BINNENLAND. v aarvan het kiesrecht tot brcodero volksklas sen wordt uitgestrekt en het aantal leden der doema op 600 wordt gebracht. Petasburg, 8 Nov. (Petersburgscb Tele graaf-agentschap). De minister van financiën Kokowzew heeft zijn ontslag genomen. In zijn plaats is Schipow benoemd. Het plan bestaat thans om het departement van han del. nijverheid en verkeer, benevens handels- scheepvaart, dat thans een afdeeling is van het departement van financiën, tot een af zonderlijk ministerie van handel te hervor men. Petersburg, 8 Nov. De regeering heeft het volgende communiqué uitgegeven„Ue laatste berichten uit verschillende tleelcn van Ruslapd, melden een algemeen© kalmooring. Do rege ring kan onmogelijk aannemen, dat- do tragische gebeurtenissen der laatste week, dj als spontane uitingen van reactie der conservatieven tegen wellicht overdreven be toogingen der radicalen te beschouwen zijn, in vele gevallen door do agenten dor plaatse lijke besturen begunstigd zijn. De regeering 7.- ,i dan op den ouden weg verder gaan, in plaats van op den weg van vooruitgang. Het is moeielijk om dadelijk alle regec- ringsbureaux to bezetten met ambtenaren, die de weldaden van de liberale regeering op prijs weten te stellen. In alle gevallen, waarvan vermoed kan worden, dat de plaatselijke regecringsamb- tenaren geweldplegingen begunstigd hebben, rijn de ambtenaren der justitie aangewezen om een onderzoek in te stellen." Er zijn heden maar weinig telegrammen uit Rusland ontvangen, waaruit mon zou kunnen afleiden, dat eindelijk de rust terug keert Maar men vleie rich niet te spoedig daarmede. Het is wellicht maar een stilstand van korten duur. De invrijheidstelling der gevangenen, aan wie dooi het manifest van den Czaar am nestie verleend is, heeft te Petersburg zon der ernstige incidenten plaats gehad. Zij werden door gedelegeerden van de balie ont vangen die hun een maaltijd aanboden en voor oen tijdelijk onderdak zorgden. Voor hot mcerendeol hielden de ontslagen gevangenen zich kalm, doch enkele vrouwen riepen. „Weg met de autocratie!" Uit een der gevangenissen kwamen 55 vrouwen, meerendeels vrouwelijke studenten en 40 mannen In het geheel werden in de hoofd stad 300 personen in vrijheid gesteld en werd een vijftigtal in de gevangenissen gehouden. De socialisten toonden rioh met deze ge deeltelijke amnestie niet tevreden. Zij heb ben een manifest gepubliceerd, waarin er op gewezen wordt dat Tassonof, de moordenaar van Von Plelxwe, en Sikorski, rijn mede plichtige, evenals Gershoeni, een der moor denaars van minister Schipagin, zich nog in de gevangenis bevinden, met vele anderen, dio tie zaak van het volk hebben bevorderd door liet dooden van gouverneurs, commis sarissen gendarmen en andere dienaren der openbare macht. Het manifest wekt het volk or. dezen toestand niet langer te dulden. De consuls te Odessa hebben zich Zaterdag gezamenlijk naar den gouverneur, generaal Kaulbars, begeven en hebben hem gedreigd, wanneer de toestand van anarohie mooht biij- venvoortduren, de in den Bosphorus gesta tion nee rde oorlogsschepen te zullen ontbieden'. Do voorzitter dier kamer van koophandel van Odessa heeft aan den minister van finan ciën het volgende telegram verzonden ..Wegens de volledige verwoesting van bijna allo joodsch© winkels, magazijnen, fabrieken en molens en- wegens de vele faillissementen wordt de handel met totalen ondergang be dreigd. „Ik verzoek Uwe Excellentie met aandrang liet verval der wissels met zes maanden te schorsen, eni de Staatsbank te verzoeken, door al do middelen van haar crediet, do koop lieden te helpen. „In hot belang van den Rusrisdhen handel, van de Russen en het internationale