binnenlandT KOLONIËN. Verder bericht hij. dart de ritting van Woensdag waarschijnlijk geheel zou worden besteed aan eenc vergelijking van de weder- zijdscho protokollen. Tokio, 23 Aug. (Daily Telegraph). Aan de keurs gaan de uotoeringen bij sprongen om hoog. Over den toestand op het oorlogstoon eel wordt bericht, dat in Mandsjoerije do mili taire operation van eenige beteekenis nog ge durende twee of drie weken onmogelijk rul len blijven Buitengewoon hevige regens ma ken de wegen onbegaanbaar voor de zware artillerie. liet leger van generaal Koeroki, dat reeds vóór den regentijd gereed was om op te rukken, moot daarvoor liet invallen van do droogte afwachten. De gezondheids toestand is den gcheelen zomer uitmuntend gebleven. Groote reserves zijn bijeengebracht aan bet front te Moekden. te Tiding en op andere steunpunten. Het leger bevindt zich 1 in beteren toestand dan ooit. De infanterie en do artillerie houden schietoefeningen, zoo dikwijls het weer liet toelaat. De troepen hou den zich ook bezig met hot vervoeren van munitie en met het bouwen van bruggen en hot aanleggeu van wegen. In één woord, wat er ook moge gebeuren, alles is gereed om den oorlog voort te zetten. Blijkens een bericht van de Daily Tele graph uit Moji van den 2Oen Augustus, heeft generaal Linewitsch zijne defensieve werken voltooid en bedraagt het effectief van zijne troepen 400.000 500.000 man. Daar het regenseizoen geëindigd is, doen de Russen op groote schaal verkenningen. Een© merkwaardige tegenstelling tot de be richten over de gloeiende strijdlust, die on der de troepen van generaal Linewitsah zou hecrschen en die meermalen werd uitgedrukt in telegrammen aan den Czaar, levert een dagorder, die uit de te Cliarbin verschijnen de couranten haren weg gevonden heeft in de Pctersburgsch© bladen. Daarin wordt gezegd „In de hospitalen, die dienen tot evacuatie naar het moederland, rijn een groot aantal soldaten opgenomen, die wonden hebben aan de handen. Onder deze bevinden zich niet minder dan 1200, die aan den wijsvinger ge wond zijn. Daar hot verlies van den wijsvin ger aan de rechter hand den verminkte van den militairen dienst bevrijdt en daar boven dien dieae vinger bij het schieten door som mige dcclcn van hot geweer goed beschermd wordt, moet men in vele van die gevallen zelfverminking aannemen, die met voorbe dachten rade door de schuldigen werden uit gevoerd, om naar Rusland te worden overge bracht. Met liet oog op deze omstandigheden heeft de opperbevelhebber bevolen, zulke ge wonden niet meer naar Rusland over te bren gen. maar ben wegens opzettelijke zelfver minking voor den krijgsraad te brengen. Allerlei vDe Koningin-moeder van Italië is bij een automobieltochtje in het noorden van het land van haar zitplaats geslingerd, omdat rij op een hoek van den weg tegen een hoop stce- neu werd aangereden. Mon vreesde, dat hierbij moedwil in 't spel was. Later wordt mede gedeeld, dait het ongeluk plaats had op de heerbaan van den kleinen St. Bernard. Do auto liep op een hoop steenen, die er niet door mannen, maar door kinderen van <'v bergbewoners waren neergelegd. Ei* is nie mand bij het ongeluk gedeerd en zelfs de wagen werd slechts zoo licht beschadigd, dat men spoedig kon doorrijden. De jongens, waarvan er een vijftien, en de anderen nog geen elf jaar oud rijn, verklaarden niet ge weten tc hebben, dat het do automobiel der Koningin-moodcr wasl Ze hadden het op do auto's voorzien, omdat deze houden en koeien aan 't schrikken maakten. De ouders der jongens kwamen