i'aar geleden zijn overeengekomen, troepen te aten binnenrukken in Russisch Polen, wan neer de toestand zoo mocht worden, dat de Russische regeering er niet meer tegen op gewassen zou zijn. Thans zou de toestand in Hongarije zulk een optreden van Oostenrijk onmogelijk maken; men weet echter, dat de Duitsche Keizer besloten zou zijn, even- tueele Poolsche aspiratiën te onderdrukken. KOLONIËN. BINNENLAND. 1 arresteerde personen zijn in vrijheid g©9teld. De naar Georgia gezonden generaal Malania zal door vertegenwoordigers van den adel en andere aanzienlijke lieden worden verge zeld. Petersburg, 16 Nov. (Petersburg9ch telo- graaf-agentschap). In het dorp Matinowka, district Serbolsk, joeg eenc plunderende ben de diereu. in de kerk 42 kerkschenders wer den daarop door de boeren op het kerkpleiu doodgeslagen, voordat ae soldaten konden verschijneu. Uit Kazan wordt bericht, dat men daar, tengevolge van de staking, sints 16 dage» zonder couranten ie. Uit Kirsanow (provincie Tam bow) wordt bericht, dat. <te onlusten onder do boeren steeds grooter omvang aannemen eniich uiten im brandstichtingen, plunderingen van het grondfcer.t en graa «diefstallen. 25 staats scederen zijn verwoestanderen worden nog «oor den kraclitigen tegenweer aer bewon?1-* voor verwoesting beschermd. Do troepen b li- ken niet voldoende sterk te zijn. Warschau, 15 Nov. In eeno vergadering van workliedeu en beambten van den War schauWeener-spoorweg en van de Wcicb selspoorwegeu is besloten voorloopig den ar beid te hervatten en zich ten aanzien van <1© verder aan te nemen houding te verstaan met de leiders van de algezneene staking in Rusland. Do normale dienst zal op 17 dezer aanvangen. Heden zijn hior vele politieke personen in hechtenis genomen. Berlijn, 15 Nov. BuitenJandscbo bladen gaan voort te beweren, dat op de houding van den Russischen minister-presi dent graaf Witte tegenover het verlangen naar autonomie in Russisch Polen invloed is uitgeoefend van Duitsche zijde en dat de Duitsche regeering diplomatieke en militaire maatregelen heeft getroffen om troepen in Russisch Polen te doen binnenrukken. Hier tegenover wordt van bevoegde verklaard, dat al deze geruchten louter verzinsels zijn. De Duitsche regcering heeft sints vele jaren met <lc Russische regcering volstrekt geen ge dachtewisseling gehad over Poolsche zaken. De Standard en de Times laten zich uit Petersburg seinen, dat bet daar bekend zou zijn, dat Duitschland en Oostenrijk een ha'f De Noidd. Allg. Zeitung teekont hierbij aan„Wij hebben hierbij alleen op te mer ken „Gelogen alsof 't geseind is." Dat de hand van don Duitsohen Keizer merkbaar is bij de gebeurtenissen in Rus sisch Polen, is ook eeno in Galioië, dus in Oostenrijksch Polen, verspreide opvatting. Dagbladen hebben daar hot bericht ver spreid, «at de afkondiging van de krijgs wet in Russisch Polen het werk is van den Duitsohen Keizer Dit was eergisteren avond de aanleiding tot ©ene betooging voor het Duitsche consulaat in Lemberg. Na eeno ver gadering van studenten trokken de deelne mers met vlaggen en fakkels voor het go- bouw van het Duitsch-» consulaat, om daar te manifesteeren. De politie, die daarvan on derricht was, drong de menigte met geweld terug, waarbij revolverschoten vielen, die meermalen troffen. De stadhouder won in lichtingen in bij het Duitsche en bet Rus sische consulaat en stelde beide onder be scherming. De on de rsteuninwveree inging van c-e Duitsche Joden heeft eene Ir ft opgemaakt van do plaatsen, waarin