OS. Tweede Blad. Me en 'dem franc° per p°8t Zaterdag 7 October 1905. V li KOLONIËN. oost-Fn diË. west-indië BINNENLAND. en geeft te Rot- 4"e Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. IABONNEMENTSPRIJS: '™\42' r 8 maanden T°°r Amersfoort f 1.25. (onderlijko nummers0.03. nze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van f Son- en Feestdagen. 'olfOn ▼ertentiënJ mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 unr „dKöllr 'morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES f 0.75. - 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden', wordt op aanvraag toegezonden. 9 mz, Celebes. De correspondent te Batavia van de R. C. seinde gisteren Soppeng zonder verzet onderworpen. Mario ri Wa Lamboeroe bezet. Uit Watamponé wordt dato 16 Augustus l hot Bat. Nbld. o. a. geschreven: Mijn vorigen brief sloot ik met ee-n be un j ving der wijze, waarop de rijkssieraden «chtig door den bevelhebber der expeditie rden ontvangen. Zeker een ongedacht succes, en als men rder rekening houdt met het feit dat van voorname aroe's alleen nog de aroe'a Mat- en Pontjing, naast den poenggawa, de da blijven kiezen van den ouden vorst, n is er zeker reden te over, om 1 et einde r Boni-expeditie nu reeds in betrekkelijik aten tijd tegemoet te zien. En, mag zich j de a.s pacificatie allicht een onvoorziene pbandigheid voordoen, die deze verwaoh- ig dreigt te verstoren, zeker is het, dat met paald belangrijke factoren geen of weinig kening behoeft te worden gebonden. De voortvluchtige vorst met zijn geringen dihang, welke nog dag aan dag verloopt, oge wellicht nog eens roet in ons eten ko en werpen, van veel bet eekenis is hij niet eer te achten nu de kroonsieraden in onze widen zijp. 1 Geheel in het kader dezer pacificatiedroo- ,i a en z'jn dan ook de maatregelen, in de laat- e dagen door den opperbevelhebber getrof- ,,B6 tn. dan wel op het programma gebracht. Iien Allereerst mag binnenkort te Watamponé [der !&emoet' worden gezien de koanst van den tmverneur van Celebes, die orde zal trach- te stellen op het inlandscli 1 estuur. Ben •H. i juist geïnformeerd, dan zal de verlaten en !°nin£ van den vorst worden ingericht tot jtel van het civiel bestuur. Juist bezijden de vorstelijke woning is de - wue bezig de woning van den poenggawa in s richten tot verblijf van een paar compag- iën van het negentiende bataljon, die de pekomstige vaste bezetting van Watamponé uilen uitmaken. liet is een mime houten toning, die door de genie nog wat doelraa- iger wordt ingericht. FIs later de besetting van Watamponé in gekrompen tot op twee oompagniön, dan zijn n het geheele noordelijk deel der hoofd plaats geen militairen meer gehuisvest, zoo- lat bedoeld gedeelte dan veder door de oor- toronkelij.ke bewoners kan worden betrok- pon. Voorloopdg is nog aan alle Bopiërs ge weigerd, zich ter hoofdplaats te vestigen. Een oompagnie van het negentiend..- zal dan Radjowé bezet blijven honden, zoodat nog luim anderhalf bataljon voor verdere actie Üsponibel blijft. De troepenmacht is zeker groot genoeg te achten, nu alle hoofden van amringendo rijkjes reeds berouw beginnen te toonen over hun optreden tegen de Koan- penie. Invloedrijke hoofden uit het Tjenrana-ge- bied kwamen zich reeds melden aan boord van één onzer oorlogschepen, toen dit ver kenningen maakte aan de mondingen der fTjenrana-rivier. De bestuurder van Wadjo drukte reed» Schriftelijk zijn leedwezen uit over de tu»- echen zijn rijk en het gouvernement ontsta ne vredebreuk, en deed zijn best om alles weer tot het oude te brengen. Hem werd echter geantwoord dat onze troepen binnen kort Wadjo zullen binnenrukken, en dat, 'alleen als de bevolking zich van alle vijan delijkheden onthoudt, onze troepen oorlogs handelingen achterwege zullen laten. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag dus worden voorspeld, dat de even- tueele krijgsverrichtingen in Wadjo een neg sneller verloop zullen hebben, dan die in het Bonischo Teneinde voor de actie tegen Wadjo over een goede basis te kunnen beschikken wordt binnen enkele dagen te Pompanoewa, aan de Tjenrana-rivier, een vast bivak betrok ken. Zeker is Pompanoewa voor een derge lijke vestiging de aangewezen plaats. Gele gen aan de vrij diepe en b roede Tjenrana- rivier, is men voor den op\ oer van vivree en andere transporten niet meer aangewezen op den lastigen landweg, doch vindt men in die rivier een gemakkelijke communicatie-mid del. Ook te Palisoe, aan dezelfde rivier, zal dan een tijdelijk bivak worden ingericht. Sa menwerkende met de troepen in Paré-Paré, zal dan in noordelijke richting worden opge rukt, waarbij op weinig of geen tegenstand kan worden gerekend. Ja, zijn die beriohten juist, dan bevinden zich thans in het wad- josche oenige hoofden van Loewoe, gereed om hun opwachting bij den 'bevelhebber te komen maken. 'tls al pais en vree, en overal, waar onze .roepen zich doen zien, glijden langs de we- jen de processies der witte vlaggen de rijen *an mannen, dio vrede vragen, niu zij hoor- len, hoe de machtige arm dor Kompeni© Aan het strand de kampongs tuchtigde; hoe lie Kompemie de bewoners van het oude Watamponé opschrikte door de granaten, van ver uit zee geschoten door onze marine, en door de schitteringen der zoeklichten, tot in het binnenland zichtbaar als l'chtstrie- men, door de duisternis geslageai. De beide aroe's Tab en Tanette ri Awang, die reeds bij den tocht naar Am-ali hun op wachting maakten, kwamen zich heden offi cieel onderwerpen in tegenwoordigheid van den rijksbestierder. Gisteren was het weer een andere groot heid, die zich, vergezeld door een vijftal vol gelingen, kwam melden ik herinner me de namen niet meer van al de hoofden, die zich reeds onderwierpen. Nadat berichten waren binnengekomen, die met vrij groote zekerheid wezen ojp een verblijf van den vorst te Bakoeng, een veer tig kilometers ten Weeten van Pasem pa, rukte daar den llen Augustus een troepen macht heen, bestaande uit een peloton cava lerie, de maréchaussee, drie compagnieën van het negende bataljon en een van het negen tiende bataljon, het geheel onder commando van majoor Hildering, aan wien de kapitein van den generalen staf den Dooren de Jong was toegevoegd. De colonne is tot heden nog niet in het bivak terug. Ondertusschen was drie dagen later bekend, dat de colonne den vorst te Bakoeng niet meer zou aantreffen, daar deze, volgens zeer juiste berichten, die plaats reeds zou hebben verlaten om in wes telijke richting de v'ucht voort te retten. Ten einde de vestiging te Pompanoewa voor te bereiden, hebben marinesloepen de mondingen der Tjenrana-rivier reeds ver kend en zullen met, springtij eei paar schepen, w. a. de T jan tik, den stroom opvaren. Daarna wordt de Bromo de rivier zoover mogelijk opgesleept, om reeds dade lijk hst nieuwe bivak van vivres te kunnen voorzien. Verder wordt de derde oompagnie van het negentiende bataljon ingescheept aan boord van de Koningin Regentes, en overgebracht naar Pal lima, aan de Tjenrana- monding, waar die compagnie voor ongeveer veertien dagen een bivak zal betiekken. Onze hoofdmacht gaat, na terugkeer der colonne Hildering, natuurlijk over 'and naar Pompanoewa, via kampong Lantja, waar de genie reeds vooruit een bivak in gereedheid brengt. Voor de troepen, achtergebleven te Wa tamponé, staat het transportloopen naar Badjowé en dekking van den vivres opvoer, natuurlijk nummer één op het programma. Ook de marine-landingsdivisie ,sterL twee honderd bajonetten, maakte een tocht je naar Watamponé, waar Janmaat met muziek werd binnengehaald. Land- en zee macht verbroederen zich hier; en vooral ouzo „pikkers" zijin het, die door hun groote gastvrijheid dikwijls een ware uitkomst zijm voor den soldaat, hongerig en nat te Badjo wé aankomend. Dezelfde correspondent schrijft nog: De vele patrouilles, door de bezetting van Watamponé in de 'aatste