BINNENLAND. bemanning bestond nit 741 koppen, voerde 4 stukken geschut van 30.5 c.M., 14 van 15 c.M., 20 van 7.6 c.M., 8 van 4.7 c.M. en 4 van 4.2 c.M. De 30 c.M. stukken stonden twee aan twe© in torons op hot voor- en ach terdek. De vrede. Laf fan bericht uit Tokio: De Nishi Nissu verklaart uit goede bron te hebben verno men, dat do troepon uit Mandsjoerijo aan het eind van dit jaar nog wel niet geheel en al dit gebied zullen hobben verlaten. Do kosten, die hun ovortocht medebrengt., zullen vermoedelijk twee millioen yen be dragen. Baron Komoera, do eerste gevolmachtig de van Japan voor de vredesonderhandelin gen, wiens ziekte nu gebleken is febris typbo- ïdea te zijn, wordt te New-York in zijne ka mer in Waldorf-hotel door twee verpleegsters opgepast. Toen Komoera uit Portsmouth vertrok, schoen hij nog gezond, hoewel vermoeid door do werkzaamheden van de conferentie. Ver leden weck is hii nog de gast geweest van president Roosevelt, te Oyster-Bay. Sedert Zaterdag werden de liezoekers te woord ge staan door Sato, zijn secretaris. iTet gerucht, vermoedelijk uit oen der troebele bronnen te Sjanghai of Tsjifoc af komstig. dat Komocra's familie te Tokio vermoord zou zijn, is natuurlijk voor den zieke geheim gehouden. Een correspondent van do Petit Parisien heeft president Roosevelt te Oysterbay ge ïnterviewd over den vrede. De president be gon met te verklaren, dat hij zich alleen ter wille van de menschlievendheid als vrede stichter had opgeworpen, en voegde daaraan toe Met uitzondering van de oorlogsschadever goeöing hebben de Japanners alles gekregen wat zij wilden, en daarbij heeft hun land zegevierend zijne plaats veroverd te midden van de groole mogendheden. Ja, die kleine Japanners zijn werkelijk verwonderlijkzij 'leggen tegelijk aan den dag eene buitenge- wóne dapperheid, eene liefde en offervaar digheid voor het vaderland, die ons tot ver bazing slemt, ons westerlingen die wel wat verloren hebben van de groote deugden onzer vaderen. Ik wil wel bekennen, dat ik hen bewonder. Over de schadevergoeding zeido de presi dent, dat hij zijn invloed had aangewend om Japan te "bewegen er van af te zien. Maar men moet den heer Witte dc eer laten van de groote diplomatieke overwinning, die nij hooft behaald, want het is buiten kijf eene zeer groote overwinning. Zij zou minder groot geweest zijn, als de Jananners spoedi ger hadden begrepen, dat zij daarop niet moesten blijven staan. Over de toekomst in het uiterste oosten zoido de president Naar mijne mecning zullen de geduldige, nijvere, schrandere Japanners zich zonder aarzelen begeven op den weg van de moderne beschaving en nijverheid. Óp economisch ge bied zal Japan een gevaarlijke mededinger zijn in het uiterste oosten en elders. Enge land, Duitschland-, Amerika zullen op de reusachtig© Chinoesche markt met een ge- duchten tegenstander te rekenen hebben. Militaire staat, zeemacht en weldra eene macht op economisch, nijverheids- en han delsgebied, zal Japan de middelen bezitten te bloeien en te groeien. De strijd zal weldra beginnen, ditmaal wel levend en weldadig, tusschen de Engelsche, Duitsche en Amerikaansche en de Japansche voortbrengers. Het zal een schoone strijd zijn. Wij zullen veel belangwekkends zien. Wat Rusland betreft, moet men afwach ten. Rusland maakt eene krisis door, maar het heeft twee groot© factoren, den tijd en do ruimte, voor zich men kan vertrouwen hebben in zijne toekomst. Allerlei