Uit den omtrek. Namens het Weeshuis en de Fundatie van Renswoude, waarvan de heer Witte regent was, riep de heer dr. B. E. ScheLtema een vaarwel toe, terwijl ten slotte de heer A. J. Goedkoop van Nelle namens velen den goe den vriend eerde. De eenige zoon van den overledene dankte voor de bewezen eer. Teraardebestelling prof. dr. H. C. Rogge. Op de Nieuwe Ooster- bograafplaats hadden zich gisteren vele vrienden van wijlen prof. Rogge verzameld, om den geëerden doode oen laatsten groet te brengen. Namens den senaat der Amsterdamsohe universiteit, sprak prof. De Bussy; namens de letterkundige faculteit prof. dr. Te Win kel, namens de Remonstrantse he Broeder schap dr. B. Tydeman. Pi-of. S. Cramer, een zwager van den overledene, schetste wat wijlen Rogge voor zijn familie geweest was, de emeritus-predi kant P. Steen en dr. W. W. van der Meu- len schetsten hom als trouw vriend. De jongste zoon van den overledene dankte voor de belangstelling en ton slotte bracht do concierge der universiteitsbibliotheek, de heer P. Smit, nog een woord van eerbiedi gen dank tot den man, die zooveel voor hem had gedaan. Als laatste hulde strooiden do omstanders bloemen op de kist van den man, die in zijn leven een toonbeeld van kartel ij ken eenvoud en welwillendheid was geweest. Gister overleed op 53-jarigen leeftijd de heer J. Appeldorn, leeraar Nederlandsche taal en letterkunde aan de H. B. S. te Delft. Hij was sinds 1891 leeraar aldaar en schreef in vereeniging met dr. W. F. van Vliet tal van leerboekjes over taal- en letterkunde. De Natio na le Opera. Donder dagmiddag is ten overstaan1 vani den notaris Hendrik Werthedm te Amsterdam gepas seerd1 de acte van oprichting der vereeniging ,,Do Nationale Opera,'' directie C. van der LimdJen. De heer Van der Linden, directeur van de Nationale Opera, is in onderhandeli ug ge treden met de heereai Weingartner en Pade- rewski over do opvoering hunner werken „Genesius" en Ma^ru". Bij welslagen zijner plannen zullen de com ponisten hun werken zelf komen dirigeeren. Ook heett hij zich verzekerd van de'mede werking voor gastvoorstellingcm der dames: Sigrid Arnoldson, Felecie Kaschowska, Fré- dy Groneman en der heerenJac. Urlus, Aranyi, Walter van Son, Henri Dons e. a., waarmede nog wordt onderhandeld. Naar de N Ot. uit de beste bren ver neemt, heeft de directeur der Fransche Ope ra een overeenkomst aangegaan met Sigfrid Arnoldson c.n in November a.s. in dc hoofd plaatsen van ons land gastvoorstellingen te komen geven, zoodat het bericht onjuist is dat die diva met liet gezelschap Vin der Linden zal optreden. Te Haarlem heeft Louis Bouwmees ter met" zijn gezelschap voor de eerste maal opgevoerd „Se non vero", het stuk waar mede hij vóór ziin reis naar Indië cc- af- soheidstournée gaat maken. Het stuk is met groote warmte ontvangen Het zal hier te Utrecht worden opgevoerd op Maandag 11 September a,s. Het hospita a lscbip „de Hoop" is volgens telegrafisch bericht we gens stormweer te Bredlington Bay binnen- geloopen. Steenkolen in Limburg. Men schrijft uit Obbicht (L.) van 31 dezer: Op ruim 8.50 M. diepte is hier een mooie steenkolenlaag aangeboord. Deze kolen heb ben een groot gasgebalte en zijn van uitste kende qualiteit. De Haagsche raadszaal. Uit het overzicht van den Haagschen gemeen teraad in de Avondp. 