KOLONIËN. BINNENLAND." het platteland in de buurt de toestand zeei} ongunstig is. Een stemmingsbeeld uit Riga levert een brief uit die stad, dien de Duit- sche Pctorsburger Zcitung bevat, van 11 De cember gedateerd. De brenger van den brief hoeft met groot levensgevaar Petersburg kun nen bereiken, staande op een locomotief; de wagen achter do locomotief was door ko gels doorboord. In den brief wordt gezegd Do Duitsch-PctoreburgBche Zeitung bevat- een brief uit Riga. van 11 December geda teerd. De brenger van den brief heeft met. groot levensgevaar Petersburg kunnen be reiken, staande op een locomotief; de wagen achter de locomotief was door kogels door boord. In den brief wordt gezegd „Er zijn in Riga overal biljetten aange plakt, die openlijk aansporen tot uitroeiing van den adel en van de kapitalisten. Sedert twee dagen zijn alle winkels gesloten. Geen rijtuig is op straat. Herhaaldelijk zijn kleine bloedige gevechten voorgekomen. Dc gouver neur en de generaal zijn besloten met grootcn nadruk eiken aanval af te slaan. Er zijn vele hoeren in de stad, die hunne gezinnen naar het buitenland gebracht hebben en die nu dienst doen bij den veiligheidsdienst, zoo dat het ridderhuis en de andere hoofdgebou wen sterk bewaakt worden en wij ons goed kunnen verdedigen. Ook overigens sluiten overal in de stad de mannelijke bewoners zich aaneen ter verdediging. Zoo hoopt men het te kunnen uithouden tegen het gepeupel, vooral omdat de soldaten betrouwbaar moe ten zijn en woedend over de socialisten. In het Lettischo land (Koerland) ziet het er slecht uit een groot aantal landgoederen is door de bezitters verlaten, die zioh gedeel telijk in overhaaste vlucht, door kogels ver volgd, naar de stad gered hebben. Hier is alios vol vluchtelingen." Van andere zijde wordt gemeld, dat de troepen in Riga en Dünamunde voor een deel aan 't muiten zijn, voor een ander deel erg in 't nauw gebracht worden door opge- stano Lottische boeren, die in hoopen naar de stad gekomen zijn, in vereoniging met de revolutionaire arbeidersmassa's Men zegt zelfs, dat de troepen voor een doel in de pan gehakt zijn. Intusschen is er spoedig ontzet te verwachten, want reeds voor ver scheidene dagen zijn langs den waterweg ver scheidene regimenten kozakken uit het bin nenland naar Riga vertrokken. Een bericht uit Dorpat van den 16. bericht, dat de revolutionaire beweging in Lijfland nu ook naar het noordelijke gedeelte van het land overslaat, waar de platteland's be volking uit Esten bestaat. Riga17 Der. (Pctersburgsch telegraaf- agentschap) In de stad en de naburige plaat sen heerscht thans rust. De algemeene sta king duurde drie en een halven dag, ongere geldheden en gewelddadigheden kwamen niet voor. Het volkomen uitblijven van be richten bracht echter de bevolking in on rust Thans herneemt alles langzamerhand weer zijn gewonen loop. Intusschen zijn er geruchten in omloop, dat waarschijnlijk een nieuwe staking zal uitbreken. De te Petersburg en in het buitenland verspreide geruchten over verwoestingen en brandstichtingen in Riga zijn waarschijnlijk een gevolg van dc berichten over zeer ern stige onlusten in dc provincie, waar, naar men zegt, brandstichtingen, moorden en an dere daden van geweld zijn voorgekomen. Vele landgoederen, pachthoeven en kasteelen zijn geheel verwoest. Turkije, Konttantinopel18 Dee. Gisteravond heb ben de Porto cn dc gezanten van de mogend heden de definitieve overeenkomst betref fende het financieele toezicht in Macedonië onderteekend. De schepen van het interna tionale eskader zullen onverwijld do Turk- sche wateren verlaten. De Marokko-conferentie. Het voorstel, om de Marokko-confcrentie in Madrid to laten bijeenkomen in plaats van in Algeciras, is uitgegaan van de Spaan - schc regcering. Het groote aantal diploma ten, die aan de conferentie zullen deel nemen, is oorzaak, dat er te Algeciraa ge brek was aan geschikte woningen. De Spaan- scho regeering hoopt, dat de mogendheden het voorstel