"stadsnieuws. Uit den omtrek. Op 31 December waren uitgegeven 239 sjanrl>oekje9, waarvan 1 wegens overlijden waa ingetrokken. Het totaal aan inleggers toekomende saldo, inclusief de bijgeschreven rente, bedroeg f 12.660. Er werden in het afgeloopen jaar in het geheel 559 voorschotten toegestaan tot een tedrig van f 20.034. Do instelling „Onderwijs" begon hare werkzaamheden met- in Friesland een onder zoek in loco in te stellen naar de wenschelijkr heid van het oprichten van oursusten aldaar, waa-van het resultaat was, dat men na het houdsn van eenige besprekingen en het voe ren van eenige correspondentie ook de ge schikte leeraa-s vond en hoewel de deelne ming op stuk van zaken niet groot bleek, was ziji toch voldoende can tot de oprichting vau cursussen voor het klerks-exaanen over te gaan i-chtereenvolgens werden niu opgericht de stationsdienst-cursussen te Amersfoort, Am sterdam, Rotterdam, Haarlem, Bentheim, Hoorn en Winterswijk, en de cursussen voor voorbereiding tot het klerks-examen te Rot terdam, Amersfoort, Oldenzaal en Winters wijk. I.4 Maart en April werden ook de bespre kingen gehouden voor de oprichting van cursaseen ter voorbereiding voor de examens voor ladingmeester, adsistent voor den bui tendienst en adsistent voor de controle op de plaatskaarten; in het laatst van April wer- <ien do voorwaarden voor deelneming aan deze cursussen definitief vastgesteld. Toen maals werden ook de eerste uitvoerige be sprekingen gehouden over een op te richten cursus voor machinisten. In het begin van het tweede dienstjaar kon de cursus aanvangen. In Augustus was tevens het- plan geopperd te Amersfoort een cursus voor bouwkundig teekenen op te richten, die in November ook werkelijk tot stand kwam. In den loop van het jaar was in beginsel aangenomen het uitgeven, vanwege de instel ling, van populaire werkjes over verschillen de onderwerpen. Een der heereni afdeelinga- chefs werd bereid gevonden geheel belange loos eene verhandeling te schrijven over de inrichting en de werking van telegraaftoe stellen. Bij) den aan.vang der verbruiksin&telling hadden zich opgegeven 630 deelnemers. Dit aantal steeg geleidelijk, op 31 December was het aangegroeid tot 1080. Wel een beetje laat! De hee- ren H. Ph. J. Bode, gep. majoor O.-I. 1., te ijmegen, mr. G. Leignes Bakhoven, redac teur van het Nieuwe Dagblad, te Deventer, M. P. D. baron van Sytzama, te Velp, en S. Groenendiaal C.Jzn., directeur der Verzeke- riügs-Maatschappij Raadpensionaris Johan do Witt, to ïiel, hebben zich, met machti ging van den consul van Italië te Amster dam, gevormd tot een ooinité voor de pro oien Gelderland en Overijsel, met het aoel, het bevorderen van de inzameling van geld, ter ondersteuning der noodlijdenden m Ita lië, tengevolge van de aardbevingen, die in de maand September in dat land plaats had den. Bij de burgemeesters dor gemeenten in genoemde provinciën, is de hulp ingeroepen voor de vorming van sub-comite s. De Jodenvervolgingen iu Rusland. De Beurscammisio te Rotter dam ontving giterenmorgen het volgende te legram uit Nikolajef Du rah sohrecklidhe K ra wal le juöisdhe Be- volkerang Nioolaiews volistandig ruinirt brodt- und obdaohlos. Bitten sofortige ernste Hülfe. Börsecomi té." Naar aanlepdiing' daarvan is ter beurze eene lijst ter teekening gelegd voor hen, die geneigd mochten zijp aan dat. verzoek te vol doen. Een politiemuseum. Al vroeger hebben wij melding gemaakt van de plan nen der