bui.ensporigoedvn tegen de Joden zijn- gepleegd. Deze lijst, co geen aanspraak op volledigheid maakt, bovafc 70 namen. .Bijna overal waren do moordtco Utclen van uiterst wreeden aard en verbon den met gedeeltelijke of geheele vernieling van de getroffen gemeenten en met verschrik kelijke menschenoffers. Herlijn, 15 Nov. Uit Petersburg wordt uit bijzondere bron bericht, dat het sedert twee dagen in omloop zijnde gerucht van eene muiterij onder de matrozen en artil leristen te Wladiwostok bevestigd wordt door «•n telegram van de Nowoje Wremja. Do stad werd geplunderd en in brand gestoken. Op den eersten dag van de onlusten werden om streeks 300 muitere gedood. Turkije» Konstantinopel, 15 Nov. De dragomans van do gezantschappon van Ooetenrijk- Hongarije en Rusland hebben lieden in naam van de zes betrokken mogendheden eeno krachtig gestcldo nota moeten overhandigen, waarin de Porto wordt gevraagd het regle ment te erkennen, dat is uitgewerkt door de financieel© controleurs van Macedonië. De nota bepaalt den aanstaanden Donderdag als uitersten termijn van antwoord. De Standard deelt mede, dat de vloot be tooging van de mogendheden tegen Turkije boBtaan zal in een blokkade der Dardanel les Het blad merkt tevens op, dat geen mo gendheid het recht heeft schepen van een der andere mogendheden het binnengaan van Turkscho havens te beletten. De oorlogs schepen der verschillende mogendheden rul len alleen schepen van hun eigen nationali teit mogen aanhouden, zoodat bijv. de Zweedsel>e, Noorsche en Nederlandsche sche pen ongehinderd zullen kunnen passeeren. Kon$tantinope.l, Ij Nov. Heden morgen om 2 uur ontplofte in Pera een© bom. Men ge looft, dat dit een Armenische aanslag is op het leven van Fehmi Pacha, het hoofd va» do geheime politic in Yildiz kiosk, dio in eon rijtuig voorbij kwam. Er werd niemand gewond. Drie Armeniërs zijn gevangen ge nome». Oost-A rika Jltrlijn, 15 Nov. Do commandant van de Tiietis bericht uit Zanzibar, dat kapitein- i ui tenant Paascho achter den Panjamiu war terval de Kilwa-mannen heeft overvallen. Het verlies van den vijand was 24 dooden, waaronder do raddraaier Hongo. en verschei dt ne gevangenen. De opstandelingen deden zonder succes aanvallen den 27en October op Kibata, den 8*n November op Kiloosa. Allerlei vDe Engel9che bladen geven ver-slag van het luisterijke onthaal, dat de prins i prinses an Wales in Indië vinden De cor respondent van. oe „Standard" bescl rijft \.n eigenaardige plechtigheid, die Zaterdag ie Bombay in de schitterend versierde zaal vu? het- stadhuis plaats had. Daar werd do prin ses van Wales, die' niet van haar gemaal vergezeld was, geëerd door Indische edele vrouwen. Op de eeiste treden van cc trap die tot den pauwetroon leidt, ontving ue prinses den welkomstgroet van de Parsi- vrouwen. Deze bewogen een ei en een kokos noot- zevenmaal boven haar hoofd waarop ei en noot gebroken wenden. Op de twee ar h ti Hindoe-vrouwen- haar een blud met brandende wieken voor en werd haar voorhoofd met rood poeder aangeraakt. Op de derde trede huldigden haar de Mohaiae- daarische vrouwen zij strooiden gouden en zilveren amandel blade ren en bloemen om do prinses, en een vrouw wierp echte pa,telen om haar voeten. De beteekemis an deze handelingen was. dat geluk haar deel mocht zijn en de booze geesten van haar mochten aflaten. De prins en prinses werden op straat door de bevolking met buitengewone geestdrift begroet. De coriespondent onderstele, dat liet bijgeloof der inlanders hierin