van Aken cn C. J. E. Brute 1 de la Riviere; met 29 September a. s. de luitenant ter zee der 2de klasse G. Duyckinek Sander, en met 1 September a. s. de luitenant ter zee der 2de klasse L. M. J. Gregory, allen dienende aan boordl Hr. Ms. pautserdeksckip „Noo-rdbrabanfc". De minister vanMarine brengt door deze nader ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van de aankondiging in do Nederlandsche Staatscourant vau 15 Augustus j.l., no. 190, met ingang van 4 September a„ s. zijn benoemd; tot adelborst der 3de klasse bijl het Koninklijk Instituut voor de marine te* Willemsoord, met bestem ming voor den zeedienst: J. D. Wol ter beek, A. Sannes, J. Fruin, F. M. Idzerda, J. H. do Yey Mestdagh, J. W. Cohen Stuart, W. Lubberink, J. C. Knegt- mans, L. W. C. Kooman, II. van Eeghen, J. P. Seret, J. Haremaker, L. J. M. Tholen, H G. Gerke, J. C. H. H. Mackay, C. Pante- koek. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nage- noemde jongelingen, in alphebetische volg orde gerangschikt, in ..^nmerking komen voor eene benoeming tot adelborst 2de klas se bij het Koninklijk Instituut voor de ma rine te Willemsoord. W. Garrer, S. W. F. Hendrikso, J. Pb. P. Holtrop, J. Lagaay, W. J. Mans, H. Nieuwenhuis, R. Polis, H. Spits, A. U. P. F. Vastenou, A. C. Wakerlin. H*t bevorderen vaneen goeden geeet in het leger. De door den minister van oorlog aan do inspecteurs der wapens en chefs van diens sten gerichte circulaire, waarvan reeds mel ding werd gemaakt, luidt als volgt; Ik heb de eer, Mijne Heeren, het navolgen de te uwer kennis te brengen. De discipline eischt dat er gezag zij van boven en gehoorzaamheid van beneden. Zal het gezag op den goeden grondslag berusten, dan moet de drager er vau zijn recht op gehoorzaamheid niet uitsluitend ontlee- n©n al kan hij het voor de wet aan zijln rang; hij moet bij zijn ondergeschikten dat vertrouwen, die toegenegenheid en die toewijding trachten op te wekken, welke bij hen, onafhankelijk van wettelijken dwang, de begeerte en den drang in heb leven roepen om zijn bevelen met de uiterste inspanning van hun wil en van hun beste krachten ten uitvoer te brengen. Als een van de meest werkdadige middelen om daartoe te geraken is wel te beschouwen dat de meerdere doe blijken van zijn vertrou wen in. van zijn genegenheid voor, van zijn toewijding aan ziin ondergeschikten. Een chef moet vertrouwen hebben in zijn ondergeschikten. Natuurlijk geen blind ver trouwen. Een tactvolle controle blijft steeds geboden. Maar een chef zal nooit tot een goede in werking op zijn minderen en tot het vestigen van een goede discipline geraken, als hij be gint met te wantrouwen een ieder die lager in rang of jonger is dan hij. Yan wantrou wen mag eerst dan sprake zijn, wanneer de ondergeschikte door zijn handelingen zijn aanspraak op vertrouwen heeft verbeurd. De wijze, waarop een chef met zijn jon geren en ondergeschikten omgaat, en waarop hij hen opleidt, doet werken en laat werken, moet onderling vertrouwen wekken en voorts in jongere een gepast zelfvertrouwen kweeken, dat hij noodig heeft om komende voor de vervulling van een zelfstandige op dracht, of voor het geval dat hij1 op eigen initiatief zal hebben te handelen niet te kort te schieten in zijn taak. De tegenwoordigheid en de inwerking van een chef mogen nooit verlammend, drukkend of onderdrukkend op zijn ondergeschikten werken. Wat van hem uitgaat moet opwekken tot het hoogste en tot liet beste. Overtui gingen mogen niet worden opgedrongen door een eenvoudig machtwoord van den meerde re de goede vormen en de goede toon moeten ook bij meeningsverschil en bij, terechtwijzing steeds worden