"koloniën. BINNENLAND. Uit den omtrek. een jacht. De medeplichtige ging naar Havre en seinde aan Galley dat de som onvoldoen de was en hij meer geld moest zenden. Galley antwoordde niet en sedert dien is Lerendu met het geld verdwenen. Men bezit do pliotografio van den medeplichtige en thans wordt hij ijverig gezocht. vTusschon do stations Tilsitt en Alt- Weynothen in Duitschland heeft een bot sing plaats gehad tusschen een trein en een locomotief Vijf beambten van den spoorweg en negen reizigers zijn gekwetst, waarvan sommigen erg. De materieele schade is zeer groot. OOST-1NDIÊ. Do correspondent van hst Hbld. te Batavia seint De vorst van Gowa hooft na zijn aan vankelijke weigering om zich te verantwoor den over zijn houding, zich goedsohikt on derworpen bij de komst der troepen. Alsnog wordt tegenstand verwacht van den rijksbe stierder en zijn aanhang. N i e u w-G u i n e a. Aan do Sumatra Post. wordt dato 15 September uit Weltevre den geseind Do assistent-resident van Fak Fak be richt, dat 200 Alfoeren de politiepost te Kolias. aan den Maechiergolf, heblien aan gevalion en verbrand. Hierbij sneuvelden een korporaal, drie gewapende politiediena ren en een vrouw, terwijl vier beaumont-ge- •weren, een kist met patronen en een som van 728 gulden den kwaadwilligen in handen vielen. De resident van Mcnado is derwaarts vertrokken Blijkens bij het departement van kolomen ontvangen, telegram van den gouverneur- generaal van Nederland*' b-Indie zijn de zoon van den ons sedert 1878 vijandig ge- zitidcn Singe .Mangaradja en eenige aan hem verwante hoofden en bondgeooten bij de act-'e in de TobaJanden gearresteerd en wordt de vervolging van den priestervorst zelf voort- gejzet. Aan. de Maccluergolf (West-Nieuw- Guinea), alwaar blijkens de Staatscourant van 15 September j 1. eeno politiepost door Alfoeren werd aangevallen en verbrand, is do rust hersteld De Staatscourant van Vrijdag 20 Oc tober 1905, bevat do volgende Koninklijke besluiten benoemd tot Regeerings-vertegenwoordi ger voor het congres der zoogenaamde „Gout- de lait" te Parijs J. Graanboom, arts, privaat-docent aan de gemeente-universiteit ie Amsterdam benoemd tot directeur der vereenigde ge vangenissen te 's Hertogenbosch J. Steen- ir.cijor, thans directeur van het opvoedings gesticht voor jongens „de Kruisberg" bij Doetmcbem benoemd tot diredHeur van het opvoe dingsgesticht „de Kruisberg" J. Mallemeis- ter. thans directeur van het. rijksopvoedings gesticht voor jongens te Alkmaar eervol ontslagen J. van Eek, als directeur van liet rijksopvoedingsgesticht voor jongens ..Veldzicht" te Avereest, en tijdelijk be noemd als zoodanig J. Duburg. lsto luitenant bii den staf der infanterie bij de Cadetten school te Alkmaar; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde J. Steeiuneijer, directeur van het op voedingsgesticht „de Kruisberg" baj Doetin- ohem op verzoek eervol ontslagen mr. J. Duyn- stce als voorzitter der plaatselijke commissie voor de Ongevallenwet 1901 to Eist en als zoodanig benoemd jbr. mr. E. van Meeu wen. griffier bij het kantongerecht aldaar. Het Hof op Dobbin. Men meldt nit Krakow aan de N. Ct. H. K II de groothertog en de groother togin van Meek 1eivburg-Schwerin zijn Woens dagavond op Dobbin aangekomen en zullen daar tot Zaterdagmorgen vertoeven. Hertog Adolf Friedrich kwam per automobiel van RabeDsteinfeld naar Dobbin. Groothertogin Mario is naar Neustrelita vertrokken, oon een bezoek te brengen aan het groothertoge lijk paar van Mecklenburg-Strelitz. Vrijdagavond geeft H. M. de Koningin