vNaar de „Hongkoug Daily II .press" bericht, werden onlangs te Canton zeven Chineezen opgehangen, terwijl een achtste, wiens bedrijf eeu zwaarder straf eischto, out- hoofd werd. Een groote meuschenmassa was bij dit schouwspel tegenwoordig; ook vele Europe anen, ja, zelfs dames met k:ck-toestellen. Een van hen had den beul omgekocht om zijn zwaard even voor het aanbrengen van den slag een oogenblik boven liet hoofd van den misdadiger opgeheven te houden, opdat dc opneming des te beter kans van gelukken zou hebben. Dezelfde Europeaan kocht later den beul het zwaard af. Ook werden de stroppen, waar aan de anderen waren opgehangen, door Europeanen gekocht. Do Oosterlingen moeten zoo wel een schit terend denkbeeld krijgen van Westersche be schaving vDr. Witzhoff, de polygamiat, die meer dan 100 vrouwen zou hebben getrouwd, hoeft, naar cu bekend wordt, ook tien inaan- <len te Manchester onder een vaiscben naam als tandarts gewoond. Hij had zich ook daar verloofd en zou eerstdaags getrouwd zijn, toon hij, gelukkig voor hot. meisje, dat an ders waarschijnlijk het lot van haar voor gangsters zou hebben gedeeld, plotseling ver dween. vUit Nieuw-Orleans wordt bericht, dat Italiaansch gepeupel te Patteraou, Louisiana, het gelc-koorts-ziekenhuis in brand trachtte te steken en door militairen terug moest worden gedreven. De Italianen zijn hevig op gewonden, omdat zoovelen hunner bloedver wanten in dit hospitaal, waar ze, aangetast door de gele koorts, ter verpleging waren ppgenoinen, overleden zijn. Een troep van twee- tot driehonderd per sonen begon den aanval met het werpen van steenen on het stukslaan der ruiten van het ziekenhuis, dat onmiddellijk word g.-sloten bij het naderen van do woedende menigte. Zoo vaak ze naderbij kwamen om het gebouw in brand te steken, wierp het hospitaal-per soneel emmers met kokend water naar bene den. Zoo werden ae cenigen tijd tegengehou den do burgemeester werd gewaarschuwd en deze riep- militaire hulp in. Na eene sommatie door de militairen, die met geladen geweren kwamen aanrukken, ging de menigte uiteen. Do bevolking van Patterson is woedend op do Italianen, en het lijdt geen twijfel, of de belhamels zullen, als ze gevat worden, gelyncht worden. Men is er biina zeker van, dat de orde opnieuw zal worden verstoord en de bevolking neemt maatregelen, om tegen de onruststokers met kracht te kunnen optreden. vOp de veemarkt te ..alamanca werden eenige honderden muildieren schuw, braken los, gingen op hol en richtten verschrikkelijk onhei' aan Honderdtwintig menschon wer den gewold, waarbij velen :.oex ernstig, ceni gen liggen op sterven. Zigeuners worden be schuldigd de dieren opgehitst te hebben, om in de verwarring, die volgen zou, hun slag te kunnen slaan. De Staatscourant van Vrijdag 15 Sep bomber 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten bonoemd tot regeerings-gedelegeerde bij he. van 1521 September te Luik te hou den oongres betreffende de kunst als publie ke zaak dr. Cuypers, architect der rijiksmu- seumge'bouwen te Amsterdam eervol ontheven do kapitein ter zee J. His sing van de waarneming der betrekking van chef vaai den marinestaf en van de afdeeling defensie en personeel bij het departement van marine en die betrekking opgedragen aan schout-bij-nacht J. Snethlage benoemd tot adelborst le klasse die der 2e klasse lc afdeeling bij het marine-insti tuut J. Bruin&ana, F. Coster, J. Kruys, J. Olivier, A. Stavorman, H. van