TS 55 Vrijdag 25 Augustus 1905. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTS 4" JunrgMiiA* DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels••••••••f 0.75. Elke regel meer- «.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel on bedrijf bestaan voordeeligo bepalingen tot hot herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De vredesonderhandelingen. Steed.* meer wordt het terrein beperkt van den strijd, die tot besluit van de achttien oorlogsmaanden, welke achter ons liggen, nu te Portsmouth met 'het woord en met de pen wordt gevoerd. Van de vier punten van ver schil waren reeds twee verdwenen, omdat Japan den eisch tot uitlevering van de in onzijdige havens geïnterneerde oorlogssche pen had laten vallen. En nu wordt bericht, dat ook de beide nog overgebleven eischen, de afstand van Sachalin en de teruggave van de oorlogskosten, door Japan zijn prijsgege ven. Dat moet intusschen niet al te letterlijk worden opgevat. Men moet dit bericht zoo verstaan, dat de beide oorspronkelijke eischen zijn vervallen, maar in een anderen vorm zijn herleefd. Sachalin, dat pas in de laatste weken in Japanscb bezit is overge gaan de eerste Japansche gevolmachtigde voor de vredesconferentie, baron Komoera, was reeds op reis gegaan, toen het eerste bericht kwam van de landing der Japanners op het e'land is in twee gedeelten inder tijd in Russisch bezit gekomen. Het noor delijke gedeelte kwam in 1858 van China aan Rusland, het zuidelijke gedeelte werd in 1875 door Japan aan Rusland afgestaan. Nu is, onder den invloed van president Roose velt, ecne schikking bedacht om de partijen tot elkaar te brengen, waarvan Sachalin den inzet vormt. De mededeelingen daarover muinten niet door duidelijkheid uit, maar het schijnt, dat de schikking hierop neerkomt: Rus'and laat Japan in het bezit van het zuidelijk gedeelte van Sachalin, dat oorspron- kêlijk aan Japan heeft behoord, maar het koopt het noordelijke gedeelte, dat het eene halve eeuw geleden van Ghina gekregen heeft, terug. Japan zou dus terug krijgen het gebied, dat het in 1875, in de dagen van zijne zwakte, heeft afgestaan, en in den koopprijs van het andere, weer aan Rusland komende gedeelte zou ihet eene vergoeding vinden voor het prijsgeven van zijn eisch tot teruggave der oorlogskosten. Het is duide'ijk, dat Japan, wanneer het zich toe eene dergelijke schikking bereid toont, daarmede eeJie belangrijke conoessie doet. Uit de blijdschap, waarmede voor oenige weken ihet bericht van de landing der Japanscbe troepen op Sachalin in Tokio werd begroet heeft men kunnen zien hoezeer daar mede in den geest van de bevolking gehan deld werd. De Asahi sohreef toen „Sacha lin moge voor de Russen, die in 't geheel geen zeevarend volk zijn, slechts een verban ningsoord voor misdadigers zijn; voor ons heeft het bovenal waarde als steunpunt voor de visohvaugst, en ihet bezit van het eiland is ons daarom hoogst welkom." De Djidji werkte de beteekenis van Sachalin als Ja panscbe bezitting nader aldus uit: „Het werk ii niet enkel ondernomen, om de natio nale ijdelheid te bevredigen. Tsoesjüna in het zuiden en Saohalin in het noorden vor men de natuurlijke ingangen tot de Japan scbe zee, en het bezit van het eene is voor ons evenzeer van gewicht als dat van het andere. Om ons echter de bewaking van den noordelijken ingang geheel te verzekeren, is liet onvermijdelijk noodig, dat wij de kust streek op- het tegenover liggende vasteland duurzaam iri bezit nemen. Wanneer de Ma- mijastraat, het smalste gedeelte van de Ta- tarensond tussohen Sachalin en het vaste land, zich in onze macht bevindt, dan zal de blokkade van WLadiwostok met kracht kunnen worden ondernamen. Deze beide ge beurtenissen moeten in de allernaaste toe komst als deel van ons oorlogsprograanma. noodzakelijk volgenen de groote beteekenis van het herwinnen van Saohalin springt hiermede in het oog." Baron Komoera, de eerste