zullen aannemen. Do Temps bericht, dat bij de Marokkaan- scho delegatie te Tanger en ook bij den sul tan stappen zijn gedaan om toestemming te verkrijgen voor deze verplaatsing van den zetel der conferentie. De algemeene indruk, zoowel te Parijs als volgens de berichten der correspondenten is, dat aan dit incident geen ernstige beteekenis behoeft te worden ge hecht. Men gelooft zelfs niet, dat er ver traging uit kan voortvloeien. Aan de Frankf. Ztg. wordt u t Berlijn bericht, dat men nog niet tot een besluit gekomen is of de voorstelling, die het Franscho Geelboek geeft van den loop der Marokko-zaak, door een Duitsch Witboek zal worden beantwoord of aangevuld. Ver moedelijk zal de besliwing in dien zin vallen, dat conige phasen van den geheelen strijd ook van Berlijn uit door openbaarmaking van officieele stukken worden toegelicht. China. Washington, 18 Dec. Het departement van buitenlandsche zaken ontving bericht, dat de toestand te Sjanghai ernstig istwee vreemdelingen zijn gedood en velen gewond. Twee Amcrikaansche kruisers zijn naar Sjanghai ondorweg. Sjanghai, 18 Dec. De ongeregeldheden zijn door de politie, matrozen cn vrijwilli gers onderdrukt. De aangerichte matcriecle schade is slechts gering. Ongeveer twintig Ckineezen zijn gedoodEuropeanen werden niet gedood; wel werden eenigen gewond. Allerlei vUit Gcnève wordt gemeld, dat Luc- chcni, de moordenaar van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, zinneloos is geworden. Reeds na het eerste onderaardsche celstraf toonde hij geest verstoring. Hij beging de ergste overtredingen cn telkens moest men hem na cenigo weken bij de andere gevangenen te hebben verbleven, naar zijne cel terugbren gen. In September laatst viel Luccheni den bestuurder der gevangenis aan, toen deze de groote zaal binnentrad, en slag hem met een schaaf. Er werd hen» eene strenge straf opgelegd, maar nauwelijks was die uit of hij poogde zijnen bewaker te vennoorden. De geneesheeren hebben hem onderzocht en ongeneesbaar krankzinnig verklaard. vHet doodvonnis van Hoch, den „Ame- rikaanschen Blauwbaard", is door het hoog gerechtshof van Chicago bevestigd en de te rechtstelling is bepaald op 23 Februari. Hoch, die vast gerekend had op vernieti ging van het vonnis, was zeer ontdaau bij het vernemen van het bericht en hij schold hen, die het hem brachten, voor leugenaars. vTo Zurich zijn twee broers uit Wil (kanton St. Gallen) in hechtenis genomen, die bij oen juwelier onder verdachte omstan digheden een halsnoer van kostbare parels trachtten te verkoopen. Do eene, Josef Kei ler, geboren te Oensingen (Solothurn) bleek reeds elf maal veroordeeld te zijn. Hij is portier geweest in oen hotel te Norfolk, in Engeland, en men verdenkt hem van dief stal op groote schaal. In zijn woning zijn namelijk verscheidene kostbare voorwerpen gevonden diamanten en parels, 72 zilveren lepels en vorken, armbanden, een met dia manten bezet dameshorloge, gouden ringen, enz. Ook zijn bij goudsmeden te Wil en an dere plaatsen kostbare sieraden opgespoord, die Josef Keiler aan hen had verkocht. De waarde van wat de politie nu bije.n heeft, wordt op ongeveer 50,000 francs geschat. OOST-INDIÊ. Men seint ons uit 's Gravenhage Bij het departement van Koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië Nabij Teupin Mane in Peusangan is de dekking van een transport in een hinderlaag geval len. waarbij zijn gesneuveld de sergeant commandant, een korporaal en tien fuse liers zwaar gewond vier, licht gewond vier fuseliers, allen inlanders. Verloren gingen zestien geweren. De vijand liet zes dooden liggen. Kameroverzicht Tweede Kamer. De heeren waren op tijd Maandagmiddag om half 2 kon de vergadering worden ge opend. De Voorzitter drong aan op kort heid met het oog op den velen arbeid, die nog afgedaan moest worden. Nog enkele opmerkingen werden over het Middelbaar Onderwijs gemaakt. O. a. dankte de heer Van Ascli van W ij o k, de af gevaardigde van Amersfoort, den