De correspondent der N. R. Ct. te Schwerin meldt ..Zondagochtend heb!*-» Koningin Wilhel- n»na en Prins Hendrik in do kerk te Dob bin den dankdienst voor don oogst bijge woond. Middags bezochten zij een kerlc- concert te Krakow. De stad en vooral het kerkplein en do k^rk ware» versierd. Blijkens te 's Gravenhage ontvangen bericht is H. M de Koningin-Moeder Vïij- dagavond in goeden wolstand te Méran-Ober- majs aangekomen. Do audiëntie van don minister van waterstaat zal Dinsdag 17 dezer niet plaats hebben. De minister van Financiën maakt be kend, dab op 14 October 1905 bij de betaal meesters in kas was f 2,564,697.50, en dat op denzelfden dag door de Nederlandse he Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12,991,771.0L De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoove van 's Rijks schatkist, per postwissel, van een onbekende, uit Dor drecht, is ontvangen 1.10, ter voldoening van te weinig betaalde successierechten. De benoemde gouverneur van Suriname zal aan hen, die hem voor dienstzaken wen- schcn te spreken, daartoe gelegenheid geven op Donderdag 19 en Vrijdag 20 October a.s., telkens van des voormiddag?, half elf uur tot des namiddags l uur, in het gebouw van het. departement van Koloniën. Do Staatscourant" no. 243 bevat een Kon. besluit van den 4on October tot schor sing van het- besluit van den Raad der ge meente Vrij hoeve-Capelle va n 5 September 1905, waarbij M. J. van der Waals tot web- houder is benoemd. Door de katholieke kiosvereenigmg in liet district) Breda :s tot aandidaat voor do Tweede Kamer gesteld de heer Boogaardt, redacteur van het katholieke dagblad de „Javapost" te Batavia. Naar alle waarschijnlijkheid zal de schout-bij-nacht J. G. Suethlage, laatstelijk commandant der Ja va-divisie n in Augustus jl. hier te lande teruggekeerd, bestemd wor den om vico-admiraal Kouwen berg, die we gens ziekte moet nepaineeren, als comman dant der Indische acemacht op te volgen. Eervol ontheven van zijne plaatsing bij liet departement van Marine de kapitein- luitenant ter zee H Schoonhoven en is hij op non-activiteit gestold en vervangen door den luitenant ter zee le klasse R. Castendijk eervol ontheven van zijne plaatsing als chef van don staf der zeemacht in de marine-di rect io te Amsterdam, kapitein luitenant ter zee H Hoven, die vervangen wordt door overste Dullemond. Aan een particulier schrijfven uit Pe king wordt door het HBbl. het volgende ont leend „Een belangwekkende plechtigheid had Vrijdag den leu Augustus in de Nedorland- sclio legatie plaats, alwaar de nieuwe kazerne voor de legatiewaoht werd ingewijd. Nadat de gezant het nieuwe, ruime en goed inge richte gebouw had geinspecteerd, bood hij uit naam van de Koningin der legatiewachb een groot portret van H. M. aan. „De bevel voerend» officier betuigde uit naam van de wacht zijn dank, waarna door de manschappen drie hoera's voor Koningin Wilhelmina werden aangeheven.'' Reservekader. De minister van oorlog heeft aan de inspecteurs der betrokken wapens de bevoegdheid verleend, ontheffing te verleenen van de verplichting, opgelegd aan de vrijwilligers van het reservekader, die den rang van reserve-sergeant nog niet heb ben bereikt, om deel te nemen aan de plaat selijke militaire opleiding, welke gedurende t ti hoogste zes maanden per jaar en niet meer dan vier uren per week, wordt ge houden Do minister teekent iueriü aan, dat. het in algemeen©» zin zijne bedoeling is, dat ver zoeken tot het verkrijgen van vorenbedoelde ontheffing van kaderreservisten, die hunnen