K*. 84. Tweede Blad. 4de Jaargang. Zaterdag 23 September 1905 BINNENLAND. FEUILLETON. Over Reclame. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post. - 1./5. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon* en Feestdagen. Advertentiën, mededeolingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telenhoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Yan 15 regels0.75. Elke regel meer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren iq dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Gisteren was liet de groote dag der aanbied-ng dor begroot:ng, oftewel deu dag van de muiioenenrede in de Tweede Kr- iner. In den morgen werd een bijeenkomst ge houden ter installatie van den nieuw benoem den voorzitter. Do tijdelijke voorzitter, de hoor van. Alplien, richtte tot mi'. RöeLl qeriigo liartelijko woorden vauf golukwen- sching met het vertrouwen, door de Koningin en de Kamer in hem gesteld en verzocht hom den voorzitterstoel te willen innemen. De heer R e 11 aanvaardde zij n ambt met een reden waarin hij zijn erkentelijkheid te kennen gaf voor het in hem gestelde ver trouwen, en een beroep deed op aller mede werking m de vervulling van zijn moeielijke taak. Hoe hij die taak zal opvatten kan blij ken u-t het onderstaande citaat uit zijn rede. waar hij zeide „Wat mij zelvon betreft, mijne hoeren, zoo bepaal ik mij) tot de verklaring dat ik de krachten, die te mijner beschikking moch ten staan, zal aanwenden om met voortva rendheid voor zooveel dit met eene degelijke behandeling van zaken ia overeen te bren gen, met handhaving van eens ieders recht op onbelemmerde u-ting van zijn gevoelen, voor zoover de orde der beraadslaging dit gedoogd; maar boven en vooral om met de meest strikte onpartijdigheid Uwe vergade ringen te leiden." Ook het slot van zijn rede willen wij woor delijk laten volgen. Na even o-p de verander de samenstelling der Kamer te hebben gewe zen, zeide de voorzitter: „Het parlementaire tijdvak dat wij zijn ingetreden, zal van ons allen blijkbaar veel vorderen, tot geregelde behandel.ug van me nig gewichtig ontwerp van wet-, dat getuigt van de werkkracht van het onlangs afgetre den ministerie, als ook van de talrijke nieu we, voor ons volksleven zeer ingrijpende wetsvoorstellen, die in de jongste Troonrede zijn aangekondigd of in uitzicht gesteld. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat er daaronder zullen zijn, waaromtrent zich verschil van gevoelen onder 0113 zich zal openbaren. Trouwens, eenstemmigheid waar het be langrijke wetsvoordrachteii betreft, waarbij beginselen kunnen zijn betrokken, zal zich slechts zelden in ons midden "voordoen. Maar hiervan houd' ik mij verzekerd, dat ons aller standvastig streven er op gericht zal zijn om, sterk door de banden, die ons aan het gemeenschappelijk vaderland, en aan het geliefd en geëerbiedigd stamhuis dat ons regeert hechten, de belangen van het geheelo volk in al zijne geleidingen te1 be vorderen maar dan ook, voor zooveel onzo overtuiging en inzichten dit toelaten, te traohten in die richting metterdaad veel tot stand te doen komen. Met den wensch, dat onze beraadslagingen en besluiten onder Gods zegen daartoe zul len mogen leiden, verklaar ik het voorzit terschap van de Tweede Kamer der Stateu- Generaal fce aanvaarden." Deze rede werd met applaus begroet. Nadat de heeren Bos en Drueker verklaard hadden hunne moties betreffende Staatsex ploitatie van Spoorwegen en pens'on nee