minister, dat hij de buitengewone subsidie aan de H. B. S. te Amersfoort niet met 1500, doch met f 1000 heeft, verminderd. LagerOnderwijs. De heer Van Wichen drong aan op een billijke ver goeding aan de arrondissoineuts-schoolopzie- ners vóór de salaraissen der districts-school- opzieuers verhoogd worden. Do heer De Waal M a 1 e f ij t had met genoegen vernomen, dat de minister niet zal reageeren op genomen beslisingen en bepleitte een gunstiger pensioenregeling voor onderwijzeressen. Er is geen reden voor het groote verschil in pensioen voor een onder wijzer en een onderwijzeres. Spr. en ook de heer Van Veen bespraken de verzekering der onderwijsbijdrage met de gemeenten. Do minister had naar hun oordeel niet de gemeentebesturen en de besturen van bij zondere scholen den weg moeten wijzen, hoe zij kunnen halen wat er te halen valt. Een gevolg van 'sministers circulaire zal zijn, dat de gemeenten niet den laatst aangeko men onderwijzer zullen ontslaan, wanneer het vereischte aantal kinderen niet aanwezig is, maar den hoogst bezoldigde. Do heer Lieftinck klaagde er over, dat de procedure voor leerplicht-overtredin gen te lang duurt en waarschuwde tegen het opheffen der normaalscholen, die veel min der kosten dan kweekscholen. De heer Van W ij n b e r g e n wees op het nut van schoolspaarbanken, die in Frank rijk en België zeer goed werken. De heer Bi 1 o o k e r besprak de bepaling dat overplaatsing van onderwijzers door de gemeentebesturen verboden is en verzocht dat de wet op dat punt gewijzigd zou wor den. De heer Ter Laan wees er op, dat in Limburg door Fransche uitgeweken nonnen bijzondere scholen gesticht worden, ofschoon zij geen woord Ncderlandsch kennen, alleen met het doel het openbaar onderwijs afbreuk te doen Het is een voordeelig zaakje een bijzondere school op te richten. Spr. drong aan op meerdere waarborgen en vooral op herziening van het aantal leerkrachteu voor oen zeker aantal kinderen vereischt. Spr. zou de districts-schoolopzieners willen afschaffen en de arrondissements-schoolop- zicners willen bezoldigen, opdat zij zich ge heel aan hun taak kunnen wijden. Ook hij waarschuwde tegen opheffing van normaal scholen, als daarvoor geen kweekscholen in dc plaats komen. Verder wenschte hij leer plicht ook voor het herhalingsonderwijs en verlenging van den termijn van den leer plicht met één jaar. De hoer Ketelaar drong eveneens aan op een regeling van het aantal leerkrachten. Do opleiding dor onderwijzers moet verbe terd wordenjongelieden van 18 jaar zijn te jong om in de school te komen. Mede drong Spr. aan op snel en goed recht bij de uitvoering der leerplichtwet. De heer S m e e u g e weet het geringe resultaat van het herhalingsonderwijs aan de weinige medewerking der gemeentebe sturen. De minis ter antwoordde, dat hij zich als minister nog niet gehoel had kunnen inwerken in het belangrijke onderwijsvraag stuk. Hij erkende dat de procedure bij leer plicht-overtredingen te lang duurt. Het schooltoezicht moet vereenvoudigd en ver beterd worden. Aan schoolspaarbanken zal de minister zijn aandacht schenken, de zaak is hem zeer sympathiek. Wetswijziging in zake dc ver plaatsing van onderwijzers aoor do gemeen tebesturen achtte de minister niet wenscho- lijk. De grieven van den beer Ter Laan zul len onderzocht worden. Over de rechtsposi tie liet de minister zich thans niet uit. De pensioenneeringsquaestie der onderwijzeres sen is in studie. Te acht uur 's avonds werd de beraadsla ging voortgezet Nadat enkele sprekers, nl. de heeren De Stuers, De Beaufort en T a k aangedrongen hadden om het Rijks museum ook 's Maandags geopend te doen zijn, werd het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken goedgekeurd De begrooting van financiën, hoofdstuk VII A. (Nationale Schuld) werd zonder be raadslaging en zonder stemming goedge keurd. Daarna werd aan de orde gesteld hoofd stuk X, Landbouw, Nijverheid en Handel. Algemeene beschouwingen werden niet ge houden Pij