gevolmachtigde van Japan op de vredesconferentie, heeft onlangs aan een dagbladschrijver verklaard, dat Japan naar Portsmouth gegaan is, niet am over den vrede te praten, maar om hem tot stand te brengen, als dat mogelijk is. Beter bewijs, dat dit werkelijk in zijne be doeling ligt, kan Japan waarlijk niet ^eren, dan door zich bereid te verklaren afstand ie doen van een deel der materieele en strate gische voordeelen, die het zich verschaft heefi door Sachalin op de Russen te veroveren. Wanneer echter van Russische zijde eene vrij .hefiige oppositie gevoerd wordt tegen de op dezen grondslag voorgestelde schikking, dan is dat wel te verklaren. Rusland blijft in zijne rol, door tot het laatst toe strijd te voeren tegen de vredesvoorwaarden, die het worden opgelegd. Hoe de vrede ook tot stand komt, in ieder geval zal Rusland daarvoor aanzienlijke offers moeten brengen. Dat het zijn best doet, door voort te gaan .net oppo- neeren, de voorwaarden iets minder hard te imaken, ligt dus in den aard der zaak. Maar wanneer het beslissende oogenblik gekomen is en Rusland staat voor de keuze van aan nemen of verwerpen, dan zal ihet zich wel tweemaal bedenken, alvorens de gelegenheid om vrede te krijgen, die het nu geboden wordt, af te wijzen. Den oorlog voort te zet ten, zou dwaasheid zijn. Op verbetering van de militaire posit:e van Rusland is de kans uiterst gering, en iedere nieuwe nederlaag van he'. Russische leger zou de vredesvoor waarden nog drukkender maken voor het verslagen Rusland. En waar moet Rusland het geld vandaan halen, dat het behoeft om verder oorlog te kunnen voeren? Het is voor Rusland eene harde noodzakelijkheid vrede te sluiten, en daarvoor zal het, of bet wil of niet, ten slotte moeten zwichten. Dultschland. Het bericht uit Swinemiinde, dat de magi straat en de gemeenteraad een voorstel héb ben verworpen om een feest ter eere van de Engelsche vloot te geven is, volgens den National Ztg., een verzinsel. Geen raadslid heeft zulk een voorstel gedaaner kon dus ook geen- besluit over genomen worden, en h m.igistraat heeft zich niet kunnen uitspre ken over een besluit, dat niet best. is in Swinemünde volstrekt niet vijandig ge stemd tegenover het Engelsche bezoekin tegendeel zal men dat vriendelijk ontvangen. Zweden en Noorwegen. Over de zitting van den Storthing tot be handeling van het regeeringsontwerp betref fende de opening van onder ha-ndelingen met Zweden, wordt nader bericht, dat dit voorstel met 104 tegen 11 stemmen werd aangenomen. De regeering wordt hierbij, gemachtigd aan Zweden het resultaat van de volksstemming mee te dee'en en het te verzoeken- toe te stemmen in de opheffing van de rijksacte en in onderhandelingen te treden om tab een minnelijke oplossing der Uuie-quaestie te ko men. Verder heeft de Storthing de regeering gemachtigd gedelegeerden te benoemen, die Noorwegen bij de onderhandelingen met Zwe den zullen vertegenwoordigen. Rusland. Uit Moskou wordt bericht, dat de inschrij vingen op de nieuwe 5 pets. binnenlandisehe leening van 200 millioen roebels tot dusver een zeer onbevredigende uitkomst hebben opgeleverd. Den 22en Augustus was het ge- heele bedrag der inschrijvingen slechts 200,000 roebels. Petersburg25 Aug. (Petersburgsch tele- graaf-agentschap). In de stad Balaschow kwa men een aantal districtsgcneesheeren, die on langs den dienst demonstratief hadden ge staakt, den 3en dezer bijeen om te beraad- lagen Daarbij kwam het tot buitensporig heden van het gepeupel tegen hen. Het depar tement van politie deelt mede, dat de bedrij vers van deze buitensporigheden aan het ge recht zijn overgeleverd. Volgens de Regeeringsbode maakte de Czaar op het rapport van- Trepow over het gebeurde de kantteekening„Revolutionaire verschijnselen mogen niet meer geduld wor den. Maar tevens mag ook niet een eigen machtig optreden van het gepeupel toegela ten worden." Warschau, 2.j Aug. (Petersburgsch