crediet van Odessa, vraag ik een onmiddellijk be vredigend antwoord." Vorder zond de voorzitter nog het vol gende telegram aan graaf Witte „Men moordt en plundert hier op zeer groote schaal. Ik ben door de Kamer van koophandel gemachtigd aan Uwe Excellentie te vragen hare geboortestad te redden." Geen enkel antwoord werd hier ontvangen- In het geheelo district Odessa duren de gruwelen voort.. De rustverstoorders uit Odma verzekeren den dorpelingen, dat de autoriteiten een Keizerlijke oekase hebben ontvangen, waarbij het uitroe ion van alle Joden bevolen werd. Men ging daarop na tuurlijk dadelijk aan het rooven en moorden. I)o plaatselijke autoriteiten gaan heen of nemen zelf aan do moordteoneclcn deel. De Zemstwo heeft onmiddellijk hulp gevraagd aan don gouverneur-generaal, en troepen zijn thans ter plaatse gezonden. De correspondent van do Standard seint, dat op vele plaatsen de bedreven wreedheden zijn uitgelokt door de toespraken, die op bevel van de hoog© geestelijkheid zijn gehou den. Thanr? is door een officieel© verklaring van do Heilige Synode aan do geestelijkheid ongedragen hun best te doen klassenhaat- en bloedvergieten te temperen, eerder dan die aan te wakkenen. Volgens een Reutertelegram is nu vast.ge - steld dit van de 6000 slachtoffers der onlus ten te Odessa er 964 ter plaatse gedood of aan hun» wonden overleden rijn. Ratotm, 7 Nov. (Petersburgsch Telegraaf- atentschap.) Op veel plaatsen zijn rails en spoorwegbruggen beschadigd. Uit het land schap Goerien worden bloedige botsingen met- de troepen gemeld. Een in den schouwburg alhier bijeenge komen vergadering richtte aan den stadhou der liet- verzoek dc troepen uit Goerien terug trekken on besloot- de algemeene werk- taking te handhaven tot een gunstige uit komst zou rijn bereikt. Koeiais. 7 Nor. (Petersburgsch Telegraaf- .igmt«chap.) In het district Osoergcty zijn liet districtshoofd, de vrederechter met zijn vrouw en oen groot aantal kozakken door kannen gedood. Vereenlgde Staten. De Duitóche gezant te Washington heeft de onderhandelingen over een handelsverdrag geopend. Hij heeft aan eenige journalisten verklaard, dat de Duitecho regeering voor stellen had gedaan, die woderkeerig© conoes- sies inhielden „Wij hopen dat wij het voor 1 Maart over een verdrag eens rijn, dat re kening houdt met de nieuwe toestanden in Duitschland on voor beide landen voordeelig is," vertelaarde hij. New-York, 7 Nov. Alle bladen, behalve de Evening News, die behoort aan Hearst, don candidaat van den „Bond van Ptedelijke eigenaars," erkennen, dat de Tammany-can- didaat Maclellan is herkozen als burgemees ter van New-York. Een Engelsche eskader, onder bevel van den prins van Battcnbe'g, een zwager des Konings, is een bezoek gaan brengen aan New-York. Dat schijnt allen Yankees niet naar den rin, ten minste volgens een bericht in de World zal Maandag te New-York een betooging plaats hebben, die als protest- moet dienen tegen dat vloot bezoek. Bij velen heeft al. de meening post gevat, dat door dit vloot- bczoek in het buitenland den indruk moet worden gemaakt alsof er tusschen Amerika en Engeland een geheim verbond zou be staan. De vroegere rechter Vonhössen zal in een toespraak tot het volk uiteen zetten, dat dio ongewone vriendschapsbetuigingen in het buitenland den indruk gemaakt hebben, ah zou Amerika Engeland in geval van een oor log met Duitschland helpen. Venezuela. New-York, 7 Nov. Volgens een bericht uit Caracas loopt daar het gerueht, dat de Franse lie zaakgelastigde, do heer Taigny, toebereidselen maakt voor zijn vertrek. In zijn plaats zou de Britsche legatie de zorg voor de Fransche belangen op zich nemen Alierlei vDe bekende Belgische Landschap- en portretschilder Isidor Verliefden, leerling van Portaels, sinds anderhalf jaar rector der Aca demie vam Schooue Kunsten te Brussel, is op 61 jarigen leeftijd overleden. vMaandag is de wereldtentoonstelling te Luik gesloten. Het was er den geheelen dag stampvol. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 90,000. 's Avonds lokte een militaire taptoe de laatste bezoekers, een groote stroom, terug naar het midden der stad, waar de muziek korpsen van het garnizoen de Brabanconne spoelden op het St. Lambertsplein, waar de gevel van het oude paleis der aartsbisschop pen phantastisch was verlicht met Ben- gaalsch vuur. De tentoonstelling is in het geheel be zocht door 6,143,000 mensóhen. Zondagavond is aan den tentoonstellings president., den heer Emile Digneffe, en aan diens echtgenoot©, op het terrein eene uiterst vleiende dank-afscheidshuldiging gebracht. v9iuds lang reeds was er sprake van het doorboren van de bergreeks der Faucil- les (Fr. dep. Manie en Vogezen), ter verkor ting van den weg tusschen Parijs en Genève, en nu zal het daartoe komen. Zaterdag is een desbetreffende overeen komst onderteekend door de vertegenwoordi gers van den Staat en die der Spoorweg maatschappij ParijsLyonMiddellandse he Z« Genoemde maatsohappij verbindt zich tot het bijdragen van een som, welke, te zamen met Het door haar te verstrekken rollende materiaal en de stations waarvoor zij moet zorgen, in het- geheel 28 millioen francs zal bedragen. Voorts wordt onderhandeld met de Zwit serse he regeering, die geneigd zou zijn tot bij dragen van 20 millioen en de stad Genève die, naar men verzekert, 10 millioen zou wil len geven. Dc verder voor het werk noodige gelden in het. geheel worden de kosten geraamd op 115 millioen francs zullen door de regee ring bij de Kamers worden aangevraagd. vEen verzoek van Thérèse Humbert om, wegens den staat harer gezondheid, uit de gevangenis te Ren nes te worden ontsla gen, zal niet. worden ingewilligd. Door de deskundigen is uitgemaakt, dat de operatie, waaraan zij zich wil onderwerpen, zoor wel daar ter plaatse geschieden kan. vZaterdag heeft een wervelstorm erge verwoestingen aangericht in Kiowa County. Okiahomr. Vereenigde Staten. Mountain View. oen vlek niet duizend inwoners, met den grond gelijk gemaakt, nagenoeg geen ei.ii.el huis is blijven staan. Er moe ten 32 monschen gedood en moer dan hon derd zwaar gewond zijn. De Staatscourant van Woensdag 8 November bevat het volgend© Kon. besluit: benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Enschedé J. Flörenaes, direc teur van het telegraafkantoor te Groningen. De minister van ibuitenJantfeche zaken, ihr. Van Tets van Gouderiaan, is gisteren uit Berlijn vertrokken*, om naar den Haag tehug te keeren. De minister van buitcnlandsohe zaken Von Richthofen en talrijke leden van het diplomatieke korps, waren aan het station, om den vertrek kenden minister uitgeleide te doen. Naar thans kan worden medegedeeld, heeft de Regeering besloten in een spoedig te verwachten wetsontwerp voor te stellen den naam van het ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid, voortaan onkel te doen luiden ministerie van Waterstaat. Men meldt uit 'e Gravemdiag© Do Staatscommissie voor de grondwetsher ziening zal a.s. Vrijdag geïnstalleerd worden en daarna met hare werkzaamheden een an- vang maken. Men meldt Naar men verneemt heeft het hoofdbestuur der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht zich kort geledeu in betrekking gesteld mot do leiders of hoofden dor verschillende staat kundige partijen, om van deze te mogen ver nemen, wat jij een eventueele grondwetsher ziening van haar voor vrouwenkiesrecht zou mogen worden verwacht. N. R. 