JS°. 135. Eerste Bla<l 4de Jaargang Zaterdag 4 November 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER CONNEHAYE. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden YÓor Amersfoort f 1.35. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 nnr 'g morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C«. Utrechtschestra&t 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—-6 regels 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan roordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Bern* circulaire, bevattende Je voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Pobjedonoszew af. De opperprocrureur der Heilige Synode van Rusland, heeft na de afkondiging van het manifest van. den Czaar begrepen, dat er onder het nieuwe regiem voor hem gee.n plaats meer was. Hij, de verpersoonlijking van de reactie, is vrijrwillig terug; getreden van de voorname p'aats, die hij dn 's Kei zers omgeving innam, en heeft die plaats afgestaan aan Witte. In het tegenwoordige stadium van de her vormingsbeweging in liet Czairenrijlk was dit aftreder beslist noodzakelijk- De rol van hem, die gedurende de laatste dertig jaar zulk een grooten invloed heeft gehad op de geschiedenis van Rusland, is uitgespeeld. Eenige nadere bijzonderheden over hem en over zijn loopbaan, mogen hier volgen. Pobiedonoszew werd in 1827 te Moskou geboren en behoorde door afstamming tot dea geestelijken stand. Zijn grootvader was nl. priester iai Moskou. Ziijfn vader was hoog- Jeeraar in de letteren aan de Moskousohe universiteit. Hi'i werd opgevoed in een at- mospheer van Keizer-vergodiug. Bovendien hadden de kenmerkende eigenschappen van de lagere geestelijkheid, die zijn grootvader bezat, ook op hem haar invloed doen gelden. Die eigenschappen waren tot bigotterie nei gende vroomheid, vasthouden aan de oud- moscovitisclie overleveringen, afkeer tegen alk", wat nieuw was en wantrouwen tegen West-Europeesche denkbee lden In 1846 verliet hij, na volbrachte studie, de keizerlijke rechts-school en werd hij werk- zaaan gesteld aan de afdeeling justitie van den Moskouschen Senaat. Hij sloot zioh toen nog nauwer aan bij de Moskousclie slavophile- krmgen en trad in verbinding met de re dactie van de Ruszkdi Wjestnik, in welk blad luj tal van wetenschappelijke artikelen schreef Dat was bet begin van zijn loop baan en tevens de kiem waaruit zijn latere groove invloed op de regoeringszaken ont sproot. Pobiedonoszew heeft drie Czaren gediend. Onder Alexander II werd bij op aanbeveling van Michael Katkow aangesteld als leeraar in het reolit bij de zonen des Keizers, den als troonsopvolger gestorven Nicolaas, den latexen Czaar Alexander III en den thans nog levenden, wel bekenden, grootvorst Wla- dimir. Katkow was de redacteur van de Ruiszkii Westnik, die zioh door zijn artike len tiidens den opstand van Polen in 1863 de gunst van het Hof had veroverd. Door deze functie, die Pobjedonoszew in nauwe aanraking bracht met de keizerlijke familie, verkreeg hij zijn grooten invloed als raadgever des Czaren. Hij vergezelde de vroeg gestorven troonopvolger Nicolaas op een reis door Rusland en schreef daarover zijn bekend.', werk„De reis van den grootvorst- troonopvolger Nicolaas." Nadat hij als adviseur aan het ministe rie van justitie bad gediend, werd hij in 1868 senator en in 1871 lid van den rijks raad. In 1880 volgde zijn benoeming tot opper-procureur der Synode. Reeds tijdens de ïegeering van Alexander II wist Pobjedonoszew zioh een grooten in vloed op den gang van zaken te verwerven. De revolutionaire beweging, die zich de ver overing van burgerlijke vrijheden ten doel stelde, stak toen het hoofd reeds op. Moord aanslagen op hooge staatsambtenaren en op den Czaar zelf leidden tot een systeem van onderdrukking en reactie. Toch had Alexan der II wel willen toegeven aan de eischen dei' liberalen, maar steeds waren bet Pob iedonoszew en Katkow, hij