"binnenland. middag een gevecht geleverd tegen de poli tie. die de overhand 1 ehield. De aanvallen tegen de Joden duurden den iheelen nacht. De met bommen on revolvers gewapende studenten trachtten hen te be schermen. Toen eene af dee ling voetvolk ge weigerd had om op de studc nten te schieten, kwam een detachement van 100 kozakkeu aanrennen. Het voetvolk opende toen het vuur op de kozakken, waarvan de helft vie len en de andere helft vluchtten. Aan de Standard werd van 1 November. 4 urè 's namiddags, uit Odessa bericht Meer dan 100 winkels en magazijnen zijn "vrwoest. Men plaats nu revolverkanounon om het tolhuis te beschermeu. Half acht 's avonds De toestand ia in de drie laatste uren on veranderd gebleven. Men spreekt van 500 tot. 1000 doodon, maar de cijfers zijn onmoge lijk te controleeren. Een generaal, die aan 't- hoofd stond eener betooging, is door een schot, gedood. Eene halve sotnie kozakken, die eene barri- kado opwierp, om het huis van generaal Kaulbars te beschermen, is door een bom uit eengeslagen. Do Joden verdedigden zich in huuno wijk krachtdadig tegen de aanvallers. Elf uur 's avonds Het gevecht duurt voort in de Jodenwijk, die sedert acht uur omringd is üoor ruiterij. Het is onmogelijk na te gaan wat er gebeurt. De laatste bom heeft 15 man gedood on 50 gewond. Generaal Kaulbars blijft onzichtbaar. Men spreekt van vier tot vijfduizend dooden. Nader wordt aan de Standard bericht, dat to Odessa gisterenmorgen de straatge vechten hervat zijn. Kozakken schieten op alles wat zij ontmoeten. De infanterie schiet alleen, als ze aangevallen wordt Het Joden- kwartier is bezaaid met lijken. De muren zijn bespat met bloed. Gruwelijke wreedheden vinden er plaats. Generaal Kaulbars ver klaarde in een gesprek met den correspon dent, dat hij niet genoeg 1 roepen had en dat de ongeregeldheden waren begonnen door openlijke belcediging van uen Czaar. Do correspondent van d© Daily Mail meld de gisteren avond uit Odessa Het plunderen en schieten heeft den ge- heelen nacht van gisteren geduurd. In do voorstad Moldawanka is nauwelijks een huis onbeschadigd gebleven. De tooneelen van ver woesting zijn verschrikkelijk. Honderden jo den zijn gedood, hun winkels vernield en hun goederen over straat uitgestrooid. Een bende drong het erf van e©u Engelsoh- man binnen, die een magazijn van landbouw gereedschappen in Moldawanka heeft. De in dringers waren gewapend met bijlen en re volvers en wilden het huis vernielen. Do Engelschman slaagde er echter in. hen te overtuigen dat hij e«n Christen was en noo- digde hen uit binnen te komen, waar hij hun geld en wijn gaf, zoodoende zijn eigen levett en dat van zijn gezin reddende. In do stad zelf vuurde het volk van de balkons, en de soldaten antwoordden hierop. Ook daar werden huizen vernield. Vanoch tend hield het vuren van de balkons aan, en de troepen schoten nog steeds terug. Het »s onmogelijk uit te gaan. zonder gevaar te loo- pen beschoten t? worden. Op don Polsky-lieuvel over welken de weg naar de haven loopt, zijn verscheidene ma chine-kanonnen opgesteld. De soldaten die ze bedienen, zeiden dat zij. als men van balkons schoot, de huizen zouden platschie ten. Omstreeks twee uur hoorde men een ver schrikkelijk vuur van marinékanonnen cm, revolvers. Een huis werd geheel verwoest, nadat, het grauw het geplunderd had. Later op den middag trokken politieagenten 'n uniform en afdeelingen soldaten door de straten, onder het geroep van: „Blijft weg van de vensters!" Wanneer men op hen vuur de. schoten