KOLONIËN. BINNENLAND. Art. 4 Japan erkent het recht van Enge land om in de buurt van de Indische grens die maatregelen te nemen, die het noodig acht ter beveiliging der Indische bezittingen. Art. 5. Partijen komen overeen, dat de ecne zonder <le andere te raadplegen geen bijzondere verdragen zal aangaan, die aan de belangen, in de inleiding nader omschre ven. nadeel zouden kunnen toebrenge. Art. <i handelt over een mogelijken Rus- sisch-Japajischen oorlog. Groob-Brittannië verbindt zich alsdan stipte onzijdigheid in acht te nemen en Japan te hulp te komen, als een andere staat Japan mocht aanvallen. Art. 7 De voorwaarden, waarop gewa- pende luilp zal worden verleend, zullen ge regeld worden door maritieme en militaire autoriteiten van de contracteerendc par tijen die van tijd tot tijd geheel vrij met- elkaar zullen confereeren. Art. 8. Dit verdrag wordt aangegaan voor tien jaren, maar kan worden geëindigd met een opzeggingstermijn van een jaar De overeenkomst werd geieckend op 12 Aug. Een schrijven van 6 September van minister Lan&downc aan den Britschon gezant te Petersburg Ilardinge, is tegelijk mot den tekst van het traktaat bekend gemaakt- Daarin wordt don gezant opgedragen den in houd van het traktaat aan de Russische re geering mede te deden en daarbij de hoop uit. te sproken, dat dezo hot tractaat zal erkennc-n als oen overeenkomst van inter nationaal belang, waarop geen aanmerking kan worden gemaakt door staten, die belang hebben bij de zaken in het Verre Oosten. IX) brief vraagt speciaal de aandacht voor de onderwerpen, in de inleiding genoemd, als zijn die, waardoor de politiek der contrac teer., .ide partijen word bepaald. Do Britsche rogoering gelooft, dat zij kan rekenen op de goede gezindheid en den steun van alle sta ten, waar zij tracht den vrede in Oost-Arië t bewaren en de onafhankelijkheid van China volledig te handhaven op deu grond slag van gelijke rechten voor alle handeldrij vende volken. Anderzijds zijn de belangen der contracteerendo partijen van zoodanigen ar.rd, dat deze ten volle het recht hebben daarvoor op te komen on dat de mededee- ling, dat deze belangen moeten worden be schermd, geen verwondering kan baren en geen aanleiding kan geven tot ongerustheid. IX) brief wijst nog in hot bijzonder op de be woordingen van «artikel 2, dat duidelijk be paalt, dat alleen bij ec' niet-uitgelokten aanval op een der contracteerendc partijen door een of meer staten en wanneer die par tij territoriale rechten en bijzondere belan gen tegen een aanval te verdedigen heeft, de andere p.irtij verplicht is te hulp te komen. De brief vestigt verder de aandacht op art. 3 en logt den nadruk op de positie van Japan in Korea. De brief eindigt met de betuiging, dat. de Britsche regeenng durft verwachten, dat Rusland overtuigd is, dat het verbond aangegaan is met zuiver vreedzame bedoelin gen en ter bescherming van rechten en be langen, «welker gewicht onbetwistbaar is, zoodot het met instemming door dc Russi sche rogoering zal worden beoordeeld. Do Britsche regeering meent recht te heb ben to mogen gelooven, dat liet aangaan van het verbond niet zonder invloed is geweest om het sluiten van den vrede gemakkelijk to maken, waardoor de oorlog zoo gelukkig be- eindigd is. Zij vertrouwt, ernstig, dat het voor lange toekomende jaren zal strekken tot verzekering van den wereldvrede voor die stroken, die onder zijn bereik vallen. Londen, 27 Sept. Tot verbetering van d^ gedane opgaaf wordt bericht., dat het