eersten oefeiringstijd hebben volbracht, wor- d-'n ingewilligd, wanneer het niet verwerven van een rang bij goed gedrag en veel ijver, het gevolg is van het ontbreken van den aanleg tot het bekloeden van een rang, een on amier ter beoordeeling van de onmiddel lijke chefs vat» den belanghebbenden kader reservist. Verzoeken tot. liet verkrijgen van voren bedoelde ontheffing, zullen mitsdien aan do betrokken inspecteurs moeten worden inge diend door tussohenkomst der korpscomman- danten. De bevoegdheid is verleend naar aanlei ding van een daartoe strekkend voorstel van <len inspecteur der infanterie. Identiteitsplaatjc9 Do vroe ge r aangekondigde ideirtiteitsplaatjes voor do landmacht rijn thans ingevoerd. Zij «ij» van celluloid vervaardigd en van vorm en groott^ als hierna is aangegeven. H dut iteitsplaat je behoort tot de uitrus ting van den man en is bestemd om door hem, aan wien het wordt, uitgereikt, bij mobi- Jisati" om den hals en op liet bloote lichaam te worden gedragen. De plaatjes worden ver strekt aan het personeel. officieren hieronder begrepen, behoorende tot de staven, korpsen, enz. van het actieve leger en de landweer op voet van oorlog. Aan den minister Veegena is namens het Cent. Bestuur van het Noderl. Werk liedenverbond h« verzoek gericht, een on derzoek in te stellen naar de keeten, en dan maatregelen te nemen tot verbetering daar van Aan de leden van de Tweede Kamer, de 1 toeren De Klerk en Noking, is mode reeds vroeger oen zelfde verzoek gericht, met het dool dat- rij dan naar bevinding van zaken zullen handelen. Werkmansbode. Do minister van Binnenlandscho zaken brongt ter algemeen© kennis, dat het Rijks kabinet van premten te Leiden op Dinsdag 17 en 24 October e. k. voor het publiek ge sloten zal rijn. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, afdeeling Landbouw, is P. den Ouden, plaatsvervan gend districtsveearts te Zevenborgen, aange wezen als officieel deskundige voor het ver richten van inspectiën en onderzoekingen, vereischt krachtens de bepalingen tot. wering van de druifluis. De bsnosming van het personeel der Rijkstuchtscholen en die der leden van de Raden van Beroep zal eerstdaags in de Stot. verschijnen. Resb. Klerken aan „Koloni ën". De N. Ct. schrijft: Door den secret ar is-goneraal van koloniën is. bij nota. aan de schrijvers en klerken me degedeold, dat met ingang van 1 Januari a s. veel schrijfwerk, dat tot dusver tegen extra-betaling aan gegadigden werd uitge geven, voortaan aan het departement zelf zal moeten worden verricht. De betrokken schrijvers en klerken zullen daartoe, met in gang van genoemden datum, ook 's avonds aan het departement moeiten komen. Naar ons ter oore kwam, hebben behalve zuinigheidsgronden. ook overwegingen van anderen aard aanleiding tot. dezen maatregel gegeven. Er bestaat nl. een kon. besluit, dat- aan do klerken, d. w. z. de ambtenaren, d>e tot het. vaste corps behooren, verbiedt, buiten bureautijd dergelijk schrijfwerk tegen extra- betaling te verrichten. (Aan welk kon. be sluit., naar wij meenen, niet al te strikt de hand worden gehouden). Hier werd in sommi ge gevallen het inkomen van de schrijvers (niet-vaste beambten) hooger dan dat- dei- vaste klerken. Aan dezen toestand zal nu Januari a. s. een eind komen. Op 49-jarigen leeftijd is te 'sGraven- hage overleden mr. H. Fuchter, laatstelijk Raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned.- Iudië. De nu overledene was in het begin van deze maand om gezondheidsredenen met ver lof in Nederland gekomen. De begrafenis zal plaats hoben op Oud Eik en Duinen, Woensdag a.s. om el uur. Uit Leiden meldt men„Eeu in uifc- gekreiden kring beleend stadgenoot, die zich in algemeeue achting en populariteit mocht verheugen, de heer J. Goedeljee Sr., is gis teren na een kortstondige ziekte op ruim 81-jarigen leeftijd overleden. De ontslapene was mede-opricliter en sedert haar oprichting de belanglooze en onvermoeide penningmees ter van de „3 October-vereeniging". Ook was hij medebestuurder en beschermer van ver schillende instellingcu van filanthropischem of socialen n - Uit Groningen wordt gemeld, dat de bekende uitgever E. B. ter Horst, firma J. B Walters aldaar, gisternacht op 40-jarigen leeftijd is overleden. Vereaniglng «oor da staathuishoud kunde en de etatietiek. Deze vereen iging' hieldi Zaterdlag te Rotter dam hare jaarlijjcsohe vergadering, onder voor zitterschap van prof. mr. J. baron d'Auilmis de Bourouill. Uit- liet jaarverslag bleek, dat het ledental is geklommen van 670 tot 694. De rekening si- it met f 5.367.14 en een batig slot van f 1024.40. Als bestuurslede» werden gekozen de hee ren G. H. Hintzen en mr. N. G. Pierson, en zulks in de plaats van de niet herkiesbare aftredende leden prof. d'Aulnis en C. Plate. Als plaats voor de volgende algemeen© ver gadering werd 's Gravenhage aangewezen. Aangenomen werden 44 nieuwe leden. Aan de orde kwam de vraag: „Welke re- geeringsmaatregelen nopens de Nijverheid op .lava zijn i» het bel-- der inlandsohe bevol king te nemem?'' Hierover warom door de heeren mr. P. Mac- lhine Pont, J. Hernia». van der Heide en H. van Kol praeadviezen uitgebracht. Van de prae-adviseurs wareu afwezig de heeren Homau va» der Heide en van Kol, eerstgenoemde wegens zijn verblijf in Indië. laatstgenoemde wegens ongesteldheid. Aan liet debat, over deze quaestie werd deelgenomen dteor de lieeren mr. J. H. Valo- kenier Kips te Utrecht, mr. C. Th. van De venter mr. W. Suermandt, C. J. J. H. vam den Broek eni mr. H. J. Tasman, De sprekers werden beantwoord door den ecnigen aanwezigen prae-adviseur mr. P. Madaine Pont uit Den Haag. die hulde bracht aan het bestuur voor het aan de orde stellen van deze belangrijke quaestie, een der gewichtigste onderwerpen van de«n dag voor Nederland. Het gaat hier om de toekomst van Java. het dichtst bevolkte land der aarde. Hoe komt die bevolking aan den kost? Dat is de vraag. Op militaire wiize kan niets gedaan worden tot behoud van Java. Spanje was Manilla kwijt in 2| uur. na er eeuwen over geregeerd te heb ben tegen de Engelsche en Japaneohe vlo ten zou de onze niets uitrichten. Java moet economisch geholpen wordenNu wordt er zoo goed als niets gedaan. heeft zich op dit standpunt geplaatst Wat is er met de 3 millioen te doen, die nu iaarlijk: worden uitgetrokken voor de eco nomische verheffing der inlandsche bevol king? Maar hij zag van die 3 millioen nog niet veel. na kennisneming van het vele dat op de nieuwe Indische begrooting is go schramt1 Daarom meende Spr. het verwijt niest te verdienen, dat hij zooveel middeilen ongenoemd heeft gelaten. Do staatsbemoeiing is een moderne tyranie gebleken, die den Javanen hoe langer hoe meer van de wijs beeft gebracht. De Javaan beeft dat voortdurend toezicht van de re geert n£ niet noodig; hij is zeer goed in al aai zelfstandig te rijn Een Javaanech re gent schreef aan Spr.. dat de inlander niet moet behandeld worden als een kind. Komende tot de critiek van mr. Van De venter op Spr.'s prae-advies, verklaarde Spr. geen cent te willen geven voor emigratie, omdat het geld