zij terug. De stad is nu wat kalmer. Men hoort nog af cn toe schieten, en het plunderen duurt nog voort in de armere wijken. Vele joden hebben de wijk genomen in hotels, terwijl anderen aan boord van stoomschepen in de haven zijn gegaan. Juweliers- en horlogema kerswinkels zijn leeggeroofd. Do Engel sell e inwoners zoeken bescherming bij den consul cn vele hunner spreken ervan cm op schepen te vluchten. De haven is vol komen rustig. De troepen bewaken alle consulaten en ar tillerie is on verschillende" punten van de stad opgesteld. Petersburg, 3 Nov (fotersburgsch tele- graafagentschap). Blijkens een telegram uit Tomsk vielen daar troepen aanhangers van de terroristische partij een bijeenkomst van liberalen aan. Deze vluchtten in het gebouw der spoorwegdirecic. Aan beide zijden werd geschoten. Toen in den loop van don avond dit ge bouw in brand gestoken werd, kreeg een bataljon liet bevel om tusschon beide te ko men, waarbij tal van personen gewond wor den. Ook de schouwburg werd vernield. In Ba koe in kwam het heden tot eon botsing tusschon betoogers cn soldaten, waarbij een aantal personen gedood en gewond werden. In Moskou vaardigde de gouverneur een publicatie uit, waarin de bevolking aange maand wordt de betoogingen te staken en de gewone levenswijze weer te volgen, opdat zij van de vruchten van de nieuwe regeeringv bcsluitcn zou kunnen genieten. Naar uit Saratow gemeld wordt maakte de gouverneur heden bokend, dat alle on lusten cn plunderingen met geweld van wa pens onderdrukt zouden worden. Niettegenstaande deze bekendmaking wer den revolutionaire toespraken gehouden, dio' schcpe aanvallen op den Keizer inhielden, ea waarin aanbevolen word de woningen en| winkels van de joden tc plunderen. Naar de troepen werd oen bom geworpen cn er werden revolverschoten op hen gelost. Deze beantwoordden die schoten waardoor eenigc personen gewond werden. Ook te Kicff maakte de gouverneur be kend. dat iedere poging om opstootjes uit, to lokkeu, met wapengeweld onderdrukt zou worden. Naar uit Jaroslow gemeld wordt, kwamen daar sedert drie dagen buitensporigheden der bevolking voor gericht tegen de studenten en de joden. De huizen cn winkels der laatst genoemden werden uitgeplunderd In Iwanowo Womessenök kwam het bij een volksverzameling tot. een botsing met kozak ken. Naar uit Odessa, Kieff, Erpatoria eu tal van andere steden gemeld worub, kwam het daar gisteren tot buitensporigheden, die tegen de joden gericht waren. Rosttf a/d Don, 3 Nov. (Fetersburgsch telegraaf agentschap). Volgens officieele op gave zijn bij de troebelen van eergisteren 34 personen gedood en 159 zwaar gewond. De georganiseerde zelfverdedigingsdienst van 1 e ambten van den Rostofspoorweg werkt krach tiv mede aan het herstel der orde. Warschau, 3 Nov. De dag van heden is wat kalmer voorbijgegaan. De winkels waren hedenvoormiddag geopend, maar werden des namiddags weder gesloten. De staking duurt voort. In de vergaderingen voeren de par tijen heftigen strijd. In de verwachting, dat nog heden de amnestie zou worden afgekon- Qigd, bleef de toestand nog gespannen. De Butrs zond een telegram aan Witte met pro test tegen d© militaire buitensporigheden. Warschau, 3 Nov Heden werden hier slechts twee personen gewond. De onderwij zers aan de stedelijke inrichtingen van on derwijs besloten het onderwijs voortaan in de Toolsche taal t? geven. In een drukbezochte vergadering besloten de spoorwegbeambten t< blijven staken, totdat, alle wenschen win, het volk vervuld zijn. Uit Warschau wordt