"BINNENLAND. Berlijit, 29 Sept. Nadat het centrale co mité der stakers in de eloctriciteits werken de tusschenkomst van het ..Gewcrbegericht had ingeroepen, hebben de betrokken fir ma s verklaard, dat zij deze tusschenkamst niet aannamen, maar bereid waren den toe stand te besproken met de arbeiders-comité's, onder voorzitterschap van den president van het „Gewerbege richt" als bijzonder persoon. Zwitserland. Do Zwitsersche regeering is, volgens een© mededeeling van den Bondsraad, voornemens een wettelijke regeling voor te dragen om trent de beschikking over de waterkracht, in verband met de toekomstige toepassing van electncitcit bij hot vervoer op de Staats spoorwegen. Noorwegen. Christiania, 29 Sept. Het bijzondere comité van het Storthing besloot met 12 tegen 6 stemmen voor te stellen het regeerings-ont- werp betreffende de overeenkomst van Karl stad goed te keuren. De meerderheid heeft haar voorstel, dat zoer kort is, geformuleerd de minderheid is mot haar voorstel nog niet gereed. Bii de. storthing is door tien leden een voorstel ingediend om eene constitueerende vergadering bijeen te roepon tegen half No vember, ter beslissing over don regeer inga vorm van Noorwegen. De voorstellers zeggen, dat nu d© aanbie ding van do kroon van Noorwegen aan een prins uit het huis Bernadotte, gedaan om pene spoedige schikking met Zweden over de ontbinding van do unie te bevorderen, niet beantwoord is, Noorwegen geheel vrij is zijn regee rings vorm naar eigen believen vast to stollen. De grooto meerderheid van het volk wenscht een republiek en men houdt zioh overtuigd, dat het buitenland aan de uit roeping eener republiek geen bezwaren in den weg zal loggen Do tegenwoordige Stor ting heeft geen opdracht om den toekomsti- gen regeenngsvorm vast te stellen. Zou de Kamer desniettegenstaande een Koning kie zen. dan zou deze bij bet volk slechts weinig sympathie en vertrouwen vinden. Oostenrijk. Weencu, 29 Sept. D Kamer zette heden het debat voort over de verklaring der Re- georing bij de opening van do zitting. Een aantal sprekers drukte hunne voldoening u't over liet voornemen der Regeering om het compromis van 1867 te herzien. De Duitsche partijen spraken zich uit ten gunste van een economische scheiding van Hongarije. De minister-president wees onder toejui chingen de aanvallen terug op de dynastie, zonder welke do monarchie niet kan blijven bestaan. De regeering zou de Kamer erken telijk zijn indien ze de begrooting in behan deling wilde nemen. Eeiio herziening van de wetten van 1867, zond te rakon aan do politieke eenheid met Hongarije, kan slechts do gemeenschappelijke zaken betreffen. Do minister is overtuigd, dat men een vorm zal kunnen vinden, waar in de beide, doelen der monarchie naast el kander kunnen bestaan, elk behoudende hun ne door de wetten gewaarborgdo rechten en volkomen vrijheid van beslissing. Wanneer het Oostenrijksch© parlement eene deputatie voor de herziening benoemt-, dan zal de re geering den arbeid van die deputatie met alle middelen steunen. De regeering zal trachten hare moeilijke taak in het volle besef van hare verantwoor delijkheid, ten einde te brengen. Maandag voortzet ing van de debatten. Rusland. Petersburg, 29 Sept. Zondag wordt de Czaar mot zijne familie te Peterhof terug verwacht. IX' heer Witte begeeft zicb heden naar den Czaar. Petersburg29 Sept (Petersburgsch Tele graaf agentschap) Het Fransch-Ruasische han delsverdrag is heden namiddag ondertcekend. Petersburg, 29 Sept. (Petersburgsch Tele- griiafagentschap). Het op 5 Maart in werking