der Straaten, J. Dikkers, L. de Chateleux, C. baron de Vos van Steenwijk en A. Cantor Cremers; Men meldlt uit -Soestdijik H. M. db Koningin arriveerde gisteren morgen hier met gevolg om half één per automobiel. H. M. de Koningin-Moeder en de Vorst en Vorstin van Waldeck verwel- ikomdén haar op 'het' bordes. Gisterenavond te kwart over vijf ver trok H. M. de Koningin met gevolg in twj auto's van het paleis óoestdijk woaer naar Het Loo. Op het bordes nam zij een harte lijk afscheid van Haar Moeder, benevens van Haar oom e>n tante, den Vorst en de Vorstin van Waldeck. Ook de prinsjes deeen haar uitgeleide. H. M. was gekleed in een grijzen stofmantel, met witten kap. Een dorde auto volgde als reserve de beide andere. H. M. de Koningin verliekt Maandag 18 September, des namiddags 3.40 van het Loo naar den Haag, waar H. M. 5.51 aan- komt. De Koningi n-M oeder naar Marken. Heden zal H. M. de Koningin- Moeder, vermoedelijk met haar gasten, den vorst en de vorstin van Waldeck een bezoek brengen aan Marken, Volendam en Edam. Men maakt te Edam reeds toebereidselen voo" dit hooge bezoek, zelfs de zoogenaamde trekschuit van schipper Nierop is opnieuw geschilderd en zal niet door één persoon, maar thans door oen paard worden getrok ken. Do Koningin-Moeder komt te 2 uur des namiddags met dc stoomboot Ceres" te Vo- lendaan aan, komende van Marken. Volen dam zal worden beeichtigd on daarna gaat liet per trekschuit naar Edam, waar een be zoek zal gebracht worden aan 't stadhuis, de groote kerk en als de tijd het toelaat ook aan 't Museum. H. M. zal te 4 uur per extra tram weer vertrekken. (Hbd.) De napret der manoeuvres. Uit Maastricht schreef men gisteren nog aan het Hbld.. De manoeuvres zijn afgeloopen. De Koningin is vertrokken, maar de Maastrich tenaren zijn nog aan 't feestvieren. Behalve een paar bataljons, die Woensdag middag de stad verlieten, zijn al de militai ren nog hier, wat veel drukte en vroolijkheid teweegbrengt. De Commissaris der Koningin gaf ook Woensdag een diner, waar 60 gasten aanzaten. Het- gemeentebestuur liet het ge- heele Vrijthof illumineeren, .terwijl de socië teit „Momus" en andere aan het Vrijthof gelegen verenigingslokalen voor illuminatie gezorgd hebben. Te 10 uur hield het comité der Sociëteit „Momus" reoeptie en ontving daar do hoofd en andere officieren. Wij vernemen, dat aan generaal Kool het eerelidmaatschap der vereeniging werd aan geboden. van. 9j11^ uur was er muziekuitvoering op het Vrijthof. Onnoodig te zeggen, dat die druk bezocht werd. Ook werd er door de sccieteit „Momus" een vuurwerk ontsto ken, dat zeer goed slaagde en dat door den Prins met zijne tegenwoordigheid werd ver eerd. Het slotstuk was een hulde aan de Koningin en den Prins. De minister van koloniën, mr. Fock, begaf zioh gister naar Rotterdam, om aan boord van liet door onze regeering overgeno men telegraafkabelschip „Telegraaf" (vroeger Minister Pcdbielski") een proeftocht zee niedo te maken. Do tocht werd ook medegemaakt door den heer Viehoff, rogeerings-comjnissaris bij de Duitsch-Nederlandsclie Telegraafmaat&chap- pij. en door verschillende ambtenaren van. net departement van koloniën. Onlangs is bekend geworden dat op 26 Augustus te Athene tusschen Nederland en Griekenland een verdrag is gesloten tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers. Daar ochter in Griekenland dergelijke ver dragon wettelijke bekrachtiging