pdsdicnstoefcning b j in de Groote Kerk, dde" aider gehoor van den hofprediker Ds. van ."~lier Flier. zoo Het Koninklijke Echtpaar heeft eer- :en Kerstdag het middagmaal gebruikt biji ndiër do Konangin-Moeder, het] Kerstfeest ten hove. Was Zon- ligtkgavond het Kerstfeest ten Hove ingewijd oppor in de hooge tegenwoordigheid van lig-I. M. de Koningin, Hr. Ms. Moeder en K. II. den Prins, de dames en heeren orbij erbonden aan het Kon. Huis, met hunne tweedndcren, rondom den kerstboom te vereeni- danjen, die, geplaatst in het bruine kwartier, nmgijn schitterend licht uitstraalde op de praoh- n inige versierselen en kostbare geschenken, bigorjelke dc takken van het dennengroen droe- en later als Kerstgavc aan de genoodig- werden uitgereikt, Maandagavond ten ure begaven H. M. en de Prins zich naar ijdige Gothische zaal van het Paleis aan den s er[neuterdijk, teneinde iets van de Kerst ver- reugdo te brengen aan anderen. i'e Daar werden de vorstelijke personen be- imer?oet door een schare jongens en meisjes tot leeftijd, kinderen van het dienst- iaat-ers0neel der geheele hofhouding, aan wie M., zooals elk jaar, een Kerstviering be- toe-,idtEen koor van dames uit de eerste krin- lisc'njn der residentie zong, onder leiding van heb-evr. Hoeufft van Velzen, echtgenoote van imer»n intendant der Koninklijke Paleizen, nde-jnige Kerstliederen naar woorden van overj Kramer. P,el-jH. M. en die Prins deelden zelf het speel- .trjed en andere geschenken van den kesbboom l'Sdai de jeugd uit: de Koningin "aan de mei> |j Z. K. H. aan de jongens. dejEft tooini het jolige volkje al die voorwerpen mm.s cen kind zoo gelukkig kunnen maken, uit leine, Koninklijke handen in ontvangst genomen «•mjdd'en, Werd de boom ontdaan: van het sui- emsjrgoed en andere lekkernijen en werden die bctrsnaperingen onder hen verdeeld. En En de boem, die de Koningin zelf had- hel- inn tooien, stond daar nu kaal, maar zeker een symbool der dankbaarheid en vreugde de harten van zoo velen, ouderen en kin- snogreni gewekt jegens Haar, die hun weer deze vol-rin nering aan het Kestfeest bezorgde. 6 in,_ H M d<) Konin?in en z K H de ins woonden Dinsdagvoormiddag (tweede eenu-stdag), de godsdienstoefening bij in de ïitsclie kerk. hen -De adelborst der 1ste klasse bij de aen. 3ninklijke Marine-resedve E. M. Swaan 7oor,rdt niet 30 dezer geplaatst aan boord van Ms. pantserschip Piet Hein. iten £)e tweede luitenant H. van L., van ver-fc 8e regiment infanterie te Arnhem, die q 18en de^er van een hem verleend verlof ar "s Gravenhage, in zijn garnizoen moest teruggekeerd, is nog-afwezig. Men ver- ^an>edt, dat hem een ongeluk is overkomen, lem Hoor de vereeniging „Onderlinge ^ep OUwenbescherming" is een adres gericht de Tweede Kamer, waarin zij de ver i*er*n& verzoekt mede te werken tot op- 'Ffing van de door het Kon. besluit van 2 datlart ^904, waarbij het sluiten van wette- nen te huwelijken zeer bepaaldelijk door de in besluit genoemde ambtenaren onmoge- gi wordt gemaakt, ontstane grove onbil- theden en ernstige gevaren. iraallheer K. H- Moscoviter, gemeente- h00's te 's Gravenhage, tegen wien, gelijk men h herinneren zal, een, klacht was ingediend. verd)r tjen typograaf Goos, heeft zich tot den gewend met verzoek om eervol ontslag, nmgkennen gevende: menjat in, den laatsten tijd de verhouding tus- Pro"en hem en vele stads-patiënten is gewor- i van een zeer aangename tot een zeer ge lede Innen©; vele -atieuten hun vroegere beleefdheid Sben afgelegd en geruild voor een dikwijls optreden ma-lat het aantal aanvragen voor bezoek aan Ne is is gestegen tot het driedubbele en de rneréste van die toegenomen bezoeken blijken den geschieden