BINNENLAND. zen t© buiten; zij lieten het drukken toe van artikelen, die in het strafwetboek voor ziene zwaro misdaden inhouaen. Dienten- gevolge zijn van 5 tot 15 December in de beide resident ion klachten aanhangig ge maakt togen dagbladen wegen 92 overtre dingen van de strafwet. Verder zijn tegen allo periodieke blaoen, op den grondslag van het nieuwe tijdelijke persreglement, klachten bij don kantonrechter ingediend. De financieele commissie kwam in hare gisteren gehouden beraadslaging tot de slot som, dat er geen reden is voor de verontrus tende geruchten over de geringe fondsen tot hot inwisselen van banknoten in goud. De geruchten, die in omloop zijn, worden door revolutionairen verspreid. Petersburg, (via Eydtkuhnem), 10 Dec. (Router's bijzondere correspondent). Vijf bla den, dio het manifest der revolutionaire par- tijgroepen hadden afgedrukt, zijn hedenmid dag in beslag genomen. Zes redacteurs van de ..Syn Otctschetwa" zijn wegens de bekend making van dit manifest in hechtenis geno me;!. De correspondent van de Vossiscbe Ztg. te Petersburg bericht, dat de algemeene toe stand in de hoofdstad rustiger, in do pro- vincio daarentegen onrustiger is. Robrui*k (gouvernement Minsk,) Ijjf, Dec., via Eydtkuhnen. De onder do manschappen van hc-t strafbataillon begonnen gisting ont aardde, den 7. in eene openlijke muiterij! van vier oompagnieën. Slechts éeno compag nie nam geen deel aan de muiterij. Door over reding slaagde ten slotte de superieuren er in, do muiters te bewegen de wapenen neer to Uggcn. Petersburg, 16 Dec., via Eydtkuhnen. (Pe- torsburgBck telegraafagentsciiap). Uit. Zuid- Lijfland wordt bericht, dat de streek zich in volle opstand bevindt. Op do rentmeesters wordt door de ondergeschikten geschoten do heerenhuizen liggen in puin. Het land goed Jürgensburg word door 200 opstande lingen belegerd; het kasteel Limburg is in brand gestoken, nadat het met petroleum begoten was. Te Allasch zijn een woonhuis en eenc branderij in asch gelegd. Van Mitau tot Segewold zijn de goederen in brand ge stoken. Van 120 uitgerukte dragonders worden 34 vermist De overigen verhalen dat zij over een afstand van 126 KM. overal brandende goederen hebben gezien. Riga, 16 Dec. (Wolff's bureau.) De ge meenteraad staat, met medeweten van do ridderschap, in onderhandeling met de op standelingen. Deze verlangen, in ruil voor do uitlevering van 17 gijzelaars, waaronder ook vier Duitsohe rijksburgers zijn, de er kenning van de Lettische republiek en de volledige afscheiding van Rusland. Voorts moeten alle betalingen van pacht cn van afkoopsommen kwijtgescholden en moet de staal van beleg opgeheven worden. In Mitau duurt de strijd voort. Berlijn, 17 Dec. Do morgen bladen bevat ten een bericht uit Riga, via Koningsber gen, inhoudende dat do revolutionairen lvocrland ou Lijfland beheerschen, Riga en Mitau in brand steken en Libau bedreigen. Het leven van alle Duitschers verkeert in het grootste gevaar. Van Kreuzburg tot Kowno staat alles in brand. De opstande lingen behielden baron Korff en tien heer von Koscnbacii als gijzelaars in bewaring. Op het gebied der stakingen valt werkelijk nog eene nieuwigheid te berichten. Aan do grens van Oostenrijksch Polen hebben zes honderd grenswachters den arbeid gestaakt, hetgeen ten gevolge heeft, dat wapenen in groote getale in Polen kondon worden bin nengesmokkeld. L>é gouverneur-generaal van Lijfland heeft gevraagd, dat hem een kruiser en eeu paar torpeaobooton zouden worden gezonden, om dat. de bemanningen van do rivierstoomboo- ten het werk hebben gestaakt, zoodat er geen verbinding is met do aankomende stoomsche- pen. De Syn Otetschestwa bericht, dat de Let ten naar de stad stroomen, om zich met do arbeiders te vereenigen. De regeeringsgebou- wen staan in brandstation en telegraaf kantoor bevinden zich in handen van do op standelingen. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Petersburg, heeft de minister van oorlog aan den opperbevelhebber to Wilna geseind, dat hij ctken infanterist en ruiter, dien hij kan missen, naar de Oostzee-provin- ciën moet zenden. Als de oproerlingen do troepen, door een spoorwegstaking, zullen verhinderen van treinen gebruik to maken, moeten zij te voet gaan. De oproerlingen lachen om deze bevelen on zeggen dan dq troepen aan 'tmuiten zullen slaan, voor zij honderd werst hebben afgelegd, en dat er te Wilna ook geen troepen geyiist kunnen worden. Do vcreeniging van spoorwegbeambten heeft aan hot Mandsjoerijsche leger geseind „Reken op ons. Zelfs als wij eene algemeene spoorwegstaking afkondigen, zullen wij zor gen, dat gij naar huis gebracht wordt om mco te helpen aan Rusland's bevrijding." Het leger zond een „geestdriftig ant woord." Het laatste telegram van generaal Lino- wits moet geluid hebben,,Ik kan de toe neming van revolutionaire propaganda onder het leger niet tegengaan. Reeds is meer dan do helft van de troepen muitziek. De reser visten eischen onverwijlde terugzending cn weigeren papieren geld. Sein dringend in- structiën." Er werd uit Rusland, over Europa en Wla- diwostok. antwoord gezonden, maar menj woet niet wat liet inhield. Petersburg, 17 Dec. (Petersburgsch tele graaf agentschap). De regeering verneemt van verschillende zijden, dat de door de sta king van het spoorwegpersoneel geruïneerde bevolking zich in zulk een toestand van gis ting bevindt, dat oen nieuwe staking kaar- tot. gewelddadigheden tegen het spoorwe*1- ixrsoneel zou leiden, waardoor ook onsohul- digen zouden lijden. Met het oog op dc on lusten, die in verschillende plaatsen hecr- achen, sou het do rogecring zeer mooielijk vallen de orde tijdig te herstellen, wanneer de bevolking zich mocht laten meeeleepen tot daden van geweld tegen het stakende spoor wegpersoneel. Moskou, 17 Dec. (Petersburgsch Telegraaf agentschap.) Het regiment Rostow he?ft zich overgegeven. Het eerst gaven zich over do soldaten van de niitniilleusen-compagnie, daarna het derde en het vierde bataillon, en wel in tegenwoordigheid van de uiterste par tijen. Dc overige soldaten zullen het voor beeld volgen. Tien raddraaiers werden ge vangen genomen, waaronder het hoofd Scha- karow. De officieren zijn op hun post terug gekeerd. Eene instructie is begonnen. Eenige minder beduidende eischen zijn toegestaan, zoo de onschendbaarheid van de soldatenbrie ven, de vermeerdering van de rations, de ge regelde loonsbetaling. De telegraafkantoren in de stad zijn ge opend, ook oen groot deel van de postkan toren. Het ontbreken van do post- en tele graaf bestel Iers heeft vertraging in den dienst tengevolge. Dc ambtenaren zijn grooten- deels op hun post. De Birshewija Wjedomosti is overgegaan in handen van de constitutionele democra ten en heeft den nieuwen titel „Swobodny Narod" (Vrij volk) gekregen. Een aantal berichten, in buitenlandsclie bladen voorkomende, volgens welke de stad Irkoetsch in brand zou staan, in Charbin strijd zou zijn gevoerd tussclien de muiten de en de trouw gebleven troepen, te Wladi- wostok op nieuw onder do soldaten