't Wordt bepaald tijd dat wo „bet hol" verlaten. Even vóór 't begin der zitting viel er ut dien koepel der raadszaal eon stuk glas naar beneden, zoo groot als een kwart vel der Bij lagen 't kwam neer zonder iemand to tref fen, vlak vóór den zetel van baron van Zuy- len, en toen werd 't als stuk van overtui ging gedeponeerd op de tafel van den wet houder van P. W.. zeker „om te voegen bij de stukken ter zake dienende" en hem i te manen tot spoed bij het ontwerpen c.cr plannen voor de verbouwing van ons raa'.tri huis. De door baron van Zuylen als een „hel" betitelde raadszaal wordt waarlijk leven :go- vaarlijk. -- Een asphal t-w ascbmachine. De Amsterdam sch© stadsreiniging zal worden verrijkt met een nieuwe machine nl. „een wasohmachine voor asphaltwegen". Deze ma chine bestaat uit een grooten met water gevulden cylinder, die op een onderstel van een wagen rust, welke door een paard zal worden getrokken. Teven9 is een inrichting gemaakt waardoor het water luit dezen cy linder over de straat kan worden gesproeid. Achter aan het onderstel bevindt zich een rol waarop ongeveer 6 caoutohouc-platen spi raalvormig zijn aangebracht. Door eerst het asphalt te besproeien en daarna bet vuil te verwijderen, worden de straten als 't ware gewasscben. Wij kunnen nog verder melden, dat verscheidene Duilsohe steden, o. a. Keulen zulke wasohmaobines bevitten. (Tel.) Vier O r a n g-0 etans in Art is. Men schrijft: De fraaie verzameling Orang-Oetans, die den gelieelen zomer op het groote grasveld vóór het apenliuis dagelijks in de ojxm lucht door do talrijke bezoekers werden bewon derd is thans met een vierde zeer fraai exemplaar, afkomstig van Sumatra vermeer derd. Het Genootschap bezit thans twee Orang-Oetans van Borneo en twee van Su matra. Die van Borneo zijn een geschenk van de HU. L. H. Kloprogge on W. F. Scholte, to Amsterdamdio van Sumatra een geschenk van de HH. J. H. Lichtenbelt Jr. te Utrecht en T. Ouwehand, gezagvoer der van het stoomschip „Floros" der stoom vaart maatschappij „Nederland." Bij de te genwoordige regenachtige weersgesteldheid zijn de Orangs binnen in de zaal, doch zoo dra het weer gunstig zal worden zullen de vier Orang-Oetans weer in de open 'ucht op het grasveld te zien zijn - een schouwspel zelden waargenomen. Een slang in huis. Aan De Eelio wordt gemeld: Naar aanleiding van. bet bericht van de slang, die door een der bewoners aan de Spui straat te Amsterdam gevangen is geworden, kan ik u mededeelen, dat deze afkomstig ia van een bewoner aan de Spuistraat, naast het adres waar de slang gevangen is. Deze had de slang in huis om hem aan Artis ten geschenke te geven de zoon, een varensgezel, had het boeit voor dit. doel medegebracht. De bewoner, oen 'bejaard man, had heb on geluk de glazen stolp stuk te stooten, waar door de slang ontkomen is. Bunsings. De pastorie-bewoners der Ned. herv. gemeente te Winsum (Friesl.) woi- den t genwoordig niet weinig v rontrust door bunzingen, hier in de wandeling mudden ge noemd, die hun woonplaats hebben gekozen onder de vloeren en op het dak der pastorie. <y.vi la? is al'es rustig, doch -zoodra de zon ter kimme is gedaald begint het lastige volkje zich te roeren. Zij blaffen als honden en verstoren niet- weinig met hun lawaai de nachtrust der bewoners, vooral van de vrouw des huizes, die ernstig ziek is en rust hoog noodig heeft. Men ving in stappen en vallen van deze dieren 3 jongen, alle, uit was duide lijk zichtbaar, uit verschillende nesten, afkom stig. Wel een bewijs dat het liier geldt een gehecle bende dezer lastige roofdieren, die de gansche omgeving onveilig maken voor kippen, eenden en ander gevogelte. De