BINNENLAND. en tot tweeden de thans met verlof in Duitschland aanwezige gezant te Lisa a ion graaf Tattenbaoh. Allerlei vDe correspondent van do Daily Mail te Qenève seint, dat do inwijding van don Sunplontunnel den volgendon zomer bijna ondenkbaar is; dat blijkt uit het pas ver schenen ambtelijke verslag. vUit verschillende plaatsen ven Silezië worden weer sterfgevallen aan horsenvlies- rugge mergontsteking gemeld. Te Zabro zijn zesug kinderen onderzocht, die tijdens ue jongste epidemie aan de ziekte geleden heb ben. De dokter kwam tot de treurige be vinding, dat ongeveer 20 kinderen gebrek kige stumpers waren gebleven. Enkelen zijn atom en andereu doot geworden, weer an deren zien lsecbt. KOLONIËN. OOSl-INUit. Uit Koetaradja werd 28 October aan de Java-Bode geseind: Twee patrouilles legden in het Podiësche negen vijanden neer. Twee marechaussees, beuoorendo tot de dekking van de werkers aan den weg over don Boer tn Poepandji, ra het gebied van do Laoet Tawar, worden door twee, roods geregistreerde kampongbewoners verraderlijk aangevallen. Eén marechaussee saeuvelde, de andere werd zwaar gewond Huil beider karabijnen gingen verloren. Uit Makassar ontving do Java-Bode een uitvoerig schrijven over den uittocht van de troepen naar Goa op den 19eu October. Gemeld wordt o. a. dat de troepen, uit Boni gekomen, over het algemeen heel slecht in hun kleed.ng zaten, wat met belette dat de geest blijkbaar uitmuntend was. Reeds om half tien kwam het peloton cavalerie van don le-luit. A. J. van Riemsdijk te Ma kassar terug om don gouverneur te halen. Deze officier waa 's morgens bij de voorhoede ingedieeld geweest en liad met zijn peletoa de voretolijke woning te Djonggaja omsin geld. Een djoeroe-toelis kwam naar buiten de man sprak Maleisch en verklaarde dat- de vorst in zijn woning was. Er werd toon onmiddellijk bericht gezonden naar de staf en toen dio in galop was genaderd, ging do gewestelijke militaire commandant de wo ning van don vorst binnen en verlangde den radja to spreken. Deze verscheen. Overste Michielsen vroeg den vorst- of hij van zijn iekto roeds hersteld was, op welke vraag hij van den radja ten antwoord kreeg dat hij, in de drie laatste maanden steeds volkomen gerond was geweest. En den vorigen dag had Lij den gouverneur nog geschreven dat hij te ziek was om te Makassar to komen. Ja, maar hij wachtte den gouverneur, was het hrutalo antwoord. Of d:o nu komen zou? Na .-enig beraad van den staf werd luitenant Vin Riemsdijk naar Makassar gezonden met ten bericht van kolonel Van Loenen aan den gouverneur Deze ging dadelijk mee en de radja moet H?n allesbehalvo prettig uurte met don ver tegenwoordiger van ons gezag hebben door gebracht. Toch geeft do vorst zijn brutalo houding nog niet prijs: bij viel o. a. don gouverneur ide rode niet de vraag of deze niet iets drnken wilde. „Ik heb geen dorst," zei io gouverneur, „maar al ware dio ook nog zoo sterk, in dit huis zou ik niets willen drinken «•vorena in ieder geval de f 10.000, u vroe ger reeds opgelegde boete, zou zijn betaald!" Do infanterie ©n de artillerie betrokken na 's gouverneurs vertrek, te Djongaja eeu bivak de cavalerie en de trein keerden naar het, 7 kilometer verwijderde Makassar terug en waren den volgenden morgen om 7 uur daar weer aanwezig Omtrent de verkenning van kampong Goe- n< eng Sahari op den 20. d. a. v. door de cavalerie werd nog aan de Java-Bode ge schreven, dat de patrouille, die daarvoor aan gewezen was, terugkwam met het bericht, da' zich daarin ongeveer honderd, met Beau- mont-geweren