dor Posterijen f 1.253.000. Hiertegenover staat eene vermindering van de af deeling Waterstaat met f 59.400. De middelen zijn, wanneer ik buiten be schouwing laat de na te noemen vooretellen tot het heffen van opcenten op de vermo gen»- ou de bedrijfsbelasting, geraamd opf 170,402.295 tca-wi^l die voor 1905 opge nomen waren voor- 166,016.152 dus meer voor 1906 f 4,386.143 Deze stijging is vooreerst te danken aan de vermoedelijke opbrengst van den suiker- accijns, die f 600 000 hooger is gretoJd dan bij de raming voor 1905. Aanmerkelijk meer wordt ook verwacht van de greep der directe belastingen en wel van f 1,191.000. Hiertoe draagt bij de Grondbelasting f 247.000. het Personeel f 358.000. de Bedrijfsbelasting f 486.000. en eindelijk de Vermogtnsbelasr ting f 100.000. Voorts zijn de Posterijen f 562.000, de Rijkstelegrafen f 291 000. de rechten op den Invoer f 600.000, de indirecte belastingen f 781.500 en de Loodsgelden f 100.000 hooger gesteld, terwijl onder de Accijnzen nog te vermelden valt het Geslacht, waaruit naar to verwachten ia f 250.000 moor zal wordbn getrokken. Ook verschillende andere middelen zullen vermoedelijk ruimer vloeien. Ik wil hier slechts noemen den post„Aandeel van de geldmiddelen van Nederlandsch-Indië in de uitgaven wegens uitgifte of belooning van vlottende schuld.'" Deze post die op de ko pende St.iatsbogroot.mg niet voorkomt in c-yrband meU de beslissing welke in 1C:5 moest genomen worden in zake den door het moederland aan Indië te verleenon financiee- Jctn' steun, werd, nu die beslissing gevallen is. weder opgenomen on wel voor een bedrag van f 300.000. Lager is geraamd het gedistilleerd met f900.000 en do restitutiepost voor het ka naal Geut-Terneuzen niet 1 600.000dit laat ste aangezien voor verbetering van dat ka naal op de begrooting van uitgaven insge lijks fuOO.OOO minder is aangevraagd. Het tekort ad f 11.311.924.W>4 dient nauer te worden besproken. Het bedrag daarvan moet verminderd worden niet de zoogenaam de buitengewone uitgaven, die zoo noodig uit door leening verkregen gelden mogen te streden worden. Tot deze categorie breng ik, ui aansluiting mot het te dien aanzien in do laatste jaren gevolgde systeem, do volgeudie geraamde bedragen: ,0*9*0000 voor spoorwegen f 3.o4Z.0W.w voor verlegging van den Maasmond »5-JS'ïï voor Staatsmijn-exploitatie 670.900.00 voor den Surinaamsclien spoorweg f 1-250.000.00 voor voorschotten aan ge meenten ingevolge art. 33, lste lid der Woningwet f 600.000.00 of te zamen f 6.718.460.00 Bij vermindering van het totale tekort ad f 11.311.924.95J met de som der buitenge- wono uitgaven f 6.718.460.00 Blijft er dus een tekort op den gewonen dienst van f 4.593.464.95^ Hierbij is rchter nog geen rekening gehou den met het bedrag, dat de werkelijke uit gaven, voor zoover «ij den gewonen dienst betreffen, beneden de oorspronkelijk geraam de plegen te blijven. Met toe pass ng van do berekening bij dc aanbieding van de te- grootingsontwerpen voor 1905 door mijn ambtsvoorganger uiteengezet, bedrog oeze besparing voor de jaren 18951903 gemid deld f639.000. Daarentegen zijn op het VIIIst<j hoofd stuk voor 1906 nog geene geldon aangevraagd voor do voltooiing der nieuwe bewapening van de veldartillerie. Uit dien hoofde is do indiening van oene suppletoire begrootmg ad f995.000 te wachten, waarvan de zg. annuï teit ad f kOO 000 uit de gewone ontvangsten zal zijn te dekken. Deze beide factoren nog in minder en meer in rekening brengende, kom ik tot eon ongedekt tekort op den ge wonen dienst ad. f 4.554.464.95 Voor de beoordeeling van den financieelen toestand van het oogenblik is in de eerste plaats gewichtig de vraag, of het