"koloniën. BINNENLAND." producten. De vleeschprijzen zijn stijgende. Melk ontbreekt bijna ge bee! De minister van openbare werken, prins Chilkow, houdt den toestand voor ernstig. Bene deputatie van de stakere begaf zich naar den minister; zi veriangde, dat politieke rechten zouden worden toegestaan en d© gevangen genomen personei vrijgelaten, zaken waarover hij in 't geheel niet te zeggen heeft. De minister sprak vriendelijk met de deputatie; hij wees er verder op, dat vreemde werklieden, wier inkomsten op dezelfdo hoogte staan als die i van de Russische werklieden, meer kunnen 1 verrichten. i De burgemeester van Moskou i9 er van 1 verwittigd, dat de gemeente-werklieden voor nemens zijrti eene algemcene werkstaking te beginnen, wanneer hunne eischen niet uiter lijk de i 28en October zijn toegestaan. Marokko. Over de laatste periode van de onderhan delingen over de vrijlating van de beide ge vangen Engelsche officieren wordt uit Tan- ger bericht, dat de vertraging der uitleve ring te wijten geweest is aan het onverstan dig verlangen van de Angera-mannen, dat Valiente, die op den kleinen kruiser Path finder van Tauger naar Ceuta was gebracht, eenige uren ver in het binnenland zouden vordon gevoerddan eerst zouden de Engel sche gevangenen vrijgelaten worden. Zelfs de aan boord vertoevende ambtenaren van den sultan beschouwden dien eisoh als onver vulbaar Er werd nog eene poging gedaan om den broeder van den gevangen Valiente door dezen zelf tot rede te laten brengen. Va'iente werd geboeid van het oorlogsschip ir. eene boot tot dicht bij de kust. gebracht, waar eenige honderden gewapenden met den broeder verzameld waren. De gevangene be zwoer van de boot uit zijn aan den oever staander broeder toch naar rede te luisteren, maar dit was vruchteloos en ten slotte schol den de beide broeders elkaar uit. De Path finder moest dus onverrichter zake terug keeren. Den volgenden dag (Zondag) waren de Mooren tot het inzicht gekomen van de verkeerdheid van hunne handelwijze; .ij verklaarden toen den met de Pathfinder meegekomen sherif van Wazan terstond toen die aai. land gekomen was. dat zij bereid waren de gevangenen vrij te laten. Daarna had de uitwisseling plaats. De vrijgelaten of ficieren zijn te Tanger eene korte poos aan land gegaan, om het Britsche gezantschap verslag te doen van bun wedervaren, i u voeren daarop verder naar Gibraltar. Zij verklaarden, dat zij in de gevangenschap zeer goed behandeld werdenzij konden, ofschoon zij b' waakt werden, vrij rondloopen en kre gen ruim voedsel. Te Tanger hoopt men, dat de conferentie zoc spoedig mogelijk zal bijeenkomen en middelen zal weteu te vinden, om de herha ling van zulke voorvallen te voorkomen. De correspondent van de Frankf. Ztg. ic Madrid verneemt, dat de keuze van Algeci- a i plaats van samenkomst voor de con ferentie nog niet geheel zeker is. Japan. Tokio23 Oct. Heden werd eene revue gehouden over de vereenigde Japansche vloot. De weer vlot gekomen, buitgemaakte Russi sche oorlogsschepen, namen daaraan deel. De Mikado cn admiraal Togo waren tegenwoor- dig. Varcenlgde Staten. Washington, 23 Oct. Het jaarlijksclie rap port van den secretaris der schatkist deelt in de, dat de a gemeene geldvoorraad is ver meerderd met 79.605,729 dollars. Er is eene voortdurende toeneming in de verhouding tusichen het goud en de circulatie van papier n:ticn&le bunk. Omstreeks half October was er voor 748,420,923 dollars in goud in de schatkist. Chili. Santiago, de Chile, 23 Oct. Eene werksta king van dio slagersknechts heeft