gewapende mannen bevonden, die niet op do patrouille hadden geschoten, maar haar gezegd hadden dat zij de kam pong niet b.nnon mocht gaan, anders zou op haar gevuurd worden. Do cavalerie verzamelde zich in de buurt vac den open rand der kampong, en juist werd ten aanval geblazen, toen de ritmeester B Hendriks nog bij tijds opmerkte, dat hij bij een charge onder het vuur van eigen troe pen zou komen j hij liet daarom afzitten en do manschappen achter een galangan knielen de paarden achter hen. Zoodani? opgesteld, kreeg, door het van 3 zijden k mendo vijandelijke vuur, het paard van lu' tonant Van Riemsdijk eeret een schot in dc borst, dat het dier doodde. Vorder werden nog 5 cavaleriepaarden gedood en 3 gewond Zoo afgezeten tot schijf te moeten dienen zal den cavaleristen wel niet aangenaam zijn geweest, maar 't zal stellig wel niet anders gekund hebben. Het vuur der artillerie ruimde verdedigen van den kampong hoofdzakelijk opvoor zulke doelen zijn de snelvuurstukjes dor ma rine goud waard. Naar aanleiding van het bericht, dat bet hoofd Domang Dalem den onderluite nant Meezen zou hebben vermoord, heeft hot Handelsblad luitenant Christoffel om in lichtingen gevraagd. Het hoofd Demang Dalem heeft zich tot voor korten tijd steeds doen kennon als een trouw onderdaan van de Nederlandsche re- gooring. Luitenant Christoffel deelt mede, hoe hij zelf een vijand van het gouvernement Kjai Adjir, die oen vrouw van Demang Da lem geroofd had. niet vewolgd heeft en ge dood. zooals do bloedwraak eischto, alleen omdat hij meende, dat zulk een daad niet de goedkeuring van het gouvernement zou wegdragen. Het is niet goed verklaarbaar, wat de oor zaak kan zijn, dat dit eertijds zoo bevriende hoofd, dat nooit oenige vijandelijkheid tegen ons hoeft gepleegd, plotseling tot dezen ver raderlijken aanval geleid heeft. Demang Dalera heeft grooton invloed in zijn gebied en staat bekend al3 een moedig en vastberaden man. Het gebied van Demang Dalem, boven Laoeng, is echter niet zoor uitgestrekt en hij zal ongeveer een 500 strijd bare mannen misschien nog iets minder, ©en juiste «chatting is niet mogelijk bij een kunnen brengen. Het is. niet waarschijnlijk, uat zijn afval eenigen invlood op andere hoofden zal heb ben. In den toestand in Ue boven Doesoen en de Dajaklanden zal in elk geval de houding van Demang Dajak geen verander! ig brengen. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van. Woensdag 29 November. Geopend ll£ ure. Indische bogrooting 1906. Hoofdstuk II (uitgaven in Indië). Aan de orde is ait. 70 (tin). De Minister van Koloniën meent in zijn M. v. A. de meest openhar tige mededeeüngen gedaan te hebben omtrent den stand van zaken. Uit die mede- deelingen kon blijken, dat de Reg. ijverig werkzaam is en zij eerder lof dan verwijt verdient voor haar werkwijze te Banka. Wo ningen en hygiënische toestanden behoe\ en op Banka volstrekt niet achter te staan bij Bilitou. De Min. moet toegeven dat Chinee- scbe koelies gemerkt zijn bevonden, maar volstrekt niet gebrandmerkt gelijk men het heeft doen voorkomen. Intusschen is dit streng verboden door don gouv.-gen. De heer V a n K o 1 houdt vol dat de Indi sche Regeering geen hulde maar blaam ver dient. Het Noempangstel9el waarbij de win sten gelijkmatiger verdeeld worden blijft 1 ij verdedigen daar het Kongsinwezen leidt tot bedrog, misleiding en uitzuiging der arbei ders. De heer Vanden Bergh repliceeTende, zegt dat de cijfers aantoonen dat het in Bi- liton heel wat beter met de werkkrachten stond dan in Banka. Hij herhaalt zijn vraag of de Reg. tijdig door l aar consuls wordt voorgelicht. De Minister herhaalt dat de Reg voort gaat misstanden weg te nemen of te voorkomen. Alle klachten van den heer Van Kol tegen den resident van Banka ontkent de Min. Hij wordt vervangen omdat de G.