Jbinnenland. Ook uit Kisjinef, Nikolajef, Sebastopo! Rostow. Elisabethgrad worden ernstige bui tensporigheden van het gepeupel gemeld, die hoofdzakelijk tegen Jooclsche winkels gericht waren Bakoe, 0 Nov. (Telegraaf agentschap). Toen de conservatieve Russische inohammedaan- s-he arl>eiders gisteren een optocht hielden met nationale vlaggen en portretten van den Qtaar, werd op hen uit huizen van Arme niërs geschoten en werden bommen naar hen geworpen. De woedende arbeiders steken toen liet huis van oen Armeniër in brandhet vuur plantte zich voort op 20 andere huizen, waar in 15 bomanen ontploften, alsmede een aan tal kisten met patronen. Ook ontdekte men Mauser-geweren en m -dum - kogels. Do betoogers plunderden vier winkel». Bij deze relletjes werden onge veer 20 personen gedood of gewond. Ver scheidene plunderaars zijn gevangen genomen Ti flit, 6 Nov. (T elegraafagentschap.Toen gisteren con aantal reactionairen met por tretten van don Czaar door de stad trok wercT cp hen geschoten en werden bommen naar hen geworpen. De troepen, die den stoet be geleidden. beantwoordden die schoten, waar door 10 personen gedood en ongeveer 30 go- wond wc r don. Gedurende deze gebeurtenissen werden twee inwoners, dio een mand met bommen droe gen door ontploffend© bommen gedood, ter wijl voorbijgangers gewond werden. In de stad heerscht oen groote paniek. Warschau, 5 Nov. Heden werd hier eeoi groote Poolrehe nationale betooging gehou den. Aan den optocht, die uitging van de kathedraal en door katholieke eai evangeli sche geestelijken geleid werd, namen meer dan honderdduizend personen van. alle stan den doel. Do orde werd voorbeeldig gehandhaafd door de jongelingschap. Politie was niet bij de betooging tegenwoordig. T if lis, G Nov. De dag van gisteren verliep kalm. In Wladikawkas kwam het naar aanlei ding van botoogingem. door reactionairen en revolutionairen tot een botsing. Tusschen beide partijen vielen schoten, waardoor 4 personen gedood en 17 gewond werden. Londen4 ^ov- Times ontving een tele gram uit Petersburg, gedateerd 3 November, ©n luidendeFinland heeft zijn vrijheid ver kregen. De Czaar is gezwicht voor de vreed zame revolutie. Een manifest', waarin aan al do eisehen van het volk tegemoet gekomen wordt, is heden avond door den staatssecre taris Linder aan den Czaar ter onderteeke- nitig voorgelegd. Hot zenden van oorlogsschepen naar Hel singfors heeft de beteeken is, dat de Ozaar, ofschoon een constitutioneel© vrijheid aan de Finnen verleende, tooh wenscht te voorkomen, dat de band tusschen het groot hertogdom en het keizerrijk verbroken wordt. Peterslfurcj, 4 Nov. (Petersburgsch Tele graaf agentschap). De Czaar heeft Vrijdag het verzoek toegestaan tot bijeenroepdng van een buitengewonen Finsdhen landdag op 20 De cember, om dte grondslagen van het kies recht voor den Landdag te herzien. Het manifest van 15 Februari 1899 over de gemeenschappelijke wetgeving voor het ge- heele rijk en alle na 1899 uitgevaardigde wet ten zijn opgeheven. H eising fors, 4 Nov Volgens h'.er ontvan gen boricht uit Petersburg bevat het mani fest van den Czaar van heden over het bijeen roepen van den buitengewouen Landdag ook de goedkeuring van de ontslagname der Fin- sche senatoren. Haparanda, 4 Nov. Hedenvoormiddag werd naar Tornca uit het op 6 mijl afstand; gelegen station Simo geseind, dat tonige weg gejaagde gendarmen hadden beproefd de rails t< zuidem van Simo op te breken Van Tor- nea vertrok een trein met 50 gewapenden naar Simo en ook uit Uleabors