zich giste ren ontwikkeld tot een ernstig oproer. Het garnizoen was afwezig het is op manoeuvres. De politie lort© herhaalde salvo's op de me nigte, die trachtte de voornaamste gebouwen te pluuderen. Er zijn zeven personen gedood en 80 gewond. Brandweermannen en bijzon dere personen zijn opgeroepen om de politie te helpenrij patrouilleeren door de stra ten, gewapend met geweren. Het oproer duurt van daag nog voort; er z.jn nog v f perso nen gedood. De minister van oorlog heeft bevolen twee regimenten met spoed van de manoeuvre© naar huis te zenden, /naar men bericht, dat de spoorweg is opgebroken om hunne aan komst te beletten. De zaken staan geheel stil. Allerlei v— Van de» „Keizer der Sahara gezegd Jacques Lebaudv, doet een nieuw verhaal de ronde. Met zijn broeders Paul en Pierre is Jacques Lebaudy mede-eigenaar eener sui kerraffinaderij. Sedert hij zich echter tot re- geerend Vorst verklaarde, heeft hij elke be trekking met zijne broeders-mede-eigenanrs afgebroken, omdat dezen weigerden hem te betitelen als: „Z. M Jacques I, Keizer der Sahara" Hij zond hunne brieven ongeopend terug cn weigerde zelfs zijn aandeel in do winst dei- fabriekhetwelk een inillioen francs bedroeg, te aanvaarden, omdat het aan „Jacques Lebaudy," eu niet aan don „Keizer der Sa hara" was toegezonden. De voortdurende onverschilligheid .oor «ie zakon der gemeenschappelijke fabriex, blij- konde uit het ongeopend terugzenden der hem toegezonden brieven, heeft eindelijk den broeders aanleiding gegeven, aan de Han delsrechtbank te Parijs ontbinding der ven nootschap te vragen en tevens machtiging om het aandeel van den derden vennoot, Jacques Lebaudy. te verkoopen. Deze heeft de dagvaarding onbeantwoord gelaten, en ook geen procureur gesteld en de rechtbank heeft derhalve, bij gebreke van verzet, don eiach der broeders toegewezen. vTe Berlijn is een hoteldief gepakt, die \ooraI in de Rijnprovincie cn Westfalen zijn handwerk bad uitgeoefendhij had liet voor zien op de schoenen cn laarzen, die door de sasten buiten de deur van hun kamer wer den gezet. Te Keulen, Dusseldorp. Duisburg, Krefeln Essen, Dortmund enz. enz. heeft hij achterer nvolgens rijn slag geslagen. Over Maiuz. Frankfort, Hannover én Maagden burg kwam hij, aldoor buit makende, te Ber lijn, waai hij nu in de val is geloopen. Volgens de Dnitscbe bladen heet hij Leyen decker en is hij een Nederlander, die wegens verschillende misdrijven uit zijn vaderland heeft moeten vluchten. OOST- IN Dl Atjeh en 3 i n g k e 1. De gouverneur van Atjeh seinde 21 September: Radja Batoe Batoe meldde zich 17 dezer met 25 volgelingen, waaronder de eertij.Is doodgemelde radja Moeda Timang bii het bestuur te Doeudeng ep leverde 9 voorladers in. Den civie'.er. gezaghebber is op-gedragen eerstgenoemde nog 16 geweren te doen in leveren en hem tot zoolang in arreot te hou den en tevens een hakguntjeng te doen sta-- ten. De roover Si Leto is naar Tobalanden. Gisterenmiddag had een maréchaussee-bri gade uit Pae-ang Tidji onder amboineesch sergeant Lapij 36682 '«u ontmoeting met T. Polim Daluseng en P; lig Ndjong in Tjalong Radja (Pidië). In on?c handen bleven 10 doo- den buit een beaumont, 5 voorladers muni tie en blanke wapen». De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren ..In eet: gevecht bij Pak at to had de vijand 23 dooden en maakten wij 13 Beaumont- ?eweren en sieraden, vermoedelijk door den vorst achtergelaten, buit. Licht gewond werden de kapitein van den generalen staf E. den Dooren de Jong en de 2© luiterant J. Beumei gewond werden 