Uit den omtrek. ringrijderi; uit de heeren T. Velstra, J. A. A. Schoondermark, mr. J. D. van der Plaats, H. B. van Slooten, C. N. van Rooyen en >hr H van Baert van Sminia. Koninginnedag to Amster- d a m. Het programma van do Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak voor 31 Augustus (Koninginnedag) te Amsterdam is in hoofdzaak vastgesteld. Des morgens zal een concert worden gegeven in heit Von delpark. Op hot feestterrein achter het Rijksmuseum hebben volkswedstrijden plaats om prijzenhierbij worden muziekuitvoe ringen gegeven, ter wij] de Beiorsche kapel bij een dansvloer muziek zal maken. Des namiddags heeft op hot terrein een groote specialiteitenvoorstelling plaats, om vier uur des namiddags zal de luchtacrobaat Boston eene voorstelling geven op het ge spannen koord. Ten slotte zal do luchtreizi ger W. Pottum eene opstijging doen met zijn ballon. Des namiddags wordt door de stafmuziek van het 7e reg. inf. en de muziek der artillerie conoert gegeven. Voorts zullen *9 namiddags op de Noorder- markt, in het Vondelpark en op het plein voor de beurs muziekuitvoeringen plaats heb ben. Des avonds zal een gondel tocht met versierde vaartuigen worden gehouden door de Prinsengracht naar den Am stel. Aan dien tocht nemen deel de roei- en zeilv. de Hoop, de Amstel. de zeilvereeniging het IJ en de roeivereeniging Willem Hl. Bi; de aankomst, van de vloot op den Amstel omstreeks 10 uur wordt een groot vuurwerk afgestoken. De gondel vaart wordt o a. opgeluisterd door muziek. Op het plein vóór de beurs wordt 's avonds door de schuttersmuziek concert gegeven. Do negende minister. De Re sidentiebode schrijft Toevallig in de buurt van het ministerie van justitie, zagen wij daar Woensdag te vier uur de nieuwe bewindslieden binnengaan tot het houden van een ministerraad. Maar met hen, oen portefeuille onder den arm, ging er ook in con die geen minister is, al zal hij liet wellicht worden, do heer Veegens. Op informatie uitgegaan werd ons medegedeeld, dat de hoer Veegens de vergadering van den ministerraad geregeld bijwoont. Is dit niet voorbarig of liever is dit constitutioneel wel in orde? Do heer Veegens is geen minister. Zijn benoeming is door de Kroon nog niet bekrachtigd. Hebben dan do raadslieden der Kroon het recht een vreemde in bun verga dering op te nemen? Zeker, op zich zelf en practisch is do zaak van niet veel beteeke- nis. Het. ligt voor de hand, dat men het ad vies ook verlangt to hooren van den aan staanden collega, doch men make dan liever wat haast, en handole niet inconstitutio neel." De Minister van Arbeid. Naar aanleiding van de opmerking der Residentie bode, of het niet in-constitutioneel te noemen was. dat mr. Veegens de bijeenkomsten van den ministerraad bijwoonde, schrijft de Haagsohe Ot. „Over de vraag of do ministerraad niet iemand buiten zijn midden tot zijn vergade ring mag noodigen, oordeelen wiji niet. Maar wel merken wij op, dat de vertraging der benoeming van mr. Veegens juist haar oorzaak vindt in diens verlangen om.... niet- inconstitutioneel te handelen. Mr. Veegens is nl., naar wij vernamen, van oordeel dat 't instellen van een depar tement bij de wet moet geschieden en op die wet is nu 't wachten. Wij kunnen onzen collega, verzekerenmen maakt zooveel haast als met voeg kan." Op 18 Augustus 1905 heeft de heer Sanfuentes zijne geloofsbrieven als buitenge woon gezant on gevolmachtigd minister van Cbili bij het Nederlandsohe Hof overhandigd. De heer C. Milchsack, vice-consul der Nederlanden te Rurhort, bij Koninklijk be sluit van 16 Juni jl. no. 55 bevorderd tot consul aldaar, is in laatstgenoemde hoedanig heid door do Duitscho Regeering erkend. Aan den heer Milchsack kan, zooals be kend is, in het Nederlandsch geschreven worden. Rotterdam I en V. In gisteren gehouden vergaderingen van de liberale kiesvereeniging Vooruitgang en de Vrijzin nig-democratische Kiesvereeniging is men tot overeenstemming giek omen ten op zichte van de Tweede-Kamer-verkiezingen. Gesteld zijn door beide vereonigingenin district I de lieer S. van den Berg Jr. (lib.) en in V de beer P. R. Mees (vrijz.