aa,n de Berl. Lok. Ana geseindMen is hier bezig een Poolsch Nation aal-comité uit allo kringen der bevol king samen te stellen. Twaalf leden nemen, als vertegenwoordigers der Polen, de leiding der geheclo nationale beweging op zich. Gis teren (Vrijdag) zou een constitueerende ver gadering plaats hebben. De professoren der universiteit hebben een schrijven gepubli ceerd. waarin wordt verklaard, dat alleen, als de scholen geheel Poolsch worden, nor male toestanden weder zullen intreden. Sedert don opstand van. 1863 heeft men niet iets dergelijks te Warschau aanschouwd als in de laatste dagen Er gaan optochten rond met Poolsche vlaggen. Tallooze blaadjes met vaderlandslievende liederen worden op straat rondgedeeld en men hoort voortdurend op straat, voor vensters en van balkons zin gen God behoede Polent Van de stoepen der kerken en van gedenk- teekens af houden de Polen patriottische toe spraken. Winkels en kant-oren zijtn gesloten en het volk maakt de troepen uit voor „slaven en moordenaars van den, Czaar/' Kopenhagen, 3 Nov. Ritzau's Bureau ver neemt uit Haparaiijda, dat in den afgeloopen nacht per spoorweg-telegraaf door de sta kers te Tornea het volgende telegram uit Helsingfors was ontvangen „Dc Senaat is ontbonden, senatoren en gouverneur-generaal zijn ontslagen over bet algemeen is de toestand kalm". Uit Tusby, een station bij Helsingfors, kwamen gisteren 100 infanteristen aan met 8 kanonnen de soldaten weigerden echter te schietenop verschillende plaatsen slui ten de troepen zich bij de eischen van het aolk aan Allerlei v— De Duitsohe Keizerin zal eerstdaags met verscheidene barer bloedverwanten als getuige worden opgeroepen in een proces we gens bcleediging, hetwelk een gewezen ka menier van wijlen Hertogin Amalia van Sleeswljk-Holstein, zekere mej. Milewski, heeft ingesteld tegen mevrouw Von Esnach, een tante der Keizerin. Mej. Milewski diende reeds vroeger een aanklacht tegen mevrouw v. Esmarch in, maar de behandeling van dat proces, voor de rechtbank te Kiel. wordt vertraagd, door uitlandigheid van een der voornaamste ge tuigen, een officier, op grond van wiens me dedeelingen mevrouw v. Esmaoh bare on gunstige uitingen over het karakter en levensgedrag dei' eischeres bad gedaan (in een brief aan Hert-og Ernst Giinther van Sleeswijk-Holstein). Thans heeft de beleedigde juffer oen nieuwe aanklacht tegen mevr. v. Ermarch inge diend. wegens mondelinge uitingen, en de Keizerin met hare jongste zuster. Hertogin Feodora, en haren broeder Hertog Ernst Giinther. alsmede Prinses Friedrich Leopold en Hertogin Adelheid van, Sleeswijk-Hol- stein-Sondorburg worden als voornaamste getuigen gehoord. vOp 25 Sept. werd de langste telegraaf lijn van de wereld geopend, nl. van Broome (West Australië) naar Kaap York. Zij doorsnijdt het Australisch vasteland Kan beo Zuid-Weeten naar het uiterste puut in het N O. en is 6400 Eng. mijlen lang. De nieuwe lijn verbindt Perth, de zich krachtig ontwikkelende hoofdstad van West- Australië. met Brisbane en de grooto han delsplaatsen in Noord-QueenslandBoven, Townsville, Cooktown en Thursday-eiland. vNaar berichten uit Nizza melden is de berg Fromai, in de nabijheid van het niet ver van Nizza gelegen dorpje Sagne, sedert een jaar de ooi-zaak van veel ongerustheid onder do bevolking geweest In December van het vorige jaar zond hij groote steen massa's naar beneden in het dal, waardoor de hoogste huizen van het dorp Sagno be schadigd werden. Reeds toen liepen er ge ruchten, dat de ganscho berg zich bewoog, maar