8 van personeel bij bet openbaar lager onder wijs. Het voorstel strekt tot vaststelling en wijziging van de jaarwedde van den onder- wijtaer W. Kraan en van de onderwijzeressen Oerlemans en Hulsteijn. Wordit z. b. o. conform besloten. 12. Reclames tegen aanslagen in de plaat selijke directe belasting. Wordt z. h. o. besloten conform de advie zen. 13. Begroeting van de geaondlieidscoanmia- sie voor 1906. Wotdfc z. h. o. goedgekeurd tot een bedrag van f 950 in ontvangsten en uitgaven. 14. De begrooting van bet burgerlijk arm- bestuu voor 1906. Wordt z. h. o. goedgekeurd tot een bedrag van f 12,200 in ontvangsten en uitgaven. 15. Begroeting van het Burgerweeshuis voor 19Ö6. Word', z. h. o. goedgekeurd tot een bedrag van f 9267,061 in ontvangsten en uitgaven. 16. Begrooting van de dienstdoende schut terij voor 19Ö6. Word* z. h. o. voorloopig goedgekeurd tot een bedrag van f 1403 in ontvangsten en uitgaven. 17. Voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedden en het aantal van de ambtenaren ter secretarie. Do artikelen 16 worden achtereenvolgens voorloopig goedgekeurd, waarna het voorstel met algemeens stemmen wordt aangenomen. IS. Voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den ambtenaar, belast met de ervolging in belastingzaken. Wordt z. k. o. conform besloten. 19. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van den reinigingsdienst. Het voorstel vordert eene uitgave in eens van f 3963,35de jaarlijks terugkeerem de meerdere kosten van exploitatie zullen, bedragen f 1485,10. De heer van Duinen. Mijnheer de Voorzitter, in do eerste afdeeding is bezwaar geopperd tegen het denkbeeld om do be zorging van de cokes van de gasfabriek op te dragen aan. dein dienst der gemeontereini- ging. Ik meen, dat die bezwaren gegrond zijn. Ik vrees, dat de maatregel tot veed klachten aanleiding zal geven en can zai b!ijke®, dat men duurder uitkomt. Het is moeielijk eene berekening te maken, maai* liet is wel te voorzien, d it er tijden zullen zijn, waarop men groote moe ie'ijl: heden zal ondervinden. In den winter, bij sneeuwval, wanneer de rei niging zelf hare paarden hoog noodig zal Ilebben, zal ook het ookesvervoer het grootst zijm. Wanneer er dan vertraging komt in de bezorging, dam zal dat zeer onaangenaam zijn voor de afnemers van ciokes. He geloof, dat het werkelijk in het belang van de ge meente is, die zaak te laten blijven zooals zij is Wij weten proefondervindelijkdat de man, die nu de cokes bezorgt, de zaak goed behartigt, tot genoegen van de ontvangers van de cokes. Tk vrees, dat als wij 't anders regelen en de reiniging met de bezorging belasten, wij later weer andere maatregelen zullen moeten nemen. De lieer Hamers. Mijnheer de Voorzit ter. ik ben het met den heer van Duinen eens, dat deze zaak wel van alle kanten mag worden bekeken. Hij heeft volkomen gelijic. Het za" dikwijls voorkomen, dat de reini ging zelf hare paarden moet gebruiken en dat die voor de bezorging van cokes niet be schikbaar zullen zijn. Wat zal dan het gevolg zijn Jjh t. de ookes niet tijdig kunnen worden afgeleverd on dat wij kwestie zullen krijgen met de afnemers. Daar komt nog iets bij De gemeente kau de ookes niet zoo goed koop afleveren als de rondbrengere. Ik heb bii den tegenwoordigen rondbrenger geïnfor meerd Eoeveel hij op een drukken dag had at! te leveren. Den 25en October, een druk ken dag. heeft hij 120 H.L. afgeleverd. Daar voor he'-lt hij gebeurd f 6. Hij