*i4. 153. Tweede Blad. 4de Jaargang. Zaterdag 2 December 5905. KOLONIËN. BINNENLAND. AHERSFOOR DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort 1.25. Idem franco per post. 1./5. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 15 regels0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eend circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIË. De Indische bladen ontvingen van het Persbureau de volgende beschouwing over onj» verhouding tot G-oa: Reeds vroeger werd door het Persbureau gewezen op de dubbelzinnige houding, wel ke door den radja van Goa voor en geduren de de expeditie naar Zuid-Celebes werd aan genomen men hennnere z:ch slechts de in het laatst der maand Juli jl. gepublioeerde brieven, welke door een persoon uit zijn on- middelijke omgeving (Kraeng Bounto Nompoi 's vorsten jongeren broeder) aan onzen re gent en van Bon thai n en Binamoe werden gezonden, op min of meer bedekte wijze een aansporing bevattende tot deelneming aan den heiligen oorlog tegen de compagnie, wel ke brieven later gevolgd werden door e*n schrijven van den radja van Goa zelf van opruiende strekking, mede gericht tot di.i eerstgenoemden regent. Het ging met Goa al even als met re an dere rebelleerende zelfbsturen van Z ud-Ce- lebesto lang uitgestelde bestraffing van herhaaldelijk gepleegde tekortkomingen kweekte overmoed. Di.e tekortkomingen (weigering om oirvct met assistent-resident en controleurs te oor- rcspondeeren, onrechtvaardig bestuur, on wettige monopolies, knevelarij, gebrek aan medewerking inzaken van bestuur polit e en justitie, niet-beantwoorden van brieven, toe passing van martelende straffen) da'eerden niet van kort geleden maar van jaren her het bestuur hield niet op tegen bedoelde handelingen protest aan te teekenen, met zóó weinig succes echter, dat langzamerhand tusBchen bestuur en radja een gespannen verhouding ontstond. Zoo stonden de zaken toen zich een ge beurtenis voordeed, waardoor do vorst zich. door den gouverneur van Celebes en onder- hoorigheden zeer verongelijkt en gekrenkt achtte. Genoemde zelfbestuur had nl. het plan op gevat zich te mengen in een in het land schap Sawietto ontbranden strijd en ha<$ daartoe vijf prauwen met gewapende lieden naar Dj am poe a afgezonden, zonder het be stuur daarin te kennen. De gouverneur kon dit eigenmachtigop- treden van dein radja buiten' zijn gebied uiteraard niet toelaten en nam maatregelen om de uitvoering van het plan te verijdelen het gouvernementsstoomscj. r» Zwaan achter haalde de prauwen en bracht ze naar Mar kassar op, waar de deelnemers aan den tocht tegen een losprijs groot f 10,400 werden vrij gelaten. Sinds dien heeft de radja een vijandige houding aangenomen, welke hij de bewij zen zijn er voor op zijn bloedverwanten, o. a. die in de Adjatapparangsche Rijkjes, trachtte over te planten. Zoo werd Goa het broeinest van het tegen ons in Zuid-Celebes georganiseerd gewapend verzet. Toonden Boni, Wadjo, Loewoe en Soppeng echter dadelijk hun waren aard, Goa trachtte buiten schot te blijven, het streed liever met gesloten viz'er. aanvanke lijk het aan anderen overlatende om de kar stanjes uit het vuur te halen. Zijn bondgenooten waren daarvoor nar tuurlijk niet gesticht en het waakzame be stuur te Makassar liet zich evenmin omi den tuin leiden. Onder de eersten trad vooral Aroe Laboe- adja, een der hoofden aan Z. Oost Boni, op den voorgrond. Hij behoorde tot de partij der z.g. onver- zoenlijken en trok na de gevechten bij Bar langnipa met een 500-tal volgelingen den 7n September jl. via Batoea (regentschap Mar nipi, onderaf deeling Bikeroe) naar Goa om daar eens poolshoogte te nemen. Gedurende een conferentie welke zou zijn# bijgewoond door den vorst, den rijksbestier der (Tomarilalangtowa) en de Kraengs Be- roangin, zwager van den vorst, Barombong, Bontolangkasa en Batoepoetih, moet Aroe Laboeadja den radja hebben verweten dat. mede door diens schuld, Boni en Sidenreug geslagen e>n ten ouder gebracht waren, zon der dat de door hem