getreden verbod tot uitvoer van paarden is bij keizerlijk decreet van 24 dezer opgeheven. Moskou, 29 Sept (Petersburgsch telegraaf- agentschap). Het congres nam heden het ont werp aan van een verkiezingsmanifest, waar op de noodzakelijkheid van eene hervorming van de volksopvoeding wordt gewezen. Ver der wordt de invoering van eene staafcswerk- liedenvcrzekering, de regeling van den toe stand van de landpacht en de aanwijzing van land aan den landbouw drijvende bevol king verlangd. Daarna werd het congres ge sloten. Het hoofdcomité voor de verkiezin gen zal zijn zetel hebben in Petersburg. Over den toestand in Bakoe wordt be richt: Na bet vertrek van den keizerlijken stadhouder verergerde de stemming in de stad. Zondag nam de politie 60 personen uit de beschaafde standen en do arbeiders klaseen en 7 vrouwen gevangen, wogens deel neming aan eene onwettige vergadering. Het aantal uit Bakoe vertrokken of uitgezette personen bedraagt 40,000. De emigratie duurt .voort. Petersburg, 29 Sept. (Petersburgsch tele- graaf agentschap). In de Wei c hol provinciën zijn van 21 tot 27 Sept. 47 gevallen van cho lera geconstateerd, waarvan 25 n>ot doode- lijken afloop. In het geheel zijn thans 50 ge vallen voorgekomen en 28 lijders overleden. Turkljfe Een iradé van den Sultan beveelt den mi nisterraad do voorstellen van de groote mo gendheden betreffende do financieel© con trole in Macedonië voor goed af te wijzen. Aan den anderen kant is aan de Turksoh© regeering bericht, dat de vreemde financieel© controleurs reeds in Macedonië zijn aangeko men. on bun werk onverwijld denken te beginnen Marokko. De nota, waarin de Fran9cbe en Duit- scbe regeeringen hunno overeenstemming hebben neergelegd omtrent alle vragen, die betrekking hebben op de Marekkaansche conferentie, is van don volgenden inhoud L Do onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland betreffende het ontwerp-pro- gramma van de conferentie over de Marok- kaausche zaken zijn ten einde gebracht. IX over. stemming is verkregen over een programma, dat omvat: regeling van de po litie, regeling nopens het toeanabt op de onderdrukking van den smokkelhandel in wapenen, financieelc horvorming, hoofdzake lijk bestaande in de instelling van een staats bank, liestudeeriug van eene betere opbrengst der belastingen en van het- scheppen van nieuwe inkomsten, eindelijk vaststelling van eenige beginselen, bestemd om de econo mische vrijheid te waarborgen. Wat de grensstreek betreft, is door een bijzonder voorbehoud, in het ontwerp-pro gramma opgenomen, ovt»T.en gekomen, dat d«* vragen wan politio daar zulle,) blijven gere geld worden rechtstreeks en uitsluitend tus schen Fraukrijb en den sultan en buiten het programma zullen blijven. In dezelfde streek zal de to>nassing van het reglement op den smokkelhandel in wapenen uitslui tend de zaak blijven van Frankrijk en Ma rokko. De beide regeeriugen zijn overeengekomen aAii Spanje te vragen of het zou aannemen, dat de stad Algeciras gekozen werd als plaats van bijeenkomst der conferentie. II. Wat de kwestiën van de leening en van do haven betreft, die zijn geregeld op de volgeudo wijze Door zijn financioelen toestand godron gen, had het maghzon zich gericht tot een vreemden tusschen persoon, in Marokko ver blijvend die zijnerzijds zich gewend heeft tot een groep van Duitsche banken om een voorschot van korten duur te krijgen, aflos baar op de volgende leeningde Marokkaan- sche regeering bood als onderpand aan hare onroerende goederen in de verschillende ste den van de kust. Er is