7 De heer Jorissen. Ja, mijnheer de voor zitter. Ik bedoel, dat de stemming over punt 4 zal worden aangehouden, totdat over punt 5 zal zijn beslist. Bij de stemming wordt met 14 tegen 2 stemmen conform het voorstel van den heer Jorissen besloten. Tegen stemden de heeren Visser en Celosse. In behandeling komt: 5. Voorstel van B. en W. betreffende de verzoeken van mej. J. C. van der Sohroeff en den heer J. C. Snouck tot het in gebruik afstaan van een gymnastieklokaal van een der openbare lagere scholen. Met intrekking van hun voorstel van 13 Juli 1905, stellen B. en W. voor op de beide adressen afwijzend te beschikken. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter. ik voel iets voor het verzoek van den heer Snouck. Ik heb mij vroeger daartegen verklaard; maar nui kan ik mij er voor ver klaren, wanneer bepaald wordt, dat het ver zoek moet worden gedaan door de ouders van leerlingen, die op school zijn, en dat het lokaal enkel gebruikt wordt door leerlingen van de school. Het in 't algemeen toe te staan, komt mij niet geiwenscht voor, want dan weet men het einde niet. Als mej. van der Schroeff ecne aanvrage van ouder9 heeft en een lokaal noodig heeft, dan zou ik het haar ook willen geven, en als een ander komt met een dergelijk verzoek, dan ben ik er ook niet tegen. Maar het in 'b algemeen toe te staan, gaat m, i. niet. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dat de beide verzoeken alleen strekken tot beschikbaarstelling van schoollokalen, niet om aldaar aan leerlingen van scholen les te geven. De heer Celosse. Mijnheer dé voorzit ter, ik wil den heer Jorissen even inlichten over het verzoek van mej. van der Schroeff om privaatles te geven. Zij wenschte les te geven aan zes kinderen, die niet gaan op scholen, waar zij les geeft. De heer Jorissen. Dan zou ik geen reden zien om terug te komen op het vorige besluit, dat ten aanzien van den heer Snouck geuomen is. De heer Veis Heyn. Mijnheer de voor zitter, ik kan mij niet vereenigen met het denkbeeld, dat alleen aan schoolkinderen der openbare school les mag worden gege ven. Waarom zou het onderwijs niet ook mo gen worden gegeven aan anderen, die het ver langen? De Voorzitter. U wcusoht alzoo in het algemeen vergunning te geven. De heer Veis Heyn. Ja, mijnheer de voorzitter, zonder de clausule, die haar zou beperken tot schoolgaande kinderen. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zatter, wat de heer Snouck wil, is naar mij ne meening juist. Het heeft ook hét voor deel, dat daardoor wordt voorkomen, dat men op de jongensschool zal vragen om on derwijs in de gymnastiek met hetzelfde recht, waarmee men 't heeft gedaan op de meisjesschool. Men zal dan kunnen zeggen: Er is gelegenheid om gymnastiekonderwijs te ontvangen van een bevoegd leeraar. Die man heeft niet de financieel© kracht om zelf een lokaal to bouwen. Hij vraagt daarom de be schikking over een lokaal van de gemeente. Welk belang kan do gemeente nu hebben om hem dat te weigeren? Zij kan er geen schade van hébben integendeel zij heeft er dit voordeel van, dat zij hen, die van haar de gelegenheid verlangen tot het ontvangen van gymnastiekonderwijs, daarheen kan ver wijzen. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dat de lokalen, bestemd voor vrije- en orde oefeningen, niet zijn ingericht voor het geven van gymnastdek-onderwijp. De heer Gerritsen. Dat is in de vorige zitting ook al gezegd, mijnheer de voorzit ter. Maar in het rapport van de schoolhoof den is toen medegedeeld, dat die geen be zwaar haddon tegen 't gebruiken van de lo kalen. De vraag is alleen, of de raad alsnog aan het verzoek wil voldoen. De hoor van Esveld. Welke lokalen bedoelt de heer Gerritsen, mijnheer de voor zitter? De gymnastieklokalen van de gewone lagere scholen? De heer Gerritsen. Ja. De heer van Esveld. Op de lagero school gaan de kinderen tot hun 12e jaar. Daar worden vrije- en orde-oefeningen gege ven, geen gymnastiekonderwijs. De heer Gerritsen. Mijne bedoeling is, dat aan den heer Snouck een lokaal gegeven zal worden, waar hij gymnastiekonderwijs zal kunnen geven aan hen, die dat verlangen. De heer van Esveld. Mijnheer de voor zitter, ik weet niet hoe ver dat zal strekkon. Wanneer wij aan den heer Snouck veidof geven om in oen ge meentelokaal onderwijs in gymnastiek te geven aan ieder, die dat verlangt, hoe groot zal dan de uitbreiding zijn, die dab zal nemen? Kan een van de heeren dat ramen Zal het- zich uitstrekken tot alle gym nastieklokalen in de gemeente? Wij kunnen er geen berekening van maken. Er kunnen ook anderen komen, om hetzelfde te vragen. En als' wij 't eerst gedaan hebben voor de gymnastiekonderwijzers, dan, openen wij de deur voor ieder, om ook voor andere doel einden de beschikking over de schoollokalen te vragen. Dat is het groote bezwaar. Wij gaan, naar mijno meaning, een gevaarlijken weg op als wij, deze verzoeken toestaan. De heer Veis Heyn. Mijnheer d© voor zitter, ik deel niet de vrees, dat in de toe komst de geheele school in beslag zal worden, genomen. Het eenige wat wordt verlangd, is te voldoen aan den wensch van de ouders, die onderwijs in de gymnastiek voor hun no kinderen verlangen. De heer Plomp. Mijnheer de voorzatter, ik begrijp de zaak nog niét goed. In eene vorige vergadering was een verzoek aanhan gig van mej. v. d. Schroeff. B..en W. wilde toen daarop gunstig beschikken. Nu wordü verklaard, dat dlit verzoek strekte ten be hoeve van zes meisjes. Waarom hebben B. en W. dat willen toestaan? Er is een alge meen standpunt; men kan redeneeren„De gymnastiek is gezond; men moet daarom het gymnastiekonderwijs bevordérem." Men kan dan de gymnastieklokalen in gebruik geven en op die wijze do gemeente zoo mogelijk ontlasten van don plicht, di© anders cp haar zou rusten om onderwijs in do gymnastiek te geven. Daarnaar kunnen wij dan verwij zen, en dat zal tevens voor de gemeente goed- kooper zijn. Wanneer men dien weg wil uit gaan., dan zal men voorwaarden moeten op stellen, waaronder de gemeente hare lokalen voor dit doel in gebruik zou kunnen geven. Daarover echter zijn wij nog niet ingelicht. Ik stel daarom voor deze zaak te renvoyee- reu aan B. en W. met verzoek dén, raad: d© voorwaarden te doen kennen, waaronder ver gunning zou kunnen worden gegeven, do gymnastieklokalen der gemeente voor het hier aangegeven doel te gebruiken. Het voorstel tob renvooi van de zaak aan B. en W. wordt ondersteund en bij de stem ming aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de hoeren Visser en Celosse. In verband met dit besluit blijft d© ver der© behandeling van punt 4 der agenda aan gehouden. 6. Adres aan Hare Majesteit de Koningin betreffende de gelijkstelling van de dienst doende schutterij en hare leden met eene rustende schutterij en hare leden met ingang van 1 Januari 1906. Wordt z. h. o. vastgesteld. 