Koningin Margherita, die zeer bemind is bij de bergbe vol king, om ver giffenis voor do zondaars vragen, die hun gereodelijk werd gegeven. Daarmee liep het voor ditmaal af. vMen weet. dat. gravin Bonmartini en haar mede-veroordeelden in cassatie zijn ge gaan, van het vonnis door den Turijusclien rechter geveld, op grond van gebreken in den vorm. Sommigen verwachten, dat dr. Naldi, die een merkwaardig stilzwijgen heeft be waard gedurende het geheeld proces, voor het hof van cassatie voor den dag zal komen met onthullingen, die een heel ander liclrt op het proces zullen werpen. Toen te Turijn de president van de rechtbank de uitspraak der gezworenen had medegedeeld, zei Naldi opeens; .Sedert drie jaar zwijg ik, maar...." Toen hield hij eensklaps op. Van do uitspraak van het hof van cassatie zal afhangen of de beide kinderen van de gravin nu kennis zullen krijgen van het lot van hunne moeder. Zij zijn onder voogdij van een zekeren graaf Mainardi, di© er tot dusver in geslaagd is de kinderen onder voorgeven, dat hun moeder ziek is, de waarheid te ver bergen, daarin geholpen door de gravin zelf, die bijna eiken dag aan haar kinderen een paar woordjes schreef en beloofde spoedig terug te zullen komen. Zij rekende werkelijk vast op vrijspraak. Handhaaft het hof van cassatie de gevallen uitspraak, dan zal graaf Ma:nardi de arme kinderen op de eenzaam gelegen villa bij Cavarzere. waar zij worden opgevoed, de waarheid moeten meedeelen. vTe Baken weid in Beieren is een zadelmaker in hechtenis genomen, die al rijn zeventien kinderen onmiddellijk na de ge boorte van het leven heeft beroofd. Het. laatste geval van dien aard hoeft allea aan liet licht gebracht. vDo gele koorts schijnt te New-Orleans ©enigszins af to nemen. Maandag kwamen 45 nieuwe ziektegevallen en 4 sterfgevallen van de ziekte voor. Een twintigtal karvrachten zwavel zijn in do stad verbrand om de huizen te ontsmet te n en tie muskieten te uooden. Aan de armen wordt kosteloos zwavel uit gereikt. WEST-INDIÊ Curasao, 4 Aug. De vorjaardag van H. M. do Koningin- Moeder is op 2 dezer, volgens het vooraf vast- geste 1de programma gevierd Van de forten, de schepen, de gouverne mentsgebouwen, de consulaten en verschei dene woningen waaiden de vlaggen. Bij het lossen der saluutschoten des mid dags had een droevig ongeval plaats. Door ?n ontploffing werden twee der artilleristen zeer ernstig gewond. Bij gouvernemeuts beschikking is aan den heer W. Ferguson, 2de commies ter gou- ve mem en ts-sec re tari etot herstel van gezond heid, met ingang van den dag van zijn ver trok uit de kolonie, één jaar verlof naar Ne derland verleend. Den 3en Augustus is het Duiteche oor logsschip Bremen alhier aangekomen. De Staatscourant van Donderdag 24 Augustus 1905, bevat de volgende Kon. be sluiten benoemd tot leeraar aan de R H. B. S. te W'rtfum J. L. Dijkhuis, tijdelijk leeraar aan die school; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Oerle P. Lathouwers; op verzoek eervol ontslagen de commies Ier telegrafie le klasse .J Vergouwe Heden morgen te 8 32 vertrok H. M. de Koningin per extra-crein naar 's Graven- hagc, vergezeld door de grootmeesteres baro nes Van Hardenbroek en het gevolg. Men meldt uit Apeldoorn H. M. de Koningin en Prins Hendrik koe ren Maandag op Het Loo terug. Men verneemt, dait ook H. M. de Ko ningin-Moeder met de prinses von Erbach heden of morgen voor een kort bezoek in de residentie verwacht wordt. Z. K. H. de Prins der Nederlanden bracht gasteren middag wederom een bezoek aan 