tele- graaf-agentschap). De stad en het district Warschau zijn in staat van beleg verklaard. Marokko. Parijs, 2Jf Aug. De minister van buiten- la ndsche zaken heeft den Franschen gezant in Marokko instructies gegeven, om de onmid dellijke invrijheidstelling te eischen van den onder bescherming staanden Algier, die ge arresteerd is. In geval het antwoord ontken nend zal zijn, zal een militaire manifestatie plaats hebben en zal het geheele personeel der Fransche legatie Marokko verlaten. Tweede telegram. In de heden ge houden ministerraad deelde Rouvier mede hoe de stand was van de onderhandelingen betreffende de Marokkaansche conferentie. De Dnitscho regeering heeft doen weten, dat zij spoedig een antwoord zou zouden ten aan zien van bet voorgelegde programma voor de conferentie. De ministerraad keurde eenstem mig de instructies goed, welke aan den Fran schen gezant te Fez waren gegeven en ook de maatregelen welke eventueel genomen zul len worden om volledige en snelle voldoening te krijgen ten aanzien van de arrestatie van een Algiersoh onderdaan on Marokkaansch gebied. Japan. Tokio, 2Jf Aug. (Daily Telegraph.) Het .ja^ pauschc transportschip Kinjomaroe, gela den met van het front terugkecronde troe pen, dat gisteren om tien uur des avonds Moji verlaten had, kwam dienzelfden nacht in botsing niet de Engelsche stoomboot Ba- ralong. Tien minuten na de aanvaring enk do Kinjomaroe. Majoor Kobori en 12G sol daten zijn verdronken, 19 soldaten werden gered door d© Engelsche stoomboot Gold- monts en naar Maji gebracht. Korea. HeV Japanscho ministerie van buitenland- sche zaken heeft een verdrag in negen arti- ke' n bekend gemaakt, datdeu 13en Augustus met Korea gesloten is. Dit verdrag houdt >n, dat de Japansche schepen bet recht hebben te varen op alle rivieren en langs do kusten van Korea. De scheepsreeders hebben het recht gronden in pacht te nemen, om er ka den en aanlegplaatsen te bouwen. Het ver drag heeft een duur van vijftien jaren. China. Do Polifc. Korrespondenz bericht, dat de Chineesche gezant te Weenen, de heer Yang- tsjing, inlichtingen gevraagd heeft in zijn vaderland over den moordaanslag, die tegen de Keizerin-moeder zou zijn ondernomen. Het antwoord, dat hij ontving, hield in, dat het bericht geheel ongegrond was. De oorlog in Ooat-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten De minister van openbare werken, prins Chilkow, is onverwachts naar het oorlogstoo- neel vertrokken, om voorzieningen te treffen voor de vermeerdering van de capaciteit van den Transsibeiischen spoorweg. Men brengt dit in verband met maatregelen, die geno men worden met het oog op een eventueel afbreken van de vredesonderhandelingen. Portsmouth, 2Jj Aug. De Russische gede legeerden seinden heden een uitvoerig schrij ven van president Roosevelt naar Peterhof, dat hu» heden morgen door den vioe-staats- secretaris Peiroe was overhandigd. Ongetwij feld heefi hiermede de president eenlaatsten stap gedaan. Men gelooft, dat -hij nogmaals een beroep gedaan heeft op beide partijen, om er in toe te stemmen, dat de bepaling van he! bedrag, door Rusland voor het te- rugkoopen van de noordelijke helft van Sa chalin te betalen, aan de beslissing van scheidsrechters zal worden onderworpen. Portsjnouth, 2J/ Aug. (Times.) Uit eene be trouwbare Japansche bron wordt bericht, d tt de laatste voorstellen van Japan betreffea-ie Sachalin en de schadevergoeding een ultima tum zijn. New-York. 2£ Aug. De World bericht uit Oysterbay, dat president Roosevelt een tele gram van 500 woorden ontvangen beeft van den gezant te Petersburg Meijer, die daarin verslag doet van eene audiëntie van drie uren, welke hij gisteren heeft gehad bij den Gzaar. De inhoud van het telegram wordt geheim gehouden, maar het is bekend, dat Roosevelt vol hoop is, dat het vredesverdrag zal worden gesloten. Portsmouth, 2Jf Aug. Eene betrouwbare mededeeling, waarin de positie van Rusland