UiF den omtrek. JTADSNIEUWS. •vergadering geloid door den vice-voorzitter, den heer Jac. P. R. Galesloot uit Amsterdam, die er op wees, dat de vereeniging dit jaar een werk heeft verricht onderzoek naar de pulverisateurs waarvan niet alleen ge heel Nederland, doch ook België en Duitsch- land zullen profiteeren. Het aantal leden bedraagt 201. De rekening over 1904 bedroeg f 1953 in ontvangsten en uitgaven. Na de pauze werd de begrooting voor 1906 besproken, welke sloot met con tekort van f 720. N. v. d. D. Rembrandt's geboortedag. Naar aanleiding van de door sommigen uit gesproken meening, dat Rembrandt's get- loortejaar niet 1606, doch 1608 zou zijn eu dat dus feitelijk de Rembrandthulde in 1908 ze-» moeten plaats hebben, schrijft prof. J. Six, in het Hbld.Orlcrs, do nauwkeurige stadsbeschrijver van Leiden, di© na 27 jaar een tweeden druk van zijn boek uitgaf, voeg de daarin aan wat hij vroeger over „de ver- maerde schilders, dewelke binnen deser Stadt Leyderi geboren zijn", woordelijk uit Van) Mande r had overgenomen, uit eigen aan tee- keningen do levens van kunstenaars van zijn tijd vrij uitvoerig toe. De Zwauenburghen, Baflly, Joris Van Schoten, Van Goyen. De Neijn, Rembrandt, Lievens en Dou krijgen, ieder gemiddeld een bladzijde, waar jaar tallen en feiten de hoofdzaak in zijn, en en kele anderen worden nog even vermeld. Or- ler:. dus, die schrijft in Rembrandt's geboor testad, begint zoo- ..Rembrandt Van Rijn, Soon van Har men Gerritszoon van Rijn, ende Neeltjen Willems Van Snijdtbrouek, is bin- ren do Stadt Leijden geboren opten 15 Juli in den Jaere 1606". Er is geen reden, aan deze duidelijke en zakelijke mededeel i tig te tornen, omdat Rembrandt zelf zijn leetfijd vel eens verkeerd heeft opgegeven. Dat was» m die tijden niets ongewoons. Het museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de afgeloopen maand bezocht door 543 belangstellenden, ter wijl 228 boek- en plaatwerken uit de aan bet museum verbonden boekerij, verzonden werden. Do tentoonstelling van Orientaalsche kunst, die thans in het museum wordt ge organiseerd, en die weldra zal worden ge opend, belooft zeer belangrijk te worden. Verschillende inzendingen werden ïeeds ont- gen, o. a. van den minister-resident F. M. Knobel, die weder eeue an zienlijke verza meling uit Perzië heeft medegebracht, als- imedie zeer mooie metaalwerken uit de ver zameling van den kunstschilder M. Bauer, terwij] nog vele belangstellenden hunne me dewerking hebben toegezegd. De kussens, ingekomen op oe prijsvraag van het Thieme-fonds, waarbij verschillende technieken van bet kunst naaldwerk ver tegenwoordigd zijn, zullen tot Maandag 6 November tentoongesteld blijven. Zooals bekend, werd aan eene leerling der dag te-eken- en kunstambachtschool voor meisjes te Amsterdam, mejuffrouw A. Tolle naar de premie toegekend. Onafgegraven terpen in Friesland. Door den hoogleeraar, direc teur van 's R.ijiks Museum van oudheden te Leiden was een schrijven gezonden aan cura toren van 's Rijks-universiteit aldaar, om de regeering op een ernstig gevaar te wijzen, waaidoor het onderwzoek naar onze vroegere geschiedenis wordt bedreigd. Van lieverlede, schrijft hij,, verdwijnen de zoogenaamde terpen in Friesland. Zij wor den, aooala bet heet, afgegraven. Daarbij, ko men veel oudheden voor den dag, die de musea verrijken kunnen, doch naar den eiscb wetenschappelijk opgegraven is er geen en kele terp, en eerst door zulk eene opgraving kunnen zij werkelijk licht over onze vroegere geschiedenis verspreiden- De terpen behooreu tot de belangrijkste overblijfselen uit ons verleden en zij hebben groote beteekenis voor de gansche