JV'. 90. Eerste Blad. 4de Jaargang. Zaterdag 30 September 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Mode AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf 1.85. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschgnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen ent., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regels0.75. Elke regel meer- 0.15. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Een« circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Een overvalling van Nederland? Grensbewaking en Grensbescberming naar aanleiding van bet bezoek van het Britscbe Kanaal-Eskader. In deze. door G. fchreuders te Amsterdam uitgegeven brochure, begint de such niet noe mende schrijver met te wijzen1. op de, tijdens de staking in 1903, aan den dag ge komen zwakke plek onzer militaire verdedi ging, toen geruchten liepen betreffende vreemde interventie, en 2. op de uiterst be teek enisvol le, leerrijke, manoeuvre, door het Brit schei Kanaal-eek ader op voorbeeldige wijze uitgevoerd, met het fort en de haven van LJiruiden als object. En hij zegt dat, moge het bezoek beleefd heid hebben bedoeld, betooging zijn geweest, het uit den aard der zaak tevens oefening en verkenning werd. In verband hiermede stelt Schr. de vraag, of de fortcommandant te IJmuiden een gewelddadige bezetting (na het door den vijand overhandigen, van «en ultimatum.) kan verijdelen en of ons stelsel van militaire verdediging binnen en kele uren een voldoend© madht infanterie en veld artillerie ter plaatse kan brengen om een landing te beletten. en hij treedt verder in beschouwingen over de toepassing en na leving van liet volken- en oorlogsrecht, be- toogend dat een al te groot vertrouwen in de onschendbaarheid daarvan een direct ge vaar kan opleveren, wanneer het invloed gaat. uitoefenen op de voorbereiding van de militaire verdediging. Vervolgens behandelt hiji „de sterk uit komende neiging tot geheimzinnigheid bij ons legerbestuur, in zak© mobilisatie", en wijst hiji als voorbeeld op. Zwitserland, waar sedert 1895 alles wat op de mobilisatie, be trekking heeft, met uitzondering vani de gTbote oonoentratiën, publiek eigendom is. Een warm pleidooi houdt Schr. voor een snelle mobilisatie, welke zoo hoog noodig is, omdat anders gevaar bestaat, dat de tegen partij, door een onverwijlde bezetting der grensgewesten, de mobilisatie in die gewes ten. belet ©n zoodoende den kleinen staat reeds dadelijk, zonder slag of stoot, van een meer of minder aanzienlijk deel zijner strijd krachten en strijdmiddelen berooft-. Veel wordt in de brochure beweerd, dat reeds door anderen is gezegd, en de Schr. erkent dit ook gaarne, maar hij voegt er tevens aan toe, dat men zijp. plicht niet zou doen, wauneer ipen niet aanhoudend op bet groote gevaar wees dat ons vaderland be dreigt, „zelfs al valt men hierdoor in voort durende herhalingen, zelfs al wordt men dan door velen lastig, vervelend en ongepast ge vonden Het valt niet te ontkennen dat hij, bij hetgeen hij betoogt, in goed gezelschap is, waar hiji zich beroepen kan op mannen als Dan Beer Poortugael, Knoop, Plantenga, Rluntachli, Van Darn van Isselt, Macaulay, Canning, Von Moltke, Von Bismarck en. an doren, wier denkbeelden ongetwijfeld een zeer groot gewicht in de schaal leggen. Niet. van belaug ontbloot- zijn zeker schrij- ver's beschouwingen over: 1. Onzegarnizoens plaatsen en de versnippering van ons vredes- cffoctief over 46 gemeenten; 2. den gerin gen afstand tot de oostelijke grens van een 15-tal garnizoenen, waarvan het verst ver wijderde (Amersfoort) in 6 uren, van af de D'uitsohe grens, door af deelingen bereden in- fanterio, cavalerie en vold-artillerie zou te bereiken zijm 3. het door den vijand be letten dat de miliciens uit do noordelijke provinciën Holland bereiken, waarvoor slechts StavoTen, Harlingen, en Zwolle be hoeven bezet, te worden; 4. de groote ver schillen in vredies en oorlogs-organisatie en de geheel verschillende commando-verdee- ling5. den verkeerden toestand dat de divisie-commandanten