een op stand is voorgekomen, Charkow en Elisa- betgrad door dc vlammen zijn verteerd, enz., worden op grond van inlichtingen uit offi- cieuse bron tegengesproken. Turkije. Konstantinopel, 16 Dec. De gezanten van Oostenrijk en Rusland overhandigden „an de Porte een nota, waarin de officieele er kenning geëischt wordt van de nationaliteit van Rumenië en Macedonië. Konstantinopel, 16 Dec. (Wolff's bureau). Daar de Porte de eischen van de mogend heden betreffende de financieele hervorming in Macedonië heeft aangenomen en ten aan zien van eenige geschilpunten overeenstem ming is verkregen, heeft de bevelhebber van de internationale vloot bevel ontvangen de demonstratie te staken. Marokka-kwestie. De Köln. Zt?. bericht, dat wordt overwo gen of van Duitsche zijde een Witboek zal worden uitgegeven tot aanvulling vaai dë stukken, die het. Fransch© Ger!boek over de Marokko-kweet ie heeft gebracht. Een besluit daaiover is nog niet genomen. Berlijn, 17 Dec. De Norddeutscke Allg. Zeitung spreekt het bericht tegen van de Rheinisck-Wcstfalische Zeitung, dat vorst Bülow van de* hem al to gevaarlijk voorko mende Marokko-zaak niets hoeft willen we ten, totdat de Keizer zelf ingreep. Het offi- cieuse blad merkt op, dat het den rijkskan selier nooit te gevaarlijk voorkwam voor de Duitsche rechten op te komen, ofschoon hij het ingrijpen in de Marokko-kwestie tot het geschikte tijdstip uitstelde. De reis van den Keizer naar Tanger was geen plotselinge zwenking van onze politiek; zij werd na rijp overleg ondernomen, om den internationa len aard van do Marokko-kwestie kenbaar te maken. Parijs, 16 Dec. Minister-president Bou vier heeft in de Kamer een overzicht ge geven van de Marokko-kwestie. Hij voegde daaraan het volgende toe„Om te voldoen aan een verzoek van het Maghzen is do voor de conferentie eerst bepaalde datum van 15 December niet gehandhaafd. Ik heb grond om te meenen, dat de conferentie in de eerste dagen van Januari geopend zal wor den. Het Geelboek heeft ons in staat gesteld eene volledige uiteenzetting te geven van de politiek, die door Frankrijk in de quaestie van Marokko is gevoerd. Ieder onpartijdige zal daarin tevens een bewijs zien van de gematigdheid en de rechtmatigheid van onze eischen. Frankrijk moet zich wel met Marokko bemoeien. Sints zestig jaren is de buurschap van Marokko voor Algerië een aanhoudende bron van troebelen en onrust geweest. Alles legde ons de noodzakelijkheid op, te vorderen dat het aangrenzende land zijne verplichtingen jegens ons zou nakomen. De Marokkaansche regeering toonde zich niet in staat haar eenvoudigste verplichtin gen tegenover vreemden na te komen. Do wanorde in het binnenland nam er steeds toe. Een aanzienlijk deel van het Marok kaansche gebied bevindt zich in opstand. Het Maghzen heeft zich genoodzaakt gezien te verklaren, dat het de veiligheid van Euro peanen niet kan waarborgen. „De rechtmatigheid onzer eischen is er kend door de mogendheden, wier belangen in Marokko naast de onze het meert in aan merking komen. Zij hebben erkend, dat do ernstige verantwoordelijkheid van het Maghzen tegenover ons, gevoegd bij onze bijzondere positie, ens het recht geven, in overleg met hen ons tot Maghzen te wen den, niet alleen als klagers, maar ook als raadgevers. „Zoo was de toestand, toen Duit-schland optrad." Voortgaande, zeide Rouvier, dat er geen misvatting kan zijn omtrent de werkelijke strekking van de voorstellen, die de Fransche gezant te Fez ter goedkeuring aan den Sul tan heeft voorgelegd. Die