KOLONIËN. BINNENLAND. Mandsjoerije door de Japanscbe en de Rus sische troepen is een tijdruimte van achttien maanden bepaald. Deze ontruiming behoeft dus eerst den 5en Maart 1907 voltooid te zijn. Waarschijnlijk zullen do verder© bepa lingen, welker u'tvoonng een zekeren tijd vordert, eveneens geregeld zijn tegen het tijd- stip, waarop Mandsjoerije weder geheel in hot bestuur van China zal zijn overgegaan: na melijk do regeling van de spoorwegkwestie», de gronsregeling van Sachalin, de uitlevering '•'«li de krijgsgevangenen, het sluiten van de bandels- en visscherijverdragen. Een gerui- men tijd zal ook do vaststelling cischen van de voor het onderhoud van de gevangenen en gewonden uitgegeven en te vergoeden bedra gen, omdat deze vereffening moot geschieden op grond van b- hoorlijke bewijsstukken. De uitvoering van het vredesverdrag zal dus niet slechts een tijdroovende, maar ook een moeite- volle arbeid zijn. De lieer von Martens heeft in een inter view verklaard, dat uit- het pas ouderteekend© verdrag duidelijk blijkt, dat Rusland voor 't- oogenblik heeft afgezien van een© groot- scho jxilitiek in de afgelegen en onbekende streken van het verre oosten. Hij is persoon lijk overtuigd, dat Rusland zonder leedwezen don toestand zal aanvaarden en dat het zijne krachten zal samentrekken voor een nieuwen strijd, die geleverd zal worden niet. op de slagvelden, maar op het gebied van den ar beid en "an den politieken en socialen voor uitgang. Petersburg, 7 Sept. In de kathedraal van het Groot© Paleis te Peterhof werd heden naar aanleiding van het sluiten van den vrede een plechtig Te Deum gehouden, waarbij de Czaar, <lc Czarina, de Keizerin-Moeder, de Koningin van Griekenland, grootvorsten, grootvorstinnen en andere hoogwaardigheids- bek lecders tegenwoordig waren. Tokio, 5 Sept. Na den aanval op het ge bouw va u het regeeringsorgaan Kokoemin, trok de menigte naar de ambtswoning van den minister van binnenlandscho zaken, overmande de politie, die het gebouw be waakte», en stak het in brand. Het volk be dreigde eveneens de woningen der andere ministers met oen aanval, doch werd door de politic verhinderd verder schade aan te richten. 7 uur nam. Juiste cijfers betreffende de dooden en gewonden bij de gevechten in de buurt van de ministerwoning zijn nog niet te geven. Bekend is, dat een man gedood en veertien doodelijk gewond werden. Een man uit de menigte zeide, dat men het hui* in brand gestoken had, om de aan dacht ven den Mikado te vestigen, op de on tevreden beid over do vredesvoorwaarden, en om hcan te bewegon do ratificatie van het verdrag te weigiren. Halftien 's avonds. De stad is nog in oproer. De menigte vernielde elf politie- posthiüzcn in de buitenwijken. Do hoofd straten zijn vol benden schreeuwende oproer makers Detachementen der keizerlijke garde zijn uitgezondenhet tramverkeer is ge staakt. Do stad is een tooneel van allerhe vigste opwinding. Het is nog niet mogelijk de boteekenis van de gebeurtenissen van heden nauwkeurig uit te maken. Tokio, 6 Sept. Zeven uur voormiddags. Na middernacht werd ecu nieuwe aanval gedaan op het bureau van de Kokoemin. De politie dreef de menigte uiteen. Detachemonten van de nationale garde werden in den nacht op geroepen 3 uur namiddags. Sedert gistermiddag zijn 200 personen in hechtenis genomen. Sommi gen tie- aangehoudenen werden heden mor gen losgelaten, uit vrees voor pogingen lot hun ontzet. Tokio, 6 Sept. Het volk vernielde gister nacht twee groote politie-bureau'a en om streeks vijftien kleine politic-wachthuizen. Do menigte stak in don nacht van Woens dag tun ohriste'ijke kerken en een zendings school in brand. Niemand werd gewond. De vreemde gcoantschapsgebouwen worden door troepen bewaakt. Heden avond om negen uur is bij keizer lijk besluit de staat van beleg in Tokio afge kondigd. De onlusten zijn opnieuw begon nen. Tokio, 7 Sept. De garnizoens-oommandant, generaal .