BINNENLAND. echen de beide volken ligt echter ver achter onshet valt in den tijd van de Fransche revolutie, eai wel ui het jaar 1790. Toen ont moetten elkaar voor het eerst Russische en Ja panache reizigers, onderzoekers en avon turiers op Sachalin en leverden elkaar daar gevechten. Nog voor liet beg.m van de 19o eeuw vormde zich in Japan een© partij, die Rusland vijandig gezind was, en do-schrijven Schillen HayMhi verkondigde ui 1798, dat een aanval van het Moskovietifiohe rijk tegen Japan voor de deur stond. De gebeurtenissen schenen hom gelijk te geven, want kort daar op ging ccne bende Russische zeeroovers op het. groote noordelijke eiland van Japan, Jeso, aan land an ondernam daar groote rooftochten. In hot jaar 1806 was de toestand rnoda- nig, dat het noorden van Saehal n aan de Russen en het luiden aan do Japanners be hoorde; het was oen tijd van aanhoudende wederiijdsche aanvallen, beswaren en twos- te». Russische schopt werden tegen do Ja- pause he nedeneUingen uilgesonden lntus- sehen gelukte het den Japanners don Rus sue hou admiraal Gooloavin gevangen te ne men. De Russen wreekten xich door een tweeden tocht tegen Jeso. Gedurcndo de gansche l'Je eeuw huilden de Japansoho patriotten niet op, voor de Russische planno„ te waarschuwen en het volk tc verontrusten door een dikwijls over- dreven lawaai. De onderhandelingen tusschen Russen en Japanners betreffende Sachalin kwamen bij herhaling weer op het tapijt,on der meer in de jaren 1852, lSoo, 18o9, 1862 en 1867. In 1861 nam een Ruas-aoh oorlogs schip bezit van het Japansche «üand Tsoes iüna in de straat van Korea maar moest dit weer ontruimen omdat de Engelsdie re- Beering daartegen een protest indiende Ook dit eiland, dat door den grooten ***lag van dit jaar vermaard geworden is, heeft dus reeds m <fe vroegere grechiedeim van de geschillen tussohen Rusland ©n Japan eeue rol gespoeld. In 1860 had Rusland zich van het Chineoscho gebied tusschen <le Oessoen- rivicr en do kust meester gemaakt en de haven Wladiwostok gesticht, waardoor do bezorgdheid van de Japansche bevolking ver dubbeld word Na de restauratie van den mikado in 1868 vaardigde eene vereenigvng eene proclamatie uit, waarin een beroep ge daan werd op het Japansche eergevoel ton gunste van het streven om niet alleen Sacha lin, maar ook Korea en Formosa tc winnen Dest ijds zonden alle groote mogendheden ge zanten naar het nieuw opgerichte Japan*-he hof; alleen Rusland onthield rich. Daaren tegen vestigde liet een consul te Hakodate op Jeso en liet daar bij herhaling oorlogssche pen verschijnen en ook hydrografische wer ken uitvoeren. In 1875 stond Japan's gevolmachtigde, ad miraal Enomoto. Sachalin aan Rusland af »n ruil tegen de Koerilen-oilanden. Door het vredesverdrag, dat nu staat onderteekend te worden, zal hot. gemeenschappelijk bezit hersteld worden de toestand van 1806 komt dus weder terug. Allerlei VUit Sfax in Tunis wordt omtrent de zonsverduistering medegedeeld, dat vel© in landers bij het verschijnsel verschrikt uit de Europccscho stad naar do Arabische wijken vluchtten, waar vrouwen groot geraas maak ten met allerlei huisgerij, om de „boozo geesten" te verjagen. De Moskeeën waren vol biddende Mohammedanen. Het weder verschijnen van de zon werd door de inlanders met luidruchtige blijd schap begroot. vVon Einem, de Duiteche minister van oorlog, heeft ton vroegere aanschrijving van hem over soldaten-mishandelingen nog eens aan alle regimentscommandanten ingescherpt en er bijgevoegd, dat aan de manschappen strenge last moot gegeven worden, elke mis