V. 169. 4de Jaargang. Dinsdag 19 December 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MET VOLLE ZEILEN. DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maarden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men róór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PEIJS DER ADTERTENTIÉN: Van 1—5 regels0.75* Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf beüaan voordelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eem» circulaire, bevattende Je voorwaarden, wordt op aanvraag Aan kendie met I Januari a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Decem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Politiek Overzicht Oe anarchie in Rusland. Wanneer met regeeringscommuniques eene opgewonden bevolking tot bedaren is te brengen en besluiten voldoende zijn om een volk, dat zich van alle banden ontslagen rekent, tot* het besef te brengen van orde en tucht, dan zou men nu in Rusland op den goeden weg zijn, want daarin toont de centrale regeering een inderdaad lofwaardi- gen ijver. Maar helaas! het ontbreekt der regeering aan de organen om haar gezag te handhaven en haren wil te doen zegevieren. Hoe het daarmee ge steld is, leert het gisteren opgenomen bericht uit Moskou over het gebeurde met het regi ment Rostow. Ah dat de geest is, waarvan het leger bezield is, dan blijft der regeering eigenlijk niets anders over, dan de zaken hun loop te laten gaan, en hebben al die be sluiten en communiqués der laatste dagen geen andere waarde, dan dat zij getuigen van den goeden wil der regeering om de bevol king tot een beteren toestand te brengen, indien zij er de macht toe bezat. Bijzonder erg schijnt het thans toe te gaan in de Oostzee-provinciën. De Russische regeering, die in de laatste twintig jaren met eene volharding, eene betere zaak waardig, heeft getracht die streken te russificeeren, is nu tot het inzicht gekomen, dat zij daar mee fiasco heeft gemaakt. Een keizerlijk be sluit heeft voor de drie provinciën Estland, Lijfland en Koerland een gcmeenschappe- lijken gouverneur-generaal benoemd, die nu mannen, door en uit de bevolking gekozen, moet fe hulp roepen om het bestuur op nieuwen voet in te richten. Zes maanden ge leden zou men daarmee misschien wonderen verricht hebbennu komt het besluit te laat. Er is niets mee aan te vangen. Verkie zingen kunnen niet uitgeschreven worden in een land, dat aan volslagen anarchie ten prooi is. De over Lijfland afgekondigde staat van beleg boezemt den opgestanen Letten geen ontzag in, omdat het der re geering ontbreekt aan troepen om de revo lutie te onderdrukken. Een dringend ver zoek van den waarnemenden gouverneur van Lijfland aan den minister van binnen- landsche zaken om oorlogsschepen naar Riga te zenden, kan hoogstens een medelijdenden glimlach wekken. Waar zal de Russische re geering betrouwbare manschappen vandaan halen om er hare oorlogsschepen mee te be mannen Sebastopol en Kroonstad geven daarop het antwoord. Men spreekt in Lijfland in allen ernst van afscheiding van Rusland. Eene revo lutionaire regeering heeft zich opgeworpen, en die regeering kondigt reglementen tif en vaardigt bevelen uit alsof zij de wettige drager van het gezag is. Om zijne taak te vergemakkelijken, laat dit bestuur de men- schen, van wie het tegenwerking verwacht, gevangen nemen het ontslaat de ambtena ren, die het niet willen gehoorzamen. In een congres, dat tc Riga gehouden is, is de scheiding tusschen het Lettischn volk en het overige Rusland uitgesprokenhetzelfde congres heeft besloten tot de sluiting van de staats-brandewijnwinkels, tot weigering van belastingbetaling, tot inbeslagneming van den grond, die aan de landheeren ont nomen en onder de boeren verdeeld moet worden. Eene vergadering van Lettische ge meente-ambtenaren heeft