wordt uiteengezet, houdt in, dat het voorstel om Noord-Sachalin te koopen, ofschoon nieuw in den vorm, gelijk is aajx een reeds ver worpen voorstel. De bewering, dat Japan de oorlogsschadevergoeding laat varen, wordt als kinderachtig gekenschetst. Japan dringt al leen op vergoeding van oorlogskosten aan on der den naam van kooppenningen. Er wordt bijgevoegd, dat Rusland geen schadevergoe ding kau betalen, onder welken naam ook. Tot besluit wordt gezegd, dat do vrede niet verzekerd is, tenzii Japan den eisch van terug gave van de oorlogskosten intrekt. Een dagbladschrijver te New Castle (New- Hampshire), die b..ron Komoera vroeg waar om hij geen antwoord openbaar liet maken op hetgeen de Russische gevolmachtigden aan de interviewers haddeu gezegd, ontving daar op dit antwoord„De Japansche gevolmach tigden houden geen pleidooi in de krant. Wij zijn niet bang voor den indruk dien de Russische mededeelingen op het publiek zul len uitoefenen. Wij hebben ons doel voor oogenwr wenschen den vrede tot stand te brengen, en niet, de onderhandelingen te laten mislukken. Als dit gebeurt, zal het niet de schuld zijn van de Japanners wij praten niet buiten de zaal, waar de conferentie ge houden wordt*. Volgens een bericht uit Tokio, moeten de Russen in Noord-Korea over de Toemen terug gedrongen zijn. Dat is reeds meermalen be richt en later weer tegengesproken. Wanneer het thans juist mocht blijken, dan kan daar uit neg niet worden afgeleid, dat de Russen de Toemen-linie geheel prijs gegeven hebben. De verdedigingswerken, die de Russen heb ben verlaten, kunnen alleen de versterkte stellingen zh'n, die zijn opgeworpen door de aan den rechteroever van de Toemen vooruit- gebrachte detachementen. De hoofdstelling van do Russen ligt aan den linker, 3. i. den noordeliiken oever het is dus niet aan te nemen, dat de detachementen, na de Toemen te zijn overgegaan, naar het noorden terug gedrongen werden. Misschien zijn de troepen, die gedetacheerd waren, verder noordwaarts gegaan, maar dan zijn zeker andere troepen, die de hoofdstelling zelve bezet hielden, in actie getreden om den vervolgenden vijand te beletten verder voorwaarts te dringen, Het officieele bericht over do zitting der vredesconferentie van eergisteren houdt in, dat do protokollcn van de tot dusver ge houden zittingen in behoorlijken vorm on derteekend zijn. Allerlei vDe handelaars in prentbriefkaarten, wien in November door de politic te Dresden verboden was, afbeeldingen van de gravin van Montignose uit te stallen, hebben net- zoo lang geprocedeerd tot zij recht kregen. Het hoog administratief gerechtshof te Berlijn heeft thans het verbod opgeheven. Een Amerikaansche godsdienstige vereeniging heeft 20 automobielen gekocht, die hun geestelijken in staat stellen in de verschillende deelen der Vereenigde Staten te gaan prediken, terwijl zij tegelijkertijd zeer aangename tochtjes maken. vTe Ohristiania is een jong dokter, met name Hans Mathiesen, in hechtenis geno men, onder verdenking een valscihe munter te zijn. Hij schijnt zich vooral op het slaan van stukken van een en twee kronen en 25 öre toegelegd te hebben. De gele koorts woedt nu ook in Hon duras. In een week of zes zijn daar 11 sterf gevallen. voorgekomen aan de ziekte, die uit New-Orleans overgebracht is. v - U;t Amerika komt het bericht, dat de wielrenner Webb Joy op sterven ligt. ter oorzake van een val, gedaan op de Kenil- worth autodroom bij Buffalo. Webb Joy, een der deelnemers aan den Vanderbiltbeker en houder van het mijire- cord (48 en 4/5 sec.) leidde Vrijdag een Whi- te-stocHErijtuig en trachtte zijn concurrenten Lyttle en Burman in te halen, toen hij, door stof verblind, tegen de balustrade aanreed. De machine kwam met berijder en al in een moera® terecht. Joy, d;e onder de auto lag, werd half verdronken er onder uitgehaald en naar het gasthuis gebraoht, waar bleek dat 9 ribben en een dijbeen gebroken wa