Wilhelmina op Dobbin ter eere van Haar gasten een soiré© musicalo, waartoe H. M. verschillende artisten van naam tot mede- werkii.g heeft uitgenoodigd, o. a. Tilly Koe nen. die dezer dagen weder met veel suooes in Schwerin optrad. Do Paus en de Vredesconfe rentie. Naar aanleiding der circuleeren- de geruchten over de al of niet deelname van den II. Stoel aan de eerstkomende Haag- sche Vredesconferentie, schrijft de Romein - sche correspondent, dat dienaangaande nog niets hoegenaamd met zekerheid te zeggen valt. Wel mag als vaststaande worden aan genomen, dat Z. H. de Paus, evenals de an dere hoofden van staat, een officieele kennis geving van den Czaar heeft ontvangen, dat de conferentie eerlang zal plaats hebben, met verzoek om zijn moreeion steun en hooge belangstelling. Do Berlijnscho correspondent van c?e N. R. Ct. seinde gisteren Keizer Wilhelm heeft aan jbr. Van Tets van Goudriaan gisteren bij het afseiieid het grootkruis van de orde van den llooden Ade laar overhandigd. Land en Volk verneemt, dat bij de regeering in voorbereiding zijn wettelijke maatregelen ter bevordering van de zo°twa- terviascherijeu. Volgens den Haagse hen redacteur van het Hbld. zal vermoedelijk zoowel de uit zettang van den heer Domela Nieuwemhuis uit Duitschland als die van dén correspon dent Cat 7. va n Aal ton in de Tweede Kamer worden besproken bij do behandeling van de begrootang voor Buiten landsche Zaken. In de afdcclingen althans zijn inlichtingen aan de regeering verzocht over beide geval len In liet afzonderlijk bijvoegsel ..Versla gen en Rapporten". <lflt bij nummer 246 der Staatscourant wordt vorzonocn. i» opgenomen •Hlor; No. 97. Verslag der Commissie, in 1905 be last geweest met het afnemen van het Staats examen. bedoeld in art. 12 der hooger-onder- wijpwet. No. 98. Verslag nopens het Internationale Congres voor de studie der radiologie en ioni- satie. gehouden 1214 September 1905 te Luik. No. 99. Verslag omtrent liet in October 1905 door adspiraut-oommiezen en surnume rairs aer posterijen en telegmphie afgelegde examen ini den postdienst ter verkrijging van den rang van commies der posterijen en tele graphic. ingesteld bij Koninklijk besluit van 16 Juni 1904 no. 44. Gemeenteraadsverkiezin gen te Zaandam. Bij de gisteren ge houden verkiezing van drie leden van den gemeenteraad van Zaandam, noodtg gewor den door het aftreden van de anti-haven mannen. zijn gisteren de drie aftredende^ <le heeren E. van de Stadt Cz II. S. H. van Pelt en J. van Hoek, allen herkozen. De eerste behaalde de overwinning niet. 413 stemmen tegen 324 op zijn tegenstander, den heer K. Prins. (arb. partij In district III behaalden de heeren H. S. H van Pelt (kath.) en J. van Heek (vrijz. dein.) resp. 468 en 455 stemmen, tegen 183 en 149 op de beide candidaten der arbeiders partij. de heeren K. Prins en S. Wagenaar. Zoterdag a s hebben de overige verkiezin gen plaats Met ingang van 1 November is be noemd tot hoofdinspecteur van politie te Arnhem. C. W. Gratama. inspecteur van poli tie 2e klasse te Rotterdam. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Ni/verheid heeft voor de vacature in het hoofdlestuur, ontstaan door het bedanken van den lieer J. Kraus. thans minister van waterstaat, het volgend tweetal voorgedra gen: 1. prof J. C. Dijxhoora, 2. prof. I. Franco, beiden hoogleeraar aan de Techni sche Hooge school te Delft. Te 'sGravenhage i9 L. B. W. G. Of fermans overleden, de bekenJde violist, die vroeger, in den tijd toen mevrouw Offermans van Hove als sopraan-zangeres gevierd werd. wel in concerten als solist optrad. Of- fermans is 81 jaar geworden en gaf nog in 't 'aatet zijner dagen lessen. Woensdag had te Helder de teraarde bestelling plaats van den aldaar plotseling overleden officier-machinist 2e klasse L. Paret. Honderden waxen op het kerkhof om hem de laatste eer te bewijzen Onder hen de schout-bij-nacht Wentliolt, directeur en commandant der marine, en de officieren van het te Nieuwediep vertoevende Duitsehe oorlogsschip Zie ten. Aan liet graf werd de nagedachtenis van den overledene gehuldigd door den comman dant der werfdivisie, den luitenant ter zee le klasse C. C. Zegers Rijser, adj. i. b. d. van H. M. de Koningin en door den overste J. Smit, inspecteur van den marine-stoomvaart- dienst. Een ware bloemenschat, waaronder ook een krans van de Duitsehe officieren, dekte de lijkkist. Men schrijft uit Maastricht aan de Maasbode ..Dit jaar is het honderd jaar geleden, dat de groote diohter André Henri van Hasselt- te Maastricht geboren werd. In verschillende Belgische steden als Brugge, Ostende, Ant werpen en Gent werden ter eere van dit eeuwfeest reeds betoogingen gehouden en ook Brussel maakt zich gereed om een feestavond te geven. Ten einde nu ook de geboorteplaats van den dichter niet te doen achterstaan bij zelfs een kleine gemeente als het Belgische Sint Josse-ten-Noode, waar van Hasselt leef de en waar de Raad een c red iet bestemd heeft voor een groote buste, heeft de rederijkers kamer August Clavareau aldaar zich mede tot den Raad gewend met verzoek om een subsidie van f 250, tot het houden van een groote van Hasselt-manifestatie, waarbij men ach voorstelt uit te noodigen professor Daxhelet van het Athenaeum te Ixelles, die reeds op bovengenoemde feesten conferentiën hield over den grooten diohter, en verder mej. Andrea d'Aveliae, kleindochter van v. Hasselt, die reeds veelmalen met succes go- dichten van haren grootvader reciteerde. Do rederijkerskamer stelt zich voor, dat de Raad van Maastricht, in welke stad reeds een kado naar den dichter is genoemd, 't verzoek wel zal inwilligen uit piëteit voor de nagedach tenis aan een harer groote zonen M ode 1-Opera-op voeringen. De voorbereiding voo»- de opvoering van Mo- zarte „Don Juan", op touw gezet- door het comité, dia-t- dezen winter het publiek wil doen genieten van eenige goed verzorgde uit voeringen van werken van Moza-rt, vordert met- rassehe schreden. De volgende ïolver- deeling is tot stand gekomen Don Juan: Henri Albers van het „The atre de la Monnaie" te Brussel; Leporello: Rudolf Moest, van het „Hoftheater" te Han nover Don Ottavio Jos. Tijssen, van het ..Stadttheater" te Frankfurt-. Donna Anna: Frau HenzeiSchwe'tzer, van het „Stadt- theater" te Frankfurt; Donna Elviar: mevr. C EngelenSewing; Zerline: mevr. A. Tijsse»Bremer kamp MazettoTh. De nijs; ComthurFritiz Rapp, te Leipzig. Regisseur is de heer Coini, terwijl de heer A nth. Tierie de opvoeringen zal leiden. Als data zijn bepaald 8 en 12 December to Amsterdam, 9 December te Rotterdam on 11 December te 'sGravenhage. Do opvoering van het tweede uitgekozen werk van Mozart. „Die Entführung aus dem Serail" zal jurat vallen op 27 Januari, den dag waarop 150 jaar geleden de meester ge boren werd. Dit werk zal gedirigeerd worden door den hoer Willem de Haan, terwijl ook hierbij evenals bij den „Don Juan" het Utrechteche orkest met het orkestrale deel van het werk zal worden belast. Voor de opvoering van „Figaro's Hoch- zeifc" in April worekt nog onderhandeld met het Concertgebouw-orkest. Het Tooncel bericht, dat de Ko ninklijke Vereeniging het