T""TT sr. 75. 4'" Jaargang. Donderdag 14 September 1905. BUITENLAND. KOLONIËN. 71X, TSCH DA z ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post. 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. 34;é Advertentiën, mededeolingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6> C®. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—B regelsf 0.75. Elke regel moer 0.15. Groot# letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het horhaald adverteeren in dit Blad bij aDonnemont Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. I Aan hendie met I October ZZ i. s. op dit blad inteekenen, Z- worden de nummers die ge- Z lurende de maand Septem- Z ler nog zullen verschijnen (OSTELOOS toegezonden. r Politiek Overzicht - Ie ontbinding van de unie tuaschen - Zweden en Noorwegen. I>e onderhandelingen, die te Karlstad tus- chen do gevolmachtigden van. Zweden en froorwegen worden gevoerd over de ontbin- I ling van de unie tusschen de beide staten, - Sjra, na gedxirende »nkele dagen te hebben I itilgestaan, gisteren weder begonnen. Dë rederzijcische gevolmachtigden hebben zich Z lien korten rusttijd ten nutte gemaakt, om heb hunne regceringen ruggespraak te ple- jen. Over den loop van deze onderhandelingen vordt stipte geheimhouding bewaard. Intus- ichen wordt vermoed, dat tot de korte pauze geslote is om aan de Zweedsche onderhan- ïelaars gelegenheid t© geven, over een tegen- rooi-stel van Noorwegen met hunne regee- ring te raadplegen. Do Zweden zijn met een '}£s bepaald onderhandelingsprogramma naar Karlsbad gezonden. Van die zijde kan dus geen nieuw punt te berde gebracht zijn: dat kan alleen van Noorweegsche zijde ge schied zijn. Van welken aard dit nieuwe voor stel is, daarover is natuurlijk evenmin zeker heid. De vertegenwoordiger van het Noor- iweegsclie blad Verdons Gang meent te we ten, dat de Norweegsch© gedelegeerden heb ben voorgesteld een overeenkomst to sluiten, waarbij aan een scheidsgerecht wordt opge dragen sommige punten van verschil, die zich bij de regeling van de ontbinding voor- idoen, uit te maken. Wat het voornaamste verschilpunt is, is geen geheim. De steen des aanstoots is het verlangen van Zweden, dat aan beide zijden van het zuidelijk gedeelte der grens tusschen de beide rijken een zeker gebied zal worden benaaJd, waarop de in de laatste jaren aan gelegde versterkingen niet gehandhaafd en nieuwe niet opgericht mogen worden. De hoogleeraar aan de universiteit te Upsala Nils Edèn noemt in zijn geschrift „Zweden's vredesprogramma en de- Skandinavische kri- sis" als „eerste voorwaarde" van Zweden om zich met Noorwegen over de ontbinding van de unio te verstaan, den eisch„Geene ves tingen aan de grens." Hij beweert, dat de in dit opzicht door Noorwegen genomen maatregelen eene rechtstreeksch© bedreiging in zich sluiten. In tegenstelling hiermee heeft do Verdcns Gang betoogd, dat de ver sterkingen aan de oostzijde van de Glommen en in de buurt van Frederiksbald zijn uit gevoerd om de toegangen tot de hoofdstad van Noorwegen te dekken. De Stockholmsche Aftonbladet stelt de versterkingen niet allen op gelijke lijn. De tot verdediging van do Glommenlinie opge richte werken bestaan uit een groot aantal open aardewerken van den eenvoudigsten aard. Die werken kunnen wel blijven be staan. Daarentegen zijn de versterkingen aan de grenslijn bedenkelijk voor Zweden. Bij Fredriksten bevinden zich drie, bij Dingsrud twee en bij Kongsvinger twee gepantserde forten. De overige versterkingen bestaan uit open batterijen. Verscheidene van de wer ken bij Fredriksten en bij Oerje kunnen met hun vuur tot diep in het Zweedsche gebied komen. Deze moeten verwijderd worden. De Aftonbladet schrijft „Eerst wanneer Noorwegen den loop van het geweer laat zakken, dien het thans tegen den rug van Zweden richt, verkrijgt Zweden een voldoenden waarborg er voor, dat het van die zijde niet door een verrassend onheil kan worden bedreigd. Als