geraamde tekort het gevolg is van een samenloop van min gunstige omstandigheden, die haren in vloed slechts voor één dienstjaar zullen doen gevoelen; dan wel of inderdaad verbraking van het budgetair ovenwicht ook voor de naaste toekomst moet worden aangenomen Ongelukkig lijdt het geen twijfel, dat dit laatst© het geval is. Men heeft niet te doen met een verschijnsel van tijdelijken en voor- bijgaanden aard, maAr staat voor het feit, dat versterking dor middelen niet kan uit blijven. Ik kan dit aan de Kamer met weinig woor den duidelijk maken. Bij het optreden van het tegenwoordig kabinet waren de ontwerpen der Staatsbe groting reeds door d«c vorige ministers aan Ilara Majesteit do Koninlgin aangeboden. Bij de samenstelling had voorgezeten het be ginsel, dat geene verhoogingen van beteeke- nis zouden worden voorgedragen dan voor zooveel onvermijdelijk was te achten als uit vloeisel van aangenomen wetten of organieke bepalingen of 0111 den dienst naar behooren gaande te houden. De ontwerpen droegen dus min of meer het karakter van oerdiet-wetten. Het behoeft geen betoog, dat het 001 die reden voor de tegenwoordige ministers niet mogelijk bleek, alsnog belangrijke verminde ringen op het ontworpen budget aan te brengen. Voorzoover zij daarin al geslaagd zijn, zullen die vermeerderin gen bovendien slechts ten decle tot wer kelijke besparing leiden. Verschillende posten werden op dit ogenblik teruggenomen, om dat het nieuwe hoofd van het betrokken de partement, alvorens te dier zake voorstellen te doen, een nauwkeuriger onderzoek dan de beschikbare tijd toeliet, wenscholijk oordeel de. Maar ongetwijfeld zullen ten aanzien van de meeste der onderwerpen, waarop die pos ten betrekking hadden, suppletoire credieten moeten worden aangevraagd. Tn de eerste plaats dient dua in het oog te worden gehouden, dat de begrooting voor 1906 met ongewone zuinigheid is samenge steld, en dat reeds in den loop van dat jaar en vermoedelijk in nog sterkere mate ''n j - eerstvolgend© jaren behoeften zullen aanmelden die, hoezeer ook tegen uitzetting van uitgaven zal worden gewaakt onafwijsbaar voorziening zullen e'schen. Hierbij nu komt, dat de subsidiën voor hee. lager onderwijs op het budget, van 1906 nog slechte f 150.000 hooger dan ten vorige» jaie zijn uitgetrokken, doch voor meer dan f 2A millioen dat van 1907 zullen drukken, oin daarna telken jare met een zeker bedrag te stijgen, hetwelk thans nog moeielijk met, zekerheid valt te ramen, maar alleen wegens subsidiiën aan bijzondere scholen, allicht op f 2 ton is te stellen. Aanmerkelijke verdere stijging van uitga-- ven kan dus niet uitblijven. Het behoeft geen betoog, dat de minister van Financiën, bij zijn optreden zoodanige» financieelen toestand aantreffend, niet ver antwoord zou zijn, indien hij niet aanstonds maatregelen beraamde om door versterking der middelen tot herstel van het. financieel evenwicht te geraken. Onmiddellijk heb ik dan ook mijne volle aandacht daaraan ge wijd en daarop een voorloopig plan ontwor pen torn aanzien van de bronnen, waaraan ik zal voorstellen ruimere inkomsten voor het rijk te ontleenon Op dit oogenblik wordt mot kracht gearbeid aan onderzoekingen, welke onvermijdelijk zijn om mijne plannen behoorlijik te kunnen uitwerken. Mijn stre ven is een samenstel van maatregelen te ont werpen. waardoor het mogelijk zal worden: vooreerst om te voorden in het bestaande tekort voorts om de kosten te bestrijden var, de lager onder wijsnovelle, em eindelijk om de gelden te vinden voor zooveel het inmiddels te verwachten accres der middelen dit niet 011 noodig zal maken voor de in voering van de sociale hervormingen, die in het