"BINNENLAND. overd. D»t alles in anderhalve maand tijds. De verwachting is alleszins te rechtvaar digen, dat een zoo snel, doeltreffend en daar bij tevens zoo humaan optreden een krach- tigen en blijvenden indruk op de bevolking van Z.-Celebes zal maken en orde en rust voor langen tijd zal helpen waarborgen. Vergeten mag echter niet worden, dat 't werk, dat inderdaad een reuzenwerk mag heeten, op lange na nog niet afgeloopen is. Het. verzet is nog niet overal gebroken (b.v. in Sidenreng niet) en veel zal nog afhangen van do wijze waarop het gewest na het be haalde succes zal worden gereorganiseerd Do correspondent te Batavia van de Tel. seint: Op het buurland „Kenajan" verkeert men in ernstige ongelegenheid, daar het volk sedert weken weigert te arbeiden en samen scholende bij den kraton, reebt vraagt bij den sultan van Djocjakaxta. Do Staatscourant van Donderdag 14 September 1905, bevat de volgende Kon. be sluiten: benoemd tot surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten on accijnzen L. J. de Langen, A. Volkmaars, J. N. Groustra, G. A. IT. Kluijtmans, H. W. Krop, N. Bey- derwellen, A. van Diermen, K. P. Vlaande ren on J A. Colenbrander. benoemd tot burgemeester der gemeente Stol wijk J. E. Immink, burgemeester der gemeen ten Kuinre on Blankenham, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoem- tlo betrokkingen benoemd tot ontvanger der registratie voor do gerechtelijke akten en der domeinen te Rot terdam, de heer J. Hoeflake, thans ontvanger der registratie en domeinen te Tiel benoemd, tot militie-tweede-luitenant, bij het wanen der infanterie bij het 2e regiment, de milicien-sergeant J. L. A. Qilekerken, van het korps bij het 9e regiment, de miliciens-sergeant P. C. Lagas, van het korps benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Harderwijk. D. J. H. van Tus senbroek, thans in gelijke betrekking te Voor schoten benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Haarlemmermeer. W. H. van Riel, thans commies der posterijen en telegra phic van de 3e klasse benoemd tot plaatsvervangers van den d.s- trictsveearts wien Teteringen als standplaats is aangewezen, P. J. 't Hooft te Almkerk, en J. A. Klauwers, te Tilburg De Koniegin te Maaetricht. H. M. de Koningin te Maas tricht. Even vóór 8 uur liep gisterenmor gen de Kon. trein te Maastricht binnen. Ter begroeting waren aau het station aan wezig do commissaris der Koningin, burge meester en wethouders, do inspecteur der staatsspoorwegen, de commandant der schut terij en de officieren van den generalen staf Vosmaer en Weber. De Koningin zag er opgewekt uit. Ziji droeg een zwart amazonenkleed en daarover heen een beige troisquarts laken mantel. Ook de beide hofdames waren in rijkostuum. H. M. sprak enkele woorden mot den heer Ruys do Becrenbrouck, richtte daarna het woord tot den burgemeester en verliet door de cerste-kiasse-wachtkamer, voor die gele genheid met planten versierd en door de eveneens met groen getooide vesribulo het station, waar do hofrijtuigen gereed stonden. De kapiteins W. Vosmaer en T. Dell, van den generalen staf, aangewezen om H. M. gedurende de manoeuvres te begeleiden, meldden zich en geleidden het Koninklijk rijtuig naar het terrein der manoeuvres. Bij mijlpaal 4 aan den straatweg Maatsricht Keer werd H. M. opgewacht door Z. K. H. den Prins met Zijn adjudant jhr. Van Suoh- tolen. Hier besteeg H. M., gekleed in don kere amazone mot hoogen hoed, Haar fraaien rood schimmel. Hare Majesteit te paard, ge volgd door bovengenoemd gevolg, eveneens te paard, behalve de grootmeesteresse, begaf