vreemde staat kan Zweden zich niet getroosten wat het als ver bonden staat kon doen. Zoolang een bonds- broeder het wapen in de hand hield, kon Zweden do zaak met kalmte aanzienmaar dat dezelfde man nu als vreemdeling met den vinger aan den trekker staat, doet een toestand ontstaan, die volstrekt aiet kan worden geduld. Zulk een toestand zou op den duur ontstemmend en vermoeiend moe ten werken en daarmede politieke nervosi teit teweeg brengen. En dan zouden nieuwe twistpunten te voorschijn kunnen komen. Daarom zijn de grensversterkingen onver- eonighaar met de nieuwe politieke toestan den, in zooverre dezo op vrede en goede ver standhouding moeten steunen." Noorwegen schijnt voor een deel gezind aan het verlangen van Zweden tegemoet te komen: het wil de versterkingen aan de Oerje-linie en bij Dingsrud slechten, maar houdt er aan vast, dat Kongsvinger tn Fre driksten als vestingen moeten blijven be staan. Dat zijn nationaal-bistorische monu menten Fredriksten is reeds vesting sedert den dertigjarigen oorlog en Kongsvinger se dert het einde van de 17e eeuw. Die vestin gen sloepen, zou zijn een smartelijke wond toebrengen aan het nationale gevoel in Noor wegen. Wanneer do Zweden opmerken, dat zij niets tegen het behoud van deze vestin gen als historische monumenten, hebben, ma-ar alleen verlangen, dat de moderne ge detacheerde forten zullen worden geslecht, dan voeren de Noorwegers daartegen aa.i dat daarmede de vestingen zouden ophouden middelen van bescherming der hoofdstad te zijn. Zoo is nu de stand van de zaak. Het zal noodig zijn naar een bemiddelend standpunt te zoeken, dat toenadering van beide kanten mogelijk maakt. Dat zal ook wel niet onmo gelijk zijn, als men van beide kanten de nationale gevoeligheid ontziet en het doel der scheiding in den minne, die in aller be lang is, in het oog houdt. Dultschland. Vorst Bülow heeft naast zijne waardighe den van rijkskanselier en minister-president nu ook den rang van generaal-majoor gekre gen. In don actieven dienst heeft hij gestaan als.tweede luitenant. Bij zijn overgang in den dienst der diplomatie werd hij overge plaatst bij de reserve van het te Bonn in garnizoen liggende huzaren-regiment, waarbij hij den oorlog van 1870/71 heeft meege maakt. In 1881 werd hij eerste luitenant, in 1891 kapitein; sedert heeft hij de hoo- gere rangen doorloopen. Berlijn13 Sept. Volgens den Reiclisan- zeiger zijn van lil tot 13 September !s mid dags 15 gevallen van cholera aangegeven, waarvan 4 met doodelijken afloop. Hamburg, 13 Sept. Officieel wordt be richt, dat- nieuwe gevallen van cholera hier niet zij.n voorgekomen. Oostenrijk. Met stille trom is eene verandering ge bracht in het Oosheivrijksoli© ministerie. De ministers van koophandel en van onderwijs, baron Call en Von Hartal, zijn van hunne functiën ontheven en vervangen door man nen, die eenvoudig met het bestuur van het departement- belast zijn. zonder titel en rang van minister: de eerste door graaf Leopold Auersperg, referendaris aan het ministerie van binnenlandsch© aaken, de tweede door baron Von Bienerth, vice-president van den onderwijsraad van Neder-Oostenrijk. Deze wijziging schijnt volstrekt geen poli tiek karakter te hebben. Graaf Auersperg en baron Rienerbh zijn steeds ambtenaren ge weest zonder politieke of nationale kleur; zij hebben steeds buiten den parlementairen strijd gestaan. Toch is men van meening, dat hunne opneming in het kabinet wel de gelijk een politiek doel heeft het zou eene aanwijzing zijn, dat baron Gautsch er aan denkt zijn kabinet in een parlementair mi nisterie te veranderen, zoodra de gelegenheid daartoe gunstig is. Het Oostenrijksche kabi net telt thans vier hoofden van departemen ten, die geen minister zijn; dat zijn even veel portefeuilles, waarover baron Gautsch kan beschikken ten- gelegener tdjd. Men verzekert, dat de rijksraad tegen 26 September zal worden bijeengeroepen. Hongarije. In Hongarije is eene