een groote rol speelt. Zij meenen. dat het vorstelijke bezoek de post ral verdrijven en over het algemeen, aan den slechten tijd een einde maken. vWhitehead, de mau van de naar hem genoemde torpedo's, is gisteren te Shriven- ham, in Berkshire, overleden. vVoor de gezworenen te Keulen heeft een ontaarde kinderbeul, zekere Körtgen, te recht gestaan wegens het doodmartelen van een voorkind van zijne vrouw. In de laatste veertien dagen voor den dood van het meisje had de woestaard het gesla gen niet een riem met een ijzeren gesp. haar bij do haren door de kamer gesleurd en eiken dag in een kuip met koud water ge dompeld. Dagen lang kreeg liet wicht niet te eten Toen het kind ten gevolge van zwakte en ontbering niet meer kon staan, werd het met een touw aan den muur op- gehangen, zoodat de voetjes nog juist den grond raakten. Daarna weer hing hij het kind niet een riem aan de klink van de deur, de mond werd opengespalkt en met geweld een groote pruim tabak in de keel geduwd Ten slotte sleepte hij het naar een stroozak en drukte zoo lang op 't lichaampje tot er bloed uit den mond kwam. Het meisje is spoedig daarna door den dood van haren kwelgeest verlost. Dc ravemnoeder had haar man bii zijne mishandelingen bijgestaan. Körtgen is tot den strop veroordeeld, zijne vrouw komt er af met een jaar gevangenis straf OOST-INDIÊ. Sopperig en Loewoe. De correspondent der N. R. Ct. te Ba- cavia seinde gisteren ..Kapitein Kooij -ïam met de bajonet met weinig verliezen de kloofstelling in Soppeng. De vijand is verstrooid. De rijksbestierder van Loewoe is bij verzet tegen don civielen gezaghebber neergescho ten." De »*edactie der N R, Ct. teekent hierbij aan „Onze veronderstelling, dat de kleine co lonne. die aanvankelijk de bezetting der stel lingen in Soppeng ontdekte, afkomstig was van de te Singkang gelegerde compagnie, blijkt juist te zijn geweest. Na ontvangst van de berichten omtrent een en ander is de civiele en militaire gezaghebber te Sing kang (kapitein der infanterie H. A. Kooij) er blijkbaar zelf op uitgegaan. Daar een ver strooide vijand zich gemakkelijk weer ver zamelt zal voorloopig een voortdurend pa trouilleeren, zoo niet het legeren van eene bezetting in Soppeng, noodzakelijk zijn. Wat de meergenoemde stelling betreft, die in het jongste regeer ingstelegram Saloloong wordt genoemd, vinden wij door Staden ten Brink Salloloong vermeld ais den naam van een berg een kampong cn een rivier. Of de stafkaart vonden wij dezen naam niet, wel den naam Sololoeng of Solotoeng, Is dit be doeld, dan loopt do kloof van het oosten naar het westen noordelijk van de hoofd plaats Wattang Soppeng. Zij schijnt voor een verdedigende stolling zeer geschikt. Door dc kloo' stroomt de rivier Sololoeng. Civiel gezaghebber in Loewoe is de kapi tein dyf infanterie H. van Stipriaan Luiscius (tijden» de Boni-expeditie commandant van de marechaonoéo ooropagnie). I>e rijksbestuurder van Loewoe, genaamd Opoe TomarilaJamg, wordt beschreven als half blind" en „stokdoof". Tijdens het tee kenen der Atjehverklaring door de Datoe van Loewoe zat hij gewoon te knikkebollen. Wat zou dio man voor verzet gepleegd heb ben? Misschien onder den invloed van opium, waarvan hij nog al gebruik schijnt te maken." De Staatscourant van Dénderda» 16 November 1905 bevat de volgende Konink lijke besluiten op verzoek eervol ontslagen V. Keppler, civiel ingenieur, als technisch ambtenaar bij de exploitatie van de septictank te Tilbur®, en A. baron van Dedem te Dalfsen. als