Woensdag 1 November 1905. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND." JS'. 18». 4" Jaargang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per S maande» to or Amersfoort f 1.85. Idem franco per post. - 1.75. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. AdrertentiSn, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 nor morgens bij de Uitgevers in te «enden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordelige bepalingen tot het herhaald advertoeren in dit Blad bjj abonnement. Een»» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Het manifest van den Ozaar heeit althans deze uitwerking gehad, dat het eene weldar 'go ontspanning heeft gebracht. De koorts hitte, waartoe de stemming gestegen was, is gewekenmen ademt weder ruimer. Maar overigens zal slechts uit de ontwikkeling, die de gebeurtenissen nu zullen nemen, kun nen blijken of dit manifest nu werkelijk de Magna charta voor Rusland is, waarvoor men het zoo gaarne zou willen houden. Graaf Witte, die nu aan het hoofd van de regeering is opgetreden, had zorg gedragen, <"at nog in den nacht van 30 op 31 October de leiders van alle politieke partijeen in ken nis werden gesteld van hot programma, waar voor de nieuwe regeering de toestemming van den Ozaar verkregen had. i>e beloften van vrij heid van het gesproken en geschreven woord, van geloofsvrijheid en van veiligheid voor personen en goederen, benevens de toezegging de bevoegdheden van de Rijksdoema zul len worden uitgebreid en dat ook aan de eerst buitengesloten klassen invloed zal wor- d n gegeven op de samenstelling van de volksvertegenwoordiging, hebben eene uit werking gehad, die kan worden uitgedrukt as: dankbaar maar niet voldaan. Men druk te de meening uit, dat het herstel van nor male toestanden niet op deze beloften alléén was te verwachten. Beloften waren reeds zoo 'kwijls gegeven. Het hoofd der nieuwe re geering moest blijk geven van zijn ernstigen wil om de gedane beloften tot werkelijkheid te brengen, door eene grondige wijziging te brengen in het personeel der regeering en door alle maatregelen, die genomen zijn om het volk te bedreigen, uit den weg te ruimen. Dat de nieuwe toestand nieuwe menschen eischt, komt uit in Ihet bericht, dlat Pobjedo- noszew, de opperprocurator van de Heilige Synode, zijn ontslag genomen heeft. Hij is gedurende de gansche regeering van Czaar Alexander III het erkende hoofd geweest van de reactionaire partij in Rusland, en ook in do eerste tien jaren der regeering van Nico- laas II was zijn invloed overwegend om eiken aandrang tot liberale hervormingen te weer staan. Nu heeft hij ingezien, dat zijn rijk uit was, en het feit van zijn heengaan is eene daad, die op voor allen verstaanbare wijze doet uitkomen, wat de beteekenis is van het verschijnen van het manifest van 31 October. ■Het heengaan van Pobjedonoszew diuidit aan, dat het oude autocratische Rusland heeft uitgediend en dat het nieuwe tijdperk nieuwe mannen vordert. Men kan het verschijnen van het manifest van 31 October begroeten als een eerste suc- ce3 van de beweging, welker doel er op ge richt is te beletten, dat het Russische volk misleid werd door het verleenen van eene schijnconstitutie. Het slagen van deze bewe ging hangt intusaclien van verschillende fac toren af. De eerste factor bestaat in het ant woord op de vraag, of het leger, de gendar merie en de politie in deze volksbeweging betrouwbare instrumenten blijken te zijn, die de overheid geheel in hare madlit heeft tot handhaving van het gezag. De ondervin ding in alle revolutiën toont, hoezeer hun verloop afhankelijk is van de houding van 1 t leger. De opstand van de Commune te Parijs in 1871 zou onmogelijk geweest zijn, wanneer men beter staat had kunnen maken on het leger. Nu is gebleken, dat op het leger niet ten volle te vertrouwen viel. In de be trekkelijk weinige plaatsen, waar botsingen zijn voorgekomen tusscheu het leger en de bevolki-g, hoeft het niet aan bedenkelijke verschijnselen