ren, terwijl ecu der longen van terzijde was doorgediuikt. (Fiets.) OOST-INDIÊ. de tros door, met een groote klewang. Voor de tweede maal werd een tros uitgebracht en toen nu een oude vrouw aan boord van do prauw die wilde kappen, werd op haar ge schoten, zoodat zij neerviel. Dadelijk werd toen op onze barkas een moorddadig vuur geopendi; de luitenant kreeg vier kogels in de borst en was dadelijk dood, de matroos kreeg een schot door den rechterarm. De kogel ging door het heelo lichaam en kwam aan den linkerarm uit. Ook hij was dadelijk een lijk. Oe esrste slachtoffer*. - Betreffende liet sneuvelen van den lui tenant ter zee Theunissen en dan matroos Buok bij het visiteeren van prauwen in de Bonische wateren, wordt in een coi respon dentia uit Makassar aan het Soeirab. Hbl. het volgende gemeld: De Koningin Regentes was na het afslepen van de hertog Hendrik voor Badjo E gaan liggen; de luit. Teunissen werd daar met zijn barkas uitgestuurd om opmetingen te doen en om tevens te waken tegen verboden in- en uitvoer over zee. Verdachte prauwen moesten gevisiteerd worden. De op de kust van Boni varende prauwen voeren soms tal van menschen mede en bet onderzoek er van in volle zee is daardoor vaak lastig. Van do barkas werd nu zoo'n prauw gezien naderbij gestoomd zijnde, werd den opvarenden be duid, dat zij op sleeptouw zouden worden ge nomen naar de Koningin Regentes, daar men in de nabijheid van het oorlogsschip h-e' vaartuig wilde visiteeren. Na een sleep touw aan de prauw vastgemaakt te hebben, .ging men onder stoom; een vrouw, die in de prauw zat. zoo wordt verteld, wilde het touw doorsnijden. De barkas hield haar vaart in. waardoor de prauw haar naderbij kwam en ten laatste naast baar kwam te liggen. Van deze gelegenheid schijnen een paar Bouiere.i gebruik te hebben gemaakt om hun lange messen te trekken en den matroos D. Buck eenige halen daarmee toe te brengen. Toen de prauw weer wat afgedreven was, vielen schoten, die doodelijk waren voor den officier en den matroos. De prauw ging on gehinderd verderdit is voor velen raadsel achtig, vooral als men weet dat er vuurwa penen in de barkas waren meegenomen. In een barkas is in den regel een bemanning van 10 a 12 man. Dit nu schijnt in casuniet zoo te zijn geweest. Behalve de genoemden moeten er zich maar twee inlanders in bevonden hebben. Een eenigszins andere lezing is, dat door het lossnijden van het touw, dit in het wa ter viel en door de schroef werd opgevangen, waardoor deze onklaar raakte en van zelf moest stoppen. Een toeval mag men het noemen dat de zeeofficier Theunissen den dienst in de bar kas waarnam voor den adelborst le kl. Van Leeuwen, die enkele dagen te voren aan koortsen in het hospitaal to Soerabaja is be zweken. Volgens een correspondentie in de Java- Bode had Theunissen, na het doorkappen van het touw, laten schieten. De vrouw was ge vallen, maar een onomiddellijk daarop uit de prauw afgegeven salvo, kostte den offi cier en een matroos het leven. Do eerste werd door 8 kogels getroffen, waarvan 4 in de borst en de matroos door een schot, dat links in en rechts uit het hart ging. De inlandsche stuurman van de stoomsloep keerde daarop naar de Koningin Regentes terug. De N. R. Ct. he°ft inzage gehad van een particulier schrijven van een der bemanning van Hr. Ms. pantserschip Regentes, en ont leent het volgende omtrent het ineuvelen van den luitenant ter zee Theunissen en den matroos De Bock „Wij waren met oen stoombarkas, bemand met acht koppen, belast om de vaartuigen to visiteeren die wij tegenkwamen. Dit ook willende doen bij oen groote prauw, werd ons de toegang geweigerd, doch verzetten deed men zich niet tegen het vastmaken van een tros, waarmede wij het vaartuig wilden opsleepen Nauwelijks ouder stoom, kapte een Boniër De Staatscourant an Vrijdag 25 Aug. 1905 bevat de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslageno lo. mr. T>. Rink als