M°. OS- 4dc Jaargang. Donderdag 7 September 1905. BUITENLAND. KOLONIËN. :OORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden root Amerafoort f 1.85. Idem franco per poet- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 nor *s morgens bij de Uitgevors in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTKNTIBN: Tan 1—5 regefe0.79. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan het hèrhaald advoVteetep in dtt circulaire, bevattenaè' de voorn toegezonden. Kennisgeving. BEKENDMAKING. (Bepaling a tem tijd artt. 67 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der gemeente Amersfoort herinnert personen, bij wie en bestuurders van (bijzondere ondernemingen en instellingen waarbij mennen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren 'hebben bereikt, in dienstbetrek king zijn: dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn to zorgen, voor 200ver niet bij aigemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegdria tot eene te houden, stemming of herstemming mede te wer ken, gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren, tuseohen acht uren des voormid dags en vijf uren des namiddags, daartoe gele genheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één ar beidslokaal, gedurende t.wee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogst© wijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van 'bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. no. 109) en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend «aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurder van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijn de personen, welke uit hoofd© van die aienst- J»etrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twe© achtereenvolgende uren vertoe ven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundi gen en apothekers ten aanzien van b" hen in dienstbetrekking zijnde personenalsmede aan Iiersonen en bestuurders van bijzondere instel ingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, den 6. September 1905. De Burgemeester voornoemd, WUUTIHRS. Politiek Overzicht De balans van den oorlog- Het vredesverdrag is onderteekend en daarmede is tegelijk de wapenstilstand van kracht geworden. Het eenige wat nu nog te doen blijft, is do nitwisseling van do ratifi cation. Daarvoor is een termijn gelaten van vijftig dagen, te rekenen van de onderteo- keuing. Tot zoolang zal men geduld moeten oefe nen om den tekst van het vredesverdrag in zijn geheel te leeren kennen. Maar het over zicht van den inhoud der zeventien artike len, dat nit- Portsmouth is overgeseind, is voldoende om het resultaat te beoordeolen van den strijd, di© gedurende anderhalf jaar gevoerd is 0111 de oppermacht in Oost-Azië. „De oorlog is het middel, do vrede liet doel men voert slechts oorlog om tot don vrede te komen." Dat doel is thans bereikt, en hoe het verwezenlijkt is, leeren ons de be palingen van het vredesverdrag. Onder den indruk van de uitkomsten der laatst© phase van de onderhandelingen, zijn over het- diplomatiek beleid der Japanners minder gunstige oordeelvellingen vernomen. De Czaar van Rusland heeft zelfs gemeend de rollen te kunnen verwisselen; in zijne vredesboodschap aan zijn leger in Mandsjoe- rije zegt hij, dat „Japan aan alle Russische voorwaarden heeft toegegeven", alsof Rus land de overwinnaar en Japan de overwon nene ware in dezen oorlog. Eene derge lijke frazo kan ons slechts oen glimlach af dwingen. Men stelle zich een oogenblik voor, hoe het vredesverdrag er zou hebben uitge zien, wanneer werkelijk Rusland als over winnaar zijne eischen aan Japan had kun nen opleggen. Zou Keizer Frans Jozef dan ook gelegenheid gohad hebben don overwin naar hulde te brengen voor de wijze gema tigdheid, door hem aan den dag gelegd bij het sluiten van den vrede? Geloove dit wie kan