"BINNENLAND. m Bakoe, 2If Sept. 'Petersbuigsch Gegraaf- agentschap) In eene door Armeniërs en Tar taren tot herstel van den vrede bijeengeroe pen conferentie werd in beginsel besloten in October een algemeen congres in den Kau- kasua to doen samen komen, waarin alle vra gen, die bijdragen tot do vijandige verhou ding tus9chen Armeniërs en Tartaren, zullen worden besproken. Bakoe, 2Jf Sept. (Potersburgscli telegraaf agentschap) Do vrede t usee hen de Tartaren en de Armeniërs ia hersteld. Particuliere berichten, uit Bakoo te Pe tersburg ontvangen, melden, dat rooversben- den de treinen aanvallen en op de reizigers schieten In een enkelen, aanval werden 53 reizigers gewond cn een gedood. Zij beproef den zich ook van de brievenzakken meeeter te maken, maar dit werd belet door ©ene af- deeling kozakken, die in den trein was en v*uur op hen gaf- Dez© aanvallen verbulde ren den aanvoer van levensmiddelen in de steden, waar de grootste nood heerscht. In eene bijeenkomst van don onderkoning met de gemachtigden van den potroleuni- raffinaderijeu is eenstemmig besloten, dat het onmogelijk is den arbeid te hervatten- Een dreigenden 'on slaat de -id-ispartij aan. Het bestuur van de revolutionair-soci alistische partij heeft een manifest uitge vaardigd. Tot besluit wordt daarin gezegu „Weet wel, patroons, dat wij de hervatting van het werk niet zullen dulden, voordat wij deugdelijke waarborgen voor onze vei ligheid hébben verkregen, en dat iedere naph- taput, die den arbeid zal hervatten voordat deze waarborgen ons verzekerd zijn, in brand zal worden gestoken. Wat de directeurs of patroons betreft, die het bevel zulleu heb ben gegeven den arbeid te hervatten, zij zul len dit besluit met hun leven betalen. Wij verbinden ons uitdrukkelijk daartoe, en wij zullen die verbintenis houden." Turkije» De laatste arrestatiën van Armeniërs schijnen, naar do meen mg van de regeering, het bewijs te hebben geleverd, dat op ver schillende punten tegelijk door Armeniërs opstanden ziju beraamd. Dientengevolge gaf de Sultan hot bevel, dat het garnizoen van Konstantinopel van patronen moet wor den voorzien. Dat gebeurt sedert 25 jaren voor de eerste maal, want- tot dusver had den de te Konstantinopel in gamizc;n lig gendo troepen geen munitie voor hunne troe pen. die hun werd onthouden uit vrees voor muiterij tegen den sultan. China. Peking2j Sept. Op het oogenblik waarop de commissie, die onlangs benoemd is om in Europa en Amerika de verschillende regeo- ringsstelsels t j bestudeeron, met den trein Peking verliet, sprong er in den voor de leden der commissie ge reserveerden wagon een bom. Sjae werd ernstig gewond, zeven andereu meor of minder zwaar, Woctingfang licht. De bedrijver van den aanslag, die zich in den wagon bevond, werd in stukken geslagen. Zuld-Afrika Kolonel Rhodes, een broeder van Cecil, is gisteren overleden. Hij was als een der deelnemers aan d»n Jameson-raid in hot jaar 1896 ter doo^. veroordeeld. Oost-Afrika. Berlijn, 24 Sept. Volgens een bij den gou- v era our van Duitech Oost-Afrika aangeko men bericht, worden de tegen Mali enge ge richte aanvallen van de opstandelingen met succes afgeslagen. De opstandelingen van Wagaporo verloren 350 dooden. De colon uc- Gr&werth, met welke de verbinding sints vier weken was afgebroken, is te Kilwa aange komen zij had zes gevechten geleverd, die don vijand vele verliezen hadden berokkend. De vredè. Londen, 25 Sept. De Daily Telegraph be richt uit Tokio van gisteren, dat do vrede •poedig zal worden bekrachtigd. Do Engelsohe