I#. 175. 4*' Jaargang. Woensdag 27 December 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MET VOLLE ZEILEN. j Maar toch hoorde zij nu daarin iets dat I zij tot nog toe niet, althans op een afstand AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.85. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers©,05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., geliere men vóór 10 uur 'a morgens bij de Uitgerera in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIÉN Van 1—5 regels Elke regel meer »te lett< f 0.7H. - «-I®- Groot© fetters naar plaatarnimte. Voor handel en bedrnf bestaan roordeslige bepalingen tot het herhaald adreHeeieh in dit Blad b|j abonnement Bents circulaire, be rattende de voorwaarden, wordt op eau vraag toegezonden. Aan hen, die met I Januari a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Decem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Kennisgeving. IX? Burgemeester van Amersfoort, Gez:en artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Don derdag. den 28sten December aanstaande, des namiddags te 1^ ure. Amersfoort, den 22. December 1905. De Burgemeester voornoemd, wuunEits. Politiek Overzicht De revolutie in Rusland. De Kerstdagen zijn in Rusland niet zon der strijd en bloedvergieten voorbijgegaan, en het laat zich aanzien, dat ook op de Rus sische Kerstdagen, die dertien dagen later vallen dan in West-Europa, het „Vrede op aarde" als eene droevige bespotting zal klinken Moskou, de oude Keizerstad, beleeft in deze dagen al de ijselijkheden van een bur geroorlog. Barrikaden zijn opgericht in de straten en van bommen is een vrij gebruik gemaakt. Daartegen hebben de troepen ge schut in het vuur gebracht; de straten en boulevards zijn schoongeveegd, maar in de leege straten vloeit het vergoten bloed. In Petersburg was de strijd minder hevig. Hon derden zijn in hechtenis genomen, wat niet zonder bloedvergieten in zijn werk ging. El ders heerscht de krijgswet, die over uitge strekte landstreken, zooals b.v. over geheel Polen, is afgekondigd. Intusschen is ditmaal eens eene neder laag te vermelden van de revolutionairen van beroep. De algemeené staking is mis lukt. Slechts êen deel van de fabrieksarbei ders en een deel van het personeel der open bare middelen van vervoer zijn ditmaal ?n staking gegaan. Uit de andere beroepen heb ben zich eenige bijloopers bij hen aangeslo ten. Maar op de voornaamste spoorwegen en de gewichtigste telegraaflijnen heeft men den dienst kunnen in stand houden. En in de botsingen van de stakers met de organen van het gezag is aan de laatsten de over winning gebleven. De verwachting, dat le soldaten naar de stakers zouden overloopen, is niet vervuld. Het is gebleken, dat een groot deel der bevolking, dat vroeger den aanval tegen de regeering ondersteunde, de aanhoudende storingen van het verkeer en de stremming van het maatschappelijke leven moede is en daaraan niet meer meedoet. Men heeft de Russische bevolking in den laatsten tijd schrik trachten aan te jagen door de verzekering, dat het gehcele fabrieksproletariaat uitmun tend bewapend was. Wat. daarvan aan is, kan men zien uit een artikel van de Petersburg- l sche Herold, waarin wordt gezegd „Wij willen zeer ernstig opkomen tegen 't geen door geruchten gecolporteerd is over de bewapening van de fabrieksarbeiders, want daar steekt niets anders achter dan eene opzettelijke misleiding van de maat- ichappij. Men sprak in de laatste dagen zelfs er van, dat de arbeiders in 't bezit waren van twee machine-kanonnen. Wij hebben naar dit gerucht onderzoek gedaan en bevonden, dat op eene fabriek werkelijk een model van een machinekanon op raad selachtige wijze verdwenen is. Het schijnt niet onmogelijk, dat dit model zich in 't bezit bevindt van