wie zich de latere minister van binnenlaindsehe zaken graaf Tolstoi aansloot, die den Czaar steeds daarvan wisten terug +e houden. Na den moord op Alexander II, werd de invloed van Pobjedonoszew nog sterker, maar ook nog noodlottiger voor de zaak van den vooruitgang in Rusland. Nog geen uur voor zijin dood had Alexan der IT een dooi' Loris Melikow die na den mislukten aanslag op den Czaar op de MoskouKursk-spoorlijn minister van bin- nenlandsche zaken geworden was uitge werkt plan van een grondwet onderteekend. Alexander III was van plan, gelijk, hij aan zijn broer grootvorst Wladimir schreef, die nagelaten grondwet te aanvaarden en in te voeren, doch Pobjedonoszew wist dat goede voornemen te verijdelen. In den minister raad, waarin hij krachtens zijn ambt zitting had. wist hij het goed bedoelde ontwerp van Melikow te doen veroordeelen, en hij schreef aan den Czaar„Laat de vervloekte Peters- burger liberalen maar schreeuwen; een wer- kelii'k Russisch hart kan slechts onder de bescherming der orthodoxie en der autoora tie groeien." Het geheeLe tijdperk der regeering van Alexander III stond in het toeken van Pob iedonoszew. Alle reactionaire maatregelen, die de Czaar nam, zijn direct of indirect o| rekening te schrijven van Pobjedonoszew. Hij had de feitelijke leiding der binnenland- sclie politiek. Ook onder Nicolaas II was zijn macht bui tengewoon. Geen enkele wet werd afgekon digd, geen enkel besluit genomen, of hij moest er zijn zegel aan hebben gehecht. Ook de gebeurtenissen der laatste twee jaren droeeer daarvan diiidoLijk het karakter. Het manifest betreffende de rijksdoema, dat nie mand bevredigde, was van hem afkomstig. Hii was met Plehwe en grootvorst Sergius de ma.ii. die do volksbeweging steeds met geweld wilde onderdrukken. Waartoe dat systeem gele.d heeft, heeft ons de geschiedenis van dit jaa"" geleerd. Ten slotte heeft de vrijheidsbeweging over de partij der reactie en dwangmaatregelen gezegevierd. Pobjedonoszew is van zijn plaats verdrongen en aan zijin rijk en zijn macht is een einde gekomen. Vijf en twintig jaar ge leden zei Melikow tot Pobjedonoszew„de tijd zal leeren, wie van ons beiden gelijk heeft". Het oogenblik is thans voor den laatste gekomen om te moeten erkennen dat hi i ongelijk had. Pobjedonoszew was ontegenzeggelijk een der meest gebate personen in Rusland en meermalen heeft hij aan aanslagen op zijn leven blootgestaan. Kenschetsend is wel dat een van de Rus sische staatslieden, die veel met hem in aan raking kwam, van hem zegt, dat hij in den persoonlijken omgang door de rust en de be minnelijkheid van zijn persoon dadelijk voor zich inneemt. Hij is een groot kindervriend en heeft altijd een zakje suikergoed voor len in den zak. Zelf heeft hij geen kinderen. Dat het Witte gelukt is dezen merkwaar- t-'sen en invloedrijken man op zij te zetten, is een hoogst gewichtig feit, het is het bewijs dat het regiem der reaotie, met Pobjedonos zew, ten val is gebracht. Het liobt der volksbevrijiding gloort :n Rusland: bet daghet in het Oosten. Dultschland. Keulen, 3 Nov. De „Köln. Zeit." verneemt uit Kiel, dat een draadlooze telegraafverbin ding tusschen Memel en Peterhof door den kruiser „Liibeek" en 7 torpedobooten tot stand is gebracht. Torpedboot 7 ligt voor anker voor Peter hof, de ..Lübeck" en torpedoboot S. 120 heb ben draadlooze telegraaftoestellen aan boord. Frankrijk. Parijs, 3 Nov. In antwoord op een inier- pellatie van Vaiilant, die naar aanleiding van de werkstakingen te Longwy een motie van afkeuring had ingediend tegen den minister van oorlog, verklaarde deze, dat hij alleen naar Longwy was gegaan om de gemoederer te kalmeeren. Maxenoe Roldes, die de sta king had georganiseerd, had hem a'ctn be geleid om hem inlichtingen te verstrekken over den toestand der arbeiders. Tweede telegram De Kamer ram met 444 tegen 55 stemmen de eenvoudige orde van den dag aan. Zweden en Noorwegen. Christiania, 