zich in de richting van de opstelling der westelijke aanval stroepen, nam de opstelling dezer troepen voor een groot gedeelte in oogenschouw, bezocht ook do artillerie-stel ling der aanvalspartij en liet zich' op bc- plaalde punten geheel op de hoogte der troe penbeweging stellen, en begaf zich daarna naar do oostelijke verdedigende partij. Hare Majesteit hield zich hier in het bijponder op den linkervleugel op, waar zich de snelvuur- batterij bevond, waaromtrent H. M. zich uitvoerig liet inlichten. Op hoogte 113 nabij het klooster Notre Dame de Lour des was 't Hare Majesteit, mogelijk door de optrekkende mist de aanvallende troepen uit Gronsveld waar to nemen. Zoodra do aanval plaats had gehad op don linkervleugel van de verdedi gende partij begaf H. M. zich naar het ter rein aan don straatweg Maastricht)Keer, alwaar een viertal tonton waren opgeslagen en waar H. M. afsteeg. H. M. onderhield zich aldaar oenigo oogonblikken mot de buitenlandse 1» militaire attache's en liet zdcli den luit.-kolonol Van den Bogaerde, van den staf van hot Belgische leger, en ka pitein Skade, van hot Doensohe leger, voor stellen. Nadat ook nog do divisie-oconman- dant mot zijn staf. de scheidsrechters on de luit.-generaal Kool, chef van don generalen staf, door H. M. waren ontvangen, steeg H. M. wederom te paard, steldo zich met Haar gevolg benoorden don straatweg op en nam het defileeren van de troepen voor H. M. eon aanvang. Na afloop van liet defi leeren keerden H. M. en Z. K. H. de Prins per rijtuig naar Maastricht terug en begaven zich naar het Gouvernement»-hotel. Het vertrok vau H. M. per extra-trein naar Het Loo had plaats te 4.15 spoortijd. H. M. ver trok per rijtuig, geëscorteerd door den adju dant en den ordonnans-officier van dionst. Hot Koninklijke Echtpaar wordt heden omstreeks half een por automobiel to Soestdijk verwacht. Uitgenoodigd door H. M. do Koningim- Mooder gaf het fanfarecorps „Crcsendo" van Baarn, directeur de hoor J H. van Dappe>- ron, gisteren van twaalf tot half twee een matinee in den tuin achter hot paleis. Bij hot laatste nummer verschenen H. M. do Koningin-Moeder on do familie Van Wal deck op het bordes. H. M. de Koningin-Moe der kwam den directeur en do leden persoon lijk bodanken voor het uitstekend geslaagd concert» Dczo matinee werd gegeven ter cere vau den jongsten prins van Waldeck, die zijn verjaardag vierde. H. M. do Koningin-Moeder benovens de Vorst en Vorstin van Waldeck brachten gisteren een bezoek aan jhr. Roell te 's Gra- veland. Een der Haagsche correspondenten van de Tel. meldt, dat Zaterdag 23 Sep tember op het Regentessepleiu in Den Haag, het monument onthuld wordt, dat aldaar is opgericht ter gedachtenis van het vele goede door Koningin Emma iu haar waardigheid van Koningin-Regentes voor ons lama en volk gedaan. Do audiënties van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zullen wor den gehouden op Woensdag des voormiddags twee uur. De eerste audiëntie zal echter eerst op 4 October a.s. plaats hebben, aangezien de minister de twee eerstvolgende weken in dé vm gadefïngen der Sfcaten-Generaal zal moe ten tegenwoordig zijn. Men meldt: De invoering van de Kinderwetten schijnt men niet. te verwachten vóór November a.s. Geen uitvoerrecht op Indi sche petroleum. Naar aan het Hbld. medegedeeld wordt, is op eene desbetreffen de door het. bestuur der Koninklijke Petro leum Maatschappij tot de regeering gerichte vraag het antwoord ontvangen, dat het niet in het voornemen der regeering ligt. de hef fing van een uitvoerrecht op petroleum uit