werkprogram van dit kabinet zijn be grepen. De Kamer zal het billijken, dat ik mij van verdere aanduiding mijner voornemens ont houd, totdat de voorbereiding van den on dernomen arbeid zoover zal zijn gevorderd, dat het eerste mijner voorstellen zal zijn uit gewerkt; bij de toelichting daarvan zal dan een© ©enigermate in bijzonderheden afdalen de uiteenzetting en becijfering ook der overi ge plannen worden verstrekt. Thans daar over uit te weiden, terwijl ik nog niet in het bezit ben van de gegevens, noodig om zelfs eigen oordeel definitief te vesti gen, zou slechts tot misverstand en onvrucht bare gedachtenwis?elmg kunnen leiden. Met hoeveel voortvarendheid ook aan het tot stand brengen van maatregelen bot ver- sterking der middelen wordt gewerkt, in ieder geval zullen dit mag als vaststaande worden aangenomen die resultaten daarvan niet meer aan het dienstjaar 1906 kunnen ten goede komen. Ten einde nu het tekort op dezen dienst eenigermate te beperken en voor cmnuddelijke versterking van 's Rijks schatkist te doen wat mogelijk is, is bi; het ontwerp der Middelenweb voor 1906 voorge steld, bij wijze van tijdelken maatregel tien opcenten te heffen op de vermogens- en op de bedrijfsbelasting. Dat ik voor deze belastingverhooging, waarvan de onvermijdelijkheid wel niet zal worden ontkend, mijne keuze bepaalde op de vermogens- en de bedrijfsbelasting, ge schiedde op grond van de overweging, cener- zijds dat eene verzwaring van de indirecte belastingen, zoolang het complex onz?r be lastingen geene wijziging heeft ondergaan, onwenschelijk is to achten, anderzijds dat onde** de directe belastingen, de successie rechten daaronder begrepen, alléén de beide genoemde voor de heffing van tijdelijke op centen in aanmerking schijnen te komen. De opbrengst der vermogensbelasting zal, bij aanneming van het. voorstel, stijgen met f '796.000. die der bedrijfsbelasting met f 750.000. In totaal zal dus uit deze beide bronnen f 1.546.000 meer warden ontvangen. Aangezien echter de opcenten eerst kunnen werdfen geheven over het eerstvolgende be lastingjaar 1906/1907, zal de opbrengst er van 9lechts voor gedeelten, d. i. tot een bedrag van f 1.030.000 op de einduitkomst van 1906 van invloed zijn. Becijferde ik het tekort op den gewonen dienst zooeven op f 4.554.464.95$, dit cijfer kan derhalve, wegens de te heffen opcenten, verminderd worden tot ruim f 3$ millioen. Een bevredigend beeld geeft het budget op die wijze zeker nog niet; maar, in afwach ting van de in uitzicht gestelde belasting- ontwerpen, zal daarin voorshands wel moe ten worden berust. Om ten slotte een woord te zeggen van den stand dier kas zij medegedeeld, dat op dit oogenblik in omloop is aan schatkist papier een bedrag van f 6.000.000, doch dat dir. voor het eind van het jaar vermoedelijk uit de voorhanden kasmiddelen zal zijn af gelost. Regeling van werkzaamheden. Dinsdag elf uur kamt aan de orde het adresdebat en de benoeming van leden der huishoudelijke oommissie en van de gemeng de commissie voor de stenografie. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag elf uur. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de troonrede luidt als volgt: Mevrouw De Tweede Kamer waardeerde het hooge- lijk Uwe Majesteit, vergezeld "an Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Neder landen, Haren Doorluchtigen Gemaal, te midden van de volksvertegenwoordiging te zien tot opening van do gewone zitting der Sta ten-generaal Voor de gedane medodeelingen betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank. Met ernstige belangstelling volgden wij de vermelding der vele gewichtige voorstellon, waarvoor onze medewerking wordt