behoeven, moot de inwerking treding van het verdrag op die goedkeuring wachten. De waarneming van liet consulaat-ge neraal van Chili te 's Granrenhag© voor Ne derland is tijdelijk opgedragen aan den beer H. J. Knottenbelt Azn., consul van genoem de republiek" te Rotterdam. St. Ct. Baron Harinxma Thoo S loo ton. Men schrijft uit Friesland aan het N. v. d. D „Naar wij met leedwezen vernemen is mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten voornemens met 1 Januari a.s. zijn ambt als Comurcaaris der Koningin in Friesland neer te leggen." Ongevallenwet. De St.-Ct. not 216 bevat een Kon. besluit van 1 Septem ber 1905, tot wijziging van het K. B. van' 5 December 1902, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld in de artikelen 52, tweede en deirië lid, en 59, sub. 1 3 en 4 der ongevallen wet 1901 laatstelijk gewijzigd bij Kon. besl van 18 Februari 1905. Dezelfde St.-Ct. bevat een Kon. besluit van 1 Sopt. 1905 tot wijziging van het Kon. besl. van 15 November 1902, tot vaststelling' van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 31 der Ongevallenwet 1901, gewijzigd bij Kon. besluit van 22 Der-, 1904. Drankwetsstatistiek. In de, Stct. no. 216 worden medegedeeld de opga ven, over het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1904. bedoeld in art. 12 der wet van 28 Juni 1881, houdende wettelijke liepa- lingen tot regeling van den kleinhnandel in sterken drank en tot beteugeling der open bare dronkenschap. Verkiezingen Tweede Kamer. Uitslag der gisteren gehouden horstem mingen. Arnhem. Uitgebaeht 5339 geldige emmen. Hier van verkregen de heerenK. Eland (Unie- lib.) 2935, mr. S. dc Vries Oz. (a -r.) 2404. Alzoo gekozen de heer El n d. Bij de stemming op 7 September werden uitgebracht 5017 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Eland 2198 stemmen, de heer W. 1'. G. Helsdingen (soc.-dem.) 960 stemmen en de heer De /ries 1859 temmen. Rotterdam I. Uitgebracht 5883 geldige stemm.n. Hier van verkregen de boeien S. van den Bergh (Unie-lib.) 2998, mr. D. P. D. Fabdus (a.-r.) 2885. Alzoo gekozen de heer v. d. Berg. Bij de stemming op 7 September werden uitgebracht 5750 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Van den Berg 1899 stem men, mr. Fabius 2331 stemmen en de heer Spiekman (soc.-dem.) 1520 stemmen. Rotterdam V. Uitgebracht 3725 geldige stemmen. Hier van verkregen de heerenP. R. Mees (vrijz.- dem.) 2249, Jac. P. van Term (r.-k.) 1476. Alzoo gekozen de heer Mees. Bij do stemming op 7 September werden uitgebracht 3693 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer W. P. G. Helsdingen (soc.- dem.) 494 stemmen, de lieer Mees 1827 stern en de heer Van Term 1372 stemmen. V erkiezingen. De uitslag van e gisteren te Amsterdam gehouden herstem mingen is als volgt: Voor de Provinciale Staten In district II. Uitgebracht 2298 geldige stemmen. J. Douwes (anti-rev.) 1184 stem men, mr. M. Mendels (soc.-dem) 1114 stem men, zoodat gekozen is de heer J. Douwes. In district IX. Uitgebracht 5064 geldige geldige stemmen. Tyo H. van Eeghen (anti- rev.) 2112 stemmen, Th. M. Ketelaar (vrijz.- dem.) 2952 stemmen, zoodat gekozen is de heer Th. M. Ketelaar. Hierdoor heeft de linkerzijde oen zetel >n de Staten verloren. Voor den Gemeenteraad: Dist riot II. Uitgebracht. 2124 geldige stem men. W. F. Bijvoet Jr. (lib.) 1244 stemmen, F..