arbeiders, die daarmee geen kwaad kunnen doen, omdat hun de patronen, die er bij behooren, ontbreken. Wat de verdere' bewapening van de arbei ders betreft, willen wij aan bijzonder ang stige gemoederen mededeelen, dat daarvoor geene voldoende middelen voorhanden waren en zij om deze reden eenvoudig niet bestaat. Wij willen niet ontkennen, dat onder de arbeiders eenige honderden, ja misschien duizend revolvers verdeeld zijn, om een ze ker „knaleffect" te verwekken, maar een revolver is tegen het model-geweer geen aan valswapen. Daarmee verliezen alle woorden over een voor de deur staanden opstand, die onze sociaal-democratische pers zoo gaarne in den mond neemt, hunne beteekenis." Dit verklaart, waardoor het komt, dat de stakingsbeweging is mislukt. De algemeene staking is ook ditmaal weer gebleken een wapen te zijn, gevaarlijker voor hen die het gebruiken dan voor hen, tegen wie men het gebruiken wil. En vooral een wapen, dat in bet gebruik spoedig afslijt. Toen het de eer ste maal gebruikt werd, had het eene ge duchte uitwerking, en het manifest van 30 October is onder den indruk van deze ge duchte volksmanifestatie tot stand gekomen. Maar de latere algemeene stakingen waren slechts zwakke herhalingen van deze eer ste manifestatie, die de overheid vrij gemak kelijk baas kon worden. In zoover schijnt het gebeurde in deze Kerstdagen eene kleine stap ten goede te zijn. Echter een stap, dien men vooral niet moet overschatten, want maar al te zeer le vert de beweging in Rusland het beeld van eindelooze verwarring en niet van eene be weging naai' de verwezenlijking van eene orde van zaken, zich hervormende op nieuwe grondslagen, ter vervanging van de oude, die ondeugdelijk gebleken zijn. Als eene oase in den woestijn vertoont zich thans Finland. Daar is de landdag in bui tengewone zitting bijeengekomen, die door den nieuwen gouverneur-generaal, namens den Czaar, geopend werd met eene rede, waarin de hoop werd uitgedrukt, dat de nieuwe rechten, aan Finland geschonken, door alle burgers in het belang en het wel zijn van het land zouden worden gebruikt. En in de antwoorden van de woordvoerders der verschillende standen adel, geestelijk heid, steden en platteland straalt de blijd schap door, die allen bezielt over het goede einde van den langen en hangen strijd. IUII6. Rome, 2Jf Dec.. Het kabinet is als volgt samengesteldFortis, president van den mi nisterraad, binnenlandsche zaken en ad in terim landbouw; markies De San Giuliano, buitenlandsche zaken; Fenoccliiaro, justi tie; Vacchelli, financiën; Carcano, schat kist; generaal Mainoui d'Intignano, oorlog; admiraal Mirabelle, marine; De Marinis, openbaar onderwijs; Tadesco, openbare wer ken; Marsengo Bastia, posterijen en tele graphic Rusland. Moskou, 22 Dec. Des avonds werd eene afdeeling dragonders op het Straatnaplein door schoten van een gewapenden troep ar beiders gedwongen een salvo te lossen. Acht werklieden en twee dragonders werden go- wond. Spoedig daarna maakten de arbeiders op het Strastnaplein en op het oud? Triomf plein draadversperringenzij sloten het trot toir met luiken af. De kavallerie en de in fanterie deed do menigte uiteengaan door het lossen van blinde schoten. Om elf uur 's avonds bestormden de troepen eene 'in drie rijen uit draad, ijzeren deuren, planken, enz., opgetrokken barricade. Te middernacht waren de straten weder vrij. In den strijd werden elf arbeiders gewond. Petersburg, 28 Dec. Gisteren werd in een ministerraad, onder voorzitterschap van den Ke;zer gehouden, die acht uren duurde, het ontwerp van de kieswet aangenomen. Da bepalingen komen, naar men verneemt het algemeen k'esrecht nabij. De afkond'guig van de wet wordt met het Russische Ke.st- itest veiwacht. De verkeringen zullen «n het lavst van Januari, de