ar». o6. 4"* Jaargnng. Vrijdag 6 October 1905. BUITENLAND. BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. T 26'!4 72% AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 2 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, medodeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÏW: Van 1—5 regels f 0.75. - 0.15. Elke regel Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Een« circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. rein., dat zij ongetwijfeld niet zouiden heb ben. gezocht, als het Marokkaansche vraag stuk van dten beginne af op zich zelf behan- bewezen in de nu afgelöopen onderhandelin gen. In het verdere feBrvrelr v«rlr1 aar/la Vlnm Zitting van. den gemeenteraad van Dins dag 26 (September 1905, des namiddags omi half twee uur. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. W, A. Barckman Wuytiers. Tegenwoordig 14 leden en de secretaris mr. J. G. Stenfert Kroeseafwezig de hee- ren Jorissen, Veis Heyn en van Kalken met kennisgeving. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijp.: a. Mededeeling van den minister van bin- nenlandsche zaken, dat de benoemingen van die heeren dr. H. F. Nierstrasz en J. J. Ver meulen tot tijdelijke- leeraren aan ket gym nasium worden goedgekeurd en dat tegen de benoeming van den keer E. J. Beumeai tot tdjldelijk leeraar aan de H. B. school geen bezwaar bestaat; voor informatie. b. Besluit van Ged. Staten, tot goedkeu ring van eene voordracht tot beschikking over den post' van onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1905 (restitutie boete Wolfswinkel)a'svoren. c. Btesluit van Ged. Staten tot goedkeu ring van bet eerste aainvullingskohier van de plaatselijke directe belasting; aisvo- ren. d. Mededeeling van B. en W-, dat zdjj in verband met de vrijstelling, verleend! aan het raadslid Jorissen, tot heb verrichten van de kostelooze vaccinatie en doodschouwi heb ben aangewezen dr. F. A. F. Groneman, die zich deze aanwijzing heeft laten welgeval len: ter secretarie ter inzage van de leden. e. Adres van onderwijzers bijl bet open baar lager onderwijs, verzoekende wijtaiging van hunne salarisregeling en adres van de afdeeling Amersfoort en omstreken van het Nederl andsok Onderwijzersgenootschap, tot het betuigen van; adhaesie aan voren staand adres; in handen van B. en W. om advies. f. Adres van leeraren aan heb gymnasium en de H. B. school, verzoekende wijziging in de pensioenverordening aan te brengen en eeue regeling te treffen, waardoor hunne toetreding tot het Ri jks-pensioenfonds ver gemakkelijkt zal wordenin handen van B. en W. om advies. g. Dankbetuiging van mej. A. C. H. van den Nagel, voor de toegekende verhooging van salaris; voor informatie. b. Adres van C. Leenheer om kwijtschel ding van eene boete, hem opgelegd als aan nemer van baggerwerk; in handen van iB. en W. om advies. i. Adres van bewoners en eigenaars van huizen aan de Blankenheimstraat, verzoeken de betere verlichting van die straat; als- voren. j. Adressen van de muziekvereeniging Harmonie om' subsidie van de gemeente en van de afdeeling Amersfoort' van den Chris- teLijk-nationalen Werkmansbond, om subsi die .voor hare muziekvereeniging Eendracht in handlen van B*. en W. om advies. Aan de orde isl: 1. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een tijdelijk; leeraar in de natuurkunde aan het gymnasium; (vacature A. Winter), voor den cursus 1905/1906. Aanbevolen wordt de heer Z. J. de Lange, tijdelijk leeraar aan1 de Hoogere Burgerschool. De Voorzitter verzoekt dè heeren Celosse en van Beek als stemopnemers te fungeoren. De heer Z. J. de Lange wordt benoemd! met 13 stemmen. 2. Voorstel van B. en W. tot benoeming van eene onderwijzeres aan de school Pun- te n burgerlaan. Op de voordracht staan mej. C. Holsteyn, mej. J. W. E. Daamen en mej. M. Kerk- 'kamp. Bbnoemd wordt mej. C. Holsteyn, met 9 stemmen. Op mej. Daamen werden 4 stem men uitgebracht. Die Voorzitter betuigt dank aan die stem opnemers voor de genomen moeite. Db heer Rolandus Hagedoom komt ter vergadering. 3. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag, op verzoek, aan den on derwijzer J. H. Drie met ingang, van 1 No vember a.s. Wordt z. h. o. conform besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de onbewoonbaarverklaring van het per ceel aan den hof no. 32. Sectie El no. 552. Uit het rapport van den gemeente-opzich ter en het advies van de gezondheids-com missie blijkt, dat de woning in bewoonbaren staat is gebracht. Wordt z. b. o. conform besloten. 5. Voorstel van B. en W. om de lessen aanj de Burgeravondschool dit jaar te doen aanvangen op 1 November 1905 en te doen eindigen einde April. De heer Rolanduis H age doorn. Mijnheer de Voorzitter, het zal wel alle le den gegaan zijn a's mij. Uit de toelichting is het- mijl duidelijk geworden, dat er geen andere mogelijkheid is, dan de lessen te doen aanvangen op 1 November, zooals is voorgesteld, omdat de zaak tegen 1 October moe ie lijk in orde zal zijn te brengen. Alleen heb ik bij de toelichting gemist het advies van de commissie van toezicht opi het mid delbaar onderwijs. Daarover zou ik gaarne inlichting ontvangen. De Voorzitter. B. en W. waren van meening, dat het niet noodlig was het advies van de commissie van toezicht in te win nen, omdat hier geen besluit wordt voor gesteld, dat ver strekkende gevolgen zal heb ben. Er wordt alleen, voorgesteld de lessen een maand later te doen aanvangen. De heer Rolandus Hagedoom. Dat is ook mijtue opvatting mijnheer de Voor zitter. Maar er staat eene andere tegenover. Het voorstel wordt gegrond opi de noodza kelijkheid van splitsing van de klassen. Moet de directeur die splitsing bepalen? Of wie doet dat anders? Bepalen R. en W. die split sing, of gaat dat, de commissie van toezicht gehoord De Voorzitter. Het voornemen be staat, de commissie van toezicht over de splitsing te hooren en die te doen in overleg met baar. De heer Rolandus Hagedoom. Tengevolge van de splitsing van de klassen zullen hoogere offers moeten worden ge vraagd. Daarop is het voorstel gegrond. Ver der wordt gezegd, dat de nood i ge adviezen voor de benoeming van tijldèlijke leeraren nog niet ontvangen zijn. Daarover zal duë ming aan de tweede vredesconferentie ie 's Gravenhage. "r>" u- regeering neemt de uitnoo- aan, doch verlangt, voor beslissing neemt, den aard kennen van de quaesties, irentie zullen worden be de .commissie wel worden gehoord. Maar een voorstel over de splitsing is niet biijj de com missie geweest. De V oorzitter. Dat voorstel moet nog worden ingezonden. Uit de mededeeling, dat de noodige adviezen voor de benoeming van tijdelijke leeraren nog niet ontvangen zijn, blijkt, dat het voornemen bestaat de com missie te hooren. De heer Rolandus Hagedoom. Over de benoeming van leeraren ja, maar niet ovei de splitsing van de klassen. De Voorzitter. Ook daarover zal de commissie van toezicht gehoord worden;. Do heer Rolandus Hagedoom. Mijnheer de Voorzitter, ofschoon ik slechts betrekkelijk voldaan ben door de verkregen inlichtingen, wil ik niet nader op de zaak ingaan. Ik wilde hierop alleen de aandacht vestigen. De Voorzitter. Ik kan namens B. en W. toezeggen, dat de zaak in handen gesteld zal worden van de commissie van toezicht. Wordt z. h. o. conform het' voorstel be sloten. 6. Vaststelling van het kohier der straat- belasting voor 1905. Wordt z. h. o. vastgesteld tot een bedrag van f 9823,41. 7. Voorstel van B. en W. tot het geven van subsidie voor de door den Bond van gemeente-ambtenaren ontworpen tentoon stelling op gemeente administratief gebied met ontwerp-besluit tot wijziging der be grooting. Dè heer Rolandus Hagedoom. Mijnheer dè Voorzitter, hoe groot is dit sub sidie Dat staat hier niet vermeld. •Dè Voorzitter. In het voorstel staat .vermeld, dat het bedrag van het subsidie is 30 Dè heer Rolandus Hagedoorn. Dat wilde ik in de openbare raadsvergade ring er bij vermeld hebben. De V oorzitter. Wenscht u voorlezing van het voorstel? Dè heer RolandJus Hagedoom. Dank u Wordt z. hi. o. conform het voorstel be sloten. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, bij den grooten brand', die verleden Zaterdag heeft plaats gehad en die zulke groote afmetingen; heeft aangenomen, is dui delijk gebleken, dat de Utrecbtsche water leidingmaatschappij! niet aan hare verplich tingen volgens dè met haar gesloten overeen komst heeft- voldaan. Daardoor heeft vermoe delijk de brand! eene grootere uitbreiding ge kregen dan anders heb .geval zou zijin ge weest. Ik zou B. en W. willen vragen of zij, toen verleden Zaterdag gteibleken is, dat er te weinig drukking was, de Utrecbtsche waterleiding er op gewezen hebben, dit zij niet aan hare verplichting heeft voldaan en! of zij,' 'haar bij! deurwaardersexploot in verzuim) gesteld hebben. Ik kan het niet anders noe men. De maatschappij wil duur water leveren, of liever zij wil heb niet levéren maar wel laten betalen, zonder dat de gemeente er iets aan kan doen. Met andere woordenIs dè waterleidingmaatschappij in hare verplich tingen te kort geschoten? Zoo ja, wat dénken) B. en W. daim verder te doen? Ik wil' releveeren, dat, als mijne inlichtin gen juist zijn, een heekem tijd) na het., uit breken van dén brand ieipamd naar boven moest gaan, op den Berg, om dè kraan ver der open te zetten. Toen dat geen succes had. is iemand naar de prise d'eaui te Soesterberg moeten gaani. Bovendien is het een grief, dat de prise d'eau niet telefonisch! is verbonden met den vertegenwoordiger en dJat er zelfs geen aansluiting van dien vertegenwoordiger met dè .gebruikers kan verkregen worden. Het «aat met dè Utrecbtsche waterleidingmaat schappij! zooals het gewoonlijk met dergelijke 12 dstenrljR. In de Kamerzitting van he- ident graaf Sternberg op- wegens het beleedigen van "aardigden in de vorige zit- i daarna het woord. bood zijn verontschuldi- ijn gewelddadige handeling bto daama zijn redevoering cidenten voort. g is te Briinn de bij de ag zwaar gewonde en spoe len Tsjechische schrijnwer- en. Vijftien a twintig dui- oonden die begrafenis bij', ers van bet kerkhof in de gekeerd, hielden de afge- i en Reichstadter toespra- ><e waarin zij de menschen rijd vol te houden, doch nu r te gaaau. Daaraan werd ond verliep rustig. .ende punten p één compagnie na, naar gezonden island. nps zijn door een oonsor- en crediet-instellingen te voorwaarden voor een ïening vastgesteld. De lee- blad verder meldt, 1800 dragen en gelijktijdig in :hland, Engeland, Noord- land Geëmitteerd worden, llioen, is aan brankrijk iën tengevolge van koers- sische rente op de verscliil- overal de zelfde koers van a worden vastgesteld, zou Fransche geldmarkt be an een milliard bedragen. een belangrijke concessie che minister-comité heeft 1, dat alle vakken behalve .iedenis en d e aard rij ks- jzondere scholen in het len onderwezen. Er zal nu aan de schoolstaking, die Polen aan den gang was. in Polen met groote vol len hoopt, dat er nu een van de „russificatie" van In Polen zijn den 3. de- ragevallen geconstateerd, n doodelijken afloop had- is de t-oestand nog steeds Worontzof, Dasjkof, de ien Kaukasus, heeft een ir geschreven, waarin hij aestand uiterst gevaarlijk bij machte is de orde te verder zijn verlangen te g als onderkoning in te Deze brief is door grootvorst Nikolaas Michaelowitsj aan den Czaar ter hand ge steld. De onderkoning van den Kaukasus heeft meer dan honderd brieven van revolution- nairen ontvangen, waarin bij bedreigd wordt met den dood als hij dèn Kaukasus niet ver laat. Uit Bakoe wordt gemeld, dat niettegen staande de ganiizoensvermeerderrng plunde ring en doodslag aan de orde van den dag blijven. Vele winkels zijn nog gesloten. Nie mand heeft vertrouwen in de duurzaamheid van den vrede, die tusschen Tartaren en Ar meniërs gesloten is. De Tartaren weigeren schadeloosstelling te geven aan de betrek kingen der slachtoffers. Volgens weer andere berichten hebben de Tartaren eenige wegen gebarricadeerd, en maken zij zich gereed alle Armenische dorpen te vernielen. In de laatste drie dagen zijn niet minder dan veertig Christenen gedood. Turk!]