-'akooma, heeft een© proclamatie uitgevaardigd, die het volk waarschuwt zich van oproer to onthouden. De dag van liedon is rustig voorbijgegaan in Tokio, maar mou bericht, dat er oproer is voorgekomen in Chiba, waar hot gebouw van den prefectuur en ïieti behiÉAingkautoor moeten zijn ver brand. De u t*v© van het dagblad Nirokoe is ge schorst. LondenS Sept. De Daily Telegraph be richt uit TokioDo aanleiding tot de onge regeldheden was de gevangenneming van vijf leiders der openbare meening, dio Maandag plaats had. Eene verontwaardig!ngs-meoting was Dins dag belegd, toen een menigte van 100,uOO personen, dio nationalo vlaggen droegen, met zwarte linten behaugon, in liet Hilnya-park bijeenkwamen. Leden van het parlement voerden hier het woord. Er word besloten aan Oyama te semen en hem aan te spor m den strijd voort te zetten en niet het ver drag, <lat ceno nationale schande is, te aan vaarden. Ook werd besloten den geheimen raad te verzoeken, den Keizer te ad viseer cji, om het verdrag nu t te bekrachtigen. Nadat, zij het park had verlaten, vernam de menigte, dat graaf Katsoera en het hojfd der politie in do woning van den minister van binncnlandsche zaken waren, die uairip werd aangevallen. Do rust verstorende elementen bestonden hoofdzakelijk uit fanatieke Soshi's, die door volksmenners waren gehuurd. Duizenden stu denten voegden zich bij do oproerlingen Over dag was het Woensdag bijzonder rustig. Dinsdagavond word ceno vergadering van vertegenwoordigers van alle partijen gehou den, waarin besloten word memoricn te zen den aan den Keizer, dei» geheimen raad en den rijksdag om aan te dringen, dat de rati ficatie aan het vredesverdrag zal worden ont houden. en eene nationale beweging door bet geheelc rijk te organisecren. Woensdagavond zijn woeste tooneelcn voor gekomen. Op gebouwen langs de tramlijnon werd gevuurd, oen groot politiebureau ging in vlammen op. Bereden troepen vielen bet volk aan. Men bericht, dat het doel vaa> de menigte was de stad van licht te berooven en dan do gevangenen te bevrijden. Woensdag werd eene kabinetsvergadering in het paleis gehouden. Do minister-president gaf zich daarheen ouder goleide van eaval- lerie. Allerlei v In Juni 1906 zal uit Amorika eene nieuwe en zeer krachtige Noordpool-expeditie vertrekken. Zij gaat uit van lieden, die aan de Yukon- rivier, in Alaska, wonen, wolke Noordelijk© bewoners natuurlijk veel belang bij het Pool- onderzoek hebben- Het zijn flinke zeevaarders e.n zij maken zich sterk te vinden wat anderen tot- dusverre tevergeefs zochten. vNaar het schijn},, zal er in de zaak- Cronier te Parijs geen failliet worden uitge sproken, omdat er op zijn naam geen enkele groote schuld op nrotcst- 1x:sta.at. De bestuur der der raffinaderij Say speculeerde altijd op den naam der erven Say. enz., nooit op zijn eigen naam, wanneer het groote speculaties betrof. vDe politie vai» Rastatt, Baden, maakt bekend, dat zij een verlaten automobiel heeft gevonden in een der voorsteden. 't- Is een wit geschilderd rijtuig, met twee plaatsen, zeer sierlijk, hebbende teil minste 7 a 8000 Mark waarde. De politie denkt, dat het rijtuig gestolen is en door dieven achtergelaten. vDe St. Cecilea-basiliek in Trastevere, Rome, is door brand vernield. vIn den nacht van Dinsdag op Woens dag brak aan boord van het Engelsche stoom schip ..Chatham", dat onderweg is van Midd- lcsborough naar Yokohama, in liet Suezka- naal brand uit. Het schip had een lading vaJi 70 ton dyna miet, aan boord, zoodat do brand een ver- schrikkelijken angst veroorzaakte. De beman ning werkte met de kracht van de wanhoop om de vlammen te beteugelen en te beletten, dat ze in aanraking met. het dynamiet zouden komen. Het verkeer in het kanaa1 was gestremd. De bemanning van andere schepen, die op veiligen afstand lagen, volgde in de grootste spanning den afloop