Nederlandsch-Iudië voor te stellen. De heer Wilton, gekozen lid der af tredende Kamer te Rotterdam, is niet uifcge- noodigd tot bijiwoning van de sluiting der zitting van de Staten-Generaal. Als niet toe gelaten, wordt bij geacht geen deel uit te maken van de Tweede Kamer. De gtoote grafelijke zaal. De minister van Waterstaat deelt mede, dat op Dinsdag 19 Sept. a. s., na de plechtige opening der vereenigde zitting der Sta ten- Generaal, die zal plaats hebben in de Groote Grafelijke Zaal op liet Binnenhof te 'sGra- venhage, de gelegenheid zal bestaan tot be zichtiging van deze zaal, des namiddags van ger.oomden dag van 2tob 4i uur. Het publiek zal tot die bezichtiging wor den toegelaten door den ingang in den Noord westelij kon toren van bedoelde zaal, terwijl deze door den Zuidwestelij keu toren zal zijn te verlaten. De bevelen, in het belang der orde te ver strekken, zullen stipt zijn na to leven. St.-Ct. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid van dë Provinciale Staten van Gelderland in het hoofdkieedistrict Voorst is gekozen de heer mr. W. A. Lamping (lib.). De tegen gisteren bijeengeroepen ver gadering van den Amsterdamschen gemeen teraad kon al weer niet doorgaan wegens gebrek aan belangstelling. Toen de burge meester een kwartiertje gewacht had deed hij appel houdenen er waren slechts 16 van de 45 leden present. Toen maakte hij maar een einde aan de zitting, die nog niet eens begonnen was. Een rumoerige raadsverga dering. Een ontzettend- rumoerige raads vergadering heeft te Valkenburg plaats ge had en wel om de volgende reden. In de vorige bijeenkomst werd de gemeenterekening niet goedgekeurd omdat een post van f 30 daarin voorkwam wegens uitbetaling aan „Falcobergia" wegens muziekmaken in den berg bij den A. N. W. B.-tocht. De oppositie had zich hiertegen verzet, daar volgons hen geen enkele Falcobergiaan in deu berg ge weest laat staan gespeeld had. Nu bracht echter de burgemeester de reeds afgekeurde rekening weer aan de orde, omdat er onder wijl verklaringen waren ingekomen van Fal- cobergianen dat niet zij, doch de Walram- mers in den berg ontbroken hadden. Hier tegen nu verzette zich de oppositie op haar felst-, met name de heer Case les, die in een zoo woedend debat trad met den burgomces- ter-eere-voorzitter van Falcobergia, dat hem tot zesmaal toe zonder succes "t woord ont nomen werd en hij op 't laatst verzocht werd het raadhuis te verlaten. De heer Caseles stoorde zich er echter geen lor aan, verzeker de dat hij zoowel als de burgemeester recht had op het stadhuis te zijn en discussieerde Hs door. De burgemeester sloot toen eens klaps de vergadering midden in 't debat. De oppositie hevig vertoornd, zond nog dienzelf den avond een klacht aan de Ged. Staten om dit optreden van den burgervader, die aldus de discussie in den Raad belette. Schouitdiij-nacht Wentholt treedt op als voorzitter der hoofdofficieren-commissie, belast- mei een onderzoek naar het gebeurde met óe Everteen. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat Hr. Ms. pant serschip Kortenaer 12 dezer van Parama ribo naar Curasao is vertrokken. De ontvangst der officie ren te Maastricht. Met een enkel woord maakten wij gisteren reeds melding van de ontvangst der officieren der manotu vrecrende troepen Dinsdagavond op het stadhuis te Maastricht. De correspondent van het Ilbld. al laar meldt daarover nog het volgende: Na afloop der manoeuvres deed r'e staf rijn intrede in onze veste en met hem feu groot gedeelte der manoeuvreerende troepen, welke hier ingekwartierd zijn. Te 5 uur