gehandhaafd; krenkende beje gening moet worden vermeden. Waar het on handelen aankomt, daar moet een kort, duidelijk bevel van den meerdere voldoende zijn maar waar het om oplei ding, vorming en ontwikkeling te doen is, daar kan en mag niet met een scherpe wils uiting worden volstaan, en zal er betoogd en onderwezen moeten worden. Dit alles met stipte handhaving vau de tucht. Hierbij wordt tact vereischt; en dat deze aanwezig is hiervan moet ifce meer blijken naarmate de rang dien men bekleedt hoo- ger is. De chef moet toegenegenheid voor en toe wijding aan zijn ondergeschikten aan den dag leggen. Ieder meerdere heeft steeds niet alleen in, maar ook buiten dienst van de warmste belangstelling .te doen blijken, waar het geldt de behartiging der belangen van hen, die onder zijn bevelen zijn gesteld. Een ieder die naar innige overtuiging en te goeder trouw aanleiding meent te hebben tot het inbrengen van eenige klacht, opmerking of vraag moet bij zijn chefs steeds een open oor vinden. D-'e chefs zullen hem hebben te overtuigen van ongelijk, bijaldien dat bestaat zij zullen hem. als het laatste niet het geval is, hebben te steunen dit óf door biu- nen den kring hunner bevoegdheid zelf tege moet te komen aan rechtmatige klachten en grieven, óf door mede te werken dat deze worden gebracht ter plaatse waar daarover moet worden geoordeeld en beslist. De ondergeschikte moet in zijn ohef niet in de eerste plaats zijn rechter, maar vooral rijm vriend en zijn beschermer vinden. Ik weet en waardeer dat velen die gedrags lijn volgen, doch ik stel aan alle meerderen, van den hoogste tot den laagste in rang, den eisch, dat zij met volle toewijding en naar liune beste krachten handelen naar de voren- vermelde beginselen, welke trouwens den' grondslag vormen van de bepalingen in onze reglementen en voorschriften welke betrek king hebben op de verhouding van den meer dere tot den mindere. Mijnerzijds geef ik de verzekering, dat al len die naar deze beginselen handelen, te allen tijde kunnen rekenen op mijn loyalen, kraehtigen steun. Aller doel moet zijn om den goeden geest in het leger te bevorderen en om daartoe mede te werken, dat de dienst in het leger door een ieder met liefde en opgewektheid worde verricht. Van den militair, die anonieme beschul digingen slingert tegen zijn ohefs, of klachten en grieven uit door middel van anonieme stukken in couranten en bladen, moet te- lecht kunnen worden verklaard, dat hij door den rechten weg niet ile bewandelen, bewijst óf dat hij zelf zijn zaak n'et rechtvaardig acht en dus onedele bedoelingen heeft, óf dat hij vrees toont, waar geen grond bo- staat voor vrees, dat hij wantrouwt, waar gerekend mocht worden op vertrouwen en alzoo gevoelens aan den dag legt, den flinken militair onwaardig. Ik noodig u uit, Mijne Heeren, den. inhoud vau dit schrijven ter kennis te brengen of te doen brengen van de officieren, werkzaam onder uw bevelen, ook om daarmede rekening te houden bij hun besprekingen met- het ka der van lageren rang. De Minister van Oorlog, H. P. 'AAL. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Tel. dat de minister van Oorlog, Staal, te gelijk met de bewuste algemeene circulaire aan de legerautoritcn, een afzonderlijk schrijven, heeft gericht aan den inspecteur der 'nfanterie, welk stuk echter niet voor openbaarmaking bestemd is. Het geschrijf cn gewrijf onder de officieren van dit wapen in den laatsten tijd moet aan bedoeld afzonderlijk schrijven niet vreemd zijn. Den 1. September zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer A. J. Ackermann werd aangesteld als leeraar aan de Kon. Muziekschool te 's Gravenhage. Yoor den burgelijken veeartsenijdienst in Nederlandsch-Indië worden gevraagd vijf veeartsen, die aan de Rijtks-veearteenijschool het diploma van veearts hebben verkregen. Zij die in aanmerking wenschen te komen moeten zich vóór 1 September a.