I De wijze, waarop de vrede is tot stand gekomen, is genoemd eene diplomatieke ne derlaag, doch eene zedelijke overwinning van Japan. Wij hebben reeds onze meening doen kennen, dat men tot eene andere uitkomst moet komen, wanneer mon heb te Ports- month tot stand gebrachte werk in zijn ge heel overziet. Tot. bevestiging daarvan kan dier.en een betoog, dat do Temps levert over de „balans van don oorlog", waarvan wij een overzicht hier laten volgen. Het- Parijsclic blad, dat zeker niet kan woiden verdacht van togen ingenomenheid met do Russen, maakt de opmerking, dat de te Portsmouth vastgestelde artikelen oeno korte kroniek lievathen van het oorlogsjaar, dat verloopen is van den slag van Kalientse, den 30en April 1904, tot de ontruiming van Moekden door de Russen, den 8en Maart 1905. De eerste bepalingen van het. verdrag hebben betrekking op Zuid-Mandsjoerije, Kwantong en Port Arthur. Daar lag het doel, dat Japan in de eerste j>laats wilde be reiken. Do dubbelo tegenstand, die moest wordon overwonnen, was eenerzijdis die van Port Ar thur en anderzijds die van de Russische legers, die zich langzaam verzamelden in de streek van Liaojang. Wanneer die legers het voornaamste beletsel vormden, het strategi sche zwaartepunt was toch gelegen in Kwan tong Zwaar woog op de Russen de onvoor zichtigheid, die zij hadden begaan, door het Mandsjoerij che stuk bij het verkeerde einde aan te vatten en er slechts eene maritieme basis to hebben, terwijl zij er oeno continen tale basis hadden moeten hebben. Daarente gen zou voor de Japanners, wanneer zij zich van Porb Arthur meester maakten, de toe stand zich terstond in hun voordeel veran deren: de vesting in hun bezit, steunende op hunne overmacht ter zee. zou onkwets baar worden voor de vijandelijke legers; hoc lang de oorlog ook duurde. Rusland zou nooit dab pand terugnemen, Japan zou het altijd in de hand hebben wanneer de tijd van onderhandelen kwam. De Japansche generale staf, die dit dui delijk inzag, richtte van het begin van Mei 1904 af het voor de operatiën togen Tort Arthur bestemde leger naar Liaotong. Dat scheen toen weinig gerechtvaardigdmen dacht, dat het logischer zou zijn geweest een voudig do gemeenschap van Port Arthur niet het vasteland te onderscheppen, door do landengte van Kintsjou te bezetten on allo krachten in te spannen tegen de Rus sische legers, die bezig waren zich te vor- zamelen. Waren deze legers verslagen en tot Charbin teruggeworpen, dan zou Port Ar thur van zelf gevallen zijn; het zou als een rijpe vrucht geplukt kunnen worden. De Japanners_^ redeneerden anders. Zij speelden in de eerste plaats de kaart van Port Arthur uit en wilden niet hunne kan sen aan het wagen van een grooten veld slag ondergeschikt maken. Zij gingen recht op Kwantong aan in de hoop de stad door een snellen aanval te zullen nemen. De aan val werd werkelijk den 17en Augustus be proefd hij slaagde niet. De veertien dagen, die hierop volgen, zijn het keerpunt geweest van de strategisch© crisis. Port Arthur stond overeind en liet Russische leger in Mandsjoerije was tot den strijd gereed. De beslissing in het open veld was niet te ontwijkendaar moest worden beslist over het lot van Port Arthur. Den en September trok Koeropatkin geslagen zijne troepen naar Moekden terug; hdji liet op het slagveld de sleutels van de vesting achter De Russische aanval, die den 7en Oc tober aan de Sjaho begonnen, maar weldra gestuit en teruggedreven werd, liep uit op een maanden achtereen durenden stil stand. waartoe de beide legers elkaar noodzaakten. Het was slechts eene wanhoops poging in do richting van Port Arthur, dat sedert, aan zich zelf overgelaten, wegteerde. Den 25en December, met het verlies van Kondra te nko, gaf do belegerd© vesting den laatste 1 snik. Door de eapitulat:o van Stoessel, den 2en Januar. 