voorstellen hadden volstrekt niet ten doel in Marokko een der gelijk stelsel in te voeren als in Tunis. Nooit hebben wij bij het Maghzen den schijn aan genomen, alsof wij de mandatarissen van Europa waren. Onze gezant Saint-René Tail- landicr heeft de hem toevertrouwde zending volkomen correct uitgevoerdwij behoeven dus slechts ons zeiven getrouw te blijven. „De vraag, waarvoor de conferentie zich ziet gesteld, is eenvoudig. Iedere staat heeft in Marokko rechten, die niet worden be twist. Iedere staat kan er zijne belangen doen gelden, die moeten worden geëerbie digd, maar wij moeten de conferentie wijzen op don bijzondoren aard van onze rechten cn op hol gewicht von ouzo eigen belangen. De regeling, die moeten worden getroffen in de streek, die aan Algerië grenst, ligt buiten de conferentie; dat. behoort uit sluitend tot hot ressort van Frankrijk en Marokko. Do eigenaardige positie, die wij in Marokko innemen, vloeit niet onkel voort uit onze gemeenschappelijke grens. Ons recht bestaat hierin, dat Frankrijk in Noord-Afrika eene Mchammedaansche natie vertegenwoordigt, en dat wij daarom ge rechtigd zijn in het Rijk van den Sherif het bestaan te eischen van een gezag, steunende op de traditie en dat allen gehoorzaamd wordt en dat wij aan den anderen kant ons er van moeten verzekeren, dat dit gezag er nooit toe zal komen zijne macht te gebrui ken, om ons grondgebied te bedreigen en de rust in onze kolonie te verstoren. Wij zullen vorder aan do conferentie vra gen overweging van nog iets anders: namelijk van onze belangen, die onder de Europeesche belangen eeno allereerste plaats innemen. Intusschen bewijzen op het gebied van do economische werkzaamheid en van de vrije concurrentio onze verdragen met Engeland en Spanje en onze schikkingen met Duitsch- land van 8 Juli en 28 September j.ldat wij een vrijgevig stelsel wensclien, dat een vol komen gelijke behandeling verzekert aan alle handels- en nijverheidsondernemingen. Bij de onderhandelingen, die tot de rege lingen met Duitschland hebben geleid, zijn onze rechten, al zijn zij niet allen erkend, dan toch allen voorbehouden. Die onder handelingen zijn niet gemakkelijk geweest, maar ik stel er prijs op van hunne uitkomst akte te nomen. Dat Duitschland en Frank rijk er in geslaagd zijn die twee eerste etap pen voorbij t© komen in de regeling van de moeielijkhedon, die een oogenblik haast hunne betrekkingen zouden hebben ver stoord, is een feit, en ik zou 't mij als een verwijt aanrekenen, als ik dat bij deze toe lichting onopgemerkt liet. Overigens kun nen zoo rechtmatige rechten, zulke gematig de bedoelingen als de onze, nergens op een onverzettelijken tegenstand stuiten. Wij wachten met kalmte de uitkomst van de conferentie af. De buitenlandsche politiek van heb repu- blikeinsche Frankrijk is gemakkelijk te om schrijven. Trouw aan een bondgenootschap, dat buiten elke aanranding is gebleven, aan kostbare vriendschapsbetrekkingen vrij van elke bijgedachte, verlangend met allen hof felijke en zelfs wederkeerig vertrouwelijke betrekkingen te onderhouden, heeft Frank rijk, dat van zich zelf zeker is en het be wustzijn bewaart van dèn adel van zijne ge schiedenis en van zijn lot, niets anders op het oog wij verzekeren het luid dan zijne rechten, zijne belangen en de volledige uitoefening van zijne vrijheid zeker te stel len." Met 501 tegen 51 stemmen werd besloten tot sluiting van het debat. Tanger, 16 Dec. Hedenmorgen werd hier vernomen, dat de zetel der conferentie van