3 minderen Onze troep is doorgenikt naar Bongelange. De houding der bevolking is rustig. Zij schijnt ingenomen met ons ingrijpen." De redactie teekent hierbij aan De in bovenstaand telegram genoemde plaats Pakatto ligt een twintigtal K.M. zuid oostelij!: van Djongaja; Bongelange ligt nog meer oostelijk nabij den berg van dien naam Onze troepen volgen naar het schijnt den voort vluchtige n vorst op den voet dwars door zijn land heen. Blijkbaar waren de berichten omtrent de afpersingen, waaraan de bevolking in Gowa bloot stond van de rijde van den vorst en riiksgrooten, niet overdreven. Daaruit is toch alleen t' verklaren, dat de Gowareezen onze tusschtrkomst, naar het telegram meldt, met ingenomenheid begroeten." De Staatscourant van Dinsdag 24 Oct. 1905, bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot burgemeester van Emmen Chr. van der Wal, burgemeester van Havelte, met eervol ontslag uit laatstgenoemde be trekking; benoemd tot burgemeester van Bathmen A. Bontekoe. burgemeester van Giethoorn, met eervol ontslag uit iaatstgenoemde betrek king; benoemd tot buitengewoon lid van den Centraien Gezondheidsraad dr. C. Blooker. lid der Tweede Kamer te Amsterdam op verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor bewezen diensten aan H. .1. Versteeg, als burgemeester van Schiedam; herbenoemd tot burgemeester van Groes- beek R Ottenhoffvan Hontenisse K. ba ron Collot d'Esouryvan Hoogland G. ba- lon van Boetzelaer, secretaris dier gemeente alsnog benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde de gepensionneerde onderluitenant van het Indische leger H. Lutke Scbipholt, ter zake van zijn gedrag op 4 Augustus I9Ó2, bij gelegenheid van een klewang-aanval op eene patrouille, in het Meulabohsche Atjeh) door hem aangevoerd od verzoek eervol ontslagen met voorloo- pig pensioen, wegens physieke ongeschikt heid dv Indische ambtenaar met verlof hier te lande mr. Th. Prins, griffier van den landraad te Kota Radja eu auditeur-militair van den krijgsraad in liet commandement Atjeh en ouderhoorighedeu. met ingang van 1 December 1905 benoemd tot eesaieui van den waarborg eü de belas ting der gouden en zilveren werken te Gro ningen. F J. Witteveeu, essaieur van ge noemd dienstvak te Alkmaar; tot aide-cssaieur .>ij dat dienstvak: te Rot terdam C. Vreeden burgh Jr., te Amsterdam S. A. E. van Lier, en te Schoonhoven B J. J. van Baaren. goedgekeurd, dat aan J. iO. Immink, burge meester der gemeenten Blankenham en Kuinre. op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris van elk dier gemeenten toestemming verleend aan A. N. Floskens, burgemeester der gemeente Zesgehuchten, om to Geldrop ie wonen, en aan jhr. A. 0. A. van der Meer de Walcheren, burgemeester der ge meente Berkel, <m tot 1 Jan 1907 te Hille- gersberg te blijven wonen Het K- nnklijke gezi.u hoopt, half No vember uit Dobbin naar het Loo terug te keeren. Hare Majesteit de Koningin heeft de ecre-medaille voor Kunst en Wetenschap in zilver toegekend aa.i mejuffrouw. Mathilda K. Koenen. Zondag, op den geboortedag van de Dir'tsche Keizcun Augusta Victoria, wapper de de Rijksvlag van het gebouw van het- Duitsche gezantschap te 's Gravenhage. De minister van buitenlandsche zaken wordt in het begin der volgende maand uit Berlijn te 's Gravenhage terugverwacht. Do gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 27 dezer niet plaats hebbei De Keizer van Oostenrijjk heeft gister middag in bijzondere audiëntie den geloofs brief van deu nieuw benoemden Nederlaud- acheu gezant jhi. mr. M. W. van