ver den de hoofd- on. andere officieren ont vangen in de fraai versierde vestibule, van ons Raadhuis door den burgemeester, wet houders en raadsleden. Nadat luitenant-generaal Kool, chef vam den generalen staf, en generaal-majoor Camp bell, leiders van de manoeuvres, waren aan gekomen, hief de Kon. Zangvereeniging „Maastechter Staar" het volkslied aan. Daarna heette de burgemeester, de heer Bouduin, allen welkom in Maastricht. Hij noemde het een voorrecht, luitenaut-gencraa' Kool te mogen begroeten, die, Maastrichte naar van geboorte, zijn vaderstad een goed hart toedraagt. Hij wees op de ontvangst van 4 jaar geleden, teen er vriendschap werd gesloten, die thans wordt hernieuwd. Hij hoopte tevens, dat de anderhandelingen, welke met het ministerie van oorlog nog hangende waren over den verkoop van ves tingterreinen voor kazernes, aanleiding zou den zijn om het garmzoc.i hier te vermeer deren. Vooral het voorrecht de Koningin m Prins Hendrik te Maastricht te mogen begroe ten, wordt bijzonder op prijs gesteld en spre ker stelde voor een dronk te wijden aan H. M. en Z. K. H. Deze rede werd eerst beantwoord door luitenant-generaal Kool, die ook uit naam der officieren en manschappen dankte voor de hartelijke ontvangst en de goede zorgen, ook aan de inkwartiering besteed. Hij stelde een dronk in op de stadsregcering en bur gerij van Maastricht. Ook generaal-majoor Campbell voelde zich gedrongen eenige woorden te zeggen. Hij is ook Maastrichtenaar van geboorte en waar deerde de wijze, waarop door iedereen, waar noodig terrein en veld werd afgestaan om te manoeuvreeren. De „Staar" zong nog „Choeur des Pélé- rins" en het „Wilhelmus", waarna generaal Kool nog het woord richtte tot die zangver eeniging om haar te danken voor het geschon ken kunstgenot en om haar verder veel suc ces te wenschen. Te uur had er in het gouvernement-s gebouw een diner plaats van 40 personen, waaraan vele militaire en stedelijke autori teiten aanzaten. Te 8 uur werd in het Stadspark het door het- gemeentebestuur aangeboden concert ge houden, waar de ..Maastrechter Staar" op meesterlijke wijze de oud-vaderlandsche lie deren van Kremser ten gehoore bracht. Da verende toejuichingen waren haar deel. Ook liet symphonic-orchest, onder leiding van dei heer O. Wolf, voerde verschillende nummers uit. Het weder was prachtig en het publiek was in zeer grooten getale opgekomen. Het was een teleurstelling voor de aanwezigen, dat de Prins dit concert niet met rijn tegen woordigheid vereerde. Dit was aanvankelijk het plan geweest en velen hadden zich reeds langs den weg geschaard. Door den minister van koloniën is do bii resolutie van 8 April 1905, lit. D, no. 22, benoemde commissie ter voorbereiding van de aanwijzing, in 1905, van candidaat-amb- tenaren voor den Indischen administratie- ven dienst, ontbonden, met dankbetuiging voor de wijze waarop zij zioh van hare taak heeft gekweten. De burgemeester der residentie baron Sweerts de Landaa Wyborgh, zal, naar men verneemt, wegens eene lichte keelaandoening eeuigen tijd te Ems doorbrengen. Naar het Hbld. verneemt aal de hoer Staalman, heb oud-lid der Tweede Kamer, als vertegenwoordiger van een paar verze keringsmaatschappijen optreden en blijft hij uitgever vair zijn beide te Helder verschij nende bladen. J u b i 1 e eW o 11 e r s. Den len Sep tember jl. vierde do Amsterdamsche musicus M. Wolters rijn 25-jarig jubileum als toon kunstenaar. Teneinde deze gebeurtenis heug lijk te herdenken, vormde zich een comité, dat rich in verbinding stelde met de mannen- zangvereeniging