Amsterdamsciie Rechercheursvereen. tot oprichting van een politiemuseum, waar in allerlei artiJ clen op politiegebied als: inbrekerswerktuigen, photographieën van misdadigers enz. kunnen worden bewaard. De hoofdcommissaris van politie en de officier van justitie te Amsterdam hebben tot deze plannen niet alleen adhaesie, doch ook hunne medewerking toegezegd. Naar thans wordt gemeld is net voorne men van den hoofdcommissaris om ©en kamer van het nieuw te bouwen politiebureau een den Overtoom voor het politiemuseum be schikbaar te stellen. De nieuwe stoomvaartlijn. Naar de Vlissingsohe Ct. meldt, heeft een van de vertegenwoordigers der Lancashire en Yorkshire Railway Company, de heer J. Dowling, reeds te Vlissingen vertoefd tot het nemen van voorbereidende maatregelen in verband met de plannen voor het openen van een nieuwen stoomvaartdienst van een der noordelijke Engelsche havens op Vlissin gen. De booten zouden wekelijks tweemaal van en naar Engeland varen. Een oursus voor chauffeur9. Naar men verneemt, zal in het begin van Vet jaar 1906 aan de Ambachtsschool ts 's Gravenhage een cursus voor do opleiding van chauffeurs geopend worden. Do cure us wordt opgericht met dei ateun van de No dcr'andsche Automobielclub en van de vor- cèniging van fabrikanten van en handelaren hl automobielen. De duur van den cursus is 4 maanden. Hot onderwijs omvat de beginselen van natuur- kundo en electrotechniek, kennis van ver schillende motoren en onderdeelen van auto mobielen, het verrichten van herstellingen fan motor, onderstel, banden enz., en oefe ning in het rijden. De eersbo trekschuit-. Het was gisteren 250 jaar geleden, dat de eerste trek schuit voer van Groningen op Leeuwarden. Dat dit middel van vervoer in 1655 bijzon der de aandacht trok, bewijst het feit, dat mea het van heinde en verre, zelfs uit En geland en Frankrijk in oogenscliouw kwam nem» om zijn snelle vaart te bewonderen. Al men in 1955 nu maar niet in Gronin gen h»mt om ..enkel spoor" te bewonderen 1 N. Gron. Ct, De Witte Wolk gewond. In het ï*alei* voor Volksvlijt te Amsterdam treedt tegenwoordig een troep Roodhuiden op, zooals men weet. Die menodhen laten daar het publiek zien, lioe het in een onvervalechte Roodhuiden maatschappij toegaat, en zo zijn er daarbij volstrekt niet op uit, om de zeden van deze wigwaon-bewoners rachter voor te stellen, dan zo in werkelijkheid zijn. Integendeel. Hoe woester en hoe gevaarlij ker, hoe meer pleizier ze in hun voorstelling hebben en de messen en dolken doen d!an ook dag in dag uit en avond aian avond goeden dienst. Ze vechten, dat je zou zweren, dat het echt was; als daar bijvoorbeeld do „Witte Wolk" met een van zijn makkers een dolk- gevecht vertoont, dan lijkt dat niet zoo'n heel onschuldig spelletje. En dat is het dam ook niet, dat ia gister avond gebleken. Zooals reeds zoovele malen gebeurd was, werd ook toen weer bet dolk- gevecht vertoond. Bii die gelegenheid had de „Witte Wolk" het ongeluk, bij het uit wijken vow een 9toot van zijn tegenpartij te vallen, waardoor hij terecht kwam op de dolk vam den ander, die hem in de zijde drong, gelukkig zonder hem ernstig te ver wonden. De „Witte Wolk" werd in zijin temt ge dragen en daar door een inmiddels ontboeten geneesheer verbonden. De voorstelling ging daarna, zonder den Wo'ik. gewoon door. (Tel.) aNeder 1. Heidemaats happij. Naar men ons mededeelt, werden de vorige week in de openbare wateren der provinciën Noord1- on Zuid-Holland