China-vloot en de Japanse lie vloot zullen elkaar n de Tokio baai ontmoe ten. Pl&ncon, de overbrenger van het vredesver drag dat den Cza&r tor bekrachtiging zal voorgelegd worden ia eergisteren te Peters- burg aangekomen. Admiraal Rodjestwenski is, volgens een telegram uit Tokio, bijna liersteld. Nebo- gatow, Smirnow, Gregorojew en de andere krijgsgevangenen officieren hebben vergun ning gekregen, om naar Rusland terug te koeren- Wat do Duitsche Keizer zegt, heeft het ongeluk kwijls verkeerd verstaan te wor den. Dat blijkt ook het. geval te zijn met do verklaring, die den Keizer in den mond is gelegd, dat h ij door den Czaar zou zijn verzocht zich te wenden tot president Roose- vetl, opdat deze de vredesonderhandelingen zou inleiden. Dit zou zijn gezegd bij de ontvangst van cenige leden van het congres der Vereenigde Staten. De heer Bartholdt, een der heeren aan wie deze audiëntie werd verleend, schriift aan het Wiesbadener Tag- blatt, dat de Keizer dit noch tot hem, noch tot een ander heeft gezegd Dc Keize r gaf al leen uitdrukking aan zijne bl'jde voldoening over het 9ucces. dat de bemoeiingen van pre sident Roosevelt in het belang van den vre- do hadden gehad, en toen de heer Bartholdt daarna opmerkte, dat volgens de algemeene opvatting Z. M. zelf een goed deel tot het verblijdend resultaat had bijgedragen, gal hij te verstaan, dat hij bij den Czaar in die richting zijn best had gedaan. Uit Petersburg wordt bericht, dat de ont ruiming van Mandsjoerijo slechts gedeeltelijk aal zijn. Er blijven verscheidene legercorpsen Aan do Chineesohe grens, en Langs de Amoer komen vele militaire voorraad magazijnen en tuighuizen. Onthulling van het gedenk- t co ken voor H. M. do Koningin- Moeder. H. M. de Koningin heeft Zater dagmiddag te 3 uur onthuld 't gedonkteek m op het Regentesseplein te 's Gravenhage, ter ©ere van H. M. do Koningin-Regentes. Z. K. H. de Prins luisterde de plechtig heid met zijne tegenwoordigheid op; H. M. de Koningin-Moeder had om bescheid on heids- redenen gemeend dit niet te moeten doen. Vele hooggeplaatste personen en tal van autoriteiten waren aanwezig. In een toespraak ontvouwde de voorzitter van bet uitvoerend comité, dat H. M. en Z. K. H. op het terrein had ontvangen, mr. A. E. H Goekoop, de aanleiding tot deze vereering van het tijdvak van liet Regent- schao. Hierna onthulde H. M. het- gedenkteeken, een obelisk, en hield een korte toespraak, waarin Zij zcide zich gedrongen te gevoelen uiting te geven aan de gevoelens van erken telijkheid, die Haar vervulde jegens allen, die Haro geliefde Moeder hebben will jn hulde brengen door de oprichting van gedeukteeken. H. M behoefde niet de verzekering te ge ven. dat Haar geliefde Moeder meeleeft en meevoelt met het volk en Zij kon niet beter Hare gevoelens weergeven, dan door, vol doende aan do opdracht welke Zij van Haar ontving, in Haro eigene woorden ->V3r te brengen ,.Ik stel de buide, Mij gebracht, op lioogen prijs, en het monument zal voor Mij een gedenkteeken zijn, aan de trouw en de liefde, waardoor het Nederlandsche Volk Mij in do gelukkige en ernstige jaren van het Regent schap tot zoo groeten steun is geweest en Ik zeg allen, die bebben bijgedragen tot deze blijvende herinnering aan een gelukkig verleden, van harte dank." Voor H M. was het een groote voldoening bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn en gaarne gaf Zij gevolg aan het verzoek om bet omhulsel te laten vallen. Hierna teekende H. M. do oorkonde. Vervolgens droeg de voorzitter van het Comité