- dem). Vice-admiraal Tadema zal in den loop der volgende maand den zeedienst verlaten. De Internationale Anti- Militaristische Vereeniging in Nederland (T. J Hildebrand, voorzitter, en M. do Boer, secretaris) hebben gisteren aan hoofden en personeel van alle lagere scholen in Nedorland een circulaire verzonden, waar in wordt gewaarschuwd tegen do circulaire van den minister van marine mot betrekking tot do werving bij de marine. De circulaire gaat vergezeld van een brochure, waarin de kwestie van werving uitvoerig besproken wordt. De Vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangcn in Nederland ontving antwoord op naar verzoekschrift aan den minister van waterstaat, waarbij zij verzocht ter beschikking van den behoorenden inge nieur van do rivier de Geldersche lJsel eene baggermachine te willen stellen, ten einde de verschillende in die rivier zich bevindende droogten met het verminderen van den water stand bij hare eerste vorming te kunnen op ruimen. waardoor stremming van de vaart op min kostbare wijze kan voorkomen worden. De minister berichtte, dat aan het verzoek om eene baggermachine aldaar te stationuec- ren geen gevolg kan worden gegeven, doch dat zal worden overgegaan tot de opruiming van de hinderlijke ondiepten. Gemakkei ij k. De directeur gene raal der posterijen en telegrafie maakt le kend, dat met. ingang van 1 September r..s de gelegenheid zal worden gegeven om de kosteloos daartoe aan de kantoren der poste rijen verkrijgbaar te stollen formulieren, frankeerzegels, briefkaarten enz. bij elke hoe veelheid doch gezamenlijk tot geen mindere waarde dan van f 5 aan te vragen bij het post- of hulpkantoor, blnneu welke bestel- kring de aanvrager woont. De bezorging der post waarden aan huis zal zoodra mogelijk, doch in geen geval voor den eerstvolgende» werkdagmorgen geschie den, tegen betaling van het voor de bestelde zegels enz. verschuldigd bedrag. De ingevulde en ouderteekende formulie ren behooren aan de kantoren te worden af gegeven of kunnen ongefrankeerd in tie plaatselijke brievenbussen worden geworpen Pos tij ver. Pas is met algemeene bevrediging vernomen, dat er kans is verlost te worden van een der noodelooze plagerijen de belasting van briefkaarten op welker voorzijde iets geschreven staat of een ijve rig dienstdoener weet te bewijzen, dat er nog meer stof in de postmachinerie ligt. Sinds jaar en dag worden kleine drukwerken ver zonden op zulk oen wijze, dat de postzegel tevens tot bijeenhouden van het gevouwen blaadje dient. Woensdagmorgen werd te Am sterdam zulk een dingetje met cent straf port. belast, omdat de postzegel tevens tot slui ting diende, zoodat de ambtenaar beweerde niet te kunnen zien wat er binnenin stond Wat een revolutie zal dat geven in de verzen ding, ten minste als er meer zulke scherp ziende ambtenaren bestaan. (N. v. .d. D.) Als een nieuw staaltje van kleinzieligheid bij het postwezen, deelt de directeur van het Burger-ziekenhuis te Amsterdam aan het Kbld. het volgende mede „Het verpleeggeld voor patiënten, die in onze inrichting worden verpleegd, wordt ons vaak per postwissel of per aaugeteekenden brief toegezonden. Wij gebruiken daarom ge heel gedrukte briefkaarten, waarop o. a. voor komt „dankzeggende voor de