BINNEN LAND. zijn tegen een overmoed igen vijand te strij den, gij zult u nog dikwijls in moeilijke omstandigheden bevinden; voor heet© vuren zult gij komen te staan. Laat dan dit graf u moed en kracht geven tot het uiterste uwen plicht te doen. En mochten wij konion te vallen, laat uien dan van ons kunnen zeg gen, dat. wij als helden gevallen zijn en het nageslacht zal onze namen eeren. Theunissen en Buck, rust zacht!" Do Staatscourant van Donderdag 7 Sept. 1905, bevat do volgende Koninklijke besluiten: de rang van luitenant-kolonel verleend aan den niet den majoorsrang gepensionneer- den kapite;n der artillerie N. van Es; benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde C. Scheibier, consul der Nederlanden te Keu Ion gesteld ter beseliikking van den gouver neur-generaal om te worden benoemd tot 3. stuurman bij de Indische gouvernements marine A_ Kampman, J. Kampschuur, J. van Reeken, J. Lagaaij en II. Nolte; benoemd tot notaris te Kollum, Kollu- merlaud en Nieuwkruisland F. Wassenbergh, thans notaris te Franeker; het pantserdekschip Friesland wordt 14 Deoember te Willemsoord in dienst gestold voor buiteailandschen dienst cn het bevel alsdan opgedragen aan den kapitein ter zoe J. B. Suethlag die eervol ontheven wordt van tijdolijk bovol over het wachtschip „Willemsoord" het bevel over dit wachtschip wordt tijde lijk opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee II. Schluter eervol ontslagen op verzoek de luitenant ter zee 2e klasse J. Kalis; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse L. Büller, arts te Amsterdam. Dinsdag was biji II. M. de Koningin ter audiëntie de minister van koloniën. TT. M de Koningin, H. ML de Konin gin-Moeder en. Z. K- H. de Prins brachten heden middag 4 uur, op een rijtoer door Epe, eeni bezoek aan de landbouwtentoonstelling aldaa». Naar men uit Stavoren meldt, is daar het officieel bericht ontvangen, dat H. M. <lc Koningin bij bot bezoek aan Friesland op 25 September a.s. zal reizen via Enkhui zenStavoren. D© reserve-boot Friesland van den veer dienst wordt daarvoor in geleedheid ge bracht De terugreis zal langs denzelfden weg -plaats hebben. De Lirnb. Koerier weet te vertellen, dat Ilare Majesteit de Koningin oensdag 13 September a. s., des ochtends ongeveer te 8 uur. met den koninklijken trein aan het station Maastricht zal aankomen en onmid dellijk van daar naar het manoeuvreterrein in de gemeente Cadier en Keer rijden. Na afloop der manoeuvres van dien dag zullen de troepen voor Hare Majesteit op den Akener steenweg in do gemeente Heer dcfileeren. Daarna begeeft Hare Majesteit zich naar hei gouvorncmentshotel te Maastricht. Te ongeveer vier uren in den namiddag van dien dag zal Hare Majesteit per extra- trein naar hot palcis Het Loo terugkeeren. Maandagmiddag 11 September zal Z. K. II. de Prins der Nederlanden zich naar Maastricht begeven, ten einde op 12 en 13 September de manoeuvres in Limburg te kunnen bijwonen Z. K. H. zal zijn intrek nemen in de woning van den commissaris dor Koningin in de provincie Limburg en zal vergezeld zijn van zijn adjudant, den kapitein jhr. Van Such telen van de Haare. Gisterenavond te 9 uur 10 arriveerde aan het station te Baarn dc Vorst van Wal deck en familie. H. M. dc Koningin-Moeder (haalde haar broeder van don trein af. Ook de burgemeester was ter begroeting aanwezig. Gisteren dineerden ten paleize het Loo Hr. Ms gezant te Madrid, jhr. mr. Testa en Hr. Ms. gezant te Constantinopel, mr. D. graaf Van By landt. In bet. Hotel des I tides te 's Graven- li ago werd heden verwacht de heer Möller, mLuiste» van handel cn nijverheid in Pruis» son. Een flauwe