archaeolo- gische wetenschap, ook zoover deze het. ver leden van ons vaderland niet raakt. Het verlies zou onherstelbaar zijn en onze 2oade naa min tie beschaafde wereld zou er onder lijden, indien ze alle verdwenen, zon der dat er één systematisch was onderzocht. Het zou van groot gewicht zijn te weten, in welke gemeenten in Friesland nog onaf gegraven terpen aanwezig zijn en wie daal de eigenaars vau zijn, en ik waag het in het belang der zaak eerbiedig doch dringend te verzoek en dat d aar va n regeeringswege dioor navraag bij heeren burgemeesters der velschillende ge meenten een onderzoek naai" worde ingesteld. Op uit-noodiging van den minister van binneiilandsche zakeu, wiens medewerking in deze door cfuratoren was ingeroepen, heeft de Commissaris der Koningin in Friesland den- burgemeesters verzocht, hem voor dien minister te doen toekomen een op gaaf van de in hum gemeenten aanwezige, nog oavafgegraven terpen met bijvoeging van de namen en woonplaatsen van de eigenaren dier terpen. (L. Ct.) Wijlen dr. L. Bleekrode beeft, aan bet Haagsch gemeentebestuur gelegateerd een aantal onuitgegeven brieven van Antony van Leeuwenhoek. Naar men weet is Leeu wenhoeks briefwisseling voor het grootste gedeelte gedrukt en gemeen goed) geworden, maar enkele brieven van meer vertrouwelij- ken aard zijn ongedrukt gebleven. Daartoe behooreu de blieven uit het legaat vau dr. Bleekrode. De inhoud wordt door den heer A. J. Servaas van Rooijen, directeur van het gemeentemuseum, in de November-aflevering van het Album der Natuur medegedeeld. De brieven zijn in het museum ter bezich tiging gesteld. Drie ervan handelen over „de bewegingen van den Aardkloot" en zijn ge richt aam den Lemven9chen hoogleer aar Matt, van Velden en den burgemeester van Amsterdam, Nicolaas Witsende vierde, aan een onbekenden hooggeleerden lieer, be spreekt de voortteling van een soort „kleyno rupsen". Het maatschappelijke werk van het Leger des Heils. Uit een vanwege het Leger des Heils verspreid ge schrift blijkt, dat het Leger thans in Neder land 5 industrieele Tehuizen heeft, (te Am sterdam, Arnhem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht), waar tijdelijk mannen worden op genomen, die zonder thuis e» zonder middel van bestaan zijndeze Tehuizen bieden ge legenheid tot opneming van 277 mannen te gelijk. Gedurende de 12 maanden, eindigende 1 October 1905, werden opgenomen 1154 man nen en verlieten 1077 de inrichting; 348 van hen werden in verschillende betrekkingen ge plaatst. Ten behoeve van mannen, die wel werk hebben, maar niet voldoende verdienen om in een kosthuis te gaan, heeft het Leger des Heils in Amsterdam en Rotterdam toev]uah teu. waar een man voor 10 cent per nacht kan logeereuook zijn er slaapgelegenheden voor 20 cent. In een goedkoope gaarkeuken in hetzelfde gebouw zij(n porties warm eten van 5 cent af verkrijgbaar, eveneens breod, koffie eu thee. In de afgeloopen. 12 maanden werden 35552 nachtverblijven a 10 cent en 235,739 portico voedsel verschaft. Te Amster dam, bedraagt het aantal beschikbare plaat sen 104, te Rotterdam 80. Te Amsterdam ent Rotterdam heeft het Le ger volkshotels, resp. plaats biedende voor 81 en 40 logees. T© Utrecht wordt op kleinere schaal een dergelijk volkshotel in geleedheid gebracht. De landkolonie te Lunteren heeft ten doel mannen zonder werk en zonder onderdak op te nemen, om hen na verloop van eenigen tijd in Intrekkingen te plaatsen in de maat schappijn Gedurende de laatste 12 maanden werden opgenomen 28 mannen29 verlieten do koloi.ie, waarvan 13 in betrekkingen ge plaatst werden. Thans zijn 27 kolonisten aan wezig. Het Doorgangshuis voor ontslagen