toezending, be richten wij u do ontvangst van uw postwis sel, van uw aaugeteekenden brief" en halen nu of postwissel, öf aaugeteekenden brief met inkt door en frankeering als drukwerk. V ij f t i e n zegge 15 jaar lang is dat geregeld geschied, totdat waarschijnlijk de argusoogen van den postambtenaar, bedoeld in een bericht door u aan Het N. v. d. D. ontleend, deze onregelmatigheid heeft ont dekt, en ons onlangs 6 briefkaarten werden teruggezonden met de mededeeling „doorha ling niet geoorloofd." Wij verzonden nu do kaarten zonder door haling en zullen zoodra de aanwezige voor raad verbruikt is, tweeërlei soort laten ma- keu. De vraag is echter of een administratie, voor wie ik op grond van ruime ervaring r.iets dan laf heb, door dergelijke „kleine' maatregeltjes aan baar populariteit geen schade doet." Een nieuwe pont. Een 100 M. bewesten de voetbrug te Velsen wordt nu een inricliting gemaakt om een derde pont in gebruik te nemen. Deze zal door men- schen langs oen staaldraad worden voortge trokken. N. v. d. D. Een roei-excursie. Vier leden van de roeivereeniging De Hunze, te Gro- n;ngen, zijpi bezig in een wherry van de roei vereeniging een interessanten tocht door ons land te maken. Donderdagmorgen van de vorige week 6 uur vertrokken zij van daar, gingen door t Noord-Willemskanaal en de Drentscb© hoofd vaart naar Meppol. Vrijdagmorgen werd de reis voortgezet door "t Meppelerdiep, 't Zwarte water, de Willemsvaart, den LJsel en 't Griftkanaal naar Apeldoorn, vanwaar zij 21atordag naar Arnhem gingen, om Zondag de reis naar Rhenen voort te zetten. Vandaar werd Maan dag naar Rotterdam geroeid en Woensdag door den Hollandschen LJsel, die Gouwe, de Aar, de Drecht, den Amstel naar Amster dam. Met de Lemmerboot wordt de tocht naar de Lemmer vervolgd, om dan over de Friesehe meren en de bekende Frieache war terwegOB. naar Groningen terug te keeren. Met eenig oponthoud hier en daar voor genoegen, zal de reis a. s. Zaterdag zijn vol bracht. Naar de N. C. verneemt, is het terrein te 's Gravenhage, waarop de ijzerpletterij van de firma Enthoven met bijbehoorende fabrie ken. woningen en sloppen zich bevindt, voor anderhalf millioen gulden aan een bouwcom binatie uit de hand verkocht. Behandeling van Israëliti sche emigranten. De rabbijn van de Ned. Isr. Hoofdsynagoge, voorzitter van het comité voor doorreizende emigranten, heeft zich tot den burgemeester van Oldenzaal gewend met een schrijven, waarin verschil lende klachten worden opgesomd, betreffen de de behandeling van emigranten aan het station aldaar. Zoo zouden landverhuizers gedwongen zijn door agenten van stoomvaart maatschappijen tot het koopon van scheeps- kaarten, d>e zo niet noodig hadden, bedreigd als ze werden met terugbrenging over do grenzen Het oomité meent, dat aan zulk een toestand een einde dient gemaakt te worden. (N. Ct.) Een mislukte zending Een vertegenwoordiger van glasfabrieken uit Milaan en Livorno vertoefde de vorige week in hotel St. Lucas op de Hoogstraat te Rot terdam, om Hollandsche glasblazers aan te werven en werkzaam te stellen in fabrieken te Livorno. Verschillende glasblazers werden aangenomen en ter beschikking van ieder een voorschot van 200 mark gesteld. Als hoofd van deze werklieden stelde hij aan zekeren P. P., wien hij daarop van 17 Augustus jl. een bedrag van f 600 overhandigde om te dienen als reisgeld van Keulen naar Lunio, eene Italiaanse he grensplaats. De reis van hier naar Keulen per boot werd door den vertegenwoordiger zelf bekos tigd. Ook gaf hij aan P. P. af een bedrag van 19 maal 200 mark, om de bedoelde voor schotten uit te betalen. Nadat het gezelschap' glasblazers van Rotterdam vertrokken was