bijeenroeping van den rijksdoema in Februari (Russische tijd rekening! *Maats hebben. Petersburg, 23 Dec. De staking \ertoont hier een onbestemd karakter. Op de Poeti- lowwerken besloot gisteren de meerderheii den 25en den arbeid te hervatten. Gisteren hebben reeds 3000 werklieden van de nieuwe admiraliteit en 2000 ian de tabaksfabriek Bngdanow den arbeid hervat. Aan de Times wordt uit Petersburg be richt, dat bij eene godsdienstige plechtigheid te Moskou Dinsdag gehouden, ondanks de opwekking der overheid, slechts eenige dui zenden getrouwen waren samengekomen. Van dezen gingen een duizendtal personen naar het paleis van den gouverneur-generaal om uiting te geven aan hunne gevoelens van trouw. Admiraal Doebasow hield eon toe spraak, waarin hij verklaarde, dat de Czaar zeker de oproerige bewoging zou weten te onderdrukken en niets van zijn autocratisch© macht zou afstaan. Moskou, 23 Dec. (Peter&burgsoh telegraaf- agentscihap). Gisteren avond werd in eene in do Lotkowski-steeg gelegen school, waarin eeue arbeidersvergadering gehouden werd, door de troepen omsinigeld, die uitlevering van de wapenem eisohten. Toen een schot met los kruit, dat door de soldaten werd ge lost, uit de ramen met scherpe schoten en bommen beantwoord werd. rukte er artillerie op. Het huis weid in den nacht beschoten totdat do deelnemers aan de vergadering zich overgaven. In het bureau der politieke politie werd door twee bommen een muur, de zoldering en do inwendige inrichting vernield. Een wijkopziahter en een politie-ageut werden ge dood, een soldaat gewond. Hehingfors, 22 Dcc. De buitengewone Landdag is door den gouv.-generaal met eene rede in naam van den Czaar geopend. De gou verneur-generaal zeide, dat de deelneming van alle burgers aan de verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging de beteekenis van den Landdag verhoogen zal. De Czaar rekent er op, dat de nieuwe rechten, aan Finland verleend, door alle burgers in het belang en tot welzijn van het land zullen worden ge bruikt. De presidenten van de verschillende afdeel in gen van den Landdag gaven in ant woord op de rede van den gouverneur-gene raal hunne vreugde te kennen ovc" de inge voerde hervormingen. De aartsbisschip Johanson betuigde na mens de geestelijkheid den Czaar dank voor de aan alle nationaliteiten van Rusland en aan Finland verleende vrijheid van geweten en godsdienst. Petersburg, 23 Dec. Met het oog op de staking zijn tot nader order alle vergaderin gen van openbaren, of particulieren' aard, tot behandeling van politieke of economische onderwerpen, verboden. Petersburg, 23 Dee. De regeerings-telegraaf doet geregeld dierst, behalve naar Libau en Riga, althans voor het regeerings-telegraaf- agentschap en voor diplomatieke telegram men. De tijdige aflevering van particuliere of perstelegraannien wordt echter niet ge waarborgd. Te Helsingfors is na lange pauze de tele grafische dienst hei vat, maar de dienst gaat nog ongeregeld. AUe restaurants en drankwinkels te Peters burg zijn gesloten do keilners staken. Pa trouilles kozakken en infanterie trokken door de straten. Op het Uspenski-kerkhof werd een vergadering gehouden, die door troepen werd uiteengedreven. In den loop van den dag zij.n vele personen gevangen ge nomen. De politie zoekt ijverig naar wapenen. In vele fabrieken wordt gewerkt. In de Poe- tilow-fabrieken met meer dan 12,000 ar beiders wordt gestaakt. De Oboesjo-fabrie- ken zijn gesloten en door troepen bezet. Den arbeider? is het loon uitbetaald. Do treinen op den Warsohau-Ba.1 tisclien spoorweg rijden onder militaire bedekking en worden door militairen bediend. Op den Nicolaasspoorweg zijn vele beamb ten ontslagen De beambten van het hoofd bestuur van den Rjasao-Oc ra Ispoorweg heb ben gestaakt. De electrische fabrieken te Petersburg zijn door troepen bezet en het werk wordt door de manschappen der technische troepenafdee- lingeii verricht. Ook de post- en telegraaf kantoren zijn door de militairen bezet. Overigens vertoonen. de straten het gewone beeldalleen in enkele buitenwijken kwamen onbeduidende gevechten voor tusschen sta kers on patrouilles Petersburg23 Der. 518 beambten en ar beiders van den Nicolaas-spoorweg zijn ge vangen genomen. 