gevraagd. In het bijzonder trok onze aandacht de aan kondiging dat ten einde den gewonen wet gever vrijheid te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid eono herziening zal worden voorgesteld van de daarover handelende be palingen der Grondwet en dat vooraf zal worden onderzocht, welke andere wijzigin gen in de Grondwet moeten gebracht wor de». Van harte beamen wij den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeid onder Gods zogenmoge strekken ten nutte van het Nederl&ndsche volk. Berichten. Ingetrokken het ontwerp van wet. tob aanvulling en wijziging van de wet van 21 Juli 1890 (Staatsblad no. 126) tot regeling van het mil'tnir onderwijs bij de landmacht, voor zoover daarbij de opleiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken. Voorgesteld zijn de volgende moties: lo door de herren Bos, Treub, v. d. Bergh (Helder), Van Deventer, Drucker, Ketelaar, Limburg, Marchant, Mees, Nol ting en Smidt; de wenschelijkhedd uitsprekende, dat zoo spoedig mogelijk behooren te worden voor bereid de maatregelen, vereischt om tab ex ploitatie van spoorwegen rechtstreeks door den Staat te geraken door t-oepassing van art. 26 der bij de wet van 22 Juli 1890 'Sfcbl. no. 131) bekrachtigde overeenkomsten; 2o door de heeren Drucker en Treub, de wenscbelijkheid uitsprekende dat onder de burgerlijke ambtenaren aan wie ten laste van den Staat en aan wier weduwen en wee- zen ten laste van het pensioenfonds (opge richt krachtens de wet van 9 Mei 1890 (StJbl. no. 79) pensioen wordt verleend, behooren te worden opgenomen de ambtenaren in dienst van gemeenten. De nood der gemeenten. De N. Ct. schrijft: Het heeft de aandacht getrokken diat in de Troonrede in het geheel niet gerept is van deoi financieelen nood der gemeenten, noch van d Staatscommissie, bij Kon. be sluit van 1 Juli 1903 ingesteld „voor een onderzoek naar den financieelen toestand der gemeenten en ter voorbereiding van wette lijke maatregelen, waardoor d:e toestand op duurzame grondslagen kan worden beves tigd." Toch zal dit vraagstuk gelijk de be kende schrijver in de Prov. Gron. Ct. her innert het Rijk nopen zijn kas wijder voor de gemeenten, althans voor velen van haar, te openen. Wat er nu met de twee jaar geleden be noemde Staatscommissie zal gebeuren? De Staatscourant van gisterenavond bracht het bericht, dat „op daartoe gedaan verzoek" ©n „met dankbetuiging voor de in nagemelde betrekkingen bewezen diensten" eervol ont slag is verleend niet alleen aan het lid der commissie die thans aan het hoofd van bin- nenlandsche zaken is opgetreden, mr. P. Rink, maar ook aan den voorzitter, de» heer Godin de Beaufort, en aan den secre taris, mr. F. A. C. graaf van Lyndon van Sajidenburg. Daarmee is de Staatscommissie dus onge veer geheel gedesorganiseerd. Zal haar ont binding volgen? En zal het parlement iets te weten komen van den aard der door haar „bewezen onsten" ter verheldering van liet moeilijke vraagstuk, waarmee zij zich moet hebben beziggehouden. Zaponlak. De St.-Ct. n<>- 223 bevat een Kon. besluit van 11 Sept. 1905, houdende bepalingen omtrent, vrijstelling van invoer recht voor zaponlak, benoodigd bij het ver nissen van metalen voorwerpen in fabrieken en trafieken. Voor de verkiezing van een lid van de Prov. 9taten in Gelderland in het district Viel (vacature-Rink) zijn candidaat gesteld de heeren C. C. van Lidt de Jeude, liberaal A. Groenendaal. vrijz.