handeling door een meerdere onverwijld aan te geven. „Want alloe<n met hulp van de manschappen kan aan de misbruiken een eind komen." vUit Wee non wordt gemeld: Men h->r innert zich dat na hare vlucht prinses Lou.v naar Floriadorf was gevlucht en haren in t.rok had gonomon in het hotel Weit zen Welnu, 't schijnt dat do persoon, die de ■noodlige fondsen heeft geleverd voor het on derhoud te Parijs on van graaf Mattatich èn van prinses Louise, niemand anders was dan do hotelhouder, M. Weitzen. Deze heeft al dus 80,000 fr. voorgeschoten, waarvan hij nog geen cent heeft teruggezien. Voor eenige dagen is M. Weiteer te Parijs geweest, waar hij graaf Mattatich hoeft be- zoclit met wien hij eene zeer geruch'maken de samenspraak had, maar geld kroeg hij niet. vGallay, de dief van het Comptoör d'Es conipte, heeft aan het Brazillaansch© volk een manifest gericht, waarin hij 't oproept om zijn uitljevermg niet te hulden, maar be wijzen voor zijn schuld te eischen. Naar men zegt. is, voor het jacht t© Bahia binnenviel, een onbekende aan boord gekomen, waarna Gallay met heun aan wal ia gegaan, met een aantal pakjes bij zich. Als dat waar is, kan er een on ander van den buit ergens ver- borgen zijn. vln do dorpen Mohol, Obecte en Peter - rev in het comitaat Baca Ln Hongarije word sedert lang opgemerkt, dat verscheiden man nen allen aan een eigenaardige, onbekende ziekte overleden. Zij vermagerden verschrik kelijk on stierven dan na verloop van onge veer eeu half jaar. Door een toeval heeft do gendarmerie nu ontdekt, dat een bende vrouwen zich had vereenigd oin haar mannen, van wie zij ge uoeg hadden of waarvan ze hoopten te erven, te vergiftigen. Het vergif werd geleverd door een zekere vrouw Miriczky, bij wie eau huis zoeking negen verschillende vergiften in fles- schen aan 't licht bracht en een hoeveelheid arsenicum, lot dusver zijn veertien vrouwen aangehouden, die allon bekend hebbon Daar de misdaden aodert jaren zijn gepleegd zul len versoheiden arrestaties volgen. - vMen maakt zich in Engeland ernstig bezorgd over de groote werkeloosheid die er nu al heerscht. Vooral in de Londenscho dis tricten West Ham on Poplar en aan den zoom van Epping Forest is het erg Do voor zitter van het Werkeloo zon-comité te West- Ham schat liet aantal werkeloozen nu reeds op 60.000, d. w. z. dat omtrent 200.000 men- 3chen gebrek lijden. Wat zal dat in den winter worden vVolgens een telegram uit Weonen zijn bij een nachtelijke oefening een Oostenrijk- scLa torpedobo t en. een torpedojager in aanvaring gekomen. De eerste zonk, waarbij dri« matrozen om 't leven zijn gekomen. Londen1 Sept. Een trein van de Great- Eastern van Londen naar Cromer is heden morgen bij het station Witham ontspoord en vernielde do stationsgebouwen. Tien per sonen Wv.rdem gedood, twintig gewond. In den „Jardin des Plantos" te Pa rijs heeft do groot© Afrikaanscho olifant Said zijn oppasser gedood. Die oppasser kwam binnen de omheining om het hok schoon te maken, toen de oli fant een dier van 7000 kilogram, op den man aankwam, hem met den snuit oon het. middel greep en hem in een hoek wierp. Toen men, niet zonder moeite, de aan dacht van het woeste dier had afgeleid en den ongelukkige uit de omheining kon ha len, was hij reeds dood. Er is in den Parijachen Plantentuin" nog een andere dikhuidige moordenaar, na melijk een nijlpaard, dat twee oppassers heeft gedood, een in 1902 en een in 1904. Do Staatscourant van Zaterdag 2 Sept. 1905, bevat de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen A. Notebooni, als directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder te Brouwershaven benoemd bij het 8e regiment infanterie tot le luitenant de 2e luitenant J. Kremer, van het korps; bij het 9o regiment infanterie tot kapitein de le luitenant C. van Riiswijk de Jong, ad judant bij het 2© regiment, ben. tot ridder in de Oranje-Nassau-Orde E. Themps, op verzoek eervol ontslagen ocra mies bij liet Kabinet der Koningin tot tweede klerk bij het Kabinet der Ko ningin. A. J. Becht AJzn., te 's Gravenhage. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Groningen, mr. J. G. Holthuis, ad vocaat en procureur te Groningen, tevens waar nemend griffier van het kantongerecht aldaar Hare Majesteit de Koningin heeft in de Huisorde vau Oranje: le. benoemd tot Grootkruis, Zijn© Exel lentie den gep Luit.-Generaal Jhr. G. M. Verspijck, Hr. Ms. Adjudant-Generaal 2e. toegekend de eere-medaille voor Kunst "Wetenschap in goud aan Dr. P. J. H. Cuy- pers te Roermond 3e. benoemd tot commandeur den Hofka pelaan, Dt. G. J. van der Flier. Verscheiden beambten der hofhouding werden door Hare Majesteit begiftigd niet het kruis van verdienste of de eere-medaille in goud, zilver of brons. Koninginnedag. Vermelding ver dient nog d© viering van den nationalen feest dag te Hengelo. Aldaar is een historische optocht gehouden voorstellende den tocht van prins Maurits door Twenito na de verovering van de steden Bredevoort, Goor, Enschedé, Ootmarsum en Oldenzaal, aan welken optocht door ongeveer 250 personen met 70 paarden werd deelgeno men. VerdeT werd op het electrisch verlicht feestterrein concert gegeven, terwijl liet feest met bal-champêtre en vuurwerk werd beslo ten. Aan II. M. de Koningin werd door de feestcommissie telegrafisch een geluikwensch gezonden. Thans nog eenige berichten uit het bui tenland In do Nederlandsche afdeeling der ten toonstelling te Luik is de verjaardag der Koningin niet onopgemerkt vooi bijgegaan me'dt het Hbld. Tegen een uur wa ren daar behalve de Hollandsche exposanten en vele Nederlanders, die toevallig do af deeling bezochten, bijeengekomen een aantal leden van let Nedlerlandscihe comité Men merkte op den oud-minister Cro mer, lid van het eere-comité, do hoeren Schol ten, Jonker, Molkenboer, Vieweg, TydemaJi jhr. De Geer, Van Waalwijk, Bakker, Kray- enhof. Van Bonnekom, leden van het comité, en het lid der Eerste Kamer Bultman. Den aanwezigien dames en heeren werd door het comité een ruiker oranjeblocmen aan geboden. Naid'at op een piano de volksliede ren waren gespeeld, hield de voorzitter van het comité, de heer Scholten, lid der Eerste Kamer, een rede. Onder geestdriftige toejuichingen werd bc sloten namens de aanwezige Nederlanden? Hare Majesteit een telegram van gelukwensch to zenden. Daarna werden dronken gewijd aan Hare Majesteit, den Prins en de Ko ningin-Moeder. De oud-minister Cremer dankte den heer Schol te ii voor de gelegenheid allen gegeven dezen dag to herdenken. Hij huldigde den heer Scholten, die h'er zoo waardig Neder land vertegenwoordigt, herinnerde er aan op welke waardige wijze de Vorstin tijdens c!