S°. 71. Tweed© Blad. 4de Jaargang. Zaterdag 9 September 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. FOORÏSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden Toor Amersfoort 1.25. Idem franco per post- 1./5. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeejingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telenhoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 0.7S. O.lB. Van 15 regels Elke regel meer Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement. Bene circnlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIÊ. Ter aanvulling van de, onlangs door ons uit de N. Hoer. Cl. overgenomen coneapon- dentie betreffende de landing bij Lena, out- leenett wij nog het volgeuae uit een bnet van een der correspoclenten van de Locomo tief; In den mor^ n van den 28. Juli dan wer- don de toebereidselen voor de landing be gonnen. Nadat de booten waren bemand, gingen zij naai' het aangewezen verzamelings- punt, een zwarte baak, gelegen op een ger.n- gen afstand ten noorden van Hr. Ms. Regen tes. Daar verzameld zijnde, opende* schepen het inleidingsbombardement. De grooto sche pen Hertog Hendrik, Regentes, de Ruijter en de Zeeland, die op 20 voet steken, lagen op 5 K.M. van den wal en hadden achter ook een anker uitgeworpen oon vast te liggen; dit was noodig voor het vuren. Meer naai den wal lagen op 2 K.M. daarvan de drie flottillevaartuigen. Het verst lagen de trans portschepen, die na het bombardement meer binnenwaarts verstoomden om het tweede en derde echelon gemakkelijker te doen de- barkeeren. Ten 7 uur ongeveer begonnen de vuur monden van liet oorlogsconoert. Een oorver- doovend vuur werd op de strandbentings af gegeven. De stoombarkassen en de bemande sloepeu stelden z.ch in beweging; een heel lichte nevel bedekte een weinig het uit zicht. Twaalfhonderd man werden in welin gerichte rijen van sloepen westwaarts ge sleept., een duidelijk kenbare boom werd eerst tot richtpunt genomen, waarop afgestuurd werd. Een oorbereide manoeuvre had niet zoo nietjes uitgevoerd kunnen worden als deze. Het was voor de Bonieren een schoon schouwspel gr.vtest als het voor ren niet be dorven was geweest door de regenbui van gram aten en later granaatkartetsen, waarop zij onthaald werden. Bijna drie kwartier duurde dat concert, de gevulde loopgraven waren later dan ook vol lijken en de uitwerking van het geschut vuur heeft de landing zeer vergemakkelijkt, dat is ontwijfelbaar. Hoe meer het strand naderbij kwam, hoe meer de aanvoerders in de gelegenheid wa ren hun object uit te kiezen. Na ruim drie kilometer gestoomd te hebben, werd een diepte van voet gelood; de flottieljevaar- tuigen was men steeds een weinig voorbij de sleepbootjes lieten los en keerden tusschon de vrijgelaten sloepen terug. Er stond niet veel zee, er moest geroeid wordenhetf marinegeschut der schepen bleef ondertus- schen doorvuren. De eeiie sloep was grooter of meer bemand dan de ander; daarmee werd rekening gehouden. Er was trouwens order gegeven om de sloepen niet te verlar ten voor dat het sein daartoe was opgela ten het sein was namelijk het schieten met een vuurpijl. Het moet opgemerkt wor den, dat er eene voorbeeldelooze orde heerschte. Iu algemeenen zin was de orde als volgt; geheel rechts waren de landings troepen van de Regentes en daarnaast links die van de Hendrik, dan volgden de maré chaussee en de oompaguiën van het 15e en het 19e bataljon, waarbij de kolonel de Lau- noy. De namen der offioieren der landmacht zijn alle in vroegere opgaven te vinden. Daar de landingsdivisie eerst later werd opgecom mandeerd konden de namen der officieren nog niet worden bekend gesteld. Hier vol gen zijcommandant de kapitein-luitenant ter zee S. Woldringh, ridder der militaire Willemsorde, de luitenant ter zee le klasse C. Kruys, de tweede idem Houwert (eervol vermeld), de eerste luitenant der mariniers Kymbal', dokter Breedveld van H. M. Re gentes en de luitenants ter zee Bloem, van Riemsdijk, ten Broeke Hoekstra en Zadel hof en de