Apollo" en zoo een feest- concert organiseerde, dat Maandagavond in de groote zaal van bet Concertgebouw plaats vond. Behalve de beer Wolters zelf, trad als solist op mevrouw Enge'enSewing, die de Lakmé-arift en liederen -ten gehoore bracht. ..Apollo" zong bovendien °enige nummers. Na afloop van het programma had de huldiging plaats. Mr. H. J. v. Ogtrop sprak namens het comité den jubilaris toe en bood hem een- enveloppe met inhoud aan, benevens een album, waarin de namen der gevers. Hierna voerden nog velen het woord terwijl verder een overvloed van kransen en bloemen wer den aangeboden. De hulde-betuiging is dus uitstekend geslaagd. Te 's Gravenbage is bericht ontvangen van het overlijden te Arnhem, van den heer J. J. van der Pot, minister-resident in dis- ponibiliteit, wonende te 's Gravenbage, waar heen het stoffelijk overschot Vrijdagavond wordt overgebracht. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. op Oud-Eik-en-Duinen. De stoe t zal te 12 uur bet woonhuis aan do Laau Copes van Catteuburgh verlaten. Te 's Gravenhage is op bijna 58-jarige n leeftijd overleden de heer F. N. Carabain, hoofdcommies bij het ministerie van kolo niën. In bet ziekenhuis te 's Gravenhage is Dinsdag in den ouderdom van 65 jaar over leden de met- den rang van majoor gepeu- 8ionneerde kapitein der infanterie A. Jon- quière. De begrafenis zal plaats hebben Vrij dag a.s op de algemeene begraafplaats te Rijswijk. Technische H o o ges c h oo 1. Door de Sociaal Teahnische Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten ia in hare vergadering van 3 Sept. de volgende motie aangenomen „De huishoudelijke vergadering van de Sociaal-Technische Vereeniging van Demo cratische Ingenieurs en Architecten, enz. .gezien de wijze waarop het Co ege van Curatoren der Technische lloogesohool in die ontwikkeling van het hoogor technisch ondtiwijs zal kunnen ingrijpen, en het daar om noodzakelijk achtende dat dit College bekend zij met de behoeften van het tecn- niisch hoogor onderwijs en van de techniek. „betreurt dat genoemd College bestaat uit locken op technisch gebied; „spreekt den wensch uit dat de Regeering aanleiding moge vinden om bij vacature in het College personen voor benoeming voor te dragen, aan wie de behartiging dor be langen van het technisch hooger onderwijs met vertrouwen kan worden overgelaten „en draagt het bestuur op, deze motie onder dc aandaoht dor Regeering te brem- gei- De F r ie s c h-C h r i s te 1 ij k-H is- torischen. Naar de N. R. Ct. mededeelt is aan de kiesvereenigingen, staande op don grondslag van den Frieschen Bond van Kies vereenigingen op Cluistelijk-Historischen grondslag, doch buiten de provincie Friesland gelegen, de volgende circulaire gezonden L S. Den 15den September hoopt- do Bond vam Kiesvereenigingen op christelijk-historischen grondslag in de provincie Friesland een ver gadering te houden te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, des_ mor gens elf uur. Wij hebben de eer u dringend uit te noo- digen daar tegenwoordig te willen- zijn. Het hoofddoel van die samenkomst is, te geraken tot een organisatie van kiesvereeni gingen, op de.ii grondslag der christelijk-his- torische beginselen, zooals die in de statuten van genoemden Bond zijn uitgedrukt, voor het geheele land. Zooals u bekend is, bestaat reeds een der gelijke organisatie in Holland, die den vori- gen winter is opgericht. Daarnevens bestaan nog verscheidene tot dusver niet aangesloten kiesvereenigingen. Bovendien is het ons bekend, dat door meerdere personen en groepen gewacht wordt op een