Weede in ontvangst genoiren- Op 17 October j.l. is te Berlijn onder teekend het verdrag tusschen Nederland en Duitschland, namens Pruisseu, betreffende do regeling der afwatering van de Neder- laiulsch-Pruissische grens in het stroomge bied van Dünkel en Vecht. De minister van financiën maakt be kend. dat op 21.October 1905 bij do befsnt- meosters m ka*- was 2.759.666,581. en dat op denzclfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolg. art. llbis van haar oclioou aan "s lands kas een voorschot vs verstrekt ten bedrage van f 11.520.410,86. Gister vergaderden verschillende rap- porteurs-cominissiëu der Tweede Kamer voor hoofdstukken oer Staatsbegrooting. Kamerverkiezing te Breda. Men schrijft uit lireda aan De i.ed. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Breda, schijnt, als niet allo vcor- teekenen bedriegen, eeu verbrokkelde stem ming to zullen worden. Allerlei factoren werken daattce mede ontevredenheid over het pa«seeren van personen in do eerste plaats, de onbekendheid van deu heer Bo- gaardt, de goede klank van den naam Ingen- Housz erken samen.om den uitslag bij eerste stemming onzeker te maken. Er zal /ermoe- delijk wel een herstemming nnodig zijn, naai velen meenen. Afwending van besmette lijke ziekten. Dc Staatscourant no. 248 bevat een koninklijk besluit van 6 October j.l. tot- vaststelling van buitengewone maat regelen tot afwending van eenige besmette lijke riekten en tot wering harer uitbreiding en gevolgen. Een nieuwe titel. In het arron disrement Heerlen is men naar het Oen tram meldt op het origineel© idee geko men. om den heer jhr. mr. Van der Maesen de Sombreff, die als schoolopziener aftrad, toteere schoolopziener te benoemen. - Een krasse honderdjarige. Over den lOOsteu verjaardag van deu heer Keur te Medemblik schrijft- men aau de Tel. De oudste iugezeteiiene enzer gemeente, de heer Lucas Boerhave Keur, viert heden, 23 ctober, zijn honderdsten verjaardag. Wie den krassen ouden man 7'et eu een gesprek met hem aanknoopt, kan moeilijk gelooven dat hij reeds zoo'n hoogen leeftijd heeft be reikt. Zij-n krachtig gestel schijnt t? spotten met wat men noemt de gebreken van den cuden dag. De oogen staan levendig; de flinke mannelijke stap klinkt veerkrachtig; de stem is vast en helder de houdjng doet denken aan een sbevigéu zestiger liet zwarte, goedgevulde hoofdhaar zal menige veertiger hem benijden. Levenslustig, gezellig en prettig in den omgang, kan hij uitstekend ecu gesprek vol gen niet alleen, maar spreekt ook nog gaarne een woordje mee, dat getuigt van gezond ver stand en een helder ccrdeel. De oude heer leeft zoo gezond als een visch, gaat 's avonds liefst niet te laat naar bed, doch is 'smorgns ook vroeg bij de hand. Hij is een liefhebber van eeu pijp tabak, legt 's avonds nog gaarne een kaartj. en weet zich den ganschen dag bezig te houden. Een zijner liefste bezigheden is het zage en klo ven van brandhout, iit hij zelf dan netjes op den zolder stapelt. 't Is in één woord een merkwaardig man, die het voorrecht geniet, bij een zijner doch ters, omringd door liefderijke zorgen, den avond zijns levens te mogen slijten. o?acht en geeerd door allen, die hem kannen. Zaterdagavond is op het kasteel van het buitengoed „Enaegeest" te Oegstgeest op 49- jarigen leeftijd overleden dr. J. C. Th. Schef- fer. geneesheer-directeur van het krankzinni gengesticht Endegeest" en het sanatorium, voor zenuwlijders „Rhijngeest". De eerste be trekking vervulde hij sinds 1 Juni 1900 en bij de opening op I Jauuari 1903 werd hem