dagen gemaakt, hadden voornamelijk ten doelde richtigo verkenning der omstreken van de hoofd plaats. Vooral in de richting van Panjili en Pasempa werd verschillende malen gepa trouilleerd. Naar aanleiding eener gegeven opdracht rukte o. m. ook een infanterie-afdoeling uit. om het beruchte Oesaravijn, vóór a asempa, eens nader te verkennen, en te trachten, de stelling van Pasempa om te trekkm Werkelijk gelukte het aan Gait detache ment, een anderen weg naar Pasempa te vin den, die bovendien het voordeel heeft, van ongeveer slechts drie uur lang te zijn. Of onze gidsen waren, tijdens den tocht naar Pasempa, niet bijzonder goed op de hoogte, of wel zij heblïen ons aardig mislek.. Ton einde den as. opmarsch naar Pompa noewa zoo geregeld mogelijk te doen plaats hebben, werd door een afdeeling cavalerie, onder bevel van ritmeester Hendriks, een verkenning gemaakt op den weg van Wa tamponé naar Pasempa, tot bepaling der a.e. bivak plaats Hoewel in Lantja geschikte gelegenheid tot bivakkeeren werd gevonden, schijnt kam pong. Otting toch betere kansen te bieden. Een eventueel- bivak te Otting heeft betere watervoorziening, en is bij regen niet zoo spoedig in een modderpoel herscliapen als dat te Lantja. Zeer vermoedelijk zal dus Ot ting. een groot half uur ten Z.O. van Lan tja. de pleisterplaats worden. De kapitein-intendant, vergezeld van den kapitein der genie, vertrokken reeds over zee naar de Tjcrana-rivier, teneinde een goed overzicht te krijgen van de bezwaren, ver bonden aan den opvoer der vivres langs dien communicatie-weg. AJlerwege vonden zij de bevc' king aan den arbeid eu de hier en daar aangelegde versperringen werden - oor de be volking zelve opgeruimd. Men rekent er dan ook op van do bevolking vaartuigen te kun nen inhuren voor goederen-transport op de Tjenrama. Zooevon komt bericht dat de kapiteins van Benmekom en de Greve van hun reis naar do Tjenrana-rivier zijm teruggekeerd. De oprichting van oen tijdelijk bivak te Paliima (of Tjenrana-Boni), tot beveiliging van den vivres-opvoer naar Pompanoewa, schijnt thans onnoodag te worden geacht; de voor vertrek gereedstaande compagnie van het negentiende bataljon wordt juist af gedankt. Met het oprukken naar Pompanoewa wordt nu slechts gewacht op den terugkeer der uitgerukte colonne, die thuis wordt ver- waoht. Over het vertrek van den heer Lely, op 11 September, meldt Onze West: Ongeveer één uur hedenmiddag weerklon ken vijf kort op elkander volgende kanon schoten, ten teekon dat de afgetreden gou verneur, de heer C. Lely, een uur later scheep zou gaan op het ss. „Prins Willem IV" om via New-York de reis naar Patria te aanvaarden. Op dit sein begaven zich de eerewachten, samengesteld uit de schutterij en de troepen, elk onder bevel van een kapitein, naar de marinetrap, op het Gouvernementsplein, om zich volgens voorschrift aldaar op te stellen. Een zeer talrijke menigte spoedde zich eveneens op het vernemen der kanonschoten naar het ruime plein, om den veelbeminden gouverneur een laatsten afscheidsgroet te brengen. Hoewel de afscheidsreceptie ten gouver- nenentshnize Zaterdag jl. zeer druk bezocht was (er waren ruim 200 bezoekers), begaven vele autoriteiten, ambtenaren, officieren, be sturen en particulieren zich heden nog om één uur, in de gloeiende zon, naar het gou vernementsgebouw, waar alsnog gelegenheid bestond van den heer Lely afscheid te ne men Treffende woorden werden daarbij ge sproken, eerst door den heer Havelaar, die ecu terugblik wierp op het bestuur van den gouverneur; daarna door den heer Lely, die verklaarde Suriname te hebben leereai lief hebben en steeds voor de belangen der ko lonie te zullen ijveren. Omstreeks 2 uur verliet het. ss. „Prins Willem IV" den steiger van den Kon. W- Ind. Mail, om op te stoomen tot voor het gouvernementsplein, om den afgetreden gou verneur aan boord te nemen. Vanwege het oorlogsschip „de Kortenaer" was oen sloep uitgezet om den heer