en Utrecht uitge zet: 10.000 éénjarige edelkarpera van 510 c M. groot, en 2100 tweejarige edelkarpers van i a pond. De pootvisschen werden verdeeld over de afdeelingen Aalsmeer, Westerkoggo, West- zaan, Loosdrecht, Tienhoven, Nieuwveen en Ronde Veenen. Zij werden door de besturen der afdeelingen in ontvangst genomen en over de voor uitzetting in aanmerking ko mende wateren verdeeld. Nu de wintertijd weder nadert, noemt de verzending van eiaen-tathout van de Ve- iuwo meer voe, vooral naar Amsterdam en Rotterdam, Veel talhout staat hier en daar nog op getast. De prijzen beloopen f 5.75 a f G.oo. per voer. Een gevaar voorde diamant- n ij verheid? De Lo.idensone correspon dent van hat Rbid. seint, dat in eeu te Londen ontvangen Laffan-berictit ,,op goede gronden verzenerd wordt, dat de ciirecteu ren van de Do Beers Company voornemens zijn maatregelen tj nemen, ouu de diamant nijverheid van Amsterdam over te brongen naar Kaapstad of naar Jvtmberley. Om dit doel te t.rei-en zullen de directeuren aan de regieqriaig der Kaapkolonie voorstellen, een zwaar uitvoerneclit te heffen van ruwe diamant, terwijl daarentegen bewerkte dit- mant vrij za! kui ïen worden uitgevoerd. In de pers der kolonie wordt een krach tige campagne geopend te.i gunste van dit plan. Het i»!d. heeft den heer Henri Polak, voorzatter van den Alg. Ned. Duaraantbewer- kersbond, over d:t bericht gesproken. Do heer Polak gelooft er met veel van. Er is geen roden voor zulle een streven van do „De Leers Company". Natuurlijk, irv dien de maatschappij zulk9 verlangt, en ern stig wil, kan. zij Het doe want zij beschikt over een groote economisolie en politieke macht. Maar wat zou zij eraan hebben? Gel delijk voordeel kan de drijfveer niet zijn. Wil zij moer verdienen dan verhoogt de: maatschappij, die het monopolie voor ruwe diamant hee±i>, eenvoudig den prijs van dit artikel. Waarom zou de x. 3 Beers Maatschap pij zich een soesah o» den ha's balen van de diamantfabrieage, terwijl daarvan voor haar geen bijzonder voordeel is te wachten. Inte gendeel beeft zij er een nadeel van te vree zen door het verlies van connecties op bet tegenwoordig terrein van haar werkzaamheid en door de moeielijkheid om zich personeel voor de fabricage te verschaffen. En wat a ngaat het vraagstuk van een hoog uitvoerrecht op ruw diamant, htrinuert do heer Polak er aan. dat vroeger, toen in het Kaapsche parlement het heffen van oen hoogjer uitvoerrecht o^» ruwe diamant ter; sprake kwam, de De Beers Maatschappij zich altijd heeft doen kennen als een heftig te genstandster van een hoog uitvoerrecht. De heer Polak -•"•houwt het bericht een voudig als een pe'^oanard of een beurs-ma- noeuvre. In gelijken geest sprak de beer Polak hedenmiddag bij de hervatting van de jaar vergadering van den A. i D. B. Zijn mede- deeling lokt© niet de minste bespreking uit. Naar ons nader uit Amsterdam geseind wordt bevat de stadseditie van het Han delsblad een nader telegram van zijn Lon- denschen correspondent betreffende een in terview met de De Beerscompanie, waarin deze het bericht van Laffan omtrent de ver plaatsing dor diamantindustrie van allen grond ontbloot verklaart. De heiers-staking te Amster dam. De stakende heiors to Amsterdam bob ben in oen gisteren verzonden schrijven een onderhoud aangevraagd met do heierspa- troons. De Retterdameche haven. De toestand in het havenbedrijf is ne genoog onveranderd. Het stoomschip Inee- more wordt per elevator