-. bij een gezegeld adres aanmelden bij het Departe ment van Koloniën. Voor nadere bijzonder heden zie men de Staatscouarnt 1 201. Post-ambtenaren voor Tndië. De minister van koloniën maakt bekend dat ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië kunnen worden geplaatst 10 personen ter benoeming tot commies der 3de klasse bij den post- en tele graafdienst daar te lande. Yoor uitzending komen in aanmerking commiezen van de posterijen en de tele gr a- phie (of daartoe benoembare personen), die niet onder zijn dan 30 jaar, en klerken van de posterijen en de telegraphie (of daartoe benoembare personen) met telegraaf-radicaa.1, die niet ouder dan 25 jaar zijn. Allen moe ten gehee' vertrouwd wezen met de verschil lende toestel-inriohtingieu, welke bij den te legraafdienst hier te lande in gelbruik zijn. Vrouwelijk personeel is tot de liicrbedoel- de betrekkingen niet benoembaar. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant No. 201. Goedkoope werkkrachten. Het Volk van 19 dezer schreef Van eenige Amsterdanfsohe post- cn tele graaf ambten aren ontvangen wij het volgende sell rijven Dat particulieren er toe overgaan, zoo goedkoop mogelijk werkkrachten te verkrij gen, kunnen wij ons voorstellen. Zij worden eensdeels gedreven door de zucht-, zooveel winst uit hun arbeiders t halen, als dezen zich laten welgevallen, anderdeels is de onder linge concurrentie de drijfveer. Wat echter te zeggen, wan»neer het Rijk, of althans de directeur-generaal der posterijen en telegrafie tot zulke maatregelen zijn toevlucht neemt. Naar wij uit goede bron vernemen hebben verscheidene sollicitJnten voor klerk, die, hoewel zij voldoend examen hebben afge legd, niet zijn aangesteld, van het hoofdbe stuur van dien, dienst een schrijven ontvan gen, behelzende de mededeeling, dat zij ge plaatst zouden kunnen worden In do plaats aunner inwoning bij den telegraafdienst, p welk schrijven zij voor d<ln 15. Augustus moesten antwoorden. Hun aanvankelijke L°- ïoldigiug zou het kolossale bedrag van 30 guldon bedragen en wanneer zij in toestel- dienst bedreven zouden zijn, kon dit tot 40 gulden per maand verhoogd worden. Van promotie gee-n sprake, van vaste aanstelling evenmin. Nu heeft in de oproeping voor .iet examen vau klerk de mededeeling gestaan, dat de candidaten zouden worden aangesteld naar behoefte. Het personeelgebrek bij den post- en telegraafdienst is op het oogenbl-k schrikbarend, men zit overal met de handen in het haar. Het blijkt dus, dat er veel te weinig zijn aangesteld. Had men naar be hoefte will .1 aanstellen, er zouden 150 a 200 meer moeten zijn benoemd in plaats van nu hiertoe over te gaan, gaat men op do bovenvtrmelde wijze naar goedkoope werk krachten omzien en betaalt mem mensc'hen diie wat kennis betreft, met klerken gelijk, staan, met een loon, dat gerust een honger loon mag genoemd worden, doch speculee- rend op het inwonen der betrokkenen bij de ouders of familie en op het overvoerd zijn van de arbeidsmarkt, zal men dezo lui wel krijgen. Eenzelfde toestand als op het oogen- blik bestaat tusschen commiezen en klerken zal ook tusschen dezo nieuwe categorij en de klerken ontstaan; verschillende bezoldi ging bij dezelfde dienstprestatic. Nog willen wij er op wijzen, dat deze maat- rogel misschien dient om een reserve personeel te kweeken. Des zomers is het natuurlijk veel drukker dan 's winters. Door deze lui nu 's