< moeielijke dagen van de crisis onlangs werk zaam was in 's lands balang, z'ch toonende de Vorstin, die voor haar land stoedb wil werken in den geest des volks. Spr. bracht ten slotte een dronk uit op ons dierbaar vaderland en eindigde met den kreet: Leve Nederle nd Te Brussel wapperde ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag de d reik leur op het legatiogebouw. Daar de gezant afwezig >s, had geen officieel© receptie plaats, doch de hier wonende Nederlanders waren in de ge legenheid gesteld hunne gehechtheid aan het. Vorstenhuis te bezegelen door zich in Óen daartoe bestemd register te doen inschrijven. De verjaardag van H. M. Koningin Wil- helmina werd te Antwerpen gisteren feeste lijk herdacht „Do „Wilhelmina's Vereeni- ging" organiseerde de3 namiddags een veld- fecst in do Gitechotel, een vermaard lusthof buiten do wallen. Er werd gezongen en ge declameerd en do voorzitter Pijl hiold eene opwekkende toespraak en verkonde den lof der Koningin. Des avonds gaf de Vlaamaohe „Morgend- star" in den Kon. schouwburg een kunst feest van spel en zang Neêrlands Koninginne ter eer. Do gohecle Hollandsche kolonie met. consul-generaal. Van den Berg aan 't hoofd was aanwezig. Nog wordt, ovor de feestviering te Luik aan het Hbld. gemeld Ter gelegenheid van den verjaardag van Hl. M. de Koningin bood Donderdagavond de heer Schol ten, lid der Eerste Kamer en president van het comité der Neder landsche afdeeling op de tentoonstelling te Luik aan ongeveer 100 genoodigden een schitterend feestmaal aan in don foyer van het Theatre Royal. Tot de aan zitten den behoorden die minister van nijverheid, Framootte, de gouverneur der irovincie Luik, de burgemeester der stad iuikde heer E. Digneffe, voorzitter van het Uitvoerend Comitéleden van licit co mité der Noderlandsche afdeeling, vertegen woordigers van de afdeelingen der andere exposeerendc landen, do Nederlandscho con sul te Luik, de heer Ragout en eenige ver tegenwoordigers van Nederlandsche en Bel gische dagbladen. Neg zaten aan d© heeren J. C. Fabius, dr. Pijnappel en V. Aken, af gevaardigden der regeering op het congres d'Education Physique. In de feestzaal prijkte oen reusachtig schil derij van onze Kon/mgin achter de eere-tafel, waaraan de heer Scholten tusschen den mi nister en d©n gouverneur der provincie ge zeten was. De rij jler toasten werd geopend door den gastheer, dio een dronk wijdde aan dien Ko ning der Belgen, le roi toujours jeune, waar na de minister Francotte de gezondheid dronk van Koningin Wilhelmina e" zij» zeer toegejuichte red© eindigde met; een „Vivo la reine". Toen volgden vele toespraken o.a. een zeer schoone door dien burgemeester van Luik, den lieer Klever uitgebracht op Koningin Wilhelmina et ..nos voisdus amis." Na afloop van het schitterend banket be gaf men z'ch in de gereedstaande rijtuigen naar heb tentoonstellingsterrein, waur op het schiereilandje Monnier. de lieer Schol ten een raout gif. Hier werd h«*t feest cl :}k samenzijn opgeluisterd door d? muziek van Kessels-kapel uit Tilburg. Een vuurwerk van den Nederlandschen vuurwerkmaker Ruysch. dat dank zij het prachtige weder uitnemend slaagde, besloot hr-t feest, waarover onder degenen die het mochten bijwonen, slechts een roep was. H. M. de Koningin-Moeder vertrok gister te 1 uur 28 in haar salonrijtuig. Het Koninklijke Echtpaar deed H.ar uitgeleide. Na een hartelijke begroeting begaven de Ko ningin en de Prins zich weer naar Het Loo. H. M. de Koningin-Moeder arriveerde gisteren te 2 uur 38 van het Loo te Baarn, vergezelt! van jhr. Van Tets en freule Van de Poll. Mr. F. Pen, loco-burgemeester, was aan he* station ter begroeting aanwezig. Prins Hendrik zal 11 September te ruim 8 uur 's avonds te Maastricht arrivee ren en na afloop der manoeuvres met den Nederlandschen consul te Aken, jhr. von Pelzer Berensberg, een automobiel tocht door den Eifel maken. Het Koninklijk bezoek te Leeuwarden. Voor dc ringrijderij tei gelegenheid van het bezoek van het Konink lijk Echtpaar, hebben aich niet minder dan 64 paren, allen uit Friesland, aangegeven. Daar