-J. A. ivL. Wierdeis (kath.) 880 stemmen, zoodat gekozen is de heer W. F. Bijvoet Jr., die onlangs bij de periodieke aftreding niet herkozen was, docli zijn plaats moest afstaan -aan den heer Douwes. To Rotterdam is bij de gisteren in district III gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten uitgebracht op de heeren C. Kolff A.Qzn. (lib.) 860, A. van Wijngaarden (chr.-hist.) 1276 en mr. C. P. Zaayer (lib.) 841 stemmen, zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen. do heeren Van Wijngaarden en Kolff. Kon. Mil. Academie. De mi nister van oorlog brengt, door dezen, nader ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van de aankondiging in de Neder- landsche Staatscourant, van Zaterdag 2 Sept. 1905. no. 205, voor een plaatsing bij boven vermelde inrichting tegen 18 Sept. e.k. in aanmerking komen, voor: a. infanterie hier te lande: J. Kortenoever, G. J. H. E. Hillinga, jhr. A. W. Snoeck, C. Land, I. Engers, N. L. Hol- werda, R van Luttervelt, H. M. J. Motké, H. W. B. Croiset van Ucbelen, L. J. Mog- genstorm. K. W. F. Doorman, jhr. F. M. Spengler. F. H. Tenhaeff, J. G. van der Veen. J D. Wolterbeek, W. C. J. Ver- steegh, E H. C. van Gent, jhr. J. J. Teding van Berkhout, C. L. Hollertt; b. cavalerie hier te lande: jhr. W. F. Röell, jhr. P. J. Teding van Berk hout; c. artillerie hier te lande: J. G. M. de Groot, J. L. N. Bosboom, A. K. Noor- duyn, jhr A. R. Clifford Koek van Breu- gel, G. H. A. Eerdmans, Ch. L. Doorman, H. L. J van Winkel, H. de Groot, G. W. Ie Heux, G. Fabius, S. J. van den Bergh, J. H. A. Krediet, A. Noorduyn, A. C. Houtman. P. C. Taoonis; d. genie hier te lande: E. Scher- ponhuysen Rom, jhr. J. M. van den Bosch; e. infanterie in Ned.-Indië: J. A. Yalken, L. H. F. van Driel, P. R. A. van Vlodrop, P. L- Mulder, A. Boonacker, G. H. Claasen, J. R. Jochem, H. A. van der Sluys Veer, J. C. J. Bongers, J. Drewes, P. A. Ravelli, L. J. M. Koramans, R. J. E. Muring, H. A. Soetcns; f. cavalerie in Ne d.-I n d i F. C. Thomson, M. Thomson; g. artillerie in Nod.-Indië: J. Biiller, J. C. Hageman h. genie in Nod.-Indië: A. F. van den Heuvel tot Beichlingen gezegd Bart©- lotti Rijndere en W. H. Libosan. St. Ct. De verzonnen aanschrijving. De Telegraaf deelde onlangs den korten in houd van een geheim schrijven mede, het welk door den nieuwen minister van oorlog gericht zou zijn tot den inspecteur der infan terie en waarin dezen verschillende wenken werden gegeven- Het Ned. Correspondentie bureau heeft daarna het bericht als „van a tot z verzonnen" gequalificeerd. Do Telegraaf schreef toen „Uit den soldatesken vorm van de tegen spraak is af te leiden, dat „de zeer betrouw bare zijde" zeer direct bij de zaak betrokken is, en de publiceering van den inhoud der circulaire minder prettig vindt. Maar daarom moet de zeer „betrouwbare zijde" niet zeggen, dat „onze betrouwbare zijde" „van a tot z heeft gelogen". Dat is niet vriendelijk tegenover onze „betrouwbare zijdj", die niet veel moeite er in geslaagd is, achter den inhoud van het geheim schrijven te komen". Naar aanleiding hiervan schrijft de Nieuwe Crt. „Nu De Tel. aldus het bericht schijnt te handhaven, zij medegedeeld dat door ons van hooggeachte zijde een schrijven werd ont vangen waarin o. m. het volgende voor komt: „Daar ik uit de beste bron weet, dat geen aparte circulaire door den minister van oor log, bestemd alleen voor den inspecteur der infanterie, is afgezonden, blijkt dat de een of andere vijand van generaal Snijders ach ter de schermen heeft gewerkt