ouden laten zich niet zoo gemakkelii'. vangen. Men heeft dit ook reeds tevergeefs met honden geprobeerd en zal nu ziju toevlucht nemen tot vergif, waarmee men het aas, een stuk vleesch, zal voorzien. N. C. Vreemd bezoek. De bewoners der eerste etage van een huis aan de Ruste.ibur- gerstraat te Amsterdam kregen Woensdag nacht vreemd bezoek. Om half vier kwam n.l. een reiger door de ruiten binnenvliegen. Do bewoners lieten het dier niet ontsnap pen, maar hielden het als eene bezienswaar digheid. Een buitenkansje. Gedurende de voorstelling bij Schumann kwam de be kende clown Adolf het c:rcus binnenstappen en riep met luider stem„Is liier meneer Koning uit Tjummarum!" Gelach, maar geen antwoord. Toen nog eens, barder: „Is hier meneer Koning uit Tjummarum1" Toen kwam een beertje driftig naar be neden en zei„Ik moet niets hebben van die clownsgrappen." Maar Adolf liet zich niet afbluffen en nam onder veel vroolijkheid meneer Koning die nog om zijn vrouw riep mee, arn in arm. En meneer Koning kwam weer heelemaal in zijn hum terug. De secretaris *~an het circus, de heer Ernst Fitticliauer, had nl. een portefeuille met f 300 bankpa pier gevonden en een kilometerixiekje droeg 's heeren Konings naam Geen beter middel had men kunnen be denken om bet vlugst en zekerst den eige naar te vinden. (Vad.) Betrouwbare inlichting! Een Engelschman vroeg aan het station der H. IJ. S. M. te Haarlem den koristen weg naar Keulen. Een beambte aldaar gaf hem av: snelste route opHaarlem, Den Haag, Dordrecht, Rozendaal, Tilburg, Boxtel, We- sel. Vertrek Haarlem v.m. 8 u., aankomst Keulen n.m. 8 uur overstappen Rozen- daal, en verder moest, naar inlichtingen door den stationschef te Breda verschaft, deze reizigër nog te Tilburg uitstappen en daar eenige uren wachten. De beambte durfde deze „snelste" route op een papiertje meegeven(L. en V.) Door de grafische permanente oom missie te 'sGravenkage is de volgende motie aangenomen De permanente commissie voor cle grafi sche vakken; gezien de weigering van de grootste werk- liedenvereeniging „Door Eendracht 't zaam verbonden" om de noodige bijdragen te leve ren voor de doorvoering der loonregeling noodig, gezien dat thans een andere werklieden vereniging, nl. de afdeeling Alg. Ned. Typ. Bond zich onttrokken heeft aan de perma nente commissie, gezien dat ook de afdeeling Ned. Druk- kersbond (patroons) van oordeel is, dat geen medewerking van de zijde der werklieden werd verleend en mitsdien voornemens is de loonregeling met 1 September a. s. niet meer gestand te doen, is van oordeel dat de per manente oommissie hierdoor buiten machte is gesteld om de loonregeling ingevoerd te krijgen en neemt haar ontslag. Werkstaking to Haar 1 em. De werkstaking der sigarenmakers bij de firma Voet. te Haarlem i<s geëindijgd. De firma, beeft zich van nieuw personeel voorz'en. Flinke politiebeambten. Do hoofdcommissaris van politie te 's Gra ven hage heeft bij dagorder zijne bijzon dere tevredenheid betuigd aan do re chercheurs van Hoykorp en van Zande voor de aanhouding van de dadore van een onlangs plaats gehad hebbende inbraak bij jhr. R. in do Van der Boschstraat en do op sporing van al 't te diene huize goslolen zil ver. De aanhouding van den beruchten in breker te Rotterdam is het gevolg geweest van nasporingen, gedaan door de Haagsche rechercheurs van Heykoop en van don Berge. Amsterdamsohe politie agenten. Wij hebben melding gemaakt van de arrestatie door de Amsterdamsohe politie van