het gedenkteeken over aan het ge meentebestuur van 'sGravenhage en do waarnemende burgemeester, dr. Mouton, aan vaardde liet met een kort woord van dank. Een gemengd koor onder den heer J. A. de Zwaan, zong eenige liederen, terwijl de Kon. Mil Kapel, onder den directeur N. A. Bouwman, eenige nummers uitvoerde. Veel publiek aanschouwde de voor ieder zichtbare plechtigheid. Over de onthulling van het monument ter eene van de Koningin-Moeder schrijft men ons nog: „Het Zonnetje dat schuil was gegaan, brak om even voor 3 uur zich baan door de wolken, zoodat toen H. M. en Z. K. H. het terrein betraden, het zonlicht alles met zijn goud glans overgoot. H. M. die er opgewekt uitzag, was gekleed in een robe van crêmezijde met blauwen stip, terwijl de Prins de generaalsuniform droeg. Het Kon. paviljoen was smaakvol versierd met planten, tapijten en vlaggendoek. De plantenversiering is welwillend gele verd door de firma v. Hou weningen en IJssel- steyn, het decoratief werd welwillend door de firma Pander bezorgd. Met zeer heldere, overal duidelijke ver staanbare stem sprak H. M. do rede uit. Op de daken der omliggende huizen had den zeer velen plaats genomen om de plech tigheid toch maar goed te kunnen zien. De oorkonde werd door H. M. geteekeud met een expresselijk voor deze gelegenheid ver vaardigde gouden pen, in een zilveren pon houder. Daarna onderhield H. M. zich eenig.m tijd met de leden van het uitvocreud comité, de ontwerpers van het monument, professoren A. W. M. Odé en A. F. Gips en den heer J. A. de Zwaar, directeur van het- gemengd koor en componist van do „Hulde aan H M. de Kon ngin-Regentes." H. M. maakte nu met Z K H. en gevolg een rondgang, on nam met zichtbaar welge vallen het gedenkteeken in oogenöchouw Hierbij werden H. M. inlichtingen verschaft door den heer Goekoop, terwijl Z K. H. den Prins zich door den heer van de Wall deed inlichten. Bij d^zen rondgang passeerde H\ M alle tribunes, zoodat een ieder den Vorstelijken stoet kon zien, cn speelde de Kon. Mil. kapel het „Dancklied" van Valevèrs. Een spontane ovatie werd H M. ge-bracht bij het paweeren der tribunes. H M. de Koningin heeft Zaterdag deis minister van Marino in audiëntie ont vangen Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee jhir. Hooft Graafland, bracht) Zaterdagvoormiddag in bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder van Italië 111 het hotel des Indes te 's Gravenhar g* H. M. do Koningin-Moeder van Italië heeft Zaterdag bij H. M. onze Koningin ten paleizo het dejeuner gebruikt. H. M. de Koningin-Moeder van Italië heeft heden de residentie verlaten. Zaterdag voormiddag worden eenige musea door H. M bezocht. Aan 't diner Zaterdag ten hove is die als reeds daaraan deelnemende vermelde zaakgelastigde te Athene, de heer Van Len- nep, genoodigd met zijne echtgenoot©. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, de heer Kraus», hooft Vrijdag, vergezeld van den heer Doffegnies, admini strateur van afd. waterstaat aan het depar tement, te IJmuiden de haven en sluiswerken en te Velsen de werking van de stoompont in oogenBchouv genomen. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. Do Belgisohe gezant bij ons Hof is buitenslands vertrokken. De Staatscommissie voor de gomeonte-fi nanciSn- Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R. Ct.' Het bericht uit do „Staatscourant" meldende het eervol ontslag op hun verzoek verleend aan do heerenjhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, mr. P. Rink en mr. F. A. C. graaf van Lijnden van San- denburg, reep. als lid en voorzitter, als lid en als secretar y der „Staatscommissie voor een onderzoek naar den financieel en toestand der gemeenten *n ter voorbereiding van wette lijke maatregelen, waardoor de toestand op duurzame grondslagen kan worden geves tigd", zal vermoedelijk leedwezen hebben ge- wokt, daar als g volg daarvau stagnatie is ie vreezeu in den toch al tragen arbeid der oommissie. Voor bet vermoeden eener schorsing van haar opdracht, als gevolg van het optreden van een nieuw Kabinet, is geen grond. De financieele verhouding van het rijk tot de gemeenten eischt steeds dringender herzie ning eii uit het zwijgen in de Troonrede op dit punt mag veilig worden opgemaakt, dat voltooiing van het onderzoek te zeer ligt in de bedoeling der regeer.ng, dan dat het met zooveel woorden behoefde te worden ver klaard. Uit door ons ingewonnen inlichtingen om trent do redenen van liet uittreden der hee ren De Beaufort en Van Lijnden voor dat van mr. Rink ligt het motief voor de hand mag worden opgemaakt, dat het zich terugtrekken uit de commissie door eerst genoemde verband houdt met een ernstige ongesteldheid, waaraan mr. De Beaufort lij dende ie, die ook bij te hopen beterschap hem tot matiging in den arbeid zal nopen. En d© eenig verklaarbare roden voor het be danken vau graaf Van Lijnden als secreta ris schijnt te zoeken in diens benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht in de plaats van den nieuw benoemden com missaris der Koningin in die provincie. Do vele werkzaamheden aan het secretari aat der staatscommissie verbonden vorderen dan ook wel den hcelen mensch. Op hem rust- de bijeenbrenging, schikking en schifting en liewerking van de massa materiaal, die tot grondslag heeft to dienen dor beraadslari.i- gen van de oommiss'e. Maar juist daarom is vooral het uittreden van den secretaris te betreuren en zal zijn vervanging hoe s-poe- dig men hiertoe ook moge komen ong> twijfeld aan den voortgang van den arbeid der commissie niet te stade komen. Naar aanleiding van eene modedeeling van dr. Greshof, den schrijver van de brochure „Geen sacharine in do buishou ding" aan den minister van Oorlog, dat in sommige kazernes door de manschappen tot het verzoeten van spijs cn drank in ruime mate wordt gebruik gemaakt van de goed- koope sacharine-tabletjes, is door den inspec teur van den geneeskundigen dienst der land macht oen onderzoek ingesteld, in hoeverre in de oantines, onderoffioiersmenages en der gelijke, sacharine als surrograat van suiker worxlt gebezigd). L. en V. Voorzorgsmaatregelen te gen de Cholera. De St.-ct no. 224 bevat een Kon. besluit van 22 Sept. 1905, tot nadere vaststelling van buitengewone maat regelen tot a"vending der Aziatische cholera en tot wering barer uitbreiding en gevolgen. De „St.-Ct." no. 224 bevat het verslag van do in 1905 ta '3 Gravenhage gehouden examens ter verkrijging van akten van be- klaaniheid tot het geven van middelbaar on derwijs in de Engelsche taal. Voor de aeevissoherij zullen faculta tieve examens ingest©1 d worden, af te neanen volgens bij Kon. besluit vast te stellen een voudige programma's, ter verkrijging van diploma's van schipper en stuurman aan boord van v isscliersv aar tui ge n De St.