overeenstemming verkregen tu-cchon de groep van Duitsche banken en het consor tium van Fransch© banken ten aanzien an de deelneming aan deze operatie, die haar karakter van voorsohot voor korten duur zal behouden, met bijzonder onderpand, en af losbaar uit de aanstaande leening of door de middelen van de staatsbank, waarvan de oprichting voorkomt op 't programma van de conferentie. D^ operatie laat de vraag van het recht van voorkeur van het Franse he con sortium intact. Wat de bouw van een havendam in de ha ven van Tanger betreft, had de Marokkaan- sche regeering bij een aan het Duitsche ge zantschap gerichte» brief d.d. 26 Maart, aan het huis Borgeaud en Reutemann het opmaken gevraagd van twee plannen, waar- tusschen zij zou kiezen. Daar terzelfder tijd eene Fransche maatschappij gemachtigd was dezelfde werken te bestudeeren, is overeen gekomen, dat men een termijn zou nemen om de titels van deze maatschappij te bestudee ren en dat, tenzij de Fransche maatschappij titels vertoont gelijk aan die van de Duitsche maatschappij, deze de door het maghzen be stelde werken za? uitvoeren- III. Het ontwerp-programma en het voor stel betreffende de plaats van bijeenkomst van de conferentie zullen zonder verwijl door de b?'de regecringen onderworpen worden aan de goedkeuring van den sultan en aan die van de vreemde mogendheden. d:c d<> con ventic van Madrid hebben onderteekend of daarin hebben toegestemd. Zoodra de voorstellen betreffende het. pro gramma en de plaats van bijeenkomst der conferentie aan den sultan zullen onderwor pen zijn, zullen de beide miss'Sn Fez verlaten om naar Tanger terug to keeren Oost-Azië. Over de vraag van de Engelse he vloot- basis in Singapore wordt aan de Pol. Korr. uit Londen bericht: De Straits Settlements waarvan Singapore het middelpunt is. zijn. sedert bijna 40 jaren eene kroonkolonie en sinds langen tijd is Singapore eene basis voor de Bntsche eska ders. Do haven van Singapore heeft havens, kolendépêts ©n dokken. Zij wordt gedekt door een stelsel van forten, die met moderne ka nonnen bewapend zijn, en door eene inrich ting van zeemijnen. De kosten van de .verken tot een bedrag van 100.000 p. st.. werden uit de inkomsten van de kolonie bestreden de rijksregeering verschafte en verschaft ka nonnen ©n munitie. Het garnizoen bestaat uit twee bataillons infanterie, een half ba- taillon koninklijke vesting-artillerie, eene compagnie inlandse he vesting-artillerie, eene compagnie pioniers en eene compagnie pio niers voor den ouderzccschen dienst. Boven dien is eene sterke afdeeling volunteers ge organiseerd. Tengevolge van den Oost-Aziatischen oor log heeft het eigenlijke Chineesche station veel van eijne beteekeuis verloren. Daarom heeft het daar gestationeerde eekader zijne litiieschepen afgest n, zoodat slechte een kruiserseskader bleef. Eveneens heeft W- i- haiwei in beteekenis verloren. De behartiging van de belangen der boudgenooten in de noordelijke Aziatische wateren ging van zelf op Japan over. Des te meer moest de be teekenis van Singapore groeien, dat ten ge volge van zijne gunstige geografische ligging reeds lang tot concentratiepunt - T de Brit- sche Strijdkrachten ter zee in de Indische, Australische en Oost-Aziatische wateren be stemd is. De bevelhebbers van ae drie stations hebben zich reeds bij herhaling ter beraad slaging over strategisch-politieke vragen voor Singapore vereenigd. Daar is nu aan de rijksregeering eene uitnemende kans geboden om zonder bezwaar do gasis te verruimen, namelijk door aankoop van de inrichtingen van