Nedcrlandsch Too- neel ter opvoering in Februari a. 8. een nieuw stuk heeft aangenomen van I. N. A. Het is getiteld de Veroveraar, spel in 5 be drijven. Zonderlinge vondst. Te Boe- kelo vond men bdj grondboringen op het terrein der Boekelosche stoombleekerij, op een diepte van 45 M„ een tand van een haai. (Tel.). Tegen 1 Januari zal waarschijnlijk de afdeeling comptabiliteit van liet departement van waterstaat-, die thans gevestigd ra in een gebouw aan don Nieuwen Uitleg, worden over gebracht- naar het gebouw van het departe ment op bet Binnenhof, terwijl in het huis n de-o Nieuwen Uitleg of wellicht in een tweetal huizen aldaar, zullen gevestigd wor den de afdeeling n-ijverheid en handel van het departement van Landbouw, nijverheid en handei (welke afdeeling op het oogetublik nog in hot departementsgebouw van waterstaat :s ondergebracht) benevens de nieuwe afdeeling comptabiliteit aan -het departement van land bouw. Voorts is thans vrij, zeker dat in liet voor malige rijiksnrchiefgebouw op het Plein, dat daartoe ceiie verbouwing zal ondergaan, het departement van buiten landsche zaken zal worden gevestigd. Nog vernemen wij dat over gedacht is, in de toekomst het ministerie van landbouw in één gebouw te huisvesten, era- dat daartoe o. a. het oog is geslagen op den overgebleven vleugel van liet voormalige paleis van tie prinses von Wied hoek Prinsessegracht en Korte Voorhout- Intussohero zo.i dit denk beeld den eersten tijd nog wel niet worden uitgevoerd. Met name zou van verplaatsing van dè afdeeling landbouw van het- Tournooi- veld voorloopig geen sprake zijn. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat prentbrief kaarten met briefwisseb'ng aan de voorzijde voortaan mede zijai toegelaten in het- verkeer met Luxemburg en Oostenrijk. aDezer dagen hebben, enkele dagbladen medegedeeld dat door de S S. speciale retour- kaarten voor ae helft van den vraeht-prijis en- kele-rera verkrijgbaar zijn gesteld voor onder wijzers, die buiten hunne woonplaats een cur sus volgen, bv. voor de hoofdacte. Bedoelde goedkoope retourlcaarteni worden echter alleen verstrekt aan onderwijzers die buiten hunne woonplaats een cursus wen- sohen te volgen, tot opleiding voor het hoofd onderwijzersexamen. Eenheid van t ij d. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 01 denzaal zal de regeering verzoeken een wettelijk en tijd voor heel ons land in te voeren. De Kamer acht voor haar ressort invoering van den Oiiddei-Europeeschen tijd het meest ge- wensebt Een hardvochtige behande ling. Door den arts D. Pool te Sloten is thans een open brief gerioht aan dem minister van binnenlandse he zaken en aan den bisschop van Haarlem, waarin hij ajn beschuldiging tegen den burgemeester van Sloten en tegen pastoor F. A. Willenborg staande houdt, dat dezen de wed. Traksel te Osdorp haar weke- lijksche toelage van het burgerlijk armbestuur hebben ontnomen, om haar te noodzaken haar kind naar het ziekenhuis te zenden, wetende, dat daardoor een aan liet g'e'ieelo geval onschuldig wezen werd getroffen-. s>ij den minister dringt de arts Pool er daarom nogmaals op aan, wettelijke bepalingen in ft. leven te roepen waardoor in den vervolge dergelijke handelingen kunnen worden voor komen. Het bouwvakcouflict to Amsterdam. In antwoord op een schrij ven van de metselaars- en opperliedenveree- nigingen heeft het bestuur der Al gom. Pa- troonsvereeniging bericht, aa-n eene samen komst met hare organisaties niet te zullen deelnemen. aangezien voor de Algem. Pa- troonsve-reeniging do hei werkersstaking