besloten de oude gemeentebesturen af te zetten en nieuwe uitvoerende commissiën te benoemen, die alle gelden moeten opeischen, met name de in de Baltische banken, „bij de Duitschers" ge deponeerde waarden. En aan die besluiten wordt gretig gevolg gegevenhoe zij wor den uitgevoerd, bewijzen de moórdtooneelen en brandstichtingen, waarmee de uitvoering gepaard gaat. Do Duitsche bladen zijn vol klachten over de schandelijke wijze, waarop nu in de Oost- zee-provincién wordt huisgehouden, öude banden verbinden dit gebied met het Duit sche moederland, van waaruit het in dc middeleeuwen sinds de twaalfde eeuw werd gekoloniseerd, aan welk werk inzonderheid de Duitsche ridders cn de ridders van do Zwaardorde zich veel lieten gelegen zijn. Tot in het midden van de vorige eeuw wa ren bestuur en rechtsregeling er op zuiver Duitscben voet ingericht; daarna begonnen de pogingen om het land te russificeeren, waarmee gepaard ging een streven om de oorspronkelijke bevolking, de Bsten en de Letten, op tc hitsen tegen de Duitschers, die het beschaafde cn tevens het bezittende element vormen. Daarvan worden nu de wrange vruchten geplukt. De korte afstand, die de Oostzee-provin ciën scheidt van Oost-Pruisen, en de betrek kingen, waarin de Duitsche bewoners van die streken, die onder de heerschende anar chie het zwaarst te lijden hebben, staan met de buitenwereld, zijn oorzaak, dat men tamelijk goed op de hoogte komt van wat daar omgaat, ondanks de be lemmering van het verkeer. Anders is het gesteld met centraal Rusland, en nog veel bezwaarlijker is het zich een denkbeeld te vormen van wat er gebeurt 'n de streken meor naast het oosten toe. Het is een beden kelijk teeken, dat men in do laatste 3 a 4 weken in 't geheel niets meer vernomen heeft van den toestand in den Kaukasus. Hoe het precies toegaat in Siberië en in Mandsjoerije, weet men evenmin. Het wei nige, wat daarover bekend is geworden, geeft voedsel aan dc meening, dat daar de woeste strijd tusschen de muitende en de voorshands nog trouw gebleven troepen nog voortduurt. Waar men den sluier, die over het grootste gedeelte van het uitgestrekte gebied ligt uitgespreid, kan opheffen, daar ziet men een beeld van anarchie, en hoe het zal gelukken uit den chaos een toestand te voorschijn te roepen, waarin gezag en vrij heid elkaar de hand reiken, dat is voor 't oogenblik onmogelijk te zeggen. Dultschland. De Duitsche Keizer heeft te Brunswijk eene vredelievende rede gehouden. Op de toespraak van den eersten burgemeester antwoordde de Keizer: ,,Ik ben gelukkig, dat het mij moge lijk geweest is tot dusver vc- .r Duitsche rijk den vrede te bewaren, en het verheugt .mij, dat de stad Brunswijk, die ik reeds ee.iv maal voor zestien jaren heb bezocht, onder do zegeningen van den vrede en onder de regeering van den prins-regant zich verder ontwikkeld heeft. Het doet mijn hart goed, dat juist in deze stad de liefde voor Keker cn rijk levendig gebleven is." Frankrijlc Parijg, 18 Dec. Eene nota vaji Havas zegt, dat do Franscho regeering nog niet geant woord heeft op het voorstel van de Spaansche regeering om den zetel van de Marokko-con- ferenti© naar Madrid over te brengen. Alvo rens te antwoorden, zal cle regeering zich verstaan met de Berlijnsclie regeering en de toestemming vragom van de overige betrok ken staten. In hare voorlaatste zitting is de Fransche Kamer bij de behandeling van eene interpel latie over arbeidsbeurzen van haar eigenlijk onderwerp afgedwaald, om zich te begeven in een debat over de anti-militaristische propaganda van de socialisten der richting van Hcrvé. De vroegere Kamer-president Deschanel richtte tot Jaurès, die de inter nationale arbitrage verdedigd had, de vraag of hij al of niet de propaganda tegen den militairen dienstplicht afkeurde, of hij al of