lid der centrale commissie voor de statistiek benoemd tot directeur van het rijksopvoe^ diugsge6ticht voor jongens te Alkmaar J. Klootsema. adj u net Ah recteur le rang aan dat gesticht op verzoek eervol ontslagen als griffier bij het kantongerecht te Doesburg, mr. W. Feith op verooek eervol ontslagen uit dc:i aee- <uenst d© luitenant ter zeer 2e l.lasse Plu do Ka nter. vergunning verleend tot het geven van mid delbaar en lager onderwijs hier te lande, mits zij overigens aan de daartoe by de wet gestelde eischen voldoe, aan n.ej. F. Barth. geboren to Keulen in Duitschland. De Koningin en de Prlne in Zuid-Duitachland. Uit Baden-Baden werd Maandag nog het volgende geschreven „Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik hebben vanmorgen deze zoo verrukkelijk aan den ingang van het Schwarzwald gelegen badplaats, als internationaal uitspanniugs- oord het meest gezocht, maar thans het stille seizoen ingegaan, weer verlaten. Maar nog blijft de beminnelijke, jonge Koningin van Nederland hier het onderwerp van alle ge sprekken. Bij de aankomst van de hooge gasten was dan ook een menschenmassa in deu omtrek van het station bijeen, al3 nog nooit was ge zien bij het bezoek van vorstelijke personen, dat hier natuurlijk geen z?ldzaamheid is. En <le menschen waren opgewonden van geestdrift, toon de Koningin, in haar rij tuig staande, met de vriendelijkste buigin gen naar alle zijden de ovaties van het pu bliek in ontvangst- nam. Zeer aangenaam verrast en gelukkig toon den zich beiden, de Koningiu zoowel als de Prins, toen bij het binnengaan van het vor stelijke ontvangstsalon in het station, twee Nederlandsche dames, die hier wonen, freule Van Dedem en mej. Wintgens, naar voren traden en Harer Majesteit verzochten als hulde en groet van de in Baden-Baden ver toevende onderdanen een fraaien ruiker met linten in onze nationale kleuren in ontvangst te nemen. Hartelijk dankte de Koningin do beide dames voor deze attentie. Ook de groothertog en de groothertogin toonden zich zeer ingenomen met de harte lijke en schitterende ontvangst, die men hun gasten had bereid. Het slot, dat tot zo merverblijf van den groothertog dient, en een historische merkwaardigheid is (de le gende van het beeld van jonker Von Keiler is er aan verbonden) ligt op een 200 M hoogen heuvel noordelijk van de stad. Het was dientengevolge, dat de bevolking na tuurlijk niet zoo heel dikwijls de Koningin te zien heeft- gekregen, maar telkens, wan neer zij in de straten en lanen van deze parkstad verscheen, weerklonk van alle kanten geestdriftig Hock-geroep. Dat was vooral Zaterdag het geval, toen wij hier het prachtigste weer hadden met helderblauwe» hemel. Dat zonnetje heeft de Oian je vorstin meegebracht, riep men elkander toe. Het aardigste moment van het bezoek was wel de ontvangst van de deputatie uit de Nederlandecho kolonie te Karlsruhe, die be halve uit den reeds in de telegrammen ge noemden beroemden Hollandsoben opera zanger Jan van Gorkom, bestond uit de bee- ren Yan Stipriaan Luïscius, Ritter, Duyvis en De Groot. Dezen brachten aan het ko ninklijke echtpaar de eerbiedige groeten van hun landgenooten, medeleden der kolonie, over. Met elk der heeren onderhielden de Koningin en de Prins zich op de hartelijk ste wijze, verklarende dat zij zeer gevoelig waren voor de blijken van aanhankelijkheid van de Nederlanders in Karlsruhe en zeer verrukt over de ontvangst in Baden. Zon dagmiddag bij het bezoek aan het bij vele Hollanders welbekende