de Tanjong Pagar Doek Comp&nv. waar van h v t mind.w dan 41 mill;oen dollars bpdraagt, waarop steeds ruime divi denden betaald werden. Do dokkon van doze maatschappij zouden voldoende zrin voor iede re vlooteterkte. De regeering staat, reeds ge- ruimen tijd hierover in onderhandeling. Ten aanzien van den prijs cal de uitspraak van een scheidsgerecht uitgelokt worden, waar voor van zijden ledion zijn gekozen, fcer- wijil als opper-sol leidsman Sir Michael Hicks- Beack ?al fungeeren. China. De aanslag tegen de commissie, die mot het doei om hervormingen in de Chineesche staatsinrichting voor te bereiden, eene studie reis naar Europa cn Amerika zou onderne men, is. volgens een bericfrt aan de Standard uit Sjanghai, uitgegaan van studenten, die den vreemdelingen vijandig gezind rijn. Do gevolgen van den aanslag waren ernstiger dan eerst werd bericht. Veertien personen, waaronder vier ambtenaren, hebben het le ven verloren en meer dan 20 personen wer den gewond. De bom werd in den wagon ge worpen op het oogenblik toen de trein zich in beweging stelde. De dader was als koelie gekleed men gelooft, dat hij een verkleede student wfu De Morning Pest bericht uit Sjanghai, dat het vertrek van de hervormingscommis sie voor on bepaalden tijd uitgesteld is. Allerlei vDe eenige zoon van dien „regeeren den" graaf van Erbach-Erbach (een voorma lig onafhankelijk- Duitsch graafschap in Hessen gelegen), graaf Frans Erasmus, 23 jaar oud, is onlangs te Londen getrouwd met de dochter eener wasch vrouw uit het- stadje Erbacli. Dientengevolge is naar het „Berl. Tageblatt" meldt hij door een familieraad ven allen verklaard van zijn rechten als „erfgraaf" en is zijn 15-jarige neef Eber- hard als zoodanig benoemd. vDe begrafenis van dr. Barnardo is eene indrukwekkende plechtigheid geweest. Vijftienhonderd knapen van de verschil lende Barnardo-stichtingen volgden den met vier paarden bespannen lijkwagen dooT de stampvolle straten van East-End." Per trein werd het stoffelijk overschot naar Bar king overgebracht en verscheidene extra- treinen volgdenwant alle groote liefdadige genootschappen hadden zich in den stoet la ten vertegenwoordigen. De stoet trok langs verscheidene gestich ten van Barnardode jongens stonden bloots hoofds daarbuiten geschaard om hun over leden weldoener de laatste eer te bewijzen. Te Barking bevindt zich Barnardo's ge sticht voor meisjes. vTe Londen zal in het Glazen Paleis (bij dien jaarlijksclien wedstrijd van koper instrumenten) een conoerb van 5000 musici worden geleid! door den 9-jarigen Max Darewski, die reeds vroeger als dirigent is opgetreden. Darewski componeert ook en heeft nu voor Mme. Melba, die zeer met zijn werk is in genomen, een lied gecomponeerd. vIn het koor der Kathadraal te Trier heeft men, onder een laag kalk, een fresco schilderij ontdekt, voorstellende St.-Michael en dagteekenende uit 1570. Het kunstwerk moet zeer fraai van kleur en van groote waarde zijn. Port-Said, 29 Sept. De uitslag van de ont ploffing van de Chatham is dat het voorste gedeelte geheel verdwenen is. De achtersteven is gebrokende vernieling zal door eene nieu we ontploffing voltooid worden. vIn een schouwburg te Pera, de Euro peanen-voorst-ad van ConstaJitinopelzijn de zer dagen het publiek en al de acteurs met bullepezen het gebouw uitgejaagd. Redouw Pacha, Prefect van Constantino- pel ©n voornaamste aandeelhouder van den schouwburg, was verliefd op de „prima don na" van liet geselschap, eene Franyaise. Toen hij ontdekte, dat de tenor La ban y zijn mede minnaar was, liet hij