KOLONIËN. BINNENLAND. bedrag later door een scheidsgerecht of op andere wijze zal worden bepaald. Men ge looft, dat Japan de concessie zal doen, die do president verlangt. Dit geloof steunt rp cone mededeeling van een zeer gezaghebben de n Japanner, die verklaarde, dat Japan's verleden Woensdag gedaan voorstel nog niet hot minimum, waarop niet meer valt af ie dingen, uitmaakt, en dat Japan geen drei- gendo houding aanneemt, omdat dat n^t oe weg is om don vrede te verkrijgen. De Temps schrijft over den i>tand der kwestie van vrede of oorlog, dat men tot dusver le Petersburg niet begrepen had, dat het Japan te doen was om inlijving van do helft van Sachal'n. Men meende, dat er selchts sprake was van de zuidelijke punt van het eiland als het eenige stuk, dat strate gisch belang had, terwijl de geheel© rest aan do Russen zou worden teruggegeven, in ruil voor eeue nader te bepalen som. Die som zou niet het bodrag van de Japansche oor logskosten bereiken, want anders zou zij slechts geweest zijn do schadevergoeding, vroeger op do conferentie verlangd en door do Russ'scbe gevolmachtigden verworpen. Nu zag men echter, dat de lieer Sato, als orgaan van do Japansche delegatie, hot bedrag van 120 millioen pond sterling (1440 mülioen guideiinoemde, en dat bedrag overtreft be langrijk de militaire uitgaven, die volgens de in Toki bekend gemaakte berekeningen door Japan zijn gedaan. Uit de officieele Japansche opgaven blijkt namelijk, dat voor de oorlogskosten de volgende sommen zijn aangewezen (uitgedrukt in millioenen yen staatsinkomsten 48; belasting-verhoogingen 117; binnenlandsche leeningen Februari 1904 100, Mei 1904 100, October 1904 80, April 1904 100. Buitenl aindsohe leeningen te Londen en to New-York (in millioenen p. st.Mei 1904 10, November 1904 12, Maart 1905 30. Totaal in ponden sterling (do yen is 1/10 p. st.) 106,500,000. Derhalve is de eiscli, die volgens de mededeeling van Sato het Japansche ultimatum is (afstand van de helft van Sachalin en 120 millioen p. st.) in de oogen van de Russen slechte de weder-indiening van de vroeger verwor pen eischeu in anderen vorm. De oorrespondent van de Temps te Pe tersburg bericht, dat hoop on ontmoediging elkaar afwisselen, maar dat hij toch gelooft aan de mogelijkheid van eeno schikking, on danks de weigering van de Russische regee- ring od het punt van de schadevergoeding. Men beweert, namelijk, dat president Roose velt aan den heer Witte eeno bevredigende formule had gezonden, volgens welke Rus land de verovering van een deel van Sacha- lin door Japan zou erkennenhet geld zou uit Amerika komen in ruil voor rechten op do exploitatie van het gedeelte van het eiland, dat de voorgestelde schikking aan Rusland overliet. Deze combinatie is nog niet in bijzonderheden bekend en er zou voel te doen blijven over en weer, om haar tot verwezenlijking te brengen. Do heer Witte heeft pogingen aangewend, een Hercules waardig, om wat Sachalin be treft, toe te geven. Prof. von Martens drukte in een interview de hoop uit op den vrede on stelde zelfs de onderteekening van de preliminaire» in uitzicht. Daarop zou een wapenstilstand volgen, die zou toelaten te onderhandelen over het definitieve verdrag, dat later te Londen zou worden ondertee kend. Maar optimistische stemmen laten zich slechts weinig hooreude overgroote meer- derheid in bet publiek gelooft, dat de onder handelingen zullen worden afgebroken. De oorrcepondent van de Yossische Zfcg. tc Petersburg noemt als de ware reden eer verdaging van de vredesconferentie, dat het minister-comité zijn reeds eenige weken ge leden gedaan voorstel heeft hrhaald