moet betalen f 1,75 per dag voor een knecht, voor paard en wagen zorgen en zakken leveren. Er schiet voor betn dus bitter weinig over. Het is te begrijpen, dat als de gemeente het rondbren gen der cokes op zioh neemt, zij niet met 5 cent per H.L. zal kunnen uitkomen. Ik geloof daarom, dat 'hot verstandig zal zijn als men de zaak laat zooals zij is: als men 't goed berekent, dan zal men mogelijk zien, dat men in plaats van f 600 te profiteeren, dat bedrag zal moeten bijpassen. De Voorzitter. Ik moet in de eerste plaats opmerken, dat de directeuren van deze takken van dienst beiden verklaren, dat zij geen bezwaar hebben tegen de voorgestelde regeling. Het is eene proef, die B. en W. wensahen te nemen. Wanneer blijkt, dat het niet gaat, dan kan men daarop altijd neg terugkomen. Maar wanneer het goed blijkt te werken, dan is het voordeelig, zoowel voor den reinigingsdienst als voor de gasfabriek, en dan voorkomen wij demoeielijkheden, die aan aanbesteding verbonden zijn. De bezorging geschiedt dan met eigen personeel, waarop wij kunnen vertrouwen. Het komt mij voor, da.t er geen bezwaar ia, eene proef te nemen met dez« wijze van bezorging. De heer Veis H e y n. Mijnheer de Voor zitter, ik moet herhalen wat gezegd is door de vorig» Sprekers. Ik zie ook geen reden tot verandering. Als lid van de gascommissie kan ik const.ateeren, dat tot nog toe de be- zoigiu0 van de cokes altijd zeer tot genoe gen van den directeur en van de burgerij :s g»schied Ik geloof, dat dit een maatregel is, die. aan de gemeente veel geld en aan dc Vetrokken directeurs veel moeite zal kosten. Ik moet daartegen ernstig waarschuwen. De heer Plomp. Mijnheer de Voorzitter, zaak heeft ook nog eene andere zijde. Ie<>« afnemer is volkomen vrij, op welke wijze hij zijne ookes vervoerd wil hebben. De gasfabriek levert de cokes, verder niet. Be stelt men ze echter aan de fabriek, dan wor den ze thuis gebracht. Dat is gemakkelijk voor o© gebruikers en voor de gasfabriek ook. Nv>. kan de gemeente zich daartussohen dringe u Maar wanneer het goed gaat, dan is daarvoor geen reden. Ik voor mij zou, als ik cokes wil hebben, een briefje aan een besteller schrijven„Breng mij zooveel cokes." Dan heb ik met de bezorging door de gemeente- reiniging niet te maken. Ieder rondbrenger kan nu zooveel klanten krijgen als hij wil, maar er is voor den raad geen reden om zich daarmee te bemoeien. Het is beter, de zaak te laten zooals zij is. De heei- Gerritsen Mijnheer de Voor zitter, wanneer men de bestaande regeling wil veranderen, dan moet het motief daar voor- zijn, dat dit zal zijn voor het gemak van lret publiek en in bet belang van de gemeente. Nu verbaast heb mij, dat drie le den van de commissie voor de gasfabriek zich tegen het voorstel hebben verklaard. De zaak zal toch zeker in de oommissie be sproken zijn en zij zal B. en W. hebben ge adviseerd De heer Veis H e y n. Mijnheer de Voor zitter, in mijne tegenwoordigheid is de zaak niet besproken. Ik zou mij er sterk tegen verklaard hebben, als de zaak in mijn bijzijn behandeld was in de commissie. De heer Hamers. Mijnheer de Voorzit ter, toen de zaak in de commissie behandeld werd. heb ik mij aanvankelijk er bij neer gelegd omdat werd verzekerd, dat het :n het belang zou rijn van de gemeente. Maar toen ik later de zaak goed ging door denken. ben ik tot de conclusie gekomen, dat zij niet in het belang van de gemeente zal zijn. Het nemen van eeno proef zal tot niets