toegezegde steun was verleend. Hij zou den radja hebben verzocht daarom te willen beslissen of hij al dan niet tegen het gouvernement zou optredïii zon der af te wachten wat het gouvernement zou doendaarbij opmerkende, dat als Boni en Sidenreng geen afwachtende houding had den aangenomen en dadelijk aanvallend wa ren te werk gegaan, de zaken heel anders zouden zijn geloopen. Gelijk reeds hiervoren werd gereleveerd heeft Goa zich herhaaldelijk schuldig ge maakt aan overtredingen van het vigeerende politieke contract, dan wel het heeft er te gen gezond.gd. De voornaamste dez^ tekortk' lingen zijn 1. Herhaalde rooftochten op <*>uverne- mentageb ed (Takalar). 2. Afsluiting der Goasche grens door met Beaumontgeworen bewapenden en terugzen ding van personen die op weg waren naar, Goa. 3. Bemoeilijking van do post gemeenschap op Goaach geb:ed tusschen Makassar en Ta kalar mot dit gevolg, dat de post tusschen die plaatsen over zee moest worden vervoerd. 4. Weigering om met anderen dan don gouverneur in correspondentie te treden terugzending van brieven van den contro leur van Takalar, niettegenstaande de eer ste alinea van art. 5 van het polit:ek con tract luidt: „Do bestuurder en landsgrooten van Goa zullen den gouverneur vun Celebes en onder- hoorigheden als den vertegenwoordiger van het Nederlandsoh-Indisch gouvernement eer biedigen en gehoorzam ?n en mitsdien alleen met hem, dan wel met de onder hem dienen de ambtenaren in overleg treden omtrent alle aangelegenheden de wederzijdsche h lan gen betreffende." 5. Weigering tot betalen van het losgeld groot f 10.400 in zake de Djampoea aangele genheid. 6. Onvoldoende medewerking door brieven van don gouverneur onbeantwoord te laten, hetgeen genoemde autoriteit den 2Sn Sep tember jl. aanleiding gaf tot de verzuohting „Hierop verzoek oan opvatting en op zending van Aroe Laboeadja vd. werd van genoemden radja geenerlei antwooH ontvangen, wat niet te verwonderen is aan gezien in den laateten tijd door dien b> stuuider de correspondentie schijnt te zijn gestaakt, zoodat van afdoening van zaken geen sprake kan zijn." Op grond der overweging echter, dat tot dusver alles van Goa door de vingers was ge zien, dat er nooit met nadruk op was gewe zen, dat wanneer de radja op denzelfden weg voortging, de Regeering verplicht zou zijn tegen hem krasse maatregelen te nemen, achtte men het met de goede trouw niet overeen te brengen om dadelijk hoogo eischen te stellen, en besloot de Regeering derhalve niet direct handelend tegen Goa op te treden maar zich er toe te bepalen van stonde af aan te verlangen trouwe en stipte naleving van de contractueel© ve - plichtingen. Dit werd den radja schriftelijk medegedeeld. Teekenend voor de onderlinge verhouding is zeker ook de omstandigreid, dat de rad; t juist omstreeks dezen tijd den in den aaw. vang van dit opstel vermelden opruienden brief aan onzen regent van Bonthewn schreef. Voegt men hierbij nu nog het verleen ?n van een schuilplaats aan den ons vijandigen Boniër Aroe Laboeadja, dan mag liet vo doende verklaarbaar worden geacht, dat de Regeering haar tot nu toe gevolgde politiek verliet en den gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden opdroeg een onderzoek in te stellen naar de echtheid van dien brier met machtiging tevens, om wanneer moc.it blijken ,dat dit schrijven inderdaad van dei radja afkomstig was, aan het Goasche zelf bestuur de volgende eischen te stellen, waar toe de radja op een bepaalden datum na.r Makassar moest worden ontboden le. Aflegging van de korte Atjeb-vetkl*- ring. 2e. Afstand van alle enclaves buiten eigen lijk Goa. 3e. Inlevering van alle aanwezige vuurwa penen. 4e. Verbanning der ons vijandig gezinde personen. 