1905 onderteekend, was liet hoofd doel van de Japanners bereikt. Nu bleef nog het bijkomende doel overde Russische le gers te verdrijven uit zuidelijk Mandsjoerije, Moekden, do hoofdstad van Mandsjoerije, te bevrijder, van het vreemde juk en zich mees ter te maken van den spoorweg. Zoodra Nogi zich had kunnen vereenigen met Oya- ma. werd dit programma het wachtwoord van do vcreenigde Japansche legers. Het werd volledig door hen verwezenliikt op do slagvelden rondom Moekden (25 Februari 8 Maart 1905). Daarmede was do oorlog ton einde ge bracht en bleef er voor de Japanners nog slechts over tot den vrede to komen. Do heimelijke wensch om den vrede te bereiken verklaart kunne latere handelingen op liet oorlogstooncel, de zorg die zij aan den dag hebben gelegd om z:oh niet to buten lokken buiten het terrein, dat het doelwit van hun streven geweest was, op een gebied waar zij zich liever niet wilden wagen. Oyama mar keerde letterlijk den pas in de streek van Tsjantocfoe; Hasegawa rukte zoo langzaam op in Korea, dat hij na een marsoh van tweo maanden nog niet de Toemen-linie had be reikt. Deze sleepende gang van do militaire ope ratiën duidde reeds aan, dat do diplomatie aan he*., werk was gezet. Men wist in do hoofdkwart'eren, dat Wladiwostok bij do cindregeling buiten spel zou blijven, dat men in Tokio afzag van do ontmanteling van deze vesting en dat men er de voorkeur aan gaf haar indirect onschadelijk te maken, door zich meester te maken van het zuidelijko deel van Sachalin en den toegang tot do Japansche zee door do La Pérouse-straat af te sluiten Men ziet thans de uitkomsten van eono strategie cn eene politiek, dio zoo goed in elkaar grepen. Japan heeft zich in Zuid- Mandsjoerije op Rusla-nds plaats gezet, het heeft aIV toegangen tot de zee voor Rusland gesloten, cn toch hebben de beide tegenstan ders geen aanraking met elkaar en kunnen zij niet meer met elkaar slaagjs geraken. Geen gemeenschappelijke grens, geen bewa- kings-stations; slechts een enkel doorgangs station te Kwangtsjentse, en daar geen sol daten. maar enkel l elastingambtenaren, ver der alleen de manschappen, die beiden noo- dig hebben voor de bewaking van hun spoor weg. Over dit resultaat heeft Japan misschien neg het meest reden om trotsch te zijn aan het einde van oen veldtocht, waarin zijn© generaals en zijne diplomaten, naar éénzelfde doel strevende, ieder voor zich hun weg rijn gegaan Daltschland. Beilijn6 Sept. Van wege den president van politie wordt medegedeeld, dat de in het ziekenhuis te Charlottenburg binnenge bracht© koopman, die uit Marienwerder was overgekomen, niet lijdt aan cholera, maar slechts aan een onschuldige darmaandoening. Berlijn, G Sept. De Reichsanzeiger be richt, dat van 5 tot 6 Sep£. des middags 13 nieuwe gevallen van cholera en tweo sterf gevallen op Pruisisch grondgebied zijn aan gegeven. I11 bet geheel zijn tot dusver 90 riekte- en 26 sterfgevallen aangegeven. Hamburg, 6 Sept (Officieel). Bij eene vrouw uit Raboisen, die onlangs ontslagen is van het toezicht der zedenpolitie en die wegens ingewandsaandoening in het Eppen- dorfcr gasthuis was opgenomen, is na bacterio logisch onderzoek cholera geconstateerd:. Alle personen, dio in de laatste dagen met de lijderea in aanraking zijn geweest, zijn onder geneeskundig toezicht gesteld. Hare woning is ontsmet, alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen zijn genomen. Het onderzoek naar het verband met de reeds gemelde ziektegeval len is nog niet afgeloopeu. Andere verdachte ziektegevallen zijn niet voorgekomen. Engeland en Rusland. De Petersburgsche correspondent van de Temps bericht, dat „volgens mededeelingen van bevoegde zijde eene RussischEngolsche verstandhouding over alle Aziatische kwes- tiën, inzonderheid over een modus vivendf in Perrië, de eerstvolgende diplomatieke gebeur tenis zal zijn, die de banden