200 stakende beambten van den Warschau-spoorweg zijn wegens een op den trein beproefden aanslag gearresteerd. In den afgeloopen nacht zijn 500 personen, beboerende tot de revolutionaire partiji, in hechtenis genomen. De staking vindt geen steun bij de arbei ders 7000 arbeiders hebben heden het werk hervat, hoewel het Zaterdag i?. In de fabrie ken zijn kennisgevingen aangenlakt, meedee lt "b dat de arbeiders, die Dinsdag het werk niet hervatten, zullen worden ontslagen. Moskou, 23 Dcc. (Petersburgsch Telegraaf- agentschap.) Op het Strastnayaplein, in de Twerskajastraat en de boulevards worden he vige gevechten geleverd tusschen de dra gonders en de leden van de „strijdorganisa tie". Hedenmorgen werd een huis bestormd door de troepen. Er werden vele wapenen en een groote hoeveelheid ontplofbare stof fen gevonden. Een groot deel van de man nen der „strijdorganisatie" is gearresteerd, toen men naar het raadhuis wilde trekken om de leden van de stedelijke Doema gevan gen to nemen. 23 Dec. (8 uur 's avonds.) De opstande lingen die zich in het bestormde huis be vonden zijn gevangen genomen. Vijf op standelingen zijn gedood en twintig gewond twee officieren zijn gedood. In het huis wer den achttien geweren, vijftien revolvers en dertien bommen in beslag genomen. In de straten werden verscheidene officie ren door do opstandelingen ontwapend. De op verschillende plaatsen opgeworpen bar ricaden zijn door de troepen bezet. Opstandelingen, in het bezit van revolvers en bommen, trachten het huis van den pre fect te belegeren. De raad van arbeidersafgevaardigden ver gunde dat in dè banken werd gewerkt, eveneens werd vergunning verleend tot het bakken van roggebrood. De raad besloot, dat om zes uur de ge wapende opstand zou beginnen. Op "rschil- lende plaatsen van de stad is de politie ont wapend vele Dolitiebeambten zijn gedood. Moskou, 23 Dec. Het plein voor het Stras- tojklooster is door artillerie bezet, die de Twerskoj- en Strastoj-boulevaixl bestrijkt. In de Twerskajastraat. die geheel door troe- pen is omsingeld, werd aan den hoek van de Sadowajastraat in de nabijheid van de oude triomfpoort een door de opstandelingen op geworpen barricade door de troepen ver in eesterd. Benden opstandelingen bevinden zich ach ter het gvmnasium in de kleine Dmitroftzi straat Revolutionaire betoogingen in ver schillende straten ziin door de troepen on derdrukt, waarbij vele personen gewond war den. Van verschillende spoorwegstations >n het di&triot Moskou komen telegrammen, dat de boeren uit nabijgelegen dorpen de stakende spoorwegbeambten aanvielen en dwongen r an den arbeid te gaan. Moskou, 23 Dcc. Gisterenavond hadden hier betoogingen plaats van opstandelingen zij werden door geschutvuur uiteengedreven. Gedurende den geheelen nacht hadden in do omgeving van de Twerskaja bloedige gevech ten plaats, waarbij de opstandelingen zwaro verliezen leden. Om tien uur omsingelden, zooals reeds is gemeld, de troepen een huis, waarin zich dc leiders der opstandelingen bevonden Deze verdedigden zich met bommen en vuurivi- pens. Tegen middernacht beschoot de artil lerie het huis, dat ten slotte werd bestormd Van de opstandelingen moeten vierhonderd, van de troepen vijf officieren en dorrien manschappen gedood of gewond zijn. Memel, 23 Dec. Een boot brengt het be richt, dat de