in het voorjaar nam men geen alar- meerende teekenen meer waar. De stand van zaken is intusschen weer veranderd. De berg heeft zich ongeveer tien meter in de richting van het dorp verplaatst De bewoners van het plaatsje hebben hun woningen ontruimd. Door de stortregens der laatste weken is de bodom zóó doorweekt, dat men dagelijks eon© catastrophe verwacht. Het is niet mo gelijk. te schatten welken omvang dc ramp zal aannemen. Groote steenmassa's zullen op Sagno neerstorten. Natuuronderzoekers en beambten olwerveeren don berg onophoude lijk, terwijl een groot aantal nieuwsgierigen door de gendarmes op een afstand gehou den worden. v— Mario Audo, de dienstbode, den Parijschen oplichter Galley en zijn vriendin Mme Merel li op hun- vlucht vergezelde en met l»en gevangen werd genomen, is t.luuti voorloopig in vrijheid gesteld, omdat men niet geloofdo aan medepliehl igheid harerzijds. vD© Tel. deelt mede, dat de kanseliej van de uuiversiteit t-e Nebraska in de V. S. het voort,Lel heeft gedaan, dat den ter dooi! \eroordeeldeu de keus zou gelaten worden-, of zij geëxecuteerd willen worden of als Ver- suchskaninchen willen dienen voor vivisecti- cnistische operaties. Indien zij er het leven afbrengen, zullen zij iu vrijheid worden ge steld. D© gevangenisautoriteiten zijn van mee ning, dat de meeste veroordeelden hiermee ingenomen zouden züo. en zich bereidwillig aan vivisectie onderwerpen. Den ter dood veroordeelden in de gevan genis te Chicago werd naar hun meening/ gevraagd. Twee verklaarden zich voor den dood aan do galg. de anderen onderwierpen z ch l ever aan de prosf. omdat zij dan altijd nog hoop op leven en vrijheid hadden. vTerwijl de machinist Nogues uit Pa- njs m Rennes aan. het werk was, kreeg hij! van zijn vrouw den volgenden brief: „ïkj veroordeel je bij dez?n ter dood, jo moet je- uacleiijk van kant maken, anders zal ik din gen bekend maken die je achter de tralies brengen." Nogues, die eens in een roes een misstap had begaan, waarvan zijn vrouw het gewicht behoorlijk overdreef, aarzelde nog mot het plegen van z lfmoord. Ondert-usschen zond zijn vrouw haar broeder naar Rennes, met een aanzienlijke som gelds ter bestrijding der begrafeniskosten. Nogues en zijiu zwagjeij gingen van d'.t geld samen een avondje uit. Toch had de broeder der vrouw volgens afspraak getelegrafeerdalles in orde, zoo dat de liefhebbende echtgenoote reeds rouw- 1»loeren had aangetrokken en de kennissen reeds had medegedeeld, da' haar man plotse ling gestorven was. 't Was dan ook geen kleine ontgoocheling, toen een paar dagen later de beide zwagers U Parijs aankwamen. De teedere gade liet l aar echtgenoot dadelijk gevangen nemen maar het geval schijnt toch niet zoo heel ernstig te zijn. hij zal er met pen paar maan den gevangenisstraf afkomen. vEen aantal aanzienlijke Londenaars, zoo bericht men, zullen eerstdaags, op raad van hunnen geneesheer zich naar de woestijn Sahara begeven, om daar een zonnekuur te ondergaan, ter genezing van hunne zenuw achtigheid, neurasthenie en „spleen". De Staatscourant van Zaterdag 4 Nov. 1905, bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd in do commissie voor practisObe arts-examenstot secretaris dr. M. Straub, hoogleeraar te Amsterdam, thans lid der oommissie, zijnde de secretaris dr. P. Bar- nouw op zijn verzoek eervol ontslagen tot plaatsvervangend lid L. Driessen, arts te Amsterdam benoemd tot tijdelijk leer aar aan de R. H. Burgerschool te Heerenveen B. van Ruijven on J. van Hessen aldaar. benoemd tot