kantonrechter-plaats- vervanger te Tiel en 2o. mr. E. E. van Raalte als rechter-plaatsvervanger te Rotterdam herbenoemd tot burgemeester van Lin- schoten P. H. Knook, secretaris dier ge meente; op verzoek eervol ontslagen als inspecteur va a den arbeid met dankbetuiging voor de diensten aan den lande bewezen A. W. P. V. voa Löben Seis; op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst de hoofdingenieur der marine P. I. Turk, hoofd van het vak van scheepsbouw aan 'sRijks werf te Willemsoord; overgeplaatst naar 's Rijks werf te Wil- I insoor.l en liean opgedragen de betrekking van hoofd van het vak van scheepsbouw al daar de hoofdingenieur der marine F. S. C. M. Wijs; bevorderd tot hoofdingenieur der marine ingenieur der marine J. 't Hooft en hem opgedragen de betrekking van hoofd van het vak van scheepsbouw bij s Rijks werf te Hellevoetsluis. H. M. de Koningin, vergezeld van het dienstdoende gevolg, is gister voormiddag ten II uur van Het Loo in de residentie aan gekomen en begaf zich van het Staatsspoor station onmiddelijk in gesloten hofrijtuig naar het paleis. H M. de Koningin-Moeder en H. K. H. de Erfgravin Von Er bach, die heden bij H. M. de Koningin het dejeuner gebruikten, keerden te 4 ure naar Soestdijk terug. Omtrent het Koninklij- bezoek aan Vlissingen verneemt het Hbld., dat het Kon. Echtpaar met gevolg Dinsdagmorgen e. k. te 10 uur per extra-trein aldaar zal aankomen. Na een kort oponthoud aau het station zul len de Koningin en de Prins zich in de ge reedstaande hofrijtuigen naar de Rotonde op den Noordzee-boulevard begeven. Aldaar zal H. M. de Koningin een toespraak houden tot de Marine en zullen de oude kanonnen wor den gewijd. Na afloop dezer plechtigheid keert de stoet terfig naar de Ponton en zal het Koninklijk Echtpaar om 11 uur embar- keeren aan boord van het pantserdekschip „Utrecht". H. M. de Koningin en de Socia le Wetgeving. Het Centrum nam inder tijd het bericht op, het blad van zeer be trouwbare zijde geworden, dat H. M. de Koningin als voorwaarde voor het optreden der nieuwe ministers de voortzetting der so ciale wetgeving had gesteld. De Arnhemsche Courant noemde dit een „praatje" en nog wel een „dwaas, tastbaar onjuist" praatje. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. echter deelt mee Wat oMangs in een der bladen van de ree' te-zijde is medegedeeld ten opzichte van de wenschen, die H. M. do Koningin te dezen aanzien zou hebben geuit, is mij uit zeer geloofwaardige bron bevestigd. Het mag met gerustheid worden gezegd, dat onz- jeugdige Vorstin zelve in de oplos sing der crisis een grooter aandeel heeft ge had dan wellicht ooit te voren de Kroon bij dergelijke gelegenheden had. Zonder ook maar een oogenblik het zuiver constitutioneel standpunt te verlaten, dat zij boven de partijen inneemt, moet Koningin Wilhelmina bij de besprekingen, die zij met de staatslieden van zeer uiteenloopende rich ting tijdens de crisis had, steeds hebben vastgehouden aan de leidende gedachte, dat er een Kabinet moest optreden dat, in over eenstemming met den geuite" wil van de kie zers, zich openbarend in de verplaatsing van de meerderheid van rechts naar links, nochtans de zaak moest aanvaarden om in verzoenenden geest te arbeiden en bovenal het work der sociale hervormingen zou hebben te volbrengen. Het Koninklijke bezoek aan Friesl and. Men meldt uit Leeuwarden aan de Asser Ct.Omtrent de alhier te hou den ringrijderij van dames en beeren ter gelegenheid van het bèzoek van het Konink lijke Echtpaar is bepaald, dat do dames het Friesohe oorijzer dragen en dat gereden wordt van do krampaneclen chais. Bespan ning er chais worden aan een keuring onder worpen op een nader te bepalen dag. De commissie uit de Staten der provincie bestaat uit de hoerenP. Peeroboom, Th. van Weideren baron Rcngers en J. P. En gelman; de commissie van bijstand voor de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1