sein om tot krachtiger optreden te gerakf u. Dit is niet te verwonderen. Er zijn zeer velen, die zich niet kunnen vereenigen met- de gangbare opvatting van christelijke politiek, zooals die tot heden on der aanvoering voornameliik van do a-nti- revohitionaire en meerendeels ook cbristelijk- historische (vroeger vrij-anti-revolutionaire) partij wordt voorgestaan. Sommigen hebben bezwaren, van bij kom - stigen, anderen van moer orincipieelen aard. Een partij, die een beslist christelijk, pro- testantsch. hervormd (gereformeerd) stand punt inneemt, is wat zij. vragen. Onze bond heeft het beginsel, dat bewust of onbewust bij, velen hunner leeft, en dat slechts uitwerking en ordening behoeft om bii meerderen, weerklank te vinden. Wij stellen ons .tegenover het liberalisme der pract'ik, en het revolutionaire beginsel van heel de linkerzijde, dat in de staatkunde met God en Zijn woord, met den. goddelijken grondslag van recht en gezag, met de eigen plaats der kerk en met de historische ont wikkeling van ons volk geen rekening houdt. Juist daarom kunnen wij ons ook niet vereenigen met liet huidige anti-revolutio naire stelsel. Dit heeft veel goeds; laat velé ook door ons beleden uitspraken booren maar de grondslag daarvan dat de overheid als zoodanig niet met de Schrift kan reke nen, ©n de practische toepassing daarvan, dat het christelijke beginsel alleen in bijzondere inrichtingen plaats kan vinden., kunnen wij niet aanvaarden. Wij wenschen, dat de overheid als zooda nig in haar optreden God en Zijn Woord niet ter zijde ]ate en dat de penbare instel lingen niet noodwendig neutraal zullen zijn. De bezwaren tegen onze wenschen inge bracht komen gewoonlijk hierop neer: 1. Wij zouden een Staatskerk begeeren. Dit ontkennen wij volstrekt. Wij wenschen slechts, dat het publiekrech telijk karakter van de kerk erkend worde. Wij houden rekening met het feit, dat de kerk gescheurd is en komen dus niet alleen voor de Hervormde Kerk opmaar wij scha men ons niet ook voor het recht der Her vormde kerk op te komen. 2. Wij zouden anderen in hun gewetens vrijheid aanranden. Wij willen echter niemands recht in dit opzicht verkorten. Alleen wanneer er botsing is cp het openbaar terre'n, vragen wij, dat Christus in het openbaar beleden worde; en wie zich daarmee niet vereenigen kan, behoudt niettemin zijn volle persoonlijke vrijheid voor het bijzondere terrein. Een nadere overweging van deze punten hopen wij in uwe tegenwoordigheid te kunnen hou den. De organisatie onzer groep dient met kracht ter hand te worden genomen. Thans is de tiid er voor. Rechtmatige bezwaren tegen de anti-revo lutionaire of ook tegen de tot heden gevolg de coalitie-politiek, welke nog al te veel met christe'ijke politiek vereenzelvigd wordt, mo gen niet aan eene nieuwe overheersching van het liberalisme ten goede komen, zooals thans helaas weer het gevaar schijnt te zijn- Doch voortkomende uit een christelijke overtuiging, behooren die bezwaren tot een eigen politieke ontwikkeling te leiden, waar voor naar onze meening het beginsel van den Frieschen Bond den gewenschten grond slag biedt. Namens het Comité van leiding in Holland. Dr H SCHOKKING, Vlaardingen Dr. P. J. KROMZIGT. Rotterdam. ■- «r Do heer Tak en Het Volk. In (te vergadering van het Partij-bestuur der S. D. A. P. van Zaterdag 2 Septemer is het verzoek van den heer Tak behandeld om he ju van een gedeelte zijner functies te ont heffen. Besloten werd dat de heer Tak hoofd redacteur van Het Volk zal blijven, doch af troden zal als voorzitter van het Partij-be stuur