'J. De Provinciale Staten van Noord- Holland vergaderden gisteren" om allereerst af te doen de voordracht van Ged. Staten om trent de sporen in de Haarlemmermeer. Die voordracht strekt om te bepalen, dat aan de Hollandsclie Eleotriscke Spoorweg maatschappij. voor den aanleg en de uitrus- ting van een net van spoor-(tram-)wegen in de Haarlemmermeer en hare omgeving, als: ee lijn HaarlemHoofddorpAalsmeer Uithoorn; eene Liju AmsterdamUithoorn; eene lijn HoofddorpVenneperdorp tot de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder tegenover Oude Wetering; een voorschot van f 500.000 worde verleend, mits beschik baar worde gesteld a. door het. Rijk een bedrag van f 1,158,000 b. door de betrokken gemeentebesturen en andere belanghebbenden een bedrag van f 658,000. De voordracht werd goedgekeurd. Blijkens bij ht departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. panteer- dokschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee J. B. Snethlage, 6 dezer van Barcelona vertrokken. Tot grootkruis in de orde van Oranje- Nasaau is benoemd: de heer Sydow, onder staatssecretaris van posterijien te Berlijn, en tot commandeur de heer Köhler, geheimer Postrath bij datzelfde ministerie. Het hoofdbestuur der Nederlandsch- Zuid-Afnkaansche Vereeniging heeft het vol gende adres gericht tot H. M. de Koningin. Geeft met den meesten eerbied tc kennen I)e Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vere niging. die rich sedert liare oprichting in 1881 tot hoofddoel heeft gesteld, „om door alle wet tige middelen al datgene te doen wat strek ken kan om de banden met onze stamgenooten in Zuid-Afrika nauwer toe te halen" Dat zij steeds met leedwezen heeft waarge nomen, dat het aantal jongelieden uit Zuid- Afrika, die aan de Engelsche, Schotsche en an dere vreemde Universiteiten studeercn, verre overtreft het getal van hen, die aan de Neder- landsche Universiteiten hunne opleiding vol tooien Dat dit bedroevend verschijnsel na de poli tieke gebeurtenissen der laatste jaren in nog sterker mate valt waar te nemtn, doordien de Britsche Regeermg alles aanwendt, om de op leiding van jonge Afrikaners aan Engelsche in stellingen aan te moedigen en te vergemakke lijken Dat de invoering van het nieuwe doctoraat in het hedendaagsch Romeinsch-Hol 1 and sch recht in 1900 wel is waar bestemd is, althans toekomstige juristen uit Zuid-Afrika, naar de Nederlandsohe Universiteiten te lokken, maar dat dit middel weinig zal baten, indien de toe gang tot onze Universiteiten niet wyd is ge opend en bovendien rekening wordt gehouden met de reeds in Zuid-Afrika aangevangen en met gunstigen uitslag bekroonde voorbereiden de studiën Dat wat de toelating betreft, het Kon. Be sluit van 12 Februari 1904, Stbl. 43, tot uit voering van het vroegere artikel 85bi6, thans art. 134 der Hooger Onderwijswet reeds het matriculatie-examen van de Universiteit van de Kaap de Goede Hoop met het getuigschrift van het met goed gevolg afgelegd gymnasiaal eindexamen heeft gelijkgesteld en mitsdien den toegang tot onze Universiteiten voor jongelie den uit Zuid-Afrika inderdaad zoo ruim moge lijk heeft geopend Dat het daarentegen vóór de jongste wets wijziging in 1905 niet mogelijk was by de aan onze Universiteiten gevorderd© examens met de getuigschriften van in Zuid-Afrika afgeleg de examens rekening te houden Dat het nieuwe artikel 132 der Ilooger On derwijswet thans gelegenheid geeft, den. bezit ter van een in het buitenland verkregen uni versitair diploma of getuigschrift onder zekere voorwaarden geheel of gedeeltelijk vrij te stel len van de in Nederland vereischte