7. Voorstel van B. en W. totl het in ge bruik geven van eenige gemeente-eigendom men aan de vereeniging Amersfoortsche In dustrie- en Huishoudschool. Het voorstel strekt tot ingebruikgerving van een lokaal van liet Werkhuis en van do school in de Hellestraat, en tevens ge durende 8 dagen per jaar van het mensche- lijk skelet, aanwezig op de Hoogere Burger school. Wordt z. h. o. conform besloten. 8. Voorstel van B. on W. tot onderhand- sche verhuring van do tuinmanswoning met stal, schuur en moestuin, gelegen aan de Wolffertstraat, aan Jan van Ruitenbeek voor zes jaren, tot den prijs van f 75 per jaar. Wordt z. h. o. conform besloten. 9. Voorstel van B. en W. betreffende den huurprijs van buizen, waarin muntgas ge leverd wordt. Voorgesteld wordt den maximum-huur prijs vau de woningen, voor welke muntgas verkrijgbaar wordt gesteld, van f 2.50 te brengen op f 3. De heer Gerritsen. Mijnheer do voor zitter, do zaak is mij niet geheel duidelijk. Ik vrees, dat als dit voorstel wordt aange nomen, in de toekomst d© huizen tot een huurprijs van f 3, die nieuw worden ge bouwd, niet zullen worden aangelegd met eene buisleiding voor gasgebmik. Men zal zeggenDie huizen kunnen muntgas krijgen en dan zal de gemeente d© buisleiding aanleggen. Maar dat ia een groot nadeel. Het muntgas is een halve cent duur der en de aanleg kost f 60. Het kost dus meer dan gewoon gas. Ik vrees, dat als men deai maximum-huurprijs op f 3 brengt, dé nieuwe huizen zonder buisleiding zullen worden aangelegd. Dat zou te bejammeren zijn. Men weet nu, dat de gasbuisleiding bij den bouw van het huis behoort. Maar wanneer hot voorstel wordt aangenomen, dan zal in de toekomst geen eigenaar meer huizen bouwen met gasleiding. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dat bij aanleg van eene straat tegelijkertij dl in den aanleg van gasbuizen wordt voorzien. De heer Visser. Mrnlieer de Voorzitter, ik kan den heer Gerritsen volkomen gerust stellen Dit voorstel is gedaan, omdat het dikwijls is voorgekomen, dat do menschen, die gas wilden gebruiken, niet bij machte waren om zelf de ornamenten te betalen of even boven f 2,50 weekhuur betaalden. In andere gemeenten is geen bepaling omtrent den maximum-huurprijs gemaaktdaar wordt de zaak aan de prudentie van de gas- oommissie overgelaten. Wij hebben gemeend, den raaximium-buur-prijs ©enigszins te moe ten veerhoogen. Daarmede komen wij tege moet aan die klasse van gasverbruikers, en voor de gemeente is het een voordeel, wan neer het aantal muntgasverbruikers toe neemt. Er zajn nu 380 aansluitingen voor muntgas; wij zullen voortaan meer krijgen. Het is wasr, dat die minder voardeelig zdjn dan gewone aansluitingen, ook omdat er geen meteihuur wordt betaald. Maar daar staat tegenover, dat d© muinhgasgebruikers veel kookgas gebruiken» In den zomer ge bruiken die menschen nog heel wat gas; over do cijfers zouden de heeren verbaasd staan. Ik kan gerust aanbevelen het voorstel aam te nemen, het zal geen moeieli\|kheid veroor zaken en is ook geen inbreuk op den gas- prijs. De artikelen 1 en 2 van de voorgestelde ontwerp-verordening warden, voorloopig goed gekeurd, waarna z. h. o. conform het voor stel besloten wondt. 10. Voorstel van B. en W. betreffende een adres van C. Leenheer, aannemer van bag- gerwerk in de binnengraehten en haven, tob kwijtschelding der hem opgelegde boete. Wordt z. h. o. conform het voorstel afwij zend op het adres beschikt. 11. Voorstel van B. en W. betreffende de vaststelling en wijziging van dé jaarwedden

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 11