gelost, terwijl voorts on gewogen overboord' lossen de stoomschepen OLga, Manchester, Inventor, Haul won, Llan dudno, Armanistan, Ereza, Patri a, Beira en LordPDufferin. Daar in do twee laatste dagen de graanaanvoeren zeer gering zijn, begint men met het lossen der verchillende schepen aan de winnende hand te komen. De vergadering welke Donderdagavond op aanstichting van het bemiddelingsoo- mité uit den graanhandel ia gehouden met graan factors, het bestuur der wegers en meters, den patrxxnwvoorzitter van de Kamer van Arbeid en de directie der Eleva tor-maatschappij, heeft tot geenerlei resultaat geleid. De wegers bleven vast op hun stuk staan Zij cisenten uitbetaling van hetzelfde totale weegloon, alsof met vol'bcanandle ploe gen werd gelost, een edsch waarin de Eleva- tor-maatschappiji, die slechts één weger per werktuig noodlg heeft, onmogelijk treden kan Van die vastbeslotenheid der wegers geeft ook een gisteren aan de graanfactore gericht manifest het bewijs, waarin nogmaals uit drukkelijk wordt gezegd dat men niet zal dulden dat de elevator de wegers vervangt. Het is aan enkele werkgevers te Rotter dam gelukt met de ontvangers van graan- ladingen in Duitechland overeen te komen dat de laateten bun partijen ongewegen ont vangen met garantie van den kant der eerst- genojmden voor het gewicht tot op zeker percentage. Als dit verder door te voc-ien is, waartoe wellicht conferentiën met hier ver wachte vertegenwoordigers der Pioducfcen- börse uit, Mannheim kunnen leiden; dan is men uit den nood, want dan behoeft niet meer in lichters te worden opgedragen doch kam het geloste onmiddellijk verder worden vervoerd. (HJbld.) De moordaanslag te Arn hem. Donderdagavond is C. B., de dader van dezen moordaanslag, naar liet Huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Volgens verklaring van den verdachte had hij met zijn meisje afgesproken eerst haar dood tc schieten en daarna zich zelf. Op het oogenblik echter, dat hij zich zelf van het leven wilde berooven, was een man op hem afgekomen, die zijn voornemen had ver ijdeld. Daarop was hij hard weggeloopen n..ar den Rijn, waar hij zijp revolver met een zakje met ojjgespaard geld in het water wierp. r. Het gewonde meisje weerspreekt echter het geheele verhaal van B. en daarmede het bestaan van oenig voornemen om zelfmoord te plegen. Haar toestand was gisterenmiddag bevre digend. De mishandeling te Bath- m o n. In verband met de zaak tegen mej. B. F. te Bat-hmen vertrokken gisteren der waarts de rechter-coanmisaris, belast met <•'- instructie van strafzaken, en de griffier bij de rechtbank te Zutfen. Diefstal van gouden ringen. Een dame te Amsterdam deed bij de politie aangifte dat zij drie gouden ringen met dia manten bezet vermiste. De politie deed on derzoek o. a. ook in de woning van een vroe gere dienstbode dei' dame, met het gevolg dat de vermiste ringen bij haar werden ge vonden. Gedurende heb onderzoek is de vrouw in wanhoop uit een raam van de derde ver dieping op heb plat van het benedenhuis ge sprongen, dooh zóó dab zij zich hoegenaamd niet bezeerde. Slachtoffer a n drankmis bruik. Sinds eenige dagen was zekere C. G. J. in de Wielakkerstraat te Arnhem, die daar na den dood zijner vrouw, pas onlangs ge storven, alleen woonde, door de buren niet gerien. Toen men ten onderzoek instelde, vond men hem overleden. Misbruik van ster ken drank is de oorzaak. Doodelijkeval. Op een der boo ten van de Zuid-Amerikalijn te