswerken prijs on werden noordwaarts gedreven. Nadat zij de Toornen waren overgegaan, vernielden zij do bruggen. Er zijn nu geen Russen meer te m«jrken ten zuiden van de Toornen. Tokio, 20 Aug. De bevelhebber van het naar Kamsjat ka gezonden eskader bericht den 13en het Russische transportschip Australia te hebben genomen in de haven van Petro- pawlowsk. Uit Tokio wordt- aan de Times bericht, dat het nu vaststaat, dat de Russische schepen te Port Arthur niét gesprongen nocli door het Japanscho vuur in den grond geboord zijn. Do Russen bobben, alleen «le Kingston-klep- pen opengezet-, na do noodige macninedoelen uit do schepen genomen te hebben, blijkbaar in de hoop ze vlot te maken, wanneer de Oostzoevloot do heerschappij ter zee veroverd zou hebben. De correspondent van «le Frankf. Ztg. i <>ldt als merkwaardigheid, dat een aantal Russische au-alfabotcn iu Japausche krijgs gevangenschap door Japansche officieren on- dorwoaen zijn in het lozen en schrijven van hun eigen moedertaal, zoodat thans, tot ver bazing der hunnen, in Rusland brieven aan komen van menschen, die vroeger geen letter op het papier konden zetten. New-York, 19 Aug. De Times bericht, dat de Japausche gezanten gisteren naar Tokio hebben geseind cn hebben aangeraden con cession te doen, die de Russen zullen bevre digen. Deze concession, die door baron Ko- mocra in overweging zijn gegeven, zijn van zoodanigen aard, dat aan het beginsel vair de Japansche eischen wordt vastgehoudenhet Japausche volk kan er dus niet afkeerig van zijn. Portsmouth, 19 Aug. Men bericht, dat pre sident Roosevelt baron Rosen heeft verzocht torstond naar Ovsterbay te komen, omdat hij hem eene telegram van stipt vertrouwelijken aard hatl mede te deelen. Tweede telegram. Men gelooft, dat- president Roosevelt maatregelen neemt, om van elke der Russische en Japansohe missiën do overeenkomst- van een gedelegeerden ge daan te krijgen, ten einde met hen te raad plegen over het tot stand brengen van een compromis. Dit. is de eenigc hoop om a.s. Dinsdag het afbreken van dc onderhandelin gen te vermijden. Portsmouth, 19 Aug. Baron Rosen, verge zeld van Koedasohew, is vertrokken; als doel van de reis wordt Magnolia aangegeven. La ter vertrok ook Witte naar de zelfde plaats. Het wordt als zeker beschouwd, dat presi dent Roosevelt een beroep gedaan heeft zoo wel iu Petersburg als in Tokio, om een geest van toenadering to toonen en niet toe to laten, dat de conferentie zonder resultaat uiteeai gaat. Men denkt ook, dat men het eens zal kunnen worden over den afstand van Sachalin; maar de meening heeft nu de overhand, dat als Japan niet afziet van zijn cisch tot schadevergoeding, er geen over eenstemming zal worden verkregen. De be slissing omtrent den uitslag berust dus hoofdzakelijk bij Tokio. Portsmouth, 19 Aug. In plaats van naar Magnolia te gaan, verwisselde baron Rosen van trein en begaf zich naar Oysterbay. Hij dineert heden avond bij president Roose velt. De reis wordt bcsohouwd als eene aan wijzing, dat Roosevelt tusscheu beide komt met liet doel het afbreken van de onderhan delingen te voorkomen. Oysterbay19 Aug. Een vertegenwoordiger van den Russischen vredesgemaehtigden te Portsmouth zal hier h«xlenavond laat of mor gen komen om met president Roosevelt te coufereeren op rechtstreekse he uitnoodiging van den president. Do uitnoodiging geschied- do gisterenavond, nadat de president een on derhoud' had gehad met Kaneko (den finan- cieelen gedelegeerde van Japan in de Verec- nigdo Staten.) Ofschoon bijzonderheden omtrent de wisse ling van dépêche tusschen Oysterbay en Portsmouth ontbreken, is het bekend, dat men te doen heeft met eene ernstige poging van den president om de gevolmachtigden tot ceno voor beide oorlogvoerenden bevre digende schikking te brengen en te voorko- moii, «lat «le onderhandelingen ten slotte toch nog zouden worden afgebroken. Oysterbay, 19 Aug. De president doelt mede, dat baron Rosen vroeg in den avond zal komen om met