van vriendschap, wolke Engeland met Frankrijk, Ruslands bondgenoot, verbinden, nog meer zal beves tigen." De door de Nowoje Wremja gepreekte re- pressaille-politiek tegen Engeland door eene combinatie, waarbij Frankrijk slechts eene bijkomende rol zou spelen, vindt volgens de zen correspondent in Rusland geen bijval. Rusland. Petersburg, 6 Sept. (Petersburgsch tele- graaf-agentschap). Grootvorst Michael Nicola- jewitsch is tot eere-voorzitter, graaf Solski tot voorzitter van den Rijksraad benoemd Het Berliner Tageblatt bericht uit Peters burg, dat binnen kort een besluit zal wor- den genomen omtrent do vorming van een Russisch minister-kabinet met solidaire ver antwoordelijkheid en ©en minister-president aan het hoofd. Petersburg, 7 Sept. (Peteiraburgsch Tele- graafagentschap). Bij keizerlijk besluit zijn de vice-admiraal Nebogatow cn de kapiteins, d!ie het bevel voerden over de patiUersche- pen ..Imperator Nioolai I," „Admiraal Ssen- jaw'n" en „Generaal-Admiraal Apraxin," uit den dienst verwijderd met verval lenver- klaring van hun rang en met toepassing van de bepalingen van het marinc-str?f wetboek Op het rapport betreffende de overgave van de drie genoemde pantserschepen en van het pantserschip „Orel schreef de Czaar het bevel, dat alle andere officieren van deze schepen bij hun terugkomst in Rusland voor den krijgsraad moeten worden georacht. Ten aanzien van den commandant van de „Ore" zal de tenuitvoerlegging van diit be vel worden opgeschort, totdat nauwkeurige liorichten rijm ingekomen over de omstandig heden. waaronder deze het beve' over de „Orel" van den zwaar gewonden kapitein, die tot op dat oogenblik het bevel gevoerd had, overnam. Over admiraal Nel>ogatow vernoemt do Petersburgskaja Gazeta dat hij plan heeft in het 1 li ten land te blijven. Hij heeft daar van zijne familie in kennis gesteld.^ Te Bakoe zijn Zondag opnieuw bloedige gevechten geleverd tusschen Armeniërs en Tartaren. De gouverneur Fadejew nam dade lijk zijn maatregelen en liet de menigte uit eenjagen, maar toen waren cr al 100 dooden en gewonden. Sjocsja, in Transkaukasië. is de vijf laatste dagen van do buitenwereld afgesloten ge weest. De Mohammedanen kregen daar ver sterkingen van buiten, en toen moet er een algemeene moordpartij onder de Armeniërs gevolgd zijn. Tiflis, G Sept. De gouverneur van Elisa- betpol meldt, dat de inwoners van hot dorp Minketvd door rondzwervend© Tartaren vermoord zijn. Ook andere dorpen werden door deze benden belegerd. De gouverneur heeft gevraagd om troepen, ten behoove van het herstel der rust. Turkljet Do Port© volhardt, ondanks den aandrang van de mogendheden, in hare weigering om de Europeesche financieele controle in Mace donië te aanvaarden. De gezanten hebben be sloten ieder voor zi'ch nieuwe mondei uige verboogen tot de Porte te richten; zij zullen de controleurs maar vast laten komen oun de Porte voor een feat te stellen, en de Turk- sche regeering vragen aan de autoriteiten in <1© Macedonische vilajets de noodige bevelen te geven om deze controleurs de vervulling van hunne taak te vergemakkelijken. Reizigers, die uit Adrianopel gekomen zijn, berichten, dat de Griekscho, Armenische en Joodscho wijken geheel vernield zijn door don brand, die daar heeft gewoed. De eerste meening, dat de brand aan kwaad'willigheid te wijten zou zijn, is thans ter zijde gesteld. Men gelooft veeleer, dat de uitbreiding van de ramp to wijten is aan den sterken wind, die het vuur verspreidde over eeue groote verzameling oude huizen. Door gebrek aan hulp zijn omstreeks 2000 huizen vernield. Da door verzekering gedekte schade bedraagt meer dan 5 millioen. De oorlog. Tokio7 Sept. Officiëel wondt bericht, dat de Japanners de Russen den 1. dezer in een© reeks scherpe gevechten in het noord oosten van Korea hebben geslagen. De laatste strijd in den nu geëindigden