orn, zoodra do vredesvoorwaarden definitief be kend zijn, aan het Russische volk de beslis sing over do vredeskwestie over te laten. Heb voorstel verlangt de bij een roeping van eeno vergadering, samen te stellen uit leden van den rijksraad, het minister comité, den senaat en de zemstwo's, voorts uit adeis- inaarschalLjn districts-pnesidenten, burge meesters, voorzitters van do beurs-eomite s en van andere handels- en nijverheidsveree- nigïngen. Tegenstanders van dit voorstel zijn do reaction a iron, die als het voornaamste l>ezwaar daartegen doen gelden, dat deze ver- •fjideriug zou kunnen opkomen voor de voort zetting van den oorlog onder de voorwaar den, dat de Czaar zijne toestemming ou geven tot de afkondiging van de rechten van don meo6ch en daardoor de wet van 3/19 Augustus illusoir zou maken. Allerlei vBij de aanstaande zonsverduistering (30 Aug.) zullen te Burgos (Spanje), waar het verschijnsel het best is te zien. ook waar nemingen gedaan worden in luchtballons, op een hoogte van 10,000 voeten. De Duitscho sterrenkundige Borson zal met den ballon Jupiter" opstijgen. De di recteur van het meteorologisch instituut te Burgos, de heer Armicis, zal opsijgen met. don ballon ..Mars", en de luitenant der gunie Herrera zal van den ballon „Uranos" uit waarnemingen doen. Voorts zullen er „registreerballons" wor den opgelaten, welke 12,000 a 14,000 meter hoog kunnen gaan. Dio waarnemingen in ballons hebben het voordeel, dat zij in zuiverder lucht geschie den dan die op vasten grond. vTo Altona is waarschijnlijk oeno ern stige rechterlijke dwaling ontdekt. Iu 1901 werd daar oeno vrouw vermoordi en als dader van den moord werd een slagers gezel veroordeeld en ter dood gebracht. Thans echter wordt do meubelmaker Habeck door zijn eigen moeder en zuster beschul digd den moord te hebben bedreven. vNaar 't heet heeft do Parijsche politie uit Bahia bericht gekregen, dat er bijna 600.000 fncs. bij Gallay. den out rouwen klerk van het Oomptoir d'Esco nipte gevonden zijn. vEen oud gebrekkig mijnwerker te Hallo, die met twee krukken loopt, kreeg op zekeren dag bij familie van hem ruzie. De vrouw des huizes wees hem de deur. maar nam eerst zijns krukken weg en wierp die naar buiten. Daar de man echter zonder krukken goen stap kan doen, moest hij zoo lang in de kamer blijven tot men hem eruit droeg. Omdat hij echter „zonder verlof ;n huis vertoefde", veroordeelde de schepen- rechtbank hem wegens huisvredebreuk tot 10 mk. b-ete. In liooger beroep zal dit vonnis wel niet bekrachtigd worden. vDe Offenbach er Ztg. deelt, nader mede over het ongeluk op het manoeuvreterrein in de Sonne, dat de aanval van de Beiersche lansiers tegen de brigade van de Hessische ruiterij zoo scherp werd uitgevoerd, dat hij niet meer ïjclittijdig te stuiten was. De ri- gade-st..f en de regiments-staf van de Hes sen en 0611 deel van het tweede escadron van dat regiment werden onder den voet ge reden, waarbij tal van meiischen kwetsuren kregen. Kolonel baron v. Waldenfels, de be velhebber over de brigade, viel, doordat zijn paard een diepen lanssteek in de zijde kreeg hij zelf bleef ongedeerd. Luitenant-kolonel v. Bernubb, do commandant van het 23e Hessische dragonders, viel ook en brak een been. Do trompetter van den staf en vale onderofficieren en manschappen kregen lans steken of trappen van de hoeven der paarden Acht paarden zij» gedood, verschidene an dere gewond. vHet ingestorte gedeelte van den Stadsschouwburg te Bern blijkt een decors magazijn te zijn geweest, op eenigen afstand van het nieuwe fraaie schouwburggebouw, hetwelk zelf niet is beschadigd. Het gebouw was bijna voltooid en men had pas de houten balken, waarmede het betongewelf was gestut-, weggenomen, toen het middengedeelte van dat gewelf instortte over een lengte van 20 meter. Eon voorbijkomend man werd dioor een balk gedoodeen ander zwaar gewond. De brandweer ging terstond aan het zoe ken in het puin. Men vond eerst het lijk van oen Italiaanschen arbeider, daarna drie zwaar gewonden en na verder onderzoek nog twee dooden; een man wordt nog vermist en hij is waarschijnlijk ook dood. 