Lely van de marinetrap af te halen en aan boord van de „Prins Willem IV" te brengen. Terwijl dit een en ander plaats vond, ver liet de persoon, wien deze eerbewijzen gol den, het gouvernementsgebouw, vergezeld van den fungeer enden ondervoorzitter van den Raad van Bestuur, den voorzitter der Koloniale Staten en de oommandanten van de schutterij en van de troepen, waarachter zich tal van particulieren aansloten. Op de wandeling over het Gonver nemen ts- plein was de heer Lely het voorwerp eener enthusiaste ovatie. Langs den geheelen weg werden door de marktvrouwen hoofddoeken gelegd, zoodat de gouverneur als 't ware over één tapijt naar de marinetrap ging. Groetend en wuivend kon Z. Exc. slechts langzaam voortschrijden. Het was een aandoenlijk ta fereel. Do heer Lely zelf was zichtbaar aan- daan. Met den heer Lely stapten in de marine sloep de ondervoorzitter van den Raad van Bestuur, de voorzitter der Kol. Staten, als mede de adjudanten van den gouverneur, om den afgetreden gouverneur naar boord te vergezellen. Onderwijl werd door het fort „Zeelandia" eeci saluut van dertien minuutschoten ge lost. Zcodra de heer Lely voet aan boord gezet had, werd op de „Prins Willem IV" de gou- verneursvlag in top geheschen Bij het ver trek wisselde de boot saluutschoten met Hr. Ms. „Kortenaer", welk oorlogsschip kort na do „Prins Willem IV" de haven verliet. Aan boord vond de heer Lely, door de goede zorgen der directio, behalve de ge wone hut, een keurig salonnetje ingericht, voor zijn gebruik, met gemakkelijke werk tafel, sofa en andere gerieflijkheden. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering der Tweede Kamer Na- middagzitting van Vrijdag. Mededeeling wordt gedaan van de ontvangst der oommis sie. belast geweest met de aanbieding van het Adres van Antwoord en Harer Majes- teits woder-antwoord, dat reeds werd mede gedeeld. Ingekomen zijn verschillende adressen, ver slagen enz., die voor kennisgeving worden aangenomen of commissoriaal worden ge maakt. Tot leden der oommissie voor de verzoek schriften werden benoemd de beeren Mar- chant. Van Vliet, Van Wijnbergen, IJzer man en Blookertot leden der commissie van voorbereiding van het wetsontwerp be treffende de Administratieve rechtspraak ziitn benoemd de hoeren Loeff, Smidt, Idsin- ga, Var. der Vlugt en Jannink. De Kamer is op reces gegaan tot 14 No vember Berichten. Evolutie, het. blad voor de vrouwen beweging, in April 1893 opgericht, bestaat thans ]'2h jaar. Naar aanleiding daarvan is oen feestnummer verschenen, opgedragen aan de dames W. Drucker em Th P. B. Har ver en samengesteld door dr. Aletta H. Jar oobs, H. 0. van LoenenDe Bordes en Anna Polak, waarin Aletta Jacobs in eon hoofdartikel getuigt over haar groote waar deering voor het werk van mevr. Drucker en mevr. Haver. Verder bevat dit feestnummer een groot aantal bijdragen en handteekcnüigen van vrouwen en enkele mannen, die met het streven van deze beide vrouwen sympathi- seeren en hebben medegewerkt om haar doel te naderen. Belangrijke ontdekking. De heer F.' A. Hoefer, dezer dagen als lid der rijkscommissie voor de monumenten o a. de gemeente Almelo bezoekende, is daar tot de ontdekking gekomen, dat de grafkelder dor graven van Rechteren in de Neder 1.Herv. kerk de krocht is der oude kerk. Zij dag- teekent uit het einde der 13e eeuw, is ge sloten met drie zijden van een achthoek en verdeeld in drie deelen. elk bestaande uit twee gewelfvakken, overdekt met kruisgewel ven, terwijl de eigenlijke koornis in het oos ten met een tongewelf voorzien is. Deze vondst is daarom belangrijk, omdat het aantal ondergrondsche kerken in ons land gering is. Bovendien vond hij in het koor zeer be langrijke grafzerken van pastoors enz. en een ouden altaarsteen. Zw. Ct. Het kunstwerk „Salomo's eerste rechtspraak" van den heer J. K. Elzinga, te Suameer, dat gedurende ecni- gcn tijd te zien is geweest in diens woon plaats en in het daar