vele dames, behalve met hot voorge schreven oorijzer, ook in oud-Friesch cos- tuum aan dezen wedstrijd zullen deelne men, zal het geheel, met de fraaie antieke Friesche chaison, ongetwijfeld een aardigen indruk maken en belooft deze ringrijderij wel de „clou" van de verschillende festivi teiten te worden. Er zullen geen geldprijzen maar luxe voor werpen worden uitgeloofd. Aan den door den minister van Bui ten landsche Zaken, jhr. Van Tets van Gou- driaan, aan hot- corps diplomatique aange boden feestmaaltijd, ter viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin, heeft do heer De Baquer, gezant van Spanje, een dronk uitgebracht op H .M. de Koningin. De gastheer beantwoordde dezen heildronk en dronk zijnerzijds op de verschillende Staatshoofden, aan den disoh vertegenwoor digd. De Spaansche schout-bij-nacht San taio heeft Donderdag zijn niaaan ingeschre ven in. de fe 1 isitatie-registers ten, Paleiz© van H. M'. de Koningin- en van H. M'. die Konin gin,-Moeder. De vlootvoogd heeft ook zijn naamkaart afgegeven bij de ministers van Marine en van Buitenlandscbe Zaken. Gister, ter gelegenheid1 va,n den ver jaardag der Troonsbestijging van Sultan Ab- dul-Hamid, wapperde de Turksche vlag uit de woning van den Turkschen gezant en bij het consulaat van Turkije. Vredesconferentie. Nu de vrede tusschen Rusland en Japan verzekerd is, kan, volgens Het Gentrum, in den volgen den zomer een nieuwe vredesconferentie te 's Gravenhage worden verwacht. De beraad slagingen zullen, naar men gelooft, voorna melijk betrekking hebben op de moderne wij-a van oorlogvoeren, oon dienaangaande tot bepalingen van internationaal recht te geraken. De negende minister. Naar wij uit 's Gravenhage vernemen hoeft het advies van den Raad van State omtrent het Koninklijk besluit tot instelling van nieuw Departement van Arbeid, Landbouw en Nijverheid welk advies overeenkomstig den wensch van Mr. Veegens is ingewon nen dat Hooge College tot heden nog niet verlaten, doch zal het- weldra in handen wor den gesteld van H. M. de Koningin, waarna de benoeming van den nieuwen titularis zeer spoedig te wachten is, vermoedelijk vóór het einde der volgende week. Verkiezingen Tweede Ka mer. De minister van Binnènlandsohe Za ken; Overwegende, dat blijkens berichten van de burgemeesters der gemeenten Arnhem en Rotterdam bij do verkiezing op 30 Augus tus 11. van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de kiesdistricten Arn hem, Rotterdam I en Rotterdam V, ter ver vulling van de plaatsen, tusschent-ijds open gevallen. doordat de heeren mr. P. Rink, mr. D. Fock en mr. E. E. van Raalte, ingevolgd art. 96 der Grondwet het lidmaatschap dier Kamer van rechtswege hadden verloren, nie mand op de lijst der candidaten is gebracht eu dientengevolge niemand benoemd is ver- 1 klaard Gelet op de artt. 130, 131, 133, 134 en 140 der Kieswet; Heeft goedgevonden te bepalen dat. de nieuwe verkiezing zal plaats heb ben op Woensdag 6 September e. k., de stemming, zoo noodig, op Maandag 11 Sep tember e. k., de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 15 September e. k. Men schrijft aan de Res.