-Ct nr. 224 bevat het verslag van het „Congres International des Sports et d'Education physique", van 914 Juni te Brussel gehouden. Het gemeenteraadslid te 's Graven 1 hage, de heer R. A. van Sandick is benoemd tot afgevaardigde van het Kon. Instituut van ingenieurs en van 't weekblad de Ingenieur op het Xde Intern, soheepvaartcongres, dat zijn zittingen op Maandag 25 September te Mi- laan aanvangt. Als lid der penmanente com missie van uitvoering voor dit congres treedt op voor Nederland de oud-minister van W., H. en N. de beer Ph. W. van der Sleyden. De he r A. A. F. Heymaus te 's Gra venhage ia bestemd voor den Indischen dienst om to worden benoemd tot onderwijzer dier 3do klasse bij het openbaar Europeesoh lager onderwijs daar t© lande. Eerlang zal in Noordbrabant worden overgegaan tot benoeming van zuivelconsu- lenten De heer Bart Wirtz, solo-cellist aan 't Harmonie-orkest, te Groningen, heeft op zijn verzoek ala zoodanig eervol ontslag gekregen tegen 1 October a.s, Woensdag treedt hij voor 't laatst als solist op (Kal Nidreï van Bruch eu een cello-concert van De Swart), Maandag d as v. vertrekt hij naar Baltimore. Prcv. Gr. Ct. C. Ph. J. Clous. Den 1. Sept. jl. was bet 25 jaar geleden, dat de heer Clous zich aan het toon eel verbond. Eigenlijk 26 jaar, want 1 Sept. 1879 begon hij zijn loop baan bij „Het Nederlandsche Tooneel" (thans de K011. Vereeniging), maar één jaar werd hii der kunst ontrouw. Van die 25 jaar was hij 22 jaar tot uit. Aug. 1901 a<an de Vereeniging trok zich toen een jaar te rug en sloot daarna een verbintenis met het Amst. Lyrisch Tooneel. Na de ontbin ding van dit gezelschap deed hij met mej. Beider en den lieer Meunier een kunstreis door Ntderlandsch Indië, die in elk opzicht een succes was, en hij raag zich de eer gun nen door zijn initiatief in dezen het pad voor de na hem komende Nederlandsche too- neelgezcischappen te hebben geëffend. 1 Maart jl. werd hij weder lid van de Kon. Vereeniging. Naar wij vernemen heeft de raad van beheer rich gaarne bereid verklaard den heer Clous te Amsterdam en elders, een jubileum-avond toe te staan, waarop het den verdienstelijken kunstenaar zeker niet aan bowijzen van sympathie zal ontbreken. In den ouderdom van 70 jareu is te 's Gravenhage overleden de heer M. C. Peith, oud-referendaris bij het dep. van justitie. In 1854 als buitengewoon emplove b j het departement gekomen, wend Sb Leer Feith een jaar later reeds adjunct-commies, in 1863 commies, vervolgens hoofdcommies en in 1884 referendaris, chef der Ille afdeeling gevan geniswezen Een greet aandeel had hij in het tot stand brengen der maatregelen be treffende het gevangeniswezen, voortvloeien de uit de herziening van het strafwetboek in 1886. Dc heer Feith was een bemind chef, het geen vooral bleek bij zijn veertigjarig ainbts- feest, toen hem van verschillend© zijden, vooral van zijn personeel, zeer vele blijken van vriendschap en waardeering werden ge schonken De ontslapene was rkTder in de orde van don Nederl. Leeuw. De begrafenis zal geschieden Dinsdag 11 uur van het sterf huis op de begraafplaats Oud-Eyk-en-Duinen. Zionistenbond. T© Amsterdam vergaderde de Nederlandsche afdeeling van den Zionistenbond, onder voorzitterschap van don heer S. Seligrmann. Na een kort inleidend openingswoord gaf deze het woord aan mr. S. Franrie Beren- etein. een der gedelegeerden van Nederland op 't bekende 7o Zionistencongree, te Bazel gehouden. Spr. gaf een volledig verslag van het Ba- zelsehe congres, deelde een en ander mede over de redevoering van dr. Nordau, herin nerde aan wat de overleden dr. Theodor Har zei, stichter en ziel der Zionisten be vegiug, had tot stand gebrac it til wat er im-+ *1111 dood verloren ging voor de Israëlieten, die rich tot ideaal stelden Palestina eens weder als vaderland te