6 ouders en voogden van leerlingen, wordt voorgesteld hot gymnastiekonderwijs in te voeren voor dio klassen, waarin geen vrije en orde-oefeningen worden gegeven, en te bepalen, dat voor het ontvangen van dit on derwijs eene bijdrage geheven wordt van f 5 per jaar. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, als lid van de commissie van toezicht heb ik mij er mee vereenigd om dit voor stel ter tafel te brengen. Wanneer vroeger aan mej. van der Schroeff vergunning was verleend een gymnastieklokaal van de ge meente te gebruiken, dan zou ik in bet belang van de gomeentefinanciën er tegen geweest zijn. Wanneer de gemeente toestem ming gegevon bad aan deze onderwijzeres om privaatles te geven in een van bare lokalen, dan zou dit voorstel niet behoeven te wor den gedaan. Hot gevolg van de aanneming van dit voorstel zal zijn, dat hetzelfde zal worden gevraagd aan de jongensschool daartoe is reeds een adres in omloop. Wan neer aan mej. v. d. Schroeff vergund was een gymnastieklokaal te gebruiken, dan bad de gemeente zich aan dit voorstel kunnen ont trekken; de meisjes hadden daai privaatles ia gymnastiek buiten de schooluren kunnen krijgen. Hetzelfde geldt ook van den heer Snouck. Ik zal mij tegen dit voorstel niet verzettenmaar ik hoop, dat B. en W. er toe zullen overgaan alsnog aan den heer Snouck heb gebruik van een lokaal toe te staan, opdat wij niet vaai de jongensschool eene dergelijke aanvrage krijgen als hier wordt gedaan. De heer Jorissen. Mijnheer de voorzit ter, als lid van de oommissie van toezicht heb ik mij vereenigd met het voorstel, waar bij in- beginsel wordt aangenomen, dat de ouders eene zekere vergoeding anoeten geven voor bet verschaffen van dit onderwijs. Mijne opinie berust hierop, dat het onbillijk zou zijn aan eene school le soort gratis onderwijs te geven in een vak, dat aan scholen 2e en 3e soort niet wordt gegeven. De meisjes zullen het onderwijs krijgen; maar als de ouders 't kunnen betalen, laat hen er dan eene ver goeding voor geven. Nu zie ik niet het ver hand tusschen de weigering van het gebruik van een lokaal aan mej. v. d. Schroeff en de noodzakelijkheid om van gemeentewege gymnastiekonderwijs te geven. Zouden al die kinderen van zelf bij mej. v. d. Schroeff gekomen zijn, als de gemeente haar een lokaal gaf Ik geloof het niet. Ik geloof, dat de eenvoudigste weg hier isEr is een drang om gymnastiekonderwijs te hebben, de ouders kunnen het betalen, laat 'hen dus aan de gemeente vergoeden wat het geven van dit onderwijs kost. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, ik voel wel iets voor het bezwaar, dat hier te berde wordt gebracht. Ik begrijp ook niet het verband, dat door B. en W. werd gelegd tusschen het gymnastiekonderwijs aan de meisjesschool en de beide verzoeken, die zijn ingediend om een gymnastieklokaal van de gemeente te mogen gebruiken. Wanneer de kinderen van de meisjesschool onderwijs in de gymnastiek krijgen aan de school, dan zijn er mogelijk nog andere kinderen, die er belang bij hebben om dat onderwijs te ge nieten door privaatlessen. Daarbij onder scheid te maken, gaat niet aan; wat men den een toestaat, kan den ander niet worden geweigerd. Dat is geen verhouding. Het blijft m. i. wensclielijk, dat zij, die belang stellen in het ouderwijs in gymnastiek, daar toe gelegenheid kunnen krijgen. De heer Ce losse. Mijnheer de voorzit ter, ik moet een misverstand opheffen, dat bij den heer Gerritsen blijkt te bestaan. Het verzoek van de ouders der leerlingen van de meisjesschool heeft betrekking op kinde ren boven 12 jaren. Voor kinderen tot dien leeftijd worden vrije en orde-oefeningen ge geven. Het