5 -wij het voorstel van B. en W. aannamen, om het gasthuis Aldcgon.de niet aan Le koopen dl geen eigen ziekenhuis to bouwen, dan zal daarvan het gevolg zijn, dat aal worden ge handeld volgons plan C. Nu vraag ik: HoN ben B. en W. eeno raming gemaakt vin de kosten, die verbonden zijn aan do uitvoe ring van het denikbeeld, dat zij iti vei band daarmede aanbevolen, om „eemgo lokalitei ten zóó te doen inrichten, dat indien een patiënt niet vervoerd kan worden, airhans operatief ingrijpen mogelijk blijft?" Wan neer ik mij eeno dergelijke inrichting 'ndenk, dan heb ik hier reeds een klein ziekenhuis. Zij zal moeten bevattentwee ziekenvertrek ken (een voor mannen en een voor vrouwe,»), eene operatiekamer, een badkamer, een keu ken, een kamer voor do verpleegster en wat verder voor do exploitatie gevorderd wordt. Men zal voor die inrichting terrein noodig- hebben en men zal geld behoeven om haai* te bouwen. Er zullen bovendien zieken, naar Utrecht gezonden worden en men zal eene aparte berekening van kosten moeten maken voor de exploitatie van de barak. Want het terrein, waarop de barak staak i.9 niet groot genoeg om er zulk een ziekenhuis in 't klein bij te bouwen.; het is ook do vraag of bet gewenecht is die inrichting zoo dicht daarbij te bouwen. Bij de verplegingskosten van de zieken in Utrecht komen nog de kosten van vervoer voor de zieken zelf en voor de men- schen, die de zieken moeten brengen, en die natuurlijk ook terug moeten. Waarschijnlijk zal het gemeentebestuur ook, door eetni begin sel van zedelijkheid gedreven, meenen, dat de betrekkingen van armlastige patiënten, als die in Utrecht liggen, uit de openbare kas moeten worden geholpen om hun gelegen heid te geven do zieken te bezoeken, wat zij uit eigen middelen niet kunnen doen.. Wanneer men optelt wat dat alles te zamen zal kostenvervoer van de armlastige zie ken naar Utrecht- en hunne verpleging al daar. reisgeld voor hunne geleiders, inrich ting en exploitatie van een klein gasthuis voor niet vervoerbare patiënten, exploitatie van de barak voor besmettelijke zieken, dan meen ik, dat men komen zal tob een aan zienlijk bedrag. Ik had gaarne gewild, dat B. en W. ook een© begrooting gemaakt had den van die kosten. Ik ben vast overtuigd, dab het totaal dan niet veel kleiner zou rijm dan de begroeting van kosten van aankoop em exploitatie van het gasthuis Aldegonde. De Voorzitter. B. en W. hebben in hun praeadviee eenigszins toegelicht wat de uitvoering van plan C zou kosten. Wij heb ben gezegd, dat die kosten moeielijk te ramen zijn, maar naar onze meeming belangrijk minder zullen bedragen, dan die van plan A of plan B. Er wordt gezegd: „Hieb aan tal verpleegdagen ten laste van de gemeente zal waarschijnlijk ver beneden de 2000 zijn, met het oog op de medische en persoonlijke bezwaren tegen een transport naar Utrecht. Per dag en per patient moet aldaar f 2 be taald worden. Wij vermoeden evenwel, dat de kosten niet aanzienlijk veel hooger zul len zijn, dan zij de laatste jaren bedragen hebben." Verder kan ik mededeelen, dat volgens een© bespreking met den architect de stichting var. een klein ziekenhuis, aanvankelijk ter voorziening in de behoeften van de ge meente, bestaand© uit een paar ziekcnza'en, badinrichting en operatiekamer, niet meer zal kosten dan f 25.000. Wanneer zoodanige inrichting tot stand kon komen, zou deze kunnen worden uitgebreid naar mate van de behoefte der gemeente. De architect heeft ons verzekerd, dat hij een gebouw kan stich