3 Nov. Volgens het Norsk Telegrambyreau heeft koning Oscar aan de Noorweegsche regeering medegedeeld, dat dï leden van heb Zweedsche koningshuis uit de tot dusver door hen bekleede rangen en waar digheden iu het Noorweegsche leger ca bij de Noorweegsche marine ontslag zouden ne- Donderdag werd een oproeping aan het Noorweegsche volk ten gunste van de repu bliek verzonden, die door meer dan 200 per sonen onderteekend is. Tot de onderteeke naars beboeren o. a. de oud-minister van financiëu Gunnar Knudsen, de afgevaardigde Konof en kolonel Stang. Londen, 3 Nov. De lieer Arthur Herbert, gezant te Darmstadt, is benoemd tot Bribsch gezant in Noorwegen. De Amerikaansche staatssecretaris heefr Hauge erkend als Noorsch zaakgelastigde in Amerika. De Vereenigde Staten zijn zoo doende de eerste staat, die de nieuwe rege s- ring van Noorwegen metterdaad erkend heeft. Want andere regeeringen hebben, ge lijk medegedeeld is, wel geantwoord op tut verzoek van de Noorsche regeering om er kenning, maar nog niet haren vertegenwoor diger toegelaten. Spanje. Koning Alfonsus is Donderdagavond naar San Sebastiaan vertrokken. Heden zal hij van daar uit de reis naar Berlijn beginnen. Hij siteekt bij Hendaye de Fransche greii3 over eni spoort dan in eens door naar Avri- court, aan de Duitscbe grens. Tot 12 Novem ber zal de Koning te Berlijn vertoeven en dan gaat Z. M. naar Weenen, waar hij drie dagen blijven zal, in Munehen een dag, en dan naar Parijs. Te Parijs blijft Alfor.su* tot 23 November, inoognito. Oostenrijk. Weenen, 3 Nov. Uitgebreide betoogiugen •ten gunste van het. algemeen kiesrecht heb ben in tal van steden van Oostenrijk plaats gehad. Gisteren zijn 30 personen in een con flict met de politie ernstig gewond. Te Praag hebben jl. Woensdag straatbetoo- gingen plaats gehaid, welke georganiseerd zijn dteor 6000 socialisten. De redacteur van le Pravo Lidu, heeft de betoogers uit het ven ken. Hij wees op het succes vani de revolutie ster van het bureau van dat blad toegespro- in Rusland, welk succes te danken was aan de kracht en de solidariteit der Russische ar beiders en verklaarde voorts dat indien de Oostenrijksche socialisten dezelfde eigenschap pen toonden te bezitten zij weldra een hun ner voornaamste eischen. het algemeen kies recht, zouden ingewilligd zien. Hongarije. Keizer Franz Joseph, die nog altijd zeer verstoord is op de Hongaren, zal naar men tc Boedapest verzekert dezen winter niet te Boedapest vertoeven, zooals steeds zijn ge woonte was. De gezondheid van baron Fejervary, die aan een hartkwaal lijdt, .moet zeer geschokt zijn, tengevolge van de vermoeienissen der laatste tijden. Hij zou aan zijn naaste vrien den zelf verklaard hebben., dat hij iederen dag een ploteelingen dood verwachtte. Rusland. Petersburg, 3 Nov. (Petersburgsch tele- graafagentschap). De keizerlijke oekase be treffende het verleenen een er amnestie is onderteek end. Petersburg, 3 Nov. De keizerlijke amnestie- oekase wijst sommige categorieën van poli tieke veroordeelden aan, die ten volle bege nadigd worden, andere tot zware straffen veroordeelde personen krijgen belangrijke vermindering van strafvoor politieke ver- grijpen wordt de straf geheel kwijtgescholden. Petersburg, Nov. (Petersburgsch tele- graaf-agentscbap). Het. lid van den rijksraad Obolensky is tot opper-procureur der Heilige Synode benoemd. Dte commandant in het militaire district Kazan generaal Ko6satsoh is tot lid van den rijksraad benoemd:. Petersburg, 3 Nov. (Petersburgsch tele graaf agentchap). Officieel wordt medegedeeld, dat alle voorschriften, die zijn uitgevaar digd voor de pers, zijn opgeheven en dat het aan de overheid, die belast is met bet toe zicht op de pers, verboden wordt nieuwe voorschriften uit te vaardigen. Petersburg, 3 Nov. (Petersburgsch tele- graafagentschap). In een regeeringseommuni- qué wordt gezegd, dat nu l.rt manifest van 31 October een onwrikbaren