KOLONIÊN._ B|NNENLAND. Uit den omtrek. Voor don moord op den Engelschman Madden te Mazagan is deze voldoening ver sohaft. dat twee daders tot levenslange, twee tot tienjarige ao een tot tweejarige gevange nisstraf veroordeeld werden. Bovendien krijgt de weduwe do jaarlijkse he rente van 2000 p. st.. dio het maghzen voor dit .'oei he ft vastgezet. Ofschoon de Spaansdie regeering de Marok- k" c nferentio tegen den 15en December l'teft bijeengeroepen, schijnt rij te vro zen, dat er vertraging zal komen wegens de s'ech- to wrbinding met Fez. De regeering behoudt zich dharom voor, nadat het antwoord van «en Bultan zal rijn ingekomen, zoo nöödig op do vaststelling van den datum terug tc komen. China. Uit Tientsin wordt aan do Franki. Ztg. bericht, dat Chinccsche bladen overt enstem- mend melden, dat de Duitecho gezant von Ml am, ondanks do vele confercntiën die do gezanten houden, niet tot oen resultaat komt l*'treffende do ontruiming van Noord- Qhina, omdat sommige staten do ontruiming ais voorbarig beschouwen. Particuliere infor mation bevestigen deze berichten Volgens een bericht uit. Washington bo dragen do aanspraken van China tot vergoo ding van do gedurende den oorlog tusschen Japan en China geleden schade omstreeks 20 millioen dollars. Allerlei vEr is te Glasgow, in eene groep ar beidershuizen brand ontstaan, waarbij 39 personen zijn omgekomen en 32 ernstige brandwonden kregen. Volgons een later bericht lioopt men al de gekwetsten te kunnen redden. Do meeste slachtoffers zijn menschen van 30 tot 40 jaar oud. Den heelen dag trok het volk voorbij de lijken om te pogen ze te herken nen Pijnlijke toonceolen hadden plaats. 't Schijnt dat do brand is ontstaan door onvoonzichtighed van een der huurders, du in zijn bed een pijp rookte Buiten de ge kwetsten zijn er tweehonderd menschen zon der onderdak en do overheden nomen maat regelen om hen te helpen. Het gebouw waarin de brand ontstaan is, was een huis van vier verdiepingen, dat in den nacht van den brand bewoond was door 330 huurders. Men heeft een oogenblik ge vreesd dat do brand zich zou mc-cdeelen aan een ander gebouw, van 'teerste gescheiden door oen smalle straat, en waarin, zich 550 personen bevonden. odra de vlam uit het dak sloeg, werd de brandweer ontboden, die or in slaagde de benedenste verdiepingen te behouden. Maar het bovengedeelte van hot gebouw brandde uit; daar zijn de 39 menschen omgekomen. De politie denkt dat de moesten in hun bod gestikt zijn, voor zij beproefd hebben om te ontkaaiendat maakt men ten minste op uit de houding waarin vele slachtoffers rijn ge vonden. Men vermoedt dat de drank een grooto rol heeft gespeeld bij het ontstaan van het onheil, want men heeft twistende stemmen gehoord voor de lichten gedoofd wer den en verscheidene wdiiskey-flessehen bij do verbrande bedden gevonden. Een man hield de whiskev-flesch nog in zijn half verkoolde hand. Een blinde en een lamme werden door «en flinken kerel door een dakraam gehe- flCÉMn en zoo gered. In het gebouw is maar een schade van on- govcvr 12,000 fr. aangericht. vMaandagochtend stiet de trein van Toulouse naar Bayonno te Montrejan op een rangcerendo locomotief, die in tegengestelde richting kwam aansnorren. Er had een vree- selijke botsing plaats, drie wagens wei-den verbrijzeld, 3 reizigers gedood en 30 gewond. .Oorzaak van do ramp was verkeerde wissel- stand. Omtrent het vergaan van het Engel- scho stoomschip „Hilda" aan de Fransche kust bij St.