niet het conflict is. „Nu gij schrijft de A. P. V. bij uw besluit blijft over den zesden man tc willen beraadslagen, wat een kwestie tusschen beiers en patroons" is, kan er geen aanleiding tot- sa-menspreking zijn." Eerst wanneer aan de z.g. solidariteitsstaking een einde is. is de Algem. Pa troon «vereen'ging tot, sa-menspreking bereid. Gisterenavond bad den in de beide zalen van het lokaal PlanciuB te Amsterdam druk bezochte openbare vergaderingen plaats, be legd door de stedelijke bouwvakfederatie en het plaatselijk arbeidssecretariaat, ter be spreking van den strijd in de bouwvakken. Door een vijftal sprekers werd bet verloop der zaak uiteen gezet. Zij hekelden scherp het besluit van het nieuwe vakverbond om den betrokken arbeiders moreel, noch finan cieel te steunen, en trokken danig te velde tegen den Diamantbewerkersbcmd en den Bestuurderabond, die rij van verraad be schuldigden. Zij wekten de aanwezigen op zich bii de revolutionaire vakbeweging aan te sluiten. Het bestuur van den Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond heeft besloten den bonds raad in overweging te geven voor de timmer lieden, georganiseerd in de afd. Amsterdam van den Timmerliedembond (Concordia Inter Nos) en de schilders georganiseerd in de afd. Amsterdam van den Schildersgezellen- bond f 250 beschikbaar te stellen, ten einde aldus de door de uitsluiting der metselaars en opperlieden werkloos geworden, timmer lieden en schilders te steunen. Daar de Bond pas ongeveer f 5000 ge schonken heeft aan de Gentsahe wevers en spinners, achtte bet- bondsbesturur het beter de bondskas voorloopig geen grooter bedrag disponibel te stellen, maar lijsten ter tce- keryn? te doen rondgaan. Voor de eerste kamer voor burger lijke zaken der rechtbank te Amsterdam, voorzatter mr. Wichers Hoet, O. M Mr Wen-- holt, werd gisteren, onder groote belangstel ling van het publick een aanvang gemaakt met do berechting der zaak tegen de speel bank in de Vondelstraat, waarin d.e officier van justitie vervallingverklaring der rechts persoonlijkheid vorderde. Na opening van de zitting! verklaarde mr. B. J. Polenaar, dat mr. Ilazelhoff eti hij ais gemachtigden van de club zullen optre den. Gedagvaard waren 16 getuigen a ohargo en 10 a décharge. Bij den aanvang der zitting diende mr. Polenaar, namens gedaagde, in het algemeen en de club in 't bijzonder, een protest mi, ten le. betreffende de wijze, waarop de zaak voor burgerlijke rechtbank is gebracht, ton 2. acht hij de rechtbank onbevoegd kennis der zaak to uemeu, ten 3e. acht hij hel O. M. niet ontvankelijk in zijn ei9ch, en ten 4e. vindt hij» dat de dagvaarding niot voldoet aan de voorschriften der wet van 1855. IXs verdediger verklaarde mot dit proces niet bedoeld te hebben de schorsing van het ge ding. doch enkel om gelegenheid to krijgen over die punten na te denken. Het O.M. be streed kortelijk den inhoud van hot pro test, waarna de onderscheidene acton en stukken werden voorgelezen, waaruit o.a, bleek, dat de bedoeling der club is, vreem delingen het verblijf in Amsterdam aange naam te maken en voorts de weldadigheid te oefenen aan armen, ouden en gebrekki ge». Hierna ving het getuigenverhoor aan. De heer Ba-telt, hoofdinspecteur der recher che, had op last der justitie op den 7. Juni liet eerste onderzoek ingesteld en verklaarde, dat hij iin alle zalen, die rijk en kostbaar ge stoffeerd en gemeubileerd waren, was toege laten, uitgezonderd do speelzaal. De directeur vreesde namelijk, dat de onvoorbereide komst der pol tic de daar aanwezigen onaangenaam