uit gemakzucht en gemis van iige tegemoetkoming van den kant der relvragers lat het aantal aanvragen tot bezoek aan is op tijden buiten het spreekuur in die fde mate is gestegen lat adressant, die steeds met lust en toe- o^t'jding zÜn functie heeft- w«nargenomen, na J uitspraak van den Raad vam 13 Novem- 11. «ijn prestige tegenover zijn stadspa- *m" Oten sterk gesoliokb ziet Xn de Zaterdag gehouden zitting van Hoog Militair Gerechtshof werd mr. Vm- E M. Haulo, benoemd auditeur-militair 'het 2e militaire arrondissement, sland- fier jats 's Hertogenboscb, als zoodanig be- r teligd njg De aanbevelingslijst voor raadsheer ^er het gerechtshof te Arnhem, luidt als •Et: Mrs. H. Hesse, G. de Jong en jhr. W. van Does de Willebois, rechters resp. te inschoten, Rotterdam en Arnhem. :ur- het Eerste Kamer. Op de lijst van van Q, die wenschen in aanmeriring te komen die de benoeming van een commies-griffier a de Eerste Kamer der Staten-Generaal n geplaatst dc heeren mr. J. C. van der ter jrcht van Lichtenbergli, advocaat en pro- reur, werkzaam ter griffie van de arron- >iu- isements-rcchtbank te 's Gravenhage, te ier. ïravenhage; mr. A. J. L. van Boeck Cal- ïn, adjunct-commies bij het departement uw i Binnenlandsche zaken te 's Gravenhage ren nir. C. L. de Jonge te 's Gravenhage J. Lieftinck, advocaat en procureur, te- is beëedigd klerk ter griffie van de ar- adissements-rechtbank te Haarlemmr. d® J. baron van Lynden, advocaat en pro- reur, beëedigd klerk bij de arrondisse- lag ints-rechtbank en waarnemend griffier bij uw i kantongerecht te Arnhem en mede werk- op un op het parket van den ambtenaar van openbaar ministerie bij dat kantonge- jht te Arnhem; mr. J. P. de Maak, ad- lo- ;aat en procureur, oud-griffier bij het pbongerecht te Sommelsdijk, te 's Graven de gemr. JE. baron Mackay, advocaat en id- icureur, gewezen eerste secretaris bij het rk, jsulaat-generaal van den Oranje-Vrijstaat 's Gravenhage; mr. H. W. van der Mey, eocaat en procureur, candidaat-notaris te de Gravenhage; mr. H. W. Moquette, te 's Gravenhagemr. H. W. E. graaf Schim- melpenninck, advocaat en procureur, be ëedigd klerk ter griffie van ue arrondisse- ments-rechtbank te 's Gravenhagemr. J. M. I. A. Simons, adjunct-commies bij het departement van Justitie te 's Gravenhage jhr. mr. G. W. H. van Swinderen, advocaat en procureur te 's Gravenhagemr. M. P. Thomassen a Thuessmk van der Hoop van Slochteren, advocaat en procureur bij de arrondissements-rechtbank te Groningen, te Slochterenjhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, adjunct-commies bij het de partement van Waterstaat, Handel en Nij verheid te 's Gravenhage en mr. dr. J. O. Witteveen, advocaat en procureur te 's Gra venhage, tevens secretaris van de Kamer van Arbeid voor de winkel- en grossiersbedrij -en aldaar. Naar vernemen wordt, moet de heer mr. Goeman Borgesius, voorzitter der nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s Gravenhage", het voornemen hebben zich voor de perio dieke herbenoeming niet beschikbaar te stel len, wegens drukke bezigheden. De vereeni ging zou dan komen onder de leiding van den heer A. Roodhuijzen, lid der Tweede Kamer voor Brielle, secretaris der Liberale Unie. De heer F. M. Wibaut zal met den aanvang van het volgend jaar als mede-re dacteur van het weekblad De Kroniek op treden. Tot dusver was de heer P. L. Tak alleen redacteur. In de jongste vergadering van het Dag. bestuur van het Ned. Landbouw-comi- té is herbenoemd tot lid van het Dag. be stuur in het centraal bureau te Enschedé dr. G. W. Bruinsma. Tot leden eener com missie tot voorbereiding van eene herziening der statuten werden gekozen de heeren