-Malo, wordt nog' het volgende vermeld Toen het schip op de klip stiet en zonk, waren do passagiers en liet, grootste deel der bemanning in diepen slaap. Do meesten bad*- dèmi "een tijd om op het dek te komen en van de sloepen werden slechts twee uitgezet. I>e een© kwam met vijf mannen t« Saint- Malo aan, gelijk reeds bericht werd. Dj an dere werd ledig bij Saint-Cest teruggevon den., waar men 13 dooden van de „Hilda" vond, vermoedelijk de passagiers van die boot. Het schip had vertraging door don mist en bleef bij Hurst Castle eenigen lixt voor anker liggen- Toen hot door het stoomschip ..Ada" werd opgemerkt, staken alleen de masten bcwen water, waaraan een matroos en zes uienik<-op- Heden zich hadden vastgeklemd, die daar uren lang aoo hadden gehangen. De 2e stuurman werd doodgevroren r -n do kust gevonden, met e«u reddine^ordel om het lijf. OOST-INDIÊ. Bij hei departement van koloniën is ontvangen liet volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ncderl.-Indië, be treffende de actie in de Kwantandistricteu (zie de berichten in de Nederlandsche Staats courant van 29 September. 21 October en 1 November jl.) „Do loiders van het verzet te Loeboe, Dj a in b. en te Talook hebben zich onderwor pen. Vijftig gedroste dwangarbeiders en de moordenaars van Van Ra-alte rijn gevat. Do rust is volkomen." Tot toelichting dienc. dat bij den tocht, die in 1891 door den toenmaligen hoofdin genieur IJzerman, dwars door Sumatra werd gedaan de opnemer bij den aanleg van den Staats poorweg op Sumatra, Van Kaalte, in bet Kv antangebied werd vermoord. Kameroverzicht Tweede Kamer. De Tweede Kamer zette gisteren (Dins dag) do behandeling van de Indische begroo ting voort. Eerste spreker was de heer Bos, die zich aansloot bij hen, die van de be grouting niet sulk eon gunstigeai indruk had don verkregen, omdat ondankB alle bezuini gingen een aantal uitgaven ongedekt Vij ven. Onbillijk noemde hij het belastingen te heffen, die slechts op zekere deelen van den archipel drukten. De heer Van Kol had het voorgesteld alsof de inlandsche vorsten de meeat wel wil lende heerscWrs waren, terwijl toch niet te ontkennen is, dat ons optreden tegen hen, die dwingelanden heeft gedwongen hunne afpersingen te staken. De militaire uitgaven kunnen niet zóó in gekrompen worden als de heer Van Kol zou willen. Spr. verklaarde vertrouwen te heb ben in den gouverneur-generaal Van Heutsz, en betreurde het dat de werken in de Solo vallei gestaakt, rijn. Hij hoopte, dat die on der kundige leiding hervat zouden worden. Verder verdedigde hij bot aanmoedigen van staatsbedrijven in Indië. De regeering moet zoeken naar meer bronnen van inkomsten en betere verdeeling van lasten. De heer V an Bylandt wees er op, dat de Islam een van onze grootste vijanden is in Indië. Door de christelijke zending te beschermen kan men den vijand het best be strijden. Verder drong hij aan op oprichting van scholen voor zonen van inlandsche hoof den en opleiding van inlandsche vroedvrou wen. De heer V e r h e y drong aan op verbete ring van heb volksonderwijs in Indië. Ver der kwam hij op tegen de afbrekende critiek van den heer Van Kol. Geschillen moeten zooveel mogelijk langs vreedzaanen weg wor don opgelost en militaire expedities alleen dan uitgezonden worden als dat onvermijde lijk is. Verder wees hij er op, dat op deze begrooting 2| millioen minder voor leger en vloot is uitgetrokken. De heer De Stuers besprak weder, ovenals verleden jaar, heb optreden van het Indische leger. De tocht naar de Gajo- en A las! an den noemde hij een moordgeschiede nis. Wij treden aanhoudend aanvallend op, nu weer in de Battaklanden. Militaire hoog moed, veroveringszucht en gouddorst in het belang van het gouvernement zijn daarvoor de drijfveeren. Het talrijk uitzenden van expedities schreef hij" toe aan onze over macht in de kracht onzer repeteergeweren. Die overmacht prikkelt. Spr. veroordeelde liet afmaken van ge wonden. wat bij een landing op 28 Juni 11. moet zijn geschied en hij eischte een streng onderzoek daarnaar. Nog wees hij op het groote aantal vijan den. dat de laatste jaren in Atjeh gesneu veld is, dat steeds toeneemt, ondanks de be weringen dat de pacificatie in het rioht is. Ten slotte deed Spr. een beroep op de chris telijkheid en op de humaniteit van hen, die niet met christelijkheid paradeeren. Hij hoopte en vertrouwde dat hij niet voor niets heeft gesproken en de publieke opinie zich zal doen