ook de leiding van liet sanatorium opgedra gen. Deze dubbele taak scheen voor zijn krach ten te zwaar, hoewel hij haar tot voor korten tijd met groote nauwgezetheid waarnam. Dat het krankzinnigengesticht zulk een goeden naam had en daardoor in de laatste jaren vooruitging zoooat reu 9teeds ruimte te kort kwam. was mede aan rijne uitnemende leiding' te danken. In zijne acantietijd ging hij naar buitenlandsche inrichtingen van dien aard op onderzoek uit, om wat hem verbetering toe scheen, ook hie, te kunnen- toepassen. Zoo was ook de inrichting der permauente baden voor lastige patiënten in het vorige jaar tot stand gekomen, aan hem te danken. Kort geleden werj dr. Seheffer een verlof verleend voor den 'id van twee jaren, wel ken tijd hij eiders hoopte door te brengen, om weer op krachten te komen. Het heeft niet zoo mogen zijn. Nog voor hij was heen- T -/aan, ver van zijn .eelomvattenden en moei- iijken werkkring heeft de dood hem wegge nomen. De gestichten Endegeest en Rhijngeest zien met hem een uitne-menden directeur heen gaan, de gemeente Leiden verliest in bem een verdienstelijk ambtenaar, aan de weten schap is ontvallen --en stille werker, aan de maatschappij een humaan mensch. Woensdag zal dr. Seheffer op het kerkhof te Oegstgeest worden begraven. (Hbl.) Centraal Bureau vaar Baalala Adviezen. De algemeen e vergadering is uitge schreven op Zaterdag 28 dezer in heft Bureau, Vossiusstraat 37 te Amsterdam. In de twee vacatures in het bestuur, ont staan door de periodieke aftreding van den heer dr. C. A. Vorrijn Stuart en door het overlijden van den hoer mr. A. Kerdijk, wor dien door het bestuur de volgende tweetallen aanbevolenlo. de hoeren Verrijn Stuart en D. W. Stork, en 2o. de heeren mr. M. W. F. Treub en dr. D Boe. Voor de benoeming van een directeur beveelt het bestuur aan mr. D. Hudig Jr., thans adjunct-directeur. Omtrent de werkzaamheden van het Bu reau over het afgoloopen jaar wordt in het jaarverslag medegedeeld, dab het aantal aan vragen om advies beneden dat van vorige jaren bleef. Wel ligt dit gedeeltelijk aan de boeking, die aan kleine aanvragen geen volg nummer gaf en wel kan er op worden gewe zen, dat onder de adviezen vrij belangrijke voorkwamen, maar dit neemt niet weg dat het aantal aanvragen laag was: 31. Van deze betroffen6 woningbouw, 4 coöperatie, 6 pensioen verzekering, 2 spaarin- stellingen, 2 ontwerp-wet op het- arbeidscon tract. 2 minimum-loonbepalingen in bestek ken. 11 ziekenfondsen, 6 statuten voor werk lieden vereoirgingen, 2 arbeidsbeurzen, 2 ver zekering tegen werkeloosheid, 2 inwendige organisatie van vakvereenigingen, 3 het ont- werp-eiekt ©verzekeringswet. 2 arbeidsregle menten en 7 andere ontwerpen. Hiervan kwamen26 van werkliedenver- eenigingtii, 6 van andere vereenigingen, 12 i particulieren, -I van werkgevers en 3 van gs.iiu.vaten De aard der va,i het Bureau verlangde werkzaamheden was ongveer gelijk aan die m \0ri2e jaren. Ouder de niet -ingel- rekte aanvragen kwa men er voor, die uitk van statuten of van een wetsartikel betroffen, die om 'ïvlichtin- gen vroegen over de inrichting van contri butie boekjes. over de formaliteiten tot aan vraag van koninklijke goedkeuring op statu ten en vergunning tot het houden van een loterij, over de bedrijfsbelasting bij coöp. vereenigingen en liet verschuldigd zijn van successierecht, bij het opmaken van een stich tingsakte, over de inwendige organisatie eene» arbeidsbeurs, over do mogelijkheid van een ziekenfonds aan een vereenigiug te ver