verwerven. Vervolgens bracht hij de nieuwe organisar tie, noodig na het sterven van dr. Harzei, ter sprake en deelde hij het rapport van de Palestina-eommiafide mede. Deze commissie is ingesteld om de Israëlieten volkomen met Palestina bekend te maken. De heer Franrie Berenstein somde korte- lij'k de punten door die oommissie behaudeld op, ook over landaankoop en het Nationaal fonds een en ander mededeelend. Wat 't Na tionaal fonds betreft, bleek Holland vooruit gegaan te rijn, schoon nog niet in die mate als België en ©enige andere landen. Er zullen geen gronden in Palestina aangekocht wor den, waarneer men geen zekerheid heeft, dat deze volgens het huidige Turksche recht een bezitting van duurzamon aard zullen rijn. Het aanbod der Britsche regeering gedaan die een stuk land in Britsch-Oost-Afrika had aangeboden, was niet aangenomen, daar Pa lestina den Zionisten het eenige ware doel is. Spr. eindigde zijm verslag met een beeld te geven van de treffende eenheid, bij het einde van het Bazelsche congres zoo heerlijk ge bleken. Bij den uitgever S. L. van Looij te Amsterdam is o.m. ter perse eene vertaling van Fr. Nietzsche's „Also spracli Zarathus- tra" door den heer von Römer. Vlaamsche studenten in Nederland. Zaterdag werd door het grootste gedeelte der Vlaamsche studenten, die thans te Leiden verblijven, oen bezoek gebracht aan de residentie en Soheveningen. Behalve de lessen te Leiden, was nl. een der aantrekkelijkheden van het programma voor de vreemdelingen-studenten, die den va- cantie-cursus te Leiden bijwonen, het maken van uitstapjes naar verschillende groote ste den. Gisteren werd Haarlem met Bloemen- daal bezocht en heden Amsterdam. Ringrijderij te Leeuwarden. De Leeuw. Ct. verneemt nader, dat de door H. M. de Koningin voor de op a.s. Dinsdag te Leeuwarden te houden ringrijderij ge schonken dames-prijs bestaat in een prach tig antiek gedreven gouden beugel met dito haak en fluweelen tasoh, waaraan wordt toe gevoegd een in den zelfden stijl gedreven gouden ohatalaine, bestaande uit haak, schaar, speldekussen en naaldenkoker. De vanwege de provincie te verleenen pre- miën rijn de volgende eerste premie, gouden halssnoer voor de dame, met goud gemonteerde zweep voorden heer tweede premie, parasol met gouden knop voor de dame, wandelstok met gouden knop voor den heer; alle voorzien van het wapen der provincie en opschrift; derde premie, zilveren beugeltasch voor de dame, eikenhouten sigarenkist (snijwerk) met zilveren plaquet voor den heer. Voorts worden toegekendvoor de schoonste chads met bespanning een gouden broche met diamanten voor de dame; gou den dasspeld met diamanten voor den heer. Door de commissie der ringrijderij rijp. thans in het geheel 49 ohaiaen en paarden goedgekeurd12 moeten nog worden her keurd. Vermoedelijk zullen dus ©en zestig aan den wedstrijd deelnemen. P r ij s v r a a g. Op de algemeene ver- gaden ng der Ncd. ver. t. afsch. v. alc. dran ken, Maandag 31 Juli te Utrecht gehouden, is aangenomen het volgende voorstel der afd. Zwolle: De algemeene vergadering besluite het hoofdbestuur op te dragen een of meer bro chures uit te geven, samengesteld door bevoeg de personen, waarin duidelijk wordt uiteen gezet waarom verbetering van den algemee- non economischen toestand voor een vrucht bare bestrijding der drinkgewoonten nood zakelijk is. Het hoofdbestuur heeft besloten voor het schrijven van een dergelijke brochure, een prijsvraag uit te schrijven. Als prijs wordt uitgeloofd 25 gulden, ter wijl de schrijver van de bekroonde