telegrafeerde P. P. uit Emmerik, dat men daar goed was aangekomen, doch kort daarop ontving men van P. P. uit Dusseldorf een nader telegram, meldende, dat de glasblazers niet verder reizen wilden, omdat zij verno men hadden, dat te Livorno een werkstaking was uitgebroken onder de glasblazers. De troep spatte uiteen, twee kwamen er reeds te Zwijndrecht. terug, maar van P. P., die het geld onder zijne berusting had, is niets meer vernomen'. De vertegenwoordiger der Italiaansehe fabrieken riep de hulp der politio in om zijn geld terug te krijgen. (N. R. Ct.) Gerechtelijke dwaling? De door de justitie te Breda op vermoeden van kindermoord in hechtenis genomen juffr. V., uit Prinsenhage, is op brije voeten gesteld, danr in de instructie gebleken is, dat dit ver moeden allen gTond mist. He kapitein der artillerie van L., vail wien onlangs is gemeld, dat hij weigerde zijne kinderen van 10 en 5 jaar af te staan, welke in een proces tot echtscheiding door den pre sident der Haagsche rechtbank aan de moe der waren toegewezen, heeft, naar men thans verneemt, door tusschenkomst van den waar- n' mend auditeur-militair die kindereu aan de moeder teruggegeven, waardoor een straf vervolging wegens onttrekking van minder - j rigen aan bet wettig over hen gesteld ge zag wordt voorkomen, Zakkenroller ij tijdens de verkiezingen. Do rechtbank te Am sterdam veroordeelde gisteren zekeren J- v. d H-, die zich tijdens de verkiezingsdagen op den N. Z. Voorburgwal, waar do dag- bladbureaux gevestigd zijn, bad schuldig ge maakt aan zakkenrollerij, tot 1 jaar ge vangenisstraf. Brutale diefstallen. Bij Apel doorn is een korf met honig en bijen ont vreemd. De eigenaar, W. H. Lankwerden, looft f 10 belooning uit (waarbij f 5 van de onderafd. „Apeldoorn van de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt") aan hem, die in lichtingen kan geven, welke leiden tot ont dekking des daders van dezen brutalen dief stal. Bij den burgemeester van Brummen heeft men des nachts eene klokhen met zeven kui kens gestolen. Inbraak. Wederom is in den om trek van Leiden des naohts ingebroken, nu in de villa „Pomona", aan den Rijnsburger- weg. Verscheidene kleine zilveren voorwerpen zijn cr ontvreemd. Van den dader of de daders is nog niets bekend. Ongelukken. Te Finsterwolde is een 10-jarig zoontje van een arbeider onder een vrachtwagen geraakt. Ben der wielen ging het kind over het hoofd, dat gedeelte lijk werd verbrijzeld. Het knaapje was on middellijk een lijk. Door een ongelukkig toeval geraakte te Sneek gisterenmiddag bijl het passieeren van do tram, die 3.50 vau daar vertrekt, een jongetje tusschen die machine en een afsluit hek bekneld. Eicn geneesheer kon slechts den dood oonstateeren. Te Oudshoorn is een 18-jarige schippers knecht uit Tiel overboord geslagen en ver dronken. Even boven Tiel zonk gisteren door een aanvaring het houten schip Eben Haëzer, schipper Moraal, geladen met 50,000 Waal- steenen. V erdronken. Tijdens den hevigen storm is Dinsdagmiddag ter hoogte van de Nieuwesluis, op de Schelde, een scheepskok overboord gevallen en jammerlijk verdronken Den volgenden morgen is zijn lijk opgehaald. Te Driewegen is de matroos Zei hem door het overslaan van het stagzeil overboord ge slagen en verdronken. Zijn lijik is later even eens opgehaald. r Verdronken. Woensdagavond om streeks half 10 is de 69-jarige P. B., verpleeg de in het armenhuis aan den Schiedamschen- dijk te Rotterdam, aan de Willemskade hoek Veerkade te water geraakt en verdronken Een half uur later werd zijn lijk opgehaald. Omtrent het ongeluk met don botter „Urk 321' nabij IJmuiden, wordt nog gemeld, dat de bemanning bestond uit drie personen, ril. de gebroeders Paster kamp, waarvan een de schipper en de dek- knecht J. Barensen. Tot tweemaal toe heeft men nog gepoogd hulp te verleeneu, doch wind en zee maakten dat beide pogingen vruchteloos bleven. Toen was er niets meer aan te doen. De „Urk 321" behoorde tot de grootste blazers. School- en Kerknieuws. Examens hoofdakte. 