's Avonds moost men het wegruimen van het puin nagenoeg geheel staken, omdat er govaar van verdere instortingen dreigde. OOST-INDIË. De Nieuwe Roti. Ofc. ontving uit Ba tavia het volgende bericht; ..In een vergadering van den gouverneur Krocsen met den hadat en honderd hoofden is de betaling van f 70,000 oorlogsschatting aangenomen; zes maanden lang zal er een hoofdgeld van vijf gulden worden geheven de slavernij is afgeschaft. De vorst is naar Tjitta gevlucht." De N. R. Ct. teekent hierbij aan Hiermede is aan do voornaamste eischen voldaan, daar de heffing van het hoofdgeld onzerzijds wel zal beteekenen, dat wij de be lastingheffing in eigen hand nemen. Tjitta is een plaats, in het Noordwesten van Boni nabij de grens van Soppeng gelegen. Bij1 opdrijving zal do vorst waarschijnlijk wel naar Soppeng v'uchten, maar ook La moeroe is van daaruit te bereiken. Tjitta ligt onge veer waar de twee bergketenen in het noord westen van Boni samenkomen. De bekend heid met de verblijfplaats van den vorst duidt op een goed werkenden spionnendienst. Dit is van belang. Aan het bericht van De Tel. voegde het N. v. d. D. het volgende toe; Hoewel de verblijfplaats van den gcvlucb- ten vorst thans bekend is, lijkt het niet noodzakelijk hem daar op te sporen, omdat zijn gezag geheel verloren is, nadat de rijks sieraden in handen van de oompanie (de Ned.-Indische Regeering) zijn gegeven en de Hadat (d. i. de rijksraad van 7 kiesbeeren of Aroempitoe) zich heeft onderworpen en daarmede de gehoorzaamheid aan den vorst heeft opgezegd. Zoo deed trouwens ook de rii'ksbest ierder. Met de goedkeuring door dien Rijksraad van een schadeloosstelling en een hoofde lijke belasting is do eerste stap gedaan voor de invoering van het direct- gezag. Men her innert zich hierbij, dat de assistent-resident Vermenden, laatstelijk in Atjeh, reeds bij voorbaat voor zulk een geval werd aangewe zen en ter beschikking gesteld van den gou verneur van Celebes. Uit dit telegram volgt verder, dat na Pa- seanpa „het sterke", nu ook Pampa.noea, „het rijke", zonder slag of stoot is bezet. Uit Zuid Celebes. Aan het „Soor. Hbl." werd o. m. ge- fccb reven De bezetting 4e Pangkadjene was in den nacht van Dinsdag 11 op Woensdag 12 in allo stilte er op uitgegaan om in het regent schap Lebakkang twee goareesche prinsen op to lichten, die met de rooversbende uit La- moeroe en met den vorst va» Boni heulden. Dc arrestatie dier prinsen geschiedde zonder cenig verzet, beide prinsen werden naar Pang kadjene gebracht, en vandaar werden zij door een sectie infanterie onder commando van luitenant Gusdorf naar Maros geëscorteerd. Nauwelijks had deze sectie mot de beide ge vangene» Pangkadjene verlaten, of daar ver toonde zich aan den overkant der kali een gewagende bende, die het nlan had Pangkad jene in brand te stokem den controleur van liet leven te berooveu en de beide gevangenen priusen te bevrijden. Bedoelde kali is, wan neer zij »iet is tc doorwaden, alleen per prauw over te steken, aangezien de brug, die vroeger over die kali lag. eenige jaren gele den bij een bandjir is weggeslagen en sedert nor niet herbouwd. Al spoedig was een