-b. uit Breda: Uit de beste bron vernemen wij, dat de heer Alb. van der Kallen, hoofdredacteur van het Dagblad van Noord-Brabant, zich niet beschikbaar stelt voor eene candidatuur voor den vacanten Kamerzetel in ons di strict Eeveneens hooren wij uit vertrouwbare bron, dat de lieer mr. Max van Dam. de voorzitter der kiesvereeniging, insgelijks de candidatuur niet wenscht te aanvaarden. De stranding van de „Evert- sen". Door een der opvarenden werd aan „Het Volk" het volgende medegedeeld be treffende de ramp van de „Evertsen" Hoewel 's avonds het weer reeds te voor zien was wiab dien nacht woedde, zij» er to taal geen voorzorgen genomen, dat het schip daartegen bestand was. Zelfs om 10 uur 's avo-ndls word atlehens nog aan dek gepraaid om een sloep te liij- 9chen, omdat die niet veilig op de hakspier lag, daar door de zee, die toen al liep, do sloep zoo lag te rukken, dat de voorgei brak. Ook toen nog werden geen verdere maatre gelen getroffen. Daarbij komt, dat het schip dicht onder den wal (pijn. 400 M.) lag en voor één an ker op een plaats, di© feitelijk ongeschikt was om te ankeren, vooral met slecht weer, daar de grond daar dan gaat kruien. Nu begon daardoor 's nachts, toen het weer nog meer opstak, het anker te krab ben (meê te sloepen), waardoor het schip naar het strand dreef, en eer men het tweede anker in den grondi had gegooid, zat het aoht-ersohip reeds op droog, wel een bewijs hoe dicht men bij ondiep water was. De ketting van het tweede anker liep niet eens uit Volle kracht vooruitstoomen hielp niets meer De ankers werden teen beiden ontslo ten, waardoor deze liet eene met dertig, het andere met vijf en veertig vademen ketting verloren gingen. Dit was noodig, omdat, toen men toch vast zat, de ankers meer tot last dafi voordeel waren. De vlet werd weggeslagen, en de davits daarvan uit de potten binnenboord gezet door de zeeën. Na 21 kanonschoten en 17 vuur pijlen, terwijl steeds met het zoeklicht ge seind werd, kwam eindelijk 's morgen 7 uur de eerste hulp opdagen. Door het slechte weer was behoorlijk uitzicht van den wal on mogelijk, de seinen werden niet begrepen en men was daar notabene in de veronder stelling, dat het slechts een sloep was van een der Engelschen. Het schip had geweldig liggen beuken en de zeeën sloegen er steeds over heen. De bemanning was voorzien van zwemves ten, klaar om te springen, en wanneer het langer had geduurd, was dat er werkelijk van gekomen. Wat dan gebeurd was, laat men zich denken. Velen waren niet tegen de branding bestand geweest en vele menschen- levens waren verloren geraakt. Toen de „Evertsen" in liet dok te Am sterdam lag, bemerkte men dat het roer bij den koning was afgebroken. Als men nu weet, dat die koning pl.m. 2£ d.M. middel lijn heeft en van een bijzonder sterk metaal is vervaardigd, kail men zich een voorstel ling vormen, hoe het achterschip heeft ge beukt. De onderkant van het schip ziet «r uit als een waschbord. Tusschen v.e spanten is de huid overal ingedrukt, en doordat de span ten bij een oorlogsschip zoo dicht naast el kaar l'ggen, is het te verklaren dat het niet lek is gestooten. De machines en pijpleidin gen zitten vol zand en een der schroeven is ook onbruikbaar. Zoo onschuldig als de bladen dus melden i9 het geval niet-. Trouwens, het schip wordt ook buiten dienst gesteld. Het Hbld. heeft getracht, vooral naar aan leiding vani het bovenstaande, nadere inilich- tingen te krijgen omtrent de stranding der „Evertsen", doch is hier niet in geslaagd!. Het blad acht een onderzoek evenals dit bij koopvaardijschepen door een raad van toezicht geschiedt noodig en schrijft dan „Misschien waarschijnlijk wordt de zaak reeds onderzocht. Maar dian behoort spoedig bekend te worden gemaakt dat men „doende" is. Want het vertrouwen niet in den éénen bevelhebber, niet in enkele offi cieren maar in de geheele marine wordt geschokt, wanneer men meent te zien dat zulk een ernstige gebeurtenis niet behoor lijk onderzocht wordt, dat men het zoo erg niet