's-Gravenhage, 23 en 24 Aug. Geëxami neerd 14 mannelijke candidaten teruggetrok ken één afgewezen 6 geslaagd 7, te weten 1'. Gardenier, van Vlaardingen W. P. Melief, van DelftM. W. Franke, van Rotterdam R. Baars, van Vlaardingen A. A. F. Heijmans, van 's-Gravenhage W. O. A. Koster, van 's-iyra- venhage, en J. omits, van Scheveningen. Amsterdam, 23 en 24 Aug. Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd de heerenJ. van Iterson, R. A. van Pelt, beiden te Amsterdam W. C. Snel, Hoorn G. E. J. H. Delvaux, Die- men, en F. J. A. van i hert, Haarlem. Arnhem, en 24 Aug. Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd de heeren T. J. Bosma, te Alkmaar A. Ravesloot, te UtrechtH. E. Buis Kool, te Weerdinge C. J. van der Ent, to Velp W. Donkersloot, te Tiel, en J. H. ->i. Donkers, te Angeren. De examens zijn hier geëindigd. Breda, 23 en 24 Aug. Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd de heerenG. Roeifen, van BlerickM. Vil. Luypen, van Loenersloot G. J. Welsz, van Rotterdam L. J. Itussér, van 's-Gravonhage F. Wisse, van Alblasserdam C. J. van der Sloot, van Rotterdam. Examens Hoogd. taal M. O. 'sGravenhage, 24 Aug., voorm. Toegela ten voor akte A. de heer H. Jansen, van Am sterdam. Afgewezen twee mannel. cand. '&-Gravenhage, 24 Aug., nam. Voor akte A toegelaten de dames X. J. P. van Aardenne, te Dordrecht, en A. Sohuitemaker, te Amster dam. Afgewezen eene - rouwelijke candidaat. Ex amens Hoogd. taal L. O. 'sGravenhage, 24 Aug., voorm. Toegela ten do heeren B. Bloot, van Amsterdam J. van Bochove, J. de Bruijn, beiden van Rotterdam A. A. <le Bruijn, van UtrechtA. Lohstein, van Amsterdam, en B. J. F. Merckens, van Rotter dam. Afgewezen vier candidaten. 's-Gravenhage, 24 Aug., nam. Toegelaten de damesM. (J. H. Gielen, van Bunde (bij Maastricht), en H. M. Stevens, van Wjjk-liaas- tricht en .e heeren A. X. Verveen, van Pur- merend A. Hartlief, van Hoogkerk J. B. Keizer, van Utrecht, en K. Veldstra, van Drogeham Afgewezen één vrouwelijke en één mannelijke candidaat. Examens Fransch. L. O. 's-Gravenhage, 24 Aug. Geëxamineerd 28 candidaten. Toegelaten 15, afgeween 13. Toege laten de heeren H. J. Xoordegraaf, J. van der Meer, beiden Den Haag J. G. Morren, Am sterdam H. I. l'annemans, Venloo H. Jan sen, Amsterdam J. W. Mollenhof, Zaandam G. J. Boosman, Haarlem J. Bos, Veenendaal K. A. Vissers, Kerk-Driel H. G Groenhof, Rhenen P. Beukema, Lisse, en de damesJ. M. H. Hongestijn. Den Haag M. L. C. Kclf- kens. Delft J. E. van Temmen, Tetermgen E. Beerenborg, Den Haag. Ac te-examens Landbouw kunde. L. O. Wageningen, 24 Aug. Geslaagd L. v. d. Berg, Bokhoven E. Bruin, Dubbeldam A. Brums, Pesse (Ruinen) J. L. Bult, Leeuwar den A. J. C'alliber, lie W. A. v. JLrijk, 't Bildt K. Enema, SuawoudeM. Fops, Nieuwstadt. Afgewezen 2 niet opgekomen 2. Algemeene Synode. Prof. Knappert rapporteert de eindredac tie van een toevoeging art. 3 reglement op e kerkeraden (onverecnigbaarheid van de betrek king van dienstdoend predikant en het lidmaat schap der Staten-Generaal). De vergadering :telt die vast. De heer v. _)is rapporteert over het voorstel van den heer Leen mans tot eene toe voeging aan art. 29 reglement op het examen. Dit voorstel, gedaan met het oog op de verwer ping van de in het vorige voorloopig aangeno men bepaling, dat candidaten tot den H. D., die als zendeling