fficier in de orde van Oranje- Na-ssau de heer A .E. P. Ledicu Dupaix, consul der Nederlanden te Rijssel eervol öntheven van het bevel over Hr. Ms. pantserechip ..Piet Hein" do kapitein ter zee P. C. Swaan, en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee F. baron Mulert De Köluische Ztg. verneemt uit Baden, dat Koningin Wilhelmina en haar gemaal daar den lOen dezer zullen aankomen, om den groothertog een bezoek te brengen. Volgens de Schwab. Merkur zullen de Ko ningin en haar gema-al daarna ook te Stutt gart komen, om eenige dagen de gasten van den Koning van Wurtemburg te zijn. H. M. de Koningin-Moeder komteerst in de tweede helft van November in 't land terug H M. is van plan uit Oberniais hare reis nog verder in Duitschland voort te zetten. In de Russische kapel te 's Graven - hag'e werd gisteren een plechtige dienst ge houden ter herdenking van den verjaardag der troonsbestijging van Keizer Nicolaas II. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Keizer van Japan, was gisteren de ,vlag van dat Rijk ontplooid uit de woning van den Japanschen gezant te 's Gravenhage, den heer Mitöuhashi, die in het gebouw der legatie aan alle leden der legatie en Japan- sohe onderdanen in ons land een lunch aan bood. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Mikado ontving de Japansche gezant bij ons hof. de heer Mitsuhashi tal van ge luk wenschen. Tot de leden van. het corps di plomatique, die ia den ochtend den gezant persoonlijk hunnen gelukwensch kwamen, aanbieden, behoorde ook de Russische ge zant de heer Tsjarykoff. Aan de uituoodiging tot, bijwoning van den. lunch in liet gezantschapsgebouw was doon de meeste leden der niet talrijke Japansche kolonie hier te lande gevolg gegeven. Door den heer Mitsuhashi werd epn heildronk in gesteld op zijn souverein, den Japanschen Keizer. Afscheid van den heer en mevr. Van Tets van Goudriaan. De Berliinsche correspondent der N. Ct. schrijft d d. Woensdag 1 November jl. „Men behoeft waarlijk geen groot profeet to zijn om te voorspellen, dat de afscheids receptie van den heer eu mevrouw Van Tets van Goudriaan ten huize van den heer Van Rappard druk bezocht zou worden, daar tc verwachten was, dat velen behoefte zouden gevoelen, den altijd hulpvaardigen diplo maat eu zijn vriendelijke echtgenoote nog eens voor het laatst de hand te drukken. Het was gisterenavond dan ook zeer vol in de artistieke salons van den heer en mevrouw Van Rappard. Ruim een vijftigtal dames en heeren der kolonie waren opgekomen om af scheid te nemen van den afgetreden gezant en mevrouw Van Tets, die zoo vele jaren mei woord en daad van hun warme belangstel ling voor de Hollandsche kolonie blijk ga ven en de a-lgemeene sympathie genoten vao do leden der vereeniging „Nederland en Oranje". Om halftien had de aanbieding van bet souvenir der vereeniging plaats, waarbij de president mr. Jansma van der Ploeg zich lot tolk maakte der aanwezigen. Mede namens zijn echtgenoot© dankte de heer Van Tets hartelijk voor het, artistiek uitgevoerde sou venir Het. in zilver gedreven reliefbeeld van het huis Vossstr. 