-G. hem niet den geschikte» man vindt. Beslist ontkent de Min., dat hij het mer ken der koelies heeft goedgekeurd. Integen deel, hij' heeft het misbruik zeer afgekeurd. Onze consuls hebben de regeering tijdig in gelicht. De onderafd. tin wordt goedgekeurd Bij art. 71 (Steenkolen) betoogt de heer IJzérman, dat de mindere opbrengst der Omtbi 1 ienkolenmijnen moet worden toege schreven aan de verhoogiug der outginnings- prijzen van d© kolen in het veld; door ver laging der regularisatieprijzen voor kolen aan het gouvernement geleverd en door ver minderden afaet van kolen in de Em- mahaven. De verminderde opbrengst en stijging der exploitatiekosten zijn toe te schrijven aan het gebrek aan werk krachten. Terecht is reeds door den heer Van den Bergh aangetoond, dat door machinal© werkkracht do mijnon niet tot bloei ge bracht kunnen worden. Handenarbeid blijft onmisbaar en die ontbreekt. Ten slotte wijst Spr. er op, dat de Emmahaven geen achterland heeft en de concurrentie der Ja- pansche kolen meer en meer gevaar oplevert voor onze mijnen. De.Minister antwoordt, dat niet het departement van Justitie de taak dor dwang arbeiders aanwijst, maar de gouverneur- generaal. Waarvoor men de dwangarbeiders gebruikt, komt echter voor den Staat vrij wel op hetzelfde neer. Do Minister geeft gaarne toe, dat het streven moet zijn de kolen zoo goedkoop mogelijk te winnen De kolossale concurrentie der Japansche kolon is oorzaak geweest der verlaging van de regu 1 arisatiep rij zen. De ondorafdeeling Kolen wordt goedge keurd. Bij art 72 (Zeilt) betoogt de heer Van den Bergh de weneohelijkho'd om rene veranderde zoufc-exploitatie in te voeren, daar de tegenwoordig»; verlies oplevert. In bet jaar 1904 heeft zij ©en verlies opgeleverd van 3 ton. Bij art. 76 (waarnemingen en onderzoe kingen op dierkundig gebied en hare toe passingen) wijst de heer van Deventer op den toenemen den achteruitgang der zee- visscherij in Indië, tengevolge van de af schaffing der vischpacht. Per jaar wordt thans op Java 35 millioen K G. Siameesihe visch ingevoerd die dikwijls bedorven is en slecht voor de volksgezondheid. De Minister staat aan de zijde van den hoer Van Deventer en wil zijnerz.jds visschar.j zooveel mogelijk bevorderen. De alm. wil c -st hooren wat de reedters, die gfroote trawlers in de vaart willen brengen aanbie den en dan steun overwogen. De keuring van visch wordt verscherpt. Het zout is al good- koopor on gemakkelijker beschikbaar ge steld. De aanbouw van inlandsche prauwen wordt aangemoedigd. Bij art. 85 (Bosohwezen) herhaalt de heer Van Kol zijn klacht over het te weinig be- 9chi!kbaar»te!len van houit voor inlanders, waarvan diefstallen het gevolg zijn. Spr. ver zoekt den Min. maatregelen te overwegen om daaraan tegemoet te komen. In de tweede plaats vestigt spr. de aan dacht op herbossching. waaraan niet voldoen de gewicht wordt gehecht. Op Java liggen mililoenen heotaron grond, waarvan geen voordeel wordt getrokken, en d;c uitnemend geschikt waren voor bebossching De Minister herinnert aan do discus- siën hier gevoerd om g atis hout voor den inlander te verstrekken. Waar mogelijk wil de Min. dit bevorderen, of het hout tegen lagen prijs beschikbaar stellen. Aanplant van gemeentebosschen zou leiden tot dwang der inlanders, terwijl