gevan genen is op de Landkolonie gelegen. In de afgeloopen 12 maanden werden er 11 man nen uit de gevangenissen in opgenomen Er is plaats voor 21 mannen. Van rijkswege werd in Augustus jl. een subsidie van f 1500 aan het Doorgang: .iuis toegekend. Die 3 Re cld ingah ui zen (te Amsterdam Den Haag en Hilligeraberg) dienen voor gevallen vrouwen55 meisjes en vrouwen kunnen er in worden opgenomen. In de laatste 12 maanden werden er opgenomen 91, vertrok ken er 94, werden in betrekkingen geplaatst 40, aan familie teruggegeven 32. Thans zijn er nog 40 in. opgenomen. Het nieuwe Kinderhuis te Naarden biedt plaats voor 42 kinderener zijn er thans 32, afwisselend in leeftijd van 6 maanden tot 15 jaar. Er besbaat plain later een afzonderlijk Kinderhuis le openen voor jongens; dan zal •le inrichting te Naarden alleen voor me rij es en kleine kinderen zijn- In de achterbuurten van Amsterdam. Den Haag Rotterdam en Utrecht he. Tt het Leger des Heils barmhartigheidspoeten gevestigd, waar vrouwelijke officieren verblijf houden, wier taak liet is de bewoners dier buurten voor Christus en zoodoende voor een beter leven t© winnen. In de afgeloopen 12 maanden werden in de 71 korpsen en buitenposten van het Leger des Heils 128,411 uren huisbezoek gedaan door de officieren en 30,920 bijeenkomsten geleid, die door 1,489,870. personen werden bijgewoond3208 personen beleden verlos sing gevonden te hebben in die bijeenkom sten. Engelsohen over Holland. De Londensche correspondent van het Hbld. schrijft over een nieuw Engelscb boek over NederlandA wanderer in Holland, door E. V. Lucas. Over het algemeen prijst, de correspondent het werkhij vertaalt er het volgende uit over een bezoek aan Gorin- chein 't Is wonderlijk zegt mr. Lucas zooals de eeue natie dwaas voorkomt wat een ander© aantrekkelijk vindt. Mijn reis- £enoote droeg een van die aardige met rozen opgemaakte strooboeden, die wij Early Vic torian noemen en die door den heeten zomer san 1904 weer in de mode kwamen, omdat ze zoo goed tegen de zon beschutten. ..In Engeland vinden we die hoeden aar dig, op sommige hoofden staan ze allerliefst. Maar geen hoofd moet zoo'n hoed in Gorcum dragen of het leed is niet te overzien. De stad is aardig en netjes; helder als'n brand maar de meuschen ziju er vreeselijk. Ik denk dat die hoed net neergeslagen was, waar hij volgens Gorkumschen smaak opgeslagen had moeten zijn. In elk geval hij scheen geen ge nade te kunnen vinden, daarvan moesten wij deugdelijk overtuigd worden. Men over tuigde ons op verschillende manierende mannen floten, de vrouwen gichelden, meis- ies lachten, kinderen schreeuwden en liepen paast on« mee. .Op dienzelfdeu hoed hadden de welge manierde vriendelijke Middelburgers niet geletin Breda had niemand er om gela- dien. In Dordrecht gingen er weliswaar de oogen wijid voor open, in Bergen-op-Zoom ook de mondenmaar zulk een attentie was niets vergeleken bij de moeite welke Gorcum zich gaf om het twee vreemdelingen onbe haaglijk te maken. „Nu namen wij het geval philosophisch op en de onbehaaglijkheid werd daardoor niet groot. Ja, terwijl wij de spitsroeden lie pen naar het station, maakte onze ergernis voor belangstelling plaats. Wij keken al uit naar meuschen in de verte, die nog niet het genoegen hadden gesmaakt dat achter ons, als het zog achter een schip, bleef narimpe- len. Wi* wachtten op dat moment van ex tase waarin hun gezichten zouden oplichten van pleizier. Soms, als een huismoeder aan de deur ons zag aankomen, riep ze haar ge zin om gamw naar buiten te komen, gauw, gauw oir dé pret niet te missenDe man die onze bagage droeg, werd telkens aange houden om inlichtingen