Amsterdam is gisterenavond een bootwerker in het ruim gevallen. Bij aankomst in het Onze Lieve Vrouwegasthuis bleek de man reeds overle den. Bloedvergif tiging. Donderdag avond overleed te Vlistsingen eene 81-jarige weduwe aam bloedvergiftiging. Terwijl zij Woensdag - .zig was met stoe- leaunatten, gleed het- mes. dat zij daarbij ge bruikte, uit, waardoor zij een der handen verwondde, 's Avonds zwol deze >p en den anderen dag werd de dokter ontboden, die de vergiftiging constateerde. Breisters voorzichtig! Da echtgenoote van een arbeider te Termunter- zijl, verwondde zich dezer dagen aan de band met eeu breinaald en is thans aan de ge volgen overleden. Door een koe aangevallen. Een zoon van den veehouder S. te Akersloot (N.-H.) is in de weide door een koe gegre pen. Het beest nam hem op de horens en slingerde hem weg. De jonge man viel tegen een hek met prikkeldraad en werd erg ge wond Brand. Gisterennacht werd brand ontdekt in het benedenhuis van een pand aan de Noord-MolenEtraat 1e Rotterdam, waarin zijn gevestigd winkel- en woonhuis van den fruithandelaar K. Wegman. De brand, die in den kelder ontstond, vermoedelijk door een onlvoonzidhtig weggeworpen lucifer deelde zich vervolgens aan de achter den winkel gelegen binnenkomer mede, die met den kel der zoo goed als uitbrandde. In den kelder waren manden en andere emballage gebor gen. Verzekering dekt de schade. Spoorwegongeval. Bij aan komst van eeu trein gistermiddag te Kam pen, liepen de adhterste wagens door tot aan de Buiten Socdeteit, ten gevolge waarvan een daar juist passeerenden boerenwagen, geladen, met aardappelen, onder den laa-tsten wagen geraakte. Het voertuig werd geheel vernield, terwijl liet paard er zonder eenig letsel af kwam. De wagon ontspoorde. Schip gezonken. Eveü buiten, de voormalige Boschpoort tc Maastricht is Donderdagmiddag in de Zuid-Willemsvaart een schip, komende van Antwerpen en gela den met 300.000 kilo tarwe, in de sluis ge zonken. Men had nog juist tijd het schip op zijde te brengen, ten einde de scheepvaart niet te belemmeren. Schip en lading zijn ver zekerd. Een dieremvriend. Een met twee flinko trekhonden bespannen broodwagen was nabij Behagen (N.-H.), in een sloot, geraakt. Een der honden, dde onder de kar was geko men, werd als levenloos opgehaald. Een in gezetene van Schagan, die juist, voorbijkwam, begon onmiddellijk de bekende behandeling va .li' drenkelingen op het dier toe te passen. Na een klein half uur smaakte hiji de voldoe ning, den hond levend aan dén eigenaar te kunnen teruggeven. Alseeri eigenaardige bijzon- dorheid meldt, men uit Apeldoorn aan het Vad., dat een m dé buurtschap Het Loo gevangen vos, die eenigen tijd aan een zwa- ren ketting werd vastgelegd, zich heeft weten los te rukken. De eigenaar dacht niet anders dan het beest kwijt te zijn. Men stelle zich echter 's mans verbazing voor, toen bij Heintje op zekeren avond weer rustig in zijn hok zag liggen en ook gretig van het hem toegediende voedsel gebruik maakte. Zonder tegenspartelen liet het dier zich opnieuw vastleggen. School- en Kerknieuws. VG rarenhage, 10 November. Examens M. O. Boekhouden K XII. 9 candidaten terug getrokken x afgewezen 3 geslaagd de hoeren W. F. C. Kievit, uit Amsterdam .V. L. J. v. Buttingha Wichers, uit Leiden, en voor huis akte de hoerenW. Koeh, uit Amsterdam J. II. v. d. Hoonaard, uit Rotterdam, en J. A. Lagas, uit Utrecht. Staatsinrichting K XI. 2 eend. toegela ten voor huisakte de heer L. G. C. van der Geer, te Maurik. Staathuishoudkunde K X. Geëx. en afge wezen één candidaat. Schoonschrijven. Geëx. 4 cand. toegela ten de heeren C. P. Geelhoedt, van Zuidzande (Z.)H. R. Gosker, van Rotterdam S. H. de liaan, van Amsterdam, en 0. P. Heikamp, van Baarm. Examens Wiskunde L. O., ar'.. 