ontbroken, b.v. dat men de inafnterie in de kazernes liet, omdat men haar niet vertrouwde, en zich uitsluitend van de kozakken bediende. En cok voor de werkeloosheid van de troepen op tal van plaatsen is een der motieven zeker geweest, dat men ditmaal 't er niet op durfde laten aankomen hen te gebruiken op de wijze, zoo als men dat in Januari had gedaan. De tweede factor ligt in het antwoord op de vraag of het Ruscisclie hof en de kringen, diie er tot in de allerlaatste dagen de lakens uitdeelden, een man bezaten, die in staat was het verzet tegen de volksbeweging te organi- soeren. De Juli-revolutie i ook de Februari- revolutie te Parijs hebben, -•> bekend is, slechte kunnen slagen, omdat de hoofden der regeering en de generaals het hoo.u kwijt geraakt waren. Deze beweging levert een nieuw voorbeeld van eene volksbeweging, die geslaagd is, omdat de mannen, aan wier han den het gezag was toevertrouwd, de kracht misten om do macht, die zij bezaten, te ge bruiken. Maar om aan deze beweging een blijvend succes te verzekeren, komt nog e:n derde factor in aanmerking. Die factor bestaat iu het antwoord) op de vraag of het aan de ver- eenigde klassen van de intelligentie en <ie arbeiders zal gelukken, de boerenmassa's in beweging to brengen- Rusland is een boeren- staatmeer dan 90 pet-, van de bevolking zijn boeren. Tot dusver was deze stand altijd vrij onversobillig tegenover de revolutionaire beweging. Blijvend succes zal i.eze "jeweging slechts kunnen behalen, wanneer zij ook de boeren voor haar sir-ven weet te interessee ren. Daarop zal de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen net antwoord moeten geven. Frankrijk. Parijs31 Oct. In zijn antwoord aan Gauthier de Clagny, die grondwetsherziening verlangde, zeide minister-president Bouvier, dat de grondwet aan Frankrijk 30 jaren van buiten la ndschen en binnen landschen vrede heeft geschonken en dat men niet de grond- wet. maar de zeden behoorde te hervormen. De Kamer verwierp met 396 tegen 154 stemmen de urgentie voor liet voorstel Gau thier. In het district van het onlangs overleden nationalistische lid van de Fransche Kamer, den oud-minister van oorlog Godefroy Ca- vaignac, werd gekozen de radicaal Maurice Ajan. Zweden en Noorwegen. De brief van Koning Oscar aan de Stor thing luidt in zijn geheel als volgt Mijnheer de Voorzitter, Nadat ik, uit naam van Zweden, Noorwe gen als een uit de unie met Zweden getre den staat erkend heb, wil ik aangaande mijn verhouding tot Noorwegen en de gebeurte nissen, die met het besluit van den Stor thing van den 7en Juni in verband) staan, het volgende mededeelen Ik spreek hierbij mijn besluit uit om af stand; te doen van de Noorsohe kroon, die mij, trots mijn eerlijken wil, in dien loop der jaren zoo vele bittere zorgen heeft be rokkend en die ik in de toekomst niet meer tot eenig nut zou kunnen dragen, nadat met het onwettige besluit van den Storthing ook het opschortende veto van de koninklijke macht buiten werking was gesteld. Toch wensch ik in waarheid niets dan goeds voor het land en volk, dat ik van mijn jeugd af oprecht heb liefgehad eu de bevordering van welks welvaart, zoover het met de vervul ling van mijn plichten als Koning over beide rijken op liet. Skandinaafsche schiereiland overeen te brengen was, mij altijd op het hart heeft gelegen. Wanneer ik zie, welke richting de verhou ding tusschen de twee volken heeft genomen, kan ik niet- gelooven, dat het hetzij voor Zweden of Noorwegen, gelukkig zou zijn, dat een troonwaardig lid van mijn familie een keuze tot Koning in Noorwegen aan nam. Wantrouwen en achterdocht zouden er dan stellig in beide landen ontstaan en zich zoowel tegen hem als tegen mij zelf koeren. Daarbij zou het al te licht stoornis kunnen brengen in de vriendschappelijke stemming, die ik tot het welzijn van beide valken wil hopen dat binnen niet langen tijd hersteld zal worden tot bevestiging van den vrede tusschen de nu helaas gescheiden rijken van het Skandinaafsche schiereiland. Ik