een ..verkiezingsplakker" Deze Is Af. Buijs, schrijft thans aan Het Volk „Vrijdag-nacht, toen ik van verkiezings- werkzaamheden terug kwaan, trof ik een ploeg plakkers, die plakten op de bierbrou werij „Do Valk". Ik ging er naar kijfcen, zonder mee te plakken, toen cr een paar politieagenten aankwamen. De plakkers lie pen weg, maar ik ging juist de politic tege moet. wat ik best doen kon, omdat -k niet geplakt had. De politie hield mij tegen en vroeg mijn naam, dien ik opgaf. Ik op mijn beurt nam de nummers op van do agenten, nl. 582 en 800. Daarop zeiden 21e: ga mee naar het bureau. En de daad bij loet woord voegen de. namen ze mij bij den arm en draaiden dien om. Waarop ik zeizoo ga ik niet mee. De agenten begonnen te lachen en sleur den mij mee. Op weg naar liet bureau draaiden ze mijn armen nogmaals om en gaven mij oen slag tegen mijn hoofd, waarom ik om hulp riep en schreeuwdeze vermooren me. Onder andere zeiden ze ook„Leelijlke jood, je moest naar Rusland, dan kreeg je met den knoet." Toen ik het politiebureau in ging, kreeg ik een slag op mijn oog, zoodat ik den vol genden dag een blauw oog bad. Op het politiebureau zei de eene agent tot den ander„Waarom heb je liem direct geen paar klappen gegeven?" Waarop No. 582 antwoordde„Er was te veel volk aob- ter mij Twee andere plakkers, wier namen en adressen ons bekend zijn, schrijven ons het volgende Toen wij Zaterdagavond op den Kadijk aan het plakken waren voor de candidaten Mendels en Fortuijn, werden wij aangespro ken door twee aldaar surveilleerende politie- agenten, die vroegen of wij daar vergunning voor hadden. Op ons ontkennend antwoord zeido No 585. dat een van ons dan maar even mee moest gaan naar liet posthuis, en toen hij vroeg: „waarvoor?" werd hij op een schan delijke manier beetgepakt en met omge draaide armen en onder slagen en stompen op rug en in aangezicht naar het posthuis gesleept. De geslagene heeft een bewijs van den dok ter gekregen, waarin geconstateerd wordt, dat hij een blauw oog en een verdraaiden arm had. Nader meldde Het Volk dat deze twee ver halen op dezelfde personen betrekking heb ben. Wij vragen: Is er ook een klacht inge diend? Het Hollandschc publiek te genover de politie. Twee jongens, die Woensdagavond bezig waren in een woning aan het Jaffa te Rotterdam een ruit in te drukken, werden daarbij op hee terdaad be trapt door dien onbezoldigdtan rijksveldwach ter J. F. Knor die hen, geholpen door den bewoner van het huis, naar de naastbïjgclegcn politiepost bracht. Gedurende deze arrestatie werd tegen Knor zulk een dreigende houding door hot publiek aangenomen, dat hij genoopt was met zijn rc olver te dreigen. Hij had daarbij het on geluk het wapen te laten vallen, waarvan een der omstanders gebruik maakte om het op f rapen en een schot op Knor ta lossen. Deze werd daarbii l'cht aan het achterhoofd ?3wond. De bedrijver van deze ergerlijke daad nam de vlucht en is nog niet opge spoord. De revolver werd op straat terug gevonden. Moordaanslag. Donderdagavond heeft te Hillegom een Italiaansch kermisrei ziger, die een wrok had tegen den harmonica speler Roozen, op dezen, terwijl hij in een café spelende was, drie schoten gelost. Het eene trof Roozen in den arm, het twee de de vrouw van den kastelein in de onder buik, zoodat er gevaar bestond voor hun leven en het derde een jong meisje in het been. De dader is gearresteerd. Nader meldt men: Zekere Gustaaf Semenia, Italiaan van ge boorte, wonende te Amsterdam