ving gemeente-ambtenaren te handhaven, werd de vergadering geschorst tot 's middags half vier. In die middagvergadering was de mini s- tor van financiën aan het woord, ter aanbieding van de begrooting voor 1906. Vooraf gaf hij een overzicht van de uit komsten van de vorige jaren, n-1. van 1903 en 1904 en van den toestand der financiën van het loopende dienstjaar. Het jaar 1903 eindigde met een overschot van ruim 2J millioen. Voor zoover bekend is zal 1904 een tekort opleveren van ruiin millioen, terwijl oor spronkelijk een tekort, van bijna 11| millioen geraamd was. Gaat men de jaren 1892 t/in. 1904 na, dan blijkt, dat over die reeks een totaal ts kort is van ruim 10 millioen en 3 ton, het geen echter n:et verontrustend is, aangezien in dat tijdvak ruim 63 mill-oen is uitgege ven aan z.g. buitengewone uitgaven, waar voor desnoods lecningon hadden mogen wor den gesloten. Over de uitkomsten van 1905 valt nog weinig met zekerheid te vermelden. Ds uit gaven aanvankelijk geraamd op even 175 millioen, zijn na de aan vuil.ngscredieten ge stegen tot bijna 179 millioen. Do middelen vloeiden in de eerste 8 maan den vrij gunstig. Toch vreest do minister, dat het jaar met een1 aanzienlijk te kort zal slui- Un. Dienstjaar 1906. De uitgaven zijn ge raamd op f 181.714.219.95£ de gewone middelen (AL) de na te noemen tijde lijke versterking buiten aanmerking gelaten op f 150.435.125,00 do overige op - 19.967.170,00 te zamenf 170.402.295,00 Derhalve wordt een tekort berekend van f 11.311.924,954 Vergelijkt men de thans aangevraagde be dragen met die, voor 1905 oorspronkelijk toe gestaan, zoo vindt men de volgende verschil len Méér wordt aangevraagd op: Hoofdstuk I (Huis der Koningin) f 190.000,00 IJ (Hooge col leges v. Staat - 179,874 ni (Buitenl. Zaken) - 20.522,50 IV (Justitie) - 209.990,50 V (Binnenl. Zaken) - 5.216.006,90 VI (Marine) - 513.4S1.37 VIIA (Nationale Schuld) - 1.577.169,50 VIII (Oorlog) 138.140,00 XI (vroeger X, Koloniën) - 457.425,71 J terwili ten slotte het eindcij fer van het nieuwe Hoofd stuk X (Landbouw, Nijver beid en Handel) bedraagt - 3.874.638,00 Hiertegenover wordt min der geraamd voor Hoofdstuk VII71 (Financiën - 4.215.315,17 IX (Waterstaat, Handel en Nijverheid - 1.274.823,00 De verhoogingen overtreffen de verminde ringen met f 6.707.416,19, met welk bedrag derhalve de begroeting voor 1906 die van het loopende jaar overschrijdt. Het 1st© boofdst-uk is f 190,000 hooger uit getrokken wegens de noodzakelijke vernieu wing van de stallen met bijbehoorende ge bouwen op het Koninklijk zomerverblijf het Loo. De verhooging van het IVde hoofdstuk spruit nagenoeg geheel voort uit de uitvoe ring der Kinderwetten. Uit dien hoofde toch moest voor de kosten van het Rijkstucht- en opvoedingswezen meer worden opgenomen een bedrag van f 229,550; ook de verhoo ging van de kosten van het Departement ad f 13,598 houdt voor het grootst© deel met die uitvoering verband. Voorts bestaat het voornemen tot eene verbetering te komen der traktementen van heb personeel der Rijks- veld wacht, wat tot eene hoogere raming ad f 16,390 geleid heeft, terwijl ten slotte de kosten van gevangenissen en Rijkswerkin richtingen f 96,856 meer bedragen. Daarte genover kon de af dee ling Gebouwen f 162,550 lager worden gesteld, wegens liet afloopen van verschillende groote werken. Het Vde hoofdstuk beloopt in totaal f 5.216.006,90 meer dan ten vorigen jare en dit niettegenstaande, gelijk hieronder met betrekking