werd een trem daarheen gezonden om de gendarmen te arrestecren- Ilapc. anda, 4 Nov. Do gendarmen, die ge tracht hadden de spoor wegraa ls bij Simo op te breken, worden lieden, twee mijlen ten zui den van Simo, door de boeren gepakt en naar Uleaborg gebracht. Gisteren had te Waaa een botsing plaats tusschen een volksmenigte en kozakken, die de blauw-on-witte vlag hadden neergehaald en de Russische gehoschen. Er werden 2 per sonen gedood en velen gewond. Uit Helsingfors werd naar Tornea hot be richt gezonden, dat de afgevaardigden voor den Landdag daar Maandag vergaderingen zullen houden. Kopenhagen, 4 Nov. Het ministerie van buitenlandsclio zaken deelt medeVolgons ee telegram van den Deenscheu consul-ge neraal te Helsingfors is een groote militaire afdeeling over de stad verdeeld. Een Rus sisch eskader liep de binnenhaven in. Het orgaan van het bestuur van de Russi- sohe arbeiderspartij bevatte gistereu een ar tikel, waarin mem o. a. las: „Men geeft ons do vrijheid van vereeniging, maar de troepen omsingelen de lokalenmen geeft ons de vrijheid van het woord, maar <lo censuur blijft bestaan; men geeft ons Ce vrijheid van onderwijs, maar de hoogeschool is bezet door de troepen; men geeft ons de onschendbaarheid der personen, en do gevan genissen zitten vol Witte wordt ons gege ven, maar Trepow blijft; wij krijgen een grondwet, maar de autocratie duurt, voort. Kortom, men geeft ons alles, maar wij hebben niemendal." D t de rust en do Kamt© dadelijk terug zoudon keeren na de a/kondiging van hot manifest, waarbij aan het volk burger lijke vrijheden worden verleend, had niemand verwacht. En ook de afkondiging van het amnestie-besluit zal dit resultaat niet bob ben. Uit de telegrammen blijkt reeds, hoe er nog in tal van steden botsingen plaats heb- .1 u on dat ook gisteren weer heel wat bloed gevloeid is. De Daily Telegraph bericht van Vrijdag uit. Odessa, dat het gepeupel nog steeds voort ging met het vermoorden en plunderen der Joden. Dezen en anderen, die zich in hunne huizen niet veilig achtten, zochten hun no toevlucht in do hotels, zoodat deze overrule zijn van vluchtelingen. De wagens van het Rood© Kruis reden den geheelen dag door de straten, om de gewon den naar de hospitalen te vervoeren. De arme Joden-wijken zijn geheel en al met den grond gelijk gemaakt. Geheelo blok ken huizen liggen in puin. En tusschen deze puinhoopeu door bewegen zioh gauwdieven, die de laatste have der ongelukkige mishan delden wegstelen. De universiteit en andere groote gebou wen worden bewaakt door soldaten met maxims. Een bericht van eenige uren later hield in, dat het schrikbewind voortduurde. In den loop van den dag hadden herhaaldelijk bot singen plaats, sinds 12 uur 's namiddags wa ren er meer dan 400 personen gewond. Het gepeupel, dat zich voor nationaal-ge- zind uitgeeft, schijnt van de militaire autori ten cart© blanche te hebben om te moorden en te plunderen en de burgerlijke overheid is machteloos. Het moet erkend worden, dat die infanterie en de kozakken-patrouilles niet eerder gemeene zaak maken met het gepeu pel, dan wanneer 's avonds de buit wordt verdeeld, maar daar staat tegenover, dat ze ook geen enkele poging doen om do ongeluk kige slachtoffers te beschermen. En de meeste consuls der vreemde mogend heden staan machteloos tegenover deze toe stand en weten hunne landgenooten in geen eukel opzicht te hulp te komen. En het ergste is, dat cok de gezanten te Petersburg al even min iets kunnen doen. Uit Kisjinef werd bericht, dat de