aardigheid. Men meldt uit Rotterdam Bij de candidaatstolling voor de Tweede Kamer voor de loopende zitting is in district V als eenige candidaat gesteld B. B. Wilton, die dus tot Kamerlid geproclameerd is. Het. is vermoedelijk als grap te beschou- wen. In district I is geen candidatenlijst inge diend. (Do benoemde zal wel niet het genoegen smaken in die qualiteit de zittingzaal bin nen te gaan, want do oude Kamer komt alleen nog even bijeen om te worden geslo ten. zocdat er van onderzoek van geloofs brieven ze'fs geeu sprake is.) Bij do verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het district Zevenaar, zijn uitge bracht op den heer jhr. mr. H. K. M van Nispen tot Pannerden, te Arnhem, 2214 st., wfp don lieei" L. F. C. II. M. ridder die van /Ier Schueren, te Zevonaar, 2251 st., zoodat do laatste gekozen is. Di*. N. M. Joeophus Jitta heeft de be noeming tot wethouder van Amsterdam aangenomen- Do raad van Haarlem heeft als wei- houders herkozen mr. Th. do Haan Hugon- holtz mot 16 stemmen on dr. H. u. Kruse; man mot 29 van do 30 stommen». Beiden na men dc benoeming aan. In de Dinsdag gehouden raadsveigade- ring te Leeuwarden is met 13 tegen 8 stom men aangenomen eon motie van liet nieuwe lid, don heer Besuyen (s.-d.) van den volgen- dou inhoud Po raad, van oordeel, dat het riet wen- sclielijk is, de circulaire, waariu de vrijwil lige dienstneming bij de mariuo aangemoe digd wordt, onder do leerlingen der oponbaro scholen tc verspreiden, noodigt B en W. uit, vau dit zijn govoelen mcdodceling te dioen aan de hoofden dor scholou. In de Dinsdag gehouden raadsverga dering te Zwolle werd als wethouder geko zen mr. H. van der Vegte (a.-r.), die 10 stemmen op zich vereenigde. Air. A. J. M. Vos de Waal (r.-k., aftr. weth.) verkreeg 5 stemmen. Te Dordrecht werden tot wethouders herkozen do heeren J. Hordijk en H. Veth G.Hzn., die beiden de herbenoeming aanna men. Benoemd werd tot lecraar aan de H. B. S. voorloopig voor den tijd van één jaar, do heer W. L. Pilaar te Lochem. In de Dinsdag gehouden zitting vaai -i gemeenteraad van Gouda, werd de heer J. M. Noothoven v. Goor met op één na alge meen.» stemmen als wethouder herbenoemd. In de plaats van den lieer J. van Galen, anti- revol word als wethouder gekozen de heer II. J. Nederhorst met 9 stemmenop den heer van Galen waren 8 stemmen uitge bracht. In den Raad van Ambt Almelo stelde bij de rondvraag do heer Sohotveld voor uit de Algemeeno Politieverordening voor deze gemeente te schrappen heb artikel, waarbij don burgemeester de bovoegdhe'd is verleend om toestemming te kunnen weigeren tot het uitvoeren van muziek bij optochten, serena des cn repetritiën. Do heer Schot veld deed dit voorstel naar aanleiding van de weigering van toestem ming door den burgemeester aan „Cecilia" om op 27 Augustus 1.1., des morgens van 6 tot 9 uur, muziek te maken. Nadat de heer Schotveld dit voorstel op verzoek des voorzitters had geformuleerd, wcrdl de verdere behandeling uitgesteld tot de volgende vergadering. De gemeenteraad van Wateringen heeft met 4 tegen 2 stemmen besloten niet als raadslid toe te laten den heer jhr. van der Does de Willebois, burgemeester dezer gemeente, op grond, dat het bewijs, door den burgemeester afgegeven als zou do gekozene ingezetene dor gemeente zijn gedurende het jaar aan de verkiezing voorafgaande, niet op waarheid berust. Een> matineuse gemeente raad. De gemeenteraad van Gendrineen hield de verplichte gemeenteraadsvergadering van 5 September... des morgens om half zes. Eene bijzondere hulde is den luitenant- generaal A. Kool, chef van den generalen staf, gebracht bij gelegenheid van het zeld