in vredestijd niets hebben uit te staan met de hulpwapens, welke in tijd van oorlog onder hun bevelen staan 6. de grensbewaking en grensbescher ming; 7 de „beruchte, slechte, nog steeds niet volledig uitgevoerde Vestingwet," Zeker verdienen ook die algemeen© aan dacht de opmerkingen/ van. den/ Schr. over ,?een landing te IJmuiden, Saheveningen en •Hoek van Holland en die over een verras sing van de oostelijke garnizoensplaatsen, als bijv Nijmegen, welke, in aanmerking genomen het opgezweepte antagonisme tus- schen Engeland en Duitschland, volstrekt niet tot de onmogelijkheden moet gerekend worden. Na aldus getracht te hebben op de be staande gebreken licht te hebben doen val len, geefi dei Schr. óók aan welke middelen, volgens zijn meening, verbetering kunnen brengen In. do eerste plaats merkt hij op, dat onze militaire wetten zoodanig gewij zigd behooren te worden, dat de geheel© weerbare, mannelijke bevolking verplicht en in staat, gesteld wordt, om, "zoo noodig, on middellijk in of nabij de plaats van haar inwoning, aan een verrassenden aanval, een overvalling of een „coup de main" het hoofd te kutnnen bieden. (Men vergelijke hiermee, de jongste troonrede). Algeimeene dienstplicht, is eerii gebiedende eisch Eten plaatselijke organisatie, in het bij zonder van de veiligheids- en beveiligings- troepen is voor een klein land als het onze een levensvraag, en men heeft deze bijv. in Zwitserland reeds lang practisch beantwoord, hetgeen in de brochure dooa- een duidelijk voorbeeld wordt aangetoond. Ook wordt aan gegeven op welke wijze in dit kleine berg land, omringd door machtige naburen, voor afdoende dekking der mobilisatie is gezorgd hoe ter plaatse woonachtige, georganiseerde mineur-detachementen van den Landstorm in staat zijn, op het eerste sein de mijnen in de tot liet land! toegang gevende kunst werken te laden; en te ontsteken:; de wijze waarop de grensbewaking is georganiseerd in den vorm der zoogenaamde Thalwehren, enz. enz. "Wanneer men de regeling van Zwitserland wilde toepassen op het fort, het kanaal en de sluizen te IJmuiden, dan zou men, naast de artillerie-bezetting van het fort, voor een afdoende beveiliging tegen een maritiemen „coup de main' onmiddellijk moeten kun nen beschikken over de weerbare, gewapen de en georganiseerde bevolking van IJmui den, Velzen, Sandpoort, Wijk aanJ Zee, Wijk aan Duiin en Beverwijk, dieels om dadelijk een voorloopige versperring in den haven mond te kunnen plaatsen en de betonning weg te nemen, deels om de duinen noorde lijk, en vooral zuidelijk, van het Kanaal te kunnen bezetten. De Zwitserse he regeling is, sedert het op treden in 1891 van kolonel Frey, als hoofd van het Militair Departement, geleidelijk ingevoerd. Hiji was overtuigd, dat de zwakke zijde van het- legerstelsel in zijn land was: de onmiddellijke gereedheid bij een vijiandle- lij.ke overvalling. En hierin heeft hij; afdoen de verbetering weten te brengen. Dteze zwakke zijde, zegt de Schrijver van do brochure, is nóg de onze, en ze moet wor den weggenomen. Door een eenvoudig alarm signaal moet men over de roet het geweer M. '95 geoefende en georganiseerde grensbe volking, zoo noodig, onmiddellijk kunnen beschikken. Die manschappen behoeven geen marsch- en slagvaardige troepen te vormen in de hooge tactische beteek en ls van het woord, maar zij moeten vlug stelling kunnen uemeni op bepaalde punten, ten einde elke overmacht zóó lang te kunnen, ophouden, dat een spoorslags binnendringen/ van een vijand! in ons land illusionnair wordt en daardoor een totaal in de war gooien van onze mobi lisatie onmogelijk is gemaakt. Om de mobilisatie in Nederland tot haar recht te doen komen (waarmee Nederland zijn neutraliteit handhaaft en een zeer te waarde©ren bondgenoot wordt) rijn, volgens Schrijver's meening, de volgende partiëele verbeteringen noodig: 1. afschaffing, van de loting en van het blijvend gedeelte; 2. locale oefening en organisatie van alle weerbaren, die niet bij liet eigenlijke leger zijn ingedeeld. Aan hen de bescherming der