geheel© stad in brand staat. China. Shanghai, 4 Nov. De onderhandelingen over een Dui tseh-Ch ineesch handelsverdrag, waardoor het door Engeland en Amerika be gonnen werk der verdragen voortgezet wordt, zijn door den consul-generaal dr. Knappe met de Chïneesche gevolmachtigden begon nen zijn en na eerste lezing van het ont- werk tot een goed einde gebracht. Allerlei vDe laatste berichten omtrent den ge zondheidstoestand van Henrik Ibsen luiden weer minder gunstig ent de hoop op hersteld schijnt uitgesloten- Zijn geest is evenwel nog helder, hoewel het lichaam steedö zwakker wordt. vTen gevolge van een soort van „psy- chiste besmetting", is lysol tegenwoordig m Duitsehland sterk in trek bij' zelfmoordenaars, hoewel het niet altijd afdoende werkt en in elk geval hevige pijnen veroorzaakt. Wegens de nog steeds toenemende gevallen van vrijf- willige vergiftiging met lysol, heeft dë rijks kanselier nu aan de verbonden regeer! ngen het verzoek gericht de creools (lysol enz.) aan het vrije verkeer te onttrekken en bij de ver giffen in te deelen die alleen onder zekere voorwaarden verkocht mogen worden. Het rijksdepartement voor volksgezondheid moet zich vroeger tegen een dergelijiken maat regel verklaard hebben, blijlkbaar omdat het een nuttig ontsmettingsmiddel niet buiten het al~emeeue bereik wilde "brengen. vDo rechtbank te Parijs heeft uitspraak, gedaau iu een proces tegen den kunsthande laar Van den Berg, ingesteld door den heer Gabriel, wegens een door dezen gekochte schilderij „Adam en Eva", welke een werk vau Raphael moest zijn. Do gehoorde deskundigen hebben ver klaard, dat de schilderij zoodanig geretou cheerd is, dat men onmogelijk kan beslissen of zij al dan niet een werk van Raphael is, en op grond van dat oordeel heeft nu de rechtbank beslist, dat de kunsbkooper de 80,000 fr., welke hem er voor werden betaald, moet teruggeven. vHet bestuur- van de Engelse lie Jockey Club heeft den heer De Wend-Fenton den toegang tot haar renbanen verboden. Dit is voor de Engelsche bladen een bericht van groote, schokkende beteekenis. De Jockey Club is de tip-top van de uitgaande hooge wereld. De voornaamste wedrennen staan on der haar leiding. Wanneer zij nu iemand den toegang tot die renbanen ontzegt en dat doet zij niet dikwijls, althans niet met open baarmaking vain haar vonnis dan is dat iets heel ergs, want zoo'n vonnis beteeken tl tegelijk een verbanning uit de aanzienlijke kringen. De heer Wend-Fenton is nog jong, pas eenige jaren van Oxford weg, rijk, in. het bezit van een renstal meti paarden, die hem hooge prijzen opbrachtn, en nu is hij voor goed onmogelijk gemaakt. Verleden week Vrijdag zou hij om oen weddenschap rijden tegen lord Gerard, en, als te doen ge bruikelijk is, nam de buitenwacht druk aan het wedden deel. Naar 't schijnt heeft de heer De Wend-Fenton bij den wedren zijn paard ingehouden. En van daar het vonnis. De heer Do Wend-Pentou tracht zich in de London se he bladen te verdedigen en wijt de geheele geschiedenis aan zijn onbetrouw baar paard. vDe Amerikaansche millionnair Scotty, van Death Valley, is het slachtoffer gewor den van een dwaze weddenschap. Hij had gewed, dat hij met zijn automo biel 200 kilonieter zou afleggen in 40 minu ten c>£ hij ondernam dien tocht met een jour nalist. een wij nkooper en een ohauffeur. Toen de auto 160 kilometer had afgelegd in 37 minuten, gaf de heer Scotty oen chauf feur bevel, nog harder te rijden. Maar daar sprongen opeens de banden der achterwielen en het voertuig stortte