beter besteed kan worden. Tegenover de toeneming der bevolking zou het slechts een lapmiddel zijn. De heeren- diensten af te schaffen is geen kunst, wan neer men dezelfde dagen maar boekt op de dessadiensten Ook daarvoor is geen geld beschikbaar. Het landbouw-departement ver klaarde Spr. iu rijn prae-advies niet over bet hoofd te hebben gezien. Hij verwachtte daarvan groot© diensten, maar als er voor 2 millioen belastingen worden afgeschaft, schiet er van de 3 millioen die beschikbaar worden gesteld, maar één over voor het Landbouw-departement en de irrigaties. De afschaffing van bedrijfs- en rijtuig- belasting achtte Spr. het meest urgent. Spa heeft de ambtenaren beschuldigd, dat zij de bedrijfsbelastingen absoluut willekeurig hef fen. Een afdruk van zijn prae-advies heeft Spr. toegezonden aan den minister van ko loniën en aan den gouverneur-generaal. Het is bovendien hier en daar verspreid. Maar alle tegenspraak van deze ernstige beschul diging is uitgebleven. Veel ergervrienden l>ej>ben Spr. geschreven, dat de Nederland se he ambtenaren belemmerd worden in hun promotic-, wanneer zij de inlandsche hoofden controleeren bij de heffing der bedrijfsbelas ting. Spr. noemde dat schandelijke toestan den. blijken van dom Farizeïsme. Wordt de bedrijfsbelasting afgeschaft, dan zullen de Javanen aan het werk gaan en zal er in dustrie geboren worden. Daarom moet aller eerst deze schandelijke belasting worden af geschaft. Mr. Van Deventer voerde nog een korte repliek. De suikerindustrie achtte Spr. wel van belang voor de niet-grondbezitters. Spr. kwam er tegen op, dat de heerendiensten werden gelijk gesteld door mr. Maclaiue Pont met- de dessadienstendeze laatste komen ten bate der gemeenschap, al gelden tegen deze wel dezelfde theoretische bezwa ren. Spr. bleef zieh kanten tegen geheele af schaffing der bedrijfsbelasting en geloofde, dat er met goeden wil wel verbetering in de heffing zou te brengen rijnde geruchten die dei. heer Maclaine Pont bereikten om trent het aanzetten van d© belastingsekroef door de Regeering, kon Spr. niet als juist beschouwen. Mr. S van Houten verklaarde in 't alge meen ingenomen te zijn met de prae-advie- zen met dat van den heer Maclaine Pont. omdat het in Spr.'s geest geschreven was; met de andere, omdat rij toonen, waar men belandt wanneer men ©enerzijds wensohen plaatst, maar anderzijds niet de middelen aanwijst waarmee die wensohen zouden te verwezenlijken zijn. Hij zou echter niet aan het debat hebben deelgenomen, wanneer hij niet- een tweetal vragen aan mr. Maclaine Pont had te stellen. Iu de eerste plaats ge loofde hij dat overdreven was de voorstel ling, dat de belastingen zoo willekeurig worden geheven, dat daardoor de inlanders worden afgehouden van den arbeid. En daar omtrent wenscht hij nader ingelicht te worden In de tweedie plaats begreep hij niet hoe de prae-adviseur kwam aan 80 dessadiensten per jaar, d. i. 3 in de 2 weken, tenzij daar onder ten onrechte begrepen wareu de dien sten onder toezioht van het dessabestuur voor d« eigen cultures. Mr. Maclaine Pont antwoordde, dat het cijfer van dessadiensten ontleend was aan officieele bronnen. Welke wist hij op dit oogeinblik niet, maar hij zou het thuis na zien. Overigens handhaafde bij rijn meening, dat de bedrijfs-belasting een bron van vexa ties is op Java. ••Het heele stelsel" eiudigde Spr. met overtuiging „is zoo rot als een mispel." De discussiën werden nu door den voor zitter als geëindigd beschouwd en de verga dering daarop door hem gesloten. Te zei uur vereenigden zich, als gebruike lijk, ten groot aantal leden aan een gemeen schappelijke]! maaltijd in het Diergaarde- gebouw. Het hospita a l-kerk9chip „De Hoop" is te IJmuiden biiinnengeloo- pen met een ernstig gewonden vrisscliersma». Alles is gens wel aan boord'. Het sohip had zeer veel slecht weer. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt hakend, dat prentbrief kaarten met brefwisseling aan de voorzijde, behalve in het wederzijdscli verkeer met dte landen vermeld in de aankondiging, voorko mende in de „Staatscourant" no 224, voort aan mede zijn toegelaten i» het verkeer met Denemarken en Noorwegen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeen© kennis, dat van begin October tot eind© Mei van olk jaar naar Dawson en andere plaatsen, ge legen in het Yukon-district ten noorden van het eindpunt van den spoorweg (White Horse), alleen ter verzending zijn toegelaten brieven in gewonen vorm, briefkaarten, af zonderlijke exemplaren van couranten en tijdschriften, bestemd voor particulieren, uit gevers van dagbladen of openbare b'bliothe- ken en drukwerken van allerlei aard, met uitzondering van boeken, handelscatalogus- se u en circulaires. Japannersin Holland. Zon dag j.l. kwamen te 's Hertogenboscli aan d'e heer Murakami, gedelegeerd commissaris op de internationale tentoonstelling te Luik voor hot- Japansche rijk, en diens nicht mej. Hama Susuki, met de bedoeling zich bij de firma P. de Gruijter en Zoon aldaar op de hoogte te stellen van den Europeeschen handel, meer in het bijzonder van winkelnering, winkel- controle en winkeladministratie. Mej. Susuki zal, om zich in een en ander in den grond te bekwamen, eenigen tijd in de winkels van genoemde finma te 's Hertogen- bosoh, Amsterdam en Utrecht werkzaam rijin. Overgang Velzen. Het zal waar schijnlijk de volgend» week Maandag wor den eer de gerestaureerde stoompont dienst gaat doen en de voetbrug kan. worden weg gebroken. Men is tlrans bezig den nieuwen ketting aan te leggen, den oude te verwij deren en voorts nog eenige kleine reparaties aan de pont en oprij brug te verrichten. Vrijdag a. s wordt de minister van water staat verwacht voor de laatste proefvaart-. Hbld. De werklieden der Am at el- suikerraffinaderij. Op initiatief van het bestuur van het Genootschap „Liefda digheid naar vermogen" to Amsterdam is een commissie gevormd, die trachten zal den ou geveer 300 ontslagen werklieden der Amstel Suikerraffinaderij een him passenden werk kring te bezorgen en inïusschen, voor zooveel noodig, geldelijke» steun te verschaffen. In de commissie hebben ook twee leden van het bestuur van „Neerlands Werkman" zit ting. De besturen van „Liefdadigheid naar vermogen' en van „Naerlaaids Werkman hebben zich uu allereerst tot de werkgevers in en buiten Amsterdam gericht met de vraag om de ongeveer 300 zonder eigen schuld workloozeai voor werk in aanmerking te brengen en hu nine aanvragen daartoe tot een der twee genoemd» besturen te richten. Het conflict in de bouwvak ken. De uitgeslotenen hebben tegen Don derdagavond a. s. 19 October een groot© meeting belegd in „Plancius", waar ver schillende sprekers het woord zullen voeren. Op deze vergadering zal de stand van zaken worden besproken en do houding van de ver tegenwoordigers (speciaal van die A. N. D. B. en A. B. B.) worden gecritiseerd. De Hooge Raad ontsloeg van rechtsvervolging den arts te Amsterdam, die tot boete veroordeeld was door de rechtbank aldaar, wegens -niet-aangifte voor de belasting van een gaskacheltje. De Hooge Raad verce- nigde