ver drag voor tien jaren gesloten is en na afloop van dion tijd telkens een jaa; to voren op zegbaar is. Zuidwest-Afrika. Do reeds kort vermelde tegenspraak door generaal von Trotha van het uit Kaapstad afkomstige bericht, waarin sprake was van een overval op een Duitsch konvooi niet ver van Kcetmanshoop. houdt in, dat er geen overval op een wagentransport heeft plaats gehad en dat geen wagens of munitie zijn weggemen Uit de vervolging na het ge vecht van 13 September bij Noebib is ge bleken. dat de vijand naar alle kanten uit elkaar gejaagd is. Op groote benden is men niet meer gestuit. De vrede. Het vertrek '-an baron Komoera uit Ame rika is nu vastget'Ad op 2 October. lieden spoort hij, met baron Kaneko, naar Mon treal. van waar do Canadian Pac fic hem dwars door Canada naar Vancouver brengt. bekennen dat je dien wel waard bent. 't Zou *11 zeer grooto oer voor ieder meisje rijn ge weest.. <lr liefde te hebben gewonnen van 'n man als Ernest Carvalho." Men kan het gelooven .als men wil, maar he, 19 zeker en wellicht heel zonderling dat. iemand zóó vast kan vasthouden aan de indrukken van zijn jeugd en aan zijn vroegere denkbeelden over de menschen, dat, ofschoon ik reeds meermalen had begrepen dat sinds wij beiden in Engeland kwamen, de bordjes geheel waren verhangen, het mij to4 op dat oogenblik toch hoegenaamd niet was opgevallen dat Ernest, in de oogeu van iedereen, mij eigenlijk een groote eer aan deed en volactrekt. niet omgekeerd. Ik schaamde mij hij de gedachte, dat nifr vrouw Bouverio Barton misschien den waren staat van zaken zou begrijpen, omdat, ik, diö Ernest toch zoo zeer beminde en hoogelijk bewonderde, nog oen schaduw van vroeger vooroordeel tusschen hem en mij aou kun nen achter laten. Maar toen ik, op den dag van ons huwe lijk de hand van do lieve, oude mevrouw Carvalho in de mijne nam, ik haar kuste en voor het eerst, moeder noemde, toen voel de ik. dat ik de schaamte over haar vroe gere slavernij voor goed had achter mij gola- t-n en dat ik er mijn ganse he verdere leven naar streven zou, mij do liefde van Ernest Carvalho waardig te maken. EINDE. Volgens een bericht, uit Tokio wordt ver wacht. dat de Russische kruiser Now ik le ge,! het midden van de volgende maand ge licht zal zijn. Dé Nowik was cr na het zeegevecht van 10 Augustus 1904 in geslaagd, de Japan ners te ontwijken, nam toen te Kiautsjou kolen in, en stoomde om Japan heen, ten einde zich te Wladiwostok te bergen. Door gebrek aan steenkool moest liet schip echter Korsakowsk op Sachalin aan doen, en daar werd het. door Japanse he kruisers, die het vervolgden, in 't nauw gedreven. In dien strijd leed de Nowik zoo groote schade, dat zij op hot strand gezet, moest worden. Een dc.l van het. geschut, werd naar Korsakowsk gebracht, de bemanning ging grooterdeels naar Wladiwostok. Allerlei Port-Snid, 27 Srpt. Morgen ochtend te 9 uur zal worden overgegaan tot het laten springen van de „Chatham", de stoomboot die niet dynamiet geladen, in het Suez-kanaal is gezonken. Duikers plaatsten heden rondom den romp en in het ruim van de Chatham dynamiot- patronen. Deze patronen zijn door electrische draden verbonden met een post, gelegen op 6 kilometer van de plaats der ontploffing, waar het voldoende is op een knop te drukken om do ontploffing te bewerkstelligen. Onmiddellijk daarna zullen de duikers be ginnen het wrak op te mimen. Men weet nog niet hoe lang het werk duren zal en hoe veel dagen de scheepvaart- in het. Kanaal ge stremd zal