in een bergkloof. De heer Scotty werd zwaar gewond, en hij ligt op sterven. Zijn metgezellen bekwamen ernstige maar niet doodolijko verwondingen. De Staatscourant van Zondag 5 en Maandag 6 November 1905, bevat de volgen de Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als secretaris van het waningcollege mr. A. van Gijn te Den Haag en daartoe benoemd mr. H. J. Romeijn, commies-griffier dor Eerste Kamer. benoemd tot inspecteur van liet Staatstoe zicht op krankzinnigen en krankzinnigenge stichten J- van Deventer Szn., arts te Am sterdam. benoemd met ingang van 1 December 1905 tot ingenieur-verficateur van het kadaster L poer Hzn., thans landmeter van het kadaster te Utrecht, benoemd tot burgemeester der gemeente Maassluis jhr. M. van den Brahdeler tot burgemeester der gemeenten Langerak en Nienwpoort C. van der Stok, secretaris dier gemeenten tot burgemeester der gemeento Oud-Beijer- land A. van Lith tot burgemeester der gemeente Zuid-Schar- woude J. W. C. Kroon, secretaris dier ge meente tot burgemeester der gemeente Opmeer H. J. K. van der Steen tot burgemeester der gemeente Lonnekor E. Jacobs, secretaris dier gemeento aH. M. de Koningin-Moeder zal op 15 November a.s. van Bazel naar Utrecht reizen, im het salonrijituig van. de Nederlandsche Cen traal Spoonwegm a atsobappi j - Minister Veegen9 vertrok Zaterdag naar Amsterdam, ter bijwoning eener vergade ring. uitgaande van de Nederlandsche Heide maatschappij, ter bespreking van liet ont- werp-VIssekeri j,wet De leden der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zijin tegen Dinsdag 14 Nov. a. s. des voormiddags ten 11 uur tot een openbare vergadering bijeengeroepen. Naar verluidt moet dr. Kuyper zich c- het oogenbHk te Sebastopol bevinden, een der Zuid-Russische steden waar, gelijk men weet, de revolutie 't ergst- woedt. (N. Ct.) Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië. ter benoe ming tot onderbaasketelmaker bij liet inari- neetablissemenfc te Soerabaia A. Laernoes. Die lieer Dietz, directeur van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's Graven- bage, heeft te kennen gegeven, het volgend jaar om gezondheidsredenen te zullen aftre den. De bekende Friesche schrij ver Waling Dijkstra heeft zijn gouden brui loft gevierd en bij die gelegenlieid zeer veel belangstelling ondervonden. Van heinde en verre kwam men hem en zijn echtgenoot© persoonlijk gelukwenscheu. Een zangvereeni- ging zong het hoogbejaarde echtpaar Friesche liederen toe en de ingezetenen van zijn woon plaats (Holwerd) boden des avonds een vuur werk aan. De niewe directeur van het Rijksopvoedingsgesticht .Veld zicht", bij Avereest, de heer J. C. Du burg, heeft volgens het N. v. d. D. bij het aanvaarden van zijn betrekking aan 54 jon gens, die den lOeu September jl. waren ont vlucht, de hun deswege opgelegde straffen kwijtgescholden. Blijkens een bij de familie ontvangen telegram is te Batavia overleden de heer mr. J. R. Voute, lid van het Hooggerechtshof in Indië. Het Koninklijk Instituut van inge nieurs zal Dinsdag 14 Nov. a.s. in het Ame- rican-botel te Amsterdam, des voorm. ten 10^ ure, een instituuts vergadering houden. Na afloop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aan de driaikwaterinstalla- tie voor de stelling van Amsterdam, op het terrein aan het Nieuwe Meer. Ned. Protestantenbond. In de vergadering van den Protestanten- boud (tweede dag) is op voorstel van het hoofdbestuur besloten een ingekomen gift van f 150 en een van f 1000 niet te bestem men voor een bepaald doel, inaar te storten in do algemeene kas. Verder vereenigde de vergadering zich met een voorstel van het hoofdbestuur oin, tot eenvoudiger administra tie en tot bet-ere controle, over de gelden jaar lijks in de tweede helft van Februari te be schikken naar den maatstaf van het leden tal, dat in Sept. aan den algemeenen secre taris is opgegeven. Daarna kwam aan de orde een voorstel der afd. 