16, waarin de Hollandsche legatie gevestigd is, dat in een diepe, effen zwart ebbenhouten lijst werd aangeboden, doet- het atelier vau den zilversmid alle eer aan. De Berlijnsche Hollandsche kolonie ziet het beminnelijke echtpaar Van Tets van Goudriaan met groot leedwezen beengaan, en spreekt de hoop uit dat de heer Van Tets ook in zijn nieuwe functie als minister van Buitenlandsche Zaken nog vele iaren voor het welzijn van het vaderland moge work zaam zijn. In de onrustige tijden, die wij beleven, i9 stabiliteit op het Buitenhof on der leiding van een kundige» diplomaat ab den heer Van Tets meer dan ooit ncodig." De Spaansche gezant is in Den Haag teruggekeerd. Panislamisme in Onze Oost. Do correspondent van de N. R. Ot. te Kon- stantinopel schrijft: In het Voorloopige Verslag over dc be- groot-iug van buitenlandsche zaken staat o. a. omtrent dit onderwerp, dat „andere ledeu" hadden vernomen, dat de panislamie- tisclie propaganda- niet alleen niet door de Turksche autoriteiten wordt in de hand ge werkt, maar dat onze autoriteiten, waar zij de beweging trachten tegen te gaan, van Turksche zijde aelfs medewerking ontvan gen. Als die „andere leden" met- deze beider- zijdsche autoriteiten die van hier, te Kon- stantinopel, bedoelen, is hun bewering een voudig onzinnig, en zou het van belang we zen de namen dier leden te kennen, alsmede die van hun bericht-gevers, welke zoo slecht op de hoogte blijken ie zijn van de toestan den alhier, en van wat er in de Islamieti- sche wereld in 't algemeen werkelijk omgaat. De minister van financiën deelt mede, ter voldoening aan het voorschrift van art. 4 der wet van 31 December 1903 (Staatsblad no. 336, dat in de maand October jl. hon derd duizend ingetrokken muntbiljetten van f 10, model 1894, en drie duizend ingetrok ken muntbiljetten van f 10, model 1879, bij de Algi-nieene Rekenkamer zijn overgebracht. Bescherming der visschera- vloot. Naar aanleiding van een door de afdeeliug Vlaardingen der /ereeniging van de Nederlandscb© visscherij- aan den minis ter van Marine gezonden equest, heeft deze geantwoord, dal zooveel gelijk dit seizoen tot 15 December a.s. de oorlogsschepen, be stemd ter beschorming der visschersvloot, aan de Engelsche kust in de nabijheid vau Yarmouth en Lowestoft zullen gehouden worden. De luitenant ter zee der 2e klasse A. N. van Santen, wordt- met 10 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip van Speyk. De luitenants ter zee der 2de klasse J. A. Bland van den Berg en J. C. P. Eeftinck Schat-tenkerk worden met 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Am sterdam. De luitenant ter zee der 2e klas bij de Koninklijke marine-reserve D. van -- u Ent, wordt- met 18 dezer, de adelborsten le klasse bij die reserve C. W. Koenuerink en J. van Ewijk, respectievelijk met 1 en 18 December a.s. geplaatst- aan boord Hr. Ms. pantserschip Piet Hein. De adelborst 1ste klasse bij, gemelde reserve H. G. J. ter Marscli, wordt met 1 December a.s. geplaatst aan boord Hr. Ms monitor Rei- nier Claeszen. De adelborsten 1ste klasse der resrve J. F. Lucas, dienende aan Loord van Hr. Ms- monitor Reinier Claeszen, J. Egmond en M. G. Brederode, beiden o enende aan boord van Hr. Ms. pantser schip Piet Hein, worden van hunne plaatsing ontheven, de eerstge noemde twee officieren met 1 December a.s., de laatstgenoemde met 18 December d. a. v Generaal Campbell is in Den Haag aangekomen, ter aanvaarding van zijn be trekking als inspecteur der infanterie. Bij de Normaal Schietschool zullen ook worden gedetacheerd drié officieren van het wapen der artillerie, één officier van het re giment genietroepen, tien officieren van het leger in Ned.