aan den. Zeedijk, was Donderdag naar Hillegom over gekomen om zich te wreken op zekeren Roo zen die er sedert eenigen tijd met zijn vrouw van door was gegaan. Het noodlot wilde, dat Semenia Donderdagavond te on geveer 12 uur Roozen aantrof, die de har monica zat te bespelen in het café van den kastelein T. Schreuder in de Molenstraat. De twee aartsvijanden bespeurden elkaar en Semenia haalde een geladen zesloops re volver te voorschijn en loste dk>or het volk heen de zaal was stampvol menschen een schot op Roozen, met het gevolg dat de laatste niet levensgevaarlijk werd gewond in den linkerarm. De verwoede menigte wierp zich op den wreedaard!, doch vóórdat zij hem meester was, loste hij nog twee schoten in het wilde. Het tweedo scluot trof de 70-jarige wed. Schreuder, de moeder van den kastelein, welke dien avond wegens de kermisdrukto haar zoon een handje hielp, in den onder buik, zoodat bloed en darmen haar het lichaam uitpuilden. Zij verkeerde op heden in levensgevaar. Do H. Sacramenten werden haar spoedig toegediend. Het dorde schot trof het 16-jarig dochtertje van den heer C. Rusman in het been, doch niet levensgevaarlijk. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend door drs. J. H. der Weduwen en Hanrath. De moordenaar werd achter slot en gren del gebracht. De burgemeester stelde gisterennacht di rect een voorloopig onderzoek in. Brandstichting gevolgd door zelfmoord- Gisterenmiddag om streeks 12 uur ontstond een felle uitslaande brn.nd ii. het hoekhuis, staande op de krui sing var. de Balthasar Florisstraat en de Pieter Bosstraat te Amsterdam. Toon de bewoners van de eerste en derde verdieping zich haasten om hulp te bieden, werd hun dit door den bewoner der tweedo verdiep:ng, zekeren Melohers, belet. Melchers dreigde met een revolver en schoot rondom zich liecn. Ook de brandweer kon geen toe gang krijgen, waarop do hoofdbrandmoester Fioran: de brand alleen van do buitenzijde deed aanvallen. Spoedig daarna hoorde men een schot. Na een kwartier, toen men het vuur meester was, bleek dat Meiobers zich van he leven had beroofd. De drie étages brandden geheel uit. Naar men aan de Tel. mededeelt is de oor zaak van eon en ander aan het volgende te wijten Melchers loofde al sedert goruimen tijd met zijn vrouw in onmin en liep steeds met een geladen revolver in do zak. Gisteren, toen zijn vrouw uit was om boodschappen te doen en Melchers met zijin I8-jarige doch ter alleen thuis was, heeft hij zijn. huisraad in brand gestoken en zich toen door een revolverschot van liet leven beroofd. Sooedig sloegen de vlammen hoog uit on bereikten de derde verdieping. Het was voor de bewoners van deze étage onmogelijk langs de trap de straat te berei ken, zoodat zij genoodzaakt waren door do branddeur naar het belendende huis te vluch ten. De man had een som van f 2000 in papier in buis. welke mede verbrand is, doch een portefeuille met diamanten, eveneens aan wezig, werd gelukkig teruggevonden. De naastliggende huizen kregen veel wa ter scha d Een groot getal politie-agenten te paard on te voet handhaafden de orde. Een beroeps-oplichter. De Vacanilie-Kamer der Amsterdamsclie Recht bank deed gisteren uitspraak in het geding t -gen den recidivist Joh. S„ ontslagen klerk bij de Rijksverzekeringsbank, ter zake van lo. oen ter 'een ontvangen rijwiel weder rechtelijk verkocht te hebben. Bekl. had een rijwiel voor f 195 gekocht, wilde daaraan nog eenige veranderingen gebracht hebben en leende inmiddels een fiets en verkocht die. 2o. Op dezelfde wijze te W esp gehan deld te hebben. Voor deze beide euveldaden had het O. M. 2 jaren gevangenisstraf ge- eischt. 