's Gravenhage. „De algemeene ver gadering nooddgt liet hoofdbestuur uit te overwegen welke de taak is der vereeniging ten aanzien van het lager onderwijs, vooral in verband mot do jongste wijziging der wet op het lager onderwijs, en dit onderwerp op de volgende algemeene vergadering op zoo danige wijze aan de orde te stellen als het hoofdbestuur zal noodig achten." Mr. De Kanter lichtte het voorstel toe; zijn betoog kwam hier op neer, dat ook in vrijzinnige klingen bijzondere scholen moe ten opgericht worden. Er moet zekerheid zijn, dat het kind komt in oen sfeer, overeenkomende met de sfeer in het huisgezin, waaruit het- voortkomt. De voorzitter antwoordde, dat heb hoofd bestuur gaarne de vraag zal overwegen. Namens de commissie om de verspreiding van de volks-uitgav© der nieuwe vertaling van liet Oude Testament te bevorderen, wees de rapporteur, ds. Hooykaas, te Bos koop, er op, dat reeds in 1897 hulde ge bracht is aan de bewerking der Leidsche ver taling Er is voldoening over de volksuitgave. De Leidsche vertaling moet de gangbare worden. Daarmede moet gewerkt worden. Het vorige geslacht, sloopte vrijwel het Oude Testamentonze taak is, dit Testament we der in frisschheid op te trekken. Spr. wekte de aanwezigen op, de Leidsche vertaling, een Nederlandsch standaardwerk, krachtig te steunen. De vergadering besloot, het hoofdbestuur te machtigen, onderhandelingen met den uit gever aan te knoopen om 1000 exemplaren tegen verminderden prijs van die uitgave te koopen en onder de leden van den Bond te plaatsen. De rapporteur vroeg, toch vooral niet den nadruk te leggen op den prijs en den han del, maar le letten op het doel. Naar aanleiding van een betoog van mr. K. Zwaardemaker voor de wenschelijkheid om een populair blad vanwege den Bond uit te geven, werd na lange discussie een motie, voorgesteld door het hoofdbestuur, aangeno men met 73 tegen 28 stemmen. De motie luidt. „Do algemeene vergadering spreekt de wenschelijkheid uit, een populair blad, als mr. Zwaardemaker bedoelt, uit te geven en kosteloos allen leden toe te zendendraagt het hoofdbestuur op de uitvoering ter hand te nemen en de zaak te verwezenlijken, tenzij bijzondere bezwaren het plan te zeer bemoei lijken in het laatste geval een gemotiveerd rapport aan de afdeelingen uit te brengen machtigt het. lmofdbestinir voor de uitvoering het kapitaal van den Bond aan te spreken." Mr. Van Drooge uit Dordrecht, besprak daarna „Wettelijke regeling van Zondags rust", waarop een zeer geanimeerde discussie volgde. De inleider deed uitkomen, dat hij is tegen wettelijke voorschrijven van Zondags heiliging. persoonlijken arbeid zou hij niet willen verbieden, maar, ieders persoonlijke vrijheid onaangetast latende, bedrijfsrust voorschrijven. In plaats van de aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeieu dr. C. J. Niemeijer en mr. K. Zwaardemaker, werden gekozen de heeren dr. J. M. J. Hoog, te Nijmegen, algemeen secretaris, en mr. J. W. de Kanter, te Scheveuingen. Als plaats voor de volgende vergadering werd Groningen aangewezen. 