dien zanger ontslaan en een anderen benoemen. Maar Labamy stoor de zioh, op algemeen verzoek, niet aan rijn ontslag era hij kwaan op het tooneel alsof er niets gebeurd was. Reclie Bey, dte zoon van den Prefent, trad toen naar voren en verzocht het publiek de zaal te verlaten. Maar de toeschouwers ble ven en riepen„Leve Labany i" Men wierp hem zelfs met stukken van stoelen waardoor hij aan het hoofd werd gekwetst Reche Bey gaf toen een fluitsignaal en oogenblikkelijk stormden honderd politie agenten de zaal binnen, die er duchtig op los sloegen. De toeschouwers verweerden rich met stoelen en stokken. Het gevecht duurde één uur en er werden. 60 menschen gewond. Die bleven na afloop van het- gevecht in de z- 1 opgesloten, en eerst drie uren daarna kwamen er ambulancewagens om hen maar W gasthuis te brengen. vTe Kokrof, in de Russische provincie Wladmir, is de brandweer in opstand geko men. Het geschiedde wegens mishandeling der manschappen, aangedaan door hun chef, die op zijn vlucht voor rijn vertoornde slacht offers uit een raam sprong en een- "been brak. De Staatscourant van Zaterdag 30 Sep tember 1905 bevat de volgendie Kooiinklijfke besluiten benoemd tot vice-president van den Raad van Indië jhr. O. van der Wijck, regeerings- oommissaris voor de decentralisatie in Ned.- Indië benoemd tot notaris te Utrecht H. Besbr, candidaat-notaris te Zeist; benoemd voor één jaar tot boekhoudster onderwijzeres aan het 's Rijkskrankrinnigen- gesticht te Grave mej. M. Pijl aldaar benoemd tot curator der Rijksuniversiteit te Leiden mr. C. Pynacker Hordijk; van die te Utrecht mr. A. baron van Voorst tot Voorts, van die te Groningen mr. J. Lint horst Homan benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van Binnen 1. Zaken K. Lange, eerste klerk bij het departement van marine benoemd tot rector magnificus der Tech nische Hoogeschool te Delft, voor het studie- jaar 1907/'08 dr. S. Hoogewerff; benoemd in de Oranje-Nassau-orde tot of ficier mr. A. Goekoop te 's Gravenhage, voor zitter van het Comité voor het monument voor H. M. de Koningin-Moeder; A. Ode, hoogleeraar te Delft, ontwerper, en A. Gips, architect van dat monument; benoemd tot gezantschaps-attaché in alge- meenen dienst jhr. J. de Stuers; bevorderd bij het kabinet der Koningin tot commies D. Beek en A. Recht Jr., beiden thans adjunct-oommies benoemd tot 1ste luit.-kwartiermeester de 2e luit.-kwartierm. P. Bos van het 6e reg. infanterieM. Arenthorst, van het 4e reg. J Pabst van het 3e reg.H. van de Erve van het 9e reg. en C. de Bos van het 7e reg. infanterie op non-activiteit gesteld de kapitein J. Legner van het le reg. infanterie; de kapi teins L. Thomson van het 9e reg. en L. Duy- maer van Twist, leden der Tweede Kamer; benoemd bij de infanterie tot le luitenant de 2e luit. op non-activiteit J. Magninbij het Ie reg tot kapitein de le luit. S. Wes- selink, van den hoofdcursus; tot le luit. de 2e luit. K. Bolt van het korps; bij hot 3e regiment tot lo luit. de 2e luit. M. van der Lijke van hei korps; bij het 6e reg. J. Eijk- ma van het corps; bij het 8e reg. tot kapi tein de le luit. K. van Nistelrooij van het korps; bij liet 9e tot kapitein de le luit. A. van Lieshout, van het 3e reg.bij het 11e reg tot le luit. de 2e luit. H. Heetjans van het. korps; bij het. Instructie-bataljon tot le luit. do 2e luit. M. Phaff van het bataljon tot paardenarts 2e kl. bij het In dische leger de gediplomeerd© veearts H. Rorik op verzoek eervol ontslagen met pensioen de militaire paardenarts le kl. van het Ind. leger met verlof