patrouille onder luite nant Van Temmen op weg naar de kali, en «..e sergeanten Bruining en Anschütz waren de eerste», die den overkant bereikten. Toen het hoofd van do gewapende bende weigerde zijn wapens af te geven, kwam het tot een gevecht van man tegen man. en de sergeant Bruining werd dadelijk gedood door twee kris- steken, terwijl de sergeant nschuta door kris- steken licht gewond werd. De opstandelingen werden door eenige salvo's spoedig op de vlucht gedreven en een zestal hunner worden gedood. Aangezien echter de plaats van het gevecht een kampong was met dicht bij elkan der staande woningen, moest het vuren wel dra gestaakt worden-, ondat geen onschuldi ge» zouden woidon getroffen. Ook een andere sectio infanterie vuurde eenige salvo's af van do overzijde, maar aangezien men van daar uit vriend noch vijand kon onderschei den, moest men ook dat staken. Omtrent de gespannen verhouding met- Goa kan worden vermeld, dat de gouverne ment sweg, die door liet gebied van genoemd staatje loopt., voor Europeanen en <le post verboden is. Aan de post van Balangsipa en d© Zuidkust van Celebes werd de doortocht geweigerd. De post van Makassar naar de Zuider -en de Ooster-districten, die heden avond moet vertrekken, zal over zee worden verzonden. Ook werd verboden gaba, dedeg en paardenvoer naar Makassar in te voeren, waardoor schaarschto ontstaan kan, als er geen verandering in den toestand komt. De beste en oudste bekenden onder de Europeanen van den vorst, van- Goa mogen niet meer bij hem op bezoek komen. Zoo werd bv. den heer Mesman, die hem wilde spreken, de toegang tot Goaaseh grondgebied ontzegd, de kapelmeester van het- Gooasch muziekkorps eveneens. De Staatscourant v#h Zondag 27 e" Maandag 28 Augustus 1905 bevat de volgen de Kon. besluiten benoemd tot commissaris van politie te Hoorn E. F. van de Lugt, thans hoofdinspec teur van politie te Arnhem tot officier van justitie bij de rechtbank te Heerenveen. mr. B. van Eeten, thans subst.- officier van justitie te Groningentot subst.- officier van justitie bij do rechtbank te Gro ningen mr. H. C. van Kleffens, thans subst.- officier van justitie te Heerenveen; tot subst. officier van justitie te Heerenveen mr. P. Pee reboom, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht, ter standplaats Utrecht op verzoek, te rekenen van 17 Augustus 1905, aan J. Kraus eervol ontslag verleend als hoogleeraar bij do afdeeling der weg- en waterbouwkunde en als rector-maguificus der technische hoogeschool te Delft; in verband met zijne benoeming tot mi nister van financiën en met intrekking van het Kon. Besluit, waarbij bij opnieuw be noemd werd tot vico-presidcnt van den Raad van Ned.-Indië, is aan mr. Th. H. de Mees ter. te rekenen van en met 15 Augustus 1905, eervol ontslag uiit den Indisohen dienst verleend, onder toekenning van vo-orloopig pensioen met ingang van 12 September 1905 is aan den gouverneur van Suriname C. Lely op zijn verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem in die betrek king bewezen; benoemd tot gedelegeerde der Ned. regee ring bij het van 1214 September 1905 te Luik te houden lo Internationaal Congres voor de studie der radiologie en ionisatie, bui ten bezwaar van 's Rijks schatkist dr. C. H. Wind, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht; benoemd tot vertegenwoordigers der regec- ring bij het van 1116 September a.s. te Boedapest te houden 10e Internationaal Con gres tegen het alcoholisme, mr. L. Peerbolte, hoofdcommies bij het departement vau bin nenlandsche zaken te 's Gravenhage, jhr. mr Ch. Ruijs de Beerenbrpuck, ambtenaar van hot O. M. bij de kantongerechten in het ar rondissement Maastricht, voorzitter van „So- briëtas". federatie van R.