te geven over die phantastisch© bezoekers. „Langzamerhand 't was een heel eind naar het station begonnen wij ons een beetje gepiqueerd to voelen wanneer iemand ons passeerde zonder op ons te letten. Zulk een voorwerp van publieke belangstelling te zijn werd een nieuw genoegen. Nooit te voren had ik geweten hoe Britannia zich moest voelen bovenop den grootsten circus wagen „Ik beu overtuigd dat het kostbare en niet boven twijfel verheven sucoes van de Britschc wapenen tegenover de Boeren be haald niets uitstaande had met de gevoelens van Gorcum. Alleen was aan de aestlietische idealen van de stad geweld aangedandaar tegen werd op de eenvoudigste wijze gepro testeerd Wij hadden niet gedacht aan het station tc wachten. We wilden er onze bagage laten en de stad bekijken. Maar zelfs aan de zucht naar befaamdheid is een grens. Die hadden wii bereikt en zelfs oversobredeu. Dus sleten wii drie uren in de wachtkamer, lezend en brieven schrijvend." Het oude Beursterrein te Amsterdam. Het denkbeeld., om het oude Beursterrein te Amsterdam te bestem men voor den lxmw van een nieuw postkan toor, waarna de ruimte van het tegenwoor dige postkantoor bij het- telegraafkantoor zou worden getrokken, is opgeheven. Voor post kantoor bleek het Beursterrein toch te klein te zijn. Naar het N. v. N. verneemt, wordt er thans overwogen, of het terrein gesohikt ia om er een nieuw telegraafkantoor te bou wen, waarna de ruimte van het tegenwoor dige telegraafkantoor voor den postdienst be schikbaar zou komen. De crisis in de bouwvakkeu. De metselaars- en opper heden voreenigiugeu D. V. V en Nieuw Leven hebben gisteroch tend vergaderd om te bespreken wat hun te «oen staat na het besluit der Patroonsver- teuiging om de1 uitsluiting op t© heffen. De vergadering nam aan het eind der bespre kingen de volgende motie aan: „De vergadering van do metselaars- en op- l.erliedenvereenigingen D. V. V. on N. L. „kennis genomen hebbende van het manifest aer A. P. V., waarin verklaard wordt dat da patroons do uitsluiting zouden opheffen op grond dat de solidariteitsstaking der metse laars en opperlieden bij de heeren Schub en Kloots op 2 Nov. zou zijn geëindigd. „verklaart met beslistheid dat dit motief \olstrekt ongegrond is daar immers de sta kende metselaars en opperlieden het werkj geenszins hebben hervat, ,,hat zenden van onderkruipers door de Christ, vereenigingen naar dlie werken, mede als gevolg der houding der sociaal-democra tisch© leiders als verraad der arbeiderszaak l( schouwende, „besluit- niet te dulden dat ten gevolge van t'c aansporing der patroons tot persoonlijke aanmelding de personeelen niet in hun ge heel weer zouden worden aangeomen, daar in dat geval zulk een personeel als één man zal weigeren het werk te hervatten." De bedoeling van deze motie schijnt te zijn dat de metselaars en opperlieden overal l.et werk zullen hervatten, wanneer de pa troons bereid zijn alle uitgeslotenen weer aan te .nemen. Daarom bestaat, naar men meent niet de minste twijfel, zoodat v zeker verwacht kan worden dat Maandag overal het werk' wordt, hervat. Alleen de beiers blijven staken. Het bouwvakconflict te A m 31 e r d a. m. De vertrekkende christelijke arbeiders van het werk vam den heer Kloots in de Van Beuningenslraat werden gisteren middag door nog meer menschen opgewacht dan den vorigen dag. In de Van Beuningen straat zelf waren het meest kwajongens, die om den daar gestationneerdeu agent te paard zwermdende „uitgeslotenen", die thans niet langer uitgesloten zijn, hadden zich grooten- deels verzameld in de 2e Nassaustraat voorbij de Donderdag afgezette brug over de De V.'ittenkade Omringd door