zomers iu dienst te nemen en 's winters op straat te zetten, hoopt men misschien in dit euvel te voorzien. Wij komen tot deze gevolgtrekking, waarvoor wij niet ten volle instaan en misschien werkt de blootc aandui ding preventief, omdat in 'het stuk van den directeur-gneraal van geen vaste aanstelling wordt gesproken. Deze autoriteit die in Jen laatsten tijd nogal eens in de pers is be sproken, meent maar alles te kunnen doen Het wordt hoog tijd, dat hij eens op zij'i vingers wordt getikt. We hopen, dat prof. Kraus de rechte man op de rechte plaats zal zijn en anders zou een interpellaties van de zijde van onze Kamerfractie niet overbodig ziiu. Naar aanleiding hiervan schrijft het Vad. Het bericht van Het Volk is slechts oor een deel juist. Althans •wordt- ons van bovoegde zijde le dezer zake het. volgendo medegedeeld Reeds geruimen tijd is de administratie op middelen bedacht, om de exploitatie van den telegraafdienst op minder kostbare wijze te doen geschieden, dan tegenwoordig het geval is. O]) de enkelvoudige telegraafkantoren wor den de eenvoudige administratieve werk zaamheden, het plakken aan de Hughetoe- stellen, het overseinen en opnemen van te legrammen op de gewone Morsetoestellen, etc. grootendeels verricht door klerkendeze ambtenaren vangen aan met een bezoldiging van f 600 en erlangen verhooging, naarmate hun dienstjaren stijgen, tot een maximum van f 1700 voor lien, die ook het radicaal voor de» postdienst hebben verworven, inderdaad een te ruime betaling voor genoemden nin- der belangrijken arbeid. De administratie wenscht daarom de *.o- renomschreven werkzaamheden in de toe komst aan goedkoopere werkkrachten op te dragen en zal te dien einde, voorloopig alleen te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, jongelieden aannemen van beiderlei kunne, aan wie slechts bescheiden ei9chen van ont wikkeling worden gesteldzij worden op de plaata van hun inwoning tijdelijk in dienst genomen rp f30 'smaands, welke belooning tot f40 wordt verhoogd, zoodra zij met iV.n toestfeldienst voldoende vertrouwd zijn. Om hieraan ee>n begin van uitvoering te geven is de nieuwe betrekking van hulp-tele grafist in de eerste olaats aangeboden aan de jongelieden, die lij de laatste drie ge houden examens voor klerk en telefoniste er niet in geslaagd zijn een plaats als zoodanig te bemachtigen. Uitzicht op vaste aanstelling en op een hoogere bezolddgi'.ng dan f40 'smaands is den betrokkenen niet geopendnochtans is dit volstrekt niet buitengesloten. De veronderstelling van Het Volk, dat de maatregel dient om reservepersoneel te kwee ken voor den zomer en de hulptelegrafisten, des winters op straat zullen worden gezet, is ten eenenmale onjuist. Oogst berichten. In Drenthe, zoowel op zand- als op veengrond, staat het met den aardappel bouw zeer gunstig. De opbrengst van <üt knolgewas is alleszins be vredigend.. Wel wordt de ziekte, waarvan men hier en daar sporen ontdekt, gevreesd, maar men hoopt, dat- droogte en koelte der nachten den voortgang zullen tegenhouden. De opbrengst van aardappelen in Maas- en Waal is kolossaal. Niet zelden treft mn struiken, waaraan 40 tot 50 aardappelen zitten. Gelukkig breidt zich de ziekte niet uit en het laat zich aanzien, dat de oogst overvloedig zijn zal en iedereen voor üet te veel geld de winterprovisie op kan doen. Enkele boomgaarden in de buurt van Tiel brengen van vier- tot vijf duizend gulden aan appels op. Goudreinetten en bellefleurs worden 'n voorkoop tegen f 6 a f 7 per H. L. opgekocht. Gevolgen der droogte voor de v i s s c h e r ij. Men schrijft uit den Fr. Zuidwesthoek aan de Leeuw. Ct. Twee knapen vingen met een