de afdeeling Landbouw bracht do lieer De Boer de regeering hulde voor de wijze, waarop zij; de landbouwbelangen behartigt. Als doel voor de landbouwpolitiek gaf hij aan 't bevorderen van een gezonden, econo- mischen toestand van de landbouwbevolking en dan wees hij' in dit verband op 't gevaar, dat de grond een te groote attractie wordt voor 't te beleggen kapitaal. Spreker drong aan op bevordering van 't kleinbedrijf niet door ruw ingrijpen in be staande toestanden, maar door een op dat bedrijf gerichte belastingregeling. De heer Z ij 1 m a, zich grootendeels bij deze beschouwingen aansluitende, drong er bij de regeering op aan't Deensche voor beeld te volgen en een wet te ontwerpen ter bevordering van 't klein-grondbezit van veld- arbeiders. Dé heer Schaper, bevordering van de vakorganisatie ten platteland© bepleitende, verzocht den minister 't onderzoek naar den toestand der landarbeiders uit te strekken tot de kleine huurboertjes en eigenboeren. Aandringende op spoedige herziening van de artikelen 1628 en 1629 B. W., betreffende 't pachtcontract, verklaarde spreker meer te ge voelen voor lage huren, dan voor bevordering van 't klein-grondbezit en hij beval ten slotte den minister aan, 't daarheen te leiden, dat de vele woeste gronden aan den staat of de gemeente komen. De heer R e y n e was erkentelijk voor de toegezegde uitbreiding van de Ongevallen verzekering, tot den landbouw, de afschaf fing der tienden en maatregelen tot bescher ming van nuttige vogels, was toch teleurge steld, dat 't eigenlijke agrarische vraagstuk door dezen minister niet ter hand wordt ge nomen. Over dat agrarische vraagstuk in be schouwing tredende, bepleitte sprekerver sterking van 't eigen grondbezit der boeren met daar naast de instelling van een gewij zigd beklemrecht en uitbreiding van den be schikbaren cultuurgrond, ook door droogma- king der Zuiderzee. De heer De Ridder verlangde bij Je eerlang te wachten vogel wet een goede n- structie voor de politie-beambten en jachtop zieners. Nadat ook de heer Van VI i e t op bevor dering van het klein-bedrijf had aangedron gen, verzocht de heer Van Wichen van de Duitsche regeering zooveel mogelijk con cessies te bedingen met betrekking tot de toltarieven voor land- en tuinbouwproduc ten, waarna de heer Smeenge bepleitte in menging van den staat in zake de veefok- kerij. De Min. van Landbouw, Nijver heid cn Handel (de heer V e e g c n s») betoogde, dat op agrarisch gebied met be hoedzaamheid moet worden opgetreden. De wetgever moet de banden tusschen landbou wer cn bodem versterken, niet losser ma ken. De stabiele landbouw1 mag niet worden een mobiele, en de landbouwbevolking moet niet overstelpt worden met agrarische wet ten. Dezè denkbeelden zaten voor bij het voorgenomen onderzoek naar* den toestand van de landbouwbevolking in 't landbouw bedrijf. Het wetsontwerp op de landbouwraden werd ingetrokken, omdat 't de politiek in de landbouwaangelegenheden haalde. Het vraagstuk der drooglegging van de Zuider zee behoort vooralsnog niet tot 's ministers departement. Een klein stukje grond, in het bezit van den landbouwer achtte do minister gewenscht ook om den overmatigen trek naar de groote steden tegen te gaan. Ontginning van woeste gronden zal de minister krachtig bevorderen. Aan de landbouwbelangen, in verband met het Duitsche toltarief, wordt de volle aandacht geschonken, gelijk het noodige zal gedaan worden voor de veefokkerij,. Na replieken werd de vergadering om 12 uur verdaagd tot den volgenden morgen 10 uur. Berichten. H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gisterochtend, na een langdurige afwezigheid in de Residentie, teruggekeerd. Ter verwelkoming waren aan het station der SS. aanwezig de burgemeester, baron Sweerts, en de gouverneur der residentie, ge neraal Van Ermel Scherer, met welke auto riteiten H. M en Z. K. H. zich eenige oogen- blikken onderhielden. II. M. zag er zeer welvarend en opgewekt uit. In gesloten gala-rijtuig