van het drama, elk ©ogenblik verwachtte men het schip in de lucht te zien, vliegen. Toen dit oogenblik nabij scheen te zijn., ging de bemanning van de ..Chatham" aan land. Wonder boven wonder had er geen ontploffing plaats en langzamer hand doofde het vuur uit-, zonder het dyna miet te hebben bereikt. Het schip is zwaar beschadigd. OOST-INDIË. Blijkens een bij het departement van koloniën gister ontvangen telegram van den gouvernc ur-generaal van Atjeh en Onderhoo- righeden zijn bij nachtelijke aanvallen in de Gajoe-Loeos op do bivouaks Penampakan en Pasèr, zoomede in twee daarop gevolgde patrouille-gevechten gesneuveld twee Euro- peesche sergeanten, vijf inlandsche fuseliers en twee dwangarbeiders, terwijl gewond wer den twee luitenants, veertien inlandsche fu seliers en twee dwangarbeiders, en een ge weer Af. '95 verloren ging. De vijand liet 41 dooden. een achterlader, twaalf voor laders en een revolver liggen. De correspondent te Kotaradja van de Tel. seint: „In de Gajoe-landon is zwaar gjawond de luitenant J. H. W. Sikinan en werd' onbe duidend gewond luitenant W. van Holstj Pellekaan." De Radja van Goa. Eindelijk is ook de Radja van Goa ©enigszins uit den hoek gekomen. Op een schrijven van zijn jongeren broeder Kraong Bontouompo aan den regent van Bonthain van den 2den Juli jl. voegde ge noemde regent, die het schrijven niet geheel ©ubeautwoord wilde laten, den overbrenger veelbetoekenend toe: „ik vind het onaange naam niet te hooren en in ni ?ts gehoord te worden; ik heb toch ook school gegaau en beu in staat om raad te geven". De radja schijnt in deze woorden zooal niet een toezegging tot medewerking dan toch een teeken van toenadering van onzen regeJit te hebben gezien, althans hij zette de door zijn jongeren broeder ingeleide correspondentie voort op de volgende wijze: „Voorts deel ik den regent van Bonthain mede dat Banka mij verteld heeft, dat de regent zich beklaagd heeft (letterlijkeeuigs- zins ontevreden is) dat ik mij weinig om hem bekommer, omdat hij niet van mij hoort, veel minder bencht van mii ontvangt. Ik geef u gelijk als u over mij niet tevre den zijt, omdat ik u geen boodschap g&Lcm- dou heb, maar ik had, toen geen stellige han del ng, waarover ik u berichten moest, daar wij nog altijd gehoopt hebben een goede uit komst te mogen verwachten. Naar mijn mee ning is thans geen goeds meer van de Euro peanen (blanda's) te verwachten. Wanneer God het, belieft laten wij nu ons» gezinncu naar de binnenlanden vertrekken, omdat wij hier te dicht er bij zijn. Ook nog deel ik u mede om op uw hoede te zijn, daar er reeds iets voorgevallen isde regenten onder »ij,n bestuur worden door hem gewantrouwd. Het geen nu reeds gebleken is, is het volgende ..op den 8sten Juli werden de regenten van Boengoro en Labakkang naar Makassar op geroepen en bij aankomst aldaar in de gevan genis gezet". Op Donderdagavond den 14den Juli hoor den wij het bericht dat uw zoon Baloso met zijn schoonvader gearresteerd is gewordtn en van Labakkang opgebracht en Vrijdag werd de regent van Polombanking ook opgezocht. Van daar dat ik u niets anders weet te mel den dan dat hij wellicht overal de rust van do Is'amieten wil verstoren zoo ook het Isla misme. Ook nog do© ik u deze vraag„hoe is uwe (te uwent de) zienswijze bij onze geloofsge- nooten Islamieten ten opzichte van deze han delingen!" Geschreven te Djongaijer den 14den Juli 1905. Op zij. aan het hoofd, staat de hand Look o- ning van ..Hoessain", raja van Gowa. Het verdient opmerking dat zoowel te Bon. tihain als te Makassar werd geconstateerd, dat deze brief door dezelfde hand werd ge schreven als die van den jongeren broeder, zoodat op goeden grond mag worden aange nomen dat de radja van Goa geheel op de hoogte was van do pogingen zijner omgeving om onze getrouwe regenten van ons af te rukken. (B. N.) De Staatscourant van Vrijdag 8 Sep tember 1905 bevat de volgende Koninklijk© besluiten eervol vermeld bij afzonderlijke dagorder in Indië en Nederland tijdelijk do waarne mende ingenieur bij het mijnwezen in Ned.