""koloniën. BINNENLAND." De vergadering der liberale partij heeft, op voorstel van graaf Tisza een motie aangeno men. waarbij zij de regeering uitnoodigt om een duidelijke verklaring af te leggen om trent den aard van de tussohenkomst van graaf Goluchowsky en baron Gaulsch, in do quaes tic van de hervorming van het kies recht iii Hongarije. Zij protesteert vervolgens tegen dc aanranding van de onafhankelijk heid des lands door die inmenging. De motie houdt een afkeuring in aan liet adres der regeering voor het geval dat hare verklarin gen niet voldoende zullen zijn en verwijt do regeering. dat zij besprekingen heeft ge houden met personen, die niet bevoegd zijn te oordeelen over een quaeetie. die geheel en al behoort tot de inwendige politiek van Hongarije. In do motie wordt verder do teleurstelling uitgedrukt die do liberale partij gevoeld heeft over het feit, dat een verklaring van den Koning, welke een politieke strekking had, gepubliceerd is, zonder het oontrasein van den verantwoordelijken minister. Zij voegt er bij. dat het den Koning natuurlijk vrij staar, zijn meening te doen kennen aan den persoon, wion hij met de vorming van een ministerie denkt te belasten, maar dat het feit van zijn meeningen te publioeeren in strijd is met den geest der Grondwet. Want inderdaad zou iedere kritiek, dio men oo die meening zou kunnen uitoefenen an moet uitoefenen, een aanslag vormen op de onschendbaarheid des Konings. Aan het slot wordt in de motie gezegd, dal het tegenwoordige oogenblik slecht ge kozen zou zijn om over to gaan tot een her ziening van het compromis van 1867, want die herziening zou de crisis eerder scherper maken dan liaar te verzachten. Bovendien laat het compromis, dat nog van kracht is, Hongarije vrij om een onafhankelijk tol ge bied to vormen. Bulgarije. Het gerucht loopt, dat Vorst Ferdinand van Bulgarije in het aanstaande voorjaar een lezoek zal brengen aan Koning Karei van Rumen1-Aan dat bezoek, ofschoon het niets anders is dan een beantwoording van het bezoek dat Koning Karei twee jaar geleden heeft, gebracht aan Vorst Ferdinand te Roeatsjoek en te Plewna, wordt met het oog op het Grieksch-Rumeensche conflict een® zeker gewicht toegekend. Rusland. Na de sluiting van het zemstwo-oougres te Moskou heeft de bekende Engelsohe publi- ci >t Stead, mot toestemming van Trepow, te zijnen huize oen bijzondere bijeenkomst belegd, waarin hij een voordracht hield over do Rijksdoeana, bezien van oen Engel sch standpunt. Verscheidene deelnemers aan het zemstwo-oougres kwamen tegen -Stead's op- t-imistischo beschouwingen op en verzeker den, dat hij het Russische leven niet kent. De willekeur van de politie en de overheid duurdo ook nog na 19 Augustus voort. Volgens hen zal de Rijksdoema op wetge vend gebied geen rol spelen, omdat boven haar de bureaucratische rijksraad staat. De rogooring koket,teerde maar wat met den Engalsohen publicist en had daarmee ten doel om, nadat zij op Stead's verzoek den in arrest genomen professor Miljükow had vrijgelaten, in West-Europa een goeden in druk te maken. Maar tegelijkertijd werden duizenden menschen in de gevangenis gewor pen. Niettemin verklaarden zij, dat daaraan de Czaar goon schuld heeft. Het is de hem om ringende bureaucratie. Eon door Stead voorgestelde motie, waar bij voor tien geregclden gang der verkiezin gen persvrijheid, politieke organisatie, recht van vergadering, persoonlijke vrijheid en vc/1 ledige amnestie geëischt worden, bonevens do instelling van een bijzondere commissie, aan