werd, langs eera vrij talrijke menigte, die zich in de Rijnstraat ter begroeting had opgesteld, naar het paleis van H. M. de Koningin-Moeder geroden, waar ongeveer een half uur door liet Kon. Echtpaar werd vertoefd. Bij terugkeer in het Koninklijk Paleis werdom zij weder eerbiedig begroet door een groote menigte. Baron Clifford, hofmaarschalk, ontving de Vorstelijke personen in Hun Paleis De Prins der Nederlanden zal 27 dezer bijwonen het weldadigheidsconcert in het Geb. v K en W. te 's Gravenhage, te geven ten bate der stichting „Tehuis voor alléén- staande Blinden". H. M. de Koningin-Moeder heeft bericht, wegens rouw, niet aanwezig te kunnen zijn. De Rritsche ge-zaait bij ons Hof ver trok Zondag naar Brunswijk. Graaf Ségur d'Aguessau, secretaris le klasse bij het gezantschap der Franscho re publiek te 's Gravenhage, die den diploma- tieken dienst verlaat, keert na Kerstmis naar zijn vaderland terug. Bij zijn vertrek naar Konstantinopel hebben onderscheidene leden van het vreem de en Nederlandsche diplom atencorps, den gezantschapsraad graaf Van Limburg Sti- riun, voor dien kabinetschef van het Dept. van Buitenl. Zaken, een afscheidsgroet ge bracht Ook de oud-minister van Buitenl. Zaken, Melvil baron van Lynden, was op het per ron der H. IJ. S. M. te 's Gravenhage aan wezig. De minister van financiën maakt be kend, dat op 16 December 1905 bij de be taalmeesters in kas was f 3.183.326.62en dat op denzelfdeu dag door Nederlandsche bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorsoho' was verstrekt ten bedrage vaft f 6.404.820.371. Zelflaadpistoleu. De minister van oorlog heeft, uitsluitend ter kennisne ming voor de leden, aan de Tweede Kamer doen toekomen de berichten, betrekking heb bende op de beproeving van zelf-laad-pistolen, bedoeld in de memorie van antwoord op do oorlogsbegrooting 1906. Stelling van Amsterdam. Voorts heeft de minister van oorlog, onder het zelfde beding, ingezonden een nota bedoeld in do memorie van antwoord op de oorlogsbegroo ting 1906een topografische kaart, schaal 150.000 waarop de kringstelling van Am sterdam is aangeduideen opgave nopens de de sterkte der bezettingen een opgave be trekking hebbende op de geschutbewapening en der munitievoorraad. Marinebegrooting 190 4. In een nota zegt de minister, dat aan het voorne men om de „Koningin Wilhelmina" in 1903 in herstelling op te nemen, geen gevolg kon worden gegeven, doch dat dit eerst in 1904 kon geschieden, vandaar dat de kosten ten laste van dat jaar kwamen. Er bestaat dan ook geen redelijke grond voor den indruk, dat bij de raming niet de noodige nauwkeu righeid zou zijn betracht. In dit verband wenscht de minister even wel de aandacht der Kamer te vestigen op het feit, dat verschil moet worden gemaakt tusschen de ramingen, die ten grondslag lig gen aan de begrootingsaanvragen en de na dere ramingen waarop de uitvoering der wer ken berust. Ter beantwoording der vraag of de kosten tot herstelling van de door Hr. Ms. pantser- dekschepen „Utrecht" en „Gelderland" be- loopen averij gebleken zijn overeen te ko men met de betreffende begr-otina voor het loopende dienstjaar d-enaangaande verstrek te mededeeling. kan thans worden geconsta teerd, dat bedoelde kosten geweest zijn voor de „Utrecht" f47213 in plaats van f53.001 en voor de „Gelderland" f 12.305 in plaats van f 15.000. Het Militair-Rechtelijk Tijdschrif* meldt, dat do bij den op te richten cursus voor rechtsgeleerde opleiding van officieren benoemde leeraren aanzegging hebben gekre gen, dat het in werking treden van het be sluit van 10 1.1. tot nader order is uitgesteld. Bij de Tweede Kamer was gister in gekomen een adres van mr. R. J. K. M. de Nerée tot Babberich, advocaat en pro cureur te 's Gravenhage, houdende verzoek hem te benoemen tot commies-griffier der Kamer. De adjunct-ingenieur van den Rijks waterstaat, J. Canter Cremers, wordt ver plaatst van Drielle naar Middelhar ins. Rij kskrankzinnigengeatioht to Medemblik. De