rijm. OOST-1 NDTÉT De correspondent van de „N. R. Ot." be Batav;a seinde gisteren Van Loenen vond Soppeng onvriendelijk. Vijandelijkheden worden verwacht. C e n t r a a l-B orneo. De familie te Zutfeu ontving telegrafisch bericht dat de ecrste-luiteiiant Messemaeckers van de Graaff met een colonne van 60 man en 40 politiedienaren na een bijna tweemaandschen marsch van uit Bandjermassin door het oer woud van Cent raai-Borneo, Pontianak be reikte. De red'actie van De Telegraaf, die dit be richt vermeldt, teekent hierbij het volgende aan. „Luitenant-adjudant H. A. Messemaeckers van de Graaff vertrok 13 Juli met zijn colon ne uit Moeara Teweh naar Boven-Mahakam en arriveerdo 22 Juli in Boven-Koetoi. Hij rukte, door naar Longiram, dat 4 Augustus bereikt werd. Den 12. Augustus werd do tocht stroomopwaarts naar Mahakam voort gezet. Luit. Messemaeckers moest trachten de wester-afdeeling van Borneo te bereiken- Verwacht werd in genoemd bovenstfoom- gebied groote bezwaren te ontmoeten, doch men hoopte dat die doo den u'tetekenden geest der colonne en den goeden gezondheids toestand zouden overwon non worden. Dio verwachting is vervuld. Luitenant Miesse- maeckes kwam te Pontianak aan. Weer raag het Indische leger een schit terenden» tocht boeken." De Staatscourant van Donderdag 28 September bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde J. Hora Adema, burgemeester van Har- lingem, H. van Slooten, wethouder en W. Harmens Gzn raadslid te Harlingen verleend de eeremedaille dier orde in goud aan E. Oostinga, kapitein van het stoom schip „Friesland", varende tuaschon Enkhui- aen en Stavoren in zilver aan H. Robroch, sluiswachter onder Engmerum, J. Vuijk, hoofdconducteur te Groningen en J. Walker, hoofdmachiraist te Leeuwarderadeelin brons aan S. De Vries, rangeerder. W. Vis ser, zadelmaker, allen bij de Staatsspoorweg- maatschappij Hot Koninklijke bezoek aan Friesland. De laatste dag van het zoo in alle opzichten geslaagde bezoek vanH. M. de Ko- ninrin en Z. K. H. de Prins aan Friesland, was bestemd voor een uitstapje naar Harlin- gen, de belangrijke havenstad der provincie. Ook daar was natuurlijk alles en ieder in feestdos Een bezoek van de Koningin, daar voor blijft geen besre aan het spinnewiel. In. de haven waren alle schepen gopavoiaeerd en een dichte menigte had rich daar verza meld. Op het Stationsplein was een fraaie eerepoort opgericht en ook in do stad werden er enkele gevonden. Tegen het uur van aankomst van den ko ninklijken trein stonden ru-im 2000 school kinderen van het Stationsplein tot aan het Raadhuis opgesteld. Bii het station was verder opgesteld een eerewachi der schutterij, onder bevel van den majoor-commandant S. Hannema Lz. met het muziekkorps, terwijl op het perron de burgemeester, de heer J. Hora Adema, en de oudste wethouder, de heer H. van Sloo ten. de aankomst van den trein verbeidden. Toen Hare Majesteit en de Prins waren uitgestapt en verwelkomd, inspecteerden rij de «erewacht en begaven zich toen in do versierde wachtkamer, waar aan Hen wer den voorgesteld de ander© wethouder de heer N. Simonsz; de gemeente-secretaris, mr. Victor Siebinga; de majoor der schutterij on de commandant van don monitor „Hei ligorlce" en de drie torpedobooten, dio ter ge legen hei c' van het koninklijk bezoek to Harlingen gestat.ionneerd zijn. De dochter van den burgemeester mej. J. Hora Adema bood Hare Majesteit een bouquet aan en eenige oqgenblikkon later verkondigden klokgelui in do stad en het bulderen