tot het nieuw ingestelde Depar tement nader zal worden besproken op de voor dat Deparemtent opgemaakte l>e- grooting een bedrag grcot f 557,547 van het Vde hoofdstuk is overgebracht. Feitelijk ver- eischen dus de thans nog op dat hoofdstuk voorkomende artikelen f 5,773,553.90 meer, welke zeer aanzienlijke stijging echter voor het grootste gedeelte slechts schijnbaar eene vermeerdering van uitgaven inhoudt. Immers ingevolge de jongste wijziging van art. 45 der wet tot regeling van het lager onderwijs zal aan de gemeenten een hooger bedrag dan tot dusverre in de kosten van haar lager onderwijs worden vergoed. Deze verhooging, op f 5.250,000 geraamd, zal intusscben, over eenkomstig het nieuwe art. 9bis der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156), bijna tot het volle bedrag worden ingehouden op de Rijksuitkeeringen aan do gemeenten. Ge lijk bekend, worden deze uitkeeringen ten laste van het Vilde hoofdstuk B verevend. Moest dus, zooals gezegd, de begrooting voor het Departement van Binnenlandsohe Zaken met f 5.25.Ö.000 worden bezwaard, die voor het Departement van Financiën kon met f 5.200,000 worden verminderd. Overigens is de vermeerdering die op het Vde hoofdstuk valt te constateeren, voor voire weg het grootste gedeelte een gevolg van wetten, bestaande organisation of bij andere wettelijke voorschriften vastgestelde regelingen. Met name wordt, afgescheiden van de bovengenoemde f 5,200.000, voor heb onderwijs meer gevorderd een bedrag van luim f 265.000 en voor Pensioenen eene som van bijna f 75.000. Op het Vide hoofdstuk wordt meer aan gevraagd f 641.000 voor aanbouw en uit rusting van nieuwe schepen; f 87.500 voor Pensioenen enz. en f 222.000 voor de kosten vam het materieel der verlichtingen. Daaren tegen is op dit hoofdstuk voor aanbouw van vaartuigen ten behoeve van het loodswezen minder aangevraagd een bedrag van f 277.000 waarbij is te voegen eene lagere raming ad f 185.000 voor aankoop van gereedschappen en werktuigen, aanbouw en herstelling van werfinrichtingen, werkvaartuigen en gebou wen De belangrijk hoogere raming van het Vilde hoofdstuk A (Nationale Schuld) is toe te schrijden aan de wet van 18 Maart 1905 (Staatsblad no. 97), waarbij machtiging wterd verstrekt, ten behoeve vau Nederlandseh-In- dië eene geldleeniug aan te gaan, waarvan de rente en de aflossing door het moeder land zouden worden gedragen. Over het no minaal bedrag dier leening ad f 42,365.600 beloopen de even bedoel de utgaven f 1,703.000. Daarentegen hoeft de oonsolidatie van vlot tende schuld, waarvoor de leening werd ge sloten, tengevolge, dat voor interesten en kosten van schatkistpapier vermoedelijk dit maal met f 900.000 minder zal kunnen wor den volstaan. Voorts is ingevolge de wet van 5 Juni 1905 (Staatsblad no. 155), in verband met de geldelijke gevolgen van nadere wet telijke regeling der pensioneering van on- dea wij zend personeel, voor schulddelging op genomen een bedrag van f 740.000. Einde lijk is het nood'g gebleken den poet voor renten der consignatiën f 110.000 hooger uit te trekken. Dat. liet VHIste hoofdstuk een hooger eind cijfer vertoont, is uitsluitend toe te schrijven aan de meerdere uitgaven, welke ter uitvoe ring van bestaande wetten etn voorschriften noodig zijn en met die uitvoering in onmidr delijk verband zijn te beschouwen. Als zoo danige uitgaven moeten genoemd worden f 426.000 voor de reorganisatie van kot leger, de organisatie van de landweer