's Rijks ontginningen te Kootwijk. Z. K. H. is gisteren avond te 8 uur 18 min. voor een viertal dagen naar Dobbin vertrok ken Z. K. H. is vergezeld van den heer Tutein Noltihenius, inspecteur van de Kon. houtvesterij te Het Loo en van hoogstdesaelfs adjudant kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haare. De erfprinses von Erbach, die sedert Vrijdag bij Haar Zuster, de Koningin-Moe der vertoeft, is v.mrnemens a-s. Zaterdag met Tiaar kinderen van Soestdijk weer naar Duitschland te vertrekken. Heden kwam ten paleize het- Loo aan graaf Dumonceau, adjudant-generaal van H. M. de Koningin, en vertrok van daar de op perhofmaarschalk baron Clifford naar 'sHage. Ook baronesse Van Hardenbroek, groot meesteres van H. M. de Koningin, kwam heden ten paleize het Loo aan. De minister van buitenlajidsoh© zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Ma drid de heffing van rechten, waarmede de invoer van fourrage in Spanje 'belast is, tot 21 Maait a.s. is geschorst. In aansluiting van het bericht in de Staatscourant van 13 en 14 dezer, no. 189, betreffende liet vioe-oonsulaat te Portofer- raio, brengt do minister van buitenAandsohe zaken ter kennis v.«ji belanghebbenden, dat het vice-ooneulaat te Porto-Longone is op geheven en dat het geheel© eiland Elba thans ressorteert onder het vice-oonsulaat te Portcferraio. Blijkens een van den Spaan9ohen ge zant ontvangen bericht is de SpaaQsphe pro vincie Valencia 26 Juli jl. ambtelijk ver klaard besmet te zijn door do druif luis. Om tegenwoordig te rijn bij hot bezoek dat H. M. de Koningin aan de uit Incue terugkeerende Java-divisie zal brengen, wordt ter reede te Vlissdngen verwacht het Spaan- sch© oorlogsschip „Princessa de Asturias." Hr. Ms. Everteen is vandaag van den strekdam aan de Handelskade te Amster dam naar IJmuiden gesleept, om vandaar verder naar Den Helder gebracht to worden. Het schip wordt dan buiten dienst gesteld, 't Zal rich dus niet voegen, gelijk eerst be paalt! was, bij te Vlissingen thuisvarende di visie onder schout-bij-naoht Snethlage. N. v. d. D. De Kamerverkiezingen te Rotterdain. De correspondent van bet 11 bid. te Rotterdam meldt „Naar wij vernemen is er na onderhan deling overeenstemming gekomen tusschen do verschillende vrijzinnige fracties ten .tan- zien van de a.s. Kamerverkiezing ter voorzie ning in de vacatures Fock en Van Raai te Men heeft zioh daarbij op het standpunt fre- steld dat het wederom gewenscht was geza menlijk met een candidaat op to treden n getracht moest worden ook in de Kamer zolvo de verschillendo doelen waaruit de lin kerzijde is samengesteld op sterkoe te hou don. Als gevolg daarvan begreep men ook dat van weerszijden concessies gedaan ui p- ©fforingen zich getroost moesten worde.1. Be vooruitstrevend liberalen hebben te dien ein de dan ook afgezien van hun verlangen om het vijfde district weer voor zich te herne men en besloten het nog aan do vrijzinnig- democraten tc laten. „Vooruitgang" daar tegenover stond het door haar bezette dis trict I aan de meer vooruit-stro ven Jen af. terwijl de candidaat van laatstgenoemden, do heer S. van den Bergh Jr., lie in V uit den aard der zaak zeer sterk stond, wijl li ij daar bekend is als oen der grootste in lus triooien, er in heeft toegestemd naar het eerste district te verhuizen, waar hij dan ech ter den steun van alle vrijzinnigen zal vin den. De gezamenlijke candidaat in V wordt de heer P. R. Mees, belioorende tot de vrijz.