het grooto moeit® zou kos ten de bevolking te dwingen het door haar aangeplante hout mot rust te laten. Van herbebossch:ng is de Min. een groot voor stander. Bij de afdeel in& „Burgerlijke Openbare Werken" dringt de hoer Van Kol aan op reorganisatie van dat departement en op lotsverbetering van hot lagere personeel. Bij art. 92 (Bevloeiing- en afwateringswer ken, bruggen, wegen en andere waterstaats werken). dringt dc heer Van Kol op nieuw aan op een algemeen irrigatieplan, dat men na zooveel jaren van aandrang nog niet tens in studie heeft genomen, en op de instelling vn waterschappen ter betere water- verdeeling. Bij art. 100 (Post- en telegraafdienst) komt de heer Dolk op tegen het verleeaen van subsidie aan de op te richten maat schappij voor draarlooze telegraphie en dringt er op aan dat het beschikbare geld voor eigen stations worde gereserveerd. Bij art. 101 (Postspaarbank), meent de heer Ter Laan, dat de rente bij de post spaarbank zou kunnen worden verhoogd, zoo men de mleggelden voor landbouw-crediet aanwendde en vreest hij, dat dc wijze, waar op de minister het sparen op school wil be vorderen, meer last dan succes 7.al opleveren. De Minister acht landbouwcredict een te onzekere belegging voor spaarbankgelden. Het sparen op school zal misschien den on derwijzers eenigen last veroorzaken, maar deze is in elk systeem onvermijdelijk. Bij afd. VIII (oorlog) komt de hoer Eland op t.-gen salarisvermindcring van hoofdoffi cieren der genie, door onttrekking der fou- ragegelden, terwijl do stafofficieren het ©ado traktement blijven genieten. Het >u«sonipl"©t aan genie-officieren zal hierdoor nog vergroot- worden. Do lieer Duvmaer van Twist meeat dat er nog meer gedaan kan worden voor do bevordering van Z-ondagrust bij het la- direhe leger. Spr dringt verder aan op meer bestrijding van het concubinaat, door het geven, van meer gelegenheid om te huwen, door verbe tering van de tractementen ook van de jeug dige officieren. Spr. komt op tegen het ont houden van subsidie aan het Militair Tehuis te Batavia. Hij verzoekt dat- subsidie alsnog te geven. Voorts spreekt hij er zijn leedwe zen over uit, dat na jarenlang debatteeren nog niets is gedaan voor de pensioenneering van weduwen en weezen van mindere mili tairen. Eindelijk dringt hij aan op regeling der rechtspositie van de Indische officieren. De heer V e r h e y vraagt of het niet mo gelijk zou zijn om ook in Indië een leger reserve te krijgen, met niet te bezwarende» diensttijd. Spr. is 'teens met den heer Bos dat do politiek van de open deur het best onze vrijheid in Indië verzekert en daarom zou hi* aan onze marine in Indië een beperk te taak willen geven. Hij meent dat wij vol staan kunnen met het aantal grooto oorlogs schepen dat wij in Indië hebben. Een groo- ter typ© hebben wij z. i. allerminst noodig. Bij uitbreiding der vloot zullen, wij ook meer personeel noodig hebben en hoe daar aan te komen. Er is nu reeds een incompleet. Vot de nieuwe tractements-regeling der officieren is Spr. dankbaar, maar niet vol daan De nieuwe regeling van bet tracte- ment der genie-officieren keurt ook Spr. af, daar zij kan leiden tot- verloop van dat wa pen. Hij sluit zich aan bij. den wensoh tot wettelijke regeling van de rechtspositie van de Indische officieren, pensionneering der weduwen en weezen van mindere militairen en verbetering der tractementen van de on derofficieren. Spr. betreurt het, dat het aan tal plaatsen voor inlandsche onderofficieren verminderd is. Samensmelting van het korps Indische en Nederlandsche officieren blijft hij aanbevelen, terwijl hij verzoekt overleg van de desbetreffende adviezen. De heer Ter Laan dringt aan op ver zorging van weduwen en weezen van de op expeditie gevallen dwangarbeiders, op betere voeding van de soldaten in de kazerne en op pensionneering van weduwen en weezen van mindere militairen. Heden 10 uur voortzetting. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot wijziging van hoofdstuk X der Staatsbe- grooting voor 1904; wijziging en verhooging van de hoofdstukken I en II der begrooting van uitgaven van Nederl.-Indië over 1904 wijziging van hoofdstuk VI der Staatsbe- grooting voor 1904; onteigening ter verkrij ging van een onbelemmerden verkeersweg ten behoeve van den postdienst achter het hoofdpostgebouw te 's Gravenhage en verhoo ging ©n aanvulling van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1905 de heerenPas- stoors, Schaper, De Beaufort, Jansen ('s Gra venhage) en Van Foreest, en over het wets ontwerp tot vaststelling van bepalingen tot wijziging en aanvulling van bestaande wet ten, ten einde deze iu overeenstemming te brengen met de wetten van 6 Februari 1901 (Stbl. no. 62) enz, do heeren Drucker, Sm ©en ge, Limburg, Van Doorn en Regout. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 30 November 1905 bevat de volgend© Konink lijke besluiten: benoemd tot districtsinspecteur der spoor wegdiensten de civiel-ingenieurs H. van Rijs- bergen, A. Heuff en M. Idema Greidanus; op verzoek eervol ontslagen de postoom- mies le klasse F. Rijke; benoemd eene deskundige oommissie be treffende de regelingen voor het onderhoud der burgerbevolking in de Stelling Amster dam bij insluiting en in oorlogstijd bestaan de uitde generaal-majoor W. Ridder van Rappard, stellingcommandant, lid en voor zitter; de dirigeerende officier van gezond heid dr. F. Daniels, de luit.-kolonel-inten dant C. Douglas; W. van Leeuwen, burge meester van Amsterdamdr. C. Blooker, KamerlidJ. Bakker, gep. generaal-majoor- intendantJ. Lanzeudorffer, burgemeester van Haarlemmermeer; J. Pennink, direc teur der waterleidingenL. van Wijck, voor zitter der Arm besturen-vereenigingen W. Wagtendonk, hoofdcommies; J. Jurrema, directeur van het ArmbezoekD. van der Sluijs, directeur van het abattoir; W. Hoo- genboom, oud-directeur van het marktwezen, allen te Amsterdam, en de kapitein-inten dant B. Goudriaan, secretaris. benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht dr. H. Minkema, arts te Utrecht. Behalve de dienstdoende hofdignita- rissen namen aan de jachtpartijen op Dins dag en Woensdag deel de heeren baron Van Pallandt van Rozendaal, baron Snouckaert van Schauburg, baron an Zuylcn van Ni jen velt, graaf Schimmelpenninck, jhr. Hooft Graafland, jhr. Van Hoogstraten, J. A van Steyn en F. W. J. London. De heeren dineerden ten paleize. De bijleenroeping der Eerste Kamer wordt tegen de eerste week van December vet wacht-. Op non-activiteit gesteld de luitenant ter zee 2e klasse A. van Roosendaal. Door den minister van oorlog is be paald, dat, met uitbreiding van de daarom trent bestaande bepalingen, voortaan, niet al leen aan die militairen diie gemoedsbezwaren hebben op. Zonaag te reizen, doch aan alle militairen, voor zoover de belangen van den diet at of van de oefeningen zich hiertegen iiiet verzetten en de betrokkenen door gedrag, ijver. enz. voor het verleenen van een gumt in aanmerking komt, aan hen, die zulks ver zoeken, zal woiden vergund, eenmaal pea maand, oes Maandagsmorgens per eerste reis gelegenheid zoo vroegtijdig' mogelijk van een