grondslag voor dö ontwikkeling van het leven van Rusland op den grond van wettigheid en recht beeft in 't leven geroepen, de deelneming aan de straatbetoogingen eene geheel andere betee- kenis krijgt als te voren, rtaardoor kan slechts de ware orde gesteund worden. Daar om is de deelneming van de leerlingen der middelbare en lagere inrichtingen van on derwijs aan zulke betoogingen reeds om zede lijke redenen veroordeeld geworden. Wanneer do aandacht van de maatschappij daarop niet nu reeds gevestigd is, wordt, de staat be dreigd met het aangroeien van het cijfer van menschen, wier eerbied voor het gezag en voor de orde reeds op de schoo a men radi caal geschokt is. De Regeer ing spoort alle burgers aan tot zelfbeheersching en om kalm hunne zaken oa te gaan. Petersburg, 3 Nov. (Petersburgsch tele- graafagentschap.) In den loop van. den nacht kwamen nieuwe berichten omtrent de tegen 'ie Joden gerichte aanvallen. In Smolensko gelukte het aan het krach tige ingrijpen van de ingestelde zelfregee- r:.ng uitspattingen te voorkomen. In Roatow aan de Don gelijken enkele straten op puinhoopen. De nieuwe bazar is efge brand. Aanvallen op de Joden duren voort in Mariapol en Juschka. Eveneens in Kieff, waar bommen tegen de kozakken geslingerd werden. In Kieff zijn gisteren 12 personen gedoodl en 44 gewond. In Pultawa drong een volksmenigte de ge vangenis binnen waarbij 38 personen ver wond werden. Ook in Oeman kwamen onlus- te voor, de betoogers eischten de vrijlating van wegens politieke misdaden gevangen ge zette personen. Petersburg, 3 Nov. De verjaardag van de troonsbestijging van den Czaar ging heden kalm voorbij. De straten herkrijgen, al is het tramverkeer nog niet hersteld, haar ge wone aanzien. Er zijn geen patrouilles en geene samen scholingen meer te zien. In het algemeen neemt de bevrediging toe over de door den Czaar toegestane vrijheden en over zijn goe den wil om krachtig die plannen van graaf Witte te ondersteunen. Alles verlangt naar rust en terugkeer tot normale toesbanden. Vooral in industrieele en handeldrijvende kringen wordt dit verlangen krachtig geuit. Berlijn, 3 Nov. Een particulier telegram uit Odessa bericht, dat den geiuelen dag de botoogingen voortduren en de gevechten tus- scheu de letoogers oenerzijds en Je kozakken en politie anderzijds. Er is veelvuldig uit de huizen op de troepen geschoten, waarna deze in de huizen drongen. Daarbij zijn blijkbaar vele dooden en gewonden gevallen. In ver scheidene wijkeu zijn Joodscho winkels het gepeupel aangevallen en geplunderd. Ook daarbij kwam het tot ernstige gevechten, die talrijke offers eischten. De rector van de universiteit heeft aan graaf Witte oan hu p geseind. Men vreest voor eene ernstige pa niek. Odessa, 3 Nov. (Petersburgsch telegra-f- agentschap). Gisteren vonden bier heftiger aanvallen op de Joden plaats dan tot dus verre in alle stadsgedeelten werden ernstige verwoestingen aangericht, vooral in de af gelegen wijken gedurende den gebeelen dag vielen e? scheien. De georganiseerde zelfver dediging trad krachtig op tegen het gepra- pel. Op eenige straten werden kanonnen op gesteld De stad ziet er udt als een leger kamp. De studenten namen 200 mannen uit het gepeupel gevangen en sloten dezen op in de universiteit. Op de straten, waar zich alleen beambten van den verplegingsdienst en hefdezusters durven wagen, ziet men geen politie. Gewapende studenten zorgen voor de handhaving der orde. Men beschouwt den tc stand als zeer ernstig, duizenden op roermakers zijn gewond. Odessa. 