niet het .Handboek van den soldaat" van zich afwijst. Toen hierop geen antwoord volgde, vond Deschanel daarin aanleiding 0111 het verlangen uit te drukken, dat in de universiteit Hervé is een oud-leeraar de vaderlandsliefde zou worden gedoceerd en dat disciplinaire straffen zouden worden toegepast tegen hen, die ongehoorzaamheid aan de wet preeken. „Ik vraag, zeide hij ten slotte, dat alle Franschen, die, als het noo- dig was, morgen zouden opstaan om het aangevallen vaderland te verdedigen, heden zullen opstaan om met kracht te protestee ren tegen de doodelijke propaganda, die Frankrijk ontcert en die het zou dooden." Toen de toejuichingen, die op deze rede volgde, bedaard waren, werd een voorstel ingediend om deze rede in alle gemeenten aan te plakken. Dit werd aangenomen en na een heftig tooneel, waarin de voorzitter zijn bel stuk luidde, werd ook besloten de lijst van de voor- en tegenstemmers van dit besluit aan te plakken. Van het debat over de arbeidsbeurzen kon daarna niet meer komenhet werd tot eene nader t bepalen zitting verdaagd. Engeland. Labouchere, de bekende onafhankelijke radicaal, zal zich bij de aanstaande alge- meene verkiezingen voor het Lagerhuis niet meer beschikbaar stellen voor een candida- tuur. Italië. Rome18 DecIn. de Kamer kondigde Fortis de ontslagaanvrage van hel ministe rie aan De Kamer is verdaagd. Rome, 18 DecDe Koning oiivtving heden pe presidenten van de Senaat en van de Kamer. Montenegro. Cellinje, 18 Dec. Het ministerie heeft zijn ontslag gevraagd. Rusland. Petersburg, 19 Dec. (Petersburgsch tele- graafagentschap). Een dagorder van het militaire ressort maakt bekend, dat een kei zerlijk bevel van den 19en eene betere ver pleging en eene traktementsver hooging voor de manschappen van alle wapeus gelast. Aan de manschappen zal verder "-arme de kens, beddelakens en zeep \erschaf. worden. Petersburg, 16 Dec., via Eydtkuhnen. (Van Reuters bijzondoren correspondent). Het ge bouw van het economische genootschap, waarin de conferentie van den raad der ar beidersgedelegeerden plaats had, werd door troepen en kozakken omsingeldde leden van dezen raad werden gevangen genomen. Twee compagnieën van het regiment Seme- now werden in de zaal gezonden. Petersburg, 17 Dcc. (Petersburgsch tele- graafagentschap). Een heden verschenen re- geeringscommuniqué houdt het volgende in Onder de politieke partijen treden vooral de groepen op den voorgrond, die ten doel hebben zich te verzetten tegen de in het ma nifest van 30 October aangekondigde her vormingen en het economische, sociale en politieke gebouw van het land geheel te ver nielen. Deze groepen bedreigen de regeering, do maatschappij en de bevolking, die hunne denkbeelden niet deelen. Zij gaan zoo ver, gewelddadig handelen toe te laten, den opstand in het leger voor te bereiden en te prediken, het land door belemmering van de uitoefening van post-, telegraaf- en spoorwegdienst te desorganiseerenZij con- centreeren hunne aandacht inzonderheid op de arbeidersklasse. Hunne programma's slui ten zich aan bij het programma van de sociaal-democraten en revolutionaire socia listen. Hunne taktiek nadert die van de anarchisten. De regeering houdt de uitvoering van her vormingen op den grondslag en het manifest van 30 October voor hare plicht. Zij be schouwt het als het beste middel van strijd tegen de omwentelingsgezinden, dat zij steunt op de wetten en de voorloopige reglemen ten. Wanneer echter deze middelen niet vol doende mochten zijn om den arbeid van de omwentelingsgezinden te doen eindigen, dan zal de noodzakelijkheid intreden om maat regelen te nemen van geheel bijzonderen aard. Petersburg18 Dec. (Petersburgsch tele- graafagentschap). De inhechtenisneming van den raad der arbeidorsaf ge vaardigden heeft op de werklieden een diepen