gewone tuin hark 10 snoeken in een eindje sloot van evenveel meter. De landarbeiderkwam met een zak zeelt thuis, uitgehekkeld uit 'n drooge sloot. In de rietkraag van den molier in den... polder werden zooveel cadavers gevonden van voorns, snoekjes enz. Als we deze en dergelijke berichten hoo- ren waar vernam men zo niet in de laat ste droogteweken? dan weten we, dat de polderwateren zeer vischrijk zijn belang- hébbenden mogen er goede nota van nemen maar dan weten we ook, dat zomers als deze en de voorgaande groote slachting aan richten in dien rijken vischstand. Waarom 't niet voorkomen door expresse uitdieping van bepaalde slootgedeelten In zeer strenge winters zouden de geschubde waterbewoners er ook mee gebaat zijn. In de Veendammer Courant wordt per advertentie meegedeeld, dat eerst daags het reoht van uitgave van dat blad publiek zal worden verkocht. Men zoekt ver band tusschen dit feit en het verzoek van de drukkersgezellen om afschaffing van nachtarbeid. Mannenmoed. Groote ontsteltenis, veel door elkaar geschreeuw op een middag van do vorige week op de Ruysdaelkade te Amsterdam Mannen liepen elkaar ondersteboven, al len wilden helpen, zoo spoedig mogelijk, want er dreigde een kind te stikken in de modder. Spelend op de brug voor de Ceintuurbaan was een 5-jarig knaapje onder de leuning ge glipt en in de gracht gevallen. Vrouwen gilden: „Een kind te water!" Mannen snelden van alle kanten toe, de bouwwerken in de buurt liepen leeg, want er nvcest een jong menschenleven gored wor den. „Waar legt-ie?" schreeuwden zo om 't hardst. „Daar, onder do brug!" „Legt-ie daar? Een dreg. een drog, gauw daoij oen dreg!" „Help dan tochgilden de vrouwen. „Hij stikt, hij verdrinkt!" „Waar is dan toch een dreg?" riepen do mannen, loopend van het eene 'ndo der brug naar het andere. „Is er geen dreg? „Haal een touw„Nee, een leer „Ga dan weg!" „Ga op zij!" schreeuwden zo door elkaar Er zou een dreg gehaald worden, èn touw, èn een ladder Maar toen kwam er een jongen, do 15- jarige Frans Phlippeau. Hij schreeuwde niet, sprong in de gracht, werkte zich onder de L *ug, zakte tot zijn middel in de modder en trok het vijf-jarig ventje er uit. Terug kon hij niet, vast als hij zat in dien poel, maar de drenkeling was gered. „O, was het maar zóó diep!" Fluks sprong een mau van den walkant, nam den drenkeling over cn bracht hem be houden op een schuit, die aanvaren kwam. Frans Phlippeau hielp zich zelvon wel. Volksdagblad. De Hooge Raad verwierp Zaterdag het cassatie-beroep van den gwezen eerste klerk bij: de Algemeeno Rekenkamer, die wegens verduistcr'ng van oen drietal uitgelote obli gaties a f 1000, ten laste der provincie Ove rijssel, welke aan de Rekenkamer waren toe- g zonden om nagezien, ingepakt, weggebor gen en onbruikbaar gemaakt te worden en welke de bedoelde klerk tot dat einde ouder zich had ia* zijtue bediening als ambtenaar, door het gerechtshof te 's Gravenhage was veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Voorts werd afgewezen het revisieverzoek van P. v B., gedetineerd in de strafgevan genis te Rotterdam, die in 1903 wegens munt- misdrijf tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld was door het Amsterdamsche gerechtshof. De oneerlijke candid aat- notaris. Do officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam heeft hoogor beroep aangeteekend te gen het vor-'s dier rechtbank, waar bij een cand'idaat-notaris aldaar tot 2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens '.alschheid in geschrifte en gebruikmaking van het vervalschte geschrift. De eisch was 5 jaar gevangenisstraf. Kindermoord. De justitie te 's Hertogenbosch