grens en daarmede die der mobilisatie van het leger op te dragen 3. uitbreiding der maréchaussee langs onze grenzen; haar onder een afzonderlijken com mandant en in samenwerking en overleg met de landweer-commandanten, aan welke ter plaatse de grensbescherming opgedragen i9, tevens met de georganiseerde grensbewaking te belasten 4. de voornaamste spoorwegknoopen vluchtig te versterken 5. de onbeschermde garnizoenen in onze Oostelijke eni Zuidtelijk© grensprovinciën ont ruimen en het totaal aantal vredesgaraizoe- nen der infanterie en cavalerie op een-vierde a een-vijfde terugbrengen. (Het is onverant woordelijk o. m. in Arnhem, Nijmegen en Maastricht, onder de bestaande omstandig heden garnizoen te laten); 6. het terugtrekken van alle mobilisatie- m a satijnen van wapens en uitrusting achter de Nieuwe Holl. Waterlinie; 7. instelling der functie vau commandant van het veldleger en van commandant der grenstroepen 8. het opdragen van het bevel (alsmede van de inspectie) over alle wapens der divi- siën aan de generaais-divisiecommandanten; opheffing der functiën van inspecteur der infanterie, der cavalerie en der artillerie, als mede van. die der commandanten van de bereden- en vesting-artillerie 9. de vesting-artillerie te stellen onder de bevelen van de stelling-commandanten, waar onder zij in oorlogstijd zal moeten vechten. En dit wapen, zooals dit reeds met de Pant serfort-artillerie geschiedt, in garnizoen te leggen op of nabijl de punten waar het in oorlogstijd is ingedeeld; 10. de kust-artillerie en den torpedo-dienst onder Marine te brengen 11. do pontonniers te doen overgaan bij het regiment genietroepen. Politiek Overzicht Oe Marokko-kwestie* De Marokko-kwestie kan beschouwd wor den ah in goede haven te zijn gebracht, nu Duitschland en Frankrijk zich met el kaar hebben verstaan over het programma, dat aan de internationale conferentie, die eerlang zal samenkomen, ter behandeling zal worden voorgelegd, en deze overeenstemming op papier is gebracht. Het stuk, dat eergis teren door minister Rouvier en den Duit- schen gezant Radolin is onderteekend, is eene aanvulling van de nota van 8 Juli, waarin dat programma in de volgende pun ten is omschreven Souvereiniteit eii onafhankelijkheid van den sultan van Marokko; onschendbaarheid van zijn gebied economische vrijheid voor alle vreemde natiën zonder onderscheid hervorming van bet politiewezen en van de financiën, te regelen door internationaal overleg erkenning van de bijzondere verhouding van Frankri'ik tot Marokko tengevolge van de uitgestrekte grens, die Marokko en Al- gerië gemeen hebben, cn van het bijzonder belang, dat Frankrijk daardoor heeft bij de handhaving van de orde inzonderheid in dit grensgebied. Deze punten zijn nu nader omsohreven. Met begrijpelijke voldoening is dat nieuwste succes van de methode om internationale ge schillen te regelen door vriendschappelijke gedachtenwisseling van de betrokken staten, begroet. De Fraosche pers geeft, uiting aan hare blijdschap over het bevredigend einde der langdurige ouderhandeling. De Petit Pa- risien begroet dit als de .gelukkige belofte van eene vreedzame toekomst" cn consta teert, dat de vertegenwoordigers vau Frank rijk en van Duitschland van denzelfden geest bezield zich naar de conferentie zullen be- geve Dan gaat het blad voort: Deze onderhandelingen, die op den voet van volkomen gelijkheid en met den gemeen- schappelijken wonsch naar eene gelukkige oplossing g- voerd werden, hebben op beide tijden geheel verzocnlijke gevoelens op den voorgrond deen treden. Men stond niet. vij andig tegenover e'kaar, maar was bezield met betzelfde streven om eene rechtmatige bevrediging van de wederzijdsche belangen te verkrijgen. Geen persoonlijke trots be hoefde daarbij gekreukt, geen onafhanke lijkheid aangetast te worden. Elk van de beide landen mag zich geluk wenschen met een resultaat, dat zijne waardigheid eerbie digt en zich schikt in de vrijheid, die ieder volk moet hebben om zijne herinneringen in stand te houden. Frankrijk en Duitschland