65. Opge roepen, opgekomen en afgewezen 3 candidaten. Eerstdaags zal naar de Ned. meldt bij den uitgever G. J. A. Ruys, te Utrecht, een brochure verschijnen van de hand van prof. dr. D. van Veen, hoogleeraar aan de Rijks-uni versiteit te Utrecht, over de organisatie van de Ned. Herv. Kerk, beschouwd in het licht van belijdenis en geschiedenis. Driebergen. Van wege hot UtrechtschJ genootschap voor landbouw en kruidkunde zal door dr. J. Picard, veearts alhier, koste loos oen 'cursus in veekennis worden gege ven. Hilversum. De heer J. E. tér Gouw vierde zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer aan de Rijks Normaalschool. De laatste twintig jaren was hij directeur. Van alle zijden, mochti hij blijken van hartelijke belangstelling ondervinden. „Die Passion" te Apeldoorn. Men schrijft uit Apeldoorn Hoewel de onrust te Apeldoorn lang niet zoo erg is als de bladen doen voorkomen, heeft het Lookoor besloten tot het wijzigen van enkele beeldengroepen in het uit te voeren Oratorium „Die Passion", ten einde de bedenkingen van verschillende tegenstan ders te ondervangen. Wij maken belanghebbenden attent op de Waarschuwing van den commissaris van politie, betreffende het verbod van het houden van loterijen. Naar de N. R. C. verneemt is de kapi tein L. Noest, „gedetacheerd bij de Normaal Schietschool te Amersfoort." (7), benoemd tot ridder van het Legioen van. Eer. Bedoeld' wordt de kapitein, van den genie raten staf V. Noest., adjunct-chef van dén staf der 4e divisie infanterie alhier. Vergadering van de veroeniging „Han del en Nijverheid" o pVrijdag 10 November in het hotel „de Zwaan", 's avonds te 8 ure. De voorzitter opent te half negen de ver gadering. Daarna leest, de secretaris de notu len van de vergaderingen van 1 September en 10 .September 11., die na kleine wijziging worden vastgesteld. Aan de orde is de agenda. Punt I. Ballotage van 10 nieuwe leden. Deze worden alle met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Punt II. Besprekiug van het. adres dei' vereeniging „Handelsbelang" te Middelburg inzake vervroegde uitgifte van vacautiekaar- ten. De voorzitter leest- heü adres voor, waaruit blijkt dat verzocht wordt om adhaesie-be tuiging voor oen verzoek, te richten tot de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen, om de vacantiekaarten niet met 1 Juli, doch reeds met 1 Juni te laten gelden. Naar aanleiding van dit adres stelt Spr. de vraag of de handel van Amersfoort van deze uitbreiding zal profiteeren. Zijns inziens zal Amersfoort! van dezen maatregel geen voor deel hebben, daar het in 't centrum des lands ligt-. O. m. zegt een der leden niet in te zien waarom men zusteirvereenigingen, die met een dergelijken maatregel gebaat, kunnen zijn, niet zou steunen. Verder wenscht hij op te merken, dat vele kantoren hun bedienden reeds in Juni vacantie geven, zoodat deze er ook van kunnen profiteeren. Nadab het punt in stemming is gebracht, wordt met 11 tegen 9 stemmen besloten om het adres van de veroeniging „Handelsbe lang" to Middelburg to steunen. Punt III. Bespreking der feestelijke her denking van het 5-jarig bestaan der vereeni ging De