door leugens in de wereld te zenden, vermoedelijk met het doel om den generaal te benadeelen of te grieven." In het Hotel Paulez te 's Gravenhage zijfn gisteren aangekomen) de Fransche minis ter van koophandel en diens kabinetschef, met den automobielenfabrikant Darracq en diens secretaris, bij welk gezelschap zich n Nijmegen had aangesloten de bekende auto- mobielenfabrickant Artneys. De heeren, die een aütomobiellocht door Nederland maken, bezochten heden o. a Scheveuingen, en zijn voornemens morgen weder te vertrekken, vermoedelijk naar Parijs H. M. de Koningin heeft den heer A. H. van Vassen, stationschef van de H. IJ. S. M. te Amsterdam, en de heeren C. G. de Kok. stationschef van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, té Utrecht, en P. A. Sterk, stationschef van deeelfdo maatschappij, te 's Gravenhage, be noemd tot ridders in de Huisorde van Oranje. Benoemingen. Men schrijft aan Den Tijd „Dikwijls, en meermalen niet ten onrechte, werd onder vorige ministeries van onze zijde geklaagd over achteruitzetting van katholie ken bij benoemingen voor staatsbetrekkingen. Dat de schuld daarvan in veel gevallen lag bij de katholieken zeiven, werd evenwel dik wijls over het hoofd gezien. Als een frappant staaltje ten bewijze, voe ren wij aan een belicht, dat we uit werkelijk vertrouwbare bron dezer dagen vernamen. Ons werd nl. medegedeeld, dat voor de tal rijke benoemingen, zoo hoogere als lagere, ten "behoeve van de afdeeling: tuchtscholen, niet meer dan 1/20, d. i. 5 pet., zeggen 5 pet. der sollicitanten behooren tot den R. K. godsdienst. Aan wie nu de schuld? Er zijn toch onder onze R. K. onderwijsmannen menschen van groote bekwaamheden op hun gebied genoeg, om voor een benoeming in deze categorie in aanmerking te komen. Maar waar blijven ze dan V' Bij beschikking vau den minitser van koloniën is voor drie jaren ter beschikking gesteld van den gouverneur van Suriname voor tijdelijk opzichter bij het bouwdeparte ment in die kolonie H. Nijssen. Architectura. Ter gelegenheid van het 10e Lustrum zijn tot eere-leden be noemd d© heerenH. P. Berlage, voorzitter Jan Springer, oud-voorzitter van het Ge nootschap en C. H. Peters, rijksbouwmeester te 's Gravenhagevoorts tot buitengewoon eere-leden de heeren mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdamprof. dr. jhr. J. Six, hoogloeraar in de aesthetiek en kunst geschiedenis, voorzitter van het Kon. Oud heidkundig Genootschap, en J. W. IJzerman, voorzitter van het Kon. Ncd. Aardrijkskun dig Genootschap. In de Woensdag gehouden vergadering van het Genootschap werd op voorstel van 10 Leden nog tot eere-lid bonoemd de heer K. P. C. de Bazel. Mevrouw Selenka, de bekende schrijf ster en voorstandster van de vredesbeweging, logeert thans in het Kurhaus te Scheveniu- gen Omtrent de loopbaan van den heer J. J. van der Pot, minister-resident in dis- ponibüiteit, te Arnhem overleden, kan wor den gemeld, dat de nu ontslapene, die 31 October 1843 te Leiden geboren werd, van December 1871 tot December 1874 consul te Nagasaki was. In 1879 werd hij consul te Yokohama, welk ambt hij tot Mei 1881 bleef bekleedien. Bij Kon. besluit van 8 Mei 1881 werd de heer van der Pot benoemd tot minister-!» si dent van ons land in Japan, van welken post hij in November 1889 eer vol ontheven werd en in disponibiliteit ge steld. Hem zijn in dien tijd verleend de volgen de onderscheidingen do Ridderorde van de Rijzende