een sterk detachement poli tie. begeleid door een viertal ruiters, gingen de werklieden op weg, gevolgd door een joe lenden drom jongens, waarbij zich spoedig •- e „uitgeslotenen" voegden. Op de brug in de Nassaukade over de Jacobs-Catskade had nog een detachement politie p~st gevat, dat. achter den stoet zoo spoedig mogelijk de hekken deed sluiten, waardoor vau den meeloopenden troep slechte weinigen over de brug kwamen. Achter de hekken werd het volk uiteengejaagd. Deze maatregel werkte uitstekend. Wat nog mee had kunnen komen van de volgers werd van tijid tot tijd door de ruiters uiteengedreven, op elke brug werd het verkeer gedurende het overgaan der werklieden ge.ii.remd en zoo slaagde de politie er in de mannen ongehin derd te geleiden. Na een paar uitvallen van de agenten naar achteren bleven de kwajon gens vrijwel op eerbiedigen afstand. De mannen werden ditmaal tot hun wo ningen gebracht. In de Borgerstraat waren heel wat menschen or> de been. De ruiters, gesteund door agenten to voeten rechercheurs, maakten evenwel door handig manoeuvreeren de straat- spoedig vrij e zetten de zijstraten af, zoodat de werklieden ongemoeid in hun woningen kwamen. Alleen hebben ze van tijd tot tijd heel uit de verte het woord „onder kruiper" kunnen hooien en bleven natuurlijk ook der politie de liefelijkheden niet gespaard. (Hbl.) De correspondent der N. Ct. meldt Donderdag en Vrijdag na d© opheffing der uitsluiting heeft zich voortdurend oud-perso neel, metselaars en opperlieden, bij de res pectievelijk© weikgevers aangemeld, zoodat Zaterdagmorgen de arbeid op alle in aanbouw z. i.ide werken we-1 weer zal kunnen worden a. .gevangen. De invloed der anarchistische bouwvakfederatie schijnt dus wel gebroken. Met de beweging der metselaars en opperlui is dus, naar wij mee:.en s edaan. Óp do werken van Schut, en Kloots was het per soneel lieden weer voltallig aan den arbeid De staking aan het West©- lii k viaduct. De directie van de werken aan het Westelijk viaduct te Amsterdam beeft den stakers medegedeeld, dat bun eiechen niet ingewilligd kunnen worden. De staking duurt alzoo voort. Het stakerscomité, «dat zich van morgen bij prof. Zschokk© vervoegde, kreeg de bood schap mee, dat in niets van het geëieebt© zou worden bewilligd on dat op de oude loonen van 40 tot 50 cent per uur voor cais- sonarbeid en 23 voor terreinarlieid het werk kon worden hervat. Het comité bespreekt de quaestie nu in een vergadering der stakers. Werkstaking in do Rotter dam s c h o haven. In eene gisterenavond gehouden huishoudelijke vergadering van de Algemeen o Becedigde Meters- en Wegersver eeniging te Rotterdam, waar politie en pers niet werden toegelaten, is de volgende motie aangenomen „Do vergadering, gehoord hebbende dat op het verzoek der Algem. Beëedigde Meters- Wegers Ver. Rotterdam aan alle factors eu werkgevers in liet wegersbedrijf, om de me ters-wegers op den graanelevator te plaatsen, met l>ehoud van liet thans bestaand loon- tarief, geen voldoend antwoord is ingekomen, spreekt ton zeerste haar verontwaardiging hierover uit en besluiten daarom dit ver zoek te bekrachtigen, door alle werkzaam heden in het meters-wegersbedrijf geheel te staken." Het werk zal niet hervat worden alvorens liet verzoek is ingewilligd. Deze staking begint Zaterdag 4 November 1905. Voor den lloogen Raad is ristereni ge pleit in zake de vordering van den exploi tant van het voormalige „Casino" te 'sGra- venhagc tegen de gemeente, tot terugbetaling van f 1740 (met. de rente) door het Casino, h f 3 per avond, betaald voor kosten van bewaking tegen brand. In overeenstemming met de beslissingen van rechtbank en