5e. Voldoening van den nog niet betaal den losprijs ter zake van de Djampoea exp. ditieterwijl bovendien schadeloosstelling geëischt zou moeten worden voor de door den inval van Daeng Pantanga benadeel ie bevolking van Malawa. Voor het geval de radja aan de oproeping geen gevolg mocht, geven werd de gouverneur gemachtigd de bovengenoemde eischen ge steund door de noodig geachte troepenmacht in Goa zelf to gaan stellen. Aangezien nu de radja op grond van voor gewende iiekte niet voldeed aan s gouver neurs oproeping om te Makassar voor hem te verschijnen, maar den gouverneur ver zocht op de vanouds gebruikelijke wijze - dat wil zeggen zonder militaire macht te zij.nent, Djongaja te willen komen, aan wil- verzoek in het stadium dat deze aangelegen heid was ingetreden uit den aard der zaak niet kon worden voldaan, rukten Jeu '9n October onze troepen het gebied /an Go ai binnen. Nergens werd tegenstand gebodendo radja werd in ziju woning aangetroffen Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag 1 December. Geopend 1DJ ure. Begrooting Curasao 190 6. Algemeen© beschouwingen. De heer Van Kol schetst den staat van verval, waarin de kolonie Curasao verkeert Den ellendigen toestand te laten voortbe staan, grenst aan het onmenschelijke. Spr. hoopt dat de Minister het volgende jaar meer gegevens zal verstrekken, om den leden een juist beeld te geven van den diep treurigen toestand dor kolonie Curasao. Spr waarschuwt voor de conourrentic van Vene zuela en den invloed der katholieken op Curayao, die met den tegenwoordigen gou verneur niet meer zoo ingenomen schijnen, nadat deze met nieuwe onderwijsplannen voor den dag is gekomen. Ook financieel gaat Curayao voortdurend achteruit. Spr. hoopt, dat de Minister nu spoedig gevolg za1 geven aan den aandrang van alle par tijen in de Kamer, om met een Mijnwet te komen. Elke dag uitstel kan voor de kolonie noodlottig worden. De heer Marchant vraagt hoe het er wel uit zou zien, wanneer de West-Indische eilanden behoorden tot Oost-Indië. Zou men dan die eilanden ook maar laten voortsuk kelen? Meer en meer gaat de kolonie Cura yao achteruit. Toch blijft de Gouverneur, in strijd met» den Kolonialen Raad, den toestand opti mistisch inzien. Het financieel beheer i&dan ook aJlerzondèrlingst, getuige het begraven vaan gelid in hypotheek- en gouvernements bank, Het geld verdwijnt er i-ru als in een put. Spreker zal bij liet nog zoo kort optreden van dezen minister geen poging doen om deze begrooting te doen verwer pen, maar hij verwacht van dezen energie- ken bewindsman afdoende voorstellen v-nt. verbetering. De Min. van Koloniën trekt uit oe leide redevoeringen de conclusie, dat ook de heeren Van Kol en Van Deventer de ko lonie Curayao nog wel te helpen achten, als de hulpbronnen maar worden verbeterd. Onjuist was de hier weergegeven indruk als of door het bestuur van Curayao maar gretig wordt geaccepteerd, wat het moeder land geeft. Naar beperking van personeel en daaruit voortvloeiende bezuiniging zal worden gestreefd). De minister meent ook, dat do landbouw moet worden geholpen en hij heeft dan ook wel degelijk het oog op den landbouw ge vestigd. Op dit oogenblik zijn in het bestuur van Curayao groote moeielijkheden ontstaan. Op voorzitter en onder-voorzitter na, wei gerde de geheele Koloniale Raad verdere samenwerking. De algemeene beraadslagingen worden cv sloten Bij de IVe afdeeling, art 33, wijst de heer Van Vuuren er op, dat de Kamer hier haar handteekening zet onder een. wissel, waarvan het bedrag niet is ingevuld. Dat vindt Spr. een gevaarlijke beslissing, en als jong lid zou hij wel in overweging willen ge ven verordeningen waanaaim financieel© gevol gen verbonden zijn, voortaan ter griffie te depoiieeren ter inzage van de leden. Naar aanleiding van eene opmerking in het Voorl. Verslag omtrent het onderwijs in de buiten- districten, dat geleid door geestelijke zus ters, minder zou zijn dan het onderwijs op Curayao, hetgeen wordt toegeschreven aan het geringe getal onderwijzeressen. En in plaats nu bij de nieuwe verordening het aantal onderwijjzeressen te verhoogen, gaat men feitelijk uitbreiding beletten door geen subsidie meer t© verleenen, wanneer niet alle onderwijzers of onderwijzeressen zijn gediplo meerd. Vijfendertig gediplomeerde onderwij zeressen zul lei