- dom." Rotterdam I en V. Do Vrijzin- nig-democratische K iesvereeniging heeft nog g«een definitief besluit genomen. Bereid tot samenwerking hoeft rii voor district V (vaca ture-Van Raalte) voorfoopig candidaat gesteld de hoeren mr. S. J. L. van Aalten Jr. en P. R. Mees. In I zal zij oen afwachtende houding aan nemen. De aanstaande Kamerverkie zingen te Arnhem. In een. giste renavond gehouden algemeen© vergadering der Vrijzinnig-democratische Vereen iging te Arnhem, belegd ter bespreking van de voor- loopige caudidatuur voor een lid der Tweede Kamer, werd door den voorzitter, mr. J. A. van Gilse. meegedeeld, dat door tusschenkomst van het bestuur der Liberale Unie en van de besturen der kiesveroenigingen te Rotterdam de toezegging is ontvangen, dat al het moge lijke zal worden gedaan den bestaanden toe stand te handhaven, dat dus de zetel van mr. Van Raalte zal worden ingenomen door een vrijzinnig-democraat en de andere vacante ze tels door gelijkgezinden als de aft-redenden. Het bestuur der kiesvereeniging vroeg nu machtiging om, als Rotterdam zich aan die afspraak houdt, hier te steunen de te stellen c 'udid&tuur van den Unie-liberaal den oud- minister Eland. Wanneer Rotterdam niet aan de toezegging voldoet, wil het bestuur een eigen candidaat stellen Op dit voorstel volgde eenag debat-, waarbij de voorzitter deed uitkomen, dat indien Rotterdam niet voldoet aan de afspraak en de alsdan te hou- de i vergadering besloot niet een eigen can- id nat te stellen, het bestuur zijn mandaat zou neerleggen. Het bestuursvoorstel werd zon der stemming aangenomen. Hbld. Een personen-strijd. Do ver kiezing voor de Provincilae Staten in het district Zevenaar schijnt weer te zullen ont aarden in een hevigen persoonlijken strijd, schrijft de Gld., ditmaal tusschen de lieeren L. Ridder De van der Schueren en jhr. H. van Nispen tot- Pannerden. Reeds werden in het district II vergade ringen gehouden, eene te Azewijn. en eene te Didaan, om middelen te beramen, ten eind© de verkiezingen van eerstgenoemde te bevorderen. Zooals men weet, is zijn tegen-candidaat de candidaat der Katholieke Kiesvereeni- ging- De Paus heeft, naar De Tijd meldt, den heer W. C. J. Passtoors benoemd tot eere-kamerheer met kap en degen. Deze on derscheiding werd den benoemde reeds toe gekend door Paus Leo XIII. Thans is die waardigheid hernieuwd door Pius X. Met groot militair eerbetoon, over eenkomstig den besloten wensch van den overledene, had gisteren te 's Gra/venkage de uitvaart plaats van den oud-kolonel Indisch leger dien heel' G. E. V. L. van Zuylen, rid der der Militaire Willemsorde. Eene talrijke belangstellende menigte was getuige van die droevige plechtigheid. Aan weerszijden van do Heerengracht, bij het sterfhuis, stonden de op oorlogssterkte gebrachte compagnieën van net reg. grenadiers en jagers, onder luit.- kolonel Froger, en do detachementen van do bereden wapens to voet en van de vesting artillerie. De wapens werden gepresenteerd toen de lijkbaar in den rouwwagen werd ge plaatst, waarbij onderofficieren uit de ver schillende wapens als eere-dragers fungeer den. Op het lijkkleed waren de militaire distinctieven van den kolonel en de orde- teelconen nedergelegd. Tal van bloemen prijkten op en om den rouwwagen. De kolo- neb baron "Van Voorst, commandant van het regiment grenadiers en jagers, kolonel dr. Schouten, olief van den geneeskundigen dienst van het garnizoen, Wagner, comman dant van het reg. veld-artillerie, en luit.