welke opgedragen zou worden in geheel Rusland vergaderingen te organiaeeren om een gelijk besluit te nemen, werd als volkom men nutteloos met algemeone stemmen ver worpen. De vergadering verzocht Stead om den vertegenwoordigers der regeering, die hem vergunning gaven deze vergadering te beleg gen, mede te doelen wat hij in Moskou voor de voor Rusland noodige vrijheid gehoord heeft Slechts die vrijheid zou wettelijkheid en recht kunnen verzekeren. Moskou, 3 Oct. De werklieden in de her- atellingswerkplaatson van de electrische tram, hebben don arbeid gestaakt. Zij wei geren de tramwagens schoon te maken enz., zoodat de wagens langzamerhand onbruik baar geraken. Heden morgen vroeg trachtten do stakers liet uitrijden dor wagens uit de stations te verhinderen. Do staking der letterzetters krijgt steeds grootcre uitbreiding. Op het oogenblik ligt op zeven groote drukkerijen het werk stil. Tiflis, 3 Oct. Don Isten October werd uit Eriwau gemeld, dat eenige Armeniërs revol verschoten op Mohammedanen losten. Dien tengevolge ontstonden er onlusten, die door do militaire macht spoedig onderdrukt wer den. Zeetien Mohammedanen en Armeniërs werden tijdens die onlusten gedood en vijf gewond. Uiterlijk heerscht er rust 'n de stad. maar de stemming is aan beide zijden nog steeds opgewonden. Turkije» Conslantinopcl, 2 Oct. De Porto hoeft een nota gericht aan do gezanten, waarin zij zegt, dat zij vast besloten is met van ziens wijze te verandoren, voor zoover zij de fiuan- ciecle controle der mogendheden over Mace donië overbodig acht, welke de Porte be schouwt als een inbreuk op de souvereiniteit van den Sultan. I)o Porte verzoekt den gezanten zich te onthouden van het zenden van financieele agenten naar Salonika, daar de provinciale autoriteiten opdracht bobben ontvangen ze niet te erkennen. Marokko. De Echo do Paris verneemt uit Tanger, dat woderom drio Algerijnen, Franscho on derdanen, dc slachtoffers gedorden zijn van ernstig0 aanrandingen door lieden van Rai- eulia Do Franscho zaakgelastigde heeft reeds een protest ingediend bij den vertegenwoordiger van dcn Sultan te Tangor. Het genoemde blad verlangt, dat ook in dit geval de Fransche regeering van den Sultan voldoening zal vorderen. Vereenlgde Stattn. Do Duitscbo maritieme attaché bij het ge zantschap te Washington heeft. jl. Maandag in opdracht van Keizer Wilhelm aan pre side ut Roosevelt een verzameling etsen aan geboden, welke betrekking hebben op epi soden nil het leven van Frederik den Groote. Het geschenk was vergezeld van een eigen- ha ndieeu brief des Keizers. President Roosevelt zal 18 dezer eene reis naar de zuidelijke staten ondernemen en, ondanks het voortduren der gele koorts te New-Orleans, zal hij daar do feestelijkheden op 26 dezer bijwonen. Om evenwel moeielijkhede» te vermijden wegens de quarantaine-maatregelen in andere staten, zal New-Orleans de laatste stad zijn die hij bezoekt en zal hij vandaar met een kruiser in zee steken, om op 31 dezer to Washington terug te zijn. Allerlei vDe vijfjaarlijksehe prijs voor Vlaamscho letterkunde is ditmaal toegekend aan den heer P. F. M. Lafeur, voor de werken„Zon- uetij," „Zomerland, „Doodendans."' „Da gen." „Langs de Wegen," „Minnehandel" en „De Oogst", door hem ouider den pseudoniem „Stijn Streuivels" uitgegeven. vHet parlement van Brazilië heeft een prijs van tien millioen in goud bestemd, voor hem die het be6te middel tegen de tuber culosis vindt. Er is een internationale com missie gevor.nd voor het toekennen van don prijs. Deze zal