binden. enz. Het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft tegen 13 December as. eene buiten gewone algemeeiie vergadering uitgeschreven ter behandeling van een voorstel van het hoofdbestuur, strekkende tot aansluiting van de Maatschappij bij den op te richten Ne- derlandschen tuinbouwbond. De vergadering zal te Amsterdam worden gehouden. aNeder 1. Heidemaatschappij Zaterdag 4 November a.s., des morgens te 10 ure, zal in het hotel „Krasnapolsky te Amsterdam eene vergadering worden gehou den van het Dagelijksch bestuur der Neder landsche Heidc-Mh.itschappij-, met de afge vaardigden van. de afdeelingen der hooldaf- deeling „Zoetwaterviischerij." Deze vergadering zal ook kunnen worden bijgewoond door begunstigers en leden dei- Maatschappij, mits zij het verlangen daartoe vóór ..ovember a.s. kenbaar maken aan den directeur te Utrecht. Aan de orde zullen komen de punten, welke op de algemeen© vergadering te Zutphen werden aangehouden, benevens ar tikel 20 van het wetsontwerp, regelende de visscherijeu. aHet Willem Barendsfonds te# Ter schelling doet een dringende bede om hulp hooien. De zee heeft nieuwe offers geëischt en het aantal hulpbehoevende weduwen en weesjes ten laste van het fonds zal binnen enkele weken weder met e^n twaalftal ver meerderen. Het is de bedoeling in de Kerst week oude zeelieden, weduwen en weesjes op een bijzondere wijze te bedenken. Men ver- gete daarom het fonds niet en geve n i<v.' vermogen. Hemelverschijnselen. Bij hel deren hemel, weinig damp in de kim en zwakken Z. Westelijken wind. werd te Zutfeu Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur aan den Z. Westelijken hemel een krachtig zodiakaal- licht gezien. Het had een overwegend gele tint, waardoor het scherp afstak tegen de donkere kleur van een smalle bank laagwol- ken aan den Westelijken horizon, waarop het met den voet rustte. Het verschijnsel ver hief zich in het sterrenbeeld „de Slangen- drager" tot op een twintigtal graden hoogte. De hoek der lengteas en van den horizon bedroeg ruim twintig graden met- het snij punt- ten naastenbij in het Westen. De hel derheid van het licht overtrof die van den Melkweg op dezelfde hoogte boven den hori zon in Tiet Z.Z. West in ruime mate, vooral gedurende de krachtigste flikkeringen, die goed waren waar te nemen. Het verschijnsel was dan ook vrij wat meer in het oog val lend dan Dinsdag- en Donderdagavond, toen heb mede zichtbaar was. Bij helderen hemel rijin des avonds tegen zeven uur thans drie planeten gelijktijdig zichtbaar. Jupiter schittert alsdan aan den Oostelijken hemel in het sterrenbeeld ,,de Stier," onder „de Plejaden." Ook Saturnus, in het sterrenbeeld „de Waterman" is aan den Z.-Oostelijken hemel gemakkelijk te vin den. De planeet Mars is op eenige graden boven dn Z.-Westelijken horizon aan hare roode kleur gemakkelijk te nerkennen in het sterrenbeeld „de Boogschutter," r_abij den Melkweg. Z. Ct. Germaansche heuvels. Uit 01- deuzaal ineldt inen aan de N. R. C. De heeren mr. Ter Kuile en Ten Bruggen- oate, te Ambt-Alraelo eoi Hommelo alhier, hebben Zaterdagnamiddag wederom een paar zoogenaamde Germaansche heuvels op de Zandhorst, nabij deze gemeeaite, onderzocht en vonden twee gave, gevulde urnen en een soort nap met een korten steel. Ook werden op verschillende plaatsen asch, beenderen en houtskool gevonden, alles in den eivorm samengevoegd. De onderzoekingen zullen al daar worden voortgezet. V redesten toonstelling. Het voorloopig comité der op te richten intern, vereen. yVredestemtoonstelling" bestaat in rijn geheel uit de heeren