leiden Ik zou het als lid der gascommissie onverantwoordelijk vinden, als ik met dit voorstel mee ging. De beer Visser. Mijnheer do Voorzitter, men moet uit deze discussie geen verkeer den indruk krijgen over den gang va» zaken in de gaeoommissie. Wij rijn daar tot dusver heel goede vrienden geweest. Ik wil aan de leden van die commissie in herinnering brengen, dat er in den loop van den zomer veel gesproken is over de bezorging van de ookes. Br moest concurrentie in de plaats tred i van de bestaande regeling. Ik heb toen voorgesteld de bezorging van de cokes publiek aan te besteden en ik heb in de gascommissie het schema van een bestek mede gedeeld. IDat is in discussie geweest, maar er is geen besluit genomen. Toen nu bdj B. en W. de reorganisatie van de reiniging tor spraike kv am, heb ik gezegd, cxm van het gezanik af te zijn: Laat. ons do bezorging van de cokes aan de reiniging opdragen. Men kau dat zien uit den brief van den di recteur van de gasfabriek, die in het gedruk te stuk ie opgenomendaar staat: „Naar aanleiding van een verzoek van den heer voorzitter van de gascommissie oon u in te willen lichten omtrent ©ene nadere beschou wing in hoeverre het uitvoerbaar is om het bezorgen der coke6 van de gasfabriek door paard en wagen van de gemeentereiuiging te doen plaats hebben," enz. Maar als de hee- ren 't zoo willen laten blijjven, dan is 't mij ook goed. Er is anders geen bezwaar eeno voorloopig» regeling te maken om te zien hoe het gaat met bezorging door de gemeen tereiniging. Daarbij zai natuurlijk gezorgd worden., dat er van de afnemers geen klach ten komen. De heer van Duinen. Mijnheer de Voorzittfer, de wethouder zegt dat er geen bezwaar is, eene regeling te probeeren waar bij de gemeentereiniging belast is met de bezorging Daartegen is echter dit bezwaar, dat men dan de bestaande regeling, waarbij alles goed gaat, moet vervangen door iets wat bij wijze van proef zal worden inge voerd Het is proefondervindelijk bewezen, dat de bezorging van cokes nu goed gaat, daarover zijm allen het eens. Waarom zal men dan. daarvan afgaan? De heer Visser. Mijnheer de Voorzitter, ik heb gezegd, dat ik 't alleen heb voorge steld om van het gezanik af te zijn. De heer van Duinen. Dat is eene heel andere zaak. De Voorzitter. Als de heeren niet wenschvii, dat de bezorging van de cokes van de gasfabriek wordt gecombineerd met den gemeent«einigingsdienst., dan moet dat on derdeel tan het voorstel vervallen. Aan het voorste1 tot reorganisatie in het algemeen, doet dat niet af. D» heer van Duinen. Beschouwt u 't als aangenomen, dat de bezorging van, de ookes niet door de gemeentereiniging zal ge schieden De Voorzitter. Dat zal in omvraag gebracht worden. Dan kan de raad zich daarover verklaren. De heer Hamers. Dan stel ik voor, mijn beer de vooiteitter, de bezorging van de cokes te behouden op den tegenwoordigen voet, zoodat die niet door de gemeenterei- niging zal geschieden. Bij de stemming wordt het voorstel van den heer Hamers aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Vis ser, Celosse, van Beek en van Esveld. De heer Veis Heyn. Mijnheer de voor zitter, ik weet niet of de opmerking, die ik nog te maken heb, hier op hare plaats is of bij de begrooting behoort. Ik wil er op wij zen, dat ik er zeer over teleurgesteld ben, dat er nu reeds moet worden overgegaan tot vergrooting van de stalTuimte. Toen beslo-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 12