uitgaan, kunnen worden be vestigd, wordt door de rapporteerende commis sie gesteund. Een minderheid wil een beper king zien aangebracht. Daarna wordt de beraad slaging over het reglement op de organisatie van het beheer der kerkelijke goederen hervat. Het eerst krijgt prof. Gooszen het woord om met nadruk te verklaren wat er in de bestrijding der bevoegdheid om het beheer te regelen in deze vergadering heeft ontbroken. Prof. Canne- gieter betoogt mede die bevoegdheid met een beroen op de geschiedenis. Smekende over in gebrachte bezwaren, wijst hij op de voorstellen door de commissie gedaan tot verandering. Men bedenke toch dat vele gemeenten vrij beheer hebben. Er is van deze zijde alles gedaan om de colleges van toezicht zich te doen aansluiten bij de voorgestelde regeling. De heer v. Dis be antwoordt beide sprekers en verdedigt zien. Ook blijft de heer v. Lynden tegenstander dezer regeling. De heer v. Oeveren zegt, dat hij steeds voorstander van die regeling was. Nadat de secretaris zijn standpunt nog nader heeft uit eengezet en de heer Edling zijn bezwaren vol hield, worden de algemeene beraadslagingen gesloten en de conclusie om het reglement na verandering vast te stellen, aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. (Vad.) Griffier der Staten. aNaar men verneemt bestaat bij Gede puteerde Staten van Utrecht het voornemen om, ter vervulling van de met 1 Januari 1906 ontstaande vacature van griffier der Staten, in den loop van de maand September over te gaan tot het opmaken der voordracht voor de benoeming van een griffier, welke benoeming dan reeds in de a. s. Octoberzdtting der Sta ten zou plaats hebben In de gisteren onder voorzitterschap van den wethouder Ooblijn gehouden verga dering van den gemeenteraad van Utrecht was o. a. ingekomen een adres van de afd. Utrecht der S. D. A. P. om één of meer schoolartsen aan te stellen, welk verzoek ge steund werd door oen aantal adressen van ar beidie rsvereenigingen. Dé geloofsbrieven van eenige onlangs her kozen raadsleden, zijnde de heeren, Brouwer NijjlioffCoblij|n, Verbeek van der Sande, Du bois, Metes en Kooien, werden nagezien en in orde bevonden. Tot hunne toelating wlerd besloten Een voorstel om aan de Nederl. Bell Tele- phoon Maatschappij een gedeelte van een zolder te verhuren voor f 25, vondi bestrij ding bij de heeren Van Hassel, Das en Van Bolhuis, die dien prijs te laag vonden. De heer Das wilde f 75 vragen, de heer Van Bolhuis zelfs f 200. De voordracht werd aan gehouden. De rekening der gemeente over 1904 werd voorloopig vastgesteld op de volgende be dragen. Ontvangsten f 4,597,425.90^, uitga ven f 4,436,394.58, batig saldo f 161,031.32|. Voorts wierd besloten tot liet uitgeven van een nieuwe reeks van f 500,000 van de 3£ geldleening van 1904. Goedgekeurd werd een voordracht can aan ambtenaren der gemeente en bedienden (geen werklieden zijnde) die voor heb vervullen van militieplichten worden opgeroepen, ge durende de eerste zes weken hun volle be zoldiging te geven, evenals dat voor onder- wijpers en werklieden is bepaald. De heer Das wilde dé vrijgezellen, los loo- pende jongens, daarvan uitsluiten, omdat in den tijd dat zij, in dienst zijn, zij1 van rijkswege kost en inwoning en nog een zak cent j"e toekrij^en, zoodat het- niet noodig was om hun nog zooveel centen bovendien té ge ven, maai* zijn idéei vond bij niemand bij val. Na de afdoening van eenige kleinere za ken werd behandeld een voordracht om het aantal en den rang der ambtenaren enz. aan de gemeente-slachtplaats te wijzigen. De voordracht strekte o. m. om desnoods twee keurmeester-veeartsen te kunnen aanstellen, waarvan er één zal zijn onder-direöteur, en