stoomboot „Kehrwieder 's nachts te elf uur in Memel is binnenge- loopen en do tijding heeft gebracht, dat de revolutionairen de haven van Riga hebbon versperd. De „Kehrwieder" liep, om zoo noodig vluchtelingen aan boord te nemen, Vrijdag te Libau binnen. Te Libau was Vrijdag morgen de algemeene staking afgekondigd De revolutionairen wilden geen schepen laten vertrekken. In do haven bevinden zich de Zweedsche stoomboot „Baltic" en de stoom boot „Corona"de beide schepen werden met steenen gebombardeerd en er werd op geschoten, toen zij do haven wilden verlaten. Do „Corona" vertrok, de „Kehrwieder" ging in de buitenhaven en verliet Libau gisteren avond zeven uur zonder passagiers te heb ben ingenomen. Heden is do „Kehrwieder" weder naar Libau vertrokken om de „Bata via" te zoeken. Moskou, 24 Dec. Op alle punten, waa gisteren dc barricaden door de troepen op- Naar het Ztveedsch door Pu. WIJSMAN. Nina hoorde een akdlig suizen in de ooren. Hier moet iets worden opgehelderd, waar voor zij hare zinnen goed bij elkaar moest houdén. Zij moest alleen zijn. Zij moest denken Met een vluchtig woordje, over boodschap pen die zij doen moest, nam zij afscheid van hare vriendin en ieder ging verder haar eigen weg. Thans liep zij alleen en ongestoord de verschillende straten door. Wat was er eigen lijk gebeurd dat haar hoofd duizelde en de grond onder hare jjoeten waggelde Zijl moest denken zij wilde denken „Wel, eenvoudig dat Göran geweten had, dat zijn solliciteeren voor die betrek king te vergeefs was geweest en dat hij haar dit niet had verteld. Anders was er niets. Anders niets! Maar hierin lag im mers een afgrond Of zij een gil gegeven hadï De voorbij gangers zagen verbaasd om. Zij werd ver legen en sloeg een nauwere, minder drukke straat in. Niets andersMaar juist hierin lag het schandelijk verraadHij was in een schuil hoek gekropenhij had haar misleid. Hun ne verloving was voor hem geen geluk dat hij fier verlangde aan de wereld te open baren. Wel neen, die moest zoo lang moge lijk geheim gehouden worden. Hoe lang? Wie kon dat weten? En waarom? Waarom, dan toch? Zou hij er iets door moeten mis sen? •Do eene gedachte joeg de andere niet bliksemsnelheid door haar hoofdblijk baar zonder samenhang; de grondtoon was een uitdrukking van den ouden heer Hjalm, het éenig ongunstig oordeel over iGöran dat zij ooit vernomen had. Bij welke aanleiding hij 't gezegd had herinnerde zij zich niet meer, maar de woorden had zij des te beter onthouden. „Ja, dat is een knaap dien men niet licht te pakken krijgt als hij je ontglipt," had hij, met een ondeugenden glimlach ge zegd. Toen was zij opgestaan en had hem ver dedigd. Hoe durfde hij hem aldus aanval len! Hij kende hem immers niet, of bijna niet, persoonlijk. Hij luisterde naar laster praatjes. Maar zij kende hem, en goed oo«k; en zij wist dat er niet de minste smet op zijn karakter lag. Maar nu Wat zou zij nu op zoo iets ant woorden? Zij wist het niet. Zij mocht zijn beeld op to roepen, maar dit gelukte haar niet; scherven en gruis was alles wat zij te zien kreeg. Van tijd tot tijd stond zij stil. Haar ge dachten liepen als in een cirkel rand. Eén ding stond vast. Zij moest met hem spreken E'r moest eene verklaring, eene opheldering bestaan, die zij niet vinden kon, maar die hij haar zoude geven en die alles wat nu in puin lag weder tot een goed geheel zou kunnen herstellen. Maar al9 zij omkeerde zou zij hom niet meer vinden. Had zij; 't maar geweten waar hii op dit oogenblik te vinden was, dan zou zij hem bij vreemden aan huis, of op een publieke plaats hebben opgezocht. Zij zou er alles voor over hebben gehad om maar die stekende pijn in hare borst tot bedaren te brengen. Maar nu kon zij niets anders doon dan afwachten Hoe zij het overige van dezen dag en