minister van binnen landsche zaken brengt ter kennis van be langhebbenden. dat aan genoemd gesticht te vervullen is, op nader overeen te komen sa laris en voorwaarden, eene betrekking van hoofdverpleger. Personen in het bezit van een diploma als krankzinnigenverpleger, die voor de-ze1 be trokking in aanmerking wenschen te komen, behooren zioh daartoe vóór 27 Deoeinbed 1905 te wenden tot den geneesheer-directeur dier inrichting. Wij ontvingen het bericht van het over lijden van mr. Johan Willem van Lans- berge, oud-gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië. Van Lansberge werd in 1830 te Santa Fé de Bogota geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde in 1854 te Leiden tot doctor in de beide rechten. Daarna trad hij in di- plomatieken dienst achtereenvolgens te Pa- rijp, Madrid, Petersburg, Brussel, Londen, het laatst als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij het hof van België. In deze betrekking werd hij benoemd tot gouverneur-generaal en kwam in Maart 1875 te Batavia aan, welke hooge positie hij bekleedde tot April 1881, toen een slechte gezondheid hem tot aftreden dwong. De overledene had het grootkruis Ned. Leeuw. Hbld De heer K. F Traanberg, een der ontslagen onderwijzers aan school letter T. te Amsterdam meldt aan de Tel., dat het door dat blad verspreide bericht, als zou hij een betrekking als inspecteur cener levens verzekeringmaatschappij aanvaard hebben, olken deugdelijken grond mist. Eon 100-jarige. Mej. de wed. H. Zandstra te Nijland bij Sneek, heeft haaf lOOsten verjaardag gevierd, ter gelegenheid waarvan van veerschillende woningen in het dorp de driekleur woei. Gezicht en gehoor der oude vrouw laten voel te wenschen over, doch de geest is nog zeldzaam helder. Gisterenmorgen voelde 't oudje zich niet wel, wat haar. op haar ver jaardag, geducht speet. Grafmonument van dr. Schaepman De Romeinsche correspon dent van Het Centrum schrijft Zooals men weet is door mgr. den aarts bisschop van Utrecht aan onzen landgenoot te Rome Pier Pander onlangs de opdracht ver leend, tot het ontwerpen van een nieuwe bus te voor het grafmonument van wijlen dr. Schaepman. Het medaillon, waarin deze bus te prijkt, is in klei gemodelleerd en thans gereed. De frappante gelijkenis kan niet ge noeg worden geroemd. Met de uitvoering in marmer wordt eerstdaags begonnen Ook zal in de terecht gelaakte entourage van het medaillon een en ander wordt verbeterd. De kunstenaar hoopt, dat het gansche werk klaar en ter plaatse kan zijn op 2 Maart a.s., dr. Schaepmans gebooitedag. Een nadere beschrijving zal dan zoo spoe dig mogelijk volgen. Bouwmeester in Indië. Volgens de Deli-Crt. werd 15 November door Bouw meester Oedipus gegeven. Spel en costumes van de hoofdvertooners werden geroemd, doch met de figuratie schijnt het minder te lukken. Bij dezo voorstelling en ook bij de opvoe ring van Shylock bleek de armoede van heb tooneel, waardoor dc illusie verzwakt werd. Tot de blijspelen die voor het voetlicht kwamen behooren De familie Van Hoorn en Groote Stadslucht, waarmee het publiek zich kostelijk heeft vermaakt. Pos t-U nie met Duitse h- land. Naar aanleiding van hot gericht in de „Magdeburgische Zeitung," dat de kwes tie van eene postunie tusschen ons land en Duitschland op het a.s. postcongres te Rome zal worden behandeld, hetgeen o. a. in de Kamer van Koophandel te Utrecht werd medegedeeld, deelt men aan de N. R. Ct. van bevoegde zijde mede, dat het bedoelde postcongies met deze kwestie niet het minste uitstaande heeft en ieder land volkomen vrijheid hoeft om afzonderlijke [postuniën met andere landen te sluiten, mits deze niet in strijd zijn met de beginselen van de Al gemeene Postvereeniging. In de memorie van antwoord van den minister van Waterstaat wordt o. m. over de afd. spoorwegen het volgende gezegd; „Omtrent voor- en nadoelen van staats exploitatie van spoorwegen kan de regeering geen gegevens verstrekken. In 1899 is een commissie van