Algeairas naar Madrid zou worden overge bracht. Londen, 17 Dcc. De Marokko-conferentie zal te Madrid bijeenkomen in plaats van to Algeciras. China. Sjanghai, 18 Dec. Hier zijn tegen de vreemdelingen gerichte onlusten uitgebro ken. Naar den Duitschen consul is met stee- nen gegooid, de Amerikaansche vice-consul is met woorden beleedigd. Verscheidene vreemdelingen zijn gewond. De oorlogssche pen brengen troepen aan land. Zuldwest-Arika. Berlijn, 16 Dec. Gouverneur Lindequist bericht, dat de Witboi-hoofdman Sebulon met 105 mannen, 102 vrouwen en 70 kin deren zich te Gibcon hebben overgegeven. Daarbij zijn door de Hottentotten 49 gewe ren, meest model 1898, 21 rijdieren en 105 stuks klein vee uitgeleverd. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zaterdag werd de behandeling van hoofd stuk binnenlandsche zaken voort gezet. De heer Tak klaagde over de lang zaamheid, waarmee de Centrale Gezond heidsraad te Utrecht werkt, waarvan hij teekende staaltjes noemde. De minister erkende dat de instelling niet goed werkt, ofschoon de organisatie wel goed is. Zoo noo- dig zal door wetswijziging verandering wor den aangebracht. Overigens bewijst het col lege gewichtige diensten. De heer B 1 o o k e r bestreed de oprich ting van een afzonderlijk laboratorium ten dienste van deu Centralen Gezondheidsraad. Een annex van het administratiegebouw zou voldoende zijn. De heer Goeman Borgesius wees er op, dat reeds in 1865 eeu afzonderlijk laboratorium voor het geneeskundig staats toezicht gewenscht werd geoordeeld. In de beide vorige jaren zijn plannen ingediend, die men te duur achtte. Thans wordt een plan aangeboden voor f 144.000, waarvoor men krijgen zal een administratiegebouw en een laboratorium. De minister sloot zich hierbij; aan en wilde met den heer Blooker wel overleggen op zijn departement, of nog bezuinigingen mogelijk waren. In de Kamer gaat dat echter niet. Na voortgezette discussie diende de heer B1 o o k e r een amendement in, om den eersten termijn voor den bouw van een laboratorium pro-memorie uit te trekken, waartegen dc minister bezwaar had, doch dat gesteund werd door do Comm. van Rap porteurs, omdat het besluit voor den bouw' daardoor onaangetast blijft. Het amende ment werd aangenomen met 37 tegen 30 stemmen. Enkele leden drongen aan op krachtige bestrijding van de tuberculose, waartoe de minister zich bereid verklaarde mede te werken. De heer Tak stelde voor om het bedrag daarvoor uitgetrokken, met f 5000 te ver bot gen, doch trok dat amendement later ir, nadat de minister verklaard had, dat ais meer gold noodig blijkt, hij dat bij sup- plctoire 'begrooting zal aanvragen. 0]i een desbetreffende vraag antwoordde de m i n i s t e r, dat het zijn voornemen is verschillende inrichtingen voor de bestrij ding van lupus te steunen, in de eerste plaats de Rotterdamsche inrichting. De lieer II eemskerk maakte enkele op merkingen over de krankzinnigenverpleging on wens elite, dat krankzinnigen niet zonder toestemming der familie naar Ghecl zouden worden gezonde#. Bij den post subsidiën voor drankbestrij ding stelden de 'heeren Tak, Ter Laan en Troelstra voor dien post te verhoo- gen met f 15.150 en alzoo te brengen op f 30.000, wat aanleiding gaf tot eenige dis cuss'e. De minister antwoordde, dat het lijst je der subsidies noodig moest worden herzien en dat, indien verhooging van den post noo dig was, hij dat bij suppletoir© begrooting zou aanvragen, zoodat hij de aanneming van het amendement ontraadde. Do lieer B r u