indruk gemaakt. Gisteren werden in verschillende hoofdzakelijk door werklieden bewoonde wijken vergaderingen gehouden, waarin een nieuw uitvoerend comité van de werklieden gekozen werd en de vraag van de algemeene staking behandeld werd. Ook uit Moskou wordt bericht, dat de algemeene staking er te berde gekomen is. Algemeen gelooft men niet, dat onder de gegeven omstandigheden de algemeene staking zou gelukken. Zaterdagavond zijn de bij de zitting van den arbeidersraad gevangen genomen per sonen op 32 na, die hun naam niet wilden noemen, weer vrijgelaten. Ook de Moskousche persvereeniging heeft besloten eigenmachtig de persvrijheid te ver wezenlijken. Naar aanleiding van het besluit van de Petersburgsche persvereeniging, dat alle bla den, die tot de vereeniging behooren, het manifest van de uiterste partijen moeten op nemen, zijn eenige bladen, waaronder de Duitsche Petersburger Zeitung en de Nowoje Wremja, uit de vereeniging getreden. Kroonstad, 18 Dec. (Petersburgsch Tele- graafagentschap.) De krijgsraad heeft heden van de 49 mindere militairen der vestingartil lerie, die voor den rechter waren gebracht, 18 vrijgesproken en de overigen veroordeeld tot indeeling bij een strafbataillon en tot gevangenisstraffen van 2 a 4 maanden tot 2 jaren. Moskou, 16 Dec., via Eydtkuhnen. Hier heeft eene vergadering van het grenadiers regiment Roslow plaats gehad, waaraan ver tegenwoordigers van verschillende partijen deelnamen. Eene commissie van 20 soldaten voerde het bevel over de vergadering; do orde werd niet gestoord. Officieren werden niet toegelaten. De commandant van het regiment diende zijn ontslag in. In dezelfde kazerne van het regiment Rostow ligt een bataillon van het regiment Astrachan. De manschappen van het regi ment Rostow verhinderden die van het regi ment Astrachan dienst te doen. Do officie ren van het regiment Rostow hielden den ganschen dag vergaderingen. Aan den divisie-commandant zijn de eischen van de soldaten ter hand gesteldhij be loofde ze te zullen doen toekomen aan de hoogste overheid. Het regiment Rostow heeft eene manifest uitgevaardigd aan andère regi menten, die worden aangespoord de bewe ging te ondersteunen, hunne tegenwoordige bevelhebbers af te zetten en den I9en De cember antwoord te geven. Het regiment Rostow besloot verder eene militaire demon stratie te houden in alle straten. Moskou18 Dec. De post- en telegraaf dienst gaat heden weder nagenoeg als ge woonlijk. Onder het garnizoen is alles rus tig. De apothekersbedienden hebben ge staakt, de apotheken blijven echter geopend. Op twee plaatsen in de buitenwijken kwa men ongeregeldheden voor. Petersburg18 Dec. (Petersburgsch tele- graafagentschap). In het gouvernement Soe- walki is over de districten Wladislowow, Ma- riampol, Wolkofyscki en Kolwari de staat van beleg afgekondigd. Petersburg, 18 Dcc. De Nowoje Wremja verneemt uit betrouwbare bron, dat 'iet aantal opgestane Letten in Lijfland 60.000 is. Er is besloten .die troepen in het mili taire district Petersburg, met uitzondering! van de garde, daarheen te zenden. In het gouvernement Kozono is de toe stand zoodanig, dat de gouverneur den mi nister van binnenlandsche zakea verzocht hem terug te roepen, omdat daar thans de aanwezigheid van den gouverneur en vaö burgerlijke ambtenaren overbodig is en al leen een militair bestuur noodig is. De mi nister heeft geantwoord, dat de gouverneur op zijn post moet blijven. De Molwa, een blad dat verschijnt ter vervanging van de Russ, die in beslag ge nomen is, bericht, dat in de buurt van de woning van minister Doernowo een onbe kende man met een bom gevangen geno men is Jekattrinoslaw16 Dcc-, via Eydtkuhnen. Heden namiddag hebben de postambtenaren het werk gestaakt. De brievenbestellers ver schenen niet op het kantoor; zij braken