van liet geschut op den monitor der burgerij aan dat de intocht van Koningin Wilhel- mina en Prins Hendrik der Nederlanden binnen Harlingen was begonnen. Zoo werd het Stadhuis bereikt, waar de Koningin en do Prins aan een dejeuner de gasten van bet gemeentebestuur van Har lingen zouden zijn. Bij den ingang van het Stadhuis verwel komde inej H. van Slooten, de dochter van den wel houder, de Vorstin niet- een bouquet en toen werden do Hooge Gasten door de prachtig getooid© vestibule geleid naar de trouwzaal, die tot ontvangsalon was inge richt en waar de 'eden van den gemeente raad aan Hare Majesteit en den Prins wer den voorgesteld. Hier bevonden zich ook do overige tot het dejeuner genoode gasten, zijnde de leden van Gedeputeerd© Staten met den griffier; de hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat, do heer Castendijk; do hoofdingenieur van den Provincialen Water staat, de lieer Pringlede gemeente-ontvan ger; do inspecteur van het loodswezen, de lieer Roordade inspecteur der belastingen, de hoer Dufourde generaal-majoor in do 2e divisie; do commandant der „Heiliger- lee"de majoor der schutterijmr. dr. Schokking. lid der Tweede Kamer voor liet district Harlingende secretaris-penning meester van het hoofdcomité der feesten, do lieer Adr. Foekens. Nadat de Vorstin eenige oogenblikken in het voer Haar achter de ontvangzaal inge richt. boudoir had getoefd, nam liet dejeuner in do Raadszaal een «aanvang. D? burgemeester dankte in een toespraak de Koningin en den Prins voor hun bezoek aan deze stad, welke toespraak door do Koningin werd beantwoord. Na het dejeuner vertoonde het Konink lijke Echtpaar zich op het balcon, waar het door de geestdriftige menigte hartelijk werd: toegejuicht. Na het dejeuner begaf men zich aan boord van de „Rolsward" oen der stoomschepen van do HollandFriesland-lijn, waarop de Ko ningin en de Prins eoi» tocht zouden doen langs de havenwerken en den Pollendam en eeu gedeelte van. den roeiwedstrijd zouden zien van booten bemand met personeel van het loodswezen en leerlingen der Zeevaart school, waarvan een aantal herinneringsme dailles beschikbaar was gesteld. In de havens en langs de kaden lagen de stoomschepen, loodskotters uit het geheele loodsdistrict, kotters, tjalken, enz., allen ge- -avoiseerd waardoor dit deel der stad «van de Zuiderzee een kleurrijken cn prettigen aanblik opleverde Voor het aan boord gaan ontving H. M. neg uit de handen van de 83-jarige weduwe Antema een bloemenhulde namens de Har- lingsche vischvrouwen. De zee was spiegelglad, zoodat het water tochtje in één woord heerlijk was te noemen. Na afloop daarvan werd nog een rijtoer door de stad gemaakt, en. overal werd het Koninklijke Echtpaar luide toegejuicht, waarna do terugreis werd aanvaard. Onderweg, overal waar de treiu. ophield stonden de mensclien weer in dichte rijien geschaard oan de Koningin en den Prins toe te juichen. In Hindcloopen werd aan de hooge gasten nog een bijzondere hulde gebracht, en hield de burgemeester een toespraak. Te Stavoren werden, zij ontvangen door den burgemeester, den heer Drijber, die het Kom. Echtpaar naar de haven geleidde, waar de salonboot. „Friesland" gereed lag voor den overtocht naar Enkhuizen. Voor het vertrek namen Hare Majesteit ©n de Prins hartelijk afscheid van den Commissaris der Koningin, die de Hooge gasten uitgeleide deed. En daar na was de tocht door Friesland, oen zegetocht Lm elk opricht, geëindigd. Te Enkhuizen stond ook weer het publiek