- Iudië P. Jansen, hebbende zich onderschei den bij den tocht door do Gajo- en Alaslan- den op 1 Juli 1904; de lichtwachter-inachinist bij de stoom- misthoorn aan do nieuwe sluis P. Wetraels- felder. gepensioneerd machinist, 2e klasse, is in gelijke berekking benoemd te Vlissingen, en in diens plaats te Nieuwesluis is aange steld J. van der Wal, machinist 2e kl. bij de Marinereserve wegens ziekte op disponibiliteit gesteld, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, de leerling consul J. Hulstkamp; op verzoek eervol ontslagen A. Nijland als schoolopziener in het district Utrecht; op verzoek eervol ontslagen, onder dank betuiging voor do door hem als zoodanig bewezen diensten, A. Korteweg als burge meester van Barendreeht en E. Hait&ma Mu iier als burgemeester van Winterswijk benoemd bij het korps „Scherpschutters- vereeniging Frederiksoord en omstreken", gemeente Vledder, tot lc luitenant-comman dant H. de Greeff, sergeant, en tot le luite nant, T. Vogel, sergeant-majoor; op verzoek eervol ontslagen A. van der Ley, te Arnhem, als bureel ambtenaar van den Rijkswaterstaat 3e klasse. Thans wordt officieel gemeld, dat H. M de Koningin het voornemen heeft zich 13 Sepc naar Maastricht te begeven (aan komst ongeveer 8 uur) ten einde op het ter rein nabij Heer dien dag de manoeuvres en liet daarop volgende defileercn der troepen bij te wonen. H. M. keert dienzelfden dag op het Loo terug. Air. Vcegens was heden bij H. M". de Koningin op het Loo ter beëediging. Het nieuwe departement zal den naam dragen vanDepartement van Landbouw, Nijverheid on Handel. Voorioopig blijft de af deeling Landbouw gevestigd op het Tournooiveld, do afdeeling Niiverheid en Handel in het Departement van Waterstaat en de afdeeling Arbeid, die mede deel uitmaakt van het Departement, in de Parkstraat. De nieuwe minister zal voorioopig zijn bureau vestigen in de Parkstraat. De minister van financiën maakt be kend. dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, uit Tubbergen, door tusscheukomst van een roomsch-katholiek priester, is ontvangen f 13,50. ter voldoening aan verschuldigd successierecht. Naar men van goed ingelichte zijde verneemt, is al het dezer dagen m „de Tele graaf" medegedeelde, betreffende een kabi- netsschrijven, dat door den minister van. Oorlog aan den inspecteur der infanterie zou zijn gericht, van a tot z verzonnen. Naar men verneemt is het dezer dagen door De Tel. vermelde bericht over een ver vanging van den raad-adviseur F. E. L. A. Abel door den referendaris A. I. Goudstra als hoofd van de afdeeling militie en schut terij in zooverre onjuist, dat van eenige op volging binnenkort geen sprake is. Alleen werd bij de bestemming van den kapitein Gnoustra voor zijp. tegenwoordige functie door den minister van Ooirlog ver leden jaar te kennen gegeven, dat „te zijner tijd" de heer G. de opvolger zou worden van den heer Abel. Geheel onjuist is heb verdere bericht van De Tel., dat do heer Groust-ra vervangen wordt door aan kapitein dor infanterie. Bij beschikking van den minister van marine is a'snog benoemd tot adelborst 2e klasse bij het Marine-instituut te Wilems- oord K. Bongaerts. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in het geval, dat een militair bij het re- serve-personleel der landmacht mocht zijn, aangenomen in een lagere» rang dan dien hij laatstelijk bij de landmacht bekleedde, de diensttijd in dien hoogeren rang in deze mede in aanmerk:ng zal komen als dienst tijd in den tegenwoordigen rang. Het militaire hospitaal te Schoonho ven wordt i.iet ingang van 1 October 1905 opgeheven en van af genoemden datum zal aldaar een ziekenkamer zijn gevestigd. De zieke militairen uit Schoonhoven moe ten, zoo nood:g, naar het militair hospitaal te Gouda worden geëvacueerd. De garnizoens-apotheek te Schoonhoven, wordt tot nader order in stand gehouden. Het getal ziekenoppasser-* bij het mil. hos pitaal te Deventer en te Gorinchem wordt met één vermeerderd. Kamerverkiezingen. Arnhem. Uitgebracht 5017 geldige stemmen. Hier van verkregen K. Eland (lib.) 2198. Mr. S. do Vries Cz (antir.) 