zame feit, dat hij zijn gouden feest als mili tair vierde. Do officieren van den generalen staf en de ambtenaren van liet topografisch bureau boden hem in een sierlijk gebeeldhouwd eikenhouten, kistje, waarop onder een gouden lauwertak de jaartallen 1855 en 1905 zijn aangebracht, een typischo verzameling van ecu kleine zestig bladen aan, waarop de be langrijkste feiten en data uit de militaire loopbaar. van generaal Kool door een amb tenaar van liet topografisch bureau zijn ge- calligrafeerd. De directeur van dat bureau, do heer C. A. Eckstein, verluchtte elk der bladen met zeer artistiek ontworpen, toepas selijke potloodteekeningen, terwijl de direc teur van het krijgskundig archief, kolonel F. do Bas, den tekst verzorgde. Na de bijzonder mooie opdracht in de bla den. met de namen der deelnemende officie ren, volgen zij in beeld de militaire carrière van gen Kool, die in 1855 cadet werd en achtereenvo'gens diende bij liet 3e regiment vesting-artillerie, bij de rijdende artillerie en daarna bij den staf, waarvan hij nu reeds 11 jaar chef is. In herinnering wordt gebracht de parlementaire werkzaamheid van den ju bilaris, eerst als lid der Tweede Kamer voor Ariihen. (van 1879 tot 1883) en later als ministe. van oorlog; geboekstaafd wordt het militair onderricht, door generaal Kool aan H. M. de Koningin gegeven; herdacht de groote militaire revue op de heide bij Ren- kum, de vertegenwoordiging van de Ko ningin op zendingen buitenslands, terwijl ten slotte verscheidene bladen in beslag genomen worden door de namen dor vele vereenigin- gen. eii2., waarvan generaal Kool lid of eere lid is. Een stamboom der familie Kool met de wapens, bijzonder smaakvol door de vaar dig© hand va.n den heer Eckstein geteekend, sluit de unieke verzameling. De ambtenaren van het topografisch bu reau ir het bijzonder betuigden in. een af zonderlijke opdracht den jubilaris liu,n groote vereer ing (N. R. Ct.) Gisteren herdacht die heer A. E. von Saher, conservator van het museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zijn 25-jarig jubileum. Velen kwamen den jubilaris ge- lukwonschen; o.a. ook drie leden van de commissie voor het museum, n.l. de heeren barou van Lijnden, Scholten on Veder. Men meldt uit Groningen aan. de N. Ct. „Tot leeraar aan liet conservatorium voor muziek te Baltimore is benoemd de lieer Bart. Wirtz, solo-violoncellist van bet Gro- ningsche Harmouie-orkest Een pr o te s t be wogi n g. Men schrijft uit 's Graven liage aan de Tel. ..Er wordt door klerken der posterijen en telegrafie, die voor commiee-titulair in aan merking komen, e n ernstig© beweging op touw gezet, om bij do Koningin, de Staten- Generaal en de Regcering, protest aan te teekenen, tegen het voorloopig slechts be noemen van 61 commiezen-titulair, niette genstaande bij cle behandeling van de sup- pletoiro begrooting door d© regeering werd medegedeeld, dat voor die benoeming op 1 Juli jl 150 klerken in aanmerking zouden komen en werd dientengevolge het daarvoor noodige bedrag door de Kamers toegestaan. In het bijzonder zal er ook gewezen worden op do hooge kosten, waarop tal van klerken gejaagu zijn, door verplaatsing naar kanto ren. waar een oommies-titulair tot de orga nisatie behoort-, zender dat de benoeming daartoe volgde." Maandagmiddag werd in den familie grafkolder te Oudwoude, onder de gemeente Kollum het stoffelijk overschot bijgezet van den te Arnhem ontslapen heer C. W. graaf Vaai Limburg Stirum, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Genoraal. Van het station Buitenpost trok do lijkstoet in plochtigen eenvoud naar den doodonakker. Aan de groe ve word de overledene