m- mclkamp was van meening, dat de voor stellers die som zelf bij elkaar moesten bren gen voor het goede doel. Het amendement werd verworpen met 41 tegen 22 stemmen. De heer D c Klerk bepleitte ae belan gen van hen, die bij de schutterij'oen gesala rieerde betrekking bekleeden. De heer Ter Laan vroeg moer inspectie-plaatsen voor de Landweer. De Minister antwoordde den hoer De Klerk, dat de bezoldigde personen der schut terijen gemeente-ambtenaren zijn, zoodat vergoeding op den weg der gemeenten ligt. Vermeerdering van het aantal loting- en inspectie-plaatsen zal worden overwogen. Bij de afd. Hooger Onderwijs drong do heer Roodhuijzen aan op verlaging van de eischen van het examen in de klas sieke letteren voor hen, die het einddiploma H. B. S. met 5-jarigen cursus hebben. Do heer Brummelkamp vroeg toe lating tot de universiteiten van jonge lieden uit Zuid-Afrika. De minister zou beide zaken overwe gen, doch gaf den heer Roodhuijzen in ge- moede in overweging geen gebruik te maken van zijn recht van initiatief o.m deze zaak incidenteel te regelen, De lieer Tydeman wees op het gemis van een leerschool voor oor-, neus- en keel ziekten aan de Utrechtsche universiteit en drong aan op de benoeming van een tweeden hoogTeeraar in de geschiedenis en vroeg ver- hooging van do jaarwedde van den lector in dat vak. De minister erkende; dat die jaarwedde te laag was. Bij de afdeeling middelbaar onderwijs betuigden de heeren Tal ma en Bos hun ne teleurstelling over de Intrekking der wet op het middelbaar onderwijs én 'de wet tot instelling ©ener middelbare technische school en bepleitte ook ander© leden bevordering van liet vak-onderwijs zoowel voor jongens en meisjes. De minister antwoordde, dat hij tegen het wetsontwerp op het middelbaar onderwijs bezwaren had en daaroVn heeft hij het inge trokken. Te ruim half zeven werd eerst de vergade ring verdaagd. Er waren nog maar 13 be langstellende leden overgebleven De voorzitter deed een dringend be roep op de leden om a.s. Maandagmiddag te half twee present te zijn. Berichten. De Staatscourant van Zondag 17 en Maandag 18 December 1905 bevat de vol gend© Kon. besluiten benoemd tot officier van gezondheid 2e klas9e bij de zeemacht, J. Bosman, arts te Amsterdam op verzoek eervol ontslagen de vrouwelijke 1© klasse bij do directie der Rijk postspaar bank, S. Taverne; benoemd tot directeur van liet telegraaf kantoor te Alkmaar, W. Bertram, hoofdcom mies der telegrafie; tot directeur van het posit- en telegraaf kantoor te Voorschoten, G. De La Sablon- niero van Eelde, commies der posterijen le klasse benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw mr. M. W. F. Treub, oud- hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, te 's Gravenhage; benoemd bij het 3e regiment huzaren tot kolonel-commandant de luitenant-kolonel R. baron van der Capellen van het korps tot luitenant-kolonel de majoor H. Mathon van het korps; benoemd tot notaris te Zutphen mr. G. van Voorthuysen, candidaat-notairis en advo caat te Zutfen, en rechter-plaatsvervanger in 6<e rechtbank aldaar met ingang van 1 Januari 1906 bij de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsch© stroomen bevorderd tot opziener dor tweede klasse C. Herkemy, thans opziener der derde klasse bij die visscherijen en is met ingang van dien datum benoemd tot opziener der derde klasse bij die visscherijen Al. A. C. Wesdorp, thans schipper der eerste klasse bij de Visscher ij politic met ingang van 1 Januari 1906, is be noemd tot adjunct-inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Nij megen I. J. J. van Assum, thans waarne mend adjunct-inspecteur dier middelen al daar. Zondagmorgen was er ten paleize dienst in dio Hofkapel. Het Kon. Echtpaar, met d© dienstdoende hofdignitarsiiseini en ge» noodigden waren tegenwoordig. Weder was ds. G. van Hoogstraten, van Zeist, voorgan ger, en had tot tekst gekozen Joh. 1 12. De Koningin en de Prins begaven zich heden morgen ir.et den trein, van 8.32 van het Loo naar de Residentie. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de burgemeesi- ter en cte heer Tuteiini Noltehnius, rentmees ter. Het echtpaar was te voet naar het per ron gegaami, alwaar niettegenstaande het vroege uur veel publiek geschaard stond. Handdrukken mot genoemde heeren volgden in het salonrijtuig, tegelijk met een eerbiedi gen groet van do wachtenden. Met verwijzing naar de aankondiging, voorkomende in de Staatscourant van Zon dag 3 en Maandag 4 December 1905, no. 284, brengt de minister van buitenlandsche zaken alsnog ter kennis van belanghebben den, dat de localiteit, waarin de heer F. M. Knobel, benoemd consul-generaal te Pre toria, te 's Gravenhage van 18 tot en met 23 December 1905 te spreken zal zijn, zich bevindt in het Gebouw van het Techuisch Adv'os-bureau, Binnenhof (ingang naast de Eerste Kamer der Staten-Generaal). Bij de herstemming voor de Prov. Staten van Limburg (kiesdistrict Venlo) werd gekozen dc lieer V. Dubois mot 2390 stemmen. Zijn tegencandidaat, de heer J. Janssen, verkreeg 2072 stemmen. De kapitein ter zee W. A. Mouton en de luitenant ter zee der 2de klasse II. G. van Steyn, dienende aan boord van Hr. Ms. j wachtschip te Willemsoord, worden met 18 dezer in activiteit gesteld te 's Gravenhage, laatstgenoemde onder ontheffing van zijne tegenwoordige plaatsing. De luitenant ter zee der 2e klasse F. M. Fransen van de Putte wordt met 21 d. a. v. geplaatst aan boord van voornoemd wacht schip. De minister van oorlog lieeft zijne j bijzondere tevredenheid betuigd wegens hun optreden, dan wel wegens het bieden van krachtdadige hulp bij den brand in de Bo- rewoud-kazerne te 's Hertogenbosch op 20 November 1905, aan den majoor G. A. van Haeften, commandant der le divisie Kon. maréchaussees, cn aan den sergeant-majoor G. A. Ubaghs, van het 3e bataljon 2e reg. infanterie. Toegevoegd aan den inspecteur dei' cavalerie de ritmeester van den staf HL Twiss, adjudant van den inspecteur, onder eervolle ontheffing als zoodanig. De 1ste luitenant F. H. Prager van het 8e regt. infanterie te Arnhem, wordt 2 Jan. 1906 voor 1 jaar gedetacheerd bij de militaire verkenningen. Het door den heer Schol, als adjunct commies ter griffie van de Tweed© Kamer der Staten-Generaal gevraagd ontslag staat in verband met zijn bestemming tot com mies bij het nieuwe departement van Land bouw, Handel en Nijverheid, waarvan de or ganisatie van het ambtenaarspersoneel wordt voorbereid. De adjunct-ingenieur van den Rijks waterstaat G. Redeker, thans dienst doende onder de bevelen van den hoofdingenieur- j directeur te Amstredam, wordt toegevoegd aan den ingenieur te Hoek van Holland. de adjunct-ingenieur G. van den Broek te Goes, wordt toegevoegd aan, den ingenieur j in het arrondissement Noordzeekanaal, stand, plaats Amsterdam; de ingenieur óo klasse C. Sohuller tot Peursum wordt toegevoegd aan de ingenieurs te Tilburg voor de dagelijksche leiding dev werken voor den aanleg van heb kanaal j ZuidwililemsvaairtAmer de adjunct-ingenieur C. Willeveen