Zou van Japan 2e kl.het Comman- deurkruis lo kl. van de Poolster van Zwe den het commandeurkruis le kl. der Dano- brogsorde en het Commandeurskruis le kl. der ordo van St. Olaf. Een zeldzame vlinder. Een vlinder, welke in zuidelijker landen thuis be hoort, doch in Nederland vrij zeldzaam als „trekvogel" voorkomt, werd in Friesland dezer dagen gevangen. Het is de doodshoofd vlinder (Actoroutia Atropos), opvallend door zijin ongewone grootte. Na dén Mexicaan- schen Acterontia Medor, heeft hij een om vang, grooter dan eenig ander lid van zijn orde Hij heeft een vlucht van 100 a 130 rn.M., terwijl de lichaamlengte tot 55 m.M. bedraagt. Twee eigenaardigheden hebben, dezen vlin der een zekere beroemdheid verschaft. Op den rug draagt hij een okergele teekening, die veel gelijkt op een doodshoofd met twee gekruiste beenderen er onder en voorts kan deze vlinder een unicum in de -•noecten- wereld een sterk piepend geluid maken, 't welk voornamelijk wordit voortgebracht, indien het dier verontrust wordt. (L. Ot.) De landbouwtentoonstel ling te V i a n e n.. Woensdag zijn, 't rund vee, de schapen, varkens, bokken en geiten op het tentoonstellingsterrein aangevoerd. Vooral onder het rundvee waren mooie exem- plaren tc zien. De afdeeling rundvee telde 65 nummers. Het bezoek aan de tentoonstelling was gisteren vrij druk. Vandaag kwamen de paar den op het terrein. De catalogus teldo voor do afdeeling paarden 122 nummers. De landbouwtentoonstel ling te V i aneii. De derde dag van de landbouwtentoonstelling te Vianen is uit stekend geslaagd. Ook gisteren werkte het weder weer mede. De tentoonstelling van paarden was zeer interessant. Vele mooie exemplaren waren aangevoerd. In het geheel verden weder tentoongesteld circa 120 paar den. De deelneming aan die ringrijderij was zeer groot. De medaille van H. M. de Koningin-Moe der veer de beste melkgevende koe verwierf do heer P. Jonges Dz., te Deemster. De zilveren medaille van H. M. de Ko ningin verwierf „Colibri", zwart-bmine hengst, gekruist Geldersch ras, geb. 24 Maart 1898, stamboek no. 42 eigenaar de Hengsten- Associatie to Houten, terwiiil de zilveren medaille van Prins Hendrik werd toegekend aan „AH Right", zwarte 11-jarigo hengst, geb. 15 April 1904 te Kedichcm, eigenaar do lieer A. Kooy, te Kediohem. Precies als in Utrecht! Uit» Arnhem wordt gemeld, dat het oomité tot voorbereiding van een vak tentoon stel ling in 1906 welke aanvankelijk in 1905 zou ge- j houden worden zich ontbonden heeft, om dat het te weinig medewerking ondervond!. Van de 1000 circulaires, om inteekening j op het waarborgfonds van f 4000, kwamen 65 terug voor een gezamenlijk bedrag van f 1272.50. Arasterdamsche n ij verheid. I Een jaar of drie geleden kreeg de Kon. Fabriek van Werktuigen1 aan de Oostenbur- gergracht te Amsterdam de opdracht tot. het j vervaardigen van een groote pompmachine ten behoeve van de hydraulische inrichtin gen aan de haven van Ruenos-Aires. Ook Engelsche en Duitsche fabrieken waren 'les- tijds tot medewerking uitgenood igd. Thans is zonder dat anderen daartoe j werden aangezocht weder de vervaardi- ging van zulk een pompmachine voor dezelf- j die haven aan onze Amsterdamsche fabriek 1 opgedragen. De machine bleek zóó goed te voldoen, dat een ander fabrikaat niet in aan- merking kwam. Oneerlij-ke middelen in den verkiezingsstrijd. Men schrijft uit Zevenaar aan het Vad. Dezer dagen meldden wij een en ander van de