's Avonds werd in ..Concordia" neg eene openbare samenkomst gehouden, waarin de eere-voorzitter, de heer A. L. W. Seyffardt, oud-minister van Oorlog, Den Haag, «ene rede uitsprak, waarin hij voornamelijk wees op 't gewehscht-e van propaganda tot uit breiding van den Bond, waarna de heer P. H, Hugeiiholtz Jr., van Amsterdam, een voordracht hield over: Calvijn, Rousseau en Vinet, en de bui tenia ndsche afgevaardigden, da*. Scipio, uit Stettin, en rev. Davi9, van de Engels, V Unitariërs, het woord voerden. aIn de Zaterdag gehouden vergadering vaia den Oranjebond van Orde is de heer M. van Notten te Vogelenzang benoemd tot lid van het algemeen bestuur. De heeren H. Witte te Bennekom, E. Til.. Witte ein J. G. Baileys te Leiden, zullen met Januari een Revue uitgeven van ver taalde artikelen uit buitenlandscke tuin bouw t ijdscb riften Spoorweg Koevorde nGas- selte. De opening der nieuwe lijn Koevor denGasscl ter-N ij eveen op 1 November is voor de daaraan gelegen gemeenten een waar feest geweest. Reeds vroeg in den morgen, zoo meldt de „Zw. Ct.", heersckte er te Koe- vorden een ongewone drukte bij het vertrek ken van den eersten trein naar Gasselter- NijeveenStadskanaal. Toen die trein het station Dalen binnenreed, hield de burge meester een toespraak, waarin hij op het heuglijke van deze gebeurtenis wees. Na een tijdperk van isolement was nu de periode aangebroken, dat zijn gemeente in het we reldverkeer was opgenomen. De schoolkin deren zongen daarna eenige toepasselijke lie deren. Den geheelen dag is feest gevierd, er is een optocht gehouden van versierde rijwie len, rijtuigen,-wagens enz., terwijl heeren te paard een eerewacht vormden. In den toe gangsweg naar het station was een groote eerepoort opgericht-. Evenzoo is het gegaan iu de plaatsen Nieuw-Amsterdam. Zuidbarge, Emmen, Weerdinge, Valthe, Eksloo, Bui- nen en Drouwen. Op de stations reed de trein met muziek binnen, overal stond een korps de binnenkomst te verbeiden. De eerste trein aan die lijn heeft, dus een wa ren feesttoeht- gehouden. Van de eerste reis- gelegenhedeu KoevordenGaesel ter-N ij eveen en omgekeerd is druk gebruik gemaakt; de treinen waren stampvol. Het is te voorzien, dat de geopende lijn eveneens een goede aal worden voor de Staatsr9p.-Mij., afgaande op het feit, dat- het verkeer op de reeds in exploitatie zijnde lij nen, vooral AssenStadskanaal, dagelijks toeneemt. De Velserpont. Men meldt ons uit Velsen De stoompont vaart nu dag ©n nacht en voert sedert vandaag ook de tram over. De brug is opengedraaid, doah de aannemer voor het sloopen heeft nog geen toestemming haar weg- te nemen. Tot nu toe ziju er geeu on gevallen voorgekomen. Het is den betrokken ambtenaren opge vallen, hoezeer het verkeer is toegenomen en d t schijnt hun geen gevoel van gerustheid te geven. De handpont en ook een bootje liggen gereed om dienst te doen als er onverhoopt ten defect aan de stoompont mocht komen. N. R. Ct. Een luchtbrug. Naar de Zaanland- sche Courant meldt is men vanmorgen naibij het rijkspontveer over het Noordzeekanaal be oosten de Hembrug begonnen te boren voor de te bouwen luchtbrug (transbordeur), ten dienste van de ontworpen electrische tram AmsterdamZaanstreek. Groote plannen in uitzicht? Het Hbld. schrijft: Bij de behandeling der Amsterdamsche begvooting heeft de wethouder van Publieke Werken doen uitkomen dat eerlang omtrent den toestand van het Rokin den Raad een voordracht zou bereiken. Vermoedelijk hield deze mededeoling ver band met groote plannen, die ten stadhuize reeds geruimen tijd in