R. Plemper van Balen; benoemd tot burgemeester van Gorssel O. baron van Wassenaervan Ophemert J. Frieswijk; van Waardenburgh H. baron van Pallandtvan Bloemendaal J. Immink van Petten A. Friks; van Clmge D. Ver- cauteren en van Sappemeer G. van Kregtcn benoemd tot kantonrechter-plaatsverranger in het kanton Tiel. mr. E. H. Hijmans, advocaat en procureur te Tiel op zijn daartoe <edaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kail ton Oud-Beijerlaml, aan A. van Baak, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten bepaald, dat de aan C. F. Kien, secretaris der gemeente Vrij hoeve-Cape 11e, verleende toe stemming om te Sprang te wonen, wordt geacht te zijn verleend tot 1 Aug. 1907 op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid der commissie, dle^ te rekenen van 1 Aug. 1905, gedurende één jaar te Amsterdam Kelast is met het afnemen van de practischo examens van arts. aan dr. N. van Rijnberk, privaat-docent te Amsterdam H. M. de Koningin-Moeder stelt zich voor na 12 October een 4 a 5 tal weken in het buitenland te vertoeven en na afloop van dat verblijf niet meer naar Soestdijk, doch rechtstreeks aar 's Gravenhage terug te keeren. Z. K. II de Prins, gekleed in admi raals-uniform e. vergezeld van zijn adjudant, bracht gisterenmiddag een langdurig bezoek ten huize van baron Clifford, opperhofmaar schalk van H. M. de Koningin die sedert eenige dagen ongesteld is. De Opper-Ceremonieraeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge do bevelen van Hare Majesteit de Koningin, voor den tijd van acht dagen, ingaande Zaterdag 30 Sep tember, den rouw zal aannemen, waarvan vier dagen middelbaren rouw en vier dagen lichten rouw, wegens het overlijden v:;n Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Nikolaas van Nassau. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Ko ningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Harer Majesteits verblijf in het buitenland, de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden; of be zorgd bij het Kabinet der Koningin te 's Gra venhage. Het coatuumvan H. M. de Koningin in Friesland. Men be richt ons het volgende Naar wordt medegedeeld, berust het be richt van een der Hollandfiche dagbladen, dat. Hare Majesteit de Koningin bij Haar aankomst in Friesland op Maandag 25 Sep tember j.l. was gekleed in de Friesche bee rt ii-kleederdracht., op een minder juiste op vatting. De bedoeling van Hare Majesteit was zich aan het Friesche volk te vertoonen in oud- Friesche klecderdraclit. Het was een attentie van Hare Majesteit tegenover de provincie Friesland, zich bij Haar bezoek te tooien in de oud-Friesche kleederdracht, die Haar in 1892, toen do provincie voor het eerst met een bezoek van Hare Majesteit, onder geleide van Haar be minde Moeder, Koningin Emma, werd ver eerd, door 8000 Friesclie vrouwen, onder lei ding van de Hoogwelgeboren vrouwe W. van Eijsinga geboren barones van Weideren Ren- gers, werd aangeboden. Hare Majesteit wist bij Haar komst ;n Friesland geen beter bewijs te geven van de voortdurende waardeering van genoemd ge schenk, dan door rich thans in deze kleeder dracht aan Haar Friesck volk te vertoonen. Hieraan kan nog iets toegevoegd worden, dat, naar men meent, tot dusver steeds on bekend is gebleven. Toen omstreeks 25 jaren geleden het Kon. paleis te Leeuwarden, door de welwillen 1- heid van Koning Willem III aan het Rijk werd afgestaan, om te worden bestemd lot woning van den Commissaris des Konings van Friesland, werd in een cartonnen doos gevonden een gouden oorijzer. Op het