opgepakt om H. M. en den Prins te verwel komen. Toon de Friesland binnen stoomde werd een vuurwerk afgestoken., terwijl ver schillende gebouwen waren, geïllumineerd. Voor den trein naar die residentie vertrok, onderhield H. M. zich nog eenige oogenblik ken met dem burgemeester van Enkhuizen, die de hoop te kennen gaf, dat die stad ook zelf eens de eer van een koninklijk bezoek zou mogen genieten. Onder het. spelom der muziek en de juich kreten van de menigte vertrok de Konink lijke trein. H. M. de Koningin em Z. K. H. de Prins rijn gisterenavond tegen 9 uur uit Friesland in de residentie teruggekeerd. Voor het stationsgebouw der H. IJ. S M. werd het Koninklijke Echtpaar met luide hoera's begroet dk?or het daar aanwezige pu bliek. H. M. dc Koningin heeft heden morgen de commirie uilt de Tweede Kamer, ter «Tanbieding van hét adres van antwoord op de troonrede, ontvangen. Naar men verneemt zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voornemens a. s. Zaterdag, des ochtends tusschen 6 era 6£ uur naar Dobbin te vertrekken, ten einde op liet kasteel aldaar ge ruimen tijd verbijt te houden. II. M. de Koningin-Moeder zal rich den 12en October naar het buitenland bege ven, om eenigen tijd in eeirn andere lucht streek te vertoeven - H. M. de Koningin-Moeder van Italië gebruikte lieden het dejeuner bij; H. M. dé Konvingjjv-Moedier op Socstdijk. Het. prinsesje von Erbach. dat eenigen tijd met cl© gouvernante te Zandvoort heeft ver-' toefd. is gisteren te paleize Soestdijk terug gekeerd e» .zal in 't laatst dezer week naar Duitschland vertrekken. De minister van landbouw, nijverheid en handel, mr. Veegens, bracht gisteren een bezoek aan de Tuinbouwtentoonstelling te Hcnselcrsdijk. Z.Exc. deed zich hierbij ver gezellen door don heer Lovimk, directeur- generaal der afdeeling Landbouw. Diplomatie. Naar aan do Tele graaf van hier wordt gemeld, staat het thanis vast, dat Ixaron W. A. F. Gevers, tob dusver H. Ms. gezant in Italië, benoemd zal worden in dezelfde hoedanigheid te Berlijn, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door de aan vaarding van do portefeuille van Buiten- l&irêche Zaken door den heer jhr. Van Tets van G audi aan. Wie baroai Gevers, die giste ren, naar hot buitenland is vertrokken, te Rome zal vervangen, schijnt tot dusver neg niet definitief te zijn geregeld. Wij staan aan den vooravond van een vrij belangrijke verschuiving in de NedorLandsche vertegen woordiging buitenslandsook, omdat- baron Van Heeckeren van Keil, gezant te Stock holm. vermoedelijk spoedig rijn ontslag als zoodanig zal indienen, ten einde zijn man daat als lid der Eerste Kamer cm gehinderd te kunnen aanv.aarden. Bij die verschuiving zuLlen wel worden betrokken, o. a. jhr. H. van Weede, thans gezant te St. Petersburg, baron Sweerts de L&ndas Wyborg, te Tokio, en jhr. Van Git tens, te Peking. Graaf D. van By landt daarentegen zal worden gehandhaafd op rijn post to Konstantinopel. waarheen binnen hut zal vertrekken, als legatieraad. graaf Van Limburg Stirum, tot dusver chef van 's Ministers Kabinet. Het moet m de bedoe ling liggen tot laatst bedoelden post eerlang to roepen den heer baron Van Asbcck, op het oogenblik legatieraad te Londen. De Successiewet. Men deelt aan de N. R. Ot. mede De minister van financiën heeft aan do ontvangers der registratie verzocht, aan zijai departement zekere gegevens te verstrekken. lX>ze opdracht duidt op herziening van een deel der successiewet. Bij miriiaterieelo beschikking is op verzoek ingetrokken dia aanwijzing van A. Montons te Tetcringen als officieel des kundige voor de inspectiën en onderzoekin- gc tot wering der druifluis. De Eerst e-K a in e r-v erkiezing in Gelderland. De Zutph. Ot. schrijft Naar wij vernemen, is bij de jongste ver- kiering van een Eerste-Kamerlid voor de Sta ten van Gelderland, een krachtige aandrang door de antirev. fractie uitgeoefend, om als zoodanig te benoemen dir. Kuyper. Onder de r.