herdacht door den predikaut Van der Valk, van Oosterbeek. Vervolgens sprak jhr. mr. D. Teixeira de Matthos namens de Mij. van Weldadigheid, waai van de overledene president was. Spr. achetst© hem in zijn eenvoud en in zijn waarlijk christelijke liefde en verzekerde, dat zijn nagedachtenis in gezegende herinne ring zou blijven. Vervolgens werd het woord gevoerd na mens do vereemging voor chr. verzorging van -zenuwlijders, waarvan graaf Van Lim burg Stirum penningmeester was geweest. Achtereenvolgens spraken nu nog ds. Pijai- ackor Hordijk voor de weesinrichting te Neerbosch, de heer G. van Leu9en, directeur der Mij. van Weldadigheid ,de directeur van het Hoogeland, alsmede een vertegenwoordi ger van twee bijzondere scholen te Arnhem. Nadat do kist in den kelder was inge- daa'd, bedankt© de schoonzoon van den overledene, jhr. mr. Van Asch v. Wijck, lid der Tweede Kamer, voor de laatste eer. den afgestorvene bewezen. (N. R. Ct.) Congres voor Handelsonderwijs. Het congres zette Zaterdag te 9 uur zijn werkzaamheden voort met vergaderingen in de beide sectien. In de eerste sectie werd de vraag be sproken, of het mogelijk en wen schel ijk is, dat 'liet onderwijs in het boekhouden en handels- rekenen samengaat. In zijn prae-advies had de heer H. A. Derksen (Nijmegen), als zijn oordeel te kennen gegeven, dat dit in den beginne wol het geval moet zijn. Is evenwel de basis voor het boekhouden gelegd, dan is de hulp van het handelsrekenen niet meer noodig, en van dat oogenblik af kan het onderwijs in boekhouden en handelsrekenen onafhankelijk gegeven wor den, aangezien zij weinig punten van aanraking meer gemeen hebben, en bij het handelsreke nen het wiskundig gedeelte meer op den voo-- grond treedt. De heer C. Klerk (Amsterdam), zegt. dat beide vakken tegelijkertijd moeten onderwezen wor den, doch dat in den beginne voor handels rekenen meer uren behooren te worden uitge trokken dan voor boekhouden. Op de vraag, welke i oet do leerstof en me thode zijn voor het handelsrekenen, heeft al weer de heer Derksen antwoord gegeven. Hij «eeft aan, hoe hij de leerstof zou willen ver deden, waarmede tevens methode is aange geven, wanneer daaronder de leergang wordt verstaan. Onder methode verstaat men echter doorgaans de wijze, waarop men met de leerlin gen het onderwerp zal behandelen, wat veelal van het doorzicht des leeraars afhangt. De heer A. P. Achenbach (Amsterdam) be toogde, dat de stenographic niet langer als fa cultatief, doch als verplichtend, van de aan- vangsklasso af, bij het handelsonderwijs moet ingevoerd worden. Ten einde haar in de hoogere klassen dienstbaar te kunnen ...aken voor do andere leervakken, en omdat stoedB moer op alle handelskantoren kennis der stenographic eisoh is. Door dr A. A. Fokker (Amsterdam) werd de beteekenis uiteengezet van het Spaansoh voor handelsscholen en zijn methode. Hij beval het aanleeren dezer taal, die in Amerika nh het Engelseh in den handel het meest gebruikt wordt, zeer aan. Ook omdat onze handel op Spanje door vestiging t an kantoren op de voor naamste havenplaatsen, nog een aanzienlijke hoogte kan bereiken. Een Rpaansch Neder- landsch woordenboek is er nog niet, maar zal spoedig het liclit zien, door spr. beweikt. Wat de te volgen methode van onderwijs moet zijn, meende de heer Fokker, dat zooveel mogelijk aansluiting bij dat ii. het Fransch wensohe- lijk is. In de tweede sectie kwaimen nog ter sprake de vragen of op liet program van eenige handelsschool do handelsgeschiedenis ontbre ken kan? Deze vraag word door dr. 0. te Lin- tum (Rotterdam) ontkennend beantwoord. Zij toch geeft te zien, wat de handel in 't algemeen