en die op komst- van de vrijwilligers en dienstplich tigen van de landweer voor de eer ste herhalingsoefeningen van zes dagen f 159.000 voor de herhalingsoefeningen van de milit ieplachtigenf 150.000 voor vergoe dingen krachtens art. 113bis der Militiewet 1901 f 95.000 voor pensioenen en f 155.000 voor kazt-rneering. Voor het grootste gedeel te worden ceze verhoogingen goedgemaakt door verschillende bezuinigingen, waarv ,n de voornaamste zijn op aanschaffing van fou- rage ad f 105.000; op de voltooiing van het vestingstcilsel ad f 445.000; op die be zoldigingen van de officieren der infanterie en der ompagniën hospitaalsoldaten ad f 63.000. Bovendien is in verband met de uitkomsten der" laatste jaren, het te ver wachten incompleet- aan onderofficieren en manschappen als gevolg van verlof, ziekte, bevordering en overlijden, hooger gesteld dan voor 1905. Dit leidde tot eene mindiere aanvrage voor soldijen, voeding, enz. ten be drage van f 143.000. Onder het Xlde hoofdstuk (Koloniën) worclt meer aangevraagd voor de bijjdrage aaa die kcilonie Suriname f 229.000voor die tierleen verstrekking aan die kolonie tot het aanleggen en exploiteeren van een spoorweg van Paramaribo naar de Surinamerivier f 150.000, voor de bijdrage aan de kolonie Curasao f 52.000 cn voor subsidie aan de Duitsch-Nederlandsche Telegraaf maatschappij ruini f 34.000. Thans dienen te worden besproken de uit gaven voor het. nieuwe departement. Gelijk aan die Kamer bekend is, behaagde het Hare Majesteit, hij besluit van 7 September jl no. 14, in te stellen een. ministerie van Land bouw, Nijverheid en Handel, waarvoor inge volge art. 125 der Grondwet, de uitgaven op een afzonderlijk hoofdstuk der Staatsbegroo- ting moeten worden vermeld. Naar dat hoofdstuk zijn overgebracht de afdeelingen Landbouw en Handel en Nijverheid, ten vorigeu jare deel uitmakende van het IXde hoofdstuk en de afdeeling Arbeid, welke tot dusver onder het Vde hoofdstuk was opge nomen. De overige 3 afdeolingen van het nieuwe hoofdstuk betreffen de kosten van het departement, de pensioenen enz. on de onvoorziene behoeften. Als gevolg van den nieuwen maatregel word afgevoerd van hoofd stuk V zooals hierboven reeds werdi aan gestipt eene som van f 557.547, vau. hoofd stuk IX een bedrag van f 3,188.076, of te zamen f 3,745.623. Uit deze cijfers zou vol gen, dat de uitgaven die uit den genomen maatregel zullen voortvloeien, geraamd wor den op ongeveer f 129.000. Echter valt hier bij nog op te merken dat terwijl de overeen stemmende posten op de hoofdstukken V en IX niet zijn verminderd, het artikel voor onvoorziene behoeften op de nieuwe begroo- ting is uitgetrokken voor f 50.000. Intus scben zou uit den aard der zaak, bijaldien die vroeger ei indeoling der Staatebegrootiing ware behouden, het grootste deel van de uit gaven. die uit deze f 50.000 zullen bestreden worden, ten laste van de artikelen „onvoor zien" dér hoofdstukken V of IX zijn geko men. Mitsdien kan ook deze post- beowaarlijk als eene uitzetting van uitgaven worden be schouwd, althans zeker niet voor het- volle bedrag. Ik schat dus de meerdere kosten welke die instelling van een afzonderlijk de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel zal meebrengen in rond cijfer op ongeveer f 100.000. Deze som is noodig in de eerste plaats ter voldoening der tract©- menten van den minister, van den secretaris generaal en van eernige andere nieuw aan. te stellen ambtenaren, terwijl voorts