J. E. Scliolten te Groningen, voorzitter; A. ten Bosch N.Jzn., te Rotterdam, secretaris; K. H. H. van Ben nek 0111, te 's Gravenhage, penningmeester mr. J G. L. Nolst Trinité te Rotterdam, H. de Jongh te 's Hertogenbosch. mevr. C. C. van DorpPilgrim te Rotterdam, mr. M. de P.nto te 's Gravenhage en jhr. mr. A. van Sasse van Ysselt te 'a Hertogenbosch. Naar wij vernemjen, zal het voorloopig comité in het begin van November met een negental bekende landgenooten te zamen ko men om een definitief comité te vormen en de plannen voorloopig vast te stellen. De internatio.nale ch ry san them um-te n- toon9telling, die 12 November a.s. te Luik zou geopend worden, is vervroegd en zal plaats hebben van 4—6 November. Opgave van inzending worden te Amster dam bij den heer C. A. A. Dudok dé Wit in gewacht. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 25 October 1905. te Velsen een rijkstelefoon kantoor voor het algemeen verkeer wordt opengesteld. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie brengt ter kennis van belang hebbenden. dat, met wijziging in zooverre van de mededeeling dienaangaande iu de .Staatscourant van 5. October 1.1., de. nav^- gende gesloten brievenmalen zullen worden verzonden aan Hr. Ms! pantserdekschip J ..Friesland" 1 f a. naar Valencia (Spanje), den 23en Oetó-.. bei- e. k., met den trein van 7.1 ra. van 1 Amsterdam naar Antwerpen b. naar Barcelona, den -den en deu 30en J October, ra deu 2en November e. k., met t denzelfden trein; c. naar Port Makow, den 6en en den 8©n. November e. k., rneit denzelfden trein; d naar Genua, den ioen, den 18en en j 1 20en November e. k., met den trein van 4.10 a van Amsterdam naar Emmerik. e. naar Algiers, den 24en en den 28en November, en den len uecember e. k., met. den trein van 7.1 ni. van Amsterdam, tiaar Antwerpen. Het nieuwe postkantoor té. Rotterdam. Uit Rotterdam wordt go- me la, dat de eigenaam van de panden aan den Cool singel aldaar, welke in aanmerking kwamen voor den bouw van een nieuw post- f kantoor, een officieel schrijven hebben ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de J onderhandelingen daaromtrent zijn afge sprongen. Bericht aan de visch hande laars. De aandacht- van vischliandelaars in Nederland wordt er op gevestigd dat, blij- kens mededeeling van den consul der Neder landen te Dusseldorf de gemeentebesturen van Soliugen, Crefeld en Remscheid en m verband met de stijging der vieeschprijzeu in Duitschland, tce zijn overgegaan om viscn bij groote hoeveelheden te doen overkomen, ten einde deze ten behceve der bevolking in het oj>enbaar te laten verkoopen. Het bouwvakoonf 1 iet. Naar uit Amsterdam wordt gemeld hebben vele uitgesloten werklieden in het bouwvak vooral metselaars en opperlieden tijdelijk wei k gevondien in 's Gravenhage, Rotterdam en Utrecht. De Hoogo Raad vernietigde het arrest, waarbij een makelaar te Haarlem werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf wegens verduistering van f 3000 ten nadeel© van den heer Mooitagne, te Zeist. De Hooge Raad overwoog dat tot hert be wijs van het strafbare feit heeft medege werkt een verklaring, die te beschouwen i9 als een meening of gissing, n.l. een oordeel van den curator in requirant's faillissement over de waarde van zekere vorderingen. De zaak werd naar het Haagsche gerechts hof verwezen. Diefstal en valschheid iu geschrifte. V oor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht tpen boekhouder uit 's Gravenhage, beklaagd zich met een geld kistje, ten nadeele van de firma bij wie hij in