verlof oip den '-oorafgaaiwden Zondag terug te keeron, terwijl daarbij tevens den korpscoram andante» in overweging wordt ge geven, of in sommige oefeningstij dp erken, des Maandags het begin der (hoofd)oe£©ning, zon der dat aan het nut en den aard dier oefe ning kort wordt gedaan, wellicht zoodanig zouden zijn te stellen, dat ook op de overige Zondagen van de vergunning tot terugkeer op Maandagmorgen gebruik kan worden ge maakt door militairen die rich- begeven naar plaatsen in de naaste omgeving van het garnizoen gelegen. Bij Kon. besluit is met wijziging in zoover van artikel 2 van het Kon. besluit van 20 Mei 1869 no. 28, laatstelijk gewijzigd bij da» van 27 April 1899 no. 23 met ingang van 1 Mei 1906 opgeheven de directie der dir. bel. invoerr. er? ace. te 's Hertogeubosch zijn afgescheiden van de directie dier middelen te Amster dam de inspectiën Utrecht, Amersfoort, Breukelen en Hilversum var de directie dier middelen te Rotter dam de inspectiën Leiden, Alphen, Gouda, Gorinchem en Dordrecht; en is ingesteld eene directie der voornoemde middelen te Utrecht, omvattende de inspectiën Utrecht, Amersfoort, Breukelen* Hilversum, Leiden, Alphen, Gouda, Gorinchem en Dordrecht; zijn toegevoegd de inspectiën der genoemde middelen 's Her togen bosch, Oss, Eindhoven en Hel mond aan de directie te Maastricht; de inspectiën derzelfde middelen Bergen- op-Zoom, Roozendaal, Breda, Waalwijk en Tilburg aan de directie te Middelburg; eu is D. van Nievelt, directeur der dir. bel. invoerr. en acc. te 's Hertogenbosch, benoemd tot directeur derzelfde middelen te Utrecht De Kamer va/n- Arbeid voor het han dels-, crediet- en verzekeringswezen te Am sterdam, heeft tot den minister van 1 aan bouw, nijverheid en handel het verzoek ge richt de verplichte om geval Ier verzekering uit te breiden tct de personen, diie in de pak huizen van don groothandel werkzaam zijn. Grieven der post- en tele- graafbeambten. Naar aanleiding van een dienstorder van den directeur der pos terijen en telegrafie, waarbij verboden is dat besturen van vereenigingen van ambte naren en beambten zich rechtstreeks tot hem wenden, heeft het hoofdbestuur van den Nea. Bond van Post- en Telegraafbeambten De Bost zich met een uitvoerig ad re- gewend tot den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, o. a. met verzoek dat genoemde vereeniging worde erkend en het hoofdbe stuur ter audiëntie worde toegelaten. In een ander adres aan den minister wor den de grieven van genoemde vereeniging tegen de door den directeur-generaal inge stelde Oommissie van Onderzoek en Advies inzake het opleggen van straf aan ambte naren en beambten blootgelegd. In de gisterenmiddag te Amsterdam gehouden gemeenteraadszitting werd onder meer de benoeming van een hoogleeraar bij de juridische faculteit (staatswetenschap pen) aan de orde gesteld, ter voorziening in do vacature, ontstaan door het bedanken van prof. Treub. Op de voordracht, door curatoren bij den gemeenteraad ingediend, waren gebracht mr. C. A. Verrijn Stuart, directeur van het Cen trale Bureau voor de Statistiek te 's Graven hage, en mr. D. van Blom, hoofdredacteur van „het Vaderland". Bij de eerste stemming verkregen: de heer Verrijn Stuart 12 stemmen, de heer Van Blom 6 stemmen, en mr. dr. D. van Embden, redacteur van het „Sociale Week blad" (buiten de voordracht dus) 8 stemmen. Daar de volstrekte meerderheid niet was be reikt, werd eene tweede stemming gehouden met dit gevolg: mr. Verrijn Stuart 11, mr. Van Blom 4 en mr. dr. Van Embden 13 stem men. Daar de meerderheid