voor bu reel- en lokaalbehoeften ditmaal f 50.000 be- noodigd wordt geacht, ZO. verband met dé kosten van meubileering van een nieuw ge- bcuw, dat voor den dienst in elk geval ge vorderd wordt. Vermoedelijk zal deze post op eene volgende begrooting lager kunnen ajn. Medegedeeld zij eindelijk nog. dat in ver gelijking met 1905, de afdeeling Landbouw f 228.692 hooger 19, daarentegen de afdiee- lingen Nijverheid en Handel en Arbeid res pectievelijk f 203.800 en f 24.600 lager ken den worden gesteld. Tot} hiertoe over de voorgestelde verhoo- gingen. De verminderingen op de hoofdstukken YTIB en IX zitn beide slechts t© danken aan de omstandigheid, dat aanz'enlijke bedra gen van deze begrootingen naar andere hoofd stukken werden overgebracht. Hierboven werd er reeds op gewezen, dat hnofdstfukl VTI0 als gevolg van het nieuwe art. 9bis der wet vau 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156) ontlast is met f 5,200.000 welke zijn opgenomen onder de begrooting voor het do- parbeowent van binnenl andlsche zaken. Zon der déze verreken'ng zou dus op het Vilde hoofdstuk B f 5.200.000 f 4.215.315.17 of f 984.684.83 meer zijn uitgetrokken. Als gevolg van meerdere traktementen enz. van het personeel der belastingen moest nl. f 93.000 meer worden geraamdverder moe-ti afgescheiden van dé bovenbedoelde f 5.200.000 de ïijksuitkeering aan dé gemeen ten. overeenkomstig de wet vau 1897 met 205.00(1' Worden verhoogdin de derde plaats bleek een© hoogere raming noodig voor voorschotten aan dé gemeenten ingevolge art 33 dlör Woningwet ten bedrage vau f 212.000; terwijl eindelijk de kosten van be dijkingen f 287.500 meer vereisohen. De verlaging van het IXde hoofdstuk be draagt slechts f 1.274.823, ondanks, blijkens de boven gedane mededeeling, f 3.188.076 naai de begrooting van het- departement van Landbouw, Nijverheid en Handel word over gebracht. De op eerstgenoemd hoofdstuk over blijvend© posten vertoonon dus eene stijging ad f 1.913.253. Meer toch wordt gevorderd voor Spoorwegen f 607.000 en voor dén dienst Het zal ook elders in don lande wel vau algemeenebekendhcL-d zijn, dat we in den Jtlaag evenals in Amstebu'am, o.ectn-Seho tram» krijgen. Naai' Scheveilingen schuiven als reusachtige glazen kasten, 's avonds fantas tisch verlicht door een tiental gloeilampjes, langs de beugels voort met angstige snel heid, en als ik dit moderne middel van ver keer gadesla, denk ik aan „dear old Amers foort", dat nu ook een tram rijk is, s.nds den bouw van het nieuwe station, terwijl het zich vroeger moest behelpen met hoe omnibusje van Schimmel, getrokken door don goedigen, ouden knol, mot den «va- nonhals, welke een bijna horizontale lijn vormde met den rug, die maar al te duide lijk de ruggegraat i et doorschemeren. Vroo- lijke, levenslustige jongelui noemden die di ligence destijds den „hoerahwagen bij wijze van spotternij. Toch is die omnibus met zijn tijd meegegaan, d. w. z. zoo nu en dan werd het voertuig opgeverfd met dé „cou leur a la mode", en eindelijk verschenen hier en daar op de toch al niet groote vensters een bescheiden reclame van een vooruitstrevende firma uit het stedeke. Dat geschiedde in na volging van de reclamezueht der groot ?ro steden. Hier wordt tegenwoordig alles voor recla me gebruikt, tot de menschen toe, laat staan dus tramruitén,. Als met clo eerwaarde paardentram de ril wat lang duurt, cn dat gebeurt tegenwoor dig nogal eens vanwege 't asphalteeren der drukke straten