aan den overwinnaar van den prijskamp worden toegewezen, na tweo jaar proefnemingen .die er de doelmatigheid moe ten van vaststellen. vUit Sion City in de Ver. Staten wordt geseind, dat de profeet Dowie verlamd is. Hij heeft reeds een opvolger benoemdwie, wordt geheim gehouden. vLord Brassey een jk Engelschman in Italië, die in een liberaal min sterie ver schillende posten heeft bekleed en laatste lijk gouverneur van Victoria is geweest., heeft aangelioden voor een groot aantal menschen, die door de aardbeving dakloos zijn gewor den, op zijn kosten houten huisjes naar En- gelsch model te laten zetten. De Italiaansche regeering heeft hot aanbod dankbaar aan vaard. vIn de Engelsche stad Selby is in een menagerie eone leeuwin uit haar hok ont snapt op het oogenblik, dat de dierentemster Miss Marcel la daar binnentrad. net dier rende den circus in en de rer- schri,'te toeschouwers snelden in allerijl naar buiten. De dierentemster bek waan ernstige verwon dingen; een oppasser werd minder zwaar _,c kwetst en bij de pogingen om de leeuwin met lasso's weder te vangen hetgeen eerst na veel moeite gelukte werd de edgnaar der menagerie zwaar gewond. OOST-INDIÉ. Ambolaa. Blijkens een bi; het departement van kolo niën ontvangen telegram van den militairen commandant van Amboina en Ternate zijn bij den opmarsoh naar en de inneming van do negorij Honisetoe op West Oeram, (waar in den laatsten tijd onrust onder de Alfoenen werd waargenomen) gewond en sedert overle den twee Europeeeche fuseliers en licht ge wond een officier en twee Europeeeche m:n- dere militairen. De voorstellen van kapitein Colijn. Omtrent de voorstellen van kapitein Co lijn werd aan het Bat. Nbl. d.d. 4 Sept. uit Medan geseind, dat zij op het volgende neer komen Het creëeren eener nieuwe afdeeling Si- moeloengoen in de Karolanden. Eon assi stent-resident van Sari boe Doiok aan het Tobameer zou belast worden met het be stuur over de Karolanden terwijl SLmoeloen- goen een controleur krijgt te Siantar. De enderafdecling Laboean Deli wordt bij Me dan gevoegd en te Laboean komt een politie- schout. Door verschikking van de bestuurs- kosten zal de niepwe afdeeling slechts 100 gulden 'sjaars meer vereischen. Het garnizoen blijft tijdelijk op de hoog vlakte. De Bataks zullen aangeslagen wor den in de bedrijfsbelasting en een hoofdgeld moeten opbrengen. Naar schatting zal de op brengst f 100,000 'sjaars bedragen. Verder wordt voorgesteld de aanleg van wegen naar do Hoogvlakte langs Bandarbahroe en van Tebingtinggi via Siantar naar het Tobameer, m aansluiting op de wegen naar de west kust. Op de politievoorstellen is f 5600 bezui nigd. Dc politie voor de ondernemingen blijft onveranderd. Volgens het door den resident ontworpen plan zouden de totale meerdere kosteu f 68,000 bedragenbijzon dere heffingen hiervoor waren nog niet voor gesteld in verband met de plannen tot wijzi ging der houding van het gouvernement tot de zelfbestuurders. Hiervan zijn afhankelijk een belasting op de sultans onderdanen, nar dere regeling van landbouwconcessies en de instelling van erfpachten voor bebouwing. Voorgesteld wordt door een laag zout- recht een vischindustrie te Panie in het le ven te roepen. Een bestuursregeling in het zuidelijk deel der residentie wacht op overleg met den re sident van Riouw en Pnlembang. Do bedoe ling is blijkbaar een nieuwe residentie fe vormen, met Indragiri Djambi tot gebied. Bij die regeering werd den 2en Septembor van den resident van Bandjermasiw net vol gende telegram ontvangen