1859. W. P. G. HelsdLngen (s.-d.) 960. Herstemming tussohen de heeren IC. Eland en Mr. S. de Vries Cz. Rotterdam I. Uitgebracht 5750 geldige stemmen. Hiervan verkregen S. van den Bergh (u.-lib.) 1899. mr. D. P. D. Fabius (a.-r 2331. H. Spiekman (s.-d.) 1520. Alzoo herstemming tussohen de heeren Van de n Bergh en Fabius. Rotterdam V. Uitgebracht 3693 geldige stemmen. Hiervan verkregen W. P G. Helsdingen (s.-d 494. J. van den Term (r.-k.) 1372. P. R. Mees (vrijz. dom.) 1827. Alzoo herstemming tusschen de heeren Mees en Van den Term. Breda. Men deelt aan Het Centrum mede. dat het bericht, dezer dagen in de pers verspreid, als zouden de heeren mr. M. van Dam en A. v. d. Kallen verklaard heb ben voor een Kamer-candidatuiur in het district Breda niet in aaumerking te willen komen te eenenmale onjuist is, althans wat den her-r Van Dam betreft. Er is dien. heer tot dusver geen candida- tuur aangeboden en dus kan er ook van een weigering geen sprake zijn. Ook den heer Van der Kallen is door de R. K. kiesvereeni- ging geen candidatuur geoffreerd. Zoolang do tegenwoordige afgevaardigde nog niet officieel zijn mandaat heeft neer gelegd zal de kiesvereeniging ook. geen stap pen doen. Aan den heer P. W. Sutorius te Am sterdam wordt het voornemen toegeschreven binnenkort het lidmaatschap van den ge meenteraad van de hoofdstad, dat hij sinds Juli 1895 bekleedt, neer te leggen. Een gespannen toestand. Het heeft Dinsdag in de raadsvergadering to Zaandam naar het schijnt nogal gespan nen, althans te oordeelen naar het verslag dat de Telegraaf er van geeft en dat als volgt luidt: „De meerderheid in den raad heeft het tegen verwachting aangedurfd den heer P Latenstein, dio 14 jaren een wethoudersctel bekleedt, niet langer waardig te keuren als wethouder te fungeeren. Afwezig wari d* heeren Latenstein en Mendels. De 17 uitge bracht© stemmen waren verdeeld als volgt E. G. Verkade 9 en P. Latenstein 8. De heer Vérkade verklaarde gebni'k te willen maken van den hem toegestane.! tijd van beraad. IV heer De Vries Btelt, zoodra de uitslag bckenu is, de volgende motie: „De raad der gemeente Zaandam, gilet- op den uitslag van de verkiezing voor ten wethouder, betreffende de vacature-Laten- stein tou zeerste betreurende en diep veront waardigd zijnde over de houding van een zoo groot aantal raadsleden, die vooral in de gegeven omstandigheden hun stem niet op den genoemden wethouder uitbrachten evenwel hopende, dat de heer Latenstein, niettegenstaande deze onheusche behande ling, zijn lidmaatschap van den raad niet zal neerleggen, gaat over tot de orde van den dag". De vergadering gaat dadelijik over tot stemming. De motie wordt verworpen met 9 tegen 8 stemmeu; voor de heeren De Vries, Raas, Ruijs, Van Heek, E. van de Stadt Czn., Van Pelt, Kamphuis en Van Heiningen; tegen de heerendr. E. van do Stadt Kzn., Windhcuwer, Visser, Verkade, Brinkman, Van Doesburgh, Eilmann, Smit en Pauw. De heer Van Pelt zegt het volgende„De uitslag der stemming heeft ons niet verrast, hoewel wij hadden gehoopt, dat de heeren het niet. zouden hebben aangedurfd, een man als den heer Latenstein te grieven en hem hum vertrouwen te ontzeggen. De heeren hebben de gevolgen voor hunne rekening te nemen evenals wij de daad aanvaarden. Wij, die voor de motie stemden, zien in het vermijden van eenig debat het bewijs, dat de heeren niet erg bereid zijn, om naar ons te luk teren, om te trachten door gemeen overleg het welzijn der gemeente te bevorde ren, en als het den heer