luitenant der mariniers Zeyler. De officieren van de marechaussee zijn de kapitein van Stipriaan Luiscius, de luite nants Darlang en. Duetry van Haeften. De landingsdivisie was eerst een ietsje vóór, maar toen de marechaussee met pagaaien meedeed eu de Ainboneezen hunne krijgslie deren aanhieven, kwamen zij in een lijn met hunne nevenlieden. Het geschutvuur zweeg toen de afstand van .het eerste echelon tot het strand 400 meter bedroeg. De Bonieren mochten wellicht gedemorali seerd wezen, toch hadden zij die verbazend slerke stellingen niet verlaten en hadden hunne munitie bewaard tot het moment waarop zij eene goede uitwerking van hunne projectielen konden verwachten. E|erst op 3000 .meter afstand openden zij als op com mando een moorddadig vuur uit lilas en ge weren; rechts en links van de sloepen sloe gen de kogels in en die het meemaakten» verwonderen zich over de weinige treffers. En steeds naderden de sloepen tot ook zij door'ondiep water over het strand schuur den. „Nu is het tijd op uit te stappen," riep de luitenant Pothast den mannen van zij a sloep toe; daar trof op eens een lilakogel dezen officier; hij bleef bijna op de plaate dood. De vuurpijl werd afgeschoten, ten kwart voor acht uur, de booten werden ver laten, allen sprongen in zee en snelden zoo gauw mogelijk door het water, dat eerst tot het onderlijf reikte, naar het aanvalspunt in kampong Benanog ruim honderd meter moest doorloopen worden onder het, vuur van den vijand, die in vijf versterkingen zat, nu duidsi'jk z chtbaar. i •<.- lan itugsdi- visie van de Regentes, waarbij de overste Woldringh, nam stormenderhand de meest rechtsche, twee andere daarnaast verdien door de landingsdivisie van de Hendrik en de marechaussee genomen, die hierbij 3 ge wonden bekwamende infanterie nam de rest. De genomen stelling is circa 253 meter lang; bezuiden daarvan liggen sawahs tot Badjoe en ten noordeu grenst Tippoloe. In een wip werd alles genomen en in hot hand gemeen, dat toen ontstond, werd' iedere vij and afgemaakt-. De loopgraven waren graf- kuilon geworden, t u westen van Badjoe in de sawavlakte lag, te oordeeleu naar het volk dat er van twee kanten kon komen, een we gen knoop ergens van dien kant werd een ruiteraanval gedaan, die afstiet op ouze in fanterie; 4 paarden werden buitgemaakt. Het regeeringstelegram, dat de lezer na tuurlijk al gelezen heeft, spreekt van 256 dooden. Dit getal kan beslist als to gering gewraakt worden; waarschijnlijk werd het tellen gestaakt toen het cijfer groot genoeg bevonden werd om van een groot succes te kunnen spreken. De infanterie trok naar het zuiden langs de sawah. Badoe werd zoo goed als verlaten bevonden de Nederlandsche driekleur werd op de wallen van de versterking geplant als teeken dat de eerste taak der expeditie vol bracht was; het was inmiddels 4 uur gewor den. Kolonel van Loenen seinde alO Augustus aan de regeeiring. 2 Augustus met gehoole macht uitgerukt (achtergelaten twoe compagnieën Watam- pone en landingsdivisie strandbdvak), rich ting Pasempa; in Vesaravijn tiental vijanden twee neergelegd, buit 2 beaumontgeweren 3 Augustus stelling Pasempa verkend en ge nomen, was door tiental vijand bezet, waar van 2 dooden in handenbuit zilveren ge schenken van vorst en contracten met gou vernement. 5 tot en met 6 Augustus marsch van Pasempa oyer Oewalang, Tandjong, Pa- longki, Oeloa, Mampotoe. Amati terug over Tandjong Kaloe naar Watampone. Van af 3 Augustus bevolking in kampongs en goedgezind. In bivak Palongki boden on derwerping aan Aroe Toea en Aroe Tanetbe rj Awang, leden hadat. Kolonel van Loenen seinde nader: 8 Aug boden onderwerping aan rijksbestuurder, tevens Arong Oedjong, Aroe Kanette ri At- tang en Aroe Tibodjong, alzoo 5 van 7 leden hadat in onderwerping. Gearresteerd en op gezonden naar Makassar Andi Wanrang Aroe Panili, zwager van den vorst. Tweede bevelhebber, die 7 dezer naar Balangnipa. vertrok tot opneming toestand, keerde 8 Augustus terug. Negeu Augustus vertrekt majoor de Vijs derwaarts met 1 