Civiel gezaghebber te Moeara Te wie rappor teert dat 24 Augustus het bivak te Teleng, boven&trooms Hadjak aan de Tewerivier 's nachts half een door kwaadwilligen met blanke wapens werd aangevallen. licht ge wond werd een inlandach fuselier; zwaar ge wond de gids en drie dwangarbeiders van welke een sedert is overleden. Van de aanval lers bleef een doodc in onze handen. Den 26en Ai^fustus, bij de aanzegging aan de bewoners eener ladang nabij Teleng om Ongewapend voor den patrouille-commandant te verschijnen, werd de troep plotseling uit de woningen beschoten. Daarbij is gesneuveld de le luitenant der infanterie W. P. Vink, terwijl licht gewond werd een. amboineesche fuselier en niet levensgevaarlijk een dwaingar- beider. Door ons vuur op oe woningen afge geven zijn ge<k>od twee mannen, twee vrou wen en drie kinderen. Buit gemaakt werden vier voorlaadgeweren munitie en blanke wa pens. Uit Schwerin wordt gemeld, dat Prins Hendrik op Ludwig9lust is aangekomen en zich met den groothertog en groothertogin en d© overige vorstelijke personen naar Frie- drichsmoor ter jacht begeven heeft. De Ko ningin heeft op Dobbin de jonge hertogin Marie Antoinette op bezoek ontvangen. Koningin Margaretlia van Italië kwam gisteren uit de richting Kampen te Zwolle aan. De tocht was gemaakt uit Amsterdam over Nijkerk, waar men een paar uur opont houd had, Oldebroek naar Kampen en van daar naar hier. In Kampen was de komst bekend gewor den en een enorm© menschen massa was er op de been. die voor het Hotel des Pays-Bas zich opstelde, in de verwachting daar de contessa Stupigini te zien binnengaan. De auto's hadden echter even voor de sociëteit 't Collegie gepauzeerd en waren dadelijk daarop naar liier vertrokken, waar men te gen 6 uur aankwam. In het gevolg van Koningin Margare/tha waren de marchesa di Viilamarina, de con- t€6sa Pes di ViilamarinaMontereno, de maschese Guiccioli, benevens de Cav. Lu- zatti Casiolato en de secretarissen Cav. Lam va en Lup i, die per trein met de bagage vooruit waren gereisd. In het hotel waren intusschen drie boven- voorkamers en suite voor de hooge gast in orde gebracht. Cav. Luzatti, een inspecteur der recherche, hadl kasten, bed, enz. enz. allee zeer zorgvuldig doorzocht, en vervol gens was op een der kamers, bot salon ge transformeerd, die tafel gedekt. In de bagage werd linnen, dekens etc. etc. meegevoerd. Heel wat menschen togen gisterenavond nog eens weer langs de Keizerskroon, in de hoop iets van H. M. te zullen bemerken, maar te vergeefs. Gisterenmorgen al vroeg, te half negen, bracht de Koningin, vergezeld van enkele leden van haar gevolg, een bezoek aan het Overijseelsoh Musetim, hierbij geleid door den directeur, den heer F. A. Hoefer, die door een telegram Maandag op de hoogte gebracht was van het plan, en den heer N. A Cramer, secretaris der Vereeniging tot fceoef. va.n Overijseelsch recht en geschiede nis. In de ethnografische afdeeling deed de hooge bezoekster in. 't bijzonder van haar be langstelling blijken bij de Zuid-Afrikaansche vooi werpen en de verschillende herinnerin gen aan den ItaHaanschcn vrijhei disoorlog en aan Garibaldi, destijds door den heer Hoe fer uit Italië meegebracht. Voorts werden de oude keuken en de 17de en 18de eeuwsche kamers met belangstelling in oogenschouw genomen, nadat ook aan de handwerken en de oude kanten aandacht was gewijd. Wat. de topografische afdeeling betreft-, waren het vooral de bijzonderheden uit deze streek, die die Koningin belang inboezem den, terwijl voorts nog de praehistorisohe af deeling in oogenschouw werd genomen en de afdeeling naturalien behalve de vogels. Voor het museum hadi zich intusschen een vrij talrijke mensohenmassa verzameld, die hot gezelschap, dat geleid werd door den commissaris van politie, wilde zien passeeren. Van het museum ging de tocht naar de r.