ri;- scholen moeten aanwerven alvorens op subsidie aanspraak te kunnen maken. Maar waar moeten de besturen dier bijzondere scholen zoo maai- 35 onderwijze ressen van daan baden, waar de Staat er op Bonaire en St. Eustatius zelfs niet óén kon krijgen ondanks mooie aanbiedingen. Ook in Nederland rullen geen onderwijs krachten le vindemi zijn die naar West-Indië zullen willen gaan, nu sedert de laatste on der wijsnovelle de toestand, ook. voor de bij zonder© onderwijzers, zooveel beter is reiwor- den. I De heer Ter Laan begrijpt dat, waar bij de nieuwe verordening aan de bijz. school slechts één-tiende wordt gegeven van het- i geen voor het openbaar onderwijs wordt be steed, de katholieken met de nieuwe subsi- i dieregeling niet tevreden zijn. Ook Spr. vindt die regeling nog afdoende, noch be- vredigend. Hij is het eens met den heer Van j Vuuren, dat er van het onderwijs in de Ne- derlandsche taal niets terecht zal komen, te minder waar de onderwijzeressen niet gedi plomeerd zijp. j De begrooting voor Curayao voor 1906, j wordt daarna zonder stemming goedgekeurd, waarna mede worden goedgekeurd eenige rekeningen van Curayao en Suriname over 1900, 1901 en 1904. Verder wordt goedgekeurd het wetsont- werp tot beschikbaarstelling van gelden wc- i gens gedane verstrekkingen door het Dop. v Marino, dienst 1905, en het wetsontwerp betreffende de met België gesloten overeen- i komst, betreffende de verlichting van de Westerschelde en are mondingen. Staatsbogrooting 190 6. Algemeene beschouwingen De heer Van V 1 ij m c n gaat na, hoe de minister Kuyper er is uitgedanst onder leiding van den balletmeester Boissevain van het Handelsblad Dir. Kuyper was het mikpunt van den aanval van het eerste oogen. blik vaini zijp optredende strijd tegen het kabinet concentreerde zich op hem, eJ had men ook een loyale oppositie toegezegd, be halve de heer Schaper. Dr. Kuyper is floor het Ostracisme aan gewezen otmi vermorzeld te worden, maar hij is niet vermorzeld. Kuyper is gévallen, maar de antithese blijft Thans zijn wij een nieuwen koers ingegaan, de koers van Troelstra cm: de Nieuwe Courant. Hét volk zal moeten kiezen tusschen do christe lijke- en nationalistische richting. De heer P a t ij n zal eenigszius nader de regeling der financiën beschouwen. Hij stelt daarbij voorop dat het volstrekt zijne bedoe ling mot is <ie werk wijze van dezen minister van financiën te critiseeren. Daarvoor is deze 'bewindsman nog te kort opgetreden. Die mi nister rekent het tekort op 4i millioen, maar trekt, daarvan af groote bedragen welks de minister onder de buitengewone uitgaven rangschikt. Zoo o. a. de afwerking der ver legging van den Maasmond en den Lawa- spoorweg. De as twee posten laat Spr. er rus ten om te komen tot het belangrijkste der buitengewone uitgavende spoorweg-uitga ven. Iu het algemeen geeft Spr. toe dat voor •spoorwegen mag geleend wordlem, mits de aanleg dien© om de productiviteit van be staande lijnen te verhoogen. Herstelling van het viaduct is een zuiver herstellingswek dat niet onder de buitengewone uitgaven valt, evenmin den aanleg van een tunnel te Utrecht en te Zutphen, en het behing van het straatverkeer. Die werken brengen geen cent meer in de staatskas. Een massa kosten worden op de gedul dige rekening van den Staat gebracht, die er niet op behooren en die alleen strekken om bij eventueel© naasting de onkostenreke- ning van de" Staat te verhoogen. Sedert de spooiwegovcrcenkomsten heeft de Staat een recht&tireeks che spoorwegschuldi aangegaan van 139 millioen en een schuldl op de toe komst van 66 millioen. Deze cijfers zeggen, meant Spr., genoeg om aan te toonen, dat da tegenwoordige finaubieelfe regeling van het spoorwegwezen niet dieugt. Een tweede punt, waarbij Spr. stilstaat, is het gebruik dat gemaakt wordt van den koopprijs van domeinen, die feitelijk neer komt op het interen van kapitaal. Door in dijking van nieuwe domeingronden, die pro ductief zouden kunnen gemaakt worden, zou men kapitaal kunnen vormen tot het maken van