brochure bovendien een honorarium geniet van f 15 per vel. De brochure mag hoogsten 2 vel (octavo druk) groot zijn. Het hoofdbestuur behoudt zich het recht voor de niet bekroonde brochures tegen het gewone honorarium f 15 per vel uit te geven. De brochure mag niet ondierteekend, zijp. Zij moet voorzien rijn van een motto ter wijl de naam van den schrijver of de schrijf ster er in eene gesloten enveloppe bijgevoegd moet worden. Voor 1 Maart 1906 wordt de copie inge wacht bij den algemeenen secretaris J. G. Jansonius te Drachten. Het plan bestaat bij de regeering in 1906 gronden onder Appelscha op de grens van Friesland eu Drente ter bebossching aan te k00pen. Do concessie tot landaanwinning op de Friesche Wadden benoorden Hol werd, aangevraagd door den hoer mr. L. J. Huber, te Leeuwarden, is door de regeering gewei gerd. Een verdachte lading. Er ligt op bet oogenhlik naar het N. v. d. D. meldt in het watergebied van Amsterdam een schip, dat niet van daar kan vertrekken, omdat het noodige personeel voor de beman ning niet is bijeen te krijgen. Dat schip is de Sirius, een vroegere stoomboot van de Kon. Stoombootmaatschappij, doch door deze verkocht aan een te Amsterdam gjevestigden agent. Deze heeft 't doen laden, uitsluitend met geweren en patronen, welke uit het bui tenland in wagons zijn aangevoerd. Het sohip moet naar Londen 0111 daar de plaats zijner bestemming te vernemen. Daar de oorlog tusschen Rusland cn Japan geëindigd is, kan de lading niet bestemd zijn voor /«en van deze be de landen, althans niet om in den oorlog te dienen. Deze ouzekerheid schijnt de oor zaak, dat er bij onze matrozen niet veel lust is om zich te laten aanmonsteren. Wegens den gevaarlijken inhoud is het schip op last van de havenpolitie versleept naar het Noord zeekanaal, nabii Buitenhuizen. Welgestelde arbeiders. Het gaat de diamantbewerkers tegenwoordig zeer goed, maar de heeren zetters der bedrijfsbe lasting laten ze er pok voor bloeden. Althans de heer Henri Polak schrijft in het laatste nummer van het Bondsorgaan „Degenen die de aanslagen hebben vast gesteld, schijnen er maar een gooi naar te hebben gedaan. Er werden mij ten minste in de laatste weken heel wat aanslagen ge toond, die wezenlijk buitensporig varen en geen verband hielden met het werkelijke in komen dor betrokkenen. De heeren zetters schijnen waarachtig te gelooven, dat de „Kaapsche tijd" is weder gekeerd, in elk geval dat alom zeer hoog© loonen worden behaald. Em dat is toch maar in enkele gevallen waar. Ik zal de laatste zijn om te ontkennen, dat de positie der diamantbewerkers aanmerkelijk gunstiger is dan een paar jaar geleden het geval was. Het zou trouwens dwaasheid zijn liet te wil len loochenen, want het feit is van alge meene bekendheid. Dooh men moet rich aan den anderen kant toch wezenlijk niet gaan verbeelden, dat het goud ons allemaal zóó maar in huis stroomt. De meerderheid der vakgenooten belialen goede loonen hoe veel valt niet te zeggen, want daarvoor loo- jpan rij te zeer uiteen doch meer dan dat is het nietbuitensporige inkomens komen niet voor. En de belastingautoriteiten zullen wèl doen in het oog te houden, dat «An de nog maar korte periode van goede verdien sten lange jaren van poovere loontjes vooraf rijn gegaan en dat niets onzekerder is dan goede tijden in het diamantvak, aoodat de goede verdieners van thans elk ©ogenblik voor de kans staan weer minimum lijders te worden." Domola Nieuwenhuis. In zijn laatst aangekomen brief schrijft Domei a Nieuwenhuis uit de gevangenis aan de