den volgenden nacht zoude door komen dat was haar een raadsel X. De ochtendscéance was nog niet afgeloo pen. In het salon zat een patiënt en een andere was in de kamer van dokter Garvell. Nina was onmiddellijk naar hare werkka mer gegaan. Hier stond zij1 nu bij het ven ster in afwachtende houding. Zij liad zich nog niet van hoed en mantel ontdaan en zonder te zien tuurde zij op het bonte pa troon der dunne gordijnen. Van de andere kamer klonken de stemmen van Garvell en zijne patiënt tot hier door, maar zij dacht hierbij aan niets anders dan aan 't gewone rumoer, dat van het plein op steeg. Maar opeens merkte zij, dat die stem men buitengewoon duidelijk hoorbaar wa rende deur moest zeker op een kier staan. Een blik in die richting ovortuigde haar hieromtrent en nu kon zij niet anders dan het gesprek in de andere kamer volgen. Bijpzonder belangrijk was dit niet. Het was eenvoudig zijn gewone, beminnelijke ma nier van spreken tegen zijn patiënten on het behaagzieke gegiechel der coquette da mes. en als een vaag vermoeden vernomen had. Zij hoorde hoe hij dit coquetteeren aan moedigde; hoe hij naar goedvinden op de snaren van het menschelijk instrument speelde en met welgevallen luisterde naar da zangwijzen die het te voorschijn bracht. Nu en dan sloeg hij eens een vol akkoord aan en liet dit door klinken, tot hij het spoedig weder liet versmelten in schertsen en lachen. Hij was een kunstenaar op 't gebied van flirt. Dit was hij zeker. Hier was niet, zoo als zij gedacht had, do vrouwelijke partij de spetende hij was het zelf. De patiënt ging weg en een andere werd toegelaten. En hetzelfde spel begon weer op een nieuw instrument, met een klein verschil in de mate van belangstelling, met een an dere schakeering in den toonmaar altijd duidelijk bleek het pogen om eene zangwijs uit te lokkeu Nina lachte. Daar was nu immers de door haar gezochte oplossing van het raadsel. Zij behoefde er hem niet naar te vragen. Eigen lijk had zij zoo iets reeds lang begrepen. Nu was het good zoo als het was. Zij had hem immers haar wantrouwen reeds te kennen gegeven, hoewel zij dat toen eigenlijk had gedaan in de hoop het zwakko sprietje, dat kleine onkruid, dat zij niet met heur hart wilde voeden te doen verstikken. Maar thans lachte zij, haar eigen scherp zinnigheid bewonderend. Zij had die tot he den nooit genoog op prijs gesteld. Wat was het koud zij scheen verstijjfd in al hare leden. Eindelijk vertrok de laatste patiënt. De deur kraaktede portieres werden openge trokken en Göran stond op den drempel. Zij keerde zich om maar bleef staan waar zij stond. Hij had woorden van blijde verras sing op de lippen, maar 't gezicht van die strakke gedaante, met de wijd-open fonke lende oogen joeg hem schrik aan. „Wat is dat? Wat is er gebeurd?" Hij snelde bezorgd naar haar toe maar zij trok zich langzaam terug. „Ga je van mij weg? Mag ik niet bij je komen Hij zag haar verbaasd en ontroerd aan. Zij was zoo vreemd, dat Ihij: er verlegen mede werd. „Ik ben hier gekomen, Göran, omdat ik je omtrent eene zaak opheldering wilde vra gen," zeide rij- „Vraag maar!" „Heb jij, reeds voor oen maand geleden, zeker geweten dat er geen hoop voor jo was, die bot rekking bij Hagborgs inrichting to krijgen Hij zweeg. Nu was de samenhang niet meer moeilijk te raden. „Ja," zeide hij; „ik wist toen reeds dat er niet veel kans voor mij bestond." „Geen kans! Beken het ten minste! Vol strekt goen kans, dat wist je," hield zij on wrikbaar vol. Hij zou een ontwijkend antwoord hebben willen geven maar hij zag er geen middel op. Het was al te duidelijk dat zij hem had doorzien. En met gezochte vrijmoedigheid keek hij haar in de oogen. ,,G<>ed. Ik zal je zeggen, dat ik het toen al wist. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1