gelden voor de eer van moederland en koloniën. De heer Troelstra zette in een uitvoe rige rede wederom het sociaal-democratische standpunt uiteen en herinnerde aan het z. t consequente voorstel van den heer Van Kol om de buitenbezittingen te verkoopen. Van emigratie van het Javaanecihe prole tariaat zou wel niets terecht komen. Wat de opheffing der industrie betreft, die zou wel bloeien als men den inlanders slechts kapi taal en leiding verschaft. De heer Thomson achtte zich als mi- 'itair verplicht een enkel woord te spreken. Militaire expedities zijn noodig, als men de koloniën wil behouden en ontwikkelen. Veel komt eohter aan op de leiding dier expedities. Wat het gebruik van dum-dums aangaat, wees Spr. er op, dat bet een tactische eisch is, den vijand buiten gevecht te stellen, het geen dikwijls nieti gescliiedt met de tegen woordige kleine projectielen. Wanneer men met het projectiel niet dat doel bereikt, dan begreep Spr. dat men het door invijlingen zoo inricht, dat het zwaarder wonden ver oorzaakt. De eer van het Indische leger moet onaangetast blijven en daarom moet zoo humaan mogelijk worden opgetreden, waar handelen noodig is. Op strenge toepassing daarvan drong ook 9pr. aan in heti belang van dat leger, waarbij hij het zich een oer rekent gediend te hebben. Heden, Woensdag, is de minister aan het woord. Na de Indische bcgrooting komen e West-Indbcho begroetingen aan de orde en goedkeuring van West-Indische rekeningen, zoomede beschikbaarstelling van gelden voor gedane verstrekkingen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 22 November 1905, bevat de volgende Konink lijke besluiten op verzoek eervol ontslagen mr. D. Mom Visch, raadsheer in hot gerechtshof te Arn hem, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan den lande bewezen op verzoek eervol ontslagen de majoor- kwartiermeester bij het regiment grenadiers en jagers E. de Bdoij, met toekenning van den rang van luitenant-kolonel benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage jhr. mr. R. van iiolthe tot Echten, rechter aldaar benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Sappomeer J. Kips, thans tc Grave; te llaamsdonk P. Böckling, tole- graafcommies 2e klasse; benoemd tot officier van gezondheid le klasse die der 2e klasse, C. Prins. op zijne aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den majoor kwart ierm. van het reg. grenadiers en jagers E. A. P. M. C. de 'Booy, van het personeel der militaire administratie, onder toekenning van pensioen van f 1600 'sjaars, en is aan voor noemden hoofdofficier don rang van luitenant kolonel verleend benoemd bij het personeel der militaire administratie: tot majoor-kwartiermeester bii het 3de regi ment infanterie, d© i.apitein kwartiermeester C. J. C. van Goor, van het korps tot kapitein-kwartiermeester bij het 1ste regi ment vekl-art illerie, de oerste-luitenant-kwar tiermeester II. L. C. Mulder van de Graaf, van het korps rijdondo artillerie bij het personeel **an den geneeskundigen dienst der landmacht. tot dirigeerend-officier van cezondheid der lste klasse, de dirigeorende-officieren van ge zondheid der 2de klasse dr. T. Daniël» en A- A. J. Qnanjer tot dirigeerend-officier van gezondheid 2de klasse de dirigerende officieren van gezondheid 3Jo klasse H. A. van der Hout en dr. E. J. Kühne tot dirigeerend-officier van gezondheid der 3de klasse, do onderen van gezondheid der lste klasse J H. P. Walraven en J. J. P. C. van den Heuvel ,jt Beichlingen gezegd Bat- tolotti Rijnders tot dirigeerend-paardenarts, met den rang van majoor, de paardenarts der lste klasse J. L. G. Öayaux bij het wapen der infanterie tot generaal-aiujoor, commandant van de 3ie divisie infanterie, de kolonel A. J. Vetter, com mandant van het 3de regiment infanterie bij het 2de regiment:" tot- luitenant-kolonel, de majoor J. H. de Wildt, van het korps; bij het 3de regiment tot kolonel, commandant, van het korps, de luitenant-kolonel