dek sel der doos was door Koningin Anna Pau- lowna, gemalin van Koning Willem II, toen deze in de maand Juli 1841 met twee Hun ner kinderen, Prins Alexander en Prinses Sophie, de provincie Friesland tezochten, eigenhandig geschreven en met Haar naam onderteekend „Dit oorijzer heb Ik gedra gen gedurende de onvergetelijke dagen, die ik in 1841 in Friesland's hoofdstad heb door gebracht." De Friesche kapster van de Koningin. Juffrouw Breitsma, te Leeuw arden, aan wie de zorg is toevertrouwd ge weest, H. M. de Koningin te kleeden en te kappen ia Friesch kostuum, heeft aan een medewerker van de Tel. o. m. verteld „Jongstleden Zaterdag moest 'k in den Haag komen. Dat ging nog zoo gemakkelijk niet. Want ik had moeten beloven, aan niemand te ver tellen, dat H. M. in Friesch kostuum zou verschijnen. De buren begrepen er dan ook niets van, toen 'k, netjes opgetuigd, naar 't station ging. „Nu op reis, juffrouw Breit sma, nu do groote dagen komen?" Boven dien heb 'k m'n vaste dames hier in Leeuw arden, die ook 'r kostuum en kap gepast wilden hebben. Enfin, alles schikte zich. Hoe 'k daar in den Haag ontvangen ben. Neen maar meneer, daar hebt u geen ge- dacht' van Aan 't station wachtte me een lakei. Die vroeg me of ik juffrouw Breitsma was en toen ging 't in ce„ koets naar 't paleis. En daar heb 'k gelogeerd ook. 't Was wel hoog, tachtig trappen, maar keurig hoor. Maandag trokken we op Friesland aan- Heere, Heere, wat een geloop en gedraaf met koffers, 's morgens om vijf uur al. Ik had maar een handvaliesjo bij nie en de Ko ningin vroeg; „Is dat al uw bagage, juf frouw V' 7jq lachte en zei„Doet u 't maar bij onze bagage, dan komt 't overal gemak kelijker door."' Toen naar den trein. Ik moest me maar aansluiten bij de linnen juffrouw en de naai ster. In den trein heb 'k de Koningin ge kapt en bij 't kleeden geholpen. Ook do andere dames, 't Ging wel lastig met 't schudden, maar 't ging toch. Ook op de boot had ik de handen vol. Dan moest ik hier zijn, dan weer daar. De Koningin wilde diat ik iets gebruiken zou. Ze liepen me ua met een heerlijken tros druiven, maar van eten kwam niets; 'k had 't veel te druk. Hier heb ik II. M. 's morgens en 's avonds geholpen, 't Was er wel donker, op Haar slaapkamer. Maar Ze zei„dan doet u t maar op 't gevoel, juffrouw Breitsma." Den cerstey dag al vroeg onze Koningin me, of 't me aangenaam zou zijn. wanneer ik als belooning voor m'n moeite een paar „veereu" van Haar kreeg (zilver voorhoofd- sieraden met ju\veel©n bezet.) „Dat is te veel Hare Majesteit," antwoord de ik. „Die kunnen wij eenvoudige- men schen niet dragon." „Wat Ik je geef, kun je gerust dragen, was Haar bescheid. „En iedere,, dag, hoor!" Nu, ik heb wel gehoord, dat je de Ko ningin niet mag tegenspreken, maar ik ben niet van 't hof, dus zei ik: „Dat zou heele- maal niet gaan, Hare Majesteit; in mijn stand." Maar de Koningin wil het en dus... 's Avonds kwam Ze er zelve mee aandra gen. U ziet hier wees ze naar hour voor hoofd wat een prachtige stukke,, 't zijn. „Eu morgen moet u ze aanhebben, hoor juffrouw!" lachte de Koningin. Daar had u bij moeten zijn, toon 'k den laatsten dag 's morgens al vroeg bij Hare Majesteit kwam met de veeren getooid. Met uitgebreide armen kwam Ze naar mo toe „O, wat is juffrouw Breitsma nu mooi I" riep Ze uit, terwijl Ze de andere dames op m ij wees. „Och meneer", vervolgde m'n verhaalster, „Zo is toch zoo innig lief en goed en har telijk. En aan alles denkt Ze. Eu vlug en vief! Eerst wist 'k niet of 'k wel vóór Haar mocht staan bij 't opzetten van 't ijzer. En 'k draaide 'n beetje. Maar dadelijk riep Ze: „U gaat maar uw gang, zooals u denkt. dat. 