Konversationshaus wachtte het vorstelijke paar nog een aar dig* verrassing. Van Gorkom droeg in een der weelderig ingerichte zalen met zijn prachtig, vol geluid een tweetal Duitsche liederen voor en daarna het lied van wijlen zijn vriend Coster te Arnhem, „Een liede ken van soeiden." Met vroolijk lachend ge laat hoorde de Koningin deu zang van den Nederlandschen kunstenaar aan en bedank te hom daarna hartelijk voor het genotene Over de musea en de kunsttentoonstelling het H. M. zich zeer waardeerend uit, maar het meest roemde zij, die zoo groote natuur- vriendin is, toch de heerlijke omgeving van dit lustoord met zijn schilderachtige hoogten on prachtige aleeën. Al te suel zijn deze gelukkige dagen naar de gedachte der be volking voorbijgegaan. Daarom heeft men vanmorgen der Koningin een oprecht tot weerziens toegeroepen bij! het vertrek en men is weer naar huis gegaan met de stille hoop, dat het haar toch ook zoo goed be vallen zal zijn en dat zij nog heel dikwijls terugkomen zal." Gisterenavond, op den bepaalden tijd, keerde het Hof per Kon. extra-trein weder op het paleis het Loo. Een talrijke menigte was tegenwoordig bij aankomst van den trein, terwijl de opper stalmeester baron Bentinek en de burge meester H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prim- op liet perron begroetten. Na eer. kort onderhoud wandelden H. M. en Z. K H. met- het gevolg, naar het Paleis H M was in grijp reistoilet, Z. K H. in civiel. Tijdens het verblijf van Z. K. H. den Prins op het Loo, zal aldaar dienst doen kapitein jhr. Van Suohtelen van de Haere, adjudani van den Prins. De gewone audiënties van de minis ters van marine en van koloniën zullen Vrij dag niet plaats hebben. In het Hotel „de Twee Steden" te 6 Gravenihage is aangekomen de heer L. van Rees, algemeen secretaris va,n het gouverne ment va-n Nedcrl. Indië te Buitenzorg. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen betreffende voorzieningen ten bate van het losse personeel ter Algemeene Landsdrukkerij; de begrooting der Alge meene Landsdrukkerij voor 1906; onteige ning van eigendommen, noodig voor het door trekken van eene straat te 'e Gravenhage wijziging van artikel 65 der Drankwet en verhooging en wijziging van hoofdstuk V (Binnenlandsche zaken) voor 1905, de heeren Ketelaar, Van Gijn, Ruijs de Boerenbrouck, Drucker en Bolsius; over de wetsontwerpen tot aanvulling van artikel 37, eerste lid der wet van 2 October 1893 en van den considerans der wet van 9 April 1897 (patentrecht in Nederl.-Indië) vaststelling van het slot der rekening van Curayao over 1900 wijziging der begroo ting van Curasao voor 1904, verhooging der begrootiug van Suriname voor 1906, de hee ren TaLma, Van Kol, Thomson, Vr.n Deven ter en Van By landt; over de wetsontwerpen tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Pen sioenfonds voor WiJ en en weezen van burgerlijke ambtenaren voor 1906wijzi ging van de hoofdstukken li en VH B der staats begrooting voer 1904; wijziging der wet van 30 December 1904 tot nadere wij ziging van de wet op het Notarisambt wij ziging en verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1904; wijziging der wet van 17 Juni 1905, houdende wijziging, aanvulling en verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1905 -Naturali satie van J. W. Kothmanu en anderen; ver hooging van hoofdstuk III der staatsbegroo ting voor 1905, de heeren Van Styrum, Schokking. Janssen, Van Wijnbergen en Regout. De Grondwetscommissie. Men schrijft uit 's