ambtenaren benoemd om de quaesEie te onderzoeken, doch het rapport dezer commissie moet geheim blijven, zooals reeds bij de begrooting voor 1902 is ver klaard. Het openbare rapport van een Italiaan- sche commissie tezelfder zake is ter griffie nedergelegd. Inzake het spoorwegpersoneel vereenigt zich de minister geheel met de meening van den minister van financiën, dat hierop niet diep kan worden ingegaan zonder het vraag stuk der staatsexploitatie aan te raken. In tusschen wil hij gaarne, binnen de grenzen van het bereikbare, maatregelen in het be lang van het spoorwegpersoneel bevorderen. Dat bij de totstandkoming van de thans geldende regeling betreffende dienst- en rust tijden van het personeel, de Zondagsrust in naam uitgebreid, maar feitelijk zou zijn in gekrompen, wordt door den minister be twist. Publicatie van het nader advies der en quête-commissie acht de minister voorals nog niet wenschelijk, doch eenige exempla ren daarvan zijn met de opmerkingen daar omtrent van de spoorwegmaatschappijen ter griffie neergelegd, uitsluitend ter kennisne ming van de leden der Kamer. De minister wenscht thans, nu binnen ten hoogste II jaar de thans vigeerende regle menten zullen moeten worden herzien, niet het initiatief te nemen tot wijziging daar van, teneinde de scheidsgerechten de be voegdheid toe te kennen, om uitspraak te doen omtrent een niet op verzoek verleend eervol ontslag. Dat de indeeling van het per soneel in groepen ongunstig op den dienst zou werken, is hem niet gebleken. De wenschelijkheid eener enquête omtrent den toestand van het personeel der locaal- spoorwegen en tramwegen is nog in over weging. De Staatsspoorweg Exploitatie-Mij. heeft zich tegenover den minister bereid verklaard, voor het voormalige Rhijnspoorwegpersoneel opnieuw de gelegenheid open te stellen tot overgang tot haar gewone personeel." Betaling premie Ongeval lenwet. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie; Gelet op art. 47 der Ongevallenwet 1901; Gezien de beschikking van den minister van binnen! zaken van 17 Juni 1905; Verzoekt den werkgevers, die de op 1 Jan. 1906 vervallende premiën binnen den in bo vengenoemde wetsbepaling genoemden ter mijn wenschen te betalen, om, ter bevorde ring van een geregelden gang van zaken, en om lang oponthoud aan de loketten der post kantoren te voorkomen, die betalingen te doen naar gelang*van de aanvangletters hun ner namen, op de hierna vermelde data: voor hen wier namen aanvangen met eene der letters A, B of C op 2 of 3 Januari a.s. voor hen wier namen aanvangen met eene der letters D, E, F, G, H, I of J op 4 of 5 Januari a.s. voor hen wier namen aanvangen met eene der lettere K, L, M of N op 6 of 8 Jan. a.s. voor hen wier namen aanvangen met eene der letters O, P, Q, R of S op 9 of 10 Ja», a.s. voor hen wier namen aanvangen met eene der letters T, U, V, W, X, IJ of Z op 13 Januari a.s. voor de werkgevers die publiek-rechtelijk» lichamen, na&mlooze vennootschappen of an dere rechtspersonen zijn' of die als leden commanditaire vennootschap het bedrijf uit oefenen op 13 of 15 Januari a.s. Het departement van justitie brengt bij deze ter algemeene kennis eene mededeeling van het Kon. Hong. Patentbureau te Buda pest, dat bij ordonnantie van den Kon. Hong. minister van koophandel van 1 October 1905 de behandeling van de zaken betreffende de bescherming van het auteursrecht is overge bracht naar genoemd bureau. Russische emigranten. Met het ss. „Noordam" der Holland Amerika- lijn vertrokken Zaterdag 1030 emigranten, in hoofdzaak Poolsche en Russisch Joden, naar Amerika. De Scheveningsche vis- soherehaven. De minister van water staat heeft geen termen gevonden voor sa menwerking van Rijk en Gemeente, in zake de benoeming eener cimmassie tot onderzoek naar de middelen tot verbetering van de Scheveningsche visschershaven. Wanneer de gemeente tot dé benoeming ecnor zoodanige commissie overgaat, is de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2