vindt. Naar wij vernemen zouden de ernstigste grieven tegen de verantwoordelijke personen zijn. 1. de keuze van de ankerplaats; 2. dat het schip tijdens het booze weer niet voldoendie stoom op had; 3. dat niet eerder een tweede anker was uitgebracht. Wij kunnen natuurlijk niet beoordeelen of die grieven juist zijn. Maar zijn wij wel ingelicht dan is voor de keuze van de ankerplaats althans geen der officieren van de „Evertsen" verantwoor delijk, doch is de „peiling", waarin men ten anker moest komen, uit Den Haag of Am sterdam voorgeschreven. Wij vertrouwen, dat, mocht zulks juist zijn, dit op een grondig onderzoek geen in vloed zal hebben. Want nog eens: voor onze marine en voor het- vertrouwen in onze ma rine is een streng onderzoek dringend ge- wenscht. Meer nog dan verzuim, wekt straf feloosheid van verzuim wantrouwen." Aan allen, die tusschen 13 Februari en 23 Juli 1904 hebben deelgenomen :.an den tocht door de Gajo- en Alaslanden zal wor- d1 n toegekend het eereteeken voor elang- rijke krijgsverrichtingen, zullende de des- ige uit te reiken gesp 1 et opschrift dra gen „Gajo- en Alaslanden 1904". Voor plaatsing als cadet bij de Konink- j lijke Miltaire Academie te Breda, komen voorloopig in aanmerking, voor de infanterie h.t. lande: J. Kortenoever, G. Hillinga, jhr. A. Snoeck, A. Wakerlin, P. Taconis, C. Land, I. E'igers, N. Holwerda, R. van Lietstervelt, H. Moské, H. Croiset van Uchelen, L. Moggenstorm, K. Doorman-, F. ten Haeff, J. van der Veen, J. Woltersbeek, W. Versteegh, E. van Geut, jhr. J. Teding va.n Berkhout; oavallerie hier te lande: jhr. W. Roëll. jhr. P. Teding van Btefhout; artillerie hier te lande: J. de Groot, J. Bosboom, A. Noordwijn, jhr. A. Clifford, Kocq. van Breugel, G. Eerdmans, Ch. Doorman, H. van Winkel, H. de Groot, G. le Heux, G. Fabius, S. van den< Bergh, J. Krediet, A. Noordwijin, W. Mans, A. Hout man genie hier te lande: E. Scherpen- liuyzen Rom, jhr. J. van den Bosch; infanterie in Ned.-Indië: J. A. Valken, L. F. van Driel, P. van Vlodrop, P. Mulder, A. Boonacker, G. Claasen, J. Jochem, H. van der Sluys Veer, J. Bengers, J. Drewes, P. Ravelli, L. Koremans, R. Muring, H. Soe- tens; cavalerie in Ne d.-I n d i J. Büller, J. Hageman genie in Ned.-Indië: A. van den- Heuvel tot Beichlinger gezegd Bartolotti Rynders en W. Liboaan. Cadettenschool. De minister van Oorlog brengt door deze nader ter kennis van belanghebbenden, dat-, met wijziging van de aankondiging in de Nederlandsch'e Staatscourant van Zaterdag 5 Augustus 1905, no. 182, voor eene plaatsing bij boven vermelde inrichting in aanmerking komen: voor den dienst hier te lande L. H. Stolk, Ch. G. E. Ubbens, jhr. W. A. van den Boscli, W. F. Breman, C. H. Iwes, R. W. Dabinen von Buchholz, A. K. Lan- genhagen, J. F. van der Staay, W. J. Leen- dertz, J. H. G. Stegeman, W. Thomson, J. F. W. Hendriksz, H. G. van Voorthuysen, H. J. M. Wijnoldy Daniëls, F. E. de Nijs Bik. W. J. A. Schwing, L. J. Roeper Bosch, A. L. J. de Pauw, A. K. Steup, C. J. J. Göttgens, W. Chr. van Kalken, jhr. S. M. S. A. A.de Marees van Swinderen, J. P. Scholten, A. Asman, E. Eisma, P. C. L. Blom, D. M. Nierstras®, W. C. Th. Haar man, H. P. J. Schut, A. Th. Colenbrander, J. H. F. Kerkhoff, J. R. de Wijis; voor den dienst in Nederlandsch-Indië P. J. Graaff, J. P. Tuyter, K. de Ridder, J. A. Fleischer, S. C. W. J. Bijl de Vroe, G. P. van Hecking Colenbrander, G. J. Tiel- rooy, H. W. L. Schram, E. M. Frijlink, G. A. L. Lutz, J. J. Pesman, E. Frenkel, C. Ouwehand, W. J. Rinkel, J. T. N. B. de Laruwiere Kraat, A. J. Bakker, G. G. Lion, D. J. G. van