Gravenhage Men verwacht, dat de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening binnen liet jaar met haar taak gereed zal kunnen rijn. Be- houdeui onvoorziene omstandigheden zou het rapport der commissie aan H. M. de Ko ningin reeds tegen September van het vol gende jaar kunnen worden uitgebracht. Te Maastricht hebben de geneeshee- ren, belast met.de armenpraktijk allen hun ontslag bij den Raad ingediend, naar aan leiding van aanmerkingen door sommige Raadsleden gemaakt op de uitoefening van hun praktijken bij de armen. Bij den aanvang der zitting van den gemeenteraad van stad Almelo werd Mam- dag door den voorzitter, den heer E. A. Kingma, medegedeeld, dat hij met ingang van 1 Januari e.k. eervol ontslag gevraagd heeft als burgemeester dier gemeente. Bij Koninklijk be&luit is het muziek korps aer Jagers als officieel muziekkorps erkend. Tevens is bepaald dat 20 vrijwillig die nenden beneden den rang van sergeant-ma joor, waaronder hoogstens 5 sergeanten en hoogstens 5 korporaals voor wat- dezen laat sten aangaat, ongeacht de hoornblazers, c'ie den rang van korporaal bekleeden kunnen behoor©» tot een muziekkoi ps der J agerbataljons. Een dder segé&cten kan den titulairen rang hebben van sergeant-majoor, dan vel dieu van adjudant-onderofficier. Bij dit muziekkorps kunnen voorts hoog stens 10 miliciens worden geëmployeerd. De leden van het muziekkorps dragen do uniform der jagers, waaraan echter eenige wijzigingen zijn aangebracht. ZIn de plaats van wijlen den kunst schilder J. A. B. Stroebei, zal als hoofd - correspondent voor 'sGravenhage van de Vereeniging tot bevordering van Beelden de Kunsten optreden dr. Edward B. Koster. De quaestie Fran kB o u w- meester. De heer Frank deelt mede, dab hij maatregelen zal nemen om de ontbin ding van de Vennootschap „Amstels Too- neelgezelsehap" te verkrijgen. Indien hem zulks gelukt, dan zal hij verder alleen de directie der onderneming voeren. Prof. d r. G. K. Niemann. Te Delft is in den ouderdom van 82 jaar over leden prof. dra G. K. Niemann, oud-hoog leeraar aan de voormalige Indische Instel ling aldaar. Als opvolger van prof. Brandes was de overledene van 18481873 leeraar in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië aan het Zendelingshuis te Rotterdam en ging in laatstgenoemd jaar als hoogleeraar in diezelfde vakken over naar de Indische In stelling te De^t. In 1898 herdacht prof. Niemann zijn 25- jarig hoogleeraarschap, bij welke gelegenheid de regeering hem bot ridder in den Nederl. Leeuw benoemde en het Kon. Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van N.-I. hem bet eere-1 idniaatschap aanbood. In September van 1898 werd hij op ver zoek wegens hoogen leeftijd eervol ontslagen. De Leidsche Universiteit benoemde hem in 1896 tot doctor honoris causa, terwijl in 1879 de Amsterdamsche Universiteit hem een leerstoel aanbood, waarvoor hij bedankte. Zijn onderwijs werd steeds op hoogen prijs gesteld, terwijl zijn groote talenkennis zeer werd geroemd. In eene gisterenavond te 's Graveu- l'age gehouden openbare algemeene vergade ring van de vereeniging „Moederland en Koloniën", heeft de heer G. Nypels eene voordracht gehouden over: „Onze politiek ten opzichte van Boni". De laatste vergadering der bloemeu- en plantencommissic. Dinsdag te Amsterdam in Ar bis gehouden, was druk bezocht. Op de prijsvraag voor 36 afgesneden bloe men van Chrysanthemums behaalde de heer C. Blankenstein, tuinbaas op Spaarnehout, bij Haarlem, de eerste prijs. Voor de 12 