hebben een waarborg voor toekomstige goede betrekkingen gegeven, wanneer andere we- reld-kwestiën mochten opkomen, en daarom hebben wij gesproken van een diplomatiek succes, waarbij geen overwonnene is, maar slechts eene overwinning van de vreedzame gedachte." De Temps vat zijn oordeel aldus samen: „Eene toekomst, die open blijft voor de la tere ontwikkeling van eene politiek van ge meen overleg, een lieden dat onze gewich tige rechten in de grensstreek erkent cn el ders de dringendsten van de door ons noodig geoordeelde hervormingen verwezenlijkt, dat is van zuiver Marokkaansch standpunt de bala .s van het nu verkregen aoeoord. Wan neer men zich op deze wijze in billijkheid met elkaar verstaat, dan heeft dat altijd eene gelukkige terugwerking op de interna tionale betrekkingen. Het is niet stoutmoe dig te denken, dat deze regel zich zal beves tigen. Het thans .ondertoekende aoooord heeft daarom buiten zijne innerlijke waarde nog eene ruimere beteokenis. En men kan er, zonder schade voor iemands waardigheid of belangen, een nieuwen waarborg voor den Europecschen vrede in zien." Het Journal des Dé bats betuigt vooral in L nomenbeid met den goeden wil, die aat» beide zijden gedurende deee onderhandelin gen gebleken is, on hoopt daarvan veel goeds voor do toekomst. „De wederzijdsche betrek kingen hebben zich in den loop van deze laatste weken verbeterd. De Duitschers heb ben bete' moeten loeren begrijpen eene Ma rokkaan sche politiek, die lang het zonder linge gebrek had gehad zich geheel in stil zwijgen te hullen te hunnen aanzien. Na de gedachtenwisselingen, die hebben plaats gebad, zullen tij zonder twijfel hebben ge merkt, dat die politiek volstrekt niet onbe staanbaar is met hunne belangen en dat zij goede redenen hebben, niet voor goed den rug toe te keeren aan de oude en verstandige oolitick van Bismarck, die altijd rekening wist te houden met de behoeften van de Afrikaanscho politiek van Frankrijk." Een eigenaardig incident leverde het kort vóór bet tot stand gekomen aoooord opge worpen praatje, dat aan Rusland de bemid delingsrol wilde toekennen, om deze zoo lang sleepond gehouden onderhandeling te beëin digen. Het heette, dat de alvermogende heer Witte zich welwillend daarmee had belast. Die poging om Rusland een pluim op den hoed te steken, is echter in slechte aardo gevallen Een deel van de Fransche pers heeft daartegen vrij scherp gereageerd, en de Figaro heeft uitdrukkelijk geconstateerd, dat de beslissende instructiën reeds uit Berlijn waren vorzonden, toen de heer Witte bij den Duitschen Keizer te Rominten kwam. De bemoeiing van den lieer Witte met deze zaak kan dus slechts hierin bestaan hebben, dat hij de eerste geweest is, die den Keizer per soonlijk met den goeden afloop van deze on derhandelingen heeft kunnen geluikwen9cben. Duitschland* De National-liberale Correepondenz be richt, dat het plan tot hervorming van de rijks financiën nagenoeg gereed is. Behalve nieuwe belastingen op bier en tabak omvat het een zegelrecht op kwitantien enz., van 5 mark af gerekend. In Essen is bij de herstemming ter ver kiezing van een lid van den rijksdag tusschen Gicsberts (centrum) en Gehwehr (socialist) de eerste gekozen met 41,767 tegen 37,391 stem men. Bij de eerste stemming was de verhou ding 35,500 tegen 28,726 stemmenverder waren omstreeks 20,000 stemmen uitgebracht op andere candidaten, waarvan 17^866 op den liberalen candidaat. Niemeyer. Voor zoo ver deze kiezers zich niet onthielden, zijn zij i. eerendeels overgegaan op den sociaal-demo craat.. To Hamburg heeft do „Biirgerschaft". op het voetspoor van Bremen, besloten den Se naat te verzoeken in den bondsraad zijn in vloed aan te wonden, opdat maatregelen worden genomen om de stijging van de vleeschprijzen ten gevolge van te gering aan bod van slachtvee tegen te gaan. Berlijn, 29 Sept. Van 28 tot 29 Sopt., dea middags, werd in Pruisen slechts één geval vau cliolera aangegeven. Ik bezocht te Amstlerdam, in liet Pales voor Volksvlijt, de tentoonstelling voor mode- en reformk leed i tig. Afgaande