noodig heeft tot zijn bloei, en hoe zijn ontwik keling verband houdt met nijverheid, landbouw, mijnbouw, vis cherij en verkeer. Zij leert, wat de wetgeving voor goeds en kwaads doen kan in het oeconomische leven. Zij is de eenige raad geefster tegen overdreven speculaties. Zonder haar is geen zuiver oordeel mogelijk over mono polies, gilden, trusts, syndicaten, ja, over geen der vormen, waaronder de handel optreedt en opgetreden is. Het laatste punt der agenda was de vraag, of men bij het onderwijs in de liandels-aard- rijkskunde uit moet gaan van de landen of van de producten? De heer Fred. Ley dekkers (Nijmegen) meent, dat men niet van de landen, maar in a..es slechts van één land moet uitgaan, n.l. van Nederland en zijne koloniën .hetwelk dan èn voor gcographisöhe ligging, èn voor producten als het middelpunt beschouwd wordt van alle streken der aarde. Naar hun belangrijkheid voor den Nederlandschen handel worden de overige Europeesohe en overzeesche gewesten om Nederland gegroepeerd, en van elk land wordt slechts zooveel medegedeeld, als voor den Ne derlandsehen handel in 't bizonder noodig of nuttig is. Mot het onderwijs in handels-aardriikskunde worde vereenigd net onderwijs in algemeene warenkennis, althans der voornaamste produc ten. Do heer J. IJzerman (Amsterdam) was van gevoelen, dat waar aan een handelsschool geen afzonderlijk onderwijs in warenkennis wordt ge geven, als algemeene inleiding een beknopt overzicht van de belangrijkste producten van den wereldhandel vooraf behoort te gaan, waar dit wel het geval is, zooals te Amsterdam, acht hij beter, uit te gaan van do landen. Aan een Nedorlandsche hande'sschool behoort op den voorgrond te slaan kennis van de hulpbronnen van Nederland, waarbij zich de behandeling der Nederlandsohe bezittingen aansluit. Dan volgt een overzicht van die Staten of Statongrocpen, met welke onze handelsbetrekkingen van ge wicht zijn. De tweede algemeene vergade ring werd 'si-iddags gehouden, onder leidinr van mr. Pijn acker Hordijk. Do vergadering we rt bijgewoond door den burgemeester dor Hoofd stad, die met applaus werd begroot. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren be handeld., kwam aan iliet woord do heer A. van der Schaaf, directeur van de avondschool der Vereeniging „Handelsonderwijs" te Amsterdam, dio do vraag behandelde „Hoe moet het han delsonderwijs ingericht zijn voor die jongelie den, we'ko na hot verlaten dor gewone lagere school op een kantoor geplaatst zijn?'' Na eenig debat behandelde dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, to Winschoten, de vraag: „Welk handelsonderwijs kan worden ge geven aan reeds in het bedrijf werkzame kleine burgerlieden, winkeliers en ambaoht->lieden7" Ook on zijn inleidin<», die met daverend applaus werd Degroot, Tolgde debat. Do voorzitter bracht na afloop der behande ling van deze beide vraagpunten, eon woord van hartelijken dank ann dr. Bos, die het initiatief tot dit congres heeft genomen, en voorts «aan do heeren dr. Hulsmann. mr. Tjeenk Willink, Van der Schaaf en oissevain, dio zich voor do organisatio van hot congres veel moeit© had den gegeven. Nadat de heer Goedhart den voor zitter voor zijne leiding had bedankt, sloot deze do vergadering met den wensch, dat spoedig een tweede congres zou bijeenkomen. Do bond secretaris van Patrimonium deelt o. a. aan do afdeelingen mode: 1. dal door het verbonds bestuur besloten is tot vorming van een commissi© tot het in nader© studie nomen van hot pensioenvraag- stuk, ook aan de liand van het door het vo rig© ministerie ingediend© wetsontwerp-ouder domspensioen, en dat de hoeren P. v. Vliet t© Rijswijk, mr. H. Okma te Snoek eai mr. H. do Bie te Zwolle het lidm.oat schap dezer commissie hebben aanvaard. 