nationale zij het dan ook minder pro ductieve werken, zooals bv. de indijking van de Louwerzee. Een deel der uitgaven voor rentelooze voorschotten aan tramwegen, zou Spr. wil len overbrengen naar de buitengewone uit gaven Voorts wil hij scheiding der finan ciën voor Staatsbedrijven en Staatsfinanciën. Slpr. wijst er verder op, dat. wij sedert 1901 meer eau meer zijn ge wend geraakt aan1 sbijgendte tekorten. Een andere reden, dat wij meer en meer in moeiclijke financieele omstan ïg- heden zijn geraakt, is gelegen in den terug slag der Indische geldmiddelen op het moe derland. Nederland is van Indië crediteur en kassier en waar in Indië in de laatste jaren de tekorten steeds grooter worden en Indië aiief meer kon betalen, moest het moeder land bijspringen in den vorm van hulpver- leening, waartoe verleden jaar besloten werd. Toen men die hulp ging verleenen, wist men zeer goed, dat die 4 millioen nooit meer bin nen zouden komen. In het wezen zijn dus die Indische rekeningen juist, maar feite lijk zijn het geflatteerde balansen. Ten slotte verklaart Spr. geen vrijheid le hebben gevonden de tegenwoordige finan cieele omstandigheden zijn stem te onthou den aan 's Ministers belastingplannen. De heer Heemskerk bespreekt in de eerste plaats het optreden van dit Kabinet en constateert dat het optreden niet is een logisch gevolg van den politieken toestand, gelijk die ontstaan was na de Junie-verkie zingen en het optreden zonder formateur is een oonstitu/tioneele fout. Komende tot het niet opnemen van leden dér rechterzijde in het. Kabinet betwist Spr. d/at de rechterzijde medewerking geweigerd' heeft. Zij is niet ge vraagd, omdat, zij niet geweaischt werd, dat ia zeer duidelijk gebleken. Thans komt Spreker tot den poli tieken toestand, die niet stemt tot zeer groote verwachtingen, waar de linkerzijde met 50000 stemmen minderheid, een parle mentaire meerderheid verkreeg door min eerlijke verkiezingsmanoeuvres. In de eerste plaats het persoonlijke karakter van den verkiezingsstijd tegen don minister Kuyper Spr. herinnert aan hetgeen in de pers is medegedeeld over interviews. Wanneer men zoo den strijd blijft voeren, dan zal ons land na nog een paar verkiezingen niet in betee- kenis gewonnen hebben Verder zet Spr. uiteen dat de sociaal-demo craten haat tegen dr. Kuvyer hebben ge kweekt, uit wraak over de avaug-wetten, ter wijl de liberalen het vuurtje aanstookten met hunne beschuldiging ren dr. Kuyper's front maken tegen do openbare shoool. Voorla dee't Spr. eenige relletjes mede uit den tijd van den verkiezingsstrijd te Zierikzee en te Steen wijk, die Spr. ©en schande noemt voor ons land en voor de liberale partij;. Speciaal komt Spr. op tegen do houding door den bur gemeester van Utrecht aangenomen, die aJ9 burgemeester zijn blijdschap heeft betoond over oe overwinning van de liberalen. Hij is een hoogst verdienstelijk burgemeester, on wanneer hij niet in deze zaak was opgetre den. zou Spr. hem hier zijn welgemeend© hulde brengen. Maar nu moot hij zeggen dat hij zwaar heeft gekrenkt die gemeenten aren van Utrecht, die niet behooren tot het libe rale gedeelte. De burgemeester van Utrecht heeft eon slecht voorbeeld gegeven, dat in geheel het land bekmd is geworden, m als man van eer verwacht Spr. dat hij zij(n leed wezen zal betuigen, en Spr.'s geestverwan ten. satisfactie zal geven. Heden 10 uur voortzetting. Boekbeoordeeling Van flinke jongens on forme menscken, door II. E. Kraaij, geillus- treerd door G. J. v. Overbeek, uitgave van Masereeuw en Bóuten, te Rotterdam. Een zevental korte verhalen voor de jeugd, eenvoudig en goed gesteld, die er op aange legd zijn iu het jeugdig hart goede gevoelens op te roepen. Zóó is het met de geschiedenis van Wouter en zijn vriendje Herman, zóó is het met het verhaal van de vijf jongens, die juffrouw Lammers zoo'n weldaad bewezen, zóó is het. ook met het gebeurde bij baas Reijnliorst, enz. In elke kinderbibliotheek is een boekje als dit op zijn plaats Schadelijke Insecten en de mid delen