op een enkel verslag in. een dte/r groot© bladen, hield ik me voorbercidl op een tuleurstellenden indruk; dit nu viel me mee. Do deelneming had zeker veel grootier kun nen wezeoi, maar wat ik te zien kreeg, was van zeer gelede kwaliteit. Van grondstoffen waren t voornamelijk d© nieuwere weefsels voor reform onderkleading en enkele laken stoffen voor heeron kostuums. Even wal ik bier bijvoegen dlat ik afgewerkte heerenko stuums maar weinig in oogenschouw nam; ik vernam nog nooit dat het. sterke geslacht op een beschrijving er vain is gesteld en zal dus volstaan met <1© opmerking, dati het mij toescheen niet baj elkaar te passen, een ge kleed© rok met een laag open vest van fan- taisiestof (zwart, met; tijden bouquetj©3 waar in roode knopjes) waaruit een der pakken bestond. De reformstoffen voor onderklee ding zijn, bekend, ik kon er niets nieuws bij ontdekken Natuurlijk waren er ook daarbij passonde oorsetten, waarvan sommige alleen aan den rug aan eén stuk doorliepen, aan den voorkant waren ze in twee doelen om de maag vrij te laten; op die hoogte zaten er niet alleen geen. baleinen, maar ontbrak zelfs de stof om het d'ruikken te voorkomen Ili t. schijnt mij toe, dat wanneer daarop wiel de banden van. de rokken wordien tdege, at rikt, dit misschien meer hinderlijk zal we zen voor het gevoel, dan wanneer er baleinen waren, diio de taille niet snoeren, als men lat te.i minste niet aelf verkiest. Keurige etala ges van fijn schoenwerk waren mede een groote aantrekkelijkheid, al waren de model len dan puntig, ze zouden de dames wel ver lokken tot passou, om een klein vöetje te kunnen toonen. Dat is ten minste een aar diger gericht dan een heier, zittende op een trapje, om zijn laarzen, die niet vuil waren, een kuur te laten onder gaan van/ eetm nieuw soorti schoensmeer, om te bewijzen hoe vlug dat resultaat had Een. mooie voorraad1 van lijfgoed bewees hoe kmaakvol dat ook in ons land wordt vervaardigd; de „Voorpost" en een „vereeniging vai^ -naaisters" toonden hiervan keurige stalen. Veel bekijks hadden ook de inzendingen van verschillende naai machinefabrikanten, die door hun personeel allerlei proeven lieten tien van feetouneeren en. bordurenvan het 'laatste vooral waren zeer mooie handwerken te zienmoeilijk werk is het zeker, hoe weinigen, zullen het o,* ver in brengen Misschien, kan de arbeid! loonend- zij-n bij groobem afzet; daa/rtoe lijkt me de keuze der stukken echter niet uitge breid genoeg. Wat de bovenkleeding betreft, daarvan was slechts een kleine hoeveelheid aanwezig, waarvan er nog eernge firma's buiten mededinging hadden ingezondendit was bijv. het geval met- Gerzon, die keurige toiletten, blouses en tijden bovenrokken ten toonstelde, welke met recht de aandacht vroegen. Japonnen van eén kleur in verschil lende tinten van paars, naar blauw of rood ©enigszins overhellend, bruine koi-tuums, ee.it zeer gekleed zwart kanten, kostuum met wit te zijde gevoerd, alleen ondier dien hal seen vleesohkleurig fond, was met, gefronselde kleine ruches gegarneerd; 't'geheel aag er zeer elegant en luohtig uit. De wollen ko stuums hadden nauwe rokken om de heupen, die onderaan echter zeer wijd uitplooiden sommigen waren geheel geplooid (ondiep) eu berekend op lange, slanke personenan dere waren glad en nauw tot een emd boven de keuie en* verder mot biais versierd; dö corsages waren over hetl algemeen druk eu bestonden veelal uit dwars in gerimpelde zij stukken met een smal vestje, dat in som mige gevallen nog met kant. of andter gar neersel was bezet. Die zijstukken waren soms van fluweel of pluche en ook dan zelfs ge plooid wat licht te dik zal staan, ofschoon het- aan het model niet zoo scheen. Sommige ruggen der corsages waren ook druk met al lerlei belegd, wat. geen aangenamen indruk gafdaarbij staken zeer gunstig af enkele andere kostuums, die slechts gladde ganieer- 9eJs hadden. Er hangt natuurlij|k veel af van de taille der draagsters en van haar smaak liet komt mij echter voor, dat men- op dat pumt spoedig te veel zou/ doen en dan min of