G. A. Buhlman, van den staf der infanterie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen bij het 5de regiment tot majoor, de kapitein F. H. Boissevain, van het korps tot kapitein, de eersie-luitenant W. F. N. von Hombracht, van het korps bij het 9de regiment tot kapitein, de eerste-lui tenant A. G. J. Du mans, van et 7de regiment bij het wapen der artillerie, bij het 4de regi ment vesting-artillerie: tot kapitein, de eersbe-luitenant H. Schutte, van het lste regiment, vesting-arillerie op non-activiteit gesteld de kapitein L. ba ron van Hogendorp, van het korps rijdende artillerie, alsmede de tweede-luitenant G. Menken, van het 4de regiment infanterie in zijnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, de kapitein-kwartier meester H. M. C. van der Harten, toegevoegd aan den controleur van de inwendige adminis tratie der korpsen (lste bureau). Aan do jachtpartij van gasteren nam1 de Prins geen doel, wegens rheumatische aan doeningen. Maandagmorgen kwam tow paleize Het Loo aan graaf Von Rhoden. ten einde eenige dagen de gast- van de Koninklijke Familie te blijven. Jhr. J. P. E. Hoeufft van Volsen, intendant der koninklijke paledzen te Den Haag, arriveerde Maandagmiddag op het pa leis Het Loo. Nu geen buitengewone zending de be grafenis van den graaf van Vlaanderen /al bijwonen, zal Hr. Ms. gezant te Brussel, jhr. Van de. Staal van Piershil, bij de plechtig heid tegenwoordig rijn. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 24 dezer niet plaats hebben. In het Hotel des lades te 's Graven- hage is aangekomen baron van Weideren Rengers, Minster-resident te Bukarest. De heer E. Moreno y Moreno, vice- consul der Nederlanden te Grenada, is over leden. Door den Raad C - gemeente /age ningen is een uitbreidingsplan vastgostej ontworpen door den hear H. Paul, civiel-in genieur te Leiden. Het plan is weergegeven op 1 verzamelkaart en 8 kadastralekaart n De gemeenteraad van Veisen heeft een verordening vastgesteld betreffende de uit- keering van salaris, bij ziekte, voor het on derwijzend personeel en besloot, dat dit sala ris gedurende het eerste jaar der ziekte ten volle zal werden uitbetaald en daai nog 6 maanden lang voor de helft. Gehuiwde onderwijzeressen, die wegens zwangerschap moeten verzuimen', krijgen liet salaris uitbetaald 3 maanden vóór en 2 mnaiii- deu na de bevalling, doch moeten de kosten voor tijdlelijike vervanging (betalen. Zijn zij, 2 maanden na de bevalling nog niet in staat dienst te doen dan worden zij gerekend riek te rijn en vallen dan in de voor ziekte ge maakte bepalingen. Overgeplaatst aan boord van het in structieschip „Marnix" de officier van ge zondheid le kl. H. Dijkstra; aan boord van do „Van Speijk" de officier-machinist 2o kl. A. Croese. De officier-machinist der 2de klasse A. F. G. Croese wordt 24 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. instructieschip „Van Speyk". D r. Kuyper. Dr. Kuyper is ook in de hoofdstad van Rumenië geweest, waar hij een paar malen ontvangen is door koningin Carmen Sylva. Zijn voornemen, un een be zoek te brengen aan het Russische Hof, moest onze oud-minister wegens de troebe len opgeven. Toon trok hij naar de T irk- sclie hoofdstad, waar hij van den sultan het grootkruis van Mejidié ontving. Vad. Be Nationale Bond van Christel. Hist. Kiesvereenigingen zal op Maandag 27 Nov. a.s. ©ene vergadering houden te Rotterdam, in het. Geheelonthouderskoffiehuis aan den Oppert, 's morgens om half elf. Daar zal de organisatie buiten Friesland nader worden gerege'd en zal de voorloopige oommissie voor het hoofdbestuur over het gansche land worden benoemd. Op deze vergadering zal dr. mr. Sohoibking pred. te Dordrecht eu lid van de Tweede Kamer spreken over: ,,De huidige positie onzer partij, (de Friesch Chr.