stemme., en onthutsen zou. Den volgenden dag terugkomende, werd hij allerbeleefdst en voorkomend ontvangen en mocht nu ook de speelzaal zien, doch spelers waren er niet Men bood d n heer Batelt het eene-lidmaat- schap aan, alsmede oen som gelds voor het poliliefo-nds, wat beide geweigerd werd. Het zelfde werd ook aan Liefdadigheid naar Ver mogen aangeboden. Getuige had daarna meermalen aan de club bezoeken afgelegd en daarna nu en dan spelers opgemerkt en van enkelen een opmerking vernomen, dat het roulette niet altijd met gelijke tracht gedreven werd, alsmede, dat e?n Amerikaan er nul. f 55.000 zou hebben verloren. Na de pauze werd zekere lieer M. Laniz, buitenlandsch advocaat te Cairo, gehoord. In een opgewonden Fran ach betoog hield deze een formeele aanklacht tegen de club, die niet. anders dan een speelhuis is, met de „Rienfaisance" als masker. Hij heeft er als lid geweldige standjes medegemaakt, de pre sident klappen zien krijgen van den por tier enz. Hierna werd gehoord Joh. Piraux, inspec teur der vereeniging. Hij verklaarde geen vast salaris te genieten, maar betaald tc wor den van de winnende leden, wat hij op on geveer f 100 'smaands schatte. Hierna werden eenige Belgische handels reizigers gehoord, die allen in dienst der club waren en door Piraux voor hun diensten aanbrengen van leden en anderszins, betaald werden uit een z.g. fooienkas. waarin bezoe kers stortten wat zij verkozen en winners pCt. der winst. Op dit oogejiblik zou die kas nog f 500 a f 600 bevatten. Een aantal employés verklaarden, dat zij reeds vroeger aan speelbanken te Namen en Dinant in België hadden gewerkt. De em ployés gingen met de leden der club wan delen. excursies maken en assisteeren bij het roulette-spel. Aden erkennen volmondig, dat er gespeeld werd als de leden lust had den en een lid of leden de bank wilden hou den. Daarna ving het verhoor der getuigen a décharge aan. De eerste was de ingenieur H. Baugnier te Brussel. Hij was lid van de club, kwam er voor het aangenaam verkeer met de leden, maar heeft nooit gespeeld en speelt in de club ook nooit-. Wel heeft hij gecon stateerd, dat het spel eerlijk toeging. De heer Renest, zonder beroep te Brussel, is eveneens lid der Intern, club, kwam er niet om te spelen, maar om er landgenooten te ontmoeten. P Duitschei' Leenders, die Hollandsch spreekt en ook lid is, zeide, dat de bank wordt- uitgeveild. Het- lid dat 't meest wil inzetten, wordt-dan bankhouder. Politizcr nam de bank wel voor 15.000 of 20,000 francs. Alles ging eerlijlk toe en i i de benedenzalen vond men ook domino-, schaak- en kaart spelen. Mevrouw Tourtelet de Bourbon uit Breda kwam in de club voor haar pleizier, speelde er nooit. AVsiiu werd de heer Politzer, oud-koopman uit Capetown, thans te Amsterdam, gehoord. Hij is lid, speelt er cn is omdat Rousseuw naar liet buitenland is vertrokken penning meseter van de club. De kas van de club heeft niets met liet- roulettespel te maken, is uitsluitend voor de armen bestemd. Getuige haalde een groot kasboek uit een kist en toonde de rechtbank, dat reeds f 2408 aan de armen, is gegeven". Nog enkele getuigen a décharge moesten worden gehoord, doch wegens hvt late uur, kwart voor zes werd dit verhoor uitgesteld tot heden, Mishandeling of liefheb ber ij? Onder dit opschrift schrijft een in zender aan de N. Ct. het volgend© ergerlijke staaltje van dierenmishandeling „Het antwoord op deze vraag laat ik aan bevoegde juristen over. Ziet hier de feiten, zooals ik ze lieden waarnam op het terrein, der Lawiv-Tennis Club „Leimouias", aan de