examens Dat dit artikel aizoo den weg opeivt om tege moet te komen aan eene ernstige grief, door de Hollandsclie bevolking in Zuid-Afrika sedert jaren gekoesterd, dat namelijk het stamver wante Nederland liaar onthoudt of ontzegt wat in Groot-Brittannië zonder bezwaar wordt toe gestaan of erkend Dat nu de tijd nadert om aan art. 132 uit voering te geven en bij Kon. Besluit te bepa len, welke vrijstellingen aan de in Zuid-Afrika verworven diploma's en getuigschriften zullen worden toegekend, de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging zich tot Uwe Majesteit wendt met liet eerbiedig verzoek kennis te nemen van de bijzonderheden, opgenomen in de bij dit request gevoegde nota, en dienovereenkomstig te be sluiten als volgt: lo Do graad van Bachelor of Arts (B. A.), verkregen na een met goed gevolg afgelegd examen in de eerste afdeeling, die van Lette ren en Wijsbegeerte, geeft vrijstelling bij het Oandidaatsexamen in de klassieke letterkunde van do grammaticale behandeling van x atijn- sche en Grieksche schrijvers indien hij met lof is verkregen (with honours) zelfs van het geheel© Candidaats-examen bij het Candi daats-examen in de Nederlandsche letterkunde van het. examen in de Nederlandsche taal bij het Candidaats-examen in de Wijsbegeerte van het examen in de redeneer- en zielkunde. 2o. De graad van B. A., verkregen door het met goed gevolg afleggen van een examen in de tweede afdeeling, die der exacto Wetenschap (Science) in de natuur-, schei-, plant- en dier kunde, stelt vrij van het propaedeutisch exa men in de Geneeskunde, en voor zoover daarin do wiskunde is begrepen, van een examen in de wiskunde bij de onderscheiden Candidauis- examens in de faculteit van Wis- en Natuur kunde. 3o. De graad van Master of Arts (M. A.), verkregen na een welgeslaagd examen in de eerste afdeeling. die der klassieke talen, stelt, vrij van het Candidaats-examen in de klassieke letterkunde na eon welgeslaagd examen in de tweede afdeeling. die der moderne talen, van het Candidaats-examen in de Nederland sche letterkunde na een welgeslaagd exa men in de derde afdeeling, die der Wijsbe geerte en Zedeleer, van het Candidaats-examen 'in de Wijsbegeerte. 4o. De graad van M. A., verkregen na eon welgeslaagd examen in de vijfde en zesde af deeling, die der Wis- en Natuurkunde (Mathe matical Science) en die der Natuurkunde eu Natuurlijke Ihistorie (physical and natural Science), stelt vrij van het C.-ndidaats-examen in de overeenkomstige onderdeden van de fa culteit van Wis- en Natuurkunde. Zoodat de onder 3o. eai 4">. vermelde graden (diploma's) rechtstreekaehen tcegang verleeneu tot de betrokken doctoraal-examens onzer Uni versiteiten. 5o. De graad van Candidaat in de Godge leerdheid, verkregen aan het Theologisch Semi narium te Stellenbosch, verleent vrijstelling van het Candidaats-examen in do Godgeleerd heid hier te lande en geeft rechtstreekschen toegang tot het doctoraal-examen in de God geleerdheid. 't Welk doende Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging (w g.) J. A. VAN KRETSCHMAil, wd. Voorzitter. PAUL DEN TEX, Secretaris. Amsterdam. 18 October 1905 Nod. Heide-Maatachappij. Onder leiding van den voorzitter dee be- stuurs. den heer H. J. Lovink, werd Zater dag te Amsterdam een algemeene vergade ring gehouden ter bespreking van het aan hangige ontwerp-visscherijwet. De vergade ring was aeer druk door afgevaardigden be zocht en werd bijgewoond door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. Veegens, en mr. G. van Tieuhoven, Commis saris der Koningin in Noord-Holland. De heer Lovink opende de bijeenkomst met een woord van we'kom tot de talrijke afgevaardigden, en