* Uit Constantiuopel wordt aan de Frankf. Ztg. gemeld, dat de baron dr. Neuflise, pre sident van den raad van beheer van de Maat schappij, der tabaksregie in Turkije, verschei dene malen een onderhoud heeft gehad met den groot-vizier. Hij heeft verschillende financieele voor stellen gedaan, in verband met eene verlen ging van de concessie aan de Regie-maao- schappij, maar de Porie heeft die niet in over weging kunnen nemen, omdat de tegenstand van den Sultan tegen een verlenging van de concessie nog steeds even groot blijft. Dezer dagen werd bericht, dat te Constan tinopel in het Oostenrijksche hospitaal dyna miet gevonden was. Een van de zusters van dab hospitaal heeft aan den Oostenrijkschen consul mede gedeeld, dat op dien dag vóór dien waarop de huiszoeking plaats had de dochter van den portier, welk meisje op de Oostenrijk sche school gaat, haar een pakket had gege ven met het verzoek dat voor haar te ver- hergen. Het pakket zou boeken bevatten. De zuster, die dit geloofde, verborg het pak ket onder bet- bed van een patient. Van wege bet consulaat werd toen een nieuwe huiszoeking gelast en daarbij ontdekte men zekere hoeveelheden nitroglycerine.en lont. De portier en zijn dochter werden toen aan de Turksche politie overgeleverd. Een der gearresteerde vrouwen heeft be kend de bijzit te zijn. van den Armen'ër Va,kan, die in Constan tinopel onder af schillende namen gewoond heeft en behoord heeft tot het complot, dat den aanslag op den Sultan heeft volvoerd en die daarna verdwe nen is. Zij werd gearresteerd, nadat een ba rer brieven onderschept was. Voor de com missie van onderzoek heeft zij verder be kend, dat zij op verschillende plaatsen bom men en springstoffen moest neerleggen. Men heeft ook eenigen "tijd geleden bom men en andere ontplofbare stoffen 'gevon den in den tuin van een pension in de nabij heid van het Duitsche hospitaal te Pera en 12 bommen onder de trap van het Hotel- Kröcker. Dit hotel is een Duitsch huis. Al deae vondsten veroorzaken in Constan ts nopel een begrijpelijke onrust, al erkent men ook, dat het de Turksche overheid ge lukt is langzamerhand het geheele Yildiz- complot in handen te krijgen. Ware dit niet het geval, dan zou geheel Constantinopel en Smyrna reeds in vlammen hebben gestaan. zitting 'terug met een schreeuw' „Neen, neen, ik klam niet, iik kani niet!" 'herhaalde zij,. „Maar bliilft dam zitten, of ik maak mij; kwaad," zei haar meester. Hij, vroeg geen, bescheid of geen raad meer. Hij had1 de lauigsbelige koekepan gezocht, en een stukje boter i'n gesmolteni erai was ini den provisiekelder om eieren gegaan. Hij; sloeg er die over uit, roerde ze wat onbeholpen daarin om, terwijl Felie, zijn 'onhandigheid .misprij zend^ het hoofd schudde, en voegde het roze- Meurige witgerand' vlèeschf er bijl. Dan legde luiii het tafellakeni, ging bier tappen en) bracht het brood mede. En alles klaar aijndè, zat lnj weldra met de hailve eierstruif op zijn. bord i)nl de eetplaats, waarvan) de toegangsdeur openbleef, terwijl1 de oude vrouw, door hem gediend, de andere helft ini de keuken daar naast nutte. wiaaroimi «e een tafeltje1 bovèni eelnl staande kuip vetrkoos, een voorliefde,, welke h:;' niet trachtte te begrijpen, doch! knikkend of boofdl&clruddènd. naar de omstandigheden bet vereischten, gereedèlijik beaamde. „Och, bare wasch, al dat dingen*), dat hellaias te wieok zat!" Hi j