nabijgelegen Bergu- merdam, is ter gelegenheid van hc>t koninklijk bezoek aan Leeuwarden daarheen overge bracht en met groote belangstelling door do Koningin en Prins Hendrik bezichtigd in den foyer van de Harmonie, waar het met meer andere voorwerpen van Fricsche kunst en kunstnijverheid verzameld was. Thans is het kunstwerk nog te Leeuwar den en blijft daar nog eenigen tijd te zien in liet café „De Nederlanden". Van Leeuwarden uit is do eigenaar en vervaardiger van dit kunstwerk, dab als zoo danig geprezen wordt door de bekwaamste werktuigkundige ingenieurs, van plan een tournee er mede te maken door het land en het in de voornaamste steden des lauds tentoon te stellen. De werken aan het Westelijk Viaduct, t e Amsterdam. Dezer dagen boorden wij beweren, schrijft het Hbld., dat bij de werken voor het nieuwe viaduct ont dekt zou zijn, waaraan do verzakking van het oude viaduct eigenlijk was te wijten. Bij het graven zou men nl een aantal gebroken heipalen onder het oude viaduct, hebben go- vonden. Destijds, dus werd ons medegedeeld, had men blijkbaar bij het heien de palen te veel geforceerd, waardoor deze waren gebro ken en op den duur dus verzakking der viaduct-werken moest volgen. Aangezien de bewering, dat door te gefor ceerd heien de palen in den grond zouden kunnen breken, ook voor andere heiwerken van belang kan wezen, hebben wij naar aan leiding daarvan inlichtingen gevraagd aan deskundigen, bij die nieuwe viaduct-werken betrokken. Deze deelden ons mede, dat inderdaad bij liet graven een groot aantal gebroken palen zijn opgeruimd, doch onjuist noemden zij de bewering dat die palen reeds destijds door te geforceerd heien zouden zijn gebroken en zoo de viaduct-verzakking zou zijn ontstaan. Grondpeilingen der latere jaren hebben dui delijk bewezen, dat de palen, die voor het oude viaduct geheidi werden, eerst een meter of zeven door een modderlaag gingen, om dan eerst te komen in een stevige grondlaag van zand en klei. Op den duur editor kon den de muurwerken, op die palen gebouwd, niet weerstaan den druk van den spoorweg- dijk en het voortdurend treinverkeer, en ge volg was, dat de palen uit den loodrechten standi begonnen af te wijken en allengs af gebroken zij(n op de plaats waar do modder laag en de stevige ondergrond elkander ont moeten. Hoe lastig hot work is in den bodem ter plaatse, die indertijd, toen men aan het aan plempen is geweest, niet altijd is opgehoogd niet stevig materiaal, doch met te slappen baggergrond, wordt wol bewezen door het feit, dat thans bij het maken der beton- stortingen, die nu tot ongeveer 14 M. diepte gevorderd zijn de te bereiken diepte moet zijn 19 M. sommige caissons in 9cheven toestand geraakten door den slappen bodem. Men heeft, daarbij dus te_doen met de moei lijkheid, dat die scheevo caissons weer recht moeten gezet. Tot do deugdelijkheid van het werk doet dit niets af, alleen vertraagt het den gerogclden arbeid cenigermate. Overigons kan geconstateerd, dat de merk waardige viaduct-werken geregeld hun gang gaan, zonder dat tot heden ernstige stoor nissen hebben plaats gehad. Do werklieden, die den caisson-arbeid verrichten, blijken daartegen goed bestand. Geregelde keuring heeft steeds plaats door oen dokter, die ten alleai tijde op het werk aanwezig is. Het Rottordamscho ge- rechtsgebouw. In verband met oen aan den minister van justitie gericht adres over de slechte acoustiek in do groote zalen van het nieuwe gerechtsgebouw aan den Noord- singel te Rotterdam waardoor liet her haaldelijk voorkomt, dat de rechtbank en. de leden dor balie, zoomede de getuigen en beklaagden, elkander niet kunnen verstaan we.d gisteren de zitting voor strafzaken op last van den minister bijgewoond door den hoofdingenieur der gevangenissen eu rechtsgebouwen, den heer W. C. Metzelaar, to '8 Gravenhage. Grondontginning in Noord- Limburg Een „Noord-Limburger" schrijft in de Vonloosclie Courant: „Br. Wolters, een