Latenstein niet lust, verder hier als raadslid te zitten, dan zullen wij zijn voorbeeld volgen en eveneens ons ontslag nemen als lid van den raad. Wij zullen dan alhier niet terugkeeren voor en aleer de heeren ondubbelzinnige blijken heb ben gegeven van wel met ons te willen sa menwerken en niet meer van plan zijn ons met de dommekracht der stemming schaak mat te zetten." De voorzitter zegt, dat hij ook woorden van waardeering aan het adres van den heer Latenstein zou hebben gesproken, als het tijdstip daarvoor reeds gekomen was, dooh nu de heer Verkade den tijd van beraad heeft aanvaard, is het daarvoor nog niet de tijd. Aan de orde is nu de verkiezi ig van een tweeden wethouder, vacature-Pauw. Do heer Pauw wordt gekozen met 9 stem men, terwijl 8 stemmen zijn uitgebracht op den hoe? Latenstein. De heer P. Pauw verklaart de benoeming te aanvaarden. De heer Kamphuis constateert, dat de heeren de overwinning hebben behaald, door zich zei' te stemmen. De voorzittei* zegt, dat de stemming ge heim is. De heer Kamphui js repliceert, dat de stemming over de motie duidelijk licht heeft geworpen op de verdeeling der stemmen. De heer Visser roept„Dan. is ze met dat doel zeker gesteld Als de raad daarna overgaat tot het verkiezen van leden in commissiën, bedanken de anti-havenmannen telkens als hun blijkt, dat zij daarin zitting zullen nemen met ha venmannen. Op voorstel van den heer Baas worden daarop de verdere benoemingen aangehouden tot het onweer van de lucht is. Met vrij groote zekerheid kunnen wij mel den.. dat de heer Latenstein als raadslid zijn onts'ag zal nemen." In het afzonderlijk bijvoegsel „Versla gen en Rapporten", dat bij nommer 210 der Staatscourant wordt verzonden, is opgeno men onder No. 65. Uitslag van het in 1905 gehouden examea ter verkrijging van akten van be kwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres. No. 66. Tekst van het rapport der oom missie tot voorbereiding van de aanwijzing in 1905 van candidaat-ambtenaren voor den Indischen adrninistratioven dienst. Bi'i beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn, met ingang van 1 October 1905, aan zijn departement be noemd tot 1ste klerk de 2de klerken J. van der Boom en A. Pieters, en tot 2de klerk A. P. D. Moeter, te 's Gravonhage. Pensioen voor leeraren M. O. Door de Vereeniging van leeraren aan in richtingen van middelbaar onderwijs is in gesteld de volgende commissie van advies in zake de pensioenen voor leerarenM. Horn, Schiedam (voorzitter), J. M. Thiel, Amers foort (secretaris), D. Ingerman, Amsterdam, J J Meder, Utrecht, on dr. A. van Raait©, Dordrecht. Naar men verneemt heeft het hoofdbe stuur vau het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche gymnasiën aan deze commissie gevraagd, ook de pensioen belangen van leer aren aan gymnasia te willen behartigen. Te Hemelum (Fr.) heeft een behoeftige weduwe een aardigen Koniuginnediag ge maakt. De vrouw verjaart i ;et onze Konin gin, en nu had de feestcommissie aldaar aan eene der eerepoorten een bus doen plaatsen, met het opschrift„Denk aan de jarige"... (volgt naam). Bij liet openen van de bus bleek voor het oude vrouwtje een stevige penning bijeenverzameld. (N. v. d. D.) Door de heeren der Fundatie „van den Santheuvel SobW is aan het Doorgangs huis Jloenderloo" te Hoenderloo, de benoo- digde gelden voor eene school met onderwdj- zcrswor.ing toegezegd. Legaten. Door mejuffrouw B. E. Dijk, 28 Augustus j.l. overleden to Velp (G.), zijn dio volgende legaten vermaakt: Aan het Geuzengesticht, asyl voor oude zeelieden te Brielle, gesticht in 1872, f 8000; de stichting 's Hocrenloo te Ermelo. Ver- eeniging tot opvoeding verpleging van idioten, f 2000; de Prins Hendrikstichting te Den Eng bij Bennekom voor jeugdige blinden f 1000; de Prins Hendrikstichting te Esmond aan Zee f 3000; de Nederlandsche Hervormde Diaconie te Velp f 1000; de