-Hist.)". Op deze vergadering worden toegelaten, behalve de afgevaardigden buiten Friesland, alle belngstellenden. Renardtreinen. Uit de beste bron verneemt de Bred. Ct., dat het plan bestaat om tussch.au Breda en Oosterhout een dienst te openen met Renard-treinon. De Velserpont is nog altijd de fect en nog altijd gaat het vervoer over de brug; men is op liet oogenblik bezig met een 14 man de stoelen na te zien, waarover de kettingen loopen. De pont zal waarschijnlijk de geheele week nog niet varen. Hersenziekte onder de pa ar den. Onder do paarden van den hoer I). van der Maas, landbouwer te Tholen, hecrscht een horsen ziek l|e. Vier van zijn die ren zijn daaraan reeds bezweken en het vijf- do zal weldra sterven. Bij eenige andere boe ren zijn reeds paarden door diezelfd ziek ij- aangetast. Op advies van den veearts moe ten de overige dieren uit hun stallen ve. voerd worden. De horsenen der gstorvon paarden zijn reeds ter onderzoek opgezon den. M. Ct. Werkstaking. Op de sigar:nfa- briek van den heer Schoenmakers en Co. t- Iloogeloon is eene werkstaking ontstaan, D werklieden, verlangen 1:soger loon, hitgeen geweigerd wordt. Een der s'-arenmake s doet aan de staking niet mede. Bookmakers. Men meldt aan de Haarl. Ct., dat te Middelburg weer een Bn- gelsch bookmakerskantoor zal worden cp gericht. Doodslag, Maandagavond is bij een huiselijke,n twist te Dalem bij Gorm- chem, zekeren Vau E. door diens schoon zoon, ten huize van laatstgenoemde, ver moord. Dó dader, die in hechtenis is geno men eu naar Gorinchem is overgebracht, jiioet dronken zijn geweest en vroeger in een krankzinnigengesticht hebben gezeten. Gisterenavond ontstond te Amster dam tusschen een man en vrouw, wonend i in de Wage naarst raat, hevige twist. D? vrouw, achtervolgd door haar echtgenoot, vluchtte bij een der buren. Een buurman wilde do vrouw te Kuip© komen, maar deze goedhfl/rt'gie bekocht zijn vriendelijkheid met twee hevige messteken in do borst, die de vertoornde echtgenoot ham toediende. Zwa.i" gewond werd deze naar bet O. L. Vrouwen Gasthu's vervoerd. De dader werd kort daar na door de politie gearresteerd. De Arnhemseho inbreker. Omtrent don diefstal met braak in de pasto rie te Arnhem en den dader daarvan wordt nog vernomen, dat B. bekend hoeft do na volgende diefstallen met braak te hebben gepleegdlo te Zwolle, 2o te Apeldoorn, 3o te Elden, 4o te Arnlhem, op welke laat si-' pl'aais hij op vier plaatsen inbrak of pogin gen daartoe deed. Alles in het tijdperk van 1 Nov. tot 16 November. Ladelichters. Reeds eenige we ken lang maakten twee bekende ladelichters den omtrek van de Rellevoystraat onder Oud-Dolfshaven onveilig. Verscheidene lade lichtingen werden door hen gepleegd, zon der dat men er in kon slagen hen in han den te krijgen. Een boter- en kaashandelaar beraamde een plan om ze op heeterdaad te betrappen. Toen op zeker oogenblik een klant in den winkel kwam, stonden de twee personen op verdachte wijze door de ramen te gluren. De vrouw deed toen het ontvangen geld in de lade en sloot deze af, waarop man en vrouw zich achter het glazenschot verdekt opstelden. Nauwelijks was de klant vertrokken, of de grootste der personen kwam met een stok om do bol stil te houden, waarna de kleinste op zijn teenen naar binnen ging. Op het oogenblik dat deze zich over de toonbank bukte om in de lade te komen, werd hij door den winkelier bij zijn kraag gegrepen. De andere ging op den hoop ,doch werd la ter ook gearresteerd. Beiden zijn naar het hu': van bewaring overgebracht. Er van door. De gisteren dooi- de arrondissements-rechtbank te Zwolle fail'iet verklaarde koopman in manufacturen O. J. V., heeft met zijne vrouw eni kinderen giste renmorgen heimelijk zijtn woning en de stad verlaten, na de manufacturen en zijn gehee- len inboedel aan een paar Amsterdamaohe kooplieden te hebben verkocht, 's Mo gons om 9 uur bleek, dat alles in de .xoegte op 2n ver huiswagon was vervoerd. Zv-olsche kooplieden hadden alles weder van hmne Amsterdamsche collega's overgenomen en in het oakhuis van S. te Zwolle opgeborgen. Het bleek, dat do vrouw met 3 kinder a per eersten trein richting Rotterdam waren vertrokken, waarho-.