ver klaar dus het aanbod van den Storthing niet te kunnen aannemen. Aan hen, die mij in mijin 33-jarigen regee- ringstijd in Noorwegen trouw gediend heb ben en die nog eenige genegenheid hebben voor hun vroegeren Koning, zend) ik ten af scheid mijn hartelijksten dank en mijne op rechte heilwensolien. Get eekendOscar' dd. 26 October in het paleis te Stockholm. Christiania, 31 Oct. De minister vam financiën Gunnar Knudsen heeft ontslag ge nomen Minister Michelsen zal volgens Af- tenposten do portefeuille van financiën over nemen Tweede telegram. In den Storthing werd na verwerping der andere voorstellen betreffende de volksstemming, met 87 tegen 29 stemmen het regeeringsvoorstel aangeno men. Hierbij wordt de regeeriing gemachtigd met prins Karei van Denemarken onderhan delingen te voeren over de vraag of hij zich de keuze tot Koning onder voorbehoud vaai de volksstemming zal laten welgevallen. Rusland. Petersburg, 31 Oct. Naar men verneemt, uordt thans tusschen graaf Witte en don mi nister van justitie overleg gepleegd over het c.ntwerp voor een amnestie-manifest, waarbij aan de in den laatsten tijd gevangen geno men politieke misdadigers straffeloosheid wordt verzekerd. Petersburg, 31 Oct. Pobjedonoszew, de op- per-procurator van de Heilige Synode, heeft zijn ontslag genomen. Petersburg, 31 Oct. De bevolking hield naar aanleiding van het manifest van den Czaar een betooging Den gan&clien nacht trok een groot© volksmenigte door de straten onder het zingen van de Marseillaise. Zij trek -aar het huis van bewaring, dat bij) het distrieta- gereohtshof gelegen is. Daar werden revolu tionaire liederen gezongen. Toen de menigte op haar terugweg nabij het huis van Pob- jedoiuosew trok, werd gefloten. Op een hoek van het New&kiprospect werd halt gehouden om een spreker aan te tooncn, die bet manifest aan kritiek onderwierp. Uit zijn rede klonk zoowel voldoening over de gedane toezeggingen der regcering als wan trouwen ten aanzien van de vervulling daar van. De politie kwam niet tusschen beide. Gisterenavond bad eeui vergadering van de sociaal-democraten plaats, waarin over den duur der staking gesproken werd, zonder op winding en zonder dat een besluit genomen werd. Ook over een voorstel om tot verzekering der oprechte doorvoering der hervormingen een arbeiders-militie te organiseeren, werd geen beslissing genomen. Tweede telegram. In het rapport van Witte, waarop de Czaar de opmerking schreef, dat het tot richtsnoer genomen moest worden, wordt uiteengezet dat do onrust iu de Russische maatschappij niet het gevolg is van een verkeerd regime der regeering, doch van de verstoring van het evenwicht in de moreele pogingen tot vervorming van de uiterlijke vormen der Russische samenleving. Het denkende Rusland streeft naar rechten op den grondslag der burgerlijke vrijheid, en het is de voornaamste taak der regeering om die te verwezenlijken». Die verwezenlijking kan niet plotseling ge schieden. Geen enkele regeering kan plotse ling 135 millioen menschen voor het verkrij gen \an de burgerlijke vrijheid voorbereiden. De regeering moet zich van iedere inmen ging in de doema-verkiezingen onthouden, en het aanzien van de doema en het vertrouwen op haar werkzaamheden bevestigen. Voor alles was het van belang de hervor ming van den rijksraad op den gronslag van het kiesrecht door te voeren. De grondstellingen voor de openbare macht moeten bestaan in het volgende: 1. recht schapenheid en oprechtheid in de bevestiging der burgerlijke vrijheid en het geven vau waarborgen daarvoor, 2. men moet er naar streven uitzonderingswetten af te schaffen, 3. overeenstemming in de handelingen van alle regeeringsorganen, 4. vermijding van re- pre&saille-maatregelen tegen handelingen, die niet de openbare samenleving of den staat bedreigden, 5. verzet tegen han delingen, die de openbare samen leving of den staat bedreigen, waarbij men op wetten en moreel© overeenstemming met de verstandige meerderheid der maatschappij behoort te