't moet, juffrouw! Wil 'k zóó gaan zitten?" Ze draaide in een wip omOf zal 'k zóó gaan zitten?"... en meteen wipt0 Ze anders om. De benoeming van een gezant bij het Duitsche Keizerrijk, als opvolger van den. minister van buitenlandsohe zaken jhr. van Tets, wordt eerstdaags tegemoet gezien. De post zal hoogst waarschijnlijk opgedragen worden aan baron Gevers, thans gezant bij het Italiaansche hof te Rome. De nieuwbenoemde buitengewoon ge zant en gevobnachtigd minister van Oosten rijk, graaf De Brandos, is heden in die resi dentie aangekomen en nam zijn intrek in lietl Hotel „dien Ouden. Doelen." R.-k. Ka mere lub. In haar eerste vergadering heeft do r.-k. Kaïnerolub tot voorzitter mr. M. J. C. M. Kolkman e„ tot secretaris mr. F J. Bolsius herkozen. Tot onder-voorzitter, in de plaats vani wijlen den heer Travagliuo, werd gekozen mr. J. A. Loeff. Alle nieuwe leden woonden de eerste bij eenkomst bij. Pr. Nbr. Ct. Voorbarig. Een bericht van hei Haagsche correspondentie-bureau, dat de club van leden, belioorend© tot de rechter zijde der Prov. Staten van Zudddiolland, zich weer bereid heeft verklaard de door het af treden van mr. Fock opengevallen plaats van lid van Gedeputeerde Staten aan eetn Star tonlidl der liberale partijl te geven., wordt docr de Nedorl. onjuist genoemd. Do olub heeft, zegt het- blad, nog geen beslissing ge nomen. Ook de Res. bode gelooft het bericht als voorbarig to mogen kenschetsen. Tegen spraak schrijft zij waarmede echter vol strekt niet gezegd is, dat de anti-liberale Statenleden van rins zouden zijn ©en ande ren w<eg uit te gaan. Een tegenspraak. Wij naimen, dezer dagen uit de Zutphensche Courant het bericht ever, dat van anti-revolutionaire zij de een poging gedaan zou zijn dir. A. Kuyper als Eerste Kamerlid voor de Staten van Gel derland te doen benoemen. Thans *~-t de Standaard „Van een zijde, die volk men op de hoogte is. verzoekt men ons te 'melden., dat het be doelde bericht van de Zutphensche van a tot z verzonnen is." *-Men meldt uit 's Gravenhage Blijkens hier ontvange» berichten gaat 't met den burgemeester baron Sweerts, die tot herstel van gezondheid te Ems vertoeft, naar wensch. zoodat hij tegen de helft van October in de residentie kan terugkeeren tot hervatting zijner funotiëni. De raad der gemeente Polsbroek heeft tot gemeente geneesheer benoemd de heer J. H. van Epe, arts te Amsterdam. Naar men verneemt heeft de generaal- majoor R. J. van Moock, inspecteur van het militair onderwijs, het voornemen om bin nenkort pensioen aan te vragen- De luitenant ter zee le klasse Bron, zal, in verband met eijne te verwachten be vordering tot kapitein-luitenant ter zee, ini het laatst van dit jaar aftreden als adjudant van den minister van Marine. De luitenant ter zee der 2de klasse A. van der Sluis, wordt met 3 October a.s. ge plaatst bij het korps mariniers. Geplaatst bij het korps mariniers de luitenant ter zee 2e klasse A. van der Sluis. De stranding van de „Evert- sen." De commissie van hoofd- en andere officieren der marine, "belast met een onder zoek naar de oorzaken van het van de ankers losraken vat» het pantserschip „Everteen" in de Noordzee, tijdens do aanwezigheid van hot Engelsche eskader is met haar rapport gereed. Om te worden benoemd tot adjunct- ingenieur der Staatsspoorwegen in Nederl. Iridic is aangewezen dé heer P. von Pritzel- witz van der Horst, ingenieur te Apeldoorn.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2