de brievenbussen open en vielen de wagens aan, waarin brievenzakken werden vervoerd; zij scheurden de brieven open. De politie trad tegen hen op. In heb gevecht, dab daarop volgde, werden twee politie-agenten door re volverschoten gewond. Koningsbergen, 18 Dcc. Volgens eene offici- oele kennisgeving van heden is heb telegra fische verkoer met Rusland op alle lijnen hervat. De laatste telegrafische berichten gewagen van het herstel van dc telegrafische verbin- binding met het buitenland cn geven ook eene gunst,ige voorstelling van den toestand in Riga. Toegegeven wordt echter, dat op Kaar het Ztceedsch 18 door Ph. WIJSMAN. Zwijgend, met voorovergebogen hoofd, liep hij door. Hij nam het op juist zoo als zij ver wacht had, dat hij doen zou. Eierst nadat zij een heel eind ver samen geloopen hadden kwam de gedachte in hem op dat hij haar moest gelukwenschen en haar bedanken voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna liepen zij nog een oogenblik stil voort en toen begonnen zij weder te praten over het mooie lenteweer en over de bedrij vigheid aan Skeppsbron. Maar plotseling nam hij kortweg afscheid cn keerde om. Het zag er naar uit alsof hiji zich niet in staat achtte dit langer vol te houden. ,Is 't nu gebeurd?" vroeg Johan, een paar dagen later, aan zijne zuster. „Ja." ,,ïk begreep het al, omdat hij nu reeds over zijn vertrek begint tc spreken, hoewel het bepaald was, dat hij hier blijven zou tot in dc eerste weck van Mei." Dus met zijne rust was het uit en de blijd schap over zijn verblijf in het vaderland was ook bedorven. Het speet Nina oprecht voor hem en bijna evenzeer voor zijne oude moe der, die zich jaar uit en jaar in, als zij in dien somberen handschoenen-winkel zat, steeds verheugd had, op de heerlijke dagen, wanneer zij hem bij haar thuis zou hebben. Nu waren deze bekort en donker Het hin derde Nina geducht, de onschuldige oorzaak van dit verdriet te moeten zijn, juist nu zij zelf genoot van licht en zonneschijn. Zoude hij, zonder afscheid van haar te nemen, op reis gaan? Dit ware misschien het verstandigste. Maar zij zou hem toch gaarne nog eens zien, voor zijn vertrek en hem toonen dat zij veel van hem hield, zij het ook niet in den door hem gewenschten zin van 't woord. Over deze dingen dacht zij 11a op een mid dag toen zij op weg naar huis was. Lang tijd voor die overdenking had zij niet, want daar werd een hoed voor haar af genomen en hij, met wien zij zich bezig hield stond voor haar. Hij vroeg verlof haar een eindje te mogen vergezellen zijn gelaat stond vroolijk en hij praatte drukker dan anders. Maar juist die buitengewone vroolijkheid die zoo weinig te verklaren was, verried hem. Deze toch sprak duidelijker den ernstige somberheid 't zou hebben kunnen doen en Nina, die daareven verlangd had hem nog eens le mogen zien, vroeg zich nu af, waarom hij haar en zich zelf t verdriet had gedaan met die ontmoe ting? Alsof Hij haar vraag volkomen begreep, zeide hij ,,Tk ging nu eigenlijjk hierheen om dokter Garvell te zien. Ik dacht dat hij je geregeld een eind weg bracht?" „Neen, zóo dikwijls heeft hij daarvoor geen tijd „Maar ik zal hem toch zien." vervolgde hij. „Ik zal hier op den uitkijk blijven zoo lang tot ik hem in het oog krijg. Ik geef 't niet zoo spoedig op, als ik eenmaal iets wil." Het moest een grap verbeelden en zij lach ten beide. Nina merkte het echter maar al te goed, dat daar ernst achter school. „En dan kan ik evenzoo goed hier loopen dan ergens anders; want" vervolgde hij „ik doe toch niets anders dan alle dagen rond drentelen en afscheid nemen van al die aar dige en mooie plekjes." „Maar men neemt toch niet telkens op nieuw afscheid van hetzelfde?" „Waarom niet? Die, welke mij het liefste zijn, kan ik nooit vaak genoeg vaarwel zeg gen." „Maar dat is zoo