hem te conferoeren. Portsmouth, 19 Aug. Do leden van de Rus sische delegatie, die hier zijn gebleven, druk ken de meeding u't, dat dc interventie van Roosevelt natuurlijk zou zijn in do bestaande omstandigheden en dat er zelfs kans is, dat do bemoeiingen van den president den toe stand zullen veranderen vóór <!en 22en. In Japansche kringen heeft men weinig meed op het denkbeeld van neutrale hulp in de bestaande crisis, doch een aanzienlijk lid van do Japansche missie verklaarde, dat dit de cenige wijze was, waarop pressie zou kunnen worden uitgeoefend met hoop op succes. Portsmouth, 21 Aug. (Times). Een gisteren avond hier aangekomen telegram houdt iu, dat de Ozaar eene vergadering heeft gehou den, waarin definitief beslist is, dat er geen verdeno concession kunnen worden gedaan. De punten 7 en 8 van do vredesvoorwaar den zijn tot stand gekomen na eene beraad slaging, die acht uren heeft geduurd. Punt 7 heeft betrekking op den afstand aan Japan van «11© rechten van Rusland op den zuide lijken, naar Port Arthur voerenden tak van den Oost-Chineeschen spoorweg; punt 8 op het behoud door Rusland van den noordelij ken tak van dezen weg, tussclien Charbin cn het- Oessoerischc grensstation Pogranischnaja. Rusland, dat ook de stad Charbin en het daaraan grenzende strategische rayon wensch- te te behouden, wilde het punt, vanwaar het den spoorweg zou moeten afstaan, zoo ver mogelijk zuidwaarts verleggen op het baanvak GoensjoelinCharbin. Verschillende voorstellen en tegenvoorstellen werden hier over gedaan. Japan wcnschto het- eindsta tion verder te verleggen dan de streek, die nu door de wedcrzijdsche legers is bezet, en meende, dat daarvoor geen punt meer ge schikt was dan Charbin zelf. 1 c Russische gevolmachtigden verlangden», «lat de exploita tie van den spoorweg door do Russen zich zou uitstrekken tot Kwantsjentse. ïn antwoord daarop drongen de Japanners aan op de on- zijdigverklanng van het stuk spoorweg ten zuiden van Charbin met verbod voor de Rus sen om dit stuk te gebruiken voor het ver voeren van troepen, munitie en oorlogsvoor- raden. Eer9t laat in don namiddag werden de gevolmachtigden het eens. De berichten zijn uiteenloopend over de wijze, waarop de overeenstemming verkregen is; volgens de eene lezing zou Kwantsjentse als grenspunt gekozen rijn, volgens eene andere lering een punt 17 K.M. ten zuiden van Charbin. In <lc eerste onderstelling zouden de Russen moester blijven van de geheele streek, die bc- gropen is in den Soengari-boog, en eventueel zelfs militaire operation ten zuiden van die streek kunnen voorbereiden; in de tweede onderstelling zou hunne vestiging in «le streek van Charbin mee van defensieven aard zijn, maar zou Charbin zelf nog voldoende gedekt zijn door «len Soengari-9troom en door het bruggelioofd-, «lat zij op den rechteroever van de rivier tegenover dc stad zouden kun nen bouwen. De rechtspositie van den Oost-Chineeschen spoorweg is, dat hij gebouwd is krachtens ceno voor tachtig jaren door de Oh'.iccsche regee- rin-r verleende concessie. Alleen Russische of Chineosclie onderdanen mogen, bezitters zijn van de aandeelen der spoorwegmaatschappij; voor rente en aflossing van de obligatiën verleent de Russische regoering volledige ga rantie. In ruil voor deze garantie-verplichting is aan de Russische regeering het recht van volledige controle op de exploitatie verleend- bovendien moet het verkeer op den Chinee- schen spoorweg geregeld worden in overeen stemming met dat op de aansluitende Russi sche spoorwegen en is de Chimjesche spoor weg verplicht alle soorten van treinen, die op den Trans/baikalspoorweg en den Oessoeri- spoorweg loopen. te ontvangen en ze zonder oponthoud naa- hunno bestemming .te bren gen- Ais resultaat vgn do tot dusver gevoerde onderhandelingen zijn de vredesgevolmach- tigden liet over de volgende bepalingen van een vredesverdrag eens geworden Japansch protectoraat in Korea. Openstelling van de Siberische wateren voor de Japansche