dan kunt f© u gemakkelijk bezighouden met het lezen der verschillende reclames op tramruitén en op de zoldering. Alleen in den avond :s dat- moeielijk, omdat de trams verlicht zitn door walmende of al te spaarzaam brandende petroleumlampen, wier licht verdrievoudigd heet te worden door bevingerde en beoliede reflectors. In de nieuwe trams hebt ge voor lezen noch tijd, noch gelegenheid. Ten eerste ben je in Suheveningen voor dat je 't weet, je hebt zelfs geen tijd meer om dén heerlijken Oudën Scheveningischen weg te bewonderen, want de boomen schuiven als lange boonestaken je oog voorbij cn 't groen waast vóór je oogén als een massa. Wanneer je een kennis wilt gioeten, die op den weg „wandelt", is 't gevolg dat je een onbekende toeknikt, die twintig meter ver der loopt, oe kennis is reeds lang verdwenen in 'tgeen achter je ligt. Maar ik wilde eigenlijk zeggen, dat het verboden is om in de electrische trams, waar dan ook, te reclameeren, zood'at je in de eer ste plaats nergens een advertentie vindt, en ten tweede niet alles tevreden moet zij(n, zelfs met do conducteurs, die vanwege de nieuwigheid en de drukte over d'r zenuwen hoen zijn omdat ze zóóveel meusclien van kaartj^es moeten voorzien en d'aardoor in stugheid en kortheid niet onder doen voor zekeren mijnheer Nurks, die electrische trams zeker als eéQe uitvinding van den duivel zou hebben bestempeld. Nu, hij is niet alleen in dat oordeelbezitsters van snoezige, poe zelige schoothondjes zeggen het hem volgaar ne na. want cl© diertjes kunnen nu uict eens meer rustig bij een boompje staan er suist hun plotseling zoo'n glazen kast voorbij. Ze krijgen een toeval van schrikof zo zijn zóó verbouwereerd, dat ze in plaats van uit to wijken, juist onder de tram loopen. Andere zenuwachtig© individuen blaffen het onbe kende monster aan en... ondergaan hetzelf de lot. Ik heb dan ook gehoord, dat de han del in hondenriempjes sterk is toegenomen, en dat er dezen winter heel goedkoope hand schoenen zullen te krijgen zijn van honden- leer, dat de aanvoer bijzoudei groot is. De hondenhemcl wordt hier dagelijks met min stens één exemplaar vermeerderd. Laat me even terugkomen op de reclame- zucht van den tegenwoordigen tijd. Vroeger, ik bedoel een goede twintig jaar terug, werd reclame ©enigszins met schele oogen aange zien. Men huldigde eertijds het spreekwoord'; „Goedé wijn behoeft geen krans" ©u mijn brave vader zaliger, die ook in den handel was, zou 't ver beueden zich geacht hebben om tg adverteeren of eénig gold uit te geven voor reclame. ..De klanten moeten door recom mandatie komen' zeide hij, „dat is de besU reclame die er bestaat." Nu dat geloof ik ook wel. doch de tijden veranderen en „tegenwoordig duwt men tio „non-rcclameur" in een hoek. Een oude firma, die nog teelt op ouden roem, gaat niet met haar tijd moe, heet liet, en zonder de aanbeveling, dat deze of h: e handeUv. aar de beste en goedkoopste in 't gcbru'k is, of 't cacao, cokes of fornuizen zijn om 't even komt men er niet meer. De menschen putten zich uit in 't beden ken van reclame-mlddélen niet all-ssn op vallende advertences of kleurige prentjes, ook aanlokkende voordeeltjes voor de koopets, die ondanks hunne ondervinding no? altijd maar dom genoeg blijven en niet begrijpen willen, dat 't aangeboden percent, of 't bijko mende gratis voorwerp, of 't spcglgoid voor de kinderen niet betaald' worden door den verkoopcr, die zich wil tevreden stellen met kleinere winst, doch