ter bestrijding door G. Kalsbeek, met 48 afbeeldingen, uitgave van P. van Bel- kum, te Zutfen. Maand voor maand wordt aangegeven, welke vijanden bestreden, vernietigd moeten worden, want juist op den tijd, waarin dit gedaan wordt, komt het aan. De plantcnver- nielende insecten zijn voor ooft- en tuin bouw een ware ramp en menigeen zal dan ook met beide handen grijpen naar dezen gids en raadsman, die voor veel schade aan en mislukking van oogst kan vrijwaren. Snakorijen van Tijl Uilenspie gel, voor de jeugd bewerkt., van 24 gravu ren voorzien, uitgegeven bij P. v. Belkum, te Zutfen. Uit dc vele en velerlei snakerijen, die op Tijl's rekening gesteld worden, is hier een goede keuze gedaan. Leelijke streken zijn hier wijzelijk achterwege gelaten, 't was den bewerker te doen om zijn jeugdige lezers eens hartelijk te laten lachen en hun zoo onge merkt nu en dan een lesje te geven. In zijn keurig bandje ziet dit boekje, dat ruim 200 pagina's bevat en goed papier en goede letter heeft, er aantrekkelijk genoeg uit. Ook al een aardig cadeautje van Sinterklaas. Wat voorbijging! Nederlandsche Geschiedverhalen, door P. Louwerse. Uitge ver als boven. Tot deze serie behoort o. a. „Onder Twee Napoleons", van welk werkje (met vier pla ten versierd) nu de tweede druk verscheen. Het is een lijvig deeltje van 240 bladz., ge stoken in sierlijken band Het verhaal speelt in den tijd, dat Koning Lodewijk ,,de lamme' in Holland was komen regeeren op bevel van den Soldaat van Fortuin", die het minder goed met ons land en volk meen de dan zijn broeder. De schrijver, P. Lou werse, is genoeg bekend, hij weet zijn lezers en lezeressen te boeien, ook in dit boek, dat velen een welkom geschenk zal zijn Nog zij. vermeld ,,Op de Hoogte", het reeds te goeder faam bekend staando tijd schrift voor de huiskamer, waarvan de No vemberaflevering van den 2den jaargang voor mij ligt, bovattende tal van portretten, o a. van Koning Hakon, voorts vele illus traties, n.l. bij het levenswaard artikel over „meubelen" en over „Zwocdsche gymnas tiek". Ook een afbeelding van een Renard- trein in de bocht, enz. Verder heeft deze aflevering de gewone rubrieken en een mooie kunst-bijlage. Mij dunkt een abonnement op zoo'n maandblad als dit is, zou dezer dagen voor menigeen een aardige verrassing zijn, en een verrassing, waar men nog wel twaalf maal pleizier van heeft. Czaar en Volk, naar 't oorspronke lijk van Alexander Ular, bewerkt door A. Thompson en uitgegeven bij Scheltens en Giltay, te Amsterdam. Met de thans ver schenen zesde aflevering is het werk com pleet, dat handelt over de omwenteling in Rusland, bespreekt de dynastie en het. hof, de heerschappij dor ambtenaren, het tijd perk van Witte en het ontwaken van het volksbewustzijn. Dc geschiedenis van do om wenteling in het rijk van don Gzaar wordt, hier in haar oorzaken geschetst teugel loos egoïsme als hoofdoorzaak. Met dit boek in de hand zal men te beter den gang der zaken daarginds verklaren. In dit boek staat een belangrijk stuk historie geschreven. Nog kwamen eenige boeken in, te laat echter om voor den a. s. feestdag gelezen en besproken te worden. Noem ik thans slechts hun titel, gaarne kom ik later op hun inhoud terug. Een Winter van Huis, vertelling voor meisjes, naar het. Duitsch van M. Reu ter, door Marie Honig (met vier platen). Van Twee Meisjes, oorspronkelijk verhaal door Marie Honig (met vier platen), evenals het vorige uitgegeven door P. v Belkum, te Zutfen. De schrijfster heeft zich o. a. door „Mies" een goeden naam verwor ven, zóó dat menig meisje ook dit boek zal willen lezen. Het, keurig bandje doet het misschien te meer in den smaak vallen. Bij den uitgever J. A. Sleeswijk, te Bus- sum, verschenen een tweetal boeken, t. w. I. Alexander de Groote te Ba byion, roman uit het Duitsch, door J. Fabricius Jzn., beschrijvende den ondergang van den groot en vorst. II. Arthur I m h.o f f, roman uit hott Duitsch door .T. Ternooy Apèl, F. W. Dn,.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1