vissohers. Ontruiming van Mandsjoerijo door de beide oorlogvoerendenteruggave van dat land aan China. Afstand aan Japan van de op liet schier eiland Liaotong betrekking hebbende pacht- contracten. Afstand aan Japan van den naar Port Arthur gaanden tak van den Oost-Chinee- sclien spoorweg, beginnende bij «Jen punt, gelegen 10 mijlen ten zuiden van Char bin. De artikelen, waarover de overeenstem ming ontbreekt, zijn Afstand van Sachalin. Teruggave van de oorlogskosten, (baron Komoera moet deze kosten hebben berekend op omstreeks 10 millioan francs por dag ge durende 500 dagen). Beperking van de Russische zeemacht in den Groote n Ooeaan. Uitlevering van de in onzijdige havens geïnterneerde Russische schepen. Uit Portsmouth wordt bericht, dat prof. von Martens, de bekent!© rechtsgeleerde, die deel uitmaakt van do Russiche vredesdelega tie, verleden Vrijdagavond aa.n zijne vrouw heeft geseind, dat hij hoopte in «le volgende week zich weer naar Rusland in te schepen. Uit New-York wordt bericht, dat baron Rosen Zaterdagmiddag een uur lang met president Roosevelt heeft gesproken. Men heeft over het verhandelde niets willen he kend maken. Alleen weet men, dat president Roosevelt voorstellen heeft overgelegd, welke naar men hoopt do bestaande verschillen uit den weg zullen ruimen. Baron Rosen is des avonds naar Ports mouth teruggekeerd, om de voorstellen aan Witte voor te leggen. Als «le gevolmachtig den Dinsdag liuu werk kunnen hervatten, zal dit grootendeels te danken zijn aan presi dent Roosevelt, die krachtig gesteund wordt door Engeland, Frankrijk °n Duitsehlaind. Voor zijn onderhoud met Rosen had de pre sident zich ook nog met den Mikado in v«jr- binding gesteld. Allerlei vDo Shah van Perzië hoeft, volgens Bel gische bladen, in zijn hotel te Ostende eene rekening betaald van 50,000 francs, en daar enboven nog een fooi van 2500 francs voor het bedienden-personeel gegeven. Van al wat Z. M .gebruikt, eten, zoowel als drinken, moest, naar oud-Oostorsche despo- tenwijeze, steeds vooraf Zr. Ms. Groot-Vizier in zijn bijzijn proeven. vEen reusachtig grooto locomotief is thans voltooid iu de werkplaatsen van Brooks, te Dunkirk (Ver. St.). Die lo<x>motief, bestemd voor den Illinois Central-spoorweg, is met den kolenwagen 185,000 kilogram zwaar en zij rolt op 12 wielen. Zij zal worden gebruikt voor het sleepen van den 2000 ton zwaren goederentrein op de lijn van Carbindalo naar Fulton, waar men zeer steile hellingen en moeilijke boch ten vindt. vEen bende volleerde dieven heeft in een juwelierswinkel in Croydon voor 10,000 waarde aan gouden sieraden, juweelen eni geroofd. De inbrekers kwamen door bet dak heen en door liet plafond in den winkel. vAan boord van den Braziliaansolicn kruiser Benjamin Constant, die te Portsmouth ligt-, heeft een hevige brand gewoed. vGedurende de reis van den trein Pall- grammJaoobsdorf vond er in een ooupé derde kla&jo een voorval plaats, dat aan «ie passagiers eenige onaangename oogenblikken bereidde Toen de trein hot station Briesen verliet, bemerkte een passagier dat or achter het stoomverwarmingsapparaat zich iets bewoog. Op hetzelfde oogenblik kwam een meer dan een meter lange adder te voorschijn en kroop langzaam door de coupé. De weinige passa giers, onder wie eenige vrouwen en kinderen, vluchtten in verwarring op de banken. Een man, die op de slang toeliep, hield het dier een stok toe, waar het zich terstond om heen kronkelde. Dc passagier ging toen snel daar mee naar de coupédcur en kneep de onwel kome gast daartussohen dood. Men denkt, dat iemand met een hoeveelheid slangen in een mand in dezelfde coupé hooft gezeten en dat een dezer dieren uit den mand gekro pen was. OOST-IN DIE. De correspondent, van het Bat. Nieuws blad schrijft uit Paré-Paré „Sedert de aankomst alhier van de tweede «jompagnie van het zesde bataillon met den staf, is hier niets bijzonders voorgevallen. Was bij de van Java komende troepen, onder bevel van den korpsconnnandant, majoor