beste Cyclamen was de heer J A Hors, te Zeist, de eerste prijiswinner met een dozijn „Alpenveilchen", die niets te wenschen overlieten en algemeen bewon derd werden. De variëteit met zalmkleurige bloemen was bijzonder mooi. Mr. H. O. Hacke, te Baarn, ontving een certificaat le klasse voor Cattleya Clarkea van bijzondere schoonheid, terwijl onze stadgenoot, de Eeer Th. E. Houtvester, een eervolle vermelding oiriving voor een bouquet bloeiende takken van de nu reeds buiten bloeiende „Jasmi- num midiflorum. Het schijnt in het voornemen der Regeering te liggen, om de wintertuihbouw- school te Tiel tot een Pomologi9oh instituut te verheffen. De Amstelsuikerraffina- der ij. De naamlooze vennootschap Wester- Suikerraffinaderij te Amsterdam, heeft de gebouwen en terreinen der vroegere Amstel- Suikerraffinaderij gekocht, om proefonder vindelijk vast te stellen of het mogelijk 's in die fabriek een speciaal artikel, dat de Wes- tei voldoende maken kan, looneud te fabri- ceeren. Hoewel deze proef onder gunstige omstandigheden zal genomen worden, blijft do kans bestaan, dat ziji niet aan dë ver wachtingen beantwoord. In dit geval heeft de Wester het recht den koop te annuleeren, en de Amstel tot een vooraf vastgesteld be drag aan Hellingman's Bouwmaatschappij terug te geven. Onder de gunstige omstandigheden hier boven genoemd, verstaat de directie lo. dat de Amstel geen afzonderlijke directie krijge, maar bestuurd wordt vanuit de Wester, en 2o. dat er begonnen wordt met een klein personeel, waarschijnlijk 50 a 100 man. Dit personeel zal echter gekozen worden uit de oude werklieden der Amstel. Slaagt de proef dan zal het personeel worden uitgebreid. Vermoedelijk gaat de Amstel aan het eind van het jaar werken. De V eiser non t. De hoofdinge nieur van 's rijks waterstaat met eenige an- dam. De beiers waren Dinsdagavond door de schade aan de pont op te nemen. Naar thans gemeld wordt mag nu dé brug niet voor Februari worden weggebroken. Zou het wel raadzaam zijn deze ooit af te breken? De pont is nog niet in orde. Een tekort van f 45,000. Uit Til burg schrijft men aan 't N. v. d. D. Do Harmonie .Orpheus", welke binnen kort 40 jaren zal hebben bestaan, verkeert in financeelè moeilijkheid. Het passief be draagt bijna f 46,000 en het actief ongeveer f 1000. Aan een commissie is opgedragen te zoeken naar een gewensohte oplossing. Uit de diamantindustrie. Dinsdagavond heeft te Amsterdam een druk bezochte vergadering plaats gehad van de vakgroepen briljantsnijders, verstellers en kapbewerkers, onderaf deelingen van den A. N. D. B. Het doel dezer samenkomst was, het overtreden te bespreken van het tusschen den Bond en de Juweliersvereeniging be staande contract. Besloten werd, op de niet- naleving van deze overeenkomst een boete te stellen, en wel in dier voegedat de A. J. V. van haar leden bij overtreding een boete zal eisoben van f 500 en een cautie vorderen van f 1000, de A. N. D. B. een overtreding van een zijner leden zal straf fen met een geldboete van f 25. De heierstaking te Amster- d a m. De heiers waren gisterenavond door het bestuur hunner organisatie in huishou delijke vergadering bijeen geroepen, ten ein de het voorstel, des middags door de werk gevers gedaan, aan het algemeen oordeel te onderwerpen. Naar men verneemt, verwierp de vergade ring met algemeene stemmen den voorslag, om op de oude voorwaarden het werk te hervatten. Besloten werd. den patroons in een gistermiddag opnieuw te houden confe rentie, een tegen-voorstel