« dte man haar r r hu1- trein vani 9 uur wara gevolgd1. Er werd naar Rotterdam, Amsterdam en elders getee'-egrv xeerd. waarna de hoofdagent Vos naar Rot terdam vertrok, waar is gebleken, dat rij via Roosendaal naar België waren afgereisd. Fvee pakken met. Venten ont handschoenen aan te Amsterdam en Haarlem gevestigde f rma's, namens V bij Van Gend en Loos ter verzen ding bezorgd, werden door de politie nog in beslag genomen. (Z. O.) Door den trein gedood. De lieer IC., komende uit den trein vau Amster dam, ia gisterenavond op het station Nieu wensluis door een binnenkomenden tre'i naar Amsterdam, aangereden en gedood. Ernstig automobiel onge luk. Te Ermeloo is de automobiel van 1 heer H. J. de J. in volle vaart tegen de kerk aan gereden. De heer De J. werd er uitge slingerd, waardoor hij een sohed.!breuk be kwam en na eenige minuten overleed. Dei automobiel is geheel vernield. Men meldt uit 's Gravenhage Een tas steen en, die in de New-tonstraat tegen een heining stond, is gisterenochtend verschoven, terwijl aan de andere rijde dor heining een put werd gegraven. De steenen sloegen met schutting en al om en kwamen terecht op twee werklieden, die in den put aan het werk waren, waar door de een ernstig werd verwond, en de ander, de 19-jarige v. H. gedood. De doode werd naar zijne wining.overge bracht, terwijl de verwonde naar het ge meenteziekenhuis werd vervoerd. De zaak is bij de justitie in onderzoek. Verdronken.. Op de terugreis van de veemarkt te Heerenveen is een 40-jarige veehandelaar uit Oudehoorn, door de duis ternis in de Schoterlandsche Compagnons- vaart geraakt en verdronken. Toen men zijn lijk vond, had hij nog zijn stok in de hand en de pijp in den mond. Verdronken. Te Arn'emuiden is thans bericht ontvangen, dat J. van Belzen en twee zijner zoons, bshoorende tot cfe be manning van do logger „Maassluis 27", die 6 October uitvoer, zijn verdronken. Van Bel zen laat een vrouw met vier kinderen achter N. R. O. In brand g e r a a k t. In de ge meen to Term un ten (Gr.) is een eenjarig kindje in een haardvuur gevallen en den volgenden dag aan de bekomen brandwon den over bden. A a n v a r i n g. Gistermiddag is door den mist het stoomschip „Heerenveen" van de Holl Friesland-lijn nabij de Petroleum haven van Amsterdam in aanvaring geko men met de stoomtrawler „Burgemeester Vening Meines?.". De eerste van Amsterdam komende voer aan stuurboordwal, de tweede kwam van IJmuidon. De „Heerenveen" is aan d? boeg beschadigd. Gisterenavond circa uur zijn dé kleederen van een 67-jarige wed., wonendia aan de Dwarsstraat te Zwolle, .door het. vuui eener stoof in brand geraakt. Zij bekwam' ernstige brandwonden aan -het onderlichaam en aan de beenenen is naar bet ziekenhuis vervoerd. De vorst. De vorst heeft de scheep vaart in de Friesche venen gestremd. Gisterennacht is het water tusschen Mon nikendam en Marken dicht gevroren. IJ s. Het heeft te Sneek '1 n A hard gevroren en het vriest er waarschijn lijk nog. De grachten liggen needs dicht. Troepen jongens zag men gisterenmorgen zich al bewegen op de ijsbaan op den Sta tionsweg. Op een vergadering. (Aan Land en Volk ontleend) Een lid: Meneer de voorzitter, ik heef ge morken.... Stem zachtjes achter hem: „ik heb ge merkt". Hetzelfde lidhou je snoet, (met sterk© stem ver heffing) meneer dó voorzitter, ik heef gemorken.... (Histori.-ck). School- en Kerknieuws. Voor het middelbaar onderwijs in 3ïed.- Indië wordt gevraagd en leeraar bevoegd tot het geven van onderwijs in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. Voor nadere bijzonderheden zie men de St.- Ct. No. 274. 