Steenbergen, J. P. Lancel, F. van Dijk. P. A. Cox, G. J. L. Schüller, K. E. Sfchütt, P. W. van Driel, W. C. van Dui nen, C H. van Doornum, J. H. Krabbenbos, A. W. Allirol, K. J. C. Beekman, C. G. L. Schroder, M. A. Evers, C. G. Soemann. De heer E. L. J. Themps Sr., commies bijt het Kabinet der Koningin, waarbij hij 34 jaar werkzaam is geweest-, verliet met in gang van gister, na 40 jaar het rijk in ver schillende betrekkingen tie hebben gediend, zijn dienst met pensioen. De directeur van het Kabinet der Ko ningin, jhr. Vegelin van Claerbergen, deeldie hem mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem bij afzonderlijk koninklijk be sluit te benoemen tot ridder in de Oranje- Nassau-orde, welk ordeteeken de heer Yege- lin hem persoonlij|k overhandigde. De heer Themps ontving thuis nog ver schillende geschenken, w. o. van den direc teur en den referendaris van het Kabinet. Door Ged. Staten van Friesland is dc heer T. C. Scheffelaar Klots, adijunctroom- mies le kl. ter provinciale griffie, benoemd tot chef van het bureau voor den waterstaat, in olaat; van den heer mr. J. van Binsber- gen. benoemd tot subst.-griffier baji de arr.- rechtbank te Amsterdam. De heer Jac. Galesloot te Amsterdam herdacht heden den dag dat hij 50 jaar, waarvan 40 jaar als patroon, in den tuin bouw werkzaam was. Het ontbrak den jubilaris niet aan blijken van belangstelling. Het bestuur van de Ned. Pomologiische Vereeniging had een prachtig bloemstuk met vruchten gezonden. De Ned. maatschappij van Tuinbouw- en Plantkunde, afd. Amsterdam, had een co mité afgevaardigd, welks leden den heer Galesloot geluk kwamen wensohen. Het per soneel schonk den jubilaris een bureaustoel eu een inktkoker. Onder vele blijken van belangstelling vierde de heer A. R. Akkermann gisteren zijn veertigjarig jubileum als leeraar aan het Koninklijk Conservatorium voor mu ziek te 's Gravenhage. Zijne leerlingen had den hem reeds bijf het eindigen van den cur sus een blijk van hulde geschonken. De heer Ackermann treedt thans als leeraar af, maar blijft als bibliothecaris aan het Conservato rium verbonden. Op de algemeene begraafplaats Jaffa te Delft werd Donderdag ter aarde besteld 't stoffelijk overschot van den heer R. Witte, in leven hoofdingenieur bij de artillerie-in richtingen en lid van den gemeenteraad. Aan de groeve waren o. a. aanwezig de gepensio neerde generaal Van Houtum, overste Van Gennep en kolonel Beyerinck, deputatiën van de artillerie-inrichtingen, de werkplaats reer draagbare wapenen-, de munitiefabriek, van het. bataljon infanterie te Delft in garnizoen, de waarnemende burgemeester de heer A. J. Kipp, de wethouders, leden van den gemeen teraad en ook een vertegenwoordiging van de vakafdeeling voor werktuig- en scheeps bouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs Talrijke bloemstukken dekten de kist, waaronder e»n van het personeel der artille rie-inrichtingen e i een van de hierboven ge noemde afdeeling van het Instituut van In genieurs. Nadat de kist gedragen ook door jongens uit het weeshuis, waarvan de overledene regent was, en waarop de orden van den heer Witte, de Oranje-Nassau-orde en het ridder kruis van den Nederlandschen Leeuw waren gehecht, in ce groeve was neergelaten, her dacht de kolonel H. J. D. de Fremery, direc teur der artillerie-inrichtingen, den overle den© ais man van groote veroiwslcu. die o m. uitblonken bij de overbrenging van een groot deel der artillerie-inrichtingen naar de Hem brug, en. ook als mensch..

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2