plotselinge veran dering voorgekomen. Do Kroon keurde het radicale regeringsprogramma van liet kabi net-Fe jervary niet, goed. Baron Fejervary diende daarop, namens het- geheele kabinet, een verzoek om ontslag in, dat werd aange nomen. De officieel© mededeeling van dit ontslag zal den 15en September in den rijks- dag geschieden. Uit Weenen wordt hierover aan de Frankf. Ztg. bericht: „Tegenover de lezingen, die liet tegendeel beweren, moet worden volgehouden, dat Fejervary de voorloopige sanctie van het ge heel© hervorm in g3pr ogra m m ahet algemeen sbc-mreclit daaronder begrepen, reeds in Tachl gekregen had, maar dat nu. zooals zoo dikwijls bij de gewichtigste beslissingen in deze monarchie, eene plotselinge, misschien noodlottige omkeering is voorgekomen. Do laatste bemoeiingen hadden ten doel, Fejer vary met een besnoeid programma tot blij ven te bewegen, licit,geen Fejervary in over eenstemming met zijne ambtgonooten met de moeste beslistheid weigerde. Hoe nu do krisis zal zijn to ontwarren, is niet to over zien Hot kabinet zal misschien niet meer voor den rijksdag verschijnen. Het te ver vangen ia onmogelijk. Wanneer de Kroon niet besluit toch voor de coalitie te capitu leer en of dezo niet van haren eisch van hot Hongaarsch als commandotaal in het leger afziet,, waarop do kans gering is nu de Kroon terugwijkt, is het- mogelijk, dat Hon garije over enkele dagen reeds ao-nder regee ring en in oen bepaald onmogelijken toe stand zal zijn." Het schijnt, dat de minister-president in Oostenrijk, baron Von Gautsch, bezwaar had tegen de invoering van liet- ineen stemrecht in Hongarije, omdat dan de hervor ming van het- kiesrecht op dien grondslag in Oostenrijk op den duur niet zou kunnen wor den tegengehouden. Het zou hem gelukt- zijn tegenover de Hongaarscho ministers voor zijne bezwaren den Keizer te winnen. De val van het kabinet, waartegen do Hongaarscho onafhankelijkheidspartij een voorstel om heb in staat van boschuldiging te stellen in petto' had, zou dus aan Oosten rij kschen in vloed to wijten zijn. Rusland. De heer Witte, die eergisteren uit New- York is vertrokken met den Duitschen mail stoomer Kaiser Wilhelm n, wordt den 18en September te Parijs verwacht, waar mevrouw Witte, die te Aix-les-Bains heeft vertoefd terwijl haar echtgenoot- m Amerika was, hem zal opwachten- Hij zal slechts enkele dagen in Parijs blijven en is van plan zich met vrouw, dochter en kleinkind naar Ostende te begeven om daar ontspanning te zoeken van den moeielijkeu arbeid. De duur van zijn verblijf in Ostende is afhankelijk van het weder en van do bevelen uit Petersburg. Petersburg, 13 Sept. (Petcrsburgscb tele- graafagentschap.) Volgens mededeelingen van de „Handels- und Iudustrie-Zeitung" wordt de oogst der voornaamst© graansoor ten voor 1905 in 64 gouvernementen van Europeesch-Rusland aldus opgegevenwin tertarwe voor middelmatig, de andere graan soorten beneden het middelmatige. De oogst zal vermoedelijk ba dragen, uitgedrukt i.u millioenen peedwintertarwe 302, zomer- tarwe 433, winterrogge 920, haver 635, gerst 358. De onlangs medegedeelde opgaven van het statistische comité over den te verwachten oogst in 72 gouvernementen gelden voor den stand van het- gowas in het begin van Juli; volgens deze wordt de haveroogst op 721 mil li oen poed geschat. Tif lis, lJf Sept. De burgemeester en ver scheidene leden van den raad hebben hun ambt nedergelegd als protest tegen de bloe dige onderdrukking door de troepen van de betooging van 11 Sept. in het Raadhuis. Eene -deputatie van landlieden uit het -di strict Sangcsoer verzocht generaal Sji rink-in maatregelen te nemen tegen de oproerige Tartaren, die dorpen verwoesten en vrouwen rooven. Men protesteert vooral tegen de Tar- t-aarsche politic-ambtenaren, wier wijze van optreden het onmogelijk maakt dat- de be volking tof rust komt. De brandstichtingen en plunder'ngen in Balakliany en Bibi-Eybat hebben opgehou den in deze plaatsen heerscht thans rust. In Bakoe echter duren de brandstichtingen en het schieten voort. T if lis 13 Sept. De begrafenis van den ad judant-generaal prins Amilakhwari had gis teren plaats zonder incident. Een gisteren uit Schoeseha ontvangen offi cieel bericht noemt dè mededeeling onge- grond, dat Perzen de grens zijn overgegaan. Warschau. 