nog niet was ver kregen moest ten derden male worden ge stemd, met dit resultaat dat mr. Verrijn Stuart 11 en mr. dr. Van Embden 16 stem men bekwam, zoodat deze buiten de voor dracht van curatoren om is benoemd. Niet onaardig in herinnering te brengen, dat prof. Treuib destijds ook buiten de voordracht is benoemd. Uit het verder in de raadszitting van gis teren verhandelde is nog het volgende mede te deelen. Besloten werd tot toelating van het nieuw gekozen lid, den heer Fiodeldy Dop, wiens geloofsbrieven werden goedgekeurd. Een zeer uitvoerig debat had plaats over een verzoek van een winkelier om onthef fing va* hot voorschrift, dat ter voorkoming van brandgevaar, de vloeren der winkel kasten van zijn peroeel moeten worden af gesloten mot electro-glas. Adressant wenscht ook in de kelderruimte .s etaleeren, en wil die ruimte met gewoon spiegelglas afdekken. Het was vooral do heer Sutorius, die tegen dit voorschrift opkwam en den comman dant der brandweer toedichtte, dat hij de winkeliers behandelt als idioten. Die man heeft volgens den heer Sutorius veel te veel macht. Do Voorzitter verdedigde het advies van den commandant der brandweer, dat echter ook door den heer Hendrix best re der werd. Het resultaat aer discussie was, dat het prae-advies van B. en W. word vervorpen met 30 tegen 7 stemmen, zoodat electro-glas-afscheidrag niet behoc.. te wor den aangebracht. l>c drie sociaal-democratische raadslede* Henri Polak, Loopuijt en Tak hadden eci voorstel ingediend om te besluiten tot dei aanleg van een tunnel voor voetgangers OM der den Staatsspoorweg, op eoti punt tui schen de Blasiusstraat en Ue 1ste Oosten parkstraat, wolk voorstel na eenige disciui si© werd aangenomen i_et 28 tegen 9 stem men. Door den heer Van den Bergh weri een interpellatie gehouden over het wacli ten van de passagiers voor de tram. Hij licht! to de volgende vragen toe: lo. Ligt het in de bedoeling van B. ej W de op den Dam wachtende tram-passal giers nog langer aan weer en wind bloot t» stellen 2o. Zoo ja, wat belet da" het treffen eena voorziening? Dc wethouder Heemskerk antwoord! de, dat B. en W. het niet wenschelijk achtei een beschutting op den Dam to maken, dal een beschutting zou moeten zijn zonder zijl wanden, alleen dus een afdak, dat tamelij» ver over de trottoirs zou moeten uitsteken! De welstand verbiedt zulks cn bovendien zo» men dan op andere punten der stad ooï beschuttingen moeten maken. De heer Van den Bergh achtte dit laatste geen bezwaar en deed een voorstel! waarbij B. en W. werden uitgenoodigd maatregelen te nemen. jJat voorstel koml late" in behandeling. Er volgde toen nog een geheime vergade] ring en daarna hadden eenige benoemingen plaats, o. a. de reeds gemeldo hoogleer aar! benoeming. Voorts is benoemd tot gemeenteontvanger C T. Knottenbelt, inspecteur der gemeentel financiën. Bij de gisteren te Groningen gehouj den stemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in district Hl (val oatuire-Schaper) werden uitgebracht 1462 gel] dige stemmen. Hiervan kreeg de heer J. Bomers (anti] rev.) 320, J. E. Bos (lib.) 299, prof. P. Ped (lib.) 264 en L. W. Schaper (s.