- kolonel Tonnet, van de grenadiers en jagers, gingen als slippendragers naast den rouw wagen. Een peleton huzaren te paard, de compagnieën van het regiment grenadiers en jagers met de Kon. Militaire Kapel volgden in den stoet. Treurmuziek wisselde het trom geroffel af. Achter de infanterie volgde de commandant van de troepen, de kolonel der huzaren Smeding te paard met rijn staf. Achter den lijkwagen een tweetal oud-strij ders, riddel's van de M. W. O., de detache menten huzaren, veld-artillerie en vesting artillerie. Een peloton huzaren sloot den stoet. Op de algemeen© begraafplaats waren vele vrienden en belangstellenden uit mili taire en burgerkringen en verscheidene de putation van vereenigingen, o. a. van het Eercteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen en van Het Vaderland getrouw, aan wezig. Aan de groeve werd 't woord gevoerd door den heer Joh. Schmidt, algemeen, secre taris der Maatsehij. tot Veredeling van het Ambacht, die schetste wat de overledene voor den werkman heeft gedaan in diens waarachtig belang. Begrafenis Jao. Ankersmit. Op do nieuwe Oosterbegraafplaats bij Am sterdam werd gisteren het Lijk van wijlen den heer Jac. Ankersnlit begraven. Velen waren op het kerkhof bijeengeko men om den geëerdon man de laatste eer te bewijzen. O. a. waren aanwezig de wethou der, waarnemend burgemeester mr. J. N. van Hall, de heer J. G. van Niftrik, die het ambt van stadsingenieur bekleedde on der het wethouderschap Van den heer An kersmit, verder tal van vrienden -van den overledene en vertegenwoordigers uit de kunstwereld, waarin de heer Ankersmit een hooge achting genoot. De lijkwagen was vol behangen met kran sen en in den stoot volgden nog een rijtuig vol. Er werd aan het graf niet gesproken. Be oudste zoon. de heer Jac. Ankersmit Jr., dankte voor do belangstelling. L. F. N i x Dinsdagavond is te Haarlem overleden de gep. majoor van het O.-I. leger L. F. Nix. De „Opr. Haarl. Ct.' deelt do volgende bijzonderheden uit zijn loopbaan mede: „De ontslapene, op jeugdigen leeftijd in militairen dienst getreden, vortroik naar Ned. Oost-Indoe, maakte daar als officier verschil lendo expeditiën mede en werd in de destijds gehouden gevechten zwaar gewond, eens aan een knie, een anderen keer aan buik en heup. Uit zijn krijgsmansloopbaan dient vermeld) te worden, dat hij in 1873, in 1874 en 1880 in Atjeh verbleef, en op 6 April 1873 als kapi tein van de 3e comp. van het 12e bataljon onder generaal Kohier deelnam aan de eerste verkenning op de reede van Oleh-leh. Toen doorleefde de ontslapene gevaarvolle oogen- blikken Bespeurende, dat in een boschje Atjchore verscholen waren, loste hij een ge weerschot, waarop plotseling een honderdtal te voorschijn kwamen. Het mocht den kapi tein mot rijn manschappen door moed en on versaagdheid gelukken zeventig Atjeliers neer to vellen. Deze eerste verkennnig werd als geslaagd beschouwd. Zijn krijgsmansdeugden vonden belooning in zijn benoeming tot ridder in de Militaire WMlemsorde 4e klasse en tot ridder 2e klasse in de Spa&nsche orde van Militaire Ver dienste." De heer Nix moest om gezondheidsredenen het leger verlaten en werd 7 Juni 1881 als majoor gepensionneerd. Sedert woonde hij in deze gemeente. Do aandacht werd opnieuw op hem gevestigd, toen zijn zoon, als eerste luitenant van het O.