-kath. fractie waren er echter velen, dre met voldoening bij de linkerzijde de bekende uitingen van toenadering en zucht tot pacificatie hadden, opgemerkt, en die in de verkiezing van dr. Kuyper tot lid der Eerste Kamer in de bestaande omstandighe den iets uitdagends zagen, dat er zeker niet toe zou medewerken de -gemoederen te ver dachten. Daar de anti-rev., zonder steun van de r.-> d.li. in de Staten van Gelderland niet over een meerderheid beschikken, zagen zij vervolgens van het geopperde plan af, en werd baron. Maokay gekozen. De uitslag der gisteren in Rotterdam III gehouden herstemming voor de Provin ciale Staten van Zd.-Holland was als volgt. Aantal kiezers 4563. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 3066. Gekozen de heer C. Kolff A.Qzn. (lib.) met 1637 stemmen. De heer A. van Wijngaarden (clrist. hist.) had 1429 stemmen. Zeer a?ngrijpend was de droewe plech tigheid, die gisteren een groot aantal vrien den en belangstellenden op „Oud Eik w Duinen" bij Den Haag had saamgebrachfc, om tegenwoordig te zijn bij de teraardebe stelling van den gepens. referendaris bij bet departement van Justitie, dsn heer M. C. Feith, cn diens echtgenoote, die elkaar dezer dagen zoo spoedig in den dood volgden, dat beider stoffelijk overschot li oden in dezelfde groeve werd bijgezet Onder de aanwezigen werden o. a. opge merkt de ouu-minister van Justitie mr. Loeff ,de chef der afdeeling Gevangeniswezen enz. mr. J. Simon van der Aa, de hoofdinge nieur architect der gevangenissen, de heer W. C. Metzelaar, de raadadviseur mr. F. W. J. G. SraijdeT van Wissen kerke, de referen darissen Erdman en Jaoobson en de adjunct commies G. W. Blankenberg, de laatsten allen behoorende of behoord hebbende tot de afdeeling Gevangeniswezen bij het depar tement van Justitie. De heer Erdman wijzende op het treffen de van dit dubbele sterfgeval, schetste de ambtel:ike loopbaan van den referendaris Feith, die als buitengewoon geëmployeerde aan het departement begonnen, het tot den hoqgsten sport op den ambtelijk'n ladder bracht, welke voor hem te bereiken was. Spr. wees er op, hoe d^ heer Feith als chef der afd. Gevangeniswezen zijn weg bedaard cn in stilte aflegde. Geheel op de hoogte van het gevangeniswezen wilde hij, dat de voor schriften nauwgezet werden uitgevoerd en hij gaf daartoe zelf het voorbeeld. Als eerlijk en vertrouwbaar ambtenaar werden zijn vol komen onpartijdige adviezen door verschil lend.- ministers op prijs gesteld. In waardeenende woorden schetste de heer Erdman de welwillendheid en humaniteit van den ontslapene, die in stilte veel goed deed. Hoe hij gewaardeerd werd door noo- gere en lagere ambtenaren en collega's werd hem bij zijn 40-jarig ambtsfeest in ruime mate betoond. Met een afscheidsgroet van zijne vrienden nam spreker afscheid, daarbij woorden van troost richtende tot de eenige dochter, die zoo met een slag bare beide ouders verloor. Aandoenlijk v as het oogenblik, en in veler oog blonk een traan, toen dezo haar bloe men over de kisten barer leide ouders ver