13 Sept. Naar de „Kuryer Warozawski" meldt is in de Rurewacht en Sc6 n ouwestraat een groot wapenmagazijn ontdekt. Verscheidene personen zijn in hech tenis genomen. Men heeft- hier vermoedelijk met een geheele organisatie te doen. Helsingfors, Ij Sept. Gisteren namiddag om vijf uur werd in het gebouw van de brand weer een vergadering van duizend leden van do constitutioneel© part-ii van het geheele land gehouden. Om 8 uur kwam er een bevel van den gouverneur-generaal om de vergade ring to ontbinden anders zou geweld wor den gebruikt-. Tegelijk marcheerde eene ha ve compagnie soldaten in de zaal. Hierna ging de vergadering uiteen. Op de straat- stond eveneens eene compagnie. Bakoe, 12 Se< t. Sinds Zondag is eeniger- mate de rust teruggekeerd. Do fabrieken zijn echter nog gesloten. Japan. Het hof van appèl te Tokio heeft de inbe slagneming van een zevental stoomschepen, waaronder de Nederlandsch© stoomboot Wil- belmina, bekrachtigd. Yokohama, 13 Sept. (Standard). Na een: vergadering tegen den vrede werden gi stcien door eene oproerige menigte 14 politiewaclit- huizen vernield en in brand gestoken. Een inspecteur en 36 agenten van politie werden gewond. Twee compagnieën infanterie zijn uit Tokio gezonden. De vreemde consulaten en de voornaamste vreemde 1 i n ge nwijk e n wor den bewaakt. De toestand is nu rustiger. Japan en de Vereenigde Staten. Ie Frankf. Ztg. verklaarde do Jap.msche financieele agent Kaneko, dat hij met president Roosevelt de grondslagen voor oen handelspolitiek bondgenootschap van Amerika en Japan in het verre oosten heeft vastgesteld. Marokko. De Amerikaansche consul te Tanger, die een huis- gehuurd had in den omtrek van de stad, heeft gisteren naar Washington ge seind, dat hij binnen de stad terugkeerde, aangezien het te onveilig was in liet geberg te. Heb diplomatencorps heeft, bij Mohammed cd Torres gemeenschappelijk protest aange- teckend wegens den onhoudbaren boestand. Do Temps bericht-, dat de samenkomsten, die dr. Rosen en de heer Revoil hebben, steeds een bevredigenden loop nemen. Som migen van de vragen, die hangende zijn, zijn tot dusver nog volstrekt niet aangeroerd. Do beide onderhandelaars, die zeer hartelijk met elkaar omgaan, zijn overeengekomen een vol ledig stilzwijgen te bewaren over den inhoud van hunne besprekingen. Wanneer zij het later nuttig zullen achten, mededeelingen openbaar te maken, dan zullen zij ze gemeen schappelijk opstellen. Volgens het Petit Journal zijn dr. Rosen en de heer Revoil het over een aantal pun ten een3 geworden, inzonderheid over den zetel van de conferentie. Zij zal in Tanger geopend en vervolgens naar Madrid verlegd worden- Volgens de Liberté luidt het pro gramma van de conferentie aldus: 1. Aan de grens van Algerie en Marokko wordt eene politie gevormd, waarvan de kaders uitslui- :id vit Fransche officieren en onderofficie ren zijn samengesteld. 2. Tot- bescherming van de belangen der in Marokko gevestigde Europeanen wordt een internationaal politie korps opgerichtbij de samenstelling en de werkzaamheid van dat korps worden de rechten van Frankrijk in acht genomen. 3. Eene internationale politie beveiligt de Ma- rokkaansche kusten. 4. Tot regeling van do financiën van Marokko, wordt eene Marok- kaansche nationale bank opgericht, die met de andere leeningen ook de Duitsche leening van 10 millioen overneemt. 