-dem.H. Budding, amtirev. Bij den Rot-terdamschen gemeenteraad is een ontwerpverordening ingediend, waar in de bepalingen zijn neergelegd, volgens welke aan vereenigingen en commissiën sub sidie kan worden verleend tot het verstrek ken van voeding of schoeisel aan schoolgaan de kinderen, ter bevordering van het school bezoek. Dit ontwerp is een uitvloeisel van een in het voorjaar door den Raad aangeno men motie-De-Geer, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd, om het ontwerp, dat bedoelde deze zaak in eigen beheer te nemen, in te trekken en een regeling voor te dragen, vol gens welke aan particuliere vereenigingen en commissiën subsidie kan worden verier»- een bedrag niet te boven gaande de helft van hetgeen zi» aan particuliere giften voor dit doel aanwenden. Hoofdzaak der nieuwe verordening is dus de regeling dezer zaak op de begrooting en de controle op de aldus ge subsidieerde vereenigingen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis van belangheb benden, dat., te rekenen van 21 September e. k. af, brieven en andere stukken bestemd voor Saba 9t. Eustatius en St. Martin, mede zullen worden verzanden des Donderdags om de 14 dagen, met den trein van 8.19 m. van Rotterdam naar Vlissinjgen, in aansluiting op het vertrek van de stoomschepen der maat schappij .Direct" Line, van Dartmouth naar West-Indië. De directeur-generaal van den land bouw brengt ter algemeen© kennis, dat heit oper baar toelati ng.«xamen voor den cursus in vee- en v leeoohkeu ring, welke op 2 October a.s van rijkswege in Amsterdam zal worden geopend, aanvangt op Woensdag 27 Septem ber e.k., des namiddags te 2 uren, in een der lokalen van het Gebouw van den Wer kenden Stand, Kloveniersburgwal 87, te Am sterdam en zoo noodig wordt voortgezet op Dcnderdag 28 September d. a. v. Tot candidaten voor Leden van het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap zijn gesteld 1. in de vacature Bigotde heer Tb. Lan- cée, hoofd een er school te Amsterdam; 2. voor de vacature-Andriessede heer K. Andriesse, eveneens hoofd eener school te Amsterdam 3. voor de vacature-Mierasde heeren M. H. van der Horst, te Kaatsheuvel, F. Kunst te Oosterhout, W. Tromp te Breda en J. A. Vermeulen te Oud-Gastel. Te Scheveningen worden pogingen aangewend ora eene afdeeling van de Gere formeerd». Vereeniging voor drankbestrijding te stiebten. Uit Zuid-Limburg. (Uit de particuliere correspondentie van een luitenant, 15 September 1906). deoi heelen dag had het geregend 't regende nog, toen „eindigen der manoeu vre'' was geblazen en we op een der Lim- burgsche bergen een oogenblik rusten. Ik stoud, mijn paard aan den teugel houdend, een broodje te verwerken, toen een mannetje op mij aankwam, niet groot, vrij gezet, ge kleed in colbert-kostuum vermoedelijk vroeger zijn X ndagsche pak met donker gekleurde» stroohocd. Mij naderend, werd de hoed in de hand genomendo regen be sprenkelde 's mannetjes grijze haren. I11 een Lunburgsch accent hoorde ik mij toespre ken „Mijnheer, mag ik me eens recoinman- deereoi?" Mijn eerste indruk was, dat de een of andere bierventer zich in mijn autoriteit had vergist en mij aanklampte om vergun ning te verkrijgen den troep bier te verkoo- peu. Op mijn vraag echter: „Wel, vriend, wat wou je?" stond de pseudo-b.erman ten oogenblik verlegen te staren, totdat er e n- delijk u;tkwam, in stoot zin netjes, begeleid door bescheiden armbeweginkjes„Mijnheer, al dat land hier behoort aan mij de troe pen mogen er vrij over loopen nu wou ik eens vragen of gij mij daarvoor niet eena kondt recommandeeren bij de Koning-n voor een lintje." De slotwoorden werden verduidelijkt door een zenuwachtig plukken aan het jasje tor hoogte van de linkerborst. 't Geval scheen me vermakelijk te worden. „Wat wou je, kameraad, een Willemsorde, een Oranje-*Tassau of iets anders'? zeg het maar; misschien is er wel aanko.