zeide, dat, wie de toestan den van voorheen en thans op het gebied dier Nederlandsche visscherij en vooral van de zcet waterv issch er ijvergelijkt, zich er in zal verheugen, dat daarin zeer veel is verbeterd, en de jeugdige afdeeling der Mij. thans rioh over geheel Nederland heeft uitgebreid. Die organisatie heeft aan de directie heel wat moeite gekost, maar er kan van gezegd, diat zij op goeden grondslag is gevestigd. Die afd. toch heeft de Nederlandsche vis- sellers algemeen verspreid thans bijeen gebracht, en de jonge afdeeling wil nu trach ten het visscliersbedrijf weder in cere te her stellen en op te heffen. In onze vele wateren sluimeren schatten van groote waaide. Die Wateren moeten ech ter vruchtbaar gemaakt, of liever bevolkt worden, en dat doel nu beoogt de organi satie. En al is er nu reeds het een en ander in die richting gedaan, toch kan veel meer ver richt en zal dit inderdaad ook geschieden. De visschers zijn den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dankbaar, dat hij tijd heeft kunnen vinden om de beraadslagingen te volgen want het is spr. aangenaam, te kunnen mededeelen, dat het ontwerp-vissche rij zeer spoedig im de Tweede Kamer ter t»'- fel zal komen. Eerlang zullen nog andere maatregelen in het belang der visscherij genomen worden. Onder moer aal een jongmensch naar het buitenland worden ge zonden om te onderzoe ken welke andere vischsoorten in onze wate ren zouden kunnen worden overgeplant. Spr. besloot met den wensch, dat de bespreking het beste succes mooht hebben. Minister Veegens dankte den voorzitter voor de waardeerend© woorden tot liem ge richt, en verzekerde, dat het hem bijzonder aangenaam was. in een kring van deskundi gen een zaak te hoor en bespreken, waarin hij gröofc belang stelt, omdat daarin een groot nationaal belang gelegen is. Spr. zegt- er van overtuigd te zijn, dat de vissche/rsstand ver hoogd kan en in bescherming genomen be hoor! te worden. Het ontwerp-visscherijwet van zijn voorganger had spr. gaarne overge nomen, omdat hij zich niet het beginsel, daarin neergelegd, zeer goed kan vereen igen. Met het luisteren naar hetgeen hier zal ge sproken worden, zal spr. gaarne zijn voordeel doen. De voorzitter stelde hierna de besprekin gen aan de orde over art. 20 van het ont werp-visscherijwet, en wel de vraag, daarin vervat, over de lengte der te vangen snoek. Het resultaat der bespreking was, dat de lengte van te vangen snoek niet korter dan 40 cM. mag zijn. Over het bepalen van de lengte van kar per ontstond ook weder eenig debat, waarbij er van onderscheidene zijden op aangedron gen werd bij deze vischsoort 2 maten aan te nemen, aangezien de edelkarper in eenzelfde tijdvak tweemaal zoo hard groeit als de ge wone karper. Anderen meenden, dat er spoedig door kruising va.n gewone- en edel karpers een ge mengd soort zou komen, waardoor het aan gever van twee maten overbodig zal wordefn. Een derde merkte op, dat, nu er van krui sing nog niets is gebleken, 't hebben van t-wee maten wensclilijk is. Mocht dit later overbodig blijken, dan kan men een maat aannemen. De voorzitter wees op de moeilijkheden, om voor de verschillende deden des lands verschillende lengtematen aan te nemen. In Duitschland was die 28 cM., doch de vis schers zelf hadden die reeds op 30 cM. be paald Op zijn voorstel werd de maat voor de binnenl. karper op 35, voor edelkarper op 45 cM. bepaald. Na kort debat' werd de maat der zeelt op 25 cM der blei op 25 cM., enz. vastgesteld. Met de pauze vertrokken de Minister en de Commissaris Van Tienhoven. De maat van de baars weid bepaald op 20 cM.voor voorn en grondel werd geen maat bepaald. Na langdurige discussie omtrent