In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van. Landbouw kwam van den directeur-ge neraal van landbouw mededeeling in, dat het voornemen bestaat om, ten einde de be richten omtrent den stand en de verwach tingen van den oogst in Nederland, welke regelmatig gepubliceerd worden, nog in waar de te doen winnen, eerlang ook mededee- lingen te publiceeren omtrent vooruitzichten van den oogst van in het buitenland geteel de gewassen, waarvan het aanbouwgebied zóó beperkt is, dat betrouwbare gegevens aangaande die vooruitzichten, op een zeker tijdstip voor belanghebbenden hier te lande in hoogo mate nuttig kunnen rijn, met de vraag van welke gewassen en op welke tijdstippen het hoofdbestuur dergelijke oogstberichten eventueel zou wenschen. Onder waardeering dezer toezegging werd besloten aan den directeur-generaal te ant woorden, dat berichten omtrent do volgende gewassen gewenscht worden geacht: stand der vroege aardappelen, stamd der late aard appelen, uien, ajuin, kanariezaad, karwij handelsappelen van boomgaarden, met bet oog op het gewas dat op stam wordft ver kocht, met opgave van de vermoedelijke op brengst, terwijl de berichten zoo vroeg mo gelijk zouden worden gewenscht. Ook werd besloten, dat de Nationale en Internationale Tentoonstelling in 1907, eventueel zal gehouden worden in het. begin der maand Juli. Aan liet verslag van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw over 19041905 wordt het volgende ont leend: Het aantal leden klom van 8557 tot 8624.1 Het aantal leden der algemeene vergade ring bleef 47. Het aantal afdeelingen be draagt 91. De financóeelo toestand is bevredigend.; Evenwel kon dit jaar, met liet oog op andere noodzakelijke uitgaven, geen bedrag voor het tentoonstellingsfonds gereserveerd worden, j In het aanstaande najaar zal voor de' Rijkskiidbouwwinterscholen te Schagen en! te Dordrecht een beurs ad f 100, elk voor; twee jaren beschikbaar rijn. Cursussen in hoefbeslag werden door het; hoofdbestuur financieel gesteund. De aan-i vragen om aan die cursussen deel te nemen overtreffen veelal het aantal besdhikbare plaatsen. De wedstrijden in het bijhouden van melk- staten maken goede vorderingen. De botercontrole-stations in Zuid-Holland mogen zich in eene gestadige ontwikkeling verheugen. Zaaizaadkeuringen werden op de gewone wijze gehouden. Het Neder 1. Landbouwweekblad leiverde geen noemenswaardige winst op. De verslagen der afdeelingen geven blijk, dat de coöperatie op landbouwgebied toe- neemt. De maatregelen tot bescherming van den kaasbai.del werden reeds medegedeeld. De omgezette hoeveelheid landbouwbenoo- digdheden, aangekocht bij het Centrale Bu reau, klom tot bijna 6100 wagonladingen. Negen en tachtig van de 91 afdeelin- i gen zonden verslagen in, in den vorm van een ingevulden vragen lijst. Minder dan de helft der verslagen kwam op tijd, d. i. vóór 15 Mei inhet laatste 2 September. De financieele toestand van 52 afdeelin gen was gunstig, die van 25 bevredigend en van 10 ongunstig of sleobt. In 4S afdeelingen werden een of meer le zingen gehouden. In 20 afdeelingen wordt het landbouwcrediet bevorderd door spaar banken, Raiffeissen of Boerenleenbanken. In 3C afdeelingen wordt gewerkt tot ver betering van het paardenras, den veestapel of het pluimgedierte. Li 33 afdeelingen zijn proefvelden aange legd en in 22 afdeelingen werden landbouw- of tuinbouw-cursusaeu gegeven. 