vertrok Zaterdag naar Tou- gelré, alwaar gehuwde lieden verdacht wor den van kindermoord en dientengevolge door do marechaussee voorloopig in hechtenis worden gehouden. Een deurwaarder gearres teerd. Tc Heerenveen is gevankelijk bin nengebracht «T. de Vries, deurwaarder te Oosterwol de, die op heeterdaad betrapt :rd toen hij ten nadeele van de weduwe v. d. Zee, in 't hotel „Do Gouden Klok", geld stal. Zijn gevangenhouding is gelast. B ij t ij d s gewaarschuwd, lu het Rijksmuseum to Amsterdam wandelde Vrijdagmiddag een onergdenkend Hon- gaarsch 9fcaatsanwa.lt met een bekenden kwartjesvinder. Gelukkig dat de nimmer rus tende reehor he deu Hongaar kon waarschu wen in welk ongewenscht gezelschap hij rich bevond. De kwartjesvinder zocht toen ijlings een goed heenkomen. De Urk 3 21. In de nabijheid van Egmond heeft men aan het strand gevohden het wrak van den omgeslagen Urkerblazer Urk 321. Van de zoo jammerlijk omgekomen be manning is nog geen spoor gevonden. Aan brandwonden overle den. Een vierjarig knaapje, dat door het spelen met lucifers in een woning aan de Schelfhoutstraat te s-Gravenhage, terwijl do moeder zich iu een ander vertrek bevond, brandwonden kreeg, is aan de gevolgen in bet ziekenhuis overleden. Doodgevallen. In de Duinstraat te Groningen is een tweejarig kind uit een raam van de tweede verdieping gevallen. Het was onmiddel'ijk dood. Door den bliksem getroffen. De arbeider J. van der Stelt Mz„ werkzaam op 't eiland Rozenburg, *s Dinsdag door den blijksem getroffen. Hij zelf vertelde aan de 's Hert. Ct. hieromtrent nader heb volgende: Gewekt- door hevige donderslagen, zat hij met nog twee arbeiders, ieder op zijn etens- kist, in een keet. Opeens werden de mannen van hun rifc- plaa's geslingerd, en lagen ze bewusteloos. Eerst kwamen, de andere twee bij, en wat later ook Van der Stelt. Toen bleek dat deze door den bliksem was getroffen. De bliksem, vermoedelijk bij z'n linkerscnouder onder z'n kloeren geschoten, sloeg langs den arm, stuk ken vleesch wegnemend en ging ook van af den hals langs de gehcele zijde, een spoor van eenige centimeters rood en blauw op de huid achterlatende tot aan den voet, en hier en daar bovendien nog wonden veroorzakende, 't Is een wovder dat de man nog leeft. ot> 't r.-rste oogenblik dacht men, dat hij geheel of gedeeltelijk lam zou zijn, doch al spoedig verdween de verdooving en kreeg hij alle leden weder tot zijn beschikking, en vol- ens deskundige verklaring bestaat alle kans, at Van der Stelt er geen Schadelijke gevol gen an zal overhouden. Een luchtballon. Te Weerdin- gervoen (Drente) is een luchtballon neerge daald, afkomstig van de genie te Utrecht. Het gevaarte was zeer gehavend. Het doek is gescheurd on de gasklep is waarschijnlijk afgesneden. Ook de instrumenten on ankers zijn verloren geraakt. Groot» brand te Zaandam. Vrijdagnacht werd te 3 uur, brandi ondekfc in de stoom-, verf- en vernisfabriek „Holland te Zaandam, in eigendom toebehoorendc aan de firma Oosterveld en Romeijn. Genoemde fabriek beslaat oeue groote oppervlakte en was vroeger de cacaofabriek van dien naam. De brandbare inhoud deed de vlammen snel om zich heen grijpen, zoodat de brand weldra in alle hoeken, doch vooral in het midden woedde. Dc brandweer, welke met- veel mate riaal was uitgerukt, had dan ook een zware taak. Zij kou niet beletten, dat de fabriek na genoeg geheel uitbrandde, zoodat niet veel r- er dan 4 muren zijn blijven staan. Lang wist men nog het kantoor te behouden, maar ook dit geraakte eindelijk van boven af in brand. Het geld was gered cn de boeken wa ren in een brandkast geborgen, zoodat deze waarschijnlijk behouden zijn Een