-K. bonden tot be vordering der Christelijke matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme, te Maastricht en Th. W. van dor Woude, hoofd van een openbare lagere school, voorzitter van de Ned. Ctodeiwijzers-Propaganda-Club voor drankbe strijding te Amsterdam benoemd voor het tijdvak van 1 September 1905 tot met 31 Augustus 1906 tot tijdelijk leeraar bij de Rijksnormaalschool voor toeken onderwijzers te Amsterdam H. J. Rutters, werktuigkundigo te Amsterdam; bevorderd bij do Kon. Ned .Marine-reserve tot adelborst le klasse de buitengewone adel borsten J. van Duiken, M. van Trigt en J. J. Pijl op verzoek eervol ontslag verleend uit den zeedienst aan den luitenant ter zee 2e klasse J. L. Brandts. eervol ontslag verleend aan den beer mr. E. E. van Raait e, in verband met zijne benoe ming tot minister van Justitie, uit zijne be trekking van Rijksadvocaat te Rotterdam, on der dankbetuiging voor dc door hem in dio betrekking bewezen diensten en met bepaling d t. gemeld ontslag gerekend zal worden te zijn ingegaan 17 Augustus 1905. ter ondersteuning in hunne studiën, van Rijkswege eene beurs van f 800 verleend aan do studenten bij de Rijks-universiteit; te Leiden, G. J. Thierry, in de faculteit der godgeleerdheid, M. W. Scheltema, in de facul teit der rechtsgeleerdheid, C. de Leeuw, in de faculteit der geneeskunde te Utrecht. S. F. H. J. Berlcelbach van der Sprenkel in de faculteit der godgeleerdheid, A. H. BI nauw, in de faculteit der wis- en natuur kunde te Groningen, Y. van Dijk, in de faculteit der godgeleerdheid op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst aan den luitenant ter zee der 2de klasse J. C. Brandt Oorstius pensioen verleend aan J. C. J. de Lorraine ITolling, weduwe van M. 0. Dijckmeester, laat stelijk ontvanger der registratie en domeinen, f 504; benoemd bij het wapen der cavalerie tot luitenant-kolonel, de majoor van dat. wa pen J. C. Camerling Helmolt, op non-activiteit hij den staf van het wapen, tot luitenant- kolonel, de majoor van dien staf J. V. Westen berg, toegevoegd aan den inspecteur der cava lerie bij het le regiment huzaren, tot luitenant kolonel, de majoor J. D. Camerling Helmolt, van het korps bij het wapen der artillerie bij het 2e regiment vesting-artillerie, tot kapitein, de le luitenant S. M. S. de Rnnitz, van het 2e regiment veld-artillerie bij hot 3e -regiment vesting-artillerie, tot ka pitein, de le luitenant F. H. Umbgrove, van het korps pontonniers bij het 4e regiment vesting-artillerie, tot ma joor, de kapitein I. Francois, van het 2e regi ment veld-artillerie tot kapitein, de le hiitenant C .A. H. W. G. Eykcn. van het korps bij het personeel der militaire administratie, tot kapitein-kwartiermeester, bij het 4e regi ment huzaren, de le lui tenant-kwartiermeestér I'. A. Smits, -an het korps pantserfort-artille rie benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te 's-Gravcnzandc E. A. R. Stock* thans commies der telegraphie van de 2e klasse op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend aan den hoofdcommies der telegraphie A. Ti mans opzijn verzoek, als zoodanig, wegens lichaams gebreken, eervol ontslag verleend aan den direc teur van het postkantoor te Hees H. J. Knoop Pathuis benoemd tot amanuensis bij het archief van het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie C. G. van der Boom, thans assistent, en tot bode D. J. Kool, thans vaste knecht. H. M. dc Koningin is Zaterdagavond te 7 uur 4 min. in Haar eigen salontreiii near Soestdijk vertrokken, vanwaar H. M