mr. P. H. A. Tydeman van Lede en Ouderwaard (voorzitter), S. C. Korteweg, G. Kruseman, D. R. Mansholt, C. G. J. A. van Genderen Stort en J. H. Wentholt. In de algemeene vergadering van het departement 's Gravenhage van de Maat schappij „Tot nut van 't Algemeen" is tot eerelid van het departement benoemd de heer J. W. C. Lisman, als erkenning van de belangrijke diensten gedurende vele jaren aan het departement bewezen. De heer Lisman is langen tijd lid geweest van het departementsbestuur en daarvan ge durende 25 jaren (waarvan 9 als voorzitter) lid van den raad van administratie over het Ziekenfonds" van het departement. Als zoodanig nam hij onlangs zijn ontslag, maar blijft nog voorzitter van het bestuur der N uts-spaarbank. Te Deventer is overleden de heer mr. C. E. van Marle, wethouder der gemeente en lid van cle Provinciale Staten, oud-voor zitter vau de Geldersch-Overijsselsche Mij. van Landbouw. Do Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam heeft aan den direc teur-generaal der posterijen en telegrafie een schrijven gericht, waarin zij mot het oog. op liet aanstaand wereldpostcongres resumeert de punten, welke h. i. verbetering behoe ven, t. w. 1. verhooging van het gewicht van en kelvoudige brieven bij verzending naar aan grenzende landen 2. de inrichting van het wereldport vol gens de daarvoor in het binnenlandscb ver keer bestaande sohaal; 3. verlaagd tarief voor gedrukte of ge schreven stukken bij open verzending op L. tformulieren 4. verlaging van port en uitbreiding van hot toegelaten gewicht van gedrukte stuk ken en van postpakketten, ook naar het bui tenland 5. Eenstemmigheid in de voorschriften, betreffende de verpakking van monsters vloeistoffen bij de verschillende Staten 6. Beslissing of briefomslagen, waarop de adressen gedrukt zijn als drukwerk zijn te beschouwen; 7. Te laten vervallen het uitzonderings artikel, bevattende dat de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika geen vergoeding geven bij het te loor gaan van aangeteekendo verzending; 8. De verkrijging van rechtstreeksche ge legenheid tot verzending van postpakketten tusschen Nederland en de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika. Volgens het Deceraber-nummer van de Vereeniging voor evangelisatie onder do mi litairen in Ned.-Indië was de staat der kas op 1 December 1905, ontvangsten f 5555.87 en de uitgaven f 9184.89^, alzoo een te kort van f 3629.02^. Moederland en koloniën. In eene door genoemde vereeniging te 's Gra venhage gehouden openbare vergadering bleek uit eene mededeeling van den waarnemenden voorzitter, den heer Scherer, dat een verschil van meening was gerezen met den heer Kempe. iteze had zich aange boden vo6r een vëbrdracht over de verdedi ging van ouze Indische bezittingen ter zee. Het bcstum was van oordeel, dat. tot de behandeling van die kwestie geen aanleiding bestond, omdat, na den jongsten oorlog in Oost-Azië en na het verbond tu-schen Enge land en Japan, ,,eeu krachteloos meedoen in don strijd om de heerschappij ter zee" vruch teloos ware, „een vechten tegen de Bierkaai." De heer Kempe bleef volharden bij zijn wensch tegenover do „sociaal-democratische opvatting" van het bestuur. De vergadering, gehoord de stellingen die de heer Kempe wenscht toe te lichten, en waaruit blijkt, dat do spreker een actieve verdediging ter zee beoogt, besloot, in overeenstemming met het bestuur, om de kwestie in een volgende vergadering te doen uitmaken, aangezien het punt thans niet op dc agenda was geplaatst. Daarna hield de heer C F. Zeeman, oud- O.