Stevinstraat- te ScheveningenEen groote Duitsehe dog liep daar rond onder de hoede van den bediende der club. Het sterke dier vluchtte naar den versten hoek, toon het mij ontwaarde. Wat had liet zoo bevreesd ge- maak". voor menschen? Een ooroperatie op last van den eigenaar, een heer uit Rotter dam, aan zijn hond verricht. Dezer dagen waren drie sterke mannen en de operateur, geen veearts, bezig geweest cxm een geringen misstand te veranderen. Daarvoor waren van beide ooren die groote bovenpunten over oen lengte van ongeveer acht centimeter afge sneden. Om de ooren nu een verticalen stand te geven waren de bebloede, verminkte stompen tijdelijk met een draad aan elkaar verbonden, en zoo liep het arme dier nog steeds rond. De bewaker, die mij deze bijzonderheden mededeelde, ven'klaarde dat de hond zeer ge leden had, en dat de operatie slechts was uitgevoerd om den dog te doen beantwoorden aan oen der uiterlijke eischeu aan goede Duitsohe doggen gesteld. Welk ook het oogmerk van den eigenaar geweest is, liad hij nieti behooren te berusten in den oorenmisstand van zijn hond, liever dan dien op zoo meedoogenloozo wijze te herstellen Schotwond. De 30-jarige kaashan delaar uit Ouderkerk -'d IJseel die Woens dag onder C&pelle a/A IJssel met een schot wond in) 't hoofd bewusteloos gevonden werd en naar bet ziekenhuis te Rotterdam werd overgebracht, is aldaar dienzelfden avond aan de gevolgen overleden. Onde den trein. Gistermorgen is op het station Nieuweschans de arbeider S. onder een rangeereuden trein geraakt en zfcodaindg verwond dat hij naar het ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht, al waar hij) korten tijd daarna is overleden. Automobiel-o ngeval. Op den Heemstedesoheu weg sprong gistereailmorgen I do achterband van een automobiel, toebe- f hoorende aan den heer L. Laane van 's Gra-1 venhage. Ten gevolge daarvan verloor de be stuurder de beheersching over zijn uurtoe-1 stel, zoodat do auto in een sloot terzij van I den weg terecht kwam. De» inzittenden kwa- men met den schrik vrij. De auto was nog al I beschadigd. Hoog water. Uit 't Land van Alt-e- na schrijft men Het ziet er hier in de polders nog altijd allertreurigst uit. Ofschoon de stoomgemalen en de elect rise he jiompstationa dag en nacht werken, kwam er zeer weinig verandering. Veel landerijen staan geheel blank. Op vele plaatsen hebben do b etenrooiers de lange waterlaarzen aan en worden de bieten in de plaats van per wagen in een roeiboot naar de los wallen getransporteerd. Hiet vervoer is dus ellendig. Aan weerszijden der sluizen liggen een massa vaartuigen, die door den hoogen wa terstand zoowel binnen als buiten al gaan de sluizen o<pen niet onder de heul door kunnen. Er staan hier nog honderden roeden aard appelen in den grond. Wat hiervan terecht zal kot en, a ..It bij zoo'n toestand licht- tej begrijpen. Utreclitsclie Raad. In de giste ren gehouden vergadering van den gemeen teraad van Utrecht werd o.a. behandeld een verzoek van de Industrie- en Huishoudschool om ver-hooging van het subsidie, met het. oog op de voorgenomen uitbreiding der school. B. en W. stelden voor om te beginnen met 1 Januari a.s. de subsidie van f2000 te ver- hoogen met f 1500 op voorwaarde dat daar- voor kosteloos les gegeven zal worden in wasscheu, de behandeling van de wascli, j strijken en koken aan vrouwelijke leerl'n-1 gen der herhalingsscholen en meisjes uit liet Armenhuis en die subsidie te brengen op f 6000, zoodra de verbouwing en uitbreiding heeft plaat<s gehad. Dit voorstel werd aan genomen. Voor het