vreeselijk treurig!" „Ja, dat is 'twel"; hij liet het hoofd op de borst zakken; „het i9 treurig, maar ik kan het toch niet laten. Zie je, zoo ben ik nu eenmaal." Zij begreep best dat hij niet enkel aan plaatsen, maar ook aan personen dacht. Zij wist ook op wie hij in t, bijzonder doelde. Ja zoo was hij wie hij eens had lief gekre gen, daaraan bleef hij gehecht zijn leven langhoe dwaas dit wezen mocht en hoeveel hijzelf daaronder leed. Hij bleef onwankel baar trouw, zonder hoop op belooning, een voudig omdat hij niet anders kon. Dit lag in zijne natuur. Wat hij beloofde, deed hij altijd 900 ook nu. Eiken middag als Nina van havo ochtenduren bij den dokter naar huis ging, kon zij er zeker van zijn hom te ontmoeten, eer zij vele stappe-n gedaan had Voortdu rend wachtte hij op Garvell. Als deze niet bij Nina was, liep hij een eind met haar het was immers zijn lust om telkens overal nog eens afscheid te nemen Van zijn voornemen om zijn vertrek te bespoedigen, waarover Johan gesproken had, merkte zij niets. Nu ja, op die eerste dag had hij er een woordje van laten vallen, maar later was hij er volstrekt niet meer op terug gekomen. Zou hij er misschien al te veel tegen op zien, zijn laatst vaarwel te zeggen? Nina verheugde zich hierover, voor zijne moeder. Bij dit dagelijksch samenzijn leerde zij; hem intusschen beter kennen. Hij was geen fijn beschaafd man en met haar zijnde was hij nog minder spraakzaam dan met anderen, waarschijnlijk uit voor zichtigheid en zorg om zich zoo net en juist als mogelijk was, uit te drukken maar er lag een hartelijke, eenvoudige tint over ge heel zijn wezen, die Nina bijzonder aantrok. Hij was een vriend op wien zijl vertrouwen kondit gevoelde zij. En thans, nu zij rond uit samen gesproken hadden, vond zij het een groot genoegen hem aan hare zijde te weten, met toewijding elk woord van haar in zich opnemend en haar aanziende met een blik die duidelijk zeide dat hij voor haar zou willen sterven. Zeker, zij zoude zijn gezel schap bepaald hebben gemist, als hij weg gebleven was. Maar hij bleef niet weg, die geheele week door Toen kwam er een dag waarop zij niet sa men wandelden, aangezien Garvell het met zijn werk zóo had geschikt, dat hij Nina een eind weg naar huis kon vergezellen. De jonge kapitein was op zijn post. Toen hij hen zag aankomen stapte hij hun op het trottoir te gemoet en groet to Nina met een zeer diepe buiging. „Wie was dat?" vroeg Garvell, toen zij voorbij waren. De bijzondere belangstelling waarmee de andere hen had aangezien, trof hem. „Dat is een goede, oude vriend van mij. Hij heeft hier de geheele week over, dage lijks rond geloopen en er op gewacht je te zullen zien.antwoordde Nina. Zij kon geen weerstand bioden aan de verzoeking om hem nieuwsgierig te makenzij had tegen hem nog geen woord gezegd over haar getrouwen ridder en dagelijkschen geleider. Zij wilde liever niet dat Garvell van te voren wist, dat iemand op do gelegenheid wachtte om hem te kunnen zien. Misschien zou hij zich dan juist hebben terug getrok ken en Nina wilde dat Vasseur hem zoude zien. „Zoo00? Hoe weet je dat?" „Omdat ik het zag. Omdat hiji 'tmij ge zegd heeft." „Vreemd, dat de man zooveel belang stelt in mij. Ik kan dit alleen samen rijmen met een nog grooter belangstelling voor jou." Plotseling begreep Nina, tot haar schrik, dat zij te veel had gezegd. Misschien was hot te laat om nog bak zeil te halen, maar zij zou dit toch beproeven. „Aangezien wij vrienden zijn, is het na tuurlijk dat hij wenscht mijn chef te zien," antwoordde zij. „En daarom alleen loopt hij hier eigen zinnig rond, een geheele week lang, om mij te zien tc krijgen Dat moet. een bijzonder goede vriend van je zijn Heb je hem ver- told dat wij verloofd zijn?" Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1