aangrenzend woonhuis brandde ge deeltelijk uit, terwijl de bovenverdieping van het pakhuis „Kaashuis," evenals het woon- is, toebehoorende aan de firma K Blaas, en waarin deze meel en gort had opgeslagen, eveneens in brand geraakte. De schade, voor al door water veroorzaakt, zal ook hier niet gering zijn. De oorzaak is onbekend. Men vermoedt, dat zelfontbranding van poetslap pen of zwartsel als oorzaak moet worden aan- g nomen. De fabriek, pakhuis en woonhuis waren op beurspolis verzekerd. De schade aan de fabriek alleen wordt op ongeveer 40 mille geschat, zoodat dc totaio schade zeker minstens oen halve ton zal bo dragen. Het onweer van Zaterdag. Tijdens dit onweer brak te Gouda brand uit in de meubelfabriek der naamlooze vennoot schap „Hollandia", directeur J. v. nolst. In een oogwenk stond het gebouw in lichtelaaie. Het personeel had juist het gebouw verlaten. Dc geheele fabriek, met oen enormen voor raad meubelen, brandde uit. Het gebouw was verzekerd, de voorradige goederen echter laag. Te Vlissingen heeft, naar de Midd. Ct. meldt, de bliksem een huis in dc Bouwen Ewoutstraat getroffen, waarvan de bewoners afwezig waren. Dikke rookwolken stegen spoedig uit het dak op, weldra gevolgd door herige vlam- men. Dc brandweer, die nog al lang op zich liet vachten, kon niet verhinderen dat het bovenhuis totaal uitbrandde. Ook van heb naastgelegen perceel brandde het bovenhuis geheel uit. Die inboedels waren èn door het vuur èn door het water zeer beschadigd. Een deel er van werd gered en bij de omwonenden in vei ligheid gebracht. De pcroeelen waren bewoond door vier go- zinnen. Twee ervan hadden hun have ver zekerd. Voorts werd door het hemelvuur getroffen het dak van een café van Q. op de Badhuis straat, te Vlissingen. Daar werd een gat in geslagen, doch brand ontstond niet. Te Deil nabij Geldermalsen is de bliksem geslagen in de hofstede van den lieer N. D. van Tiffelen. De hofstede brandde geheel af. Ook een hooiberg van den heer D. van der Greyn werd in de asch gelegd. Verzekering dekt de schade. Voorts is de bliksem geslagen Ln een pand «-an den Binnenweg te Rofcfcordum. De blik sem baande zioh een weg door de schoor steen in een kamer, achter den winkel gele gen, en verbrijzelde oen ruit. Dfe bewoners kwamen met den sohrik vrij en er ontstond geen brand. Ton slotte is te Rotterdam nog door den bliksem getroffen het pand no. 48, Nieuwe Vogelenzang, een moubelpakhuis. Do nok van het pand werd gedeeltelijk uit elkaar geslagen en viel op de straat, zonder echter ongelukken aan te richten. Men schrijft uit Arnhem aan de Tel. Zaterdagavond om 7 uur ontlastte rich bo ven onze stad een onweder, vergezeld van een zeer zwaren stortregen zooals bijt men- schenheugenis niet is voorgekomen. De ge heel e stad liep onder water. Kelders, huis kamers, straten, wegen, alles geleek eeno zee. De Beekstraat werd om half acht in duister gehuld, doordat het water iu de gaspijpen drong. Winkels werden verlioht met petro leumlampen, kaarsen, lampions enz., het was aardig om te zienarbeiders van de gemeon- tereiniging werden opgeroepen met vuilnis wagens, waterkarren, veegmachiues enz. Om tien uur konden deze weder inrukken, maar de arixnders van do gasfabriek en de straten makers waren om 12 uur 's nachts nog niet klaar en hier en daar waren zo nog druk aan het leegpompen der kelders. Het meest werd geleden aan den Velper- weg, waar de paarden tot over hunne knieën, door het water gingenaan de Velperpoorfc, Koningstraat, Bookhorterstraat, Oude Kraa, Beekstraat en Klarendal. School- en Kerknieuws. Bij beschikkingen van den Minister van Binncnlandsche Zaken van 26 Juli 1905 is: dr. A