5. De Mohamme- daansche rechtspraak en do consulaatkwestie worden De vrede. Moeiden, 13 Sept. De generaals Oranowsky on Foekoesjima, de Russische en Japanse he gevolmachtigden voor de regeling van den wapenstilstand, kwamen heden te 10 uur bij een aan het Sjakoet-zoe-station, 10 M. be noorden Sjantoefoe. De regeling der bijzon derheden van den wapensti'stand zal vermoe delijk verscheidene dagen in beslag nemen. Een ernstige waarschuwing voor Rusland zoo noemt de Russ den oorlog met Japan. Wij hebben, zegt het blad, geen overwinnin gen behaald in dezen oorlog; maar hoe zwa re verliezen wij ook geleden hebben, moeten wii er ons toch- over verheugen, dat wij na de laatste dertig jaren, waarin onze binnen landsch 3 toestand van kwaad tot erger ge worden is. juist met Japan een oorlog hebben te voeren gehad, en niet met een tegenstan der aan onze Europeesche, onze westelijke grens. Wat- zou er van ons geworden zijn, indien onze krachten op de proef gesteld waren, niet in het verre oosten, maar op een oor logsterrein dichter in de buurt, niet tegen een staat, die pas door- de overwinningen, op ons behaald, een groote mogendheid gewor den is, maar bijv. tegen Duit-schland Wat de uitkomst geweest zou zijn van zulk een schok, bi? do omstandigheden die onze onge hoorde nederlagen in dezen oorlog na zich gesleent hebben, dat is te verschrikkelijk om er aan te denkenbet zou dan niet- moge lijk geweest zijn onze rampen te beperken. Wij zouden niet aan den hiel gewond zijn, maar verpletterd. Deze lijdensbeker is ons dus voorbijgegaan. Wij hebben een les ge had, en nog tijd om er gebruik van te ma ken. God straft ons niet, voorshands is Hij ons nog genadig. Maar als wij dit respijt ons niet ten nutte maken, onze tekortkomingen niet verbeteren, dan zal ons ook de straf wachten, en die straf zal dubbel verdiend zijn. New-York, 13 Sept. Baron Komoera is vandaag minder goed. De geneesheeren ga ven hem den raad- zijne reis naar huis uit te stellen. Eene specialiteit is uit Hot Springs (Virginia) ontboden, om hem te behandelen. New-York13 Sept. Baron Komoera lijdt aan febris typhoidea. Allerlei v- - President Roosevelt is eigenaar ge worden van de zetels, waarvan de heereu Witte en Komoera gedurende de vredescon ferentie te Portsmouth gebruik hebben ge maakt. Het je1 ©ele ameubloment van de vertrok ken, waarin de gevobnaohtigdeu bijeen kwa men., was gehuurd van n meubel-magazijn tc Washington. Deze heeft het na gebruik biji gedeelten verkocht aan personen, dio een souvernir van dë con for out ie wilden hebben. De tafel, waaraan de gevolmachtigden zaten, bracht f 485 op, elk dor stoelen f 100. Voor Amerika nog al schappelijk. v— Do post- en telegraafdienst van Korea is thans met de Japauscho vereenigd onder Japanscb opperbestuur, en ter herinnering daaraan zijn postzegels ter waarde van 3 sen uitgegeven. D;e postzegels zijn rood- van kleur, mot een dubbelen ring in het midden. Rechts ziet men het Koreaansche wapeneen pruirne- bloesem. en links de Japansche chrysanthe mum. Aan de boven- en de beneden-zijde ziet men een postduif. In het midden staat de waarde van den postzegel vermeld. Tot naricht van verzamelaars zij mede gedeeld, dat al de Koreaansche postzegels rijn ingetrokken en dus niet meer op de postkantoren te verkrijgen zijn. vHet stoomschip „Belgica" met- do oordpool-expeditie van don Hertog van Orleans aan boord, is Dinsdag te Ostende aangekomen. De Hertog, commandant De Gcrladho en de bemanning hebben in wolstand de reis volbracht. Zij kwam door de ijsbergen van Spitsbergen heen behoude-n naar Groenland on drong tot op 86 gr. Noorderbreedte door zoover als zelfs Nanoen niet is geweest. Het schip was eens bijma door liet ijs in gesloten, maar men kon tooh na zoa dagen de reds vervolgen. Door het ijs voortgedreven, ontdekte men t-oen een land, hetwelk Terr© de France werd! genoemd on daartegenover een kaap, waar aan men den naam Kaap Philippe gaf. vUit Tokio komt bericht, dat de Evan gelische Alliantie besloot geen schadevergoe ding te vragen voor hare beschadigde eigen dommen Japan's voorbeeld van ni et-inhaligheid trekt reeds. vEen wedstrijd van luchtschepen werd