oorlog is nog weinige uren voor de ondertee- kening van het vredesverdrag gevoerd in Korea, waar de Japanners op twee punten troepen van de Russische voorhoede hebben aangevallen. De onderteekening van het vre desverdrag maakt een einde aan dezen strijd, die daar volkomen doelloos was, want aan de grenzen van Noord-Korea wordt in, het verdrag niet getornd, en a's de Kussen nog stellingen mochten bezetten aan den rechter oever van de Toemen, dan spieekt het van zelf, dat rij ze ontruimen. De vrede. Portsmouth, G Sept. Koemora en de an dere leden van de Japansche missie zijn gis terenavond n.oar Boston vertrokken. De Rus sische gevolmachtigden reizen heden morgen naar New-York. Te Portsmouth is Maandagavond in het hotel Wenthworta eene afscheidsreceptie ge geven door baron Komoera. Tegen het mid den van den avond versc-enen de heer Witte, baron en '>arones Rosen, en de overige leden van de Russische missie op deze receptie, die gevolgd werd door een souper, waarop met- groot© geestdrift op president Roosevelt ge dronken word. In een interview verklaarde baron Komoe ra zich voldaan over de uitkomsten van de conferentie. Aan de telegrammen, die er vam gewaagden, dat de ontevreden stemming in de liniën rich in dadelijkheden zou uiten, behoefde z. i. volstrekt geen waarde gehecht te worden. Volgens de te Berlijn ontvangen inlichtin gen, zijn te Tokio de gemoederen zeer op gewonden. Men gelooft echter, dat de rust zich spoedig zal herstellen. Daartoe zal veel bijdragen de beken dm a king van de vredes voorwaarden gelijktijdig met den tekst van het traktaat van bondgenootschap met Enge land. Tokio, 5 Sept. In een heden gehouden mee ting werd geprotesteerd tegen do vredes voorwaarden. Het bureau van het regeerings- orgaan Koekoemen werd daarna aangevallen en andere daden van geweld werden bedre ven. Verscheidene personen werden gekwetst-. Een aantal arrestaties had plaats. De onge regeldheden waren van plaatstelijken aard en de toestand geeft geen aanleiding tot on gerustheid. Tokio, G Sept. Do onlusten hielden gaste ren tegen middernacht op. Volgens raming zijn er tweo dooden en 500 gewonden. Eenige politic-stations werden gedurende don nacht vernield. Voor de onderteekening van het vredesver drag had iedere peunenfabrikant in de Ver- oenigde Staten monsters van zijne waar naar het Hotel Wentworth gezonden, in de hoop zich daardoor een middel van reclame te ver schaffen. Om zich uit de verlegenheid te redden, besloten de gevolmachtigden Veeren pennen te gebruiken. De tafel waarop het traetaait getcekend werd, is voor f 480 het eigendom geworden van een verzamelaar, en de stoelen waarop do vier gevolmachtigden gezeten hebben zijn voor f 96 het stuk verkodit. Allerlei vAan de weduwo van den Boheemschen componist. Anton Dvorak, is door den Keizer van Oostenrijk een jaarlijksch pensioen toe gekend van 2000 kronen. vDo gemeenteraad der Russische Zwarte Zeestad Maikop, heeft 1-esloten een der stra ten naar President Roosevelt te vernoemen. vDo J-^ndeiische beursman, die 100.000 pond sterling aan de armen gaf, heette Raw don, en had, naar beweerd wordt, met den vr- .ie juist twintie maal dat bedrag, of twee millioen pd. st. gewonnen. vProf. Schroeder, te Moskou, moet een geneesmiddel tegen den kanker ontdekt heb ben. Dus bericht de ter goeder naam bekend staande berichtgever van „The Standard", en hij voegt er bij, dat de geleerde in de laatste maanden welgeslaagde proeven nam en dat do regeering hem op alle wijzen steunt en hem eene commissie van 4 adsistenten toegvoegde. De ontdekking zal spoedig worden open baar gemaakt en, zegt de correspondent, een nieuw tijdperk openen in do geneeskundige wetenschap. vEen jonge man van zeventien jaar zou, volgens een telegram uit Sau Francisco aau de „Matin," het raadsel van de telefonio zonder draad hebben opgelost. De