steunen-. Dorde telegram. In den voormiddag had een grootache betooging plaats voor de Nor k asaji - k athedraalEen groote menigte trok met roode vlaggen daarheen overal be groet door het publiek dat met de m uiteen zwaaide. De agenten van politie salueerden en uit de vensters en van, de bal cons werd met zakdoeken gewuifd. Een officier hield een toespraak en wend tot tee ken van instemming in de hoogte ge tild. Hierna trok de menigte verder. Vierde telegram. Heden werd een groot aantal exemplaren verspreid vau een manifest der sociaal-democratische partij, waarin gezegd wordt dat door het Keizerlijke manifest do strijd van het proletariaat niet tot stilstand was gekomen. De taktiek van het proletariaat heeft te bestaan in het be nutten van de onder zijn slagen verkregen rechten, eu verder in 't houden van arbeiders- vergaderingen ter beslissing over den verde ren duur der staking, zoo mede in de organi satie van een militie tot waarborg van de bevochten rechten en tot opeiadhing eener amnestie. Petersburg, 31 Oct. (Petersburgsch tele- graafagentschap.) Behalve telegrammen over den gunstigsn indruk, dieu het manifest in de provincie heeft gemaakt, komen er ook herichteu over onlusten en botsingen met troepen, die vuur gaven, bijv. in Kazan, Kis- jinew en Pultawa. In Pultawa en ook te Bialystok trachtte de menigte de gevange nis binnen te dringen en daarbij vielen doo- den en gewonden. Ten gevolge van de onlus ten in Odessa is het stoomboot verkeer tus schen Odessa en Sebastopol gestaakt. Petersburg, 31 Oct. De heden voor de Kazankerk gehouden betooging had een bui tengewoon groote uitbreiding. Ongeveer 25.000 personen trokken van de kerk naai de universiteit; van het balkon van het uni versiteitsgebouw waren tal van roode vlaggen uitgestoken. De stemming was zeer opgewon den men had het plan om vier uur van de Kazankerk naar de cellulaire gevangenis in do Wiborgsche wijk te trekken, om daar d© gevangenen met geweld te bevrijden Tweede telegram. In den namiddag werden vele vergaderingen gehouden, die een kalm verloop hadden, omdat de politie zich er buiten hield Alleen bij het technologisch instituut en bij de Seme no wk azerne kwamen botsingen voor, waaibij velen werden ge wond. Dfes avonds werden ook vele vergaderingen gehouden. Ook soldaten, officieren, en marine matrozen hielden vergaderingen. Zij hadden de schouderbedekkingen met papier om wik keld opdat het nummer van het regiment niet zichtbaar zou zij». Het aantal van de in den loop van den dag gedoode personen wordit op tien geschat. Moskou, 1 Nov. (Petersburgsch telegraaf- agciitsoliap). Het- manifest is hier met geest drift ontvangen. De menschen wenschten elkaar geluk, zij drukten elkaar de handen en omarmden elkaar. De stakers hervatten, vrijwillig het werk. Op straat werden talrijke vergaderingen gehouden. De reeks redevoe ringen werd geopend door den rector van de universiteit Mannilowdaarna rangschikte de volksmenigte zidh tot een stoot, waaraan tienduizend menschen deelnamen, vaderland sche liederen zingende. Voor prins Troe- botzkoi werd een requiem gehouden. Eene groote manifestatie had voor het huis van den gouverneur-generaal plaats, waar de vrij lating van de politieke gevangenen geëiecht werd. Toen de menigte de gevangenen uit den gevangenwagen wilde bevrijden, loste de poli tie-agent, die de geleider was van den wagen, revolverschotenhij. prikkelde daardoor de menigte de schoten te beant woorden. Twee personen werden gedood. Ook uit andere steden komen telegram men van cle geestdriftvolle ontvangst van het manifest. Te Pultawa werd aan de geestdrift een einde gemaakt ttoor een geheel ongemo tiveerde n aanval van kozakken en infanterie op de volksmenigte, die vreedzaam uiting gaf aan hare vreugdetalrijke personen kwamen om. Te Kischinew stoorde een dergelijk in cident, waarbij verwondingen voorkwamen, de algemeene vreugde. Odessa31 Oct. Er heerscht hier een onbe schrijfelijke geestdrift over het manifest van den Czaar. De geheele