voorts om het minimum dér jaarwedde van den onder-directeur te brengen van f 1200 op f 1600, omdat men op het eerste traktement geen sollicitanten krijgt. Dé voordracht werd bestreden door de hee ren Laseur en Das, welkte laatste aanbeval den onder-directeur te verplichten een be paald' aantal jaren in de gemeente werkzaam te blijden, omdat zij nu, zoodra, zij elders iets moer kunnen krijgen, weer ecup9eeron als zij oen blauwen Maandag hier zijn. De voordracht werd goedgekeurd met 17 tegen 10 stemmen. Het onderwijs in de gymnastiek aan de H. B. S. voor meisjes werd gedurende het ver lof van de leerares mej. Posthumus opgedra gen aan mevr. J. H. Heyning, geb Van Ba ders. tegen f 800 per jaar. Nadat eenige benoemingen warm gedaan, bracht de voorzitter, alvorens dé vergade ring te sluiten, namens den Raad wanne hulde aan den heer Templeman van der Hoeven, die voor het laatst, de zitting bij woonde van het college, waarvan hij sedért 15 December 1886 lid is geweest. Bij de jongste periodieke verkiezingen stelde hij zich niet meer beschikbaar. Onder instemming van den Raad dankte de voorzitter hem voor den ijver en toewijding, waarmede hij steeds de belangen van de gemeente en hare inwoners heeft behartigd. aIn de voortgezette generale svnode der gereformeerde kerken in Nederlond, in de Oosterkerk te Utrecht komt aan de orde 't rapport van de commissie voor de zaken \an opzicht, tucht en geschillen. Ds. ten Hoorn rapporteert over het voorstel van de prov, synode van Overijsel, dat do kerkcrvlen le- richt. van verhuizing zenden omtrent ve •trek kende leden aan de kerkcraden der plaat sen, waarheen de vertrekkende» zich bege ven. De conclusie van het rapport, luidt Dat de synode haar volle instemming betuige met hetgeen door de prov. synode van Over-I ijsel als wenschelijk wordt voorgesteld en hiervan kennis te geven door het kerkblsd.l De conclusie wordt zonder discussie aan-l genomen. Voorts rapporteert ds. ter II. over de ne- dedeeling van de prov. synode van Friesland, i dat zij met de classis Dokkum haar droef heid uitspreekt over de besluiten van de classis Harderwijk in de zaak van ds. P. De conclusie luidt zich hierover van advies te onthouden en de mededeeling voor ken nisgeving aan te nemen. De conclusie wordt zrnder discus, ie aangenomen. Daarop rapporteert ds. ten H. over net verzoek der prov. Synode van Utrecht lit de ged. synode zich nader verklarp of i» art. 93 der Acta der synode van 1896 bedoeld is door te gaan tot afsnijding mot Int formulier van den ban. De conclusie is: dat bij volharding ten laatste moet geëxcom nu- niceerd worden met het formulier van den ban. Zonder discussie wordt de conclusie aan genomen. Vervolgens rapporteert ds. ten H. over het verzoek van de classis Rotterdam om een nadere omschrijving t® geven van de woorden „uitdrukkelijke verklaring" (voor komende in art. 93 der Acta 1896 bij art-. 77 D. K. O.) De conclusie is: dat zulk een uitdrukkelijke verklaring schriftelijk aan den 'kerkeraad kan gegeven worden of mondeling aan ge committeerden van den kerkeraad; dat ecli ter een kerkeraad niet te haastig behoort le zijn in het acoepteeren vau zoodanige verkla- ring, maar trachten zooveel in zijn venno gen is het betrokken lidmaat te bewegen om op zijn verklaring terug te komen. Na eenige discussie wordt- deze concius'e aangenomen. Daarna rapporteert ds. ten H. over bi l voorstel van de classis Gorinehem om te wij zigen het aan art. 77 D. K. O. toegevoegde besluit van de svnode van 1896 in dien zin, dat personen, die zich niet met uitdrukke lijke verklaring afscheiden noch dit willen, maar die toch ondanks alle vermaning zich aan alle samenkomsten der gemeente