voorzitter zegt, dat wanneer we na gaan wat bij do oprichting dezen- veroeniging werdl geoogd, nml. dat het „een dood kindje met een lam handje" zou zijn, men alle reden i tot tevredenheid kan hebben. Het bestuur zou gaarne zien, dat de 22. Februari (de dag waarop de statuten koninklijk werden' goedgekeurd), feestelijk aal worden herdacht. De gröoto moeielijkheid zal echter de be strijding der kosten zijn. Drie wegen staan hiertoe open. Ten eerste betaling uitJ do kas dei' vereeniging, ten tweede uit eigen zak en ten dorde èn uit eigen zak een gedeelte met. een soort, subsidie uit- de kas der ver oeniging. Alle drie brengen bezwaren met zich, ter wijl toch een en ander zóó geregeld moet worden, dat alle leden aan de feestelijkhe den kunnen deelnemen. Voorts rest nog de vraag: wat moet. bij zoo'n gelegenheid gedaan worden, daar zoo vele verecl lillen de elementen in onze vereeni ging zitting hebben? In principe verklaart, do vergadering zich sterk voor een feestelijke herdenking en wordt aan heti best-uur opgedragen do noodige stappen ter voorbereiding te doen Pun t. IV. Ingekomen st uk kon. Ingekomen zijn de maandlijnten der Zaan- 1 aiulsch e hamdelsvorcon igi ngon Twee antwoorden op de rondgezonden cir culaire van het negen uur aluitings-comité, t w. een sympathiebetuiging van de Christ. Nat. Werkmansbond en een sympathiebetui ging van do onderofficiers-vereeniging „Eens gezindheid". J Van een belangstellende is ingekomen nummer van de „Oude Amersfoortsche rant" van 4 November, bevattende een tic, aangenomen door de plaatselijke af- ling van „Patrimonium", waarin deze hr sympathie betuigt .met de negen-uur-sluifar beweging, en hulde brengt aan de v^~ ging Handel en Nijverheid; zij betreurt echter tevens, dat deze niet eerst de meene sluiting op Zondag heeft ter hand. nomen. Dé voorzitter leest daarop een achrij voor, dat het bestuur wil richten tot Pa monium en waarin het. zegt dat in het laa gedeelte van do motie zeer lichtvaardig oordeeld is, daar reeds 4 jaren geleden de veroeniging pogingen in die richting den aangewend. Het aantal ingekomen antwoorden op rondgezonden vragenlijsten was echter v dien aard, dat de veroeniging gemeend heef niet verder op de zaak te kunnen ingaan. Voorts ia ingekomen een schrijven van on zen vreegenen stadgenoot, dien heer L. Bolle, waarin detzo mededeelen dat de op touw ge zette étalage-wedstrijd te Wijk bij Duur stede uitstekend voortgang maakt en reeda over 12 medailles kan worden beschikt. Ten slotte is ingekomen een schrijven van den heer H. Walters, inhoudende een op merking over het drukwerk, dat. geleverd ia voor het Negen-uur-sluitingsreomité. Schrijf ver had gaarne gezien; dat datl werk was aanbesteed. De voorzitter merkt op, dat dé onkosten voor dit comité betaald worden uit de kas van Handel en Nijverheid; daar de heer Wolters goeai lid van do vereeniging i3, koni hij dus in het geheel geen aanspraak maken op levering van dit drukwerk. Het schrijven wordt voor notificatie aan genomen. Puntl V. Mededoelingen. Bij den voorzitter is een verzoekschrift in gekomen om hier eens een lezing te doen houden over brandassurantie, meer in het bijzonder over hetgeen wèl, en hetgeen niet in een brandassurantiepolis behoort te staan. Voorts is er op gewezen, dat de landbouw tentoonstelling in. het volgende jaar gehou den zal worden op een terrein bij het star tiion. Vele vreemdelingen zullen dus naar hier komen, doch vermoedelijk zullen me