2. verder, dat in samenwerking mot do patroonsvereoniging Boaa een commissi o is aangewezen tot het overzien dor verschillen de verzekeringswetten, ongevallen-, ziekte-en ouderdomsverzekering, inzonderheid voorden landbouw. Namens Patrimonium hebben voor deze commissi© hot lidmaatschap aanvaard do heeren J v. d. Molen, to Leeuwarden, ds. H. Ledeboer te Breedevoort en mr. A. A. de Veer te Middelburg. Namens, Boaz zijn aangewezen do hoeren mr. H. W. Hovy te Loosduinen, H. van Na men te Zwijndreoht en J. van Leeuwen te Leiderdorp. Meeting t© Delft. Het Algem. Nederl. Werkliedenverbond beeft op Zondag 24 September a. s.. 's voorin. 12£ uur in hot Agnetapark te Delft een meeting georgani seerd, waar door nader aan te kondigen spre kers do wenachclii'kheid zal worden betoogd dat nu eindelijk eens een pensioensregeling voor de werklieden ibot stand kome, alsmede van de uitbreiding van de Ongevallen web tot arbeiders i i land- en tuinbouw. Op aanstichting van do Leideehe etu- dentenafdooling van het Algemeen Neder- landsch Verbond zal van 18 tot 30 Septem ber een vacan tiecursus voor vreemdelingen studenten te Leiden worden gegeven. De heeren professoren drs. P. J. Blok, G. Kalff en J. Verdam hebben zich welwillend bereid verklaard in dien cursus de volgende onderwerpen te behandelen Dr. Blok„de Betrekkingen tusschen Noord- en Zuid-Nederland in de 17e en 18e eeuw". Dr. Kalff„de Nederlandsche letterkun de der zeventiende eenw, en Dr. Verdam„Hooft, Huygons en Rei- naert". Vele Vlaamsche studenten zullen dien cursus bijtonen en grootendeels bij hunne Leidsche collega's oen gastvrij onderkomen vinden. Naar do N. R. Ot. verneemt zal dezen winter te Rotterdam eon „Operotten und Possen-Ensemble" zich vestigen, dat gere geld voorstellingen zal geven in deai Tivoli- schouwburg. Directeur is de heer Granzow, die niet artiesten van verschillende Duitse'ie thea ters contract heeft gesloten ,en met een ro- pertoir van nieuwe stukken komt: Flotte Weibor, Stabstrompeter etc. De eerste voorstelling is bepaald op 1 October. Van Rotterdam uit zal de heer Granzow verschillende rieden van ons land bezoeken. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren heeft aan de gemeentebesturen, onder dagteekening van 28 Aug., eon circulaire verzonden met een schema van het plan voor do vanwege dien bond in den nazomer vau 1906 te Am sterdam te houden tentoonstelling op ge meentelijk administratief gebied. Hot bestuur deelt mede, dat het gemeen tebestuur van Amsterdam reeds van zijne belangstelling heeft doen blijken, dloor voor deze tentoonstelling eene zaal ter beschik king van den bond te stellen, en het durft vertrouwen, dat de gemeente bes tuien aan het welslagen der tentoonstelling zullen wil den medewerken, door het toekennen eener geldelijke bijdrage. Volgens liet plan zal de tentoonstelling omvatten de rubriekenbevolking, burge- 1 ijk-© stand, belastingen, financiën, gemeen tebedrijven, aichief en algemeene zaken. Rembrandt zal voortaan de wate ren doorklieven. Het stoomschip in aanbouw voor de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam zal nl. met het oog op de herdenking in 190J van den 300stciu gebooitedag van den grooten schilder em ter eere van dezen „Rembrandt" worden gedoopt. Door den vice-consul to St. Paul wordt do aandacht gevest 'gd op het feit, dait Ne derlanders vóór ©enigen tijd als landverhui zers naar Noordwest Canada (Winnipeg) en andere plaatsen vertrokken, zeer teleurge steld die streek weder hebben verlaten. Aan hen, die voornemens