compagnie tot onderwerping vijandelijke elementen Zuid-Oost. Boni. Gezondheidstoestand bevredigend. Een correspondent van het Soer. Hbl. be schrijft de waarde der sieraden in Boni. De gevangenneming van dien radja, zegt de cor respondent, brengt ons op den duur niet ver der, wel indien zij vergezeld gaat van of ge volgd wordt door het bemachtigen van de rijksornamenten of rijksinsignes, want bij Makassaren en Boegineezen geldt de regel wie de ornamenten of de voornaamste daar van in handen heeft, is vorst. De geringste inlander in het bezit dier voorwerpen kan zich steeds als vorst opwerpen en verzekerd zijn aanhang te zullen krijgen. Om dit goed te begrijpen moeten wij eenige eeuwen terug gaan. In oude tijden was Zuid-Celebes bewoond door nomadische stammen. Tal van thans nok bestaande gebruiken: schaking, het pa triarchaat, de verdeeling der kinderen, som mige vormen van bijgeloof en vooral het pa triarchale vereeren van den leider, het hoofd, den oudste, wijzen op dien vóórhisto- rischen toestand, welke men nog terug vindt bij sommige Alfoerstammen van Centraal- Ce lobes. Uit dien nomadentoestand ontstond hier en daar con phase van vaste nederzetting door het vinden van voorwerpen waaraan bovennatuurlijke kracht of wonderbare ga ven toegeschreven werden. Die fetischen van allerlei soort en vorm als de beschermgoden van dien stam aangemerkt en de plaatsen waar zij gevonden werden als hun woon plaatsen dus ook die van hen die bescher ming zochten aangemerkt, vormden den band d'ie alle leden verbond. Gewoonlijk was het één enkel voorwerp dat als bescherm geest of god werd vereerd, somwijlen waren het er twee of meer, maar steeds was een hot voornaamste. Dat voorwerp noemde men „gaoekang" in het Makassaarsch en „gaoe- keng" in het Boegineesch, afgeleid van „gaoc" d.i. daad, zaak, werk. Degoen die dit voorworp in het bezit had, werd als de be waarder van de l>eschermgeest, als de per soon die het in zijn macht had ramp en on heil over den stam te brengen ten zeerste vereerd en geacht en als de eerste be schouwd. Niet altijd was hij in staat alleen voor de gaoekang te waken, vandaar dat hij zich een helper koos, een bewaker, „pinati. De houder van de gaoekang zorgde er zoo veel mogelijk voor dat het voorwerp, waar aan hij zijn aanzien ontleende, in handen ziv ner erfgenamen bleef. Gelijk de mensch door medemenschen omgeven, vergezeld wordt, moest de gaoekang ook gezelschap hebben, van daar dat andere eveneens vreemdsoortige of "op geheimzinnige wijze gevonden zaken, er aan toegevoegd werden als gezellen, dienaren, slaven van de hoogste fetisoh, de oorspronke lijke gaoekang. Te zamen heetten zij „kalom- powaing" in het Makassaarsch en/ „araidjaang" in het Btoegineesch afgeleid van „lompo" en „radja", <u. i. groot. Het valt licht te begrijpen dat de „kalom- powang" en „aradjaang1" van lieverlede de insignes werden van dengeen die het opperste gezag in handen had, van den gebieder, van den vorst. Maar steeds bleef de „gaoekang" of „gaoekeng", het oorspronkelijke, het eerste, üheit hoogste teeken der vorstelijke waardig heid. xe dat bezat had per sé de hoogste macht in handen, hierom schaarde zich geheel de stam. Te 'sGravenhage is uit Indië bericht ontvangen, dat op 80-jarigeen leeftijd is over leden, de lieer J. P. Kohn, ridder M. W. O. en O. N. O., ritmeester-commandant v. cl. lijfwacht van Z. H. den Sultan van Djokjo- karta. De bij de nachtelijke aanvallen op de bivouaks in de Gajoe Loeos gesneuvelde Europeesche sergeanten zijn, naar men uit Batavia aan de N. R. Ct. seint, de sergean ten De Boer en Schmidgen. WEST-IN Dl Curasao, 16 Aug. Do vei'jaar dag van Hare Majesteit do Koningin ziou den 31en Augustus op de vol gende wijpe gevierd worden: 1 Bij zonsopgang zouden, op het vallen van een kanonschot van het fort Nassau, de vlaggen op de forten van dit eiland, op de openbare gebouwen en op de gouvernemouts- vaartuigen worden goheechen. 2. Gedurende den loop van den dag zou van het Waterfart een saluut gediaan wor den van honderd en één kanonschoten. 