te doen. De werk lieden toonden zich bereid iets in hunne eischen toe te geven, mits win, de zijde der werkgevers ook eenige voorwaarden zouden' worden losgelaten. (Hbld.) Als een curieuze bijzonder heid uit de lieiersstaking te Amsterdam' deelt men aan de Tijd mede, dat Joost Koot een der voornaamste stakers, zich heeft ver bonden met de zoon van een aannemer. Sa men hebben ze een heimachine gekocht en de nieuwe ploeg, bestaande uit vijf man. is thans aan het heien voor rekening van de gemeente in den Godshuispolder. De minister van buitenlandeche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene vereeniging van Oostenrijfcscho koks voornemens is van 5 tot 10 Januari a.s. te Weencn eene internationale tentoonstelling van kookkunst te houden, onder de hooge bescherming van Hare Keizerlijke en Ko ninklijke Hoogheid de Aartshertogin Maria Josepha. Inschrijvimgsbiljetien, welke vóór 1 De cember a.s. aan het. bureau dier tentoonstel ling, Weenen IV, Paniglgasse no. 20, inge zonden moeten worden, zijn aan het depar- temeni vau buiten!andsche zaken verkrijg baar. Een oud kasteel. De Haagsche Maatschappij van onroerende goederen is bij pubheken verkoop eigenaresse geworden van nét ouJ-adelijk© kanteel „Zwijnsbergon." te Helvoirt, niet bijbehoorendo gronden voor den prijs vau f 35,000. De «taking te Rotterdam. De toestand in het havenbedrijf ia onver anderd De elevators liggen nog langszijde van liet stoomschip Lord Dufferin, ten-wijl aan boord van 14 stoomschepen ongewogen overboord wordt gelost. Waar echter ruim 40 graanschepen in de haven rijn, ligt het jneerer.deel dus stil, vermoedelijk uit vrees voor de hooge liohterkosten. Onder de verschillende stakende catego rieën behoorden ook de controleurs, de werklieden der firma's, die voor het afla.de» der granen de wicht oontroleeren. Dezen hadden geëisoht, dat ook bij het werken met de elevators evenveel hunner mannen aan boord zouden worden geplaatst als bij liet lossen door handenarbeid, een eischi die evenmin voor inwilliging vatbaar scheen als die dei wegers. Hoe meer hoeveelheid toch, in een3 gewogen wordt, hoe minder er valt te controleeren. Desniettemin is door de firma's Goldstück, Hainze en Co., Van En- ges en anderen in dezen eisoh bewilligd, zoodat die personen heden weer aan den arbeid zijn gegaan, al zal er, als er niet ge wogen wordt, ook weinig te controleeren vallen (Hbld.) In een Dinsdag te Mannheim gehou den vergadering van de voornaamste belang hebbenden bij den graanhandel in Zuid- Duitschland is besloten, partijen graan, die samen geladen zijn, in verband met de sta king te Rotterdam, voortaan gezamenlijk en ongewogen op de Rijnschepeu over te ne men. Do groote Rijnscbeepvaart-maatscbappiien hielden gisteren overleg, om de nadere bij zonderheden voor de uitvoering van dezen maatregel vast te stellen. De Köln. Ztg. bevat een artikeltje crver de staking der wegers en meters te Rotter dam, waarin zij betoogt dab de Duitsche im porteurs verkeerd doen met, in het belang van een spoedigen aanvoer van hun graan, thans voor do stakers en tegen de invoering van elevators met automatische weegtoestel len partij te kiezen. In dienzelfden geest heeft zioh het be stuur van de afdeoling voor de Rijnprovinou en Westfalen van het Verbond van Duitsolio mo'enaars, in een naar aanleiding van de sta king belegde vergadering, uitgelaten. Dat be stuur nam ten slotte een motie aan van den volgenden inhoud

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2