ontrek ken en elders gaan kerken, ten laatste zul len gerekend worden niet meer" tot Je ge meente te behooren. Ds. Gispen stelt een amendement voor or de conclusie dat met alle stemmen op ecu na wordt aangenomen. Daarna wordt dé conclusie met alle stemmen op 4 na aange nomen. De geamendeerde conclusie luidt- De kerkeraden hebben ten opzichte van i maten, die elders gaan kerken, met de noo- dige omzichtigheid en voorzichtigheid te han delen, met dien verstande, dat men om deze zaak in geen geval de excommunicatie u»-j- passe op personen op wie overigens de ker keraad den inhoud van het Formulier van den ban niet toepasselijk acht. Nu rapporteert ds. ten H. over een be zwaarschrift van den kerkeraad der oeref kerk te Bolsward B. tegen een uitspraak der Prov. Synode van Friesland in zake een be zwaar dier kerk tegen de wijze, waarop in haar classe de approbatie van beroepingen geregeld is. Conclusiea. de synode spreke uit, dat de gegrondheid van het bovengemelde bezwaar niet te ontkennen valt en b. dat de classe twee geuabuurde kerken aanwijze tot ap probatie van beroepingen in buitengewone gevallen, onder voorwaarde echter, dat deze kerken aan de andere tijdig kennis gev-n van tijd en plaats, waarop dit geschieden zal met uitnoodiging aan die kerken om aan die approbatie mee te werken. Zonder discussie wordt deze conclusie aan genomen. Nu komt het rapport over letter G aan de orde. Ds. Renkema is rapporteur, over de vraag van de Prov. Synode van Gelder land of de gen. synode hare aandacht wil schenken aan het geven van een juiste ver klaring in zake het diaconaat. Conclusie de gen. svnode zende dit punt terug aan de prov. synode van Gelderland, eu geve haar in overweging oir. des bege ;rl deze vraag gepresiseerd op een volgende ge i syd. weer aan de orde te stellen Deze conclusie wordt zonder discussie aan genomen. Voorts rapporteert ds. R. omtrent het rapport van Deputaten voor het ontwerpen van een betere regeling van de samenvoe ging der classen iQ pariculiere synoden. De behandeling wordt uitgesteld tot mor gen. Nu komt aan de orde het rapport ove- het rapport van de archief bewarende kei:. Ds. Elzenga is rapporteur. De conclusie is dank te zeggen aan de kerk van Amsterdam en haar de zorg verder op te dragen. Voorts rapport ds. Elzenga over hei rap port van het Moderamen der Gen ?yi d*- van Arnhem. Conclusie is: dank te zeggen aan Jen rap porteur. Hilversum. De welbékendé firma! I. J. Asscher, te Amsterdam, zal hier zeer waar schijnlijk een diainantslijperij vestigen. Dit zal hier ter plaatse de vierde zijjn. Hilversum. In de zaak van den jon gen man, die hier vier revolverschoten loste op zijn medeminnaar, werd de uitspraak door de vac antiekamer te Amsterdam uitgesteld! en gelast, dat een onderzoek aal worden in gesteld naar de geestvermogens van den be klaagde. De ei9ch was acht jaar gevangenis straf. H i 1 v e r s u m.. Gisterenmorgen ontstond, brand in. de boerenwoning van L. van Put ten, in dte Nieuwe Doelenstraat. De brand! nam dadtelijk zóó in hevigheid toe, dat het huis met al wat er in was, ondanks Eet krachtige optreden van politie en brandweer, die met drie stralen op de waterleiding het vuur aantastten, een prooi der vlammen werd. O. a. moet een bedrag van ruim f 1600 ver loren zijn gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. V e e n e n d a a 1. Dé heer J. Bos heeft met gunstig gevolg examen afgelegd' voor de acte Framsche taal (L. O.). R ens wou de. De heer J. B. de Beau fort, dien men onlangs bij zijn intrede als burgemeester te Reuswoude met zooveel eer en belangstelliug had ingehaald, heeft thans

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2