3 Nov. Een telegram uit Kisjinef meldt, dat aldaar een vreeselijk bloedbad ia aangericht, honderden zijn gedood en tailoo- ze anderen gewond. Volgens een telegram uit Nicolajef is de gelieele stad in handen van nationalistische bandieten, die de Joden uitplunderen en vermoorden. Een soortgelijk bericht komt uit Sebastopol. Over het gebeurde te Odessa werd Woens dagavond aan de Daily Mail bericht: 500 gewapende studenten hebben dezen 1 DOOR VIRGINIE LOVELING. Euphemie, liadi een gedaanteverwisseling! ondergaan.; zij w<as verlevendigd; verjongd, de trek van mismoed en bezorgdheid, die een vroege lijn onder aan hare mondhoeken groef, werd door den vinger des t.riomfs weg geveegd. Zij was zoo naïef, zoo kinderlijk blij, zoo sympathiek in. hare mededeelzaam heid van ootmoedige verwondering over zoo veel gunst van het lot. Lucette verheugde zich ook en oprecht, met de belanglooae goedheid van haar hartje, in 'teerste oogen blik eigen wee en eigen onspoed naar de duistere grondliolten van het gemoed bij die sluimerende slechtheden, die in iedere men- scheunatuur voorhanden zijn, heldhaftig ver bannend1. „Que je t'embraase, que je te félioite!" riep ziji in vervoering, hare poezelige armen om dien .hails der zooveel grootere zuster slaande, die haai' de gulle liefkoozing met j lachenden mond en tranend oog wedergaf. Er had een. verlovingsdliner plaatsdie ge zondheid dier helden wterd voorgedragen liederen weergalmden door de eetzaalde glazen klonken op elkander ouders en, kin- deren want tot zelfs Loulooi mocht aan de tafel zitten waren onbewust luidruch tiger dian het ordewoord was. Eu, Lucette1 stiet aan en proefde de champagne; maar een bewustzijn van verlegenheid ontwaakte m haar het werdl haar te moede als een jonge weduw, in een feest verdwaald!, met rou wk leederen t usschen balgewaden met hcï'cpengeretennog niet geheeld geweest-, doch voor haar zelve of door' wilskracht ge loochende, verheimelijkte wonden iu heit haat-, dat binnen gutsend bloedde, terwijl de gedwongen zustermin een glimlach op die lippen blijven deed:. Geen mensch lette nog] op Lucette; baar tegenwoordigheid en. haar onheil waren, ver geten, alle goedje voornemens van stilte en bescheiden vreugverboon uit ontzag voor baar door dte huisgenooten aan elkander vo irgespeld waren in den behagelijken roes van wijn en/ geestverrukking onderge gaan Wat- deed zij daar ini 't midden van dlie zidtte vreugde? Dit vroeg ze zich herhaaldle- lijik af. Aan de eene alles, aan de andere niets. Thans zag zei 't dluidelijk, dat hare ouidbrs haar niet liefhaddenhoe konden zei 'thaar aandlctenzoo iets bij te wonen! Eu Lucette begon zich te ergeren over dit diner als over een. persoonlijke beleodiging. Ziij voelde reeds met knellend zelfverwijt tevens, schoon het verstand Kaar dit nog niet voor lichtte, dat de nijd haar in zijn tang gekne pen hield. Zij liep van de tafel weg naar haar slaap kamer. Daar zat ae in het schoon grijszijdeu kleed, dat zij op haar eigen veaiovingsdiner gedragen hadtot spot van allen had' ze 't aan. tob spotl van zioh zelve, schimpte ae nu bitter „Zie, er was een vlek op de borst. Zij sloeg er de oogcm naar omlaag, een leelijke groote, vette vlek, waarvan de ontdtekking haar anders hevig en met ze-I f verwij tiend be treuren zou hebben verrast. Eln nu wterd zij eten aanleiding tot booze treitering: „Goed zdo vlekken op dit gewaad der schandie, hoe meer hoe beterheel haar leven en hare toe komst wtaren voor eeuwig bevlekt'.Ear zij had er toch' geene schuld aan, zij had toch niela misdreven, noch aan God noch aan de menschen En zij snikte, die arme Lucette. Zij duchtte een tweeden zenuwaanval; nu kon ze dien nog ovenvinnen, maar eens een zekeren paal te buiten, zou ze hem niet meer beheerscheu kunnen... niet meer beheerscheu willen!... en zij huiverde van ang9t vlotor eein herha. ling van 't gebeurde. Indien iemand dier huis- genooten boven kwam, o voorzeker zou het geschieden. Gelukkig kreeg zij geen toe schouwers noch troosters, zoo gevaarlijk voor het uitbarstten van een n'cuwe crisis. Zij ging voor 't. venster staan. Zij over won. Het nakend gevaar verzwond, het bleef bij do bed'reiging. Dte grondige overtuiging van het nietige van zulk een ellendig schouw- toomecl gaf haar de kracht tot wederstand. Zij keek: in de lucht, de Maartsche welken dreven snel en buiig, afwisselend dkmkere zwaarten naa.st blauwe vlakten vormend. Zij zag het zoo duidelijk, zij wist, diat ze dte physionomie van, dien onstuimigon hemel in •haar geheugen opnam als een eeuwig blij vend tafereel; dab zij er nooit den aanblik van vergeten, zou. Was dat ook geene gek heid? alsof de onweersvlagen of de helder heden daarboven, haar niet- volkomen onver schillig lieten!... Een reeks van smeltende boeiden zweefden opvolgenblijk voor haar gea«tesblik geen enkel nam een bepaalden vorm aanhet was als een bonte danspartij va,n kleuren en zonderlingheden, pijnverwek- kend als een al te groote inspanning van dien geest en loon ver leenend tevens als het lastig spel der phan taaie. En eensklaps uit den steeds dichter en die liter om haar wemoLen- den warboel van ad' die vreemde dingen, ving haar blik er een op, als de vangst, van een schepnet in de lucht en zij keek; nader, in vergetelheid! van al het overige en onder zocht-, wat het waseen kleine zeilsteen vreemd genoeg niet waar? En herinneringen, helderden op in, haar hoofd: toen zij, een kind was, had haar oom, haar peter, profes- sdr van den: Hauwiermeiren, haar dat ding eens gebracht, het eenige wat hij haar ooit geschonken had. Papa. had geglimlacht, ma ma minachtend de schoudlers opgehaald voor zulk een diwaas, onkinderlijk speeltuig. Zij hadden spottend! gezegd, dat men een, geleer de moest zijn om iets dergelijks te geven, en Luoeibte was ook wat teleurgesteld ge weest. Het was een soort van hoefijzer, aan hetwelk een ander plomp driehoekig stuk ijzer lsTeefde, door eigen macht want door niets, volstrekt door niets was het er aan bevestigd. Met hare handjes kon ze die twee stu 1deen vaneen trekken/; maar zoodra zij, ze wteer dicht te zamen bracht, vlogen zij van zelf naar elkander. Eln Lucette had, ondanks den ouderlijken schimp, .gedaan, wat oom haar had! voorgehouden: zij had heb hoef- ijzei op dten zolder aan een1 spijker gehangen en een schaaltje aan] liet onderste deel vast gehaakt z;e, het klemmend staal hield voll, ondanks het vergroot gewicht! Nu werd het interressantalle dagen goot Lucette een lepel zand in het schaaltje om die aan trekkingskracht van den zeilsteen te beproe ven en hij' bleef weerstand bieden. Eens kwam ze op den inval het schaaltje in een maal gaiiscl» te vullen en de magneet, liet wijkend los en stortte met] zijn vracht ten gronde. Toen hernam zij het spel der trage lading en, na een, paar weken van voorzichtig geduld, droeg 't onderste ijzer een zwaren lastgansch liet schaaltje boordevol en opge- \\aarom dacht Lucette aan dat sinds lang vergeten natuurwondter, dat voor haar niets dan een speeltuig was geweest? Dte plotse linge herinnering wekte weemoed en zelf- medelij. Haar ongeoefend nasporinigsvermor gon zocht of vondj do onderlinge betrekking niet, welke er bussehen do stoffelijke on d)e zielkundige dingen ligt; maar door intuïtie voelde liaar verstand dte vergelijking die 't onmachtig was denkend te makenhad zij ruet ook gelijk de zeilsteen, door gradueele sterktozameling, haar eerst slechts zwak aan- trekkingsgevoel voor Ooninehaye versterkt, wijselijk en. met het oprecht verlangen om, geluk aanbrengend, zelve het geluk te vin don? Niet daar waar haar veeleiaoktende ph a ultaaie liet misleidend in inoeielijik te be reiken oordten voortooverde, maar in, dte wer kelijkheid en de maat van het lyogelijke En zij was geslaagd1 in het beoogen van dat doe!in de schaal, die harte liefde behelsde, aan den magneet van hare toekomst beves tigd', had haar goede wil en haar oordeel ei ken dag eenige korrels meer gelegd; zoo liad zij eene groote zelf verstrekte Weerstands kracht verworven... en thans had' eene ruwe vuist de twee zoo stevig tot- elkander getrok ken stukken, naftuurverstorend, gruwzaam van el kandei' gescheurd'. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1