de maat van paling, werd geen beslissing genomen en deze zaak aan 5 afdeelingen. om voorlichting, geren voyeerd. De Ned. Evangelisch Protestamtsche Vereeniging hield gisteren te 's Gravenihage haar 53ste jaarvergadering, waarin bleek, dat de vereeniging bij gebdok aan middelen luaar arbeidsveld niet kon uitbreiden. De arbeid der tegenwoordige evangelisten wordt overal zeer gewaardeerd. Het nadeelig saldo zou dit jaa- tot f 6000 zijn gestegen, maar is door een gift van f 10,000 omgezet in een voordeelig saldo van ruim f 4000. l>e financieel© toestand van het Pensioen fonds was mede niet gunstig. Tot hoofdbestuurder werd herbenoemd de heer Van 't Lindenhout en benoemd mr. J A E. A. Lisman, te 's Gravenhage. De Vereeniging tegen de Kwal aalverij zal Vrijdag 10 dezer, ter herdenking van haar 25-jarig bestaan, in de aula der ge meentelijke universiteit te Amsterdam een vergadering houden, waarin prof. Heot-or Treub eene voordracht zal houden over de kwakzalverij. Zaterdag daarop zal bij „Kras" de jaarver gadering worden gehouden. Op deze bijeen komst zal o. m. mr. A. Lind spreken over de vorming van een algemeen en centraal be stuur, de heer J. M. van Elk over de inter nationale bestrijding dor kwakzalverij, en de lieer J. van Riel over die vraag of de ver eeniging zich voorstandster dor staat.9apo- theek behoort te betoonen. Dr Rumpe, dio officieel de „Deutsche Ge se LI schaft rur Bekampfung des Kurpfuscher- t-unis" zal vertegenwoordigen, zal over de Duitsche zusterveroenigingen eenige mede deelingen doen. Vanwege den A. N. W. B. Toeristen boud voor Nederland is verschenenWenken voor het onderhoud vam Grindwegen, dooi mr. A. C. van Daal en, lid der Wegien-ooaumis si© van den A. N. W. B„ dijkgraaf van het waterschap „Waigeningen en Bennekom". j Belangrijke ontginning. Naar wij vernemen heeft zich reeds geruimen tij< geleden een consortium gevormd tot aau koop van het Balkenveldsve en en de z.g. 24 akkers, groot ongeveer 1000 H. A„ gelegei iu de gemeente Vriezen veen, toebehoorend* aan dien heer graaf van Rechte ren Limpurj te Almelo. De gronden zijn gelegen ten N.O van Vriezeuveeu. Ongeveer 300 H.A. daar van is reeds uitgeveeud Het voornemen be staat om deze gronden, het z.g. Gravenveea te exploiteer©n. Van het veen worden hard« machinale turven gefabriceerd1het uitge graven veen zal worden ontgonnen. Naar men zegt, moet het zand uitstekend geschikt zijn voor het maken van kalkzandsteen. De uitvoering liet geruimen tijd op zich wach-1 ten, omdat de heer Verkerk uit Haarlem, belast met den aankoop van gronden voor een te graven kanaal, niet naar wensch kon slagen met de eigenaren der gronden. Thans is men zoo ver gevorderd, dat ook de laatste eigenaar een contract voor voor-' loopigen verkoop heeft geteekend. Heb te graven, kanaal, dat een lengte krijgt van pl.m. 13,000 meter, begint aan bet Balken- veldsveen, met zijtak naar de Nieuwe Hoe venwegsvenen, loopt door den Hoevenwog, snijdt de Molenbeek en loopt in zuidelijke richting door den Zwarten Plas in de Schip- sloot en verder in den Hollander graven waar in de nabijheid van de grens der ge meente Wierden gemeenschap wordt verkre gen met het kanaal AlmeloZwolle. D< Sdhipsloot en de Hollander graven zullen daarvoor aanmerkelijk moeten worden ver breed. Ten zuiden van die Molenbeek zal een schut worden geplaatst om het water in het Gravenveen op peil te kunnen houden. Naar wij met zekerheid vernemen, zijn den inge nieur Schotel de voorloopige werkzaamheden opgedragen. Voor de gemeente Vriezenveen zal deze voorgenomen ontginning enz. van groot belang zij'n. Honderden arbeiders zul len geruimen tijd werk bekomen. Ook de ar beiders, wonende