-I. leger met koninklijke n...chtiging Oen jongstcn oorlog in Zuid-Afri- ka meemaakte en daar door de kogels van de Engelschen op het slagveld het leven verloor, 't Was voor den ouden en dapperen vader een smartelijk en onherstelbaar verlies, to meer omdat die zoon om zijn militaire be kwaamheden een schitterende toekomst voor oogen had. De teraardebestelling zal Zaterdag plaats hebben. De oude kanonnen, die op den Noord- 7. boulevard te Vlissingen bij het standbeeld van admiraal De Ruyter zullen geplaatst woiden, bij welke plechtigheid het Konink lijke echtpaar tegenwoordig zal zijn, zijn gisteren aldaar aangebracht. De postzegels van tien gul den zijn thans aan de postkantoren ver krijgbaar gesteld. E e n o u d kerkhof. Bij de werken voor den stationsbouw te Haarlem is m.-n blijkbaar ook tot de ontgraving komen van een oud kerkhof uit den tijd van het 1 eleg Tal van doodsbeenderen en doodshoofd en. ue laatste nog goed gaaf en sommige doorboord alsof er een kogel doorgegaan is, zij a gevon den, Oude munten. In een kelder te Frieeeveen zijn bij den opbouw der huizen in een potje gevonden elf zilveren Spaansclie matten van het jaar 1655. Een reusonderdezonnebloe- m e n. In een tuin te Delden groeit een zonne- b'oein ter hoogte van 325 c.M.de doorsnede der bloem bedraagt 35 c.M., die van den sten gel 16 c.M. Mettray. Sinds 1884 is do 18e Aug., d>" verjaardag van den directeur, een feestdag voor Mettray. De dag wordt ingezet met een aubade van vol orkest-, vóór de op geheimzinnige wijze versierde directeurswoning. De werkplaatsen en de school blijven na twaalven gesloten; van alle gebouwen wap pert de driekleur, de jongens prijken in Zon dagsdos en ook hun gezichten staan op z'n Zondagsch. De directeur heeft dien dag heel wat handen te drukken. 's Middags, na den feestdischmuziek, volksspelen en de noodige traktaties, die rich ook over het verder van den dag uitstrek ken. 's Avondsverlichting a la giorno in de omgeving van de directeurs-woning, muziek en maskerade. Dit laatste nummer staat eigenlijk niet op het programma voor dien dag, maar in den loop des tijds is het gebruik geworden. Tien uurDe muziek orop, met twee groote flambouwen van de brandspuit, alle gecostumeerden er achter, en dan de laatste ronde om het terrein, de laatste halt voor de serre. Dan spreekt de directeur een gemoe delijk woord van dank en de pretmakers gaan met een laatsten juichkreet uiteen en rustig naar bedeen half uur later is "alles stil. 't Was dezen keer 'n 18e Augustus van meer dan gewone beteekenis voor Mettray het was de laatste verjaardag, dien de heei Adel ink, als directeur van Mettray, vieren mocht. Ofschoon nog kras, vordert zijn hooge leef tijd rust en om die reden vroeg de heer Ade- link zijn emeritaat. Bij alle feestvreugde voelen de jongens ook den ernst van dezen dag. Dit bleek uit de diepe stilte, waarin de avond-toespraak van den directeur werd aangehoord. 't Waren woorden van vriendschap en dank, van voldoening en hope, maar getint met den weemoed der gedachte aan den naderen den scheidingsdag woorden van vaderlijke vermaning ten slotte. Een geestdriftige toejuiching was het ant woord der jongens. N. R. Ct. De bekende b aiti k-k u n s t e- n a a r Christ Lebeau woont te Haarlem op de Leidsche vaart. Zijn huis ziet er van bin- m n natuurlijk, op zijn wijze v .