Maandag te Los Angelos, in California ge houden Maar de twoe mededingende luchtballons dreven over de bergen in plaats van terug te keeren naar het uitgangspunt en do wed strijd bleef onbeslist. OOST-INDIË. - Uit Batavia wordt aan het Handels blad geseind: De Vorst van Loewoe weigerde te voldoen aan eis chen in ons ultimatum gesteld. De troepen werden daarop geland en Pa- loppo genomen, na een hardnekkig verzet in den Missigit. Onzerzijds weinig verliezen. De correspondent der N. Ct. te Batavia seinde gisteren „Locwo© weigerde het ultimatum. Den 11. dezer zijn daarop geland een half bataljon en de landingsdi visie. Do hoofdplaat© Palopo werd goed verdedigd; zij, werd genomen. On- zijrzijds vier gewonden, onder wie de luite nant ter zee Ie klasse J. A. van Zadelhoff." Het blad ma«.H 'jy.v aaule'ding hiervan de volgende opmencingesL» „De kleine troepenmacht, uitgezonden om het wederspannige Loewoe tot onderwerping te brengen, heeft het eerste gedeelte van de haar opgedragen taak tot een goed einde gebracht. Ondanks het voorbeeld, 't welk heit van Boni voor oogen had, heeft het zelfbestuur gemeend zelfs toen de expeditionaire macht ter reede ,lag, in zijn verzet te moeten vol harden en het gestelde ultimatum verwor pen. In hoever het u't onwetendheid zijn weermiddelen overschatte of een zeker gevoel van eer het belette zijn zaak zander strijd op te geven, zouden wij niet weten to zeg- Van heel veel beteekenis schijnt het ver zet niet geweest te zijnwel zegt onze cor respondent, dat Palopo goed verdedigd werd, maar wanneer een hoofdplaats na een lan ding onder het vuur des vijands genomen wordt, met een verlies van niet meer dan vier gewonden mag wol eenigszins worden getwijfeld aan den ernst waarmede de ver dediging werd gevoerd. Over veel geweren schijnt de vorstin niet te beschikken te heb ben gehad.' Resident Brugman schatte het aantal op 200 maar een wik, dat inder daad met den wil is vervuld zijn onafhan kelijkheid te bewaren, kan zelfs met- nog geringer weermiddelen een aanvaller groote afbreuk doen. De heer Brugman noemt trou- ewns de menschen van Loewoe „laf' in tegen stelling met de Boniërs, die een krijgshaftig volk zijn." De groote vraag »s nu, wat of wij aan het bezit van Palopo zullen hebben en de be antwoording aaarvan is grooteudeels afhan kelijk va-n deze andere, of de vorstin met de rijkssieraden in onze handen is gevallen, dan wel of zij met medeneming van deze, het binnenland is ingevlucht. Voor het doel 't welk de Indische regeoring nastreeft, het vestigen van een bestendigen en ordelijken toestand in de vorstenlanden is het toch on ontbeerlijk, dat een naar het gevoelen van de bevolking volkomen wettig en bindend verdrag worde gesloten. Vooral ook is dit noodig met het oog op het streven der regeering om de Toradja- stammen ten noorden van het meer van l'os- so van Loewoe los te maken en geleidelijk weer onder 'liet direct gezag van onzen ver tegenwoordiger aan de Golf van Tomin» te brengen. Deskundigen achtten het overigens van gewicht, dat een bestuursambtenaar voor- gped te Palopo worde gevestigd, niet- enkel vanwege den invloed, dien Loewoe in Cen- traal-Celebes, maar ook van dien welken het op het Z.-Oostelijk schiereiland bozit, Nooit zal het gouvernement weten, wat daar ge beurt, zoolang het niet tc Palopo vertegen woordigd is. De groote activiteit door den bevelhebber der Celebesrexped'itie aan den dag gelegd, verdient alle bewondering. Sedert den 28. Juli op Bonisch grondgebial geland, werd. is Boni volkomen ten onder gebracht en van het Noorden tot het Zuiden in verschei den richtingen doorkruistis het nog nooit door Europeesche troepen bedwongen Wadjo tot reden gebracht en ontwapend, aan het verzet van Sidenreug en Adjatapparêng een gevoelige slag toegebracht en de hoofdplaats van Loewoe, dat eveneens nooit door een Europeesche troepenmacht betreden was, ver-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1