ten, dat zonder in waarde te verminderen, wat de hygiënische eischen betreft, gaande weg kan worden uitgebreid naarmate van de behoefte. Ik geloof inderdaad, dat het in het belang van de gemeente ia het voorstel van B. en W. aan te nemen en dat,~als wij niet met de stichting, die in wording is, tot overeenstemming kunnen komen omtrent de verpleging van de armlastige patiënten, de gemeente zelf op kleine schaal een zieken huis inricht De heer Eolandus Hagedoorn. Mijnheer de voorzitter, mag ik nog vragen, waarom in hot praoadvies van B. en W deze clausule ia ingelascht: „Wij hebben daarna overwogen, of het meer aanbeveling ver dient, een nieuw ziekenhuis te bouwen cn t) exploiteeren Dit nieuwe ziekenhuis zou gelegenheid! geven tot verpleging van hetzelfde aantal patiënten als in Aldegonde. Een kleinere bouw verdient geen aanbeve ling, aangezien uitbreiding misschien spoe dig noodig zal zijn en de kosten dan veel meer bodragen dan wanneer direct een ruim gebouw geplaatst wordt.U zegt na, aat. het heel goed zal gaan een klein ziekenhuis te bouwen en dat dit later kan worden uitge breid. Dat is geheel in strijd! met wat B. en W. bobben medegedeeld in da toe'ichtrng van hun voorstel. De Voorzitter. Ik moet erkennen, dat het zooeven door mij' gesprokene eenigs zins in strijd is met wat in het gedrukte stuk staat. Maar er is na de samenstelling van dit stuk nog zóó veel over de zaak ge sproken, dat daaruit van zelf andere ge dachten zijn voortgevloeid. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter, wat do heer Hagedoorn heeft aange haald, geeft mij aanleiding om te zeggen, dat men, als reeds volgens de berekening van den heer Hagedoorn de exploitatie van een kleir ziekenhuis evenveel zal kosten als B. en W. berekend hadden voor 't Aldegonda- gasthuis, a fortiori kan aannemen, dat er in do begrooting betreffende i»et Aldegonde- huis eene kleine misrekening is gemaakt. Men kan gerust aannemen omtrent die ra ming van kosten, dat er nog veel boven op komt. Bovendien vergeet de heer Hage doorn, dat de opzending van patiënten naar Utrecht maar heel tijdelijk zal zijn. Men heeft de zekerheid, dat er in Amersfoort een nieuw ziekenhuis komt. En mochten de om standigheden er toe leiden, dat een zieke niet naar Utrecht kan worden vervoerd, dan is de toestand van het St. Elisabeth-gasthuis nog niet zoo onverantwoordelijk of die patient kan daarheen gebracht worden. Do Voorzitter. Ik geloof, dat de zaak nu voldoende is toegelicht. Ik stel dus voor tot stemming over te gaan. Wie voor het voorstel van B. en W. stemt, stemt tegen den aankoop van het gasthuis Aldegonde. De heer Plomp. Maar over niets meer. Heb ik het goed, mijnheer de voor zatter, dat B. en W. daaraan voor het oogen- blik niets verbinden? De Voorzitter. Het voorstel van B. en W. strekt om het gashuis Aldegonde niet aan te koopen. Wat er moet gebeuren als die aankoop niet geschiedt-, kunnen wij later zien. Bij de stemming wordt het voorstel tot niet-aankoop van het gasthuis Aldegonde, aangenomen met 12 tegen 4 steramen. Tegen stemden de hoeren: Gerritsen, Tromp van Holst, van Duinen en Rol and us Hagedoorn. De Voorzitter. Ik stel thans aan de ardo de aanvrage, die B. ca W. voor het geval van niet-aankoop vr-.n heb gasthuis hebben gedaan, n.l. machtiging tot het tref fen van de voorloopdg meest noodzakelijke maatregelen, ten einde te voorzien in de exploitatie van de barak. De heer Rolandus Hagedoorn. Mijnheer do voorzitter, staat daarmee tevens in