jonge man, Maccarty genaamd, heeft daar dezer dagen zijn eerste publieke proef geigyvcn, nadat hij twee „stations" had op gericht, op ©en afetand van 1600 meter, hot ean in een huis te San Francisco en het au- diere aan den oever der baai van dien naam. Maccarty plaatste zich voor de toestellen in het hu:s en zang vijf liederen, die door personen in het tweede station uitmuntend werden gehoord. Het telegram bevat geen beschrijving van d toestellen, waarvan Maccarty gebruik maakt. vT© Manchester heeft de Rechtbank als onzedelijk, de vernietiging gelast van 9000 exemplaren der „Contes Drölatiquea," van Balzac. vEen geheimzinnige moord. In het onderhuis van een zg. huurkazerne in de Elfde Avenue te New-York is het lijkjo ©vonden van een meisje van minder dan. rie jaar met goudgeel haar en blauwe oogen. Het lijk was met kneuzingen overdekt, do beide beeneu waren gebroken en in het gelaat en den nek had het kind negen wonden, blijkbaar met een pennemes teweeggebracht. De kleederen van het kind verrieden dat het tot beteren stand behoorde dan de be woners der zeer armoedige wijk. Nie mand van de achttien gezinnen, die het buis bewonen en geen van do honderden buren, dio weldra kwamen toestro omen, herkende het kind. Het lijkje moet Maandagochtend tusschen 6 en 8 uur zijn neergelegd. Het was in een papier gewikkeld en niettegenstaande een stortregen ware» het papier en de kleer tjes geheel droog, zoodat degeen die het bracht het lijkje goed onder een regenmantel, mis schien wel in een rijtuig moet hebben gebor gen. Evenwol heeft niemand een verdacht per soon het huis zien betreden en een rijtuig werd sedert het aanbreken van den dag niet gezien. Op de kleeren werden geen bloedvlek ken gezien, zoodat het kind zorgvuldig ge- wasschen en aangekleed moet rijn, nadat het vermoord werd. Dat moet bij kaarslicht rijn geschied, daar men sporen van kaarsvet op de beentjes vond. Men verdiept zich in gissingen omtrent- deze geheimzinnige misdaad, die alleen door ©011 waanzinnige kan zij» 1 OOST-INDIÈ. De eerste slachtoffers der Boni-expeditie. Om 5 uur in den mid dag van den lOen Juli had de teraardebe stelling plaats van don luitenant tor zee dor 2o klasse H. Theunssen en den matroos 2e klasse D. Buck, beidon govallen vóór Badjoa in de uitoefening van hun plicht. Om 5 uur, zoo lezen wij in de „Mak. Cfc." verliet de cortege funèbre de gouverne men ts pier om beiden gevallenen de laatste eer te bewijzen. Voorafgegaan door de ka pel, de omfloerste trommen en hot vuurpe loton werd hij gevolgd door allo offirieren der marine hier aanwezig, zoomede de offi cieren dor landmacht on de civiele autori teiten en particulieren dezer plaats. Somber roffelden do trommen, terwijl do pijper schril zijn metalen stem deed weer klinken. Bij de geopende groeve, waarin de bedde ontslapenen zij aan zij werden neergelaten, sprak d© kapitein ter zee divisie-comman dant H. A. Hoekwater ongeveer het vol gende: „Toen hedenmorgen de „Serdang" aan kwam met berichten, konden wij niet den ken, dat zij zoorn treurige zou brengen. Vóó.- Badjoa bij hot doorzoeken van eon prauw, lieten onze jeugdige kameraden bet leven in dienst van de Koningin. Wij weten weliswaar nog weinig van wat er is gebeurd, doch kunnen aannemen, dat zij gevallen zijn bij de uitoefening van hunnen plicht. Wij allen moeten zoo noodig het leven laten in dienst van Koningin en vaderland, en wij geven dat met vreugde, maar toch is bet droevig te weten, dat do levensdraad van twee zulke jeugdige menschen zoo plotseling werd afgesneden. Treurig zal di bericht zijn voor familie en vrienden; moge de groote deelneming hier betoond hun ©en troost zijn. Ik dank u allen, hier tegenwoordig, daar voor. Officieren, onderofficieren en man9cHap- pen, gij, die misschien \yeldra geroepen zult

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1