mochten zijn naar Canada te em'greeren, wordt daarom groote omzichtigheid aanbevolen. L uiteulandsche frankeer zegels. Do quaestie van do invoering van een wereldpostzegel heeft reeds vele pennen in beweging gebracht; de bezwaren tegen de invoering zijn echter van zoo'n overwegen den aard, dat vermoedelijk deze wensch nog lang onvervuld zal blijven Ten einde aan dat bezwaar zooveel moge lijk tegemo.t te komen en het publiek gele genheid te geven in brieven naar het buiten land een frankeerzegel voor antwoord in te sluiten, werd door don directeur-generaal aan verschil lende Kamers van Koophandel ge vraagd welke buitenlandschc zegetls bij voor keur gewonscht werden, ten einde deze aan do postkantoren verkrijgbaar te stellen. De volgende buitenlaiidsche frankeerzegels kunnen nu aan alle kantoren der posterijen aangevraagd worden, naar de N. R. meldt Nederl. Ooat-Indië van 10 en 15 cent Curasao van lo en van 12J cent-, België van 20 centimes; Frankrijk van 25 centimes; Zwitserland v.an 25 centimes; Duitschland van 20 pfennig, Groot-Brittannië en Ierland van 21 ponnyRusland van 10 kopeken Oostenrijk van 25 heller, terwijl binnenkort ook frankeerzegels van de Vereenigde Staten van Nooró-Amerika, ter waarde van 5 Ame- rikaansche centen verkrijgbaar zullen wor den gestold. De ~riis der koloniale zegels komt overeen met de daarop uitgedrukte waarde, d:c der Belgische is 10 cent en van de overige soorten 13 cent per stuk. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft zij|ne goedkeuring ge hecht aan do ontwerp-w'interddenstregoling der Staatsspoorwegen. De doodslag te 's Grave n- hage Eenige personen zullen bij den pre sident en de leden van de Haagsche recht bank tusschen beide komen ten behoeve van Geert Westerhoff, die Zateidagavond K«arel van Leeuwen doodschoot. Zij willen een on derzoek uitlokken naar de moraliteit van den verslagene, die zelf aanleiding heeft gegeven tot het gebeurde en anderen met mishande ling, zelfs met doodslag heeft gedreigd. Dat h e e r 1 ij k e Limburg! Uit Maastricht wordt aan de L. K. gemeld Een bandietenbende heeft ter gelegenheid van de St. Pioterskermis op het naburige St. Pieter huis gehouden, als wellicht nooit ge beurd is. Naast het Stadspark kreeg gewoonweg iede re voorbijganger een pak slaag, ja zelfs zijn er onder die bloedig verwond werden. Midden op den weg had zich de bende, plus minus 10 man sterk, opgesteld, en zon der de allerminste aanleiding werd iedereen afgeranseld. Achter de villa van den heer Loenst waa het nog erger; daar werd door een drietal bandieten van hetzelfde soort een vrijend paartje overvallen, de jongeling vreeselijk af gerost, zoodat hij om hulp moest gaan roepen, van welke gelegenheid de kerels gebruik maakten om heb meisje op de walgelijkste wijze aan te randen. Ook op den Deken te St. Pieter was het niet pluis. Hier werd eveneens iedereen zonder de allerminste aanleiding verwond, hoogstwaar schijnlijk door dezelfde bende. Twee persoontjes, met twee zeer schilder achtige bijinamen, schijnen aan de mishande- lingeq niet vreemd te zijin. Het is te hopen, dat dit zoodje voor langen t'jd wordt onschadelijk gemaakt, want de tijd der roofridders, die aan de tweesprongen der wegen dagen, zullen toch wel voorbij behoo ren te zijn voor Maastricht. In het Roermondsche veld onder Roer mond. had gisterenavond omstreeks 7 ure een bloedig drama plaats. Op den Gebroekerweg teen J. B. P., van zijn werk huiswaarts keerde, ontmoette hij zijn halven broeder Jos. P. Eerstgenoemde deed aan laatstgenoemde den goeden avond groet, deze laatste in plaats van dien groet te beantwoorden, haalde een revolver te voor