nige ti „de stad" bezoeken. De wenscli werd uitgedrukt om middelen to bespreken, de vreemdelingen gedurende eenigen, tijd hier te houden. Ten slotte wijst een der leden er op, dat de goudsmeden en horlogemakers voorloopig niet deelnemen aam de negen-uur-sluiting, daar een van luen nog niet wil toetreden. Hij vraagt daarom of misschien een van de bestuursleden misschien nog eens wil trach ten gedaan to krijgen wat hem mislukt is. De voorzititor zegt, dat het. bestuur do laatste drio punten zal overwegen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering te 10 uur gesloten. In dé jaugsto vergadering van de Ne- derlandscthe Harddraverij- en Renvereeni- gi'ng werd luitenant G. J. A. A. baren van Heemstra als bestuurslid herkozen. Naar wij vernemen is het B. en W. gelukt een geschikt gebouw te vinden, waai' zieken van gemeentewege kunnen verpleegd Worden. We lezen in de Amersf. Ct. van Dins dag jl. „Er loo pen allerlei verhalen over de plaats, waar liet nieuwe R. K. Ziekenhuis zal ver- rijzenwat de bouw er van zal kosten, ena. „Van welingelichte zijde deelt men ons medé, dat er nog geen keuze gedaan is tus- schen de twee, beide zeer goede terreinen, en dat men denkt een gebouw van f 50,000 te stichten. „Zekerheid is eerst later te geven." Tot zoovel- de Amersf. Ct'. Door ons echter kan met zekerheid wor den medegedeeld, dat liet terrein, waarop het nieuwe ziekenhuis zal gebouwd worden, ge legen is aan de St. Audriesstraat en hét St/adsplautsoen. Aan do zijde van het plant soen strekt het terrein zich uit tot nabij de school in de Heerenstraat, en aan den kant van de Sb. Andriessti'aat van af het plantsoen tot het perceel, bewoond door dem neer Utens. Omtrent de kosten van den bouw van het ziekenhuis valt slechts te gissen; maar wel wij inet zekerheid inededeelem, dat het nieuwe gesticht geheel zal beantwoorden aan hetgeen in het adres aan den gemeenteraad door de commissie van voorbereiding ge zegd wordt. Eembode. Bij de gehouden aanbesteding, uaar twee plannen, voer den bouw van een win kelhuis met bovenwoning voor den heer B. Kraal, aan de Langostraat, werd ingeschre ven als volgt-: G. Mortel man en G. van Nes, f 12,840 en f 12,300H Keizer en J. Wilde man, f 9980 en f 9380; H. Lablans f 9380 en f 9942R. Meester en J. M. Haanschoten, f 9625 en f 9786G. C. Blanken, f 9577 en f 8800; L. J. Hemels, f 9200 en f 8750; T. van Hoogcvest, f 8378 en f 8010; E. van der Wart, f 7765 en f 7244, en E Wolfs winkel, f 7650 en f 7199. De gunning word in beraad gehouden. Bij zekere vrouw R., aan den Hoog- landschcn weg, werd een konijn vermist. Aan de politie is het gelukt' het dier terug te vin- deu bij een andere vrouw, genaamd v. d. W., die later bekende het. dier gestolen te 'heb ben. Aan dem Hooglandschen weg is heden morgen een paard, toebehoorende aan een kermisreiziger, plotseling doodgevallen. Zeer wiaarschijnlijk ia het beest door een beroerte getroffen. Predikbeuronten op Zondag 12 Nov. 1905. Evang. Luth1. Kerk. 10 uur voorinDa De Meijere. Remonatranbsoho Kerk. 10^ trur voonn.Dfe. Hooij kaas. Gereformeerde Kerk (Langeetraat). 10 uur voorm.D. Domenr. 5A uur 's av.Ds. Donner. Gereformeerde Kerk (Zuidsingel). 10 uur voorm. en 5£ uur 'sav.Ds. Toe- rink. Vrije Gerof. Gom. 9A uur voorm. en 5 uur 'sav.: De lieer Barth van 's Gravcdoel. Op verzoek van de A. K. worden de pre dikbeurten in de Nod. herv. gemeente iiietl opgenomen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3