3. 's Voor middags om 8£ uur zou er door het garnizoen groote parade worden gehou den 4. 's Voormiddags om 10 uur zou de gou verneur ben gouvornemontshuize audiëntie verleenen. 5 's Namiddags om 8 uur zou door de mi litaire kapel eene muziekuitvoering worden gehouden. 6. Voor zoover de regelen van dienst het toelaten, zouden de gewone arrestanten wor den ontslagen. 7. Van gouvernemontswege zou aan het garnizoen, aan de maréchaussees en aan de verdere beambten en instellingen, zooals ge bruikelijk is, worden verstrekt versch rund- vlcesch, sigaren, bier of wijn of een daarmeo overeenkomend bedrag in geld. Bovendien werd een volksfeest gegeven door het bestuur van Curasao, bestaande in een Zeilwedstrijd, koordloopen boven heb wa ter, woratelen op een drijyend vlot, wedloop met hindernissen, uitdeeling van speelgoed en prenten aan de kinderen van de verschil lende armenscholen, ringsteken in cano's, wedstrijd in sloepen met vier en tfweeriemen, optocht met versierde rijtuigen, rijwielen en paarden, gondelvaart en tot slot een taptoe. De wraak. Men sohrijft uit Dinksper loo: De gemeenteraad heeft zich "Woensdag be zig gehouden met de onzen lezers bekende tooneelkwestie in het feestgebouw. Opgevoerd was „Een Raadszitting te Nieuw-Abdera'7 bij een bruiloftspartijde burgemeester achtte zioh beleedigd en ce houde-. van het gebouw kon van den bur gemeester geen permissie meer krijgen, om na 10 uur partijen te doon geven, of de dilettanten moesten vergiffenis vragen. Het raadslid Jagerink verzocht den bur gemeester nu om liedoelde beperking op tc heffen want kan de houder van bet gebouw helpen dat eenigo personen een grappig stukje gespeeld hadden? Heeft men .r we! ooit van gehoord, dat de houder van een gebouw, waar redevoeringen werden gehou den, critielc op de overheid, daarom >f?i cieel werd benadeeld of dat hem de rgun- ning werd ontnomen? De wethouder Ovink had 't druk over de beleediging, die autori teiten was aangedaan, en was van oordeel, dat excuses vragen noodig was. Het voorstel om de beperking op te heffen, werd met 6 tegen 1 stern verworpen. Yad. Stranding van da „Evertaen." Het Handelsblad schrijft hierover nog het volgende: Volgens do bepalingen bij onze marine kan, na een geval als zich in den nacht van 18 Augustus heeft voorgedaan, geen open bare commissie van onderzoek worden inge steld De commandant van het schip dient volgens de bestaande voorschriften een om standig verhaal van het gebeurde bij zijn onmiddellijkcn chef in, d. i. hier den com mandant van de marine te Amsterdam. Deze zendt de stukken, voorzien van zijn opmerking en zoo noodig van ophelderin gen, aan den minister. De minister kan een commissie benoemen, wier zittingen echter, evenmin als de rapporten, publiek zijn. De minister kan daarna den commandant voor dragen aan de Koningin voor ontheffing van zijn com mandement of, wanneer hij meant dat daartoe termen aanwezig zijn, dien commandant naar het Hooge Militaire Gerechtshof verwijzen. De oorzaken van de stranding van de „Evertsen" worden thans nagegaan en er is niet van den gebruikelijken en voorgeschre ven weg afgeweken. Toch moeten wij naar aanleiding van de bovenstaande door ons ontvangen inlichtin gen enkele opmerkingen maken. Wij twijfe len er met aan, dat geheel volgons de be- staande bepalingen een onderzoek plaats heeft, een onderzoek van welks resultaat echter alleen iets blijkt, wanneer na ver loop van tijd eenige straf er het gevolg van is. Daarom herhalen wij, dat juist thans ge bleken is, dat de bestaande bepalingen ten nadeele van onze marine werken, omdat het in de eerste plaats voor onze marine ge- wenscht is, dat het blijke dat er een onder zoek plaats heeft, dat men wete en spoedig wete hoe do stranding heeft kunnen plaats hebben. Wij weten hoe bitter onrechtvaardig door menigeen over onze kloeke marine geoor deeld wordt, hoe onbevoegden, zeiven niet in staat een vlot over een onzer grachten te roeien, den mond vol scherpe critiek heb