hof werd door mr. Struysken betoogd, dat deze heffing, als niet berekend op eene door de Kroon goedgekeurde gemeentelijke verorde ning, in strijd was met de Gemeentewet. Het tegenbetoog, namens de gemeente ge voerd door mr. J. H. Telders, komt hierop neer. dat de Gemeentewet alleen 't oog heeft op heffingen, waar de verplichting tot beta- ling van de heffing zelve is gelegen, terwijl in 't onderhavig© geval die verplichting tot betaling uit do door den exploitant onde» die voorwaarde aanvaarde vergunning voort vloeit Conclusie 14 November. Oe „club de bienfaieanoe. Het vonnis van <1© Amsterdamsclie rechtbank waarbij het Openbaar Ministerie dier rechtbank niet ontvankelijk werd ver klaard in zijne vordering tot ontneming der rechtspersoonlijkheid aan de „club interna- tionale de bienfaisance" gevestigd iu de Von delstraat t© Amsterdam was hoofdzakelijk gegrond op de overweging dat de officier van justitie niet gevolgd heeft de burgerlijke pro cesorde, doch een dagvaarding uitbracht, die in de straf procesorde gevolgd wordt. Va.n d't vonnis zoo teekent een der dag bladcorrespondenten aan zal door het O. M. wel in appèl worden gegaan. En komt cl© zaak voor het gerechtshof, dan zou het dic tum van het arrest wel eens- geheel anders kunnen luiden, dan dat van het vonnis der rechtbank, want vergissen wij ons niet, dan. heeft het Hof in eene analoge zaak tegen den Matrozen bond nog niet zoo heel lang ge leden beslist, dat. wel de burgerlijke rechter bevoegd was, doch eene strafrechtelijke pro cesorde moest worden gevolgd. De nieuwe lot er ij wet en ae dagbladirecties. Voor het kantonge recht te Zwolle was gedagvaard de uitgever van de Provinciale Overijssolsche en Zwolsche Courant, ter zake „dat hij de deelneming in een loterij, die buiten het rijik in Europa is aangelegd of wordt gehouden, openlijk heeft bevorderd, door in hot nommer van de door hem te Zwolle uitgegeven courant, die alom in de gemeente Zwolle en daarbuiten wordt verspreid eu gelezen (nommer van 7 Octo ber j.l.) op te nemen, althans te doen op nemen oen advertentie, waarin door S. H. Sr., rich noemende bankier en wisselkantoor te Hamburg, wordt uitgenoodigd tot deelne ming in de kansen van de door de stad Ham burg gewaarborgde groote geld loting, waarin zeker 8,640,285 Mark gewonnen moeten wor den." De beklaagde gevraagd of hij inderdaad de deelneming in de bedoelde loterij had bevor derd, antwoordde, dat als men het plaatsen van een advertentie bevorderen noemde, hij zulks inderdaad had gedaan en het geenszins zijin bedoeling was te brachten zich vrij te spreken van het feit, waarvoor hij ge<Lag- vaard was. Wel was bekl. zelf niet in de stad op den dag, dat de advertentie geplaatst werd, maar hij betwistte zijn verantwoorde lijkheid niet. Advertentie als de geïncrimineerde kwa men in tal van dagbladen voor, ook nog, nadat aan bekl. de dagvaarding was gewor den. Bekl. had daarom verschillende couran- tenuitgevere gewaarschuwd, óommigen deel den hem mee, dat zij van de zijde, waar men geroepen is de wet te bandhaven, waren ge waarschuwd. De uitgever der Dordr. Ct. schreef o. a. „in deze maand October heeft de commis saris van politie te Dordrecht ons officieus gewezen op de loterij wet 1905 en speciaal ge waarschuwd tegen het openlijk bevorderen van buitenlandsche loterijen." Bekl. geloofde, dat deze wijze van optre den getuigde van een schoone opvatting van de taak der openbare macht, en ook geheel in overeenstemming was met de strekking van een circulaire, door een vorigen minister van justitie verzonden, en hoopte, dat de marechaussee alhier bij een volgende gelegen heid het voorbeeld zou volgen