-rsierd, nogal origineel uit, en dit schijnt den menschen aanleiding gegeven te hebben om den kunste naar voor een soort Indische specialiteit, ge neesmeester of zoo iets te houden. Om dit mis verstand weg te ruimen, prijkt thans op Le beau's huisdeur een in stijl geteekend op schrift: „Hier woont geen Indisch dokter." Ook een motief. Men schrijft uit Schoonhoven aan de N. C. Een „anti-revolutionair" alhier heeft aan de feestcommissie medegedeeld, dat hij tegen feestvieren was op 31 Augustus a. s. om dater 50 stemmen op mr. Troelstra wa ren uitgebracht bij de jongste stemming voor de Tweede Kamer. Deze 50 stemmen zijn nota bene grooten- deeis uitgebracht door zijn personeel. Het watergebrek is thans ten einde, dank zij den overvloedige» regen van gisterennacht. Overal, zoowel i» Holland als Friesland, bevatten do regnbakken weer het gowenschtc nat. Wegens vormgebrek werd door liet gerechtshof te 's Gravenluago vernietigd et vonnis der rechtbank tc Middelburg, waarbij Jacobus Belderok, meubelmaker, aldaar, was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens het in het begin van December 1904, den kort daarna gefailleerden fotograaf f* Smit opzettelijk behulpzaam zijn en midde.en verschaffen om ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuloischers oen groot aantal goederen aan zijn boedel te onttrekken. Het hof deed opnieuw recht en veroordeelde hem tot dezelfde straf. Het vonnis der rechtbank te Zierikzr.o, vrijsprekende H. Jos C.Dzn., schipper ta Iersoke, vervolgd wegens diefstal, subs po ging daartoe van oesters, werd bevesb'gJ. Een „luohtkoningin" opgo- eischt. Men schrijft aan de Leeuw. öb. Op verzoek van den conaul-generaal, te Amsterdam, is te Bolsward door den com missaris van politie te Sn eek opgespoord do j minderjarige Johanna Hien, oud 20 jaren, J op de kermissen bekend als „luchtkoningin". Zij wordt door hare ouders, die in Duitoch- land wonen, opgeëischt. Goed bezorgd. Een zeker I., die te Groningen gevangen zat cn tijdelijk aan de Duitsche justitie was overgegeven, om daar voor een tweetal zeer ernstige misdrij ven terecht te staan, is weer naar Groningen \u de gevangenis teruggebracht. Hij moet hier thans eerst nog een jaar uitzitten en wordt dan aan de Duitsche justitie overge- I leverd, om daar zijne veroondeeling te ouder- gaan, welke luidt tweemaal levenslang plus nog vijftien jaar! De „goed bezorgde" iubrc- kor die te Groningen is gevangen gezet, blijkt tc zij» de beruchte moordenaar-inbre ker Immick, alias Gottwald, »a een inbraak in het hotel Eulderink te Almelo, te Utrecht gearresteerd cn den 20. Juni j.l. te Oldenbjrg tot tweemaal levenslange cn 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Immick vermoordde aldaar de wed. Metier on hare dochter, over goot daarna zijn slachtoffers met petroleum en stak se in brand, om zoo de sporen an zijn misdaad uit te wisschen. Maandag is ;>ij zwaar geboeid weer aan de Nederlantteche justitie uitgeleverd. Twee gendarmes brach ten hem tot Nieuweschans, waar twee poii- tie-agenten hem overnamen on mot den (erst- volgenden trein verder trokke,i naar de ge vangenis Groningen. Immick moet hier an derhalf jaar in de gevangenis doorbrengen wegens den te Almelo gepleegde» diefstal. De berichtgever van een der bladen li-"ff Immick gezien en zegt van hemeen for- sche man wet een geweldige snor en een brutalen blik. Over anderhalf jaar wordt hii weer naar de gevangenis te Oldenburg gebracht voor levenslang. Dinsdagavond 5 uur is uit Antwerpen te Zwolle aangebracht en naar 't huis van bewaring vervoerd H. H. to T., gewezen sta tionschef aan de DedeansvaartscQie Stoom tram aldaar, die 9 Sept. 1904 per nachtboot, met medeneming van f 1275 ten nadeele der maatschappij, van Zwolle vertrok. Hij moet in den laatsten tijd nog al ge brek geleden en in de buurt van Antwerpen gezworven hebben, i i een hooiberg overnach tende. Hij moet gearresteerd zijn bij gelegenheid dat hij zich tot de politie wendde om een of andere verklaring, die gevorderd wend door iemand bij