W. Visser, assistent aan de patholo gische kliniek in het ziekenhuis te Groningen, tot wederopzegging toegelaten als privaatdocent in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de toepassingen 3er algemeene chemie op medisch gebied dr. A. M. F. H. Philipse, arts, assistent bij de hygiëne aan de Rijks-universiteit te Gronin- en. tot wederopzegging toegelaten als privaat- ocent in de faculteit ler geneeskunde aan ge noemde Universiteit, om onderwijs te geven in de bacteriologie en dr. F. Schuh, te Sneeb, tot weropzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan bovengemelde Univer siteit, om onderwijs te geven in speciale wis kundige onderwerpen. Examens Hoofdact e. 's-Gravenhage, 25 en 26 Aug. Geëxami neerd 11 mannel. adspiranten en óéne vrouwe lijke afgewezen 6; toegelaten 6, te weten: mej. M. -Hers, en de heeren G. J. L. Seesink, P. Sandee, P. van der Waals, allen van Rotter dam F. Meima, van Leiden, on W. C. 't Hart, van 's-Gravenhage. Amsterdam, 25 en 26 Aug. Geëxamineerd 13 candidaten. Geslaagd de dames M. AI. Roos, O. L. B. de Rrujjn Ouboter, Ph. Al. Kemna, allen te Haarlem, en W. van Albada, te Hoorn. Breda, 25 en 26 Aug. Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd de heeren: L. Lakoman, van Amsterdam H. Bloem, van UtrechtP. H. Hodiamont, van Jabeek. Examens Hoogd. taal, AI. O. 's-Gravenhage, 26 Aug., voorm. Voor akte A toegelaten de heer A. Jonckers en mej. J. M. Scholten, beiden van Amsterdam. 's-Gravenhage, 26 Aug., nam. Voor akte A toegelaten mej. E. A. W. Broes van Dort, van Brielfe. Afgewezen één mannel. en één vrouw, candidaat. Examens Hoogd. taal, L. O. 's-Gravenhagc, 26 Aug., voorm. Toegela ten de heeren P. H. Claessens, van Heer (bij Maastricht)A. van Gangelen, van Rotterdam II. A. Sauter, van Zutphen, en 8. Reindersma. van Amsterdam. Afgewezen een vrouwel. en vier mannel. cand. 's-Gravenhage, 26 Aug., nam. Toegelaten do damesH. W. M. Coürtois, 's-Hertogcn- bosch, en H. P. Postcma, Rotterdam en tie heeren G. H. HoverHelderJ. F. Knake Doetinchem J. H. Nijsten, BundcC. Krie- sels, Breda, en H. J. A. H. Vermeulen, Beek (gem. Bergh). Afgewezen één vrouw, en één mann. cand. Examens Fransch,L. O. 's-Gravenhagc, 26 Aug. Geëxamineerd 27 candidaten niet engekomen 1 afgewezen 12 toegelaten 15, n.l. de heeren: H. W. van Licn- den, Den HaagJ. van Buren, Amsterdam H. H. Hiddink, J. B. Oosterdijk, beiden Nij megen, en K. P. M. l'ocll, Blittcrswijk, en rlo damesA. H. C. Triebei, Den HaagC. E. Schenk, Amsterdam J. E. J. Koene, J. H. van Welie, C. J. M. Brom, allen Den Haag M. van der Alade, Arnhem; P. M. C. Wijs, HellevoetsluisP. C. Kreukniet, Rotterdam AI. E. Gordon en N. A. Koolhaalder, beiden Den Haag. Actc-examons Landbouw kunde, L. O. Wagenin^en, 26 Aug. GeslaagdG. J. Gijmink, BorcufoW. Henkoop, Nieuwpoort; A. Jongsma, Sloten (N.-H.) J. Kouck, Krim. pen a/d. IJsel O. v. Muijlwijk, Vledderveen (Gr.); J. L. Pccraar, Zundert A. Rcigersma, Telgt (Ermclo). Afgewezen 2, niet opgekomen 2, teruggetrok ken 1. Predikant-Kamerlid. Do heer C. G. Chavannes, te Leiden, schrijft aan de N. Ct. In uw Ochtendblad van heden lees ik, dat Ir. De Visser 111 ,,De Ncderlnnder" geschreven hoeft ,,dat do orthodoxe Synode van 1901 precies het tegenovergestelde besluit nam van ae moderne Synode van 1905." Die heer weet er niets van en neemt klaarbljjkelyk de moeite niet een zeer kleine moeite in dit geval inlichtingen te winnen over de zaken welke hy bespreekt. De tegenwoordige Synode telt elf leden die tot de reentarzijde behooren, tegen acht van de lin kerzijde. Zij heeft dan ook een bijna geheel

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3