behandeling zijn. Men deelde ons mode, dat in verband met de roodzakolijkheid van een broederen verkeers weg tusschen de oude stad en het achter de Stadhouderskade gelegen kwartier, ten slotte het denkbeeld tot- demping der Reguliers- gracht is losgelaten, doch als beste oplossing van het vraagstuk zou gieachb worden dem ping van het Rokin en verbreeding der Vij zelstraat, waarvoor men krachtens de Wo ningwet onteigening zou zien te verkrijgen van de perceelen aan de evenzijde dier straat, tusschen Singel en Reguliersdwars straat. Reeds zou daartoe een taxatie van die per ceelen hebben plaats gehad. Deze oplossing moet ten slotte de goedkoopste zijn geble ken. Nadere bijzonderheden over deze groote plannen kon men ons niet mededeelen. Niettegenstaande den vleeschnood in Duitsehland blijft de controle op den invoer van vleesch uit Hol land nog even scherp. Vooral aan het grens station Borken gaat de veearts daarmee streng te werk, zoodat vleesch, hetwelk voor consumptie geschikt is, in deze plaats als ongeschikt teruggezonden wordt. Dientenge volge zijn te Winterswijk in de laatste dagen niet minder dan ruim 100 afgekeurde var kens teruggestuurd. Het bouwconflict te Am sterdam is geëindigd. AlLe werken zijn Zaterdagochtend door de uitgeslotenen bezet. Alleen de heiersstaking duurt voort. De staking aan de West© i ij k e Viaduct te Amsterdam is geëin digd. Nadat de directie had medegedeeld,] dat de gestelde looneischen niet zouden wor den ingewilligd, doch iedere staker zioh weer kon aanmelden, hebben de stakers zdch Za terdagmorgen. alle weer aangemeld. Relletjes. In de Van Benningen draat te Amsterdam was Zaterdag weer een groote politiemacht aanwezig, om do werk lieden, die bij den heer Kloos arbeiden, naar huis te brengen. En ook was er weer een groot© menigte nieuwsgierigen, die ech ter vooral voor de bereden politie toonden entzag te hebben. In de Borgerstraat moest de politie eenigi charges maken, waarbij van den wapenatol; werd gebruik gemaakt. De staking te Rotterdam Het conflict, dat door de invoering der graan elevators te Rotterdam reeds lang verwach .werd, heeft zich dan eindelijk, zooals wi reeds in 't kort gemeld hebben, geopenbaard. Door de beëedigde meters en wegers wa reeds sedert eenigen tijd een agitatie op touw gezet, daar de automatische wegers hun krachten overbodig maken. In verhand hier mede was door.hen aan alle factors en werk gevers het verzoek gei-icht om als meter weger op den elevator geplaatst te worden, met behoud van hun thans bestaand loon- tarief. Hierop werd geeu afdoend antwoord ontvangen. Daarop werd Vrijdagavond een verg'adb ring gehouden van de Algemeene Beëedigde Meters-Wegers „Rotterdam," welke door on geveer 150 leden werd bijgewoond, en waar door besloten werd' het gedaan verzoek te be krachtigen, door alle werkzaamheden in het bedrijf van Meters en Wegers te staken eu niet te hervatten, alvorens hun verzoek is in gewilligd. De aanleiding tot dit besluit schijnt ook in hoofdzaak te zijn, dat op het stoomschip Vaglian06, waarvan Maandagmiddag 1.1. de lossing begonnen weiden met één elevator eu welk werk Vrijdagavond gereed kwam, niet rekening is gehouden met dit verzoek. De staking werd Zaterdagmorgen, per stro© biljet langs de havens geproclameerd. Op geen enkele der graanbooten, die ten getale van ougeveer 35 in de Maashaven, Rijnhaven! en op de rivier liggen, kwamen de beëedigde meters en wegers op het werk, ten gevolgd waarvan ook de graaucontroleurs en graan- werkers niet aan