wien hij in dienst zou tre den. (Zw. Ct.) De brand te Druten. In den nacht van Zondag op Maandag werden de Drutenaren gelijk reeds kort is gemeld uit hun eersten slaap gewekt door het lui den van de klokken. In een ommezien waa de Hooge Straat, waar de brandende percee- leu gelegen waren, en het Kerkplein, dat er aan grenst, zwart van dë menschen. De brandspuit was spoedig op de plaats des on- heils. De reeds in brand staande perceelen, twee schuren en twee korenbergen redden, ging niet meer. Men moest zich beperken tot het nat houden van die belendingen, het woonhuis van den heer Dericks, op wiens erf de roode haan kraaide; de boerderij met hooiberg der erven Ruysenaars, de woon- en pakhuizen der wed. Martens en Erven Al- bers Men is hierin gelukkig geslaagd, doordien er geheel geen wind en voldoende water was. Een halve ton goudswaarde vertegenwoor digden die belendingen. Op het erf des bee- ren Dericks zijn door den brand verloren ge gaan pl.m. 100,000 pond hooi, benevens een niet geringe hoeveelheid koren en eenige landbouwgereedschappen. Een en ander was verzekerd bij een buitenlandsohe maatschap pij. Heeft de brand op zichzelf nu niet zoo veel schade aangericht, dat 't waard ia er in breede beschouwingen over te treden, de oorzaak, hoewel niet bekend, laat bij nie mand twijfel over; zij wordt gezocht in op zettelijke brandstichting, en dat maakt de zaak zoo treurig, vooral ook als men bedenkt, dat er menschenlevens op het spel hebben ge staan. De familie Dericks lag nog in vollen slaap, toen de reeds ver om zich heengrij pende brand toevallig werd ontdekt door een kloeken jongen, die een paard uit de wei moest halen. Van brandstichting werd in Maas- en Waal bijna nooit iets gehoord, als begin Fe bruari van dit jaar en nu. Toen ook gold 't de bezitting der familie Dericks, hoogst achtenswaardige menschen, die niemand leed deden, maar integendeel veler leed verzach ten. De brand in Februari werd in zijn ge boorte gestikt. Dreigbrieven waren er aan voorafgegaan, en volgden. Op den morgen na den brand werd een dreigbrief ontvan gen, waarin alle bijzonderheden van den brand werden aangekondigd. Dë justitie uit Tiel kwam over en leidde zelf het "onder zoek, naar den vermoedelijjken brandstichter, helaas, zonder goede uitkomst. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het handschrift van den steller der dreigbrie ven een commissie van deskundigen, door do rechtbank te Tiel benoemd en beëedigd, belastte zich hiermede. De uitkomsten van dat onderzoek zijn nog niet bekend, en ziet, ten tweede male binnen een half jaar staat men voor liet feit van vermoedelijke brand stichting. Dat de justitie er ditmaal in slagen moge don dader of de daders op te sporen, 't zal onnoodig zijn to zeggen, dat dit vurig ge wenscht wordt in Dx-uten en omstreken. N. v. d. D. Kindermoord schijnt aan de orde van den 'g te zijn. Thans weer heeft de brigadier-majoor der rijksveldwacht te Tiel te Drumpt het lijkje van eon pasgeboren kind in beslag genomen. De ongeli uwdo moeder moet hare heime lijke bevalling reeds bekend hebben. Kermispret. Bij gelegenheid vu. de kermis te Broek-in-Waterland, is zekere BI uit Landsmeer, zoodanig verwond geraakt, dat hij denzelfden nacht per rijtuig moest vervoerd worden naar het gasthuis te Am sterdam. In verband hiermede kwam te Broek de justitie uit Haarlem een onderzoek instel len. J.l. Zondagavond is op de kermis te Osch (N.-B!r.) hevig gevochten eu daarbij zekere

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2