-d.) 579 stemJ men Er moet dus een herstemming plaats heb] ben tussclien de heeren L. W. Schaper en J.l Bomers Haagse he Raad. In de jongste vergadering van. den Haagschen gemeente] raad is de behandeling van de Bonwverordel ning ten einde gebracht. Een amendement] van den heer Ter Laan, strekkeude om! het gebruik van bedsteden té verbieden, wendt met 23 tegen 25 stemmen verworpen, na-datl de voorzitter er o. a. op had gewezen,» dat ook in Franeker waar het 2-kamer-systeem] was voorgeschreven, de bedsteden, nog waren toegelaten. Overgenomen werd echter eenl am endement van den heer B i k, dat dej strekking had. om te voorkomen dat er onder] de bedsteden bergruimten gemaakt werden. I Een amendement-Bik om bij het bouwen! ook den „welstand" aam het- oordeel van B en W. te onderwerpen, werd verworpen met] 26 tegerai 11 stemmen, omdat men dlaarvan te grooto inbreuk op de persoonlijke vrijheidi vreesde een amendement-Ter Laan om de] b: woning van sous terrains te verbieden, werd! verworpen met 29 tegen 9 stemmen, omdlat smisferrajine alleen met- toestemming van B.l en W. mogen worden gebouwd en dan wel! goed zullen rijtn een amendement-Vas Dias, j betreffende toohtbescherming in bouwwerken., I werd ingetrokken, als zijnde niet practiseh I door te voeren; ook werd in,getrek Ken een amendement-Ter Laan, om een speciaal amb tenaar te benoemen voor let toezicht op klim- en steigermateriaal en wel omdat dit toezicht al behoorlijk geschiedt. Er zal nog een tweede lezing plaats héb ben. voor de eimdstemmung. In den aanvang der vergadering had bij; de benoeming de heer Ter Laan geklaagd d!at een handwerk -onderwijzeres, die al 3 jaar vrij willig les gegeven had-, nu door nommer 2 op een voordracht geplaatst te worden, ge passeerd werd. De wethouder Mouton antwoordde dat bedoelde juffrouw niet 3 jaar in het bezit was van die acte. al was zi' 3 jaar vrijwillig werkzaam geweest. Nog vroeg de heer Ter Laan verlof B. en W. te mogen interpelleeren over hét ont- sflag van den portier van een openbare school. De verordening betreffende de regeling van het secretarie-personeel werd aangehoudien. Rivier-bewaking. Voor den aan staanden winter is de inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat R. O. van Manen, of bij zijne afwezigheid de hem te Gorinchem Vervangende hoofdingenieur-directeur, aan gewezen om zooveel mogelijk na overleg met de besturen der betrokken landstreken, te beslissen omtrent de maatregelen, die bij overstrooming van de Betuwe in het belang van de achter den Diefdijk en den Noorder Lingedijk gelegen streek noodig mochten zijn. Tot secretaris-thesaurier bij de Over- ijselsche kanalisatie is ter vervanging van den heer Mr. L. J. Rietberg benoemd de heer mr. J. W. A. 1 mm ink, te Zwolle. De voorzitter der Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging te Arnhem, dr. M. J. van Erp Taalman Kip, heeft als zoodanig ont slag genomen. Maandag had te Maastricht met mili taire eerbewijzen de teraardebestelling plaats van den heer P. H. H. Routs, gep. kapitein der infanterie O. I. L., ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. De overledene was een algemeen zeer ge acht persoon, die. te Maastricht vele function in het openbare leven bekleedde. Hiervan getuigde de groot© belangstelling, bij de ter aarde bestelling aan den dag gelegd. Be halve de familieleden en vrienden van den overledene, merkte men in den stoet op de- putatiën van de sociëteit Momus, de !Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren enz. Op de begraafplaats waren met den gar- nizoens-commandante, luit.-kolonel Oberhol- zer, de met-ingedeelde officieren aanwezig en werd door genoemden hoofdofficier met eenige woorden de nagedachtenis van den oud-kameraad herdacht, die zeide hij steeds getoond had een braaf kameraad, een trouw vaderlander te zijn. N. R. üt. Voor de geteisterde C«la briërs. Men schrijf uit 's Graven-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2