van Bennekom, reeds alles in gereedheid gebracht om dadelijk na het dobarkement te Paré Paré <!e Sidenrengers uit hun stellingen nabij het bivak te verdrijven, bij aankomst bleek dit al niet meer noodig, daar de oude bezetting dit werkje juist den vorigen dag had opge knapt. Er worden nu dagelijks patrouilles in het heuvelland gemaakt en hierbij wordt gecon stateerd, dat de vijandige bevolking steeds meer en meer naar het binnenland terugwijkt. Op alle naar het- binnenland voerende pa den hebben zij versterkingen aangelegd, waar van er re^ds verscheidene door onze troepen zij.u opgeruimd. Deze versterkingen zijn meestal zeer goed aangelegd en aangeleund tegen het naburige heuvelland, waardoor zij soms een zeer groote uitgestrektheid hebben verkregen. De voornaamste stelling der Sidenrengers bevindt zich nabij de kloof van Paberrassang op, naar schatting, negen a tien kilometers afstand van Paré-Paré. Achter deze stellin gen zijn de daken der pondoks van de bezet ting duidelijk zichtbaar en vandaag of mor gen zal een kleine opruiming daar wel op het programma staan. Het schijnt echter, dat de militaire com- mandant instructies heeft gekregen, om zich voorloopig niet te ver buiten Paré Paré te begc en. Vermoedelijk heeft men vertrou wen dat de Sidenrengers na het lesje op 12 Juni j.l. spoedig hun vijandige houding zul len laten varen. In elk geval bestaat hier het ernstige voornemen, om zoodra de omstan digheden het veroorloven, den Sidenrengers te toonen, dat het der Compenie vollen ernst is. Waren er, vóór het gevecht van 12 Juni, nog veel Boniërs in de nabijheid van Paré Paré aanwezig, thans is bekend geworden dat deze allen zijn teruggeroepen, terwijl ook de mannen van Wadjo naar hun negorij zijn teruggekeerd. De vorst van Wadjo schijnt in/ tusscheu reeds spijt te hebben, dat hij Boni iu zijn verzet tegen het gouvernement heeft bij gestaan, want bij het hier bovengenoemde treffen zijn vooral vele lieden uit Wadjo ge sneuveld. Do verliezen der Boegineezen moe ten veel zwaarder geweest zijn dien dag dan indertijd officieel werd opgegeten, daar tal van gewonden, van het gevechtsterrein weg gevoerd, op vier a vijf paal daarachter zijn doodgebloed. Behalve de Sidenrengers zijn thans nog m de buurt aanwezig 200 met Beaumont ge weren gewapende lieden van de negorij Binoe- wang. Deze bende werd in Mei herwaarts ge zonden door het hoofd van Binoewang Palé Waló, op verzoek van den Sidenrengschen kroonprins Kraeng Tinggi Mar. Daar deze lieden echter op kosten der Sidenrengers moe ten worden gevoed, wordt verwacht dat zij spoedig zullen verloopen, vooral nu alle toe voer van de zijde van Paré-Paré is afgesloten. Het voorheen zoo welvarende Paré-Paré is geheel door de bevolking verlaten. Het brand stichten is, dank zij de nachtelijke patrouilles en hinderlagen, thans geëindigd. Do militaire commandant, tevens civiel ge zaghebber, maakt met de Assahan geregeld tochtjes langs de kust om politieke aanrakin gen te verkrijgen. Het eerste bezoek gold de vorstin van Tanette, de eenige ons trouw ge- blevene van Zuid-Celebes. De civiele gezag hebber werd daar met zeer veel ceremonieel en zeer hartelijk ontvangen. D© lijfwacht der vorstin bestaat uit oudgedienden van ons le ger mot Beaumont geweren bewapend en on geveer op dezelfde wijze als onze soldaatjes gekleed. De vorstin, «jen waardige oude dame van 80 jaar, doch nog zeer kras en flink voor haar leeftijd, met een levendigen oogopslag betoonde zich allerminzaamst en beloofde alle mogelijke hulp, welke belofte aij dan ook in den vorm van bezendingen kippen, vruchten en ververschingen van allerlei aard nakomt. Van het zenden van koelies om ons behulp zaam te zijn bij een oprukken naar het bin nenland, schijnt zij evenwel niets te moeten hebben. Het desbetreffende verzoek van den militairen commandant heeft zij beleefd ge wezen van do hand, omdat zij-, zooals zij be weerde, daardoor te veel weerbare mannon uit haar land zou moeten