algemeene armen te Velp f 1000; het Ziekenhuis te Velp f 2000; de vereeniging Hulp in Nood te Velp f 1000; het Oude Mannen- en Vrouwenhuis Oos- terwolde te Velp f 2000 het Fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in Neder land f 4000; het Gesticht voor minvermogende ooglij ders te Utrecht f 10,000. Een strenge winter? Vroeger dan in andere jaren komen op Texel de trekvogels terug. Tal van gevleugelde winter- gasten, die anders pas terugkeeren in het begin van October, laten zich nu reeds zien, en er zijn er ondier, die nog het fraaie zomer kleed dragen. Zoo kan men op heb eiland thans Goudkivieten zien in hun bruiloft»- pakje, dat zich hier slechts bij hooge uit zondering vertoont. Zou die vroege terug keer op een strengen winter duiden? De electrise he tram in Rot terdam. De directie der Rotterdamsche Electrische Tramwegmaabsohappij heeft de diensturen vastgesteld van 's morgens 7 tot 's nachts 12 uur, en wel van 's morgens 7 tot 8 uur om de 10 minuten, van 's morgens 8 tot 12 uur en 's avonds van 10| tot 12 uur om de 5 minuten en van 's middags 12 tot 10£ uur 's avonds om de 4 minuten. Do diensttijd voor het personeel is be paald op 12 uur por dag met een dag vrij om de 5 dagen. Zoodra 15 wagens gearriveerd zijn (thans zijn er 13), zal de dienst op lijn A, de Park- lijn geopend worden. Stoompont Stavore uE n k- huizen. Wij lezen in do Leeuw Ct. Het na de indienststelliug, in 1900, der stoomponten tusschon Stavoren en Enkhui zen al dadelijk begonnen belangrijk goede renvervoer is sedert gaandeweg regelmatig toegenomen. Thans is het een aanhoudend) heen en weer varen tusschen genoemde plaat sen, om de met groote treinen daar aange brachte wagens te transporteeren. Voor een groot gedeelte is deze drukte een gevolg van den gunstigen aardiappeloogst iQ Friesland en is de uitbreiding zelve van do teelt van dit gewas in de laatste jaren op haar beurt oen gevolg van de zoo ver beterde transportgelegenlxeid door middel vau stoomponten niet Holland, België en nog ander© landlen. Zijn we wel onderricht, dan bedroeg in de laatste weken het getal der over en weer over gebrachte wagens gemiddeld ruim zevenhon derd per week en laat het zich aanzien, dat dib getal in het najaar nog belangrijker zal toenemen. Al meer en meer blijkt van hoe groot belang het in dienst stellen van deze stoom ponten van den beginne af voor den handel in Friesland is geweest, waarbij is gekomen een geest van samenwerking met den handel, die bij de diirectie van de Holla.ndsche IJze ren Spoorweg-maatschappij en haar lijn-amb- tcnaren blijkbaar voorzit en in Friesland op boogen prijs wordt gesteld. aGroepsvertegenwoordiging Staatsspoorwegen.. Bi» de op 1 Sep tember 11. gehouden stemming, zijn, ia de ver tegenwoordiging voor groep I (ambtenaren bij alle diensten van rang 1 tot en met rang 5) gekozen,, ibot leden J. Ferares, inspecteur te Rotterdam; J. H. Hamstra, opzichter te 's Hertogenbosch L. L. Nepperus, hoofdop zichter te Groningen; J. G. Nieuwenhuis, op zichter te Maastricht, en J. L. Huysinga, in specteur in algemeenen dienst, alhier; .tot plaatsvervangende ledenJ. G. Hühner, afdeelingchef der centrale controle, alhier; L. M. Vlaskamp, commies te Zwolle; J. de Priester, opzichter te Gouda; N. E. M. van Banning, commies te Maastricht; W. A. van Aalst, inspecteur der exploitatie te Rotter dam. Ontslag bij de E. N. E. T. Uit Haarlem wordt gemeld, dat met ingang vau 15 October a. s. weer 12 conducteurs en wagenvoerders worden ontslagen bij de elec trische spoor AmsterdamHaarlem, wegens inkrimping van den dienst. Een soldaat voor de klasse te zien staan als onder wijeer, zal zeer zeker wel tot de zeldzaamheden behooren. Een onderwijzer, nog in 's lands dienst, gaf giste ren te Nieuwbeerta (Gr.) proefles in zijn sold aten pakje. Geen wonder, dat de leerlin-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2