3o. Wegens valschheid in geschrifte, door op valsche naam goederen gekocht te heb ben, voor welk feit een jaar geëischt was. Van het sub 2o. vermelde feit word bekl. vrijgesproken, doch voor lo. en 3o. tot 2 ja ren gevangenisstraf veroordeeld. Weldra zal deze bekl. weder terecht staan, beschuldigd van verduistering van rijwielen, hier, in Zwolle, Alkmaar en Breda gepleegd. Ongeval mot een luchtbal- 1 o n. Donderdagmiddag om halfvijf had te Rotterdam een opstijging plaats van den luchtballon van mejuffrouw Katchen Paul us oy het Zanditerrein aan den Nieuwen Bin nenweg, alwaar ongeveer 30,000 menschen bijeen waren. Het was een angstig oogen- blik, want onmiddelijk na de opstijging bij feilen wind bleek, da/t de ballon lek was en niet hooger steeg. De ballon dreef tegen de hooge boomen op don Westzeedijk, waar verscheidene gaten in den ballon sloegen. Katchen wierp een reddingslijn uit, die door politieagenten en bootwerkers omlaaggetrok ken werd uit de boomtakken. Door vele han den werd Katchen opgevangen en zij' be kwam geen letsel. 42 agenten te paard baan den zich met moeite een weg om het terrein der nederdaling te ontruimen en Katchen in veiligheid te brengen naar het feestterrein. Haar „adelaar" werd zwaar beschadigd. 'De N. R. Ct. schrijft over het ongeval- Kateheri Paulus nog luet volgende: Een poosje voor vieren was de ballon ge spannen vol, en de verbindingsslang voor het gas werd er afgenomen; zooals altijd bleef de onderkant toen open. En nu werd de adelaar met zijn wijde linnenvleugels aan touwen bevestigd in den ring, die hangt aan het net om den ballon heen. Achter den kop van den adelaar is dan de kleine ijzeren ruimte voor de voeten van de luchtreizigster open. Daaruit gaan twee stangen naar boven, waaromheen zij een koord om haar middel bindt. En zoodra zij daar stond, werden do zandzakken weggenomen, die den luchtbal aan den grond hielden; toen rees hij een eind, en het volk ju;chte al; do stadswer kers hielden hem nog vast aan de lijnen. „Los, los maar" beval juffrouw Kat chen, maar de ballon ging niet op; de wind liet hean deinen naar links en naar rechts, en zij, moedig op haar adelaar, zwiep te mee, en bij elke duikeling naar den grond vloog het gas u't de opening weg, die dan naar boven gekeerd werd, zoodat) het wasdoek zich ontspande, ging plooien, en eindelijk slap hing te klapperen. Daarom haalde ze den ballon toen weer neer, en opnieuw werd hij met gas opgebla zen. Nu zou het beter gaan, want zoo lang mogelijk werd de opening dicht gehouden. En jawel, omstreeks kwart over vieren was alles ferbigze lieten de touwen los, en on der 't gejuich van de tienduizenden steeg de kloeke vrouw uit den kring van het opge drongen volk, en zij groette en lachte naar alle kanten, toen zij langzaam aan op haar adelaar de lucht in ging drijven. Maar a.1 aanstonds voer er een schrik door de menschen. want nog geen 500 meter ver daalde de ballon weer. hoewel hij misschien pas 30 meter hoog was, en daar vlak vóór Katchen lag de Maas, en zij daalde zoo sneldaar moest ze in neerkomen! Allen zagen haar nog „levensgroot" vlakbij zweven, en zij zagen hoe ze ballastzakken leegstortite, om er nog overheen te komen... tot 't in eens gebeurde't vasthangen in de boomen, 't gas-ontsnappen, 't deuken slaan in den ballon. Ademloos van angst keken