Maandagochtend vroegtijdig per automobiel naar liet Loo zal terugkecren. Er waren geen autoriteiten bij het vertrek van 's Gravenhage aan het Staatsspoorstatio» iMeai meldt uit Soestdijk Ondanks den hevigen regen vertrok H. M. de Koningin heden morgen om 6 uur met gevolg in drie automobielen van Soestdijk naar Het Loo. Men meldt uit Soestdijk De Erfgravin von Erbach vertrok Zater dagnamiddag te 4 uur mot twee Harer kin doren per rijtuig naar Utrecht, om vandaar per trein verder naar Duitschland te reizen H. M de Koningin-Moeder nam op het bo des hartelijk afscheid van Hare Zuster ou db prinsesjes. Het gevolg van H. M. de Koningin bij het bezoek aan de Java-dirvisie te Vlis- singen, zal rijn samengesteld als volgt; Baronesse Van Hardembroek, grootmees- teresse; baronesse Van Burmania Rengers; jonkvrouw© Van Haersma de With, hof dames; vice-admiraal Ellis, adjudant in bui tengewonen dienst; majoor graaf Schimmel- penninck, adjudant; luit. ter zee lo klasse jhr. Van Geen, adjudant en partioulier se cretaris; luit. ter zee le kl. jhr. von Müh- len, adjudant; le luit. jhr. Van der Wijck, ordonnanoe-officier, terwijl dienst zal doen gedurende het verblijf te Vlissingen de ka merheer in buitengewonen dienst jhr. Van Reijgersberg Versluijs te Middelburg. Z. K. H. do Prins zal vergezeld worden door zijn adjudant luit. ter zee le kl. jhr. Hooft Graafland. Koninginnedag in de Resi dentie. Men schrijft uit 's-Gravenhage Ter gelegenheid van den 25©n verjaardag van H. M. do Koningin is door een comité bestaande uit een aantal Oranjelievend© ver- eenigingon, waarbij zich ook heeft aangeslo ten de hoer P. J. Oost er baan, die als kin dervriend belangstelt in deze beweging, een feestelijke optocht van kinderen georgani seerd. De geldelijke controle der betooging is opgedragen aan een eere-comité. Een aantal Haagsehc firma's hebben gratis eet- en drink waren, drukwerk, versiering van het feest terrein en andere benoodigdheden vrstrekt. Een geneesheer stelde gratis zijn diensten ter beschikking met hot oog op eventueelc ongevallen, terwijl voorts door de directrice van het. diaconesseliuis Bronovo twee zus ters met verbandmiddelen ten dienst© van het comité zijn göstold. Dokter en zusters zullen den. stoet per rij tuig volgen. De minister van oorlog ver strekte 12 zestienmans veldtenten voor het feestterrein, zijnde een weiland van pl. m. 15.000 vierk. M. aan do D'e la Reij-kade, eveneens kosteloos beschikbaar gesteld door den heer Barendrecht van Charlois. Niet minder dan 4750 kinderen zullen aan deze huldebetooging deelnemen, geleid door een tweehonderdtal geleiders en net een tweetal muziekkorpsenEen dezer is do Postfanfare, wier leden, aanvankelijk ver hinderd, daar het den 31. voor hen gewone dienst was, door don waarn. dirctenr van het postkantoor aldaar voor deze gelegen heid vrij van dienst werden gesteld van v.m. 9 tot n.m. 2J uur. Ieder der aangesloten vereenigingen ver zamelt op r hzelf de kinderen harer leden benevens die welke het dichts in d© nabij heid wonen, waarna men zich naar d© alge meen© verzamelplaats op liet Spui zal bege ven. Van daaruit trekt de stoet door ver schillende stralen naar heb feestterrein. Daar zul1 en gymnastiek-oefeningen wor den uitgevoerd. Een drietal accrobate» en een tweetal clowns zullen er hun krachten ten beste geven, terwijl voor ae kinderen wedstrijden izij(n georganiseerd, waarbij op iedere 6 kinderen voor een prijs is gezorgd. De leden der aangesloten vereenigingon en allen die liet comité hebben gesteund, heb ben vrijen toegang tot het feest. Naar wij vernemen is het 't voornemen om do onthulling van het monument r eore van de regecring van H. M. Koning-ii Emma als regentes op het Regent©s9©pl eii te doen plaats hebben iu do tweede helft der maand September, wanneer H. M. te 's Gravcnhago voor de opening der Staten Generaal wordt terugverwacht, bij welke onthulling II. M. tegenwoordig zal zijn. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 31 dezer niet plaats hebben. De negende minister. Do Resi dentiebode schrijft thans .«ader „Aanmerking makend op het bijwonen der vergaderingen van den ministerraad door den hoer Veegens, meenden wij dat de instelling van het nieuwe Departement wacht op een Fon. besluit, en dat, over het uitvaardigen van dit besluit als gevolg daarvan de be noeming van den hoer Veegens, de Kroon on haar raadslieden het eens waren. Wij pleiten dan ook verzachtende omstandigheden. De Haagsche Courant voort thans echter ter verontschuldiging dingen aan, die het ge- hoele geval voel erger maken. Volgens het blad is „mr. Veegens van oordeel, dat 't in stellen van een departement bij dc wet moet geschieden ©nop die wet is nu 't wachten." Een wet kan niet tot stand komen zonder medewerking dor Staten-Generaal. De oplos sing moet dus wachten tot de nieuwe zitting en de aanneming van het betrokken wetsont werp door Eerste en Tweede Kamer Wij krijgen dus oen Staatebegrooting, waarbij op dc instelling van het nieuwe Departement niet is gerekend Onderwijl echter neemt <-e particulier mr. J. D. Veegens doel aan de beraadslagingen in den Ministerraad, oefent invloed uit op de adviezen van 'sKoningB raadslieden aan do Kroon, ja geeft mogelijk op een gegeven oogenblik den doorslag. Zoo iets is zeker niet in het reine. Maar bovendien waar een wet noodig is, kan die wet wel eens niet tot stand komen; Eerste of Tweede Kamer kan haar venver- pen. En gebeurt dit, dan komt er dus geen negende Minister en blijft de heer Veegens buiben het Kabine t Hij zal dan echter, zon der koninklijke benoeming, reeds ettelijke maanden hebben deelgenomen aan cl© beraad slagingen van het Ministerie. Niet alleen tegenover de Kroon, maar ook tegenover de Staten-Generaal getuigt deze houding al van bijzonder weinig deferentie. Men voert al wetten uit vóór de ontwerpen nog zijn inge diend." De Nieuwe Courant zegt; „Vrijl zonderling is de ergernis van som mige bladen, dat de heer Veegens de zittin gen van den ministerraad zou bijwonen. Ons dunkt, een ministerraad kan alleen uit mi nisters bestaan. Indien do politicus Veegens inderdaad wel eens op het Plein met de te genwoordige bewindslieden samenkomt en over politieke zaken beraadslaagt, volgt daar uit slechts dat op die oogenblik ken de mi nisterraad niet vergadert. Hij zal, ongetwij feld, op de adviezen van de raadslieden dei- Kroon invloed kruinen oefenen. Maar dat kan iedere meening immers 1 Of gelooft men werkelijk dat in de ver gaderingen van den raad van ministers do heer Veegens reeds nu toegang heeft en rijn adviezen worden genotuleerd?" Do lieer A. W. Gillingham, ij Ko ninklijk besluit van 8 Mei jl. no. 73, be noemd tot consulair agent der Noderlanden to Twatutia, is in die hoedanigheid door de Japansche Regeering erkend. Aan den heer Gillinghem moet in de Engedsche taal geschreven worden. De Kinderwetten. Men schrijft aan het Hibld. Het in werking treden van do Kinderwet ten, dat eerst op 1 Sept.. was bepaald, zal nog wel eenigen tijd op zich moeten laten wachten, daar vooraf de leden der voogdij- zaken, waarpver kort geleden de commissa rissen der Koningin en de presidenten der arrond. rechtbanken waren geraadpleegd, moeten worden benoemd. Naar de „N. Arnh. Crfc." van welinge lichte zijde