bevolking is op de been, alle winkels zij'» ter eere van dezen dag gesloten. Optochten trekken door de stra ten onder het zingen van liederen, roode vlaggen met zich voerende en ook zwarte ten: teeken van rouw over de slachtoffers der laatste troebelen. Voor het paleis van den ■ouverneur-generaal kwamen ongeveer 20.000 jurgers bijeen. Do gou verneur-genJera al wensch te hen geluk met dezen vreugdedag en riep uit: „Leve de grondwet!" De burgers bedankten hem en verzochten oan loslating der gevangenen en verwijdering der Kozakken uit de stad1. Baron Kaulbaxs beloofde onmiddellijk hunne wenschen te 'crvullen. In den afgeloopen Macht drong de politie het hospitaal binnen en voerde, om de be toogingen te voorkomen, die voor heden waren voorbereid, heimelijk vijf lijken weg van slachtoffers der operoeren van Zondag jl. Het bestuur van de universiteit en het Stedelijk bestuur kwamen met kracht op tegen deze handelwijze en dwongen de politie autoriteiten de lijken weder terug te doen brengen. De begrafenis zal nu morgen plaats hebben met buitengewone eerbewijzen. Tweede telegram. Het gepeupel, aangevoerd door vermomde politiebeamten deed heden een aanval op de Jood&che win kels. De winkeliers boden gemeenschappelij!k tegenstand, waarop de kozakken aam-enden en op hen vuurden. Velen werden gedood. Een hevig straatgevecht volgde nu. Het ge vecht wordt nog voortgezet. Er heerscht een vree&elijïke paniek. Odessa, 31 Oct. Gisteren is het gelukt de orde te herstellen. De houding der arbei- de-s maakte tot nu toe de doorvoering van de algemeene werkstaking onmogelijk. Sedert gisteren is het spoorwegverkeer mot Gallicië en ook op enkele andere gedeelten van de spoorwegen weer geopend. Berlijn, 31 Oct. iren particulier bericht uit Warschau moldt, dat twee goed gekleede mannen den kassier van de fabriek „Vulkan" aanvielen en doodschoten en hun slachtoffer vervolgens van 14.000 roebels beroofden. Radi -ale en socialistische elementen trach ten de arbeiders tot voortzetting van de sta- kiivr te bewegen. Warschau, dl Oct. Het personeel van den Warschau-Weenerspoorweg besloot heden i't een groote vergadering, de staking voort te zetten. In de stad heerscht een zeer opgewonden stemming. De radicale volksmenners noemen de bij keizerlijk manifest verleene constitu tie onvoldoende. Betoogingen werden door de troepen uiteen gedreven. i>e straten wa ren heden avond leqg; zij zijn door troepen - afdeelingen bezet. Warschau, 31 Oct. Uit Lodz, Piobzkow en Pabianice is bericht ontvangen, dat daar hevig wordt gevochten. Lodz, 31 Oct. De toestand is hier zeer kri tiek op verschillende plaateen van de stad trad de politie tegon betoogingen op. Er werden in 't geheel vijf personen gedood en 15 gewond. Heising fors, 31 Oct. In alle fabrieken en werkplaatsen hebben de arbeiders bet werk gestaakt. De telephoon-, de post-, de tram- en spoorwegdiensten staan geheel stil. Do hoogere scholen zijn gesloten, de zittingen van den Senaat geschorst, de openbare bureaux gesloten, evenals alle wiinkols en banken. De bladen versohijnen zonder een suur. Groote volksmassa's trekken door do straten. Turkije. Constantinopel, 31 Oct. Men verzekert dat de Engelsche gezant aan den Sultan heeft doen weten, dat, indien hij geen voldoening kreeg betreffende den spoorweg van de gren zen van het achterland van Aden naar die ulaata en over de vrijstelling van rechten voor steenkool, bestemd voor de kusten van den Ferzischen golf, hii Constantinopel zou verlaten, zonder zaakgelastigde achter te la ten. Zes Russische oorlogsschepen zijn bij H, racles geankerd als demonstratie ten gevolge van de weigering van den Sultan óm jl. Vrij dag den Russischen gezant te ontvangen. De toestand wordt meer en meer gespan nen. Na ëaa vr«d«. Tokio, 31 Oct. Do leden van het corps diplomatique hebben een audientio gevraagd om hunne gelukwenschen aan te bieden met het sluiten van dien vrede. De Mikado ont ving hen heden morgen en noodigde hen daarna uit met hem koffie te drinken. Ook