troostte baar, zeer dn|bevoégd in 't vak „Dat kunt ge over acht dlagen- evengoed wias- sohem als nu, Felie." Zij, glimlachte: „Ja, ja, 'twas bean wel aan te zien, dat hij' zich niets moest aantrekken en 't al voor hem. beredderd en geregeld werd' alsof een wiascb in 't water blijven konHet dingen zou rotten, mijnheer!" „Zou het!" zei hijj half verontrust, be vreesd voor oluikosten. Dooh' Felie bleek weldnai beter te zijin. Hij Linnengoed. volle goedkeuring van mijnheer Conmehave verwierfhij; had wellicht gevreesd voor eene wrijving met brandewijn of rum. Hij gimig om eenen zak, een grooten geld zak helaas! ze werden nu nog enkel gevuld om ze spoedig weer te ledigen maar enfin, hij wilde daar niet over klagen, zelfsi niet on vrijwillig tegen zijn eigèn. O, wat deed' het haar goed1 toen de volle eau goedgeknoopte zak achter baren rug zat, voorzichtig er door hem zeiven gestoken, met zachte hulpivaaa-düigiheid, als werdl het door eeliu gasthuisnon gedaain. „En. zult gij nu neg klagen en spreken van weggaan vroeg hij met strooiend verwijt. „Och ,alö ,men zoo oud woi'dt!" spirak Felie. „een menlsch zegt dat alleenlijk van arage (er gernis)." Hij ging eindelijk heen met dèn verzegel den omslag Sin de tasch. hij. langs dè groote baan eene straat, tot hij' eiirlde- e, deftige steeg, een poor- ïuizen. en dat enkel op oe .end met die bijlzoiniderheid, deed'. Hij doorkruiste een Mi gang, ook tusschen mu on binnenplaats, waar een t een paar andere poortjes gsdaar aan grooter huizen ancien. Zijj schenen echter et slot w'as beroest en win- QOg groen, ondanks de koü kjes er tegen. Het. was een de diuer in 't mididen on (horretjes) rechts aan 't ken of w&schhuis aandui- jurdè sneeuwwitte gordijn t- andere. i-aye opende bij' middel van WU «router en trad gemeenzaam binnen. Ja, het was er lief, dit diacht bijl met welgevallen, dèor de gilazeml deur in het tamelijk diep- tnin- mergéhèimzi innigheden, thans, dóch oren luch tig in zijn donkere naaktheid' met zij» sprie- ti'ge boom kruint jes, met zij.u siomJbere. afwui, vende kldmopbekleeding aan dèn achtergrond1- govel, melancholisch verlevendigd! zalfs door de zwarte meerle, die als een vlok grijinu* van een boventak: naar omlaag daalde. Een echte vondst, dat huisje! Zou. men niet gewaand hebben te lande te zijn? En dlat had hij, ont dekt- de pacht niet te hoog, geriefelijk, en fatsoenlijk, aan gèen nieuwsgierigheid prijsge geven. En zi jn hart vemrimdejei, 't was een! groote, groote voldioening voor hem, haar dlat te kunnen bezorgen! Het was een altoos nieuw genot er te karnen, neen, hij beklaagde 't niet, hij zou liet nooit beklagen, wat of 't ook kosten mocht Mijnheer Oonmeluaye tikte bescheidde) ou dè deur links, die schier onmiddelLiiik 'geopend werd. „H;: is daar! hij' is daar!" riep een. jonge stem, naar binnen toe en meteen had ecu meisje hare twee armen om zijn hals-gesla gen zij moest zich buigen om hem een kus te geven, zoo groot, was ze van gestal te. „Zachtjes, 'zachtjes Malviniai!" zei .mijlnlheor Connehayo met een glimlach, vair voldoening en toch onthutst over die liefkoozende bestor ming, kaar afwerend. Zij kop omstreeks vijif- of zes-en-iwilntig ja ren oud zijn, zeer slank, zeer sierlijk met haar licht, door fronsels gegarneerd voorschootje de trekken mooi maar «iet fijn in hun mager heid, die den mond vergroottezeer friaoh vajm kleur en. met al te> kunwtdgmabig gekroesd en gefolterd donker haar, dat niets natuur lijks meer bezat. „Och zijt gij het?" sprak een bejaarde vrouw met grijs, slap naast dè wangen haiu gendè bandeaux, en mij, vouwde de handen vain vreugd te zamen, vreeselijke handen met knobbels aan dè 'gewrichten en kromgegroeide vingers. Zij stond niet op. ziji kon niet, ook aan de beenen moest zij lijfden', want ondèr.de voe ten wU& een hoofdkussen Roest. Vordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1