-k. kerk in de Nieuwstraat, waar het monument van Thomas a Kempds werd bewonderd en H M. op een der arnienbanken neergeknield een deel der mis bijwoonde, om vervolgens naar de Statenzaal te wandelen, die, evenals een paar der commissie-kamers, in oogen schouw genomen weid. Meermalen deed de vorstelijke reizigster blijken van haar be wondering. Aan den ingang der Groote Kerk op de Markt werd H. M. ontvangen en rondge leid door mr. W. F. E. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, president-kerkvoogd, en staande het bezoek, deed de heer Van Apeldoorn op het orgel zich hooren. Ook de consistorie werd in oogenschouw geno men, het gezelschap was toen nog vermeer derd met den commissaris der Koningin in deze provincie, den heer P. Lycklama a Nije- holt. Nog werd de trouwzaal in het stadhuis en het hofje aan de Melkmarkt, in 1742 ge sticht door mej. Aleida Greve, bezichtigd. Hier werd met enkele der bewoonsters ge- spiokeh, waarna ten slotte een wandeling werd gemaakt door en om de stad. De tocht werd voortgezet, van de Thor- beokegracht een kijkje genomen op het Pel ster Poortje, en na een wandeling over de singels en langs het hotel van den commis saris der Koningin werd op 't Van Nahuijs- plein de Sassen poort in oogenschouw geno men, waarna het gezelschap door de Sassen- straat weer hotelwaarts ging. Te kwart na elf ongeveer, nadat de vorste lijke gast den directeur van het hotel de Keizers Kroon haar bijzondere tevredenheid over haar verblijf hier had te kennen gege ven, werd de reis voortgezet, 't Plan was in Heerenveen te lunchen en vervolgens over Hindeloopen, Bolsward en Sneek naar Leeuwarden te reizen, waar van nacht zou werden vertoefd. Over Sneek en Meppol gaat dan heden de reis terug, terwijl van Meppel uit de auto's naar de Duitsche grens zullen gaan voor een tocht door Noord-West Duitschland. Naar ons werd medegedeeld door een der hoeren van het gevolg had H. M. meermalen zich uitgelaten over de zeer bijzondere schoonheid van ons land. Z. O. Een alleraardigste ontmoe ting. Men meldt uit Zwolle aan de N. R. Ct.: Het bezoek van H. M. de Koningin-Moe der van Italië aan deze stad, heeft zich door oeno alleraardigste ontmoeting gekenmerkt. Toen H. M. met de dames en hoeren van het gevolg en vergezeld van den heer Hoefer, die als gids fungeerde, uit het vrouwenhuis op de Melkmarkt kwam, passeerden daar toe vallig een paar zwarte schoorsteenvegertjes, die in ©on perceel aan de overzijde juist hun karweitje hadden afgedaan. Eerbiedig ont blootten ze hun zwarten kroeskop en bleven, als de meeste voorbijgangers een oogenblik op bescheiden afstand de hooge bezoekster gadeslaan- Wat werden ze echter verrast, toen H. M na een kort gesprek met den hoer Hoefer, een hofdame op hen afzond en zij bij H. M. werden ontboden. De kleinste, een zwarte kabouter gelijk, was blijkbaar met het ge val verlegen. Wel was hij als goboren Ita liaan een van Hr. Ms. kleine onderdanen, maar de woorden bleven hem als 't ware in den keel steken, toen hij zoo geheel onver wacht hier op deze plaats in de eigen moeder taal werd toegesproken door de Koningin- Moeder van zijn zonnig vaderland. H. M. in formeerde belangstellend naar de gelioorte- plaats