dienst was, een bedrag van f2500 te heb ben toegeeigend, en dit bedrag ten eigen bate te hebben aangewend. Om deze diefstal len tc bedekken had bekl. bovendien valsch heid 111 geschrifte gepleegd. Bekl., die een honorarium genoot van f 60 per maand, be kende volmondig hetgeen hem ten laste was gelegd. I11 zijn quaiitedt van boekhouders-kas sier had hij het geldtrommeltje onder zijn beheer 0111 er geld voor de firma in te stor ten of uit te betalen. Bovendien had bekl. blancc geteekende quitantiën onder rijne be rusting, van welke quitantiën hij misbruik had gemaakt om geld op te nemen bij een bankinstelling daar ter stede, met wie de firma in relatie stond. Eisch 1 jaar en 6 maa,nden. De verdediger mr. Van Goudoever releveerde de levensomstandigheden, die zijn cliënt, tert de malversatiën hadden gebracht. Vroeger gefortuneerd, had hij in de Trans vaal, strijdend© aan d© zijd© van de Boeren, alles verloren. Voorts opperde pl. eenige juridische bezwaren tegen de qualifioatie der feiten en kwam tot de conclusie, dlat zijn cliënt zich niet heeft schuldig gemaakt aan diefstal noeb aan valschheid in geschrifte, maar aan verduistering. En waar die hier zoo gemakkelijk viel vroeg pleiter een lich tere straf met vrijspraak van de overige ten laste gelegde misdrijven. Poging tot doodslag. Het O. M. bij de rechtbank te Haarlem, eischte he den tegen den kermisreiziger Simeoni, die te Hillegom bij een poging om zijn medemin naar Hoozen te dooden, drie schoten lo9te, waarbij de 70-jarige vrouw Schreuder doode- lijk eu een meisje licht gekwetst werden, drie jaar gevangenisstraf. Brandstichting. Te Dinxperloo heeft men in het garenmagazijn der Deven ter Tapijtfabriek ontdekt, dat daar voor eenige dagen brand was gesticht, gelukkig zonder ernstige gevolgen. De justitie uit Arnhem is een onderzoek komen instellen. De vermoedelijke dader is te Amsterdam ge arresteerd. Wij hebben gemeld dat de heer I., naaimachinefabrikant te Rotterdam, andier geleide van rijksveldfwiacht naar Utrecht is gebracht, omdat hij geweigerd had als ge it ige voor den rechter-commissaris te Utrecht lo verschijnen. De heer I. geeft thans van dit geval de volgende verklaring: „De rechter commissaris te Utrecht, be last met de instructie tegen twee personen, verdacht van eene spoorwegovertreding., 'wenschte mij als getuige te hooren. De eerste en tweede dagvaarding zijin mij niet gewor den, aangezien ze niet aan mijn wettig do micilie zijn beteekend. Naar ik echter ver nam, heeft men ter plaatse, waar ik nist woon, de le dagvaarding willen beteekenen. doch mede teruggenomen, de 2e dagvaarding aldaar neergeworpen, doch deze is door dea persoon, te wiens huize zo achtergelaten is, aan den rechter commissaris teruggezonden. Jl. Woensdagavond uit het buitenland te Rotterdlam aangekomen zijnde, werd ik Don derdagmorgen 61 uur opgebeld en aange zegd, dab men bevel had mij voor den reoh ter-commissaris te Utrecht te leiden. Onder protest tegen de onwettigheid de zer handelwijze, verklaarde ik mij bereid, aan de oproeping tot het afleggen van go tuigen is te voldoen. Op grond, dat de wet alechts toestaat on willige getuigen, die wettig gedagvaard zdjn. voor den rechter-commissaris te leiden en het één noch het ander hier het geval was, aal ik than.-, bij request aan den minister van Just4- tie een aanklacht indienen tqgen de verant woordelijke justitieel© ambtenaren, die het bevel tot deze onwettige en rechtsbevoegd heid overschrijdende handelingen gaven."

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2