schijn en loste een schot op den eerste, het welk echter zijn doel miste. Toen «Jos. P. een tweede schot wilde lossen, sprong zijn broeder op hem toe, p«akt© zijne hand waarin hij den revolver vast had, en duwde hem vervolgens achterover op den grond. Alstoen ontstond tusschen hen een verwoe de worsteling. Intnssohen kwam de 14-jarige zoon van J- B. P. te hulp, en slaagde met veel moeite er in den woesteling in bedwang te houden totdat de on tboden marechaussées der briga de alhier aankwamen, hem arresteerde en naar hunne kazerne overt>rachten. Jos. P., die bij de worsteling verschillende wonden aan het hoofd had bekomen en beide oogen dik opgezwollen had, was onkenbaar doordat zijn aangezicht met bloed en slijk was overdekt. Jos. P. werd daarna door broeders Camilia- nen per draagbaar naar hunne kliniek ever- gebracht, om daar le worden verbonden en verpleegd. Naar rien verneemt zouden de geestver mogens van Jos. P. niet normaal zijn. (L. K.) De moord te Tilburg. Uit hoti te Tilburg door den commissaris van politie ingestelde onderzoek in zake den aldaar ge- pleegden moord is het volgeaide gebleken Omstreeks twee uur in den nacht keerden zekere Jansen en zijne vrouw, in ge^l/chap van L. van den Broek, allen wonende in de Oranjestraat, luid zingende van de kermis huiswaarts. Bij het eeht.paar Jansen woonde als kostganger zekere Yan de Pol, die reeds geruimen tijd met Van den Broek op ge spannen voet leefde. Beiden, onder invloed van sterkendrank, geraakten toen in twist., waarin; v. d. P. een mes te voorschijn haalde en het zijn tegenstander tot tweemaal toe in de rechterborst stak. Terstond werd de politie gewaarschuwd en geestelijke en geneeskundige hulp ingeroe pen. Deze laatste kon echter niet meer ba ten Een kwartier later gaf de ongelukkige na veel bloedverlies den geest. Denzelfden nacht werden het echtpaar J. en v. d. P. gearresteerd. In de woning van J nam de politie een met bloed bevlekt knipmes in beslag. Om één uur kwam de justitie uit Breda tot het houden van de lijkschouwing in het Gasthuis. Daarbij bleek, dat twee ribben en de daarachter liggende long geheel waren doorsteken. Het onderzoek, dat inmiddels verder werd voortgezet, heeft geleid tot het vermoeden, dat v. d. P. de dader is. Jansen en zijne vrouw zijn dan ook in den loop v«an den dag op vrije voeten gesteld. De vermoedelijke dader is 24 jaar en staat ongunstig bekend. Zijne moeder, die niet met hem samenwoonde, had hij voor eenige jaren bijna twee vingers afgesneden. Ook de verslagene, 22 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, stond niet gunstig aan geschreven. Alweer een moord. In den naolit van Donderdag op Vrijdag kwamen de zoon en de dochter van een landbouwer te Lom beek van een naburige kermis, die zij bij bloed verwanten hadden gevierd. In de keuken hunner waning gekomen, ging de zoon naar buiten om een glas water te drinken, cn gedurende dien tijd sloop een onbekende het vertrek binnen, waar het meisje zich bevond. Haa»- hulpgeroep joeg den indringer op de vlucht, doch hij verschool zich achter oen graanmijt. De broeder en ook de dienstbo den, die door het gerucht gewekt) waren, zochten naar hem, terwijl het meisje op den deurdrempel stond. Eensklaps klonk een schot; het meisje kreeg de lading in de borst en stortte doo- dielijk gewond neer. De dader is, ondanks alle zoeken, onvind baar gebleven. 'sHert. Ct. Aanslagopeen veldwachter. Te Geldermalsen is gisterennacht een schot gelost op den surveilieerenden gemeenteveld wachter. Deze werd gelukkig niet getroffen. De politde ia den dader op het spoor,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2