Klin- gelpü'z 51, te Keulen, o.m. het volgende: Ik riet hier eenzaam en verlaten; sleoüit-, de wolken, die naar Holland drijven, bren gen u mijne groeten over. Ik schreef reeds, de beambten in de gevangenis kunnen het niet helpen. Zij hebben mij slechts te bewaren- De schuld ligt bij de óver-ijverige politie want, wat kan de oorzaak zijn om mij uit Duitschland te bannen? Ik heb geen reden er voor gegeven. Alleen omdat men vreem deling is en eene overtuiging heeft, die afwijkt van die der anderen. Het beste is, dat men aan ieder grens-station een rechter van in structie aanstelt, die iederen vreemdeling een verhoor doet ondergaan, en dat deze eene verklaring geeft van de godsdienstige, poli tieke en sociale overtuiging, waarna hem wel licht de gonade kan wonden geschonken, om den heiligen bodem te betreden, of de toe gang ontzegd kan worden, en men hem toe voegt: keer terug, gij onbeschaamde, die het durft wagen met zulke denkbeelden ons ge lukkig en tevreden land binnen te dringen. Misschien komt het nog eens zoo ver. En dat alles geschiedt uit pure vriendschap. De belager der bourgeoisie steeks even zijn neus over do grenzen en uit louter liefde en sym pathie wordt hij gevangen gezet. God straft toch ook degenen in welken Hij een welbe hagen vindt. Maar als Tak of Troelstra hier heen kaï.ien, wellicht ontvangen zij eene uit- noodiging om bij regeeringspersonagce te di- neere -. Wie hoort ooit, dat rij uitgewezen worden? Ik werk want dat verdrijft, den tijd en wat meti afdoen kan, als men zoo alleen ziit 't-t eenvoudig een raadsel. De heer, met wien ik in Keulen wandelde, werd ook gearresteerd, doch naar ik vermoe i, dadelijk vrijgelaten, wamt wat kon men tegej- hem hebben Hiii mochit toch wel met mij wandelen Somtijds verbeeld ik mij in een kloostercel te ritten, waar monniken in een zaamheid werken, en peinzen, b© omgeving leidt mü tot deze gedachten. En '3 avonds, bij een kleine lamp, waarbij ik werk, zal het zelfs een beetje ..gemütlich" zijn. Eigenlijk zit ik hier in bewaring. Nu was het itoch beter, dat de Herr Direktor mij bij dag toch vrijliet om in Keulen ei> omgeving te wande len, als ik op eerewoord Ijeloof 's avonds terug te keeren. Maar hij zal het wel niet toestaan en ik wil het hem niet voorstellen. Het kon anders best. Want men aal dat eerewoord niet verbreken, om anderen niet later in moeilijkheden te brengen. Overigens is het toch wel wat sterk, misschien over de gren zen gesmeten te worden, zonder eenige reden, maar wij. onderdanen, met ons onderdanen- veratand, kunnen daar niet bij. En nu nog een vraag: Ik heb niets verder te schriiven, omdat ik ^iets hoor. Schrijf mij eens en laat de vrienden mii ook schrijven. De Rheinisohe Ztg. bevestigt dat Dlamela Nieuwenhuis te Keulen in hechtenis is gento men, omdat hij gehandeld heeft in strijd met art. 861 all 3 (het betreden zonder vergun ning van een verboden bondsgebied.) Vele jaren geleden is Nieuwenhuis te Bielefekd! uitgezet. De Keulsche politie hieeft reeds tweemaal aan den minister van binnenland- sche zaken te Berlijn rapport uitgebr V Vrijdag, na 12 dagen, was Nieuwenhui? g altijd in hechtenis. Singer, de voorzitter van het socialisten- congres te Jena, heeft op de vergadering me degedeeld, dat Domela Nieuwenhuis thans te Keulen voor den rechter van instructie is geweest. De crisis in de bouwvakken te Amsterdam. In een Zaterdagnamid dag gehouden druk bezochte vergadering van afgevaardigden uit de besturen der verschil-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2