van den com missaris van politie te Dordrecht. Do ambtenaar van het openbaar ministerie a. i., <1© heer Oppenheimer. roquireerde f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, waarop de kantonrechter het vonnis liet volgen overeen komstig den eisch. Zw. Ct. Prins Maurits voor den kan tonrechter. Voor den kantonrechter te Rotterdam had zich. Donderdag een main te verant woorden, beiklaagd van het maken van burengerucht en het opgeven van een val- schen naam. Naar zijn naam gevraagd, had hij opgegeven Prins Maurits. i>ij een „nauw keurig onderzoek" door don agent zeker geen goochemeingesteld, bleek dat Prins Maurits bij den Burger «.j ken Stand niet be kend was. Het O. M. vroeg twee geldboeten (van ƒ2 en f 5) aubs. 2 en 3 dagen hechtenis. Hbld. Pure fantasie. Het bericht uit Tiel aan de N. Arnh. Ct. omtrent het terug vinden van een zoontje van dr. L. te Leiden, bliikt op zuiver© fantasie te berusten. De N A. Ct. schrijft: „Uit een nauwkeurig onderzoek ter plaat se is oma gebleken, dat er inderdaad te Laag- Soqren en omgeving allerlei romantische ver halen dc ronde deden over een verdwenen 7-jarigen jongen, en andere dergelijke on derwerpen meer. De bron van deze geruchten bliikt echter te zijn een jeugdig huisgenoote va4i dr L., begaafd met veel phantasie, van welke eigenschap ze ditmaal een al tc vrij moedig gebruik hooft gemaakt. Dr. L. heeft nl. nooit een zoon gehad!" Door het noodlot vervolgd. Uit Go ndt meldt men aan de Geld. Dat een ongeluk zelden alleen komt, on dervind-: zeker liet huisgezin Doeleman al hier. Verleden zomer werd het huis een prooi der vlammen, waarbij veel verbrandde; daarop werden een paar kinderen aangetast door de typhus. Nu ligt de vrouw des huizes met nog eene dochter aan die vreeselijke ziekte, en daarbij komt nog, dat Maandag morgen de vader C. Doeleman, door eene beroerte getroffen, dood neerviel, terwijl hij bezig was water te putten. Brand te Amsterdam. Door dat de bewoonster, in het winkelvertrek voor iets schrikkende, een brandend petroleum stel uit hare handen liet vallen, tengevolge waarvan de kamer in een oogwenk in vlam men stond, ontstond gisterenavond een uit slaande brand in do benedenverdieping van een perceel aan de Lindengraeht te Amster dam, waarin een mangelzaak annex snoep winkeltje werd uitgeoefend. De vlammen sloegen over naar 't achtervertrek en naar dc voorkamer der bovenverdieping, die bewoond werd door de eigenares van het pand. De drie vertrekken brandden uit. Beide inboe dels waren veraakerd. De brandweer blusclito het. vuur met een koolzuurspuit en een slang op de waterleiding. -Als curiositeit deelt -men aan de Nbr. mede, dat een dioustkaart aan het adres van den burgemeester van Udenhout, d.d.~ 28 December 1893 door ïiurgemeester en Wethouders van Venlo verzonden, eerst den 20en October j.l. in rijn cezit is gekomen na een reis van bijna 12 jaar! Bedoelde kaart is ten postkantore te Venlo afgestempeld 28 December iö93 om 12—1 's uam.te 's Hertogenbosch 19 October 1905 om 56 s namiddagste Udenhout 20 Oct. 1905 om 8 uur 's voormiddags. Exoticus en Babavus. Twee w&- g ns liad de electrische tram die 9 avonds tegen half aaht van den Dam over het Loixl- scheplein naar een der buurtgedeelten. vau niéuw-Amsterdam reed. In dén achtersten wagen praatte iemand] met een exotisch uiterlijk, blijkbaar „geen zoon der lauwe Wcetenstranden", met de tot rij tl gezelschap behoorende dame. Op het achter-bordes van deun voorsten wa len stond een behoorlijk gekleede heer, blijk baar uit den heerenstand. De Oosterling merkt op een gegeven oogen- blik, dat het heertje met onbetamelijk nieuws- fjerige blikken naar