-i aan. Maar vertel me eerst eens, wie je bent eigenlijk „Ik benlid van de Provinciale Sta ten." Mijn gehoor ternauwernood vertrouwende, riep ik, teneinde zekerheid te hebben dat ik mij niet vergiste, een paar in mijn. buurt staande collega's, stelde hun den heer lid van do Provinciale Staten van L:mburg voor, vertelde hun met welk verzoek het Statenlid bij mij was gekomen, tevens den heergeruststellende met de mededee- ling, dat de geroepen heeren hem vermoede lijk nog meer van dienst konden zijn dan ik. Op de vraag van een mijmer collega's, wel ke onderscheiding de heer... het liefst van H. M. zou ontvangen, was het antwoord „Ja, dat is me egaaleen Leopoldsorde of een Oranje," en ter voldoening aan onze be langstellende vraag, waarom of waarvoor do onderscheid'nj gewenscht werd, luidde het, steed3 het knoopsgat beplukkena„Alleen voor de eere, mijnheer." Het commando „te paard" maakte plotse ling een einde aan ons interessant onder houd met een der Limburgache k' voor leden der Eerste Kamer der Staten Generaal. We hadden nog juist gelegenheid den heer... te verzekeren, dat, zoodra ons de eer zou te beurt vallen H. M. de Koningin te spreken, wij een goed woordje voor hem zouden doen en hem aan te raden intusschen zijn verzoek te herhalen bij een wachtmee ster dér marechaussee, dien wij toevallig in onze buurt zagen rijden- Tevreden en minzaam knikte de heer. mij toe, toen ik mijn paard aandreef en hem nog eens goed opnam, om den indruk te be waren van een Limburgsch Statenlid (N. Ct.) Een oneerlijk burgemeester. Het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenihage ei&chte gister bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam waarbij F. S. W. Gautier, secretaris der ge meenten Gouderak en Berkenwoude, tot 6 weken gevangenisstraf werd veroordeeld we gens valschheid in geschrifte. Valsche af schriften van processen-verbaal van kasopna me waren door bekl. aan Gedep. Staten van Zuid-Holland gezo-nden, waardoor hij deed voorkomen dat de kasopname was geschied. Mr. Fruin, advocaat te Rotterdam, betoog de dat beklaagde geeu valschheid heeft ge pleegd, doch dat er slechts is gesloft- in het administratief beheer. Doch ook overigens meende pleiter dat bekl. niet or. der de straf wet valt, omdat de afschriften van de pro cessen-verbaal van kasopname niet bestemd zijn om tot bewijs van eenig feit te dienen. Ook zou bekl. niet onder de strafwet vallen, omdat het stuk als alleen onderteekend door den secretaris geen bewijskracht heeft, daar om bewijskracht te hebben het stuk ook de handteekening van den burgemeester moest dragen of in geval zooals hier de bur gemeester tevens secretaris is, ook de hand teekening van den wethouder. Ook bestreed- pl. de opvatting der rechtbank, dat de secre taris als belast met het beheer van Let archief authentieke afschriften van acten mag op maken. Uitspraak over 8 dagen. De oneerlijke oandidaat-no- taris. Voor heb gerechtshof te 's Graven- hage is gisteren behandeld de zaak van J. J. Esser, oandidaat-notaris te Rotterdam vervolgd wegens het o^ 15 Juli 1904 te Rotterdam valsohelijk opmaken van een eerste grosse van eene geldleen!ng met hy potheekstelling groot f 6200.a 5$ en een bijfoehoorendie borderel benevens wegens het opmaken op 11 Mei 1905 van een der gelijk valsch gesohrift, een bewijs van over name van f 1000.met liet oogmerk om die valsche stukken als echt en onver- valscht te gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Bekl. had de ten laste gelegde feiten be kend en was te dier zake wegens valschheid in geschrifte en valschheid in oen authen tieke acte en gebruikmaking dier stukken als echt en onvervalsoht tob twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld door de rechtbank te Rotterdam. De officier van justitie was van d t vonnis in hooger beroep gekomen. Het bleek dat bekl. een zekeren v. d. H. had benadeeld tot- een totaal van f 60.000. Hij had, zooals het heet, het eene gat met het andere gestopt en te vergeefs getracht door spelen bij de wedrennen het verloren geld terug te krijgen. Adv.