verneemt, ligt het iu de bedoe ling der regeering in de eerste plaats de Drankwet te herzien en de Onderwijswet aan te vullen in dien geest, dait de waarborgen voor good volksonderwijs ook bij het bijzon der onderwijs aanwezig zullen zijn. Graaf Van By landt, gezant to Con- stantinopel, bevindt zich met verlof in de residentie De nieuw benoemde gezant van Oosten- rijk-Hongarijo, graaf de Brandis, wordt te gen de helft der volgende maand voor kor ten tijd bier verwacht, ten einde zich bij ons Hof te doen aocrediteeren. Door de Anti-revolutionaire Kiesver- oeniging te Arnhem is besloten do candida- tuur van don heer Idenburg, oud-minister van Koloniën, voor do Tweede Kamer te steunen. Daaromtrent zullen nog onderhan delingen worden gevoerd met de Christeliik- Historischen en Roomsch-Katholieken. E e nSpaansch oorlogssch.p e. .^71 s s i ii g o n. Het Spaansclie pantser schip Piincesa de Asturiae is Zaterdagavond te Vlissingen aangekomen. Hot schip kwam ter reede ten anker en ligt in de nabijheid van het pantserschip Piet Hein. Aan de olfioieren van de Java-divisie werd Zaterdag oeu feestavond aangeboden door de leden vau de sociëteit Uuitas tc Vlissingen. Nad'er meldt men aan cle N. R. Ct. Het Zaterdagavond te Vlissingen ter ce de aangekomen Spaansclie oorlogsschip Prin- cesa de Asturias is een gepantserde kruiser 2de kl., groot 7500 ton en bemand anet 525 koppen. Zondagmorgen werd een bezoek aan boo-d gebracht door den heer Felix Stokvis, vice- consul vau Spanje te Rotterdam. Toen heer Stokvis het schip verliet, werdeu de gebruikelijke saluutschoten gelost. Om 11 uur brachten de Spaanscbe sehouc- bij-nacht Don Erique Santoló, vergezeld van den commandant van het schip, Don Ven tura do Maiiterola, een bezoek aan borrd van het aan de ponton gemeerde pantserdek- schip Utrecht, ter begroeting van den schout bij-nacht Suethlage. Na een kort oponthoud keerden de Spaansche vlagofficieren per stoomslocp naar do reede terug. Bij het ver laten van de Utrecht werden 13 saluutscho ten gelost. Om 12 uur kwam d'e heer A. J. Cabrejo v Barrios, consul van Spanje to Rotterdam die aan don trein werd opgewacht door den heer Felix Stokvis en do secretaresse win het Spaansch© consulaat. Per sleepboot gin gen zij do haven uit, tcn einde een bezoek af te leggen bij den sehout-bij-nacht \an liet Spaansclie oorlogsschip. Zij bleven ongevoe' een uur aan boord. Hedenochtend zal de schout-bij-nacht Snethlage een bezoek brengen aan den Spaan- sehcn vlootvoogd. De schout-bij-nacht J. G. Snethlage, bij koninklijk besluit eervol ontheven van het bevel over de divisie pantserdokscliepen voor buiten landschen dienst, wordt, met 1 September a. s. op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zoe der 1ste klasse EI F. Sluys, dienende aan boord Hr. Ms. pantser- dekschip „Utrecht" als adjunct van genoem den divisie-commandant, wordt met genoem den datum eervol van die betrekking onthe ven en met 13 October a. s. op ncm-activiteit gesteld. Met 1 September a. s. worden de op ge- melden bodem dienende luitenants ter zoo der '2de klasre A. N. van Santen en J. J. M. Baart, zoomode de adelborsten der 1st© klasse J. M. de Booy, J. van Reede en H. LTssel de Schepper op non-activiteit gesteld. Voorts worden op non-activiteit gesteld: met 27 October a. s. de luitenant ter zee der 2de klasse G. R. J. Ha entjes Dekker en H. B. L. Braam; met 20 October a. s. de luitenant tor ze© der 2d© klasse J. He ringa, allen dienende aan boord Hr. Ms. pa ntserdoksch ip .Gelderland' met 27 October a. s. de luitenants ter zee der 2de klasse W. A.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2