de menschen toe, en nóg rukte de bedaohtzame vrouw den veiligheidsklep opende bal schrompelde weer, sloeg neer. Daar draafden de drommen 't veld over, waar 't vlak bij op den Westzeedijik gebeurd was Maar in 't gedrang van de menigte was ©r niets meer te zien. Totdat eindelijk do bereden politie het volk met geweld moest terugstuwen, om baan te maken voor Katchen Paulus, die wel nog wat bleek van schrik, maar ongedeerd er af was gekomen. In een onbeschrijfelijke» paniek werd zij als 't. ware voortgestuwd door de volte tusschen twee bestuurderen van „Volksvermaken" in, naar het terrein, waar zij straks op was ge stegen. In een soort, processie droegen zo achter haar aanden bronzen kop van don adelaar, de losgebroken vleugels, het was doek van den ballon en het net. Dat waren de droevige overblijfselen van de straks nog zoo stoute vertooning. De wind had den ballon telkens lager neergeslagen heb ballast-uitgooien had niets geholpen, toen was hij tegen de boomen ge waaid, en op verschillende plaatsen gescheurd. Een onheil scheen onvermijdelijk, maar Fraulein Katchen had met een zeldzaam overleg in haar kritieken toestand, het slip- touw uitgeworpen; een agent-majoor van do polit'e had het gegrepen, de ballon was neergetrokken, en Katchen Paulus was ge red. En om nog ontploffingen ook te voor komen had die politieman meteen geroepen dat allé sigaren moesten worden gedoofd voor het gas. De ravage van haar ballon is voor Katchen een heel groote schade, maar als door een wonder heeft zij cr haar leven af gebracht. Heb volk van Rotterdam drong nog heel lang om haar op, zoodat do bereden politio ter bescherming de paarden om haar heen moést zettenEn eindelijk werd zij in een rijtuig dravende uit die belangstelling weggevoerd. De Vereeniging tob veredeling van Volks vermaken zal nu wel nooit meer oen vrouw dergelijke gewaagde luchttoeren laten ma ken, om haar nuttig doel te bereiken. Aëronaut© schijnt 0119 een droevige kost winning. Ongeluk bij don arbeid. Don derdagmiddag had in de olieslagerij van de firma v d. W. en S. te Leeuwarden een droe vig ongeval plaats. Toen omstreeks 4 uur het werkvolk van de fabriek zou schaften, ont brak dc 18-jarige D. Eerso maakte men zicb omtrent hem niet' ongerus- men dacht dat hij was uitgezon den on-, boodschappen te doen. Later, toen hij nie*. kwam opdagen, ging men aan het zoeken en vond hem liggende in een in den grond gemetselden bak, gevuld met olie ter manshoogte. Onmiddellijk werd een dokter gehaald, die slechts den dood kon constateeren. Het geval is te droeviger, daar de jonge man. een zeer oppassend werkman, het eenige kind van zijn ouders was. Door eigen schuld. Gisteranid^ dag is op den Prins Hendrikkade te Vlissin- gen eene 21-jarige dienstbode uit de stoom tram gesprongen. De ongelukkige werd over reden en was bijna terstond dood. Overreden. Gisterenavond is het dochtertje van den nachtstoker Vos te Leer- sum onder de stoomtram geraakt en onmid dellijk gedood. Het ongeluk op don Amstel. De toestand der patiënten, na het ongeval tijdens het vuurwerk op den Aanstel met een rijnaak, in het O. L. V.