de prinsen, de ministers en het gevolg en baron Komoera waren hierbij tegenwoordig. De Mikado heeft nog nooit te voren het corps diplomatique uitgenoodtigd tot een lunch anders dan bij officieel© gelegenheden. Allerlei - Te Parijs hebben die Fransche worste laar Dubois en de Japanner Re Nié, leeraar in het „Ju-Jitsu," in de „Arêne Vedrine" een wedstrijd gehouden, waarbij o.a. ook de Japansohe gezant tegenwoordig was. De strijd duurde slechts kort. Binnen tien seconden had Re Nié zijn tegenstander op den grond geworpen, waarbij deze zich aan het hoofd verwondde. He Nié begon hem toen een arm te ver draaien, een zijner beenon zoo te buigen, dat zijn voet op zijn schouder lag, en hij zou hem geworgd hebben, als meu niet een eind had gemaakt aan den strijd. - Tegen de ruwheden der Amerikaan- sche studenten tegenover de „groenen" heb ben de universiteitsbesturen reeds meerma len met strenge straffen moeten optreden. Onlangs hadden weer zulke buitensporighe den aan de universiteit van Michigan te Ann Arbor plaats. De zaak is nog ernstiger, daar de in het donker overvallenen gec.i „groe nen" waren, zooals de studenten meendm, maar twee privaatdocenten. De heeren moes ten voor do overmacht wijken, in de boomen klimmen en daarna nog een half uur op den kouden grond geknield liggen. Gedurende dezen tijd werden eieren op hunne hoofden stuk geslagen en potten met melk over hen leeg gegv/ten- Tot slot werden ze in een vijver geworpen, waaruit ze zich niet dan met do grootste moeite konden redden- De daders wisten zich tot nu toe aan hunne gerechte straf te onttrekken. - Een spoorwegongeluk, dat de hoe danigheid van het rollend materieel, dat de Italiaansdhe maatschappijen aan den Staat overgedaan hebben, kenmerkt, gebeurde op de lijn Venetië-Milaan. In een wagen, die op liet station Brescia aangehaakt was, zakte de vloer uit en de verschrikte reizigers moes ten zich aan het bagagenet vasthouden, tot dat door de noodrem de trein tot stilstand kwam en de in de lucht zwevende reizigers in veiligheid gebracht waren. Zij kwamen er gelukkig met eenige lichte verwondingen af. Helsingfors, 31 Oct. Do Hamburgscho stoomboot Brietsig heeft hier aan wal gezet kaniteir. Zimmermann van de Zweedsche stoomboot Jobam, die met den Riga'schen schoener Antares Vrijdag jl. bijl Blyth in aanvaring kwam. De Johan zonk binnen 5 minuten. 21 mannen en 2 vrouwen ver dronken. Vermoedelijk is de Antares met eene bemanning van 8 koppen eveneens ge zonken. De oorzaak is waarscbijlnlijk het uit gaan van den bakboordslantaarn van den schoener. OOST-INDIË. Bij het departement van koloniën ia ontvangen het volgende telegram, van, den gouverneur-generaal van Neder landsch-In- dië: „De bevolking van Midden-Sarnoair onder wierp zich. „De Kwantansohe hoofden van Tjirenli, Inoeman, Basorah, en Paingean teekenden de bekende korte verklaring. Men begint oe gedroste dwangarbeiders uit te leveren»." Tot toelichting van dit telegram strekke, dat de onderwerping van MiddenSamosir, een schiereiland in hel Tobamcer, "blijkbaar ver band houdt met de actie in de Tobalanden, waarop het bericht in de Staatscourant van 19 October jl. betrekking had:. De onderwerping van de genoemde Kwan- tansche hoofde» sluit zich aan bij de berich ten, vermeld in de Staatscourant van 28 Sep tember en 20 October jl. Do Staatscourant van Woensdag 1 Nov 1905 bevat de volgende Kon. "besluiten: bevorderd bij het departement van Kolo niën tot referendaris de hoofdcommies M. Klaassentot hoofdcommies-titulair J. Geradts benoemd tot officier in do Oranje-Nassau- orde C. van den Berg, oud-translateur te Soerakarta benoemd in de orde van d)en Nederland- &choa Leeuw tot ridder mr. Th. Ruijs, in specteur van het lager onderwijs; in de Oranje-Nassau-orde tot officier B. Dinge- mans, districtsschoolopziener teZutphen, mr. C. de Witt Hamer, districtsschoolopziener te Goes tot ridder P. Steijns, arrondissementa- schoolopziener te Venlo;

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1