ben. Juist dat onwetende gesmaal en die liiekelonde algemeenheden van nautische specialiteiten aan den wal nemen een eind, wanneer men weet, hoe elk ongeluk, dat .plaats heeft, onderzocht wordt, wanneer men een verslag van de resultaten van het on derzoek kan lezen en liegri-'pen kan, hoe het heeft kunnen geschieden. Wij weten zeer wel, dat vele officieren, wien een ongeluk overkomt, niet altijd de slechtste zijn, omdat het goed is een enke len keer iets te wagen, wanneer met dab wa ge iets bereikt kan worden. En juist zij, die durven wagen, loopen de meeste kansen èn voor sucoes, èn voor het omgekeerd. Wij weten echter ook hoe in Engeland ge handeld wordt indien een oommandant van een schip liet ongeluk heeft ernstige schade aan zijn bodem toe te brengen, wat uit den aard der zaak, bij de groote Engelsche marine zeer vaak gebeurt. Daar wordt oogenblikkelijk door een oom missie een onderzoek ingesteld en een uit voerig rapport van het gebeurde wordt openbaar gemaakt. Dat leidt geenszins tot vermindering van prestige of populariteit van marine-officieren, zelfs al wordt dan in het openbaar vaak eon officier van gebrek aan zeemanschap beschuldigd. Want in Enge land werpt men daardoor slechte blaam op wie werkelijk schuldig is, in Nederland denkt men zich bij ongelukken een heele serie on- bekwamen en wordt in het wilde en in het algemeen beschuldigd. Dat gaf ons aanleiding tot de opmerkin gen in ons avondblad van 30 Augustus en wij blijven hopen, dat die betreurenswaar dige stranding het goede gewolg zal hebben diat men het goede van meer openbaarheid ook in de voorschriften van onze marine zal erkennen. Natuurlijk wenschen wijl geen onderzoek, opdat oen zondebok gevonden worde, maar wel opdat geheel het volk verneme wat ge schied is. Want terwijl zij, die onze Konink lijke Marine van nabij kennen, volkomen overtuigd zijn dat een onpartijdig onder zoek plaate heeft en zonder aanzions des per- soons geoordeeld wordt, is het groote pu bliek minder goed op de hoogte. En daarom betreuren wij het dat dit publiok niet zoo danig ingelicht wordt, dat twijfel omtrent het grondige en doeltreffende aan het on derzoek ook bij hen niet buitengesloten blijft. Dat ook een Engelsch oorlogsschip op eigen kust van de ankerketting kan slaan is Zondag te Portsmouth bewezen, waar het reusachtige slagschip Dominion, 15600 bon metende, op drift kwam, doordien de ket ting, waarmede zij aan een boei gemeerd lag, knapte. Zoo spoedig mogelijk liet men op het onbostmu'bare en door de snelle stroom medegesleepte schip het tweede anker val len. Het slagschip zwaaide daarna om tegen de kanonneerboot Ant, dio met de bocd, waaraan zij gemeerd lag, werd losgeslagen en met de snelle stroom mededreef. Een jacht, dat nabij lag, zag daarna heti verder rondzwaaiende sahip op zich aanko men. Eenigo dames aan boord stonden doods angsten uit toen zij de reusachtige grijze massa op zich zagen aankomen. Het jacht werd half verbrijzeld „crumpledl up as a nutsheel-') en de bewoners moesten oogen blikkelijk op het oorlogsschip overgaan. Maar nog was de vernielingstocht van de Dominion niet afgeloopen, ziji sloeg nu tegen het jacht Alberta, van den Koning van En geland aan, waar o:n man verwond werd en dat zoo ernstig beschadigd werd, dat. het zeer twijfelachtig is of i j gerepareerd kan wor den. Hierna droef de Dominion met anker en al verder en strandde op oen modderbank. waar zij door 4 sloepbooten afgesleept werd. De St. Gertrudiskcrk te Geer- truidenberg. Sedert de commissie voor de dringend noodig geworden herstelling van genoemd kerkgebouw zich in Maart 1905 ge constitueerd had, is bij de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente aldaar voor dit doel aan giften en toezeggingen zóóveel ontvan gen, dat thans nog maar eene som van' f 10.000 ontbreekt. Deze som betreft de eigen lijke herstelling en het onderhoudsfonds, d'a/t aanwezig moet zijn vóórdat het werk van een behoorlijke herstelling en behoud van het monument kan tor hand genomen wor den. Tot