missen, en vooraL- nog is zij bevreesd, dat zij van haar naburen een inval heeft te verwachten, om haar te straffen voor hare verknochtheid aan ons be stuur. Eeu ander bezoek gold het vorstje van Sa- wietbo, een oud en ziekelijk heerschap. Sawict- to zelf kon niet worden bereikt, waarom de Assahan voor Maroni bleef liggen. De vorst was ziek eiti liet zich verontschuldigen. Lo civiele gezaghebber was in Marond aan wal gegaan en ontmoette daar eenige Sawiet to'scho notabelen, aan welke de proclamation van den gouverneur van Celebes werde voorgelezen en eenige exemplaren ter stich ting van liet hof werden medegegeven. De bezetting van Paré Paré is over twee bivaks verdeeld. Een compagnie en de rtat zijn gelegerd in het zoogenaamde heuvelbiz.ik, wijl het bivak gelegen is op een heuvel, wedce een vrij uitzicht aanbiedt op de zee en het aangrenzende land, do tweede compagnie heeft het bivak betrokken aan het strand 'n een paar groote, verlaten woningen. Het heu velbivak ligt op pl.m. 600 meter van het strand verwijderd. In de bivaks begint een zekere mate van gezelligheid te heersclien. De geest onder de troepen is uitmuntend. De loer toegedaan zijnde, dat ledigheid des duivels oorkussen is, laat dc majoor van Bennekom de mennekes danig marcheeren en patrouilleeren en daar heb terrein om Paré-Paré zeer geaccidenteerd is, wordt elk spoor van verveling al ras ver dreven. De militaire commandant is ook geregeld met de een of andere patrouille op het pad, ten einde persoonlijk terreinkennis op te doen en do verkenningen langs de naar het bin nenland voerende paden te leiden. Meestal gaan de detachementen door het terrein en daar de heuvels nog al steil, dicht begroeid met alang alang en bezaaid met scherpe rots blokken zijn. kost» heb marcheeren menig zweetdruppeltje. Gelukkig treft men hier en daar zwaar bosch aan e«i bekomt men in do schaduw der boomen spoedig van den invloed d-r zonnewarmte. De gezondheidstoestand is vrij goed te noe men en vooral het heuvelbivak schijnt, wat dit betreft, goed to zijn gekozen. Muskieten zijn er bijna niet en de gevreesde anopheles zij<n er tot dusverre nog niet ontdekt. De Staatscourant van Zondag 20 en Maandag 21 Augustus 1905 bevat het vol gende Koninklijke besluit: opgedragen liet geven van onderwijs in de D'uitsohe taal aan de adspirant-macbinis- ten bij de opleiding te Hellevoetsluis, aan den heer C. Th. Merkes, leeraar aan de ge meentelijke H. B. S. te Brielle. H. M. de Koningin hoeft het voorne men zioli Donderdag 24 Aug. naar 's Gra ven hage te begeven. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het voornemen Woensdagavond 23 Aug. zich voor een viertal dagen naar Dob bin te begeven. De eerste vergadering van den nieu wen ministerraad' werd Zaterdag gehouden. De minister van Buitenlamlsche Za ken, (die voorloopig Kneuterdijk woont) zal 31 Augustus, ter golegenhoid van Hr. Ms. verjaardag, het gebruikelijke galadiner aan bieden aan de vreemde gezanten, enz. Minister Kraus zal rich in Den Haag vestigen in een villa aan heb Van Stolk- park. De oud-mini9ter Ellis gaat in deze week naar het buitenland. Offioieale verminking van oorloga- bariohten uit IndiC. De Nieuwe Courant schrijft „Naar ons van een zijde, waarin wij reden hebben volkomen vertrouwen te stellen, werd medegedeeld, is het telegram, Donder dag jl. door het departement van koloniën gepubliceerd betreffende den overval van het bivak te Rambong (afd. Tapa Toean, Atjeh), aan dat departement opaettelijk verminkt en is het verschil in lezing tusschen deze offi cieel© mededeel;ng en de door ons blad en het Handelsblad uit Batavia ontvangen tele grammen op te merken., waarop wij reeds de aandacht vestigden, hieruit te verklaren. Het aan het m'nisteriö ontvangen regee- ringstelegram, zoo verzekerde men ons, was in hoofdzaak gelijkluidend met liet bericht van onzen correspondent; doch op uitdruk- kelijken last werd het gedeelte betreffende het sneuvelen der zestien inlandsche solda