-Indië. Artillerie-inrichtingen. Naar het Hbld. verneemt, bestaat het voornemen bij het departement van oorlog, de commis sie van proefneming te 'sGravcnhage, welke thans onder den directeur der artillerie-in richtingen ressorteert, met ingang van 1 Mei a.s. van de atillerie-inrichtingen af te schei den en als zelfstandige com missie doen optreden, zooals thans het geval is met de Normaal-Schietschool te 's Gravenhage en de Artillerie-Schietschool in do legerplaats bij Oldefbroek. Door den minister van oorlog is goed gunstig beschikt over het verzoek, door het bestuur van den Nederlandschen Onderoffi ciers-scherm bond tot- Z. Exc. gericht, om den deelnemers aan de wapen-feesten door ge noemden boud te houden op 15, 16, 17, 18 en 19 Januari 1906 te 's Gravenhage voor ri;ks-rekening daarheen te vervoeren en aan hen zoo noodig verlof te verleenen. De heer W. F. Leemans, hoofdinspec teur-generaal van den rijkswaterstaat, zal zich var. 4 tot 12 dezer naar Parijs begeven, teneinde de vergaderingen der oommissie voor bet Suezkanaal bij te wenen. Tot rentmeester der instelling Oranje- Nassau's Oord, belast met het administratief beheer dat voortaan afzonderlijk zal worden gevoerd, is benoemd de heer J. J. Hupscher, gepens. majoor-intendant van bet Indische leger. Met leedwezen vermeldt het N. v. d. D. het overlijden van den heer J. Hellen doorn, conservator aan de Universiteits-bibliotheek te Amsterdam een verdienstelijk en bekwaam man. die vele jaren heeft besteed aan de ordening der handschriften uit de collectóe- Diederichs en andere brieven en manuscrip ten. waaraan de Amsterdamsche bibliotheek zoo rijk is. Ook door anderen arbeid heeft de hoer Hellendooru zich verdienstelijk ge maakt. Het Centrum schrijft: Deze week bezocht jhr. mr. Do Savornin Lobman, lid der Tweede Kamer, met aijne echtgenoot© het graf van mgr. dr. Schaep- man, op het Duiteche Campo Santo te Rome. Den volgenden dag was het graf verfraaid en met nieuwe planten en frissche graszoden voorzien. Fen fijngevoeide hulde, die zoowel den levenden als den overleden Christenstaats man eert. Rechtstoestand van vrou welijke ambtenaren. Op die jongste jaarvergadering van den Boud ter verkrij ging eener wettelijke regeling van den rechts toestand der burgerlijke ambtenaren werd gestemd over een voorstel om in de Proeve van een wetsontwerp, waarin de rechtstoe stand der burgerlijke ambtenaren geregeld werd, een artikel op te neonen, dat duide lijk uitspreekt, dat. geen vrouwelijke amb tenaren buiten hun wil op grond van huwe lijk of zwangerschap worden ontslagen Daarvoor verklaarden zich 25 stemmen, daar tegen 19; 16 stemmen werden blanco uitge bracht. Het bestuur van den Bond heeft nu, naar De Rechtstoestand, liet Bondsorgaan, mede deelt, aan de bij den Bond aangesloten ver- eenigingen de volgende vragen gesteld, om tc weten te komen, hoe zij over de zaak den ken 1. of de vereeniging in „De Proeve' be palingen betreffende gehuwde vrouwelijke ambtenaren wensolit opgenomen te zien, en zoo ja of zij meent: 2. dat het aangaan van oen huwelijk al dan niet reden mag zijn aan de vrouwelijke ambtenaar ongevraagd ontslag te geven. Bij bevestigende beantwoording van vraag 2, of 3. het huwelijk voor de vrouwelijke amb tenaar cuit6lag moet- medebrengen, dan wel of de overheid de bevoegdheid zal bezitten haar wegens huwelijk ongevraagd ontslag te geven. Indien het huwelijk voor de vrouwelijke ambtenaar geen ongevraagd! ontslag ten ge volge zal hebben, zal dan 4. zwangerschap in het huwelijk al dan niet reden mogen zijn voor ongevraagd ont slag cn zoo ja 5. zal de zwangerschp in het huwelijk ontslag moeten medebrengen, dan wel zal de overheid bevoegd zijn om dézen reden onge vraagd ontslag te verleenen. Het ondersteuningsfonds van het N. O. G. In verband met de bin