's-G r a v e n h a g e 21 November. Examens L. O., Wiskunde. Opgeroepen 2, opgekomen 2 candidaten. Geslaagd de heeren G. J. Thijssen en A. v~n Tilburg, uit Rotter dam. Examems M. O., Schoonschrijven (N.). Geëxamineerd 4 candidaten. Toegelaten de da mes M. A. Laureys, van Tilburg E. M. Leeksma, van Wilnis P. M. G. v. Loon, van Nijmegen. aDe wekelïjksche audiëntie op Paus huize te Utrecht, gaat op Zaterdag 25 Nov. e. k. oi©t door. aDe Commissaris der Koningiu heeft het onderstaande schrijven van den minister van binnenlandsche zakeu ter kennis van de burgemeesters der gemeenten in dit gewest gebracht, onder uitnoodiging, eventueel hunne medewerking te willen verleenen en, zoo daartoe aanleiding bestaat, de verlang de mededeelingen, op de in de laatste zin snede dier missive genoemde tijdstippen, aan den directeur der Normaal Schietschool te 's Gravenhage te verstrekken. „Aau den Commissaris der Koningin in Utrecht. „De minister van Oorlog heeft mij mede gedeeld, dat de kennisneming van de ver slagen omtrent het ingesteld onderzoek naa.r de resultaten van de in margine vermelde opleiding, tot zijn leedwezen, de overtuiging heeft gevestigd, dat tot nu toe, ter bevorde ring van den gymnastischen zin onzer platte landsbevolking, weinig of geen profijt is ge trokken van de kennis der miliciens, die tot z.g. voorgangers in de gymanstiek werden opgeleid. Desniettemin zijn door voornoemden mi nister bevelen gegeven, om vorenbedoelde op leiding nog zooveel mogelijk te verbeteren. In verband daarmede wordt het wenschelijk geacht, eene lijst te doen aanhouden, waar in o. m. omtrent eiken voorganger wordt vermeld, wat door dezen ter bevordering van de gymnastiek in zijne gemeente wordt ver richt. Om deze lijst te kunnen bijhouden is het noodig, dat door de burgemeester der ge meenten, waarin voorgangers in de gymnas tiek gevestigd zijn, telken jare, tusschen I en 5 Januari, aan den directeur der Normaal Schietschool te 's Gravenhage wordt bericht, wat door die voorgangers in het belang der lichaamsontwikkeling in hunne geaneente wordt verricht. Aan de ter zake betrokken militaire auto riteiten zijn door den minister van Oorlog bevelen gegeven, om in het vervolg aan het bestuur der gemeente, waar zich een mili cien-voorganger in de gymnastiek, na ver trek met groot verlof vestigt, daarvan ken nis te geven, onder bijvoeging van de mede- deeling van het doel, dat met de opleiding der voorgangera in de gymnastiek wordt be oogd, en met verzoek aan bedoeia gemeen tebestuur, tot bereiking van dat doel, zooveel mogelijk mede te werken, en om, bij ver andering van woonplaats binnen het Rijk, van den milicien-voorganger in de gymnas tiek, de hier bedoelde kennisgeving op te zenden aan het bestuur van de nieuwe plaats van vestiging. Naar aanleiding van het bovenstaande, heb ik de eer U.H.E.G. uit te noodigen, den onder U ressorteerende burgemeesters op te dragen, om, indien aan bet bestuur hunner gemeente een zoodanige kennisgeving door de militaire autoriteit is gezonden, telken jare, tusschen 1 eu 5 Januari aan den di recteur der Normaal-Schietschool te 's Gra venhage te berichten, wat door de in die kennisgeving bedoelde voorgangers in de gymnastiek in het belang der lichaamsont wikkeling in hunne gemeente wordt ver richt. Deze mededeeling zoude in Januari 1906 kunnen betreffen de milicien-voorgangers in de gymnastiek, die in het jaar 1905 het bre vet als zoodanig aanwierven; tusschen 1 en 5 Januari 1907, die in 1905 en 1906 bedoeld brevet verwierven, en zoo vervolgens. De Minister van Binnenl. Zaken, P. RINK. aBijgewoond door de heeren Löhnis, in specteur van den Landbouw, mr. Salverda de Grave, referendaris bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel en mr. Wolfson, beiden vertegenwoordigers der re geer in g, werd door het bestuur der Nederl. •Heide-Maatschappij Zaterdag in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht met de afgevaar digden van de visscherijafdeeliugen een ver gadering gehouden ter bespreking van heb inged ende wetsontwerp regelende de vis- acherijen. De voorzitter, do heer H. J. Lovink, deelde •o. m. mede, dat aan de regeering een adres Verzonden was, waarin verschillende wen-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2