60 afdeelin- 1 gen nemen deel am de verzekering harer leden bij de Onderlinge Brandverzekering der Maatschappij. In 42 afdeelingen werd do coöperatie toegepast. In 24 afdeelingen wordt op de een of andere wijze werk gemaakt van Ihet verhoogen van het productievermogen van hel veebeslag. Op de vraag: „Wat is gedaan ter bevor dering van de overneming door het Rijk van tuberculeuse runderen en van welken om vang is de overneming in uwe afdeeling?" 1 antwoordden 51 afdeelingen. Door 14 afdee- lingen werd geantwoord op de vraag omtrent het Noderlandsch Landbouw-weekblad. En kele der antwoorden zijn herhalingen van reeds vroeger geuite bezwaren of wenschen, zooals die welke den inhoud meer populair of practisch verlangen. Bond va,n Cichoreifabrikan ten. Zaterdag werd, onder medewerking van ds firma's J. Pieters te Groningen, W. ter Horst en Co. en M. A. Bokma te Leeuw arden, Van Cleeff en Stork te Dedemsvaart, W. H. Engelberts en Co. te Dalfsen, Th. van Hoven te Engelen en Asselibergs en Co. to Bergen-op-Zoom, opgericht de Bond van Ci chorei en Peekoffiefabrikanten, die zioh ten doel stelt bij de regeering aan te dringen op een wet, die de deugdetijikheid van de in Ne derland in den handel te brengen cichorei en peekoffie waarborgt. Hbl. Het 10e congres voor Openbare Ge zond lieidsrege ling te 's Graven hage, wordt Vrijdagavond 8i uur ten stadhuize door* het gemeentebestuur ontvangen. De namen der architecten, uitgenoo digd om deel te nemen aan de prijsvraag voor het Vredespaleis te 's Gravenhage, zul len niet door het bestuur der Carnegie-stich ting worden gepubliceerd. Ter wille eener volkomen onpartijdige beslissing acht het be stuur het wenschelijk, dat de leden der jury niet weten, welke architecten rijm. aange zocht hun ontwerpen aam het oordeel dier jury te onderwerpen. Men verneemt dat reeds tal van aanvrar gen om programma's zijn ingekomen van bui ten la ndsche architecten, soms meer dam hon derd op één dag. De Leeuw. Ct., sprekende over het be zoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan Friesland, vermeldt, om een denkbeeld te geven, welk een drukte een koninklijk bezoek, als het te Leeuwarden verwachte, aau de telegraafambtenaren kan geven, het volgende: Bij liet jongste koninklijk bezoek aan Vlissingen werden, alleen voor de pers, 57 telegrammen verzonden met pl.m. 19,000 zegge negentien duizend woorden. Inmid dels gingen ook handerden gewone telegram men weg. Doch die perstelegrammen alleen vereisebten ongeveer drie uur arbeid en het gebruik van drie Hughes-toestelleu. Landbouwte n to on stelling te V i anen. Dinsdag middag om een uur werd te Vianen de groote laudbouwtentoou- stelling, welke aldaar ter gelegenheid van de 77e algemeene vergadering van de Holland sche maatschappij van Landbouw wordt ge houden, door den burgemeester, den heer A. C. de Vries Broekman, met ee^ korte toe spraak geopend, waarin hij mededeelde dat het lamdbouwcomité vertegenwoordigd was door deu heer Tyderaan, 2e voorzitter, en den heer Ferf, secretaris. Jhr. Repelaer, voorzitter van de Holl. Mij. van landbouw, en de heer H. van Elteu, voorzitter van de afd. Vianen dier maat schappij, bedankte daarna met enkele woor den. Het hoofdbestuur der maatschappij was van uit de stad met muziek naar het ter rein getrokken. De tentoonstelling, welke gehouden wordt op een mooi terrein, duurt, drie dagen. Dins dag was er tentoonstelling van werktui gen voor landbouw, tuinbouw en zuivelbe reiding, pluimgedie tc konijnen, bijenteelt, land- en tuinbouwproducten, vruchtenteelt, bloemen en planten, landbouwonderwijs, houtteelt en riet. Gisteren werden het rundvee, dé schapen, vair hed I bez Eei vai rin pla lat ka ten

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2