zich met het betoog der verdediging, dat voor het bewuste kacheltje geen belasting •hi'ld'gd was, omdat het niet bewezen was dat- het gebruikt- erd met afvoer naar bui- J- n. Alleen de bestemming van; zoodanig V -onver maakt niet belastingplichtig. Drankwetquaesties. Een aan tal herbergiers werd' door den BOoogen Raad ontslagen van rechtsvervolging ten- zake dat zij zonder vergunning van B. en W. stel ken drank hadden geschonken. De Hooge Raad overwoog dlat een d-oor B. en. W. geweigerde vergunning alsnog in hooger beroep door Gedeputeerde Staten kan wor den verleend, zoodat do requiranten niet kon den worden gezegd zonder de vereischt© ver gunning te hebben getapt nu hun alleen ge mis der vergunning van B. en W. was ten laste gelegd. Verduistering van eene cli èq u e. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van Jozef Wilkenö, door het- gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld tot 2i jaar gevangenisstraf wegens verduis tering van een cheque, bestemd voor de Ant- werpensche firma Wilkens en Co. De Haagsche rechtbank be handelde gisteren de bekende zaak van den bierhuishouder in de Jan Blankenstraat te 's Gravenhage G. Westerhof, beklaagd op 2 September 1.1. in zijn bierhuis C. L. J. van Leeuwen, die het hem en zijn vrouw erg lastig maakte, zijin inrichting niet wilde ver laten en zelfs met zijn (Wcsteriiof's) vrouw aan het worstelen geraakte, met een revolver schot van het- leven beroofd te hebben, al thans genoemden van Leeuwen te hebben mishandeld, ten gevolge waarvan hij is over leden- Beklaagde ontkende de bedoeling te heb ben gehad om Van Leeuwen te doodenbij zijn handeling heeft hij geen oogenblik ge dacht; van L. schrik aan te jagen is louter en alleen zijn doel geweest. Twee getuigenverklaringen ter ontlasting van bekl. kwamen niet overeen met de meel bezwarende mededeelingen bij de instructie door hen afgelegd. Thans deden zij 't voor komen, dat bekl. slechts gedreigd bad voor de tweede maal te zullen schieten. Een politie beambte verklaarde dat bekl., na het plegen van het feit, in zeer bewogen gemoedstoestand was, doch verklaard had, dat hij tot nood weer verplicht was om te beletten, dat zijn vrouw gewurgd zou worden. Tegen den bekl. is 2 jaar gevangenisstraf geëischt. De moord in de Schevening- sche boschjes. In d© zaak-Brouwers (moord Scheveninip'-n1'© Boschjes) zullen 16 November voor liet Haagsche gerechtshof worden gehoord de reedis gehoorde deskundi gen d-rs. JeJgersma en. Rosenstein-, 'benevens de verpleger Van der Kolk die Brouwers in het huis van bewaring observeerde. Tekort in kas De heer J. V., rijksklerk op het kantoor van den rijksont vanger te Sappemeer, is sedert 3 October spoorloos verdwenen. Er moet een tekort in de kas zijn. De zaak is in handen der justitie. Zaterdagavond huurde een schipper te Rotterdam een 20-jarigen knecht, die zich J. V. noemde. Het vaartuig werd naar Mau- rik gesleept, alwaar dë knecht zich met al het aan boord aanwezige geld, ruim f 150, uit clie voeten maakte. Om alle kasten te kunnen doorsnuffelen, had hij de sleutel ge haald uit de broek van zijn baas, welke voor diens bed over een stoel lag. Noodlottige vechtpartij. In een vechtpartij, waaraan de sterke drank niet vreemd was, kreeg gisteren-namiddag een zekere De Pr enter, te Roosendaal, een mes steek in hel onderlijf, -die zoo noodlottig aan kwam, dat terstond een geneesheer en een priester ontboden worden, en men voor het leven van den gekwetste vreest. De vermoedelijke dader, een zekere v. Z., is gearresteerd. Een woesteling. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de hulp der politie ingeroepen in een café aan de Lange Baaustraat te Rotterdam, alwaar zekere H. J. Y. zeven ruiten had verbrijbeld en de caféhoudster bovendien naar 't leven stond. De aanleiding tot de vernieling bleek te zijn kwestie over de verdeeling van een prijs in de Staatsloterij. De caféhoudster, de wed. De Haas, had nl. met Y. in de eerste klasse der laatste Staati- loterij voor gemeenschappelijke rekening een loterijbriefje gekocht. De volgende vier klas sen was het briefje door haar alleen doorgj- fourneerd, daar Y. op haar aanmaning iu gebreke was gebleven zijn aandeel te betalen. Het geluk wilde nu, dat de caféhoudster met een prijs uit de loterij kwam eil onge veer f 600 uitbetaald kreeg. Haar geluk had zij niet kunnen verzwij gen en zoo kwam het Zaterdagavond ook k ter oore, die nu de helft opeischte. Daar wilde zij natuurlijk niet van weten, omdat hij zijn verplichtingen niet was nagekomen en alras moesten de ruiten het ontgelden! Misdaad? Omtrent het vinden van vrouw S. iu den kelder harer woning te Veïp, in den morgen van 9 uozer, vernemen we iog bet volgendeV rouw S. die eene bleekerij houdt had Zondagavond niet hare dochter en den bij haar inwonende» knecht B gezellig onder een borreltje gezeten. Tegen elf uur waren allen naar bod gegaan, «enigszins ou der den invloed van het gebruikte. De knee jf 'iep afzonderink moeder en dochter bij elkaar, doch ieder in een ander bed. Des morgens kwam de dochter beneden en miste baar moeder. Spoedig kwam ook de knecht beneden en beiden waren ten zeerste verwon» derd, vrouw S. niet aan te treffen. Toen men eindelijk in den geopende» kelder keek, vond men daa-r het lijk van vrouw S. Men ver moedde nu dat zij irc ©enigszins benevelden toestand des a\onds te voren in den kelder was gevallen. Tot- zoover het verhaal van de dichter en den knecht. De officier van justitie met de zaak m c i is jresteld. lie gaf zich naar Velp. Toen kwamen reeds dadelijk eenige verdachte om standigheden aan het ï-cht en in den loop van het onderzoek werd aan moord gedacht. Eenfc verklaring van den onbezoldigdcn rijks veldwachter Albers gaf grond aan diie ge dachte. Hij waa des nachts langs de woning van vrouw S. gekomen en had daar toen een luide woordetKwisselinc gehoord ©n boven alles uil. den angst kreet van eene vrouw uitroepende „moeder moeder". Hij had toen door de ven sters gekeken en wel den knecht en. do doch- t>-a-u n et de moeder, gezien. Hij 19 daarop zijns weegs gegaan. Dc kneoht evenals do dochter, ontkennen de mogelijkheid dezer verklaring en blijven i h ui bcvetrff vermelde verklaring. Door het na-der onderzoek is no-g gebleken dat ten huize van vrouw S. wordt vermist een gouden horloge met ketting en pl.m. f 100 aan geld. Hét onderzoek werd gisteren voortgezet. (Arnh. Ct.) Henny Wildner, de soubrette van Zeller's VYiener-Operette, heeft- verleden week te Rotterdam een ongeluk gehad. Bij de voorstelling van. „Die Geisha" in den Tivoli-sehouwburg aldaar, is zij achterover uit eeu wagentje gevallen en bezeerde zij zich zoodanig aan haar hoofd, dat voor her senschudding werd gevreesd. Zij heeft eenige dagen rust moeten nemen en is nui weer her steld. Te veel emotie. Te Blitterswijk (Limbuig) kreeg dezer dagen een 54-jarig schilder bericht, dat een neef van hem in Amerika was overleden en hem f 60,000 had nagelaten. De man wond zich hierdoor zoo op, dat hij 's avonds aan een beroerte over leed. Ongelu-kk e n. Zaterdag had nabij de