hem en zijn dame kijkt. Ixoticus staart Babavus strak in d© oogen. Batavus trotseert dien blik; twee meter af sta nds en een glazen beschot zijn er tuaschen. Batavus haalt, er zelfs den conducteur bij en tracht dezen te bewerken, zioli met hem over Exoticus vrooiijjk te maken. Exoticus en rijn dame stappen op het 'dsaheplein uitze moeten naar den Stads schouwburg. Exoticus ijlt waar den voorsten, wagen. Dame statut eewige angsten uit of 't ei' precies duizend waren, is niet met zeker heid te bepalen „Moet u wat va.n me heb ben?" vraagt do Oosterling. Batavus lacht als e..i boer, die kiespijn heeft-. Conducteur 3telt rich door zijn houding buiten 't geding. „Als u met m'^ te doen wilt hebben, mijn naam is(noemt zijn naam): ..hoe is de uwe?" „Dat gaat jou, niks an", krijt Batavua ,.U is e«.:i ellendeling en lafaard" herneemt Exoti cus. Batavus ziet gevaar en zwijgt. Df tram zet zich weer in beweging. Toen ze al een eind weg was buiten bereik van Exoticus, die nog even omkeek om zich Het gezicht van den Westerling weer te bin nen 'e brengen, maakte Batavus. deze nazaat \an Tromn en De Ruyter, uitdagende ge baartjes. (Tel.) Naarden. In de gisteren gehouden zit ting van den gemeenteraad werd mededee- ling gedaan van een schrijven, van den mi nister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, waarin gemeld werd de vestiging van een tielephoonkantoor te Naarden, vanaf 1 Nipv. 1905. Met betrekking tot een adres der Utrecht- sche Hawdelsvereeniging om ondersteuning voor een door haar ingediend) adres betref fende het droogmaken der plassen beoosten de Vecht, oordeelde dte voorzitter dat dit adres wèl den steun van Naarden verdiende, daar die droogmaking ook voor Naarden zeer gewenscht was. Wethouder Maas deelde mede. dat, hij al drie jaren aangaande deze zaak met- den heer Obreeu te 's Graveland in contact staati Vooral dit jaar was door het hooge water die droogmaking noodzakelijk gebleken. Tot Utrecht toe had men langs de Vecht slechts waterkoelingen, zoodati dit jaar dui zenden bunders best land gevaar hadden ge- loopen onder water gezet te worden. Dit was te verhelpen door een stoomgemaal te Mui den van ongeveer f 250,000. De genie had met liet oog op dte waterlinie geen bezwaar hiertegen, daar dit stoomge maal niet alleen dienti om het water naar buiten te brengen, doch ook kan dienen om dit oventueel naar binnen te halen. Met algemeene stemmen werd daarop bo sloten aan het adres adhesie te betuigen. Nadat een aandeel in de geldleeming van 1893 was uitgeloot, wordi overgegaan tot de behandeling der begrooting 1906. Uit Apeldborn meldt men aan „Het Vaderland" De kerkeraad van de Ned. hervormde ge meente diendie gisteren een verzoekschrift bij den burgemeester in om de uitvoering vau lijdensliafereelen door het Leo-koor te ver bieden. De N. R. C. meldt, dat die luitenant- kolonel W. F. K. Rischoff van Heemskerck, van het 5e reg. infanterie, zal worden over geplaatst naar 's Gravenhage, om te worden toegevoegd aan den inspecteur der infan terie. Met de invoering van do kinderwet ten, zullen op 1 December a. s. alle Neder landers. die hun 21sten levensjaar hebben volbracht, meerderjarig worden, alzoo al die genen, welke tusschen 1 Dec. 1882 en 1 Dec. 1884 geboren rijn. De heer G. Muis zal zitting nemen in de jury van de nationale pluimveetentoon- stelling, welke op 8, 9 en 10 December a s., tc- 's Hertogenboscih gehouden wordt. Naar wij vernemen zijn de predikbeur ten voor Zondag 5 November als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorin. 10 uur; Ds. De Meyera. Herdenking der kerkhervorming.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3