dat alles komt voc-t rekening van den kooper. die of de waai duurder betaalt óf mindere kwaliteit, krijgt. Zelfs in onze groote coöperatieve ve roe inging „Eigen Hulp" betaalt men de waar ever t algemeen don;der, soms of j cent, om, door de grcoto ma^a van verbruikers, op die wijze makkelijker tot groote, peroentuitkeerug te komen. Hot„Alle waar is naar zijn geld", bhj't ook in den tegenwoordigen tijd nog opgaan. Al wordt iets als nog zoo goedkoop aangepre zen, werkelijk goedkoop is iets eerst, wanneer 't blijkt deugdelijk te zijn en van langen duur. Wat ik een slecht toeken des tijds vind, is dat de menschen zelf dikwijls loopende reclames zijn. Wat ik daarmee bedoel Dat zoovelen zich" den schijn geven van iets te zijn, wat hun eigenlijk totaal vreemd is. Zoo beu ik er hier meermalen de dupe van, dat ik in een elegant gekleed persoontje niet altijd herken 't meisje uit den arbeiders stand, die door de reclame aan haar porsoon- tje besteed, er vaak in slaagt zich or hoo ger te doeJX doorgaan dan ze is. Slechts bij nadere beschouwing leert men 'tware ken nen. Voor een schijntje gold' koopt men zich hier een tuitelhoed met een veer. en bolero cn een trotteur-rok, een flodderkant blouse tje, een paar garen handschoenen, die de werkhandjes bedekken, een dertig-cents-voile voor het wat grove teint, een paar wit lin nen schoentjes van een rijksdaalder aam de voeten, ziedaar in hoofdzaak het uitgaans- toilet van onze Haagsche dienstbaairlie tl en haar niveau. Zet op de gansclie uitgave nog een gulden of tien en ge hebt het Haagscho vlindermeisje, fladderend 's zomers in een goedkoop neteldoekje op Schevoningcn. en 's winters in een aardig gegarneerd moltonéo met ©on vos v.an kattenbont om d'on hals fla- neerend door de Haagische straten, de levende reclame voor zich zelf, een lieve, elegante, aautrekkelijke verschijning, de heeren even, vluchtig, quasi naïf schuchter effleureud met haar blik, een roosje waard om geplukt te worden; maar als 't geplukt is, blijkt 'teen maandroosje tc zijn, zóó opbloeiend, zóó ver- flenad, zonder degelij[ken inhoud, zonder fond, zonder kern. Heb is hiermee als met een klein huis, in ee^ straat waar paleizen staan. Je betaalt den duren stand, maar het ongemak van het .kléine huis' inndlert je toch dagelijks. Ik, ouderwetsch mensch, wan trouw de reclame, ik houd het bij de recom mandatie. Ik wil één voorbeeld noemen, één uit honderden. Toen Jo, mijn dochter, hier kwam wonen» moest ze oen Haagsche dienstbode hebben. Ze kreeg er eene. en welke! Alk.Li bood zioh aan, oud cn jong, allervreemdste perso nen soms, en de keus was moeielijk. Ze nam céne, die een reclame voor zich zelf scheen te zijn; keurig, bijna elegant in haar uiterlijk, beschaafd m haar spreken. Jo zei„juf frouw", een beetjé geïntimideerd dioor dé jonge dame in haar mantel-costuum. Toen ze in dienst kwam, bracht ze mee een koffer, 2 valiezen, een kartonnen doos en twee hoedendoozen maar den volgeaidén morgen zag Jo haar de kamer vegen in een japon, waar minstens vier lappen inzaten, krulspelden in 't haar en pantoffels aan do voeten waar de toe non kiekeboe door speel den. Zes weken later vertrok ze, ovon ele gant als ze gekomen was. Nu heeft Jo een meid die ze gekregen heeft „door recommandatie", en deze is eer ste kwaliteit. Ik ga niet met mijn tijd mee, vindt u 't spijt me, maar...... ik haat reclame. d'e bovenbedoelde. OUDE VROUW.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1