overige waren het een aantal onderwijszaken die naast een groot aantal onderwerpen van ondergeschikt- belang en enkele benoemingen de vergadering tot zes uur bijeenhield. In de eerste plaats was aan de orde een adres van de afd. Utrecht van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin er op gewezen, werd dat door de salaris-regjeling zij die na 1 Januari 1905 de hoofdakte behaalden in gunst-ig|er conditie 'verkeeren dan zij dïie daarvóór de akte verkregen. Verzocht werd om ten behoeve van deize een overgangsbe- paling te maken, welk verzoek afgewezen werd niet 28 tegen 3 stemmen, nadat de voorzitter er nadrukkelijk op gewezen had, dat door de nieuwe regeling niemand bena deeld werd. Zij. die zonder nadeel te lijden van de gunstiger bepalingen niet genieten, moesten zich voor bun collega's verheugen- Een ander verzoek van dezelfde adressan ten strekte om de maximum jaarwedde der onderwijzers zonder hoofdakte op f 1000 te brengen, werd verworpen met 29 teigen 1 ste-m, die van den lieer Van Hassel. Meer succes hadden de heeren De Groot c s. die een voorstel ingediend hadiden om het minimum en het maximum der jaarwed de voor de hoofden van scholen met f 200 te verhooge-n en resp. te brengen op f 1500 en f 2000 met verhoogingena. met f 200 in- dieu Fransch, b. met f 100 indien Hoog- duiisch. c. met f 100 indien Engelsch, d met f 50 indien wiskunde aan de school wordt onderwezen en het hoofd de wettelijke bevoegdheid voor dat vak bezit, e met f 50 indien teekenen aan de school wordt onderwezen, het hoofd de wettelijke be voegdheid voor dat vak bezit en aan de school het teekenonderwijs niét doo-r een vakonderwijzer wordt gegeven. Na een zeer breedvoerige discussie over het voorstel dat verleden jaar met 1 stem meerderheid verworpen was) erd het aan genomen. Enkele overgangsbepalingen zullen in de volgende vergadering worden behan deld. Voorts werd nog de jaarwedde van de vak-onderwijzers in het teekenen verhoogd, terwijl ook besloten werd dat de toelage van huishuur aan onderwijzers (geen hoof- i den van scholen) groot f 50 zal worden ge geven aan alle onderwijzers of ondierwij zo- j ressen die den leeftijd van 28 jaar hebben bereikt en hetzij gehuwd, hetzij weduwnaar j of weduwe is met een of meer minderjarige kinderen. Nog zij vermeld dat over het voorstel tot plaatsing van een muziektent op het Lukas- bolwerk, waarover de vorige maal de stem men staakten, thans weder de stemmen staak ten, zoodat het voorstel is verworpen en de muziektent er niet komen zal. Op het Lu- kasbolwerk, waar sinds onheugelijke tijden concerten plaats hadden, zal dus geen muziek meer worden gegeven. Op de Woensdag in 't gebouw Irene te Utrecht- gehouden vergadering van dén Ring' IJsselstein werd herkozen tot praetor ds. S. van Daalen, te Benschoptot scriba ds. T. Lekkcrkerker. te Montfoort; tot quaestor ds. Job Laurense, te Linschoten, en totvioe- nraetcr ds. H. J. Oltbudjs, te Harmeien aOnder presidium van den heer F. J. Potter, uit Breda, vergaderde gister de Anti- Suikeraccijnsborad' in het Gebouw voer K. en W. te Utrecht. Door den heer J. W. Sanders werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat het bestuur diligent is gebleven wat die pro paganda dei' beginselen van den bond be treft. Aan den heer mr. F. H. Hesseünk van Suchtelen, den afgetreden voorzitter van den Bond, werd het eere-voorzitterschap aangeboden en deze waardigheid door hem aanvaard. Het. heeft de aandacht van het bestuur getrokken, dat- geen der hier te

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2