deelde, als een zinnebeeld hoe zij beiden ge lijkelijk had liefgehad. Dé schoonzoon bedankte voor de betoonde belangstelling. Geen Nederlandsche opera in dit seizoen. De heer C. van der Lin den verzoekt de volgende mededleelng te wil len plaatsen: „Bij de organisatie der nationale opera, gevestigd te Rotterdam, stuit ik op moeie- lijkheden. die ik niet heb voorzien. Getrouw aan mijn in een brochure uitge sproken meening, heb ik de exploitatie der Opera niet ter hand willen nemen, alvorens ik verzekerd was van een degelijk finan- cieelcn grondslag. Toen deze eindelijk dank zij hoofdza kelijk de krachtdadige sympathieke mede werking der Rotterdamse!© en Amsterdam- sche kunstbeschermers was gevonden, bleek het te laat, om de verschillende schouwburgen op de voor de exploitatie voor- deeligste dagen te bekomen, zijnde deze reeds vroeger verhuurd of in handen gegeven aan andere gezelschappen op een wijze, die voor mij een geregeld speelplan onmogelijk maakt, iets wat toch voor de exploitatie oen aller eerste vereischtc is. Daarbij komt, dat het beslaande koor, eenige onmisbare orkestleden die oogenblik- kelijk in Rotterdam niet aanwezig rijn bene vens eenige kleinere solozangers en -zange rossen. met het oog op hun verplaatsing naar Rotterdam, een schadeloosstelling ver langen welke, ofschoon die niet onbillijk mag genoemd worden, mij in de noodzake lijkheid zou brengen mijn budget met 17 a 18 duizend gulden te verhoogen. Bij onder vinding, gedurende vele jaren, wetende boe moeielijk het, is de ontvangsten met de uit gaven in b.alans te brengen, is zulk oen be langrijke verhooging van liet budget onover komelijk. Niemand zal hot mij dus ten kwivde dui den, dat ik zulk een onzekere exploitatie niet. durf aanvaarden. Ik heb daarom, in overleg met verschil lende beschermers en belangkellenden, be sloten dit seizoen de Opera te laten rusten, doch reeds nu: lo. de schouwburgen voor het volgende speelseizoen 15 Sept. 190615 Mei 1907 te besproken 2o. in Rotterdam een geheel nieuw koor te kwecken en jonge, aankomende artisten op te leiden 3o. Rotterdamsche orkestspelers tot ge routineerde opcra-musici to vormen, zóó, dat wij dan mot een goed voorbereid en echt Rotterdamscli ensemble kunnen voor den dag komen. Bij dit groote plan, waarbij zich de voor naamste vertolkers der hoofdpartijen bobben aangesloten, vertrouw ik te mogen rekenen, dat do mij zoo ruimschoots toegezegde steun en medewerking ook voor het volgende speel seizoen mogen behouden blijven, om daar mede tot een gezonde en duurzame Natio nale Opera, govostigd in Rotterdam, tc ge raken." Te Veondam is publick to koop aange boden hot recht van uitgaaf van de Veen- dammer- en- Pekeldor Courant. Gegund voor f 1005 aan de Nieuwe Veendammer Courant. Fransche geestelijke zus ters Een aantal dames du Sac ré Coeur et do 1'adoration perpétuelle, door do vervol- gingywetten uit Frankrijk verdreven, rijn naai do Gold. meldt te Zevenborgen aan gekoman en hebben de door haar aangekoch te villa Waterloo, nabij het station betrok ken. A r t i s. Onlangs vertoefde to Amster dam de bakende Ghineesehe koopman van Batavia, LLm Liang Boe ©n bezocht hij aa. ook don dierentuin. Lim Liang Boe bewonderde zeer do schoone verzameling dieren, doch betuigde rijn leedwezen dat er geen karbouwen aan wezig waren,, en bood daarom Axhis paar fraaie exemplaren uit zdj|nen veestapel ten geschenk© aan. Dit voor Artds bestemde kar bouw enpaar zal alhier per stoomschip ..Ta- va" aankomen en dierhalve