-gen. mr. Reitsma deelde mode dat de officier van justitie in hooger beroep was gekomen omdat hij de straf te gering achtte voor de serie valschheden door iemand van den stand ven bekl. gepleegd terwijl deze het geld met spelen en wedden had zoek gemaakt. Adv.-gen. kon zich met die ziens wijze volkomen vereenigen en requireerde straf verzwaring tot 4 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Fennema, meende dat ten onrechte te veel de aandacht is gevestigd op het hooge bedrag, waarvoor bekl. den lieer v. d. H. heeft benadeeld en vestigde de aandacht op vele verzachtend» omstandig heden voor bekl.; na betoogd te hebben dat de gepleegde feiten niet mogen worden ge- qualificeard als: valschheid in een authen tieke acte, omdat een eerste gros© geen acte is, wanneer het oorspronkelijke stuk ge lijk in casu nooit heeft bestlaan terwijl een borderel slechts is een verzoek om inschrij ving van een hypotheek in de registers. Alleen de valsche verklaring van den hy potheekbewaarder op het borderel is als e?n authentieke acte te beschouwen doch die wei straft slechts valschheid in authentieke ac ten d. i. vervalsching van authentieke acten, niet liet valsohelijk opmaken daarvan. Bovendien ontbreken bij deze stukken de elementen van heb misdrijf van valschheid in geschrifte: uit de grosse kan nooit eenig recht, eenige verbrntenis of eenige bevrijding van schuld ontstaan terwijl die acte ook niet kon strekken om tot bewijs van eenig feit to dienen. Ook het borderel kon dóe strek king niet hebben, daar er geen notarieel© acte aan ten grondslag lag. En in elk geval ontbrak hier het oogmerk van bekl., de acten als echt en onvervalscht te gebruiken en de mogelijkheid van nadeel. Het verband tussohen die twe© vereischten immers was hier nieb aanwezig. Beid. hadl volgens de rechtbank het oogmerk do stuk ken zelf to gebruiken terwijl die mogelijk heid van nadeel a-oor de rechtbank slechts wordt aangenomen in de veronderstelling dat do heer v. d. H. die stukken was gaan ge bruiken. Bekl. heeft zulks echter juist steeds willen voorkomen; daarom juist dekte hij de eene valschheid met de andore. Hij had nooit de bedoeling die stukken door een» ander te doen gebruiken. Hij bezigde de stukken slechts als middel tot misleiding. Mogelijkheid van nadeel in dien zin. der wet bestond dus niet-, waar het na deel reeds was geleden. Terecht had dus de officier van justitie in zijn requisitoir bij de rechtbank te Rot terdam doen vervallen de ten. laste legging van het misdrijf van valschheid in authen tieke acten. Des te meer verwonderde het pl. dat tegen bekl. de hoogst© straf was ge- requireerd. Uitvoerig schetste pl. vervolgens de om standigheden die bekl. tegen zijn wil er toe hadden gebracht, schtulden te maken en hem ten val hadden gebracht. Pl. meende dat het onbeperkt vertrouwen van den heer v. d. H. die alles geloofde wat bekl. hem quasi na mens zijn notaris mededeelde omtrent hypo theken a 5$ en 6 procent die hij kan ver leenon, het misdrijf van bekl. in de hand heeft gewerkt. Beid., die de rente dier „hy- pothteken" had te behalen, raakte op oen hel lend vlak. Om aan geld te komen ging hij wedden en verloor. Hij moest nieuw© val sche grossen maken en teen hij dit eindelijk niet meer durfde doen, is de bom gespron gen. Waar bekl. vroeger nooit oneerlijk is geweest, drong pl. met vertrouwen aan op een lichte straf, te meer waar beklaagde© gcr heele toekomst is verwoest, nadat hij 19 jaar candidaat-notaris is geweest. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag a.s. School- en Kerknieuws. De laatste der in-treê-reden bij den aan vang van den nieuwen cursus van de Technische Hoogeschool door de nieuw "benoemde hoog leeraren gehouden, werd gisteren uitgesproken door prof. P. D. C. Kley, benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in d© Microchemie, met eene toespraak etiteld ,,De Microchemie." De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zal aanvan gen op 17 October e. k. Zij, die zich aan dit examen wenschen te on derwerpen, gelieven zich vóór 5 October a. s. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging van: a. geboorte-akte b. getuigschrift van zedelijk gedrag. De adspiranten die aanspraak heblben op vrij stelling van de betaling van het in art. 65ter der wet op het lager enderwijs bepaalde examen geld, gelieven daarvan te doen blijken, door bij hunne aangifte over te leggen de akte van be kwaamheid, vermeld in art. 56, onder a. of b., dier wet verkregen, vóór 1 Januari 1890, of de daarmede gelijkgestelde akte van bekwaamheid of toelating. De voorzitters der commissiën zijn te Breda J. E. van Renease, schoolopziener in het district Arnhem, te Arnhem te Yenlo B. Dingemans, schoolopziener in het district Zutpihen, te Zutphen te Rotterdam dr. J. H. Jennes, schoolopzie ner in het district Rotterdam, te Rotterdam te Amsterdam G. Roodenburch, schoolopzie ner in het district Haarlem, te Haarlem te Leeuwarden C. A. Zelvelder, schoolopzie ner in het district Heerenveen, te lleerenveen te Deventer dr. J. D. R. Scheffer, schoolop ziener in het district Deventer, te Deventer. De namen der leden en plaatsvervangende leden der examen-commissies zijn vermeld in de Staatscourant No. 222. Notarieel Staatsexamen, 1822 Septem ber. Geslaagd, eerete gedeelteTh. J. B. Schutte, te Terhejjden C. J. Vink, te Hille- gersbergtweede gedeelteC. H. W. Meijer, te Schiedam J. C. Kram, idem C. Akkerman, te Tiel, en A. de Mos, te Scheveningen. Examen politie-diploma, te Zwolle. Diploma met aanteekening verwierven F. Schol- ma, Groningen J. Eikelaar, FranekerD. Scholte, Enschedé. Het gewoon diplma ver wierven H. Faber, GroningenE. de Vriea, Workum A. van Apeldoorn, Leeuwarden J. de Jonge, Wetering bij BlokzijlH. Adema, Stad-AlmeloW. Greutink, Zutphen 0. van Meerkamp, Denekamp J. H. Th. Kuhlman en A. Petiet, beide Enschedé. STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Prijzen van f 70. 29 505 539 553 694 794 796 965 1169 1215 1386 1808 1957 2517 2606 2663 2856 2871 2881 2893 3331 3389 3458 3470 3505 3697 3709 3714 3771 3894 3913 3969 4134 4515 4545 4581 4603 4771 4813 4874 4968 4981 5036 5119 5472 5592 5699 5815 5845 5846 5980 6037 6555 6676 6730 6798 6840 6986 7104 7136 7204 7374 7578 7624 7950 7964 7967 7989 8124 8128 8185 8255 8627 8723 8906 8917 9102 9444 9673 *684 9746 9800 9872 9906 9926 9957 10068 10070 10104 10204 10345 10359 10390 10760 10020 10962 11309 11344 11734 *1888 12028 12062 12247 12319 12350 12390 12414 12453 12715 12872 12944 13027 13050 13526 13542 13672 13823 13845 13847 13866 14046 14062 14357 *4395 14735 14736 14982 15141 15271 15304 15328 15345 15405 16438 15542 15566 15584 15895 15065 16187 16231 16361 16508 16621 16754 17409 17413 - 7464 17570 17610 17708 17906 18007 18049 18113 18163 18636 18658 18762 18778 18835 18850 18909 18928 19115 19117 19183 19262 19316 19418 19549 19587 19663 19887 19945 19988 20150 20454 20586 20670 20675 20866 20978

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2