van de tweo en voegde daar enkele hartelijke woordjes en een vriendelijk knikje, plus een... klein douceurtje aan toe. De oud ste, Hollander van geboorte% maar het Tta- liaansch machtig, dcordat ook hem het Ita liaansche bloed nog door de adbnen stroomde, kon H. M. op de gestelde vragen naar be- hooren antwoord geven en beiden dankten en groetten met een hoofsche buiging. H. M. vervolgde haren weg en de schoorsteenveger tjes traden met luchtige pasjes ter zijde. De minister van Buitenlandsche zaken jhlr. Van Tets, vertrok hedien naar Ber lijn, tot indiening zijner terugroepingsbrie- ven als gezant aldaar en ten einde n</g onge veer één maand in Duitschland te verblijven. De Geldersche Eerst e-K a- m e r-v orkiezing. De Gelderlander deelt als juiste toedracht van de veelbesproken ver kiezing mede, dat van anti-revolutionaire zijde de wensch was te kennen gegeven om <lr. Kuyper tot Eerste-Kamerlid te zien kie zen, mede als eerherstel na de bejegening, waaraan hij als minister heeft blootgestaan. Doch zoowel in de conservatieve Statenclub als in de katholieke, hadden de respectieve meerderheden bezwaar tegen de inwilliging van dien wensch. Vooreerst meende men dat er wel andere middelen waren om dr. Kuy per te huldigen. Dan ook geloofde men dat zijn verkiezing in de oogen van tegenstan ders allicht het karakter zou kunnen dragen van een verscherping der partij-tegenstellin gen en ten derde wenschte men liever een Gelderschman af te vaardigen. Uit eigen be weging hebben daaiop de anti-revolutionaire Statenleden van hun wensch afgezien en kwam daarna in een gecombineerde vergade ring van de katholieke, anti-revolutionaire en conservatieve Statenclubs omtrent de can- didatuur-Mackay tot overeenstemming. De Standaard zegt gisterenavond van haar zegsman een brief te hebben gekrqgen, waar in de tegenspraak van het. bericht der Zut- phensche Ct. wordt gehandhaafd. Het anti- rev. blad haalt uit zijn schrijven deze woor den aan: „Dat de Roomschen unaniem, uit zucht tot verzoening, dr. Kuyper niet wil den, is even onjuist als dat de aniti-revolu- tionaire club per se een Kuyper-candidatuur voorstond." De afdeelingen der Tweed a Kamer hebben benoemd tot rapportours over de be grooting van Nederlandsch-Indië voor 1906 en de verhooging en aanvulling dier begroo ting ten behoeve van het Weduwen- en Wee- zenfonds van burgerlijke ambtenaren in Ne derlandsch-Indië, zoomede over het wetsont werp tot goedkeuring van het op 1 October 1904 met Portugal gesloten verdrag tot grensregeling op Timor, de heeren Bos, Van Kol, do Waal Malefijt, Van Deventer en IJzerman In den zorgwekkenden toestand van den commandant der zeemacht in Ned.-In- dië. vioe-admiraal Kouwenberg, is, blijkens risteren uit Batavia ontvatagen bericht geen verandering gekomen. De kapitein-luitenant ter zee P. Schol ten, laatstelijk commandant van het in de Indische wateren aanwezige pantserschip Hertog Hendrik, is wegens ziekte op terug reis naar Nederland. De luitenant ter zee 2e klasse E. H. Friderichs, uit/ Oost-Indië naar Nederland teruggekeerd, wordt op non-activitedt ge steld; de luitenant ter zee lo klasse J. Ho sang, commandant van het instructieschip „Ever", wordt, eervol van het bevel onthe ven en op non-activiteit gesteld. Do adelborst le klasse E. de Veer wordt geplaatst aan boord van het instruotiesobip „van Galen". Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Friesland, onder bevel van den ka pitein ter zee J. B. Snethlage, '3 dezer Dun- geness gepasseerd. Vissollen in afgesloten vischvijvers. Van den minister van wa terstaat is als antwoord op een schrijfven van dien directeur der Ned. Heide-Maatschappij bericht ingekomen, dat het visschen riet hen gel en fuik in vijvers, die een afgesloten vïsch - vijver vormen, niet als strooperij, doch als diefstal gestraft moet worden. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw heeft aan den mi nister van justitie onderstaand adres gezon den: De Ver. t. Beh. v. d. B. d. Vr., goedge keurd, enz., neeimt eerbiedig de vrijheid/, on der de aandacht van Uwe Exc. te brengen, de volgende overwegingen of het niet zeer wenschelijk zou zijn, dat vrouwen lid werden van de ;n te stellen voogdijraden en in aanmerking kwamen voor de daarbij te vervullen betrekking van secre taris. Zij waagt het Uw Exo. er op te wijzen: dat deze laatste betrekking, goed opgevat, veel tijd en inspanning zal vorderen, dat er vele vrouwen zijn, die dë geschikt heid voor die betrekking hebben en daarbij over den noodigen tijd kunnen beschikken, dat eene vrouw, daartoe benoemd, allicht daarin hare hoofdwerkzaamheid zou vindon e.i door de belooning aan die betrekking ver hoeden een vrij, onafhankelijk bestaan zou erlangen, terwijl een man dat werk waar schijnlijk als nevenbetrekking zal beschou wen.. In de Zaterdag j'. to Amsterdam ge houden bestuursvergadering van liet Cen trale Bureau voor Sociale Advieeen is mr. C. A. Verrijin Stuart, directeur van het Cen trale Bureau voor de Statistiek, tot voor zitter verkozen. Bestemd tot onderwijzer 3c klasse en tot. veearts in Ned.-Indië zijn A. Heymans en A. Stuur. Volgons Berlijnsche bladen, neemt Wil lem Rov aards les in het Duitech bij prof, Stakosch, den voordrager, daar Reinbardt do directeur vain het Deutsche Theater, hem voor zijin troep aangenomen heeft. Een goedkoop sanatorium voor beginnende borstlijders in Friesland. In Friesland worden pogin gen gedaan tot. het oprichten van een in richting als hierboven aangegeven. Het ini tiatief is genomen door het comité Dokkum der Vereeniging tot stichting en instandhou ding van Sanatoria voor beginnende bórst- lijders in Nederland. Dit initiatief werd beven verwachting krachtig gesteund door dr. J. G. Driessen en mevrouw DriessenVogel in van Claer ber gen te Joure, die voor het. sympathieke d/oel gratis wilden afstaan hun fraai landgoed Herema-State te Joure. Teekeningen en begrootingen zijn thans gereed. Nu moot er echter geld zijn, veel geld. Versche lucht, flinko voeding en rust zijn de drie eerste cischen, die voor de verple ging gesteld moeten worden, zal een sanato- riumbehandeling tot het gewenschte rescltaat. leiden. De kosten hiervan worden berekend op f 100 per drie maanden, terwijl de ge middelde duur der kuur op 5 maanden wordt gesteld. Men hoopt dan 50 patiënten te kun nen verplegen. Natuurlijk zijn deze kosten zoo laag mogelijk geraamd. Zoo zal er marga rine en waarschijnlijk paardenvleesch wor den gebruikt, terwijl er op gerekend is, dat die verpleegden lichbe diensten kunnen ver- richten. Deze maand zal een vergadering te Leeu warden worden gehouden, waarin de zaak wel haar beslag zal krijgen. Het wordt een inrichting van en voor Friezen. Op de 30 September 11. gesloten in schrijving voor 250 aandeelen 3de serie van de Eerste Nederlandsche Hypothcekbriof- bank alleen voor aandeelhouders, is do/or hen deelgenomen voor ruim 400 aandeden, zoo- dab de toewijzing slechts pouds-pondlsgewijze kan geschieden. De uitsluiting in de bouw vakken te Amsterdam. De kamer van arbeid voor de bouwbedrijven