spoedig in Arris to rien rijn. De directeur-generaal dor posterijen en telegraphic brengt tor algemeene kennis, dat de stoomschepen van de Royal Mail Steam Packet Company, in plaats van V jdag 29 dezer, en vervolgens om de 14 dagen, to reke nen van 30 dezer af, dos Zaterdags oan do 14 dagen van Southampton zullen vertrek- kc i. In verband hiermede zal de verzending, langs den weg van Southampton, van brieven en andere stukken uit Nederland naar Suri name, Saba, St. Eustatius en St. Martin, alsmede naar die landen en koloniën, waar mede door de bovengenoemde stoomschepen ecne verbinding wordt onderhouden, te be ginnen op 29 dezer, plaats vinden des "Vrij dags om de 14 dagen, met den trein van 8.10 m. van Rotterdam naar Vlissiiigen, in aan sluiting op den dagdienst van VTissingen naar Queen borough. De aandacht van telanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de stoomschepen van de Royal Mail Steam Packet Company, aanvan gende met de vaart van 30 dozer, Martini que, Guadeloupe en St. Thomas wederom zuLlen aandoen. St.-Ot. Mm meldt uit 's Gravenhage Maandag werden te Sclieveningen op den strand muur voor Seinpost door een vertegen woordiger eener particuliere onderneming voor leden van het hoofdbestuur en van de afdeeling Scheveningen der Noord- en Zuid Hollandsch© Reddingmaatschappij proeven gedaan met aoetyleen-gaslampen en lantarens zoowel op standaard als dragbaar. Doel vam de proeve was de lichtsterkte en den projec tieafstand van het licht waar te nemen en daaruit af te leiden de doeltreffendheid van deze hulpmiddelen bij stranding van sche pen of andere rampen dicht onder de kust. Do ophelderingen en mededeelingen door den vertegenwoordiger der onderneming bij deze gelegenheid gedaan en de gehouden proeven werden met belangstelling gevolgd en waar genomen De beambte, belast met de bediening van het vuurpijlentoestel van de N. en Z.-H. Red dingmaatschappij legde na afloop proeven met een door hem ontworpen gas-aoetyleen- ver 1 ichtingstoestel van zeer ^eenvoudige con structie en even onschadelijk en gevaarloos als de toestellen van te voren vertoond. Een ziekenhuis voor zuige lingen. Heden is te 's Gravonkage geopend een „ziekenhuis voor zuigelingen", als voortzetting en uitbreiding van de sedert bijna vier jaren bestaand© polikliniek vami dr. Plantenga aan de Regenteêselaan 94. Aan de?© inrichting, waaraan ook een melk- verschaffing is vertxmden, wordt een kliniek verbonden, waarin ongeveer 18 kinderen kun nen worden verpleegd. De gelegenheid bestaat daardoor tot dage- lijksclio consultatie; zooveel mogelijk wordt tot natuurlijk voedsel aangespoord, terwijl iui die gevallen, waarin het noodig wordt geoor deeld, voedsel wordt verstrekt. Het warenhuis te 'sGraven- ha ge. Bij onderhandsche aanbesteding is voor den bovenbouw van het „Warenhaus' in de Spuistraat te 'sGravenhage 't minst ingeschreven door H. J. Nederhorst te Gou da. voo- f 249,900. Te 's Gravenhage is opgericht een „Bond tot bestrijding van het tabaksgebruik". aGr.oeps vertegenwoordiging N. C. S. Bij de op 20 September 1.1. gehouden verkiezing van g roepavertoge n woord igers voor groep IV (de beambten en werklieden van den Dienst vaji het Vervoer, niet inge deeld in groep UI, alsmede de beambten en werklieden van den Centralen dienst, werk zaam op het hoofdbureau, met uitzondering der schrijvers), worden do volgende persoaien gekozen tot ledenG. J. Blanke, ladingmees-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2