-Gasthuis opgenomen was gisteren redelijk. Ernstige val. In het hotel Palais Royal te Amsterdam viel gisterenmorgen de metselaar Pyttorsen op de bovenverdieping door het liftgat naar omlaag. Zwaar ge kneusd werd hij naar het gasthuis vervoerd. Te Heerlen heeft een mijnwerker, ton gevolge van het te vroeg afgaan van een. dynamietpatroon, deerlijke verwondingen be komen. Hij is naar het hospitaal vervoerd. Verdronken. Donderdagmiddag was een 5-jarig knaapje spelende aan de Bui tenhaven te Kampen. Het kind liep langs een hek, verloor het evenwicht en geraakte te water, waaruit men hem kort daarop le venloos ophaalde. Brand. Te Hedligorlee ia in den af- gjloopenniaoht een deel der steenfabriek van de firma Berg en Smid afgebrand. Muur ingestort. Eenigen tijdi geleden bemerkte een bewoner vaai de Lut- tekestraat, te Zwolle, dat er een belangrdjge scheur kwam in den rechterzij muur van zijn winkel. Toen men gisterenmorgen oen onderzoek trachtte in te stellen, stortte plotseling de geheele muur omlaag. Gelukkig konden de werklieden zich bij tijds redden. Kinderhuwelijk. Te Rotterdam is een paartje in ondertrouw opgenomen, dat samen 33 jaar is. Hij is 18, zij 15 jaar' aDe provinciale rekening voor den dienst 1903 was in ontvangsten f 192,554,25 on 'n uitgaven f 173,300,52, zoodat zij een voordeelig slot oplevert van f 19,253,73. Te Utrecht is dezer dagen opgericht de „Unie van Christelijke Auteurs op den grondslag der Heilige Schrift." Zij bedoelt de bevordering der letterkun de en van de schrijvers-belangen harer leden. Voorzitter is de heer dr. J. van der Valk te Rottertlam, secretaris de heer L. Buckmann. te Amsterdam, penningmeesteres mejuf frouw J. L. F. de Liefde, te Hoorn. aVolgens Het Volk hebben de S.S. en de H. IJ. S. M. afwijzend beschikt op het verzoek van het uitvoerend comité voor al gemeen kiesrecht, om bij gelegenheid der be tooging te Utrecht, extra-treinen te laten locpen en zich ter motiveering beroepen op de goedkoopero gezelschapsbiljetten en do Zondagswet. B a a r n. De intendant van het particu lier domein van H. M. do Konitigiu-Moeder heeft in de plaatselijke bladen alhier bekoud gemaakt dat van af heden verboden zijn: lo. het wandelpad van de „Oranjeboom" tot aan de Koningslaan, aan de zijdie van het Baarnsche Bosch, voor alles, uitgezon derd voetgangers, zieken-, kinder- en bokken wagens 2. alle berceau's voor bokkewageus 3o. alle bossehon en daarin gelcgen wandel paden en vijvers voor Iosloopende honden. Hilversum. Donderdag had'den in do Corvorlaan de door de Hilversumsche Wiel- rijdersvereoniging uitgeschreven nationale wielerwedstrijden plaats. Hiervan waren de uitslagen de navolgen de 1. 500 open voor hen, die nog geen eersten prijs wonnen: 1. J. Green., Breda; 2 B. W. J. Wierkx, Amsterdam3. van Schalkwijk, Amsterdam. 2. 300 M. spurtraoe, opon voor iederen wielrenner: 1. Van Raam, Amsterdam; 2 J. ;Sijbrands, Amsterdam)3, Van Goor, Haarlem. 3. Wedstrijd 17 K.M.1. Sijbrande, Am sterdam 2. Van Raam, üdL3. Van Goor, Haarlem'; 4. Th. van K00ton, Utrecht-. 4. Match tusschen C. van Mastwijk, Am sterdam en J. Brunt. Hilversum: Ie man che 1 J. Brunt, 2. Van Mastwijk2e maneho gelijk. De beslissing werd niet gereden, door dat de weg te slecht werd door den vallen den regen. II i 1 v e r s u 111. Gisteren werd door don architect J. H. Slot onderhands aanbesteed hot vergrooton varr het hotel „Het Gooiland" aan de Emmastraat. Ingekomen 13 biljetten. Minste inschrijver P. Zwaag. alhier, voor f 10.150.50 Goed afgeloopen. De heer S., distillateur aan do Emmastraat te Hilver sum, kreeg Donderdag hij het- hooi opladen, met een hooivork een zoodanigen steek in de diireoto nabijheid van een zijner oogcui, dat men dlaclit dit oog te hebben uitgestoken. Hoewel do wond zeer diep was, consta-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3