heeft een schrijven gericht aan de heierspatroons en de werklieden, waarin zij aandringt op het be noemen van een onpartijdigen voorzitter in de gemengde oommissie, bestaande uit 10 leden. Zij biedt aan desverlangd een voorzit ter aan te wijzen of een drietal ter keuze aan te bieden, om daardoor aan den strijd spoedig ©en eind© te doen komen. Staking van Israëlitische slagers. Onder de slagers in do Israëliti sche vleeschliallen te Amsterdam is een werkstaking uitgebroken. Van kerkelijke ziido werd den aldaar verkoopenden slagers, bii de toch reeds drukkende lasten, onlangs weer een nieuwe belasting ten bate van de kerk opgelegd; men maakte nl. bekend, dat met ingang van 1 October 25 cent per vleeschbout van de leveranciers aou worden geheven welk kerkelijk besluit groote onte vredenheid onder de slagers verwekte. Toen de autoriteiten vernamen, dat deze nieuwe belasting niet zou worden voldaan, werd den slagers aangezegd, dat zij dan met 1 Januari 1906 de hal zouden hebben te verlaten. Nog beraadslagende welke houding hiertegenover aan te nemen, werd aan twee leveranciers, die pas onlangs in de hal werden toegelaten, gelast reeds met 1 October te vertrekken, van welx besluit de betrokken slagers keu nis gaven aan de organisatie, die besloot onmiddellijk den verkoop van ritueel vleesch jjn de hal te staken. Gisteren was dus aan geen de1* beide Israëlitische hallen vleesch te verkrijgen. Een uitzondering wordt ge maakt voor de ziekenhuizen. Ongeveer 50 slagers zijn bij deze actie be trokken. (Hbld.) Meineed. Het gerechtshof te Am sterdam ontsloeg gister vani rechtsvervolging den landbouwer Vos te Blaricum, door de Utrechtsohe rechtbank wegens meineed ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Zoo als men zich herinneren zal, had het hof bijt de behandeling der zaak, beklaagdes onmid dellijke invrijheidstelling bevolen, nadat dit door den advocaat-generaal, alsmede door Vos' verdediger gevraagd was, omdat beklaag de den eed had afgelegd in een zaak vau diefstal, waarin hij zelf als beklaagde be trokken was. Gevaarlijke inbrekers. Ge lijk men zich zal herinneren, zijn indertijd in verband met den moord op de weduwe Oerlijn in de Driekoningenstraat tq Am sterdam een vijftal personen in hechtenis ge nomen, waarvan er later drie weder vrijge laten werden- Ook tegen de beide overblij- veuden, de gebroeders J. en F. Wagenaar, zijn geen voldoende aanwijzingen gevonden» om hen, wegens dien moord te doen ver volgen- Beiden standen gisteren terecht voor do rechtbank, beschuldigd van diefstal en wel J. W. en E. W., resp. 29 en 31 jaar oud, beklaagd dat zij in den nacht van 8 op 9 October 1904 of daaromtrent op het Rokin door middel van braak hebben weg genomen, Chubs- en Cromersleutels, hangslo ten, lettersloten, althans gedeelten daarvan en een ander slot, alle toebehoorendc aan Anton Elsenburg. In deze zaak werden 16 getuigen gehoord. Do o-'—h luidde 8 en 5 jaar gevangenisstraf onder aftrek van 4 maanden preventieve hechtenis. Mishandeling van een deur waarder. Op 1 Juli jl. moest de deurwaar der Warnin te Haarlem een exploit beteek©- nen bij O. A. F. Buys. Dezo liet den deurwaarder binnen, sloot toen de deur en zei„Ziezoo, nu zal ik je even afmaken", daarbij den hoor W. overal slaande waar hij hem raken kon en tevens met een mes dreigende. De heer W. wist naar boven en voor een opon raam te komen, w'aardoor buitenstaan- den de politie konden waarschuwen, die den heer W. ontzette.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2