wordt verplaatst van Breda naar Tilburg; „Miss" Kuyper. Amerikaansche bladen berichten over het optreden van mej. Henriëtte Kuyper (dochter van den Neder- landschen oud-minister) „een zeer belang- j wekkende bezoekster van Amerika". Mej. Kuyper trad dezer dagen als spreek- ster op in groote vergaderingen te Boston en gaf daar een overzicht van het geneeskundig zendingswerk op Java, verricht door het Zendingsgenootschap, waarvan ziji voorzit ster is. De bladen getuigen, dat miss Kuyper de kunst van het woordvoeren verstaat, even- 1 als haar vader. Vanwege het plaatselijjke comité te Rotterdam voor het standbeeld van den stad- III, wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld! dat do netto-opbremigst der uit voering van Het Kind vlan Staat 7 Dec, jl., i bedraagt ruim f 900. (T© Utrecht bedroeg die, naar wij verna men, ongeveer f 300). Vogeltentoonstelling. In het centraal gebouw te Arnhem is ge opend de eerste internationale tentoonstel- j ling van kanarie-, sier- en zangvogels, uitgc- i schreven door de Gelderscke Vereeniging van Vogelvrienden. Do tentoonstelling die een i 125-tal inzendingen omvat, heeft vooral ten i doel om het streven der vereeniging, de ver- i cdeling van kanaries, te bevorderen en voort! om op te wekken tot concurrentie met de Duitsche kanarieteelt. Dë directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat prentbrief kaarten met briefwisseling aan de voorzijde, vooortaan mede zijn toegelaten in het ver- keer met Rumenië en de Dominicaansche republiek. De moordaanslag te Leeu warden. De voortvluchtige J. van Apel doorn uit Leeuwarden, dio aldaar een 21- jarige dienstbode levensgevaarlijke Sneden in den hals toebracht, is Zaterdagmorgen te voet te Zwolle aangekomen, daar gearres teerd en naar Leeuwarden overgebracht. Do verdachte Jan Appeldoorn werd Zater dagvoormiddag, omstreeks half elf, te Zwolle door twee agenten van politie aangehouden. Toen dezen hem ontmoetten, kwam hij hun al dadelijk verdacht voor, daar zij in hem den gesignaleerde meenden te o-tdekken. Eerst stribbelde liij wel wat tegen, doch' dat baatte hem niet. Hij werd gearresteerd en met den eerstvolgenden trein door de beide agenten naar Leeuwarden overgebracht. Dat zij den juisten man te pakken had den, bleek hun onmiddellijk. Een telegram, j dat we al zeer spoedig.uit Zwolle ontvingen, meldde ons nl., dat Appeldoorn bekend had Donderdagavond Akke Kobus te Leeuwar den eenige messteken te hebben toegebracht. Die bekentenis, die zeker veel moeite zal besparen, heeft do schuldige ook hier te Leeuwarden, waar de zaak tot dusver in handen der gemeente-politie is, herhaald. De kwestie, hoe de daad gequalificeerd moet worden, is van later zorg. Met den sneltrein van 12 uur 40 minuten kwam Appeldoorn te Leeuwarden aan. Reeds 'lang van te voren had zich een talrijk pu bliek opgesteld voor het stationsgebouw, evenals bij het politiebureau, en later op den dag was het ook in de buurt van do gevan genis en bij de plek, waar Donderdagavond de schrikkelijke daad had plaats gevonden, druk van bijeenscholend© nieuwsgierigen. Zwaar geboeid verliet do schuldige den trein. Hij zag er ©enigszins opgezet uit en had een wonde over den neus. Zijn uiterlijk is inderdaad ver van gunstig. Met don celwagen werd hij door een rechercheur en een rijksveldwachter naar het bureau van politie gebracht. Onmiddellijk werd door den onvermooiden commissaris met het onderzoek begonnen. Kort daarop

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2