verband de opdracht om nadere voorstel len te doen over de wijze, waarop de zieken verpleging nu moet worden geregeld? De exploitatie van de barak staat op zich zelf. Zullen B. en W., wanneer zij daartoe een voorstel doen, tevens mededeelen wat hunne plannen zijn omtrent de verdere regeling van de kwestie der ziekenverpleging De Voorzitter. Ik kan op deze vraag antwoorden, dat B. en W. hebben medege deeld, dat, als tot niet-aankoop van Alde gonde besloten wordt, zij den raad ter over weging aanbieden het denkbeeld om eenige lokaliteiten zóó te doen inrichten, dat in dien een patient niet vervoerd kan worden, althans operatief ingrijpen mogelijk blijft. Daarover zullen nader voorstellen worden ingediend. De machtiging, die nu gevraagd wordt, heeft betrekking op vte volgende alinea, waarin gesproken wordt over de ex ploitatie van de barak. De heer Rolandus Hagedoorn. Mijnheer de voorzitter, de aanhef van de door u aangehaalde zinsnede luidt: „Mocht in laatstgenoemden zin door u besloten wor den." Ik dacht, dat dit sloeg op de aan neming van plan C. De Voorzitter. De bedoeling is, dat als het gasthuis Aldegonde niet wordt aan gekocht, B. en W. met ..ad o voorstellen omtrent de regeling van do ziekenverpleging bij den raad zullen komen. Do hoer Rolandus Hagedoorn. Omdat in de z.nsnede gezegd wordt: „in dien een patient niet vervoerd kan worden," d w. z. niet naar Utrecht kan worden ver voerd, daarom meende ik, dat zij slaat op de uitvoering van plan C, niet alleen op den niet-aankoop van het gasthuis Aldegonde. De Voorzitter. Een voorstel omtrent de regeling van do ziekenverpleging, zal na der worden ingediend Ik kan daarover thans geen verdere inlichtingen geven. De bedoeling is, een nader voorstel in het alge meen te doen. De heer Rolandus Hagedioorn. Dat heb ik juist gevraagd, mijnheer de voor zitter. Het is mij zeer aangenaam dat te vernemen. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, kan de barak bereikt worden, zonder dat men over den grond van Alde gonde behoeft re gaan? De Voorzitter. Ja, de barak is van den weg af te bereiken. Hierna wordt z. h. o. conform het voorstel van B. en W. besloten. 2. Voorstel van B. en W. betreffende de salarisregeling van leeraren aan do burger avondschool, welke niet voor liet middelbaar onderwijs bevoegd zijn. Het voorstel strekt tot verhoograg van het salaris van f 25 tot f 30 per weke- lijksch lesuur. Wordt z. b. o. conform besloten. 3. Benoeming van leeraren aan de Bur ger avondschool. De Voorzitter verzoekt de heeren Visser ou Gerritsen als stemopnemers te fungeerem Benoemd worden achtereenvolgens: tot vast leeraar in de Nederlandsche taal A Veen met al gem eene stemmen; tot tijdelijk leeraar in de ^Nederlandsche taal E. H. Buitenhuis met algemeene stem men; tot leeraar in do wiskunde A. A. Ver burg met 15 stemmen; op A. H. Aarde man was 1 stem uitgebracht; tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde F. Faber met 12 stemmen; op G. F. Nijland waren 4 stemmen uitgebracht; tot tijdelijk leeraar in het handteekenen H. Mooijen Jr., met 15 stemmen; 1 stem wae uitgebracht op C. van Ouwerkerk; tot tijdelijk leeraren in het lijnteekenen C. van Ouwerkerk en A. de Jonge, beiden met 15 ntemmen. De Voorzitter betuigt dank aan de stem- opnemers voor de genomen moeite. 4. Voorstel van B. en W. tot het doen geven van gymnastiekonderwijs aan de meis jesschool (le soort). Naar aanleiding van een verzoek van

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 9