gymnastiek-onderwijs zal gegeven worden aan meisjes van de hoogere klassen. De meisjes gaan daar school tot den leeftijd van 17 jaar; de school vervangt min of meer eene H. B. school voor meisjes. Ik kan mij moeielijk voorstellen, dat er van de school van den heer v. d. Nagel een dergelijk ver zoek zal worden gedaan, want daar zitten in de hoogere klassen slechts enkele leerlin gen Het onderwijs zal warden gegeven tus schen de lesuren in; het is niet de bedoe ling het buiten de schooluren te geven. Ik moet overigens ook verklaren, dat ik geen verband zie tusschen dit voorstel en het ver zoek, om te mogen beschikken over een gym nastieklokaal voor het geven van privaatles sen. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, mej. van der Schroeff en de heer Snouck vragen beiden, dat hun gelegenheid zal worden gegeven tot het geven van on derwijs in de gymnastiek buiten de lesuren. Wanneer nu de gemeente aan mej. v. d. Schroeff gelegenheid mocht verschaffen tot het geven van onderwijs buiten de lesuren tegen den prijs, dien zij daarvoor mocht be palen, dan zou deze tak van dienst over bodig worden. Ik had den indruk, dat het hier voorgestelde gymnastiekonderwijs zou worden gegeven buiten de schooluren. Ik wil nog even terugkomen op de bereke ning van kosten. B. en W. stellen voor dat per leerling zal worden betaald f 5 voor het gymnastiekonderwijs. Als er 30 meisjes zijn, die van het onderwijs gebruik maken, dan zal het opleveren f 150. De gemeente zal voor het aanschaffen van toestellen f 425 betalen, en de onderwijzeres zal f 5Ö0 krij gen. Dat geeft mij aanleiding te zeggen, dat wij: voorzichtig moeten zijn om die kosten op ons te nemen. Wij doen beter gelegenheid te geven tot het ontvangen van gymnastiek onderwijs, en voor de onderwijzers, die dat willen geven, lokalen beschikbaar te stel len. Dat wordt bedoeld door de adressen van mej. v. d. Schroeff au van den beer Snouck De heer Plomp. Mijnheel* de voorzitter, ik bad nog willen vragen: 1. of bij aanne ming van dit voorstel de bestaande leerlin gen verplicht zijn deel te nemen aan het gymnastiekonderwijs; 2. of bet aantal leer lingen in de beide hoogste klassen (de 9e en de 10e) voldoende is om te wettigen, dat aan die klassen afzonderlijk les wordt ge geven. De onderwijzeres zal krijgen f 50 per uur en iedere groep zal krijgen vier halve uren. Elke groep kost dus aan bezol diging f 100, en daarvan krijgt de gemeente waarschijnlijk in die klassen weinig terug. De heer Ce los se. Mijnheer de voorzt- ter, het onderwijs in de gymnastiek zal op die meisjesschool verplichtend worden voor de leerlingen. Eir kan vrijstelling gegeven worden van het volgen dezer lessen in bij zondere gevallen, evenals bij de H. B. school, maar het is overigens een verplicht vak. Wat aangaat de kosten, kan ik er op wij zen, dat het rekest onderteek end is door 41 ouders, die een vrij aanzienlijk getal leer lingen vertegenwoordigen. De uitigaven zijn f 300 voor de leerares. Het aanschaffen der toestellen kost ruim f 400. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter, ik betuig dank voor de nadere uiteen zetting, die gegeven is. In dab verband be schouwd, komt het mij voor, dat er wel reden i9, voor zoover mej. van der Schroeff be treft, met het voorstel mee te gaan. Aan de jongensschool is de toestand anders dan aan de meisjesschool. Daar wordt onderwijs gege ven in den vorm van vrije- en orde-oefenin gen (letter k). Wij zouden kunnen afwach ten of er een verzoek komt om heb gymnas tiekonderwijs, bedoeld in letter s, te geven. Dan ligt het op onzen weg daarop eene be schikking te geven. Maar wanneer door een particulieren loer aar voor zijne particuliere lossen oen lokaal gevraagd wordt, dan is het heel iets anders. Als de ouders van de leer lingen het vragen, dan kunnen zij het krij gen. Maar vraagt een particulier leeraar over het- lokaal te beschikken, dan gaat dat niet aan. Ik meen, dat men zich daaraan zal moeten houden. Begint men met den een, dan kan met 't aan een ander niet weigeren. Daarom moet men zeer voorzichtig zijn. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, de geachte wethouder heeft gezegd, dat de gymnastiek een verplicht vak wordt. Het verhoogde schoolgeld zou dus door allen be taald moeten worden. Is nu ieder der thans schoolgaande kinderen, die geen gymnastiek onderwijs wenscht, verplicht die f 5 meer te betalen? De V oorzitter. Naar mijne meening, ja De heer Plomp. Dat zou ik zeer onbil lijk vinden. In ieder geval moet, dunkt mij, eene uitzondering gemaakt worden voor de leerlingen, die nu op school gaan en onder andere voorwaarden op school ai ju gekomen. De Voorzitter. Zou 't niet wensclie lijk zijn de beslissing over dit voorstel aan te houden totdat op de verzoeken van mej. va* der Schroeff en van den heer Snouck is beschikt? Als daarop een besluit is genomen, dan zal het misschien gemakkelijker zijn te beslissen of dat gymnastiekonderwijs door de gemeente za.1 worden gegeven. De heer O e 1 o s s e. Dat zou ik niet aan bevelen., mijnheer de voorzitter. Wij hebben hier te doen met twee verschillende zaken: een voorstel tot wijziging van de verordening en de beschikking op oen paar verzoeken. Die twee zaken kunnen niet samengaan. Ik wil verder nog opmerken, dat de lesrooster verbindend is voor alle leerlingen, evenals op de H. B. school. Als er groot bezwaar is om de gymnastieklessen bij te wonen, dan kan een leerling er van worden vrijgesteld. Maar ik geloof, dat ieder 't op prijs zal stellen. De heer Veis H e y n. Mijnheer de voor zitter, als ik liet goed inzie, dan zou het hoogst onbillijk zijn, dat ook een leerling, die geen gebruik maakt van het gymnastiek onderwijs, de f 5 meer zou moeten betalen. De V oorzitter. De gymnastiek wordt opgenomen onder de vakken van onderwijs. Het zou veel te duur worden als ieder, die wilde, van de betaling moest worden vrijge steld. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, op de H. B. school is het schoolgeld niet ver hoogd na de invoering van het gymnastiek onderwijs voor meisjes. Ik blijf het onbillijk vinden, als het schoolgeld verhoogd wordt voor de kinderen, die onder de bestaande voorwaarden op de school zijn gekomen. De heer Ce losse. Mijnheer de voorzit ter, er kan van onbillijkheid geen sprake zijn. De wensoh, dat er gymnastiekonderwijs zou worden gegeven, is opgekomen bij de ouders, die zeer betreurden, dat dit vak op de school werd gemist. Toen is door B. en W. gezegdWij zullen, omdat de hoogere klas sen gelijk te stellen zijn met eene school voor middelbaar onderwijs, daar gymnastiek onderwijs geven. Omdat het ook op den. les rooster zal worden, geplaatst, zal geen vrij stelling worden gegeven alle leerlingen zul len het moeten bijwonen, behalve zij die een attest van den dokter overleggen, dat zij moeten worden vrijgesteld. De ouders heb ben zelf verklaard, dat zij bereid waren, voor dit onderwijs extra te betalen; van onbil lijkheid kan dus geen sprake zijn, wanneer bun wordt opgelegd daarvoor te betalen. De Voorzitter. Ik stel voor nu over te gaan tot de behandeling van de artikelen. De heer Jorissen. Mijnheer de voorzit ter, zonden wij niet liever eerst het volgende punt van de agenda behandelen? De Voorzitter. Maakt u daarvan een. voorstel?

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 10