traauhalte Kuitaart, gemeente Hontenis- se, een ongeval plaats. De voor een zwaar gevulden bietenwagen staande paarden schrikten voor de traan en sloegen op hol. De voerman, een 20-jarige landbouwerszoo» viel, met het ongelukkig gevolg, dat voor- en achterwiel hem over het lijf gingen. Do jonge man was onmiddellijk een lijk. Te Colijusplaat had eeu knaapje, dat op eeu met bieten geladen wagen zat, het onge luk er af te vallen. Hij is daarbij zoodanig gekwetst, dab hij Zondag aan de bekomen verwondingen verleed. Dood gedrukt. Eten 13-jarige knaap te Hoogvliet (Z.-H.) waagde zich te dicht bij een op een land aldaar geplaatsten windmotor, met het ongelukkig gevolg dat hij door den vangketting gegrepen en tegen den motor dlood gedrukt werd. Tegenwoordigheid van geest. Zekere J. v. D., die Zaterdag te Tied uit den trein stapte, ontsnapte door tegenwoordigheid va» geest aan het gevaar van overreden te worden. Bij het overloopen van- het perron liep li-iji namelijk gevaar ander een goederen trein te geraken, die juist op dat oogenblik vertrok. Hij wierp zich plat tusschen do rails en stond, nadat de trein over hem heenge gaan was, ongedeerd op. B r a n d. Gisterennacht om 3 uur ont stond te Tiel bij den caféhouder J. op Zand wijk een brand, die zich in den beginne zeer ernrtig liet aanzien, daar het perceel uit ver schillende houten schuren en een met riet gedekte boerderij bestaat. Het- achterhuis en een -1 i-raa» grenzende schuur gingen in vlam men op met den grooten voorraad koren en a-ardappeleini Ook lcwa-m een paard oon. De schade wordt door verzekering gedekt. Aanvaring. De bom Sch. 194, schipper L. Keus, van den reeder A. de Niet, is gisterennacht bij het binnenkomen in den Nieuwen Waterweg bij vliegend stormweer door een uitgaande stoomboot aangevaren en zwaar aan den boeg beschadigd, zoodat de bom weldra in zinkenden toestand kwam en de bemanning dreigde om te komen. De log ger Sch 326, schipper A. Grootveld, passeer de rakelings de in nood verkeerende bom, doch kon geen hulp bieden. Door seinen werd het roddingsstation aan -uen Hoek bericht gegeven, waarna het der stoomreddingsboot van. daar met veel moeite en zeemanschap gelukte de iu levensgevaar verkeerende be manning te hulp te komen, over te nemen en te redden. De bom met lading zal ver moedelijk verloren zijn. Hoog water. Door den aanhouden den regen der laatste dagen zijn t© Hengelo de Drieiier- en de Berflo-beek buiten haar oevers getreden.. Tuinen eu weiden staan blank, terwijl ook de spoonwegtunnels e-u. enkele straten zijn ondergeloopen. Aan den Emmaweg maakte» sommige bewonera dam men voor hun deuren om het water buiten het huis te houden. Holland op zijn malst. In Vaals. Limburg, dus op Nederlandsch grond gebied, leest men op winkels: Hier spreekt men Nederlandsch School- en Kerknieuw». Ds. J. H. Themmen de Lang, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Tinallingen, hoopt den 12. Nov. a. 8. den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaren te Schermerhorn do evan geliebediening aanvaardde. Men meldt aan ,,De Ned.": Den lOen dezer werd eene vergadering belegd door het bestuur van den bond van. vrije Chris telijke Gemeenten in Nederland, ten doel heb bende een fonds te stiohten tot ondersteuning van behoeftige weduwen en weezen van predi kanten en emeritus-predikanten van genoemden Bond. Het beheer van dit fonds woni* opgedra gen aan ©en Raad van Beheer, bestaande uit ten minste vyf leden. Als leden van den Raad

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2