millionair uit Duseel- dorp, heeft een groszartig plan. Door hem is aangekocht het zoogenaamde Ven (Heerenven etc.), gelegen in de gemeente Bergen (Hamer) Ter plaatse werd ons mede gedeeld, dat de gronden, door den heer Wol ters aangekocht, een oppervlakte beslaan van bijna 3000 moTgen. Deze grond zal worden ontgonnen. Men zal beginnen met den grond een meter diep per stoomploeg om te zetten. De grond daartoe 't meeste geschikt zal in bouw land worden herschapen, en waar liii niet geschikt blijkt voor bouwland, zullen bos- schen worden geplant. Dat een groot deel van dezen grond zee»- goed voor bouwland is toonen ons de iu deze buurt gelegen ontginningen van den heer Jansen van Son. Gaat het plan van den heer Wolters door, waaraan geen twijfel is, dan zal deze ontgin ning van grooten invloed worden op dc wel vaart van streek en gemeente. Vele lieden zullen daarop geregeld werk vinden. Beschamend is 't echter voor onzo Neier- landsche kapitalisten, dat zij niet die ene' firn toonen, welke de Duitecher r.an den dag legt- Het is nog niet genoeg, dat er in onze groote steden een massa reusachtige onder nemingen, zoowel op 't gebied van den han del als de nijverheid, in handen zijn van buitenlanders, neen ook onze vaderlandsche landbouw zal (wanneer hij op reusachtige schaal wil gedreven worden) in Buitscho handen moeten komen." Nachtelijk tafereel. Bat iemand die alleen is geen ruzie krijgt, is een gangbaar gezegde, 't Staat echter lang niet zoo vast als men wel denkon zou Zoo struikelde en krab belde Woensdagnacht om 'n uur of half twaalf één man langs den tramaing'el ie Bre da, die wel degelijjk ruzie had met. zichzelf en ongezouten ook. Hij vloekte met rollende ris, schold verwoed en murmelde d-.n weer zachtjes bedekte verwijten. Toen hij, een buur man achterop liep greep hij dien bij den schouder en stotterde met een dropkietipians- 1 ach je A-li Jan' En toen in eens diep ernstig Jan ik ga me verzuipen 'tKan me niet bom me wat je zegt, maar ik verzuip m'n eigen.. Boo wat jc niet laten kan, antwoordde Jan flegmatiek. Ginder heb je een mooi plekje un er in te springen. Salut. Jan stapte zijn woning binnen, cn de an dere zwaaide verder. Maar nog voor Jan zijn avondboterham gelueel genoten liad, hoorde hij "buiten een brullend schreeuwen. Hij stormde de deur uit en zag zijn beschonken buurman bezig van uit het watier op den wal te kruipen, terwijl hij brulde als een voorwe reldlijk dier. Andere bewoners van den Tramsingel i- den *-■ramen werden open gerukt, stemmen vroegen en antwoordden cn onderwijl lag do zelfmoordenaar op 'Ion gra&bogroeidon wal en schreeuwdeM'n petje ligt er nog in, m'n petje. Do luidruchtige dronkaard werd naar zijn woning geloodst cn do rust aan den Tramsin gel was liersteld (Btred. Ct..) School- en Kerknieuws. De heeren dr. J. W. Doytr Jzn. en dr. H. Tonkes hebben verklaard voor bet lidmaatschap van liet hoofdbestuur der „Vorceniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar on derwijs" niet in aanmerking te willen komen. Er zal dus vernieuwde cmdidaat&telling moeten plaats hebben. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Vrije Universiteit te Amsterdam zal door het Studentencorps Nil Desperandum Deo Duce een feest-almanak uitgegeven worden. Het Studentencorps beeft zich den steun ver zekerd van den sierkunstenaar Jac. Ph. Wor.n- ser on van don portretkunstenaar Franz Dout- mann. De oudste hoogleeraren der drie facul teiten hebben verlof gegeven dat hunne portret ten in dit feestalbum ter eelegenheid van het vijfde lustrum, opgenomen worden. Bijdragen zijn beschikbaar gesteld door prof. dr. Woltjer, prof. dr. Bavinck en prof. mr. Dieinmhorst, over een onderwerp uit de wetenschapsleer, apo logetiek cn oeconomie. Door het. Jassicale bestuur van Gronin gen is het beroep van ds. Van der Meinen naar do Ned. Herv. gemeente te Grootegast niet goedgekeurd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1