ten geschrapt. Dat behoefde niet onder «le oogen van het publiek te komen, vond men. Een gevoelig en bloedig echec werd op deze wijze dus volgens een methode aan de Russische oorlogscensuur ontleend in een halve overwinning omgetooverd. Nu zijn, voor zoover wij weten, dergelijke methodes bij liet departement van koloniën anders niet in gebruik. Eerlijk en onomwon den maakte het tot dusver belangrijke be richten uit de koloniën, zij mochten dan gunstig of ongunstig zijn, openbaar of het zweeg. Het zou dan ook niet in ons opko men te twijfelen of thans niet wederom vol gens dat beginsel was gehandeld, ware het niet: 1. om de absolute geloofwaardigheid van onzen zegsman2. om reden de officieel© lezing van het bericht zoodanig den stempel der onvolledigheid draagt dat men schier niet do hulp van de mededeelingen der dagblad- oorrespondente n noodig heeft om tot het ver moeden daarvan te gerakenal wie maar een weinig van het oorlogvoeren in Atjeh op de hoogte is, weet, dat de kleine colon nes, die in de binnenlanden patrouilleeren, doorgaans uit meer inlanders dan Europea nen bestaan; en de onwaarschijnlijkheid, dat bij den overval van een bivak uitsluitend Europeanen en in 't geheel geen inlanders zullen gedood of gewond zijn, moet dadelijk opvallen Zou, vanwege heb belang der zaak en om het vertrouwen in de oprechtheid der be richten door zijn departement aan de pers medegedeeld, ongeschokt te bewaren, do mi nister wien, bet zij hier bijgevoegd, te dezen persoonlijk geen blaam heeft te treffen al blijft hij natuurlijk voor do handelingen, van zijn ambtenaren verantwoordelijk niet de moeite willen nemen het zoo belang rijke verschil tusschen beide telegrammen toe te lichten, «le mededeeling in de pers tele- grain men voorkomende betreffende het sneu velen van 16 inlandsche minderen voor een onwaar toevoegsel te verklaren of anders den completen en onverminkten tekst van het regeeringstelegram uit Batavia alsnog te doen publiceeren? Op mededeelingen, op last van de regee- ring van Hare Majesteit gedaan, mag zelfs niet de schijn eener verdenking van spelen met de waarheid blijven rusten." De gouverneur van Suriinar m e. De R.-K. Gelderlander schrijft In een deel der Nederlandsche pers wordt sinds eenigen tijd een tastbare reclame ge maakt voor den bejaarden mr. A. C. Wesen- hagen, met het oog op de benooming van een opvolger voor den heer Lely als gou verneur van Suriname. Nu is onder den naam A. C. Wesenhagen een vrijmetselaar bekend, die in het Groot Oosten der Nederlanden veel aanzien geniet. Ook bij buitenlandsche BBr. heeft hij z'ch zekeren naam verworven, o.m. doordien hij een den 19. December 1894 in de Haagsche loge Hiram Abiff door hem gehouden voor dracht, in. brochurevorm, in de Fransclie taal, heeft doen verschijnen. Een exemplaar dezer uitgave is in ons bezit. Ze is getiteld Considerations sur Dieu et la religion en rapport avec 1<js principes ma^onniques. Conférence d'u Fr. A. C. W»j- senhagen, faite le 19 décembro 1894 St-. O. dans la loge Hiram Abiff dans l'Or. de la. Haye. Bruxelles, P. Weissonbruch, impri- meur du Roi, éditeur, 45, rue du Poinyon, 45 1896. Indien de candidaat-gouverneur mr. A. C. Wtjsenliagen en de ma^onnieke woordvoer der Br. A. C. Wesenhagen dezelfde persoon zijn, dringt zich de volgende overweging op: Aangezien de overwegend© meerderheid' der beschaafde bevolking van Suriname Ka tholiek is, zou het van het nieuwe ministe rie welke ook zijn samenstelling zij een onpolitieke daad te achten zijn, indien het een notabel lid der Vrijmetselarij ter be noeming tot gouverneur dier kolonie aan JL M. zou voorstellen. Dat katholicisme en Maconneri© elkander niet verdragen, ia een feit, waarmee ieder kabinet, dat prijs stelt op een goede ver standhouding tusschen gezag e« bevolking in do kolonie, ten deze rekening heeft tc hou den. Indische Specialiteiten. De katholieke Java-post bevat «le volgende be-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2