den arbeid konden gaan, waardoor deze categorie van werklieden, ten getale van drie a vierduizend man, onvrij willig staakten- Het aantal beëedigde meters en wegers bedraagt te Rotterdam ongeveer 500, ver deeld over eenige corporatiën of veroéni?'a- gen. De staking heeft een zeer ordelijk verlocn. Groepjes gedwongen stakers wandelen langs de havens. Het werk aan de kolenbooten, ertsboVen en stukgoed gaat zijn gewonen gang. Gisteren had een groote meeting plaats van arbeiders in het havenbedrijf. De staking in de Rotterdam- sqhe haven. Het aantal graanbooten, dab cl© vorige week de havem van Rotterdam bezocht, bed roeg 89. De gezagvoerders van de „Teutonia" en de „Paduington" maakten Zaterdag gebruik van een clausule iu het cognossement om het graan ongewogern te lossen in lichters voor risico van de ontvan- gere. Op het stoomschip „Westherleyhall" begon, men te lossen met een elevator onider politie toezicht. De Zaterdagavond gehouden vergade ring van de Algemeene liavenarbeddersveree- niging was strikt huishoudelijk eu naim geeui lx .l uiten. Men gaf echter wel de meening te k- nen, dat indien tot stakinig zou worden overgegaan, dit alleen zou zijn op eigen eisehen, voor verkorting van den arbeidsduur e:. verhooging van loon. Ook gingen stemmen op om niet ongewpgen over boord te lossen. De club bienfaisance. De bestaande afdeeling van de Société de Bien faisance aan de Leuvehaven te Rotterdam id Zaterdagmorgen ontruimd'. Vermoedelijk staat dit in verband met een dagvaarding van eenige leden door de jus titie. Een onverbeterlijk recidi vist, zekere J. H. S„ zonder beroep, te Steen wijk, die, ofschoon pas 32 jaar oudj, reeds 25 malen .wegens verschillende straf bare feiten is veroordeeld, was door de ar- rond. -rechtbank te Heerenveen vrijgespro ken van de beschuldiging van diefstal met geweldpleging. Op heb appèl van den offiaier van justitie hoeft evenwel het gerechtshof te Leeuwarden Vrijdag het vonnis dei* rechtbank vernie tigd, den beklaagde aan genoemd misdrijf schuldig verklaard en hem veroordeeld tot gevangenisstraf van vijf jaren. De moord op den Duivels berg. In de volgende week zal het laatste 1 edrijf van het drama, dat- in het begin dezes jaars op den Duivelsberg plaats greep, wor den afgespeeld. Is d<e moordenaar tot levens langen dwangarbeid veroordeeld, zijn slacht offer, Maria Droixhe, zal naar haar vader land worden overgebracht, om daar een laat ste rustplaats te vinden. Iu opdradht der fa milie Droixhe heeft de beer J. L. Godschalk alhier deze zaak die in Duitsehland vooral heel wat moeite veroorzaakt ter hand ge nomen. Maandagmiddag wordt het stoffelijke overschot op de begraafplaats te Wijier op gegraven en in een metalen kist geplaatst, die door een houten kist wordt omgeven. Na dat Dinsdagmorgen in de kerk aldaar een Mis zal zijn gelezen, woi-dt het lijk per lijkkoets .1 Wij Ier naar het station alhier overge bracht, om van daar per trein van 9.53 uur naar Wandre te worden vervoerd. Hier neemt de familie het in ontvangst en zal waaschijnlijk Woensdag do bijzetting op het kerkhof in het nabijgelegen Herstal plaats hebben. Prov. Nijlm. Ct. *-Aangehouden- Te Sa(ppemeer is "bericht ontvangen, dat de voortvluchtige rijtksklerk J. te New-York is aangehouden. Diefstal. Toen do logementhouder C. B. in De Posthoorn, te Rheden zich Don derdagavond omstreeks 11 uur naar bed be gaf, miste hij een blikken trommeltje, in houdende een bankbiljet, van f 300, 1 van

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2