nenkort in te voeren Rijkspensioenwet voor weduwen en weezeu van onderwijzers zal er een reorganisatie moeten plaats hebben van het Ondersteuningsfonds van het. Neder landscb Onderwijzers-genootschap. Te dien einde wordt cr a. s. Zaterdag, 4 November, in Parkzicht te Amsterdam eene vergade ring gehouden van de leden der hoofdcom missie van, het Ondersteuningsfonds, de leden, van het hoofdbestuur van heb Ned. Ond. Gen., twee leden van elke der gewestelijke oommissiëii van liet- O. F. en enkele belangd stellenden. Nadat de rapporten en adviezen, uitge bracht door verschillende gewestelijke com- missiën in verband met de reorganisatie, zijn voorgelezen, worden verschillende meenin gen betreffende het toekomstige doel en wer ken van liet Ondersteuningsfonds iu bespre- king gebracht. Zoo worden o. a. de volgende punten besproken 1. Het ondersteuningsfonds blijft getrouw aan zijne grondgedachte, wanneer het zoo veel mogelijk bevordert, dab alle onderwij zers toetreden tot het Rij ks wed u wen fonds voor ambtenaren. 2. Er wordt beslaten den loopenden steun voor verzekeringen van onderwijzers te doen eindigen, behoudens enkele gevallen, ter be oordeeling der hoofdcommissie. De voorwaar den, waaronder deze steun in de verzekering zal eindigen, dient vastgesteld te worden zoowel voor hen, die al, als voor hen, die nieb tot het Rijksweduwenfonds toetreden. 3. De renten van het vaste fonds aal o. a. kunnen worden aangewend voor steun in het betaleu der 5 voor het Rijkspensioen, waarbij zij, die reeds door het fonds bij de premie-betaling geholpen zijn, de voorkeur zullen genieten en voor steun van hen, die tot het weduwenfonds toegetreden zijn en nog een kleine som willen sparen en verze keren ten behoeve van hunne nablijvenden. Krachtig verzet de hoofdcommissie zich tegen het voorstel van de Gew. commissie Overijssel, om de vrij komende rente van liet- fonds, desnoods vermeerderd met een be drag van het kapitaal, geheel ten bate van de reeds bestaande weduwen en weezen te doen komen. De H. C. oordeelt beslist, dat bet vast fonds onaangetast dient te blijven. De Gew. commissie Utrecht wordt- op deze vergadering vertegenwoordigd door den voor zitter en de penningmeesteres dezer com missie. Door den bond van klerken, werkzaam bij de rechterlijke macht iu Nederland, is een adres aan dén minister van Justitie gezon den, waarin zij- aandringen op verbetering van hunne positie. Ter bereiking van dat doel, hebben zij den minister een program van actie ter band gesteld, waarin zij vragen afschaffing van arbt, 71 en 72 en herziening van artikel 73 van het hoofdstuk II, Regl. I, van het ko- ninklijjk besluit van 14 September 1838, no. 36. Verderdat zij" voortaan zullen wordlen beschouwd als rijksambtenaren, en hunne sa larissen door het rijk betaald wordiondat zij in het genot van salaris zullen blijven tijdens ziekte; dat hun 14 verlofdagen in heb jaar zullen worden toegekend, waarvan 8 ach tereenvolgens, met behoud van salaris; dat de griffiëu eu parketten voortaan op alge meen erkende Christelijke feestdagen geslo ten zullen zijndat zij. zullen worden opge nomen in het pensioenfonds, ook voor hunne weduwen en weczen-, en eindelijk, dat be paald worde, dat een klerk niet tegelijkertijd deurwaarder zal mogen zijn. Neder 1. Pomologische Ver eeniging. Gisterenmorgen werd in „Ar- tio" de jaarvergadering \...i de N. V. P. ge houden Bij afwezigheid van den voorzitter, baron Van Dedem. uit Wageningcn, werd de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2