meer op ee-n wandelenden kapstok z/ou ge lijk eu; geen ideaal van smaak. Keurige tailor-medio kostuums deden ons watertan den. Als men echter geen uitstekend figuur heeft-, hoeft men daar niet aan te den kon. Rondziende en de aanwezige dames er bij vergelijkende viel het mij op hoe weinigen daarvoor een geschikt figuur bezittenhet valt niet te ontkennen dat het figuur door die ccoipo van het! toilet voel verbeterd van uiterlijk kan worden, maar er staat tegen over, dat slechts heeil enkele ooupeurs of cou peuses daarvoor, ik zou haast zeggen „het genie" hebben. De mouwen zijn nog steeds tamelijk wijd van boven; soms halverwege Iwiat gerimpeld, 1 a 2 keer, en eindigende in kant overdreven ruim zijn ze niet. meer. Ik zag allerlei modellen in deze soort bij eeai firma, die alleen in papieren patronen ten toonstelde; ook gekleurde dito afbeeldingen va/n gehoele kostuums waren daar. Dan was er een vertegenwoordiger van een modeplaat- handelaar uit Wecncn, die allerlei platen liet zien; nu, de dames uit Weonen hebben daarvoor voel smaak ou tijju heel wat beter voorbeelden dan die Duitsche, die of aan Fransche of aan Engclschon kant haar mo dellen ontleen an en bij orgmalitedt haar wei nige ontwikkeling op ditt punt niet kunnen verloochenen en heel vaak banaal zijn, om niet te zeggen „burgerlijk." Ik zag ook een wit bruidstoilet van dun satijn met. wit te tule gegarneerd en stijve, dikke hloomen de geheele indruk was die van wansmaak. Daarentegen frappeerde me eon zeer mooie avondmantel, mot keurig borduursel, dia echt rijk ieek en een fee niet, zou misstaan. Zoo kcun ik van zelf tot de toiletten ingezon den ter opluisteding door mevrouwt Grothe te Hilversum, welke dienst hebben gedaan bij dlc opvoering van liaar sprookjes. Ik kan me voorstellen dat ze daar in d© boschrijke omgeving een fantastisch beeld gavende statige witzijden robes-prinoesscs met. vier kante halsstiukken met kant versierd en de mooie gelxirduurde randen ondier aan don zoom van den rok maakten een eenvoudige® maar verheffende indrukhet kostuum van het he'dcnmcisje en van dien ouden tiener brachten door hun wanne kleuren er een aangename afwisseling in. Interessant, is het zeker van dlicht bij die kleodingstukken te bezien 1 kan weer uitlokken tot nieuwe po gingen oan het dichterlijke in ons tot uiting te brengen. Een enkel mooi model robe-pri noess© toont- ons allo bekoring en, gemakkelijke® g eenvoud'van deze japonnen; ze kleed/en lang af en zijn dus zeer aan te bevelen voor kor- tco damesvooral vau fluweel voldoen deze kostuums bi^onder, ook met een bolero zul len zo algemeen in den smaak vallen. Voor rouwtoiletten <s hot alsmeo oen aangewezen dlracht; oen breedo randi rouwkrip onder langs is voldoende garneering; Daar dit ech ter spoedig door stof of regen bederft., laat ik hier cciu kleine aanwijzing voor reiniging volgen. Boven oan ketel met kokend waiter trekt, men het losse krip heen en weer, tot hot ia opgefrischt.men kan ook op ©en strijkplank een vochtige» doek leggen, hier op een van flanel, dan het krip, vervolgens weer flanel en dit met een matig warm strijkijzer behandelen; door de vochtigheid verdampt hek water cn heb krip komt a's nieuw te voorschijn^ Pelswerk was niet ruim vertegenwoordigd en rncuws kon ik er niet ontdekken. Anders was het met de afdleeling tier hoeden. Keuri ge modellen, gelukkig niet zoo ijpolijk groot meer, vroegen onze bewondering; enkele ta melijk hooge met een platten rand, meer of minder gegarneerd, vielen zeer in den smaak de keus zou moeielijk zijn geweest Prachtige voeren, w. o. grijp met zwart een zooi mooi model garneerdendo lichte vil ten hoeden, soms enkel met een 9mal lintje voorzien, waren als «Aangewezen voor jong© dames; oen licht, groene met chaugoant lila w ts roods verkocht en zal zeker een rijk ef fect maken. Elnkole modellen van blinkende regenhoeden voor onze schood/meisies bewij ze i wear d|o intree van hetl minder gunstige sedaoonmogen zij niet al te vaak dienst doen 1 Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1