oneerlijke strijdmid delen, in ons district gebruikt bij de verkie zing voor de Prov. Staten. Thans is nog het volgende aan het licht gekomen. De gekozene is -tidder v. d. Schueren, voorz. van den Boerenbond. Personen, die lid van den Boerenbond zijnde, zich hadden voorgenomen, voor den tegen-candidaat, mr. Van Nispen, te werken, kregen van het af delingsbestuur bericht, dat, wanneer ze hun voornemen uitvoerden, zij als lid van den Boerenbond zouden worden geschorst. De arrestatie van Domela Nieuwonhuis. Ter aanvulling van het korte bericht, betreffende de arrestatie van den anarchist Domela Nieuwenhuis te Kcu- 'e.i, meldt men nog het volgende „De Duitsche anarchisten hadden het be sluit gevormd, jl. Maandag in grooten ge tale te Keulen bijeen te komen ter gelegen heid, dat de keizerlijke familie en vele Duit sche vorsten te Coblens vertoefden. Een Ber- lijinsch anarchist, Albert Weiden, moest daar in twee vergaderingen het woord voeren. Alle revolutionaire socialisten waren op bei de meetings uitgenoodigd. Maar de vergar deringon werden op het laatste oogenblik door de politie verboden, welke de toegang tot de vergaderzalen afzette en de liefheb bers terugzond. Alles geschiedde zonder het minste incident. Ondertusschen l>egaf zich de hoofdcom missaris van politie met eenige geheime agenten naar het hoofdstation, om den ex- prestrein uit Holland op te wachten, daar hem bericht was, dat de leider der Holland- sche anarchisten, Domela Nieuwenhuis, zich in den trein bevondi. Zoodira deze laatste uit den coupé slapte werd hij door den com missaris gearresteerd. Hij protesteerde hef tig tegen zijn arrestatie en verklaarde, diat hij van plan was, na een kort verblijf te Keulen, naar Limburg-sur-Lahn, niet ver van Coblens, door te reizen. Trots zijn protesten liet do commissaris hem door twee agenten naar de prefectuur brengen, waar de prefect zelf rijn arrestatie handhaafde. De reden ismen wil den an archisten beletten, zich naar Coblens te be geven, zoolang de keizer en de overige vor sten daar vertoeven. Daarna wordt Domela Nieuwenhuis weer over de grenzen gezet." Men schrijft aan liet Hbld. Het lot der honderden huisgezinnen, die tengevolge van het sluiten der Amst©]-Sui kerraffinaderij broodeloos geraakt zijn, is, vooral met liet oog op den naderenden win ter, allertreurigst. Wel heeft de maatschappij „De Volhar ding" reeds eeu vijf-en-twintigtal dier men schen een beetaantj© verschaft, maar dte overgroote meerderheid is er nog steeds slecht aan toe. Om den nood eenigsrins te helpen lenigen onder hen, die "°g geen werk hebben gevonden, heeft de directie der maatschappij „Volharding" een concert georganiseerd, waarvan het batig saldo onder hen verdeeld zal worden. Het concert zal gegeven worden op Zon dag 1 October in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, door de gemengd© zangvereenigiug Jacob Kwast", de zoo gun stig bekende zangvereeniging van boeren en boerinnetjes uit het Noordhollandsche dorpje Wognum. De crisis in de bouwvakken 1e Amsterdam. Gistermorgen vergader den in d© „Karseboom" de gecombneerde bost uren van de Grondwerkers-patroons Ver eeniging, welke insluit de Heipatroons, met- de besturen van de heiwerkers-vereenigingen, in welke bijeenkomst het conflict weer uit voerig besproken werd. Alle voorstellen door de patroons gesteld, werden, zonder eenig tegen-voorstel van do

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2