in de Pollen en verdor in de richting Langeveen zullen met bLijdechap de werkzaamheden te geracet zien. Zw. Ot. De staking teRotterdam. De toestand in de Rot-terdamsche haven is nog! steeds dezelfde, in dien zin dat bij de sta kende wegers en meters zich nog geen an dere categorieën havenarbeiders van eenige beteekenis hebben aangesloten. Vrijlieden, controleurs enz. verkeeren in dezelfde con ditie als de eigenlijke graanwerkers. Bij ge brek aan wegers zijn zij wel gedwongen te staken zoodat hun aansluiting bij de wegers» op den algemeenen staat van zaken geen in-i vloed heeft. Het schijnt intusschen, dat do graanwer-; kers, die Maandag vrijl algemeen/ nog weigert' den ongewogen over boord te lossen, van opinie beginnen te veranderen, althans ©cal rondvaart op de rivier bracht gisterenmorgen aan het licht dat, behalve de „Clarissa Rad» cliffe", die door de beide elevators bediend wordt, die hun eigen wegers in dienst heb ben, de stoomschepen „Foylemore," „Green- bank," „Trematou" en „Ólga" aan het los sen waren, zij het dan ook ongewogen. Ook gister is/ het aantal' aanwezige graan schepen slechts met één schip vermeerderd. Blijven we aldus in de eerste paar dagen nog gespaard voor al te grooten nieuwen toevoer, dan bestaat er wel kans, dat de aan wezige vloot geleidelijk zal kunnen afgehol pen worden, met behulp dergenen, die tot arbeid geneigd zijn. Hbld. De staking te Rotterdam. Het bestuur der corporatie voor beëedigde uk te rs-wegers te Rotterdam van 1867 heeft ann de meters-wegers dezer corporatie het involgend schrijven gericht Niettegenstaande het bestuur overtuigd was dat de thans begonnen staking nimmer tv»t een goed einde kon worden gebracht, heeft het gemeend zich, na zijne waarschu wing van drie weken geleden, voorloopig van eenige inmenging in deze zaak te moeten onthouden, verwachtende, dat gij spoedig tot andere gedachten zoudt zijn gekomen. Nu dit niet het geval blijkt te zijn, en g.j volhardt iu uw verkeerd optreden, achten wij den tijd gekomen in te grijpen. In uw eigen belang moet aan deze staking, die tot nifts goeds kan leidien, een eind komen. Daarom geven de ondergeteekenden aan u allen kennis, dat. wanneer gij u niet Don- c* rdag 9 dezer des morgens ten half zeven aanmeldt voor werk, zij tot hun leedwezen zr llen moeten overgaan tot het beramen van 'maatregelen tot liquidatie der vereeniging; du3 toepass:ng van art. 66 van het. reglement. Mislukte sta king. Girtorenoch- tend bPak aan de suikerfabriek te Breda on- i der een gedeelte van de bietenlossers een sta king uit. Omdat de bietent gedtureudie eenige weken zeer vuil waren geweest, was aan de lossers eene extra-toelage van f 2 per weck toegekend. De vorige week echter waren do bieten bijna in 't geheel niet vuil cut daarom werd de toelage ingehouden. Maandagmorger nu legden 3 ploegen bietenlossers het werk neer. Ze verlangden behoud der toelage v?n f 2 per week, benevens nog eene extra-toelage vaji 25 cents van eiken te lossen wagon bieten. Do directie weigerde deze eisohen in, to willigen on dreigde de lossers, ongeveer 50 in getal, met ontslag. Intusschen waren 5 maréoohausées ter hulp geroepen, om zoo noodig do orde te handha ven. D© staikers, hoewel wat opgewonden, hielden zioh kalm en weigerden den arbeid te hervatten. Een groot aantal pakten hun k'eeren bijeen en gingen gisterenmiddag maar „huis toe" toen ze inzagen dat de directio •zou blij/ven weigeren. Hedenochtend waren ruim 25 perttonen weer terug aan de fabriek en verzochten weer aan den arbeid te mogen gaan. Diaarin werd toegestemd'. Mem verwacht dat ook de overigen weer wel terug zullen

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2