zoolang dus zal zeker nog stoeds het overblijfsel van de vroegere kapel van St. Gertrudis, dat buiten het kerkgebouw is gelegen, r.am weer en wind moeten zijn blootgesteld. N. R. Cfc. Oudheidkamer. Uit Enschedé wordt gemeld, dat aldaar pogingen worden in het werk gesteld een oudheidkamer op te richten, ter verzameling van voorwerpen, die herinneren aan het vroegere volksleven in Twente. Tentoonstel ling voor Mode en Reform. Het comité van de tentoon stelling voor mode en reform, welke gehou den wordt van 1624 September a. s. in het Paleis voor Volksvlijt to Amsterdam, verzoekt ons mede te deelen dat het gebleken is dat bij velen de meening voor staat, dat reform hoofddoel der tentoonstel ling is. Daarom wenscht het or op te wijzen, dat inzendingen op de tentoonstelling zijn in gedeeld in tweeën-vijftig groepen, waarvan de reformkleeding is ingedeeld onder groep twee-en-veertig. Voorts dat de vakwodjstrijiden zeer belang rijk beloven te worden. Voor den openbaren wedstrijd in het snij den van een gekleede jas hebben zich 40 deelnemers aangemeld. Voor den openbaren wedstrijd in het snij- dien van een dames-taille slechte 5, waarvan het comité de inschrijving neg openstelt tot 16 September. Voor de coupeurswedstrijdon zijn 110 deel nemers ingeschreven. Voor de vervaardiging van kleedingstuk- ken 120 deelnemers. Wat de inschrijvingen betreft voor dameskleoding, als mantels, tailles, blouses, hoeden en reformkleeding, zijn het aantel inschrijvingen nog gering, terwijl toch belangrijke geldprijzen zijn uitgeloofd. Het comité stelt de inschrijvingen nog open tot 12 September, den dag van inleve ring der werkstukken. De vaandelwedstrijd daarentegen wordt zeer belangrijk, een 50-tal vaandels zijn reeds opgegeven, hiervoor kan nog ingeschreven worden tot 16 September. Inlichtingen verstrekken gaarne de heeren J. M. van Meegeren, voorzitter, Keizers gracht 406 en Chr. A. F. Anröchte, secreta ris, Jaoob van Campenstraat 56. Cider-bereiding. Do Londensohe oorrespondent van het Hbkk schrijft: Naar ik verneem zijn door dr.J. J. L. van Rijn, landbouw-consulent voor do pro vincie Friesland, in Engeland, in samenwer king met de „National Fruit and Cider In stitute", plannen ontworpen voor een in Ne derland te houden tentoonstelling van erondl- stoffon voor en producten van de Engelsche cider-industrie, welke h*'cr te lande, naar men weet, tot zeer groote hoogte is ontwik keld. inzonderheid in do provincies Somer set. Devonshire e. a. Deze tentoonstelling, welke zeer belang wekkende en leerzaam belooft te rijn, zal waarschijnlijk in hei begin van November te Amsterdam gehouden worden. Aireede is in Nederland een commissie voor do expo sitie waarvoor ook Nederlandsche cider- fabrikanten zullen kunnen inzenden ge vormd, terwijl de Nederlandsche regeering haar steun voor de onderneming heeft toe- gezegd. School- en Kerknieuw*. Notarieel Staatsexamen, 48 September. Geslaagd, eerste gedeelteJ. A. J. van Hees- wijk, te Breugel J. L. van der Harst, to Mid delburg L. Dekker, te Westmaas Group P. A. M. Koeken, to UtredhtA. I. Geelhoed, te Oude-Tonge. Tweede gedeelteA. H. J. de Ridder, te Eist; H. W. Ronbij, te Utreoht; A. van der 'Leeden, te Breda, en H. Holt us, te Arnhem. Den 22. October a. b. hoopt ds. P. E. Lugt, predikant bjj de Doopsgezinde gemeente te Winterswijk, zijn 40-jmrigo ambtsbediening te herdenken. Ds. Lugt aanvaarddo de evangeliebediening te Graft, vertrok vandaar naar IJlsl en deed 2 Juni 1878 te Winterswijk zijn intrede. De ZeerEerwaardo 'oter H. M. Schaep- man S. J. (St. Thoresia) vierde heden te 's-Gra- venhage rijn 2>jari.g priesterfeest. Van af 5 CVitober 1893 is pater Sohaepman kapelaan daar ter stede. Heden morgen werd in de kerk van de Heilige Theresia, in het West inde, een mis opgedragen. *6 Middags ten twee ure gaf do t'ubilaris een receptie in de pastorie aan de .aan, waar tal van personen en deputaten den beminden herder hunne getakwenschen kwamen aanbieden.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1