-I. ambtenaar, een voordracht over ,,het inlandsche onderwijs-vraagstuk." Uit den oudent ij d Bij het om spitten van grond in een tuin te Odoom heeft men een oudheidkundige vondst ge daan. Een voet onder den beganen grond vond met een van keisteenen opgetrokken Grafkelder ter grootte van 2 vierk. meter. )e grootste steen had ongeveer eene opper vlakte van een halven vierk. meter. In den kelder vond men tal van scherven van fraai gevormde urnen en een ronden steen van 3 d.M. doorsnede met een gat in het midden, welke echter uiteenviel. Alles was ongere geld en vermengd met bakstoencn, zoodat men vermoedt, dat deze kelder reeds eerder is doorgewoeld. De toren van Oirschot. Men meldt aan de N. R. Ct. Nu de Tweede Kamer de subsidie van 50,000 gulden heeft toegestaan, zullen de werkzaamheden tot behoud van den voor een groot deel ingestorten toren van Oirschot spoedig, onder leiding van den architect Jacques van Gils, een aanvang nemen, en zoo vlot mogelijk worden voortgezet, ter voorkoming van verdere onheilen. Deze to ren dateert uit de vijftiende eeuw, en er staat een mooi kerkgebouw aan, dat inder tijd door den architect Hezemans, te 's Her- togenbosch, gerestaureerd is. De schoone go thische banken behooren tot het zeldzaamste van wat er nog aan oude kerkmeubelen in Nederland bestaat. De provincie heeft 20,000 de kerk en de gemeente ongeveer 35,000 gul den subsidie beschikbaar gesteld voor de her stelling-van dit monument. De Académie des Scienoes te Parijs heeft in hare zittiii" van 18 dezer, den Prix dc Pontécoulant, voor physische astronomie, toegekend aan onzen landgenoot prof. J. C. K-nleyn te Groningen, wegens zijne belang rijke onderzoekingen betreffende de Sterren wereld. De in Parijs te houden wedstrijd «n kunstwerken door vrouwen, is cen maand verdaagd. In verband hiermedo hebben de mededingsters in Nederland tot 8 Februari e.k. gelegenheid om aan het comité kennis te geven van haar voornemen tot Inzenden en zullen de inzendingen eerst tusschen 25 Februari en 3 Maart e.k. in den Haag wor den ingewacht. Kegelen. Men schrijft In Antwerpen worden van 13 tot 2 Janu ari 1906, groote Internationale Kegelwed- strijden gehouden, waarbij ook persoonlijke, korps en bondswedstrijden geheel overeen komstig als in Holland. Wij verwachten dat vele Hollanders naar Antwerpen zullen trek ken om de Eerepalm weg te halen. Vorig jaar werd door den Amsterdamschen Kegelbond den lsten prijs gewonnen. Voor inlichtingen schrijve men aan den heer A. Dossaer, Lokaal Syndikaat van Han del en Nijverheid, Korte Nieuwstraat no. 46, Antwerpen. Balboekjesin de Nederland se li e taal. Onder Leidsche en Delftsche studenten wordt het gebruik om in het Ne- derlandsch te dansen. Neerlandia drukt het volgende Leidsche balboekje af: Ommegang, wals stormdans wals figurendans rust schaatsenpas pas van vier wals slotdans. Het Haagsche dagblad Land en Volk zal in een bepaald stadsdeel der residentie twee bons verstoppen elk in een klein doosje, welke ten kantore van het blad kunnen worden ingewisseld, elk tegen een bedrag van f 25. Land en Volk doet dus op bescheiden ma nier, wat eenige jaren geleden zekere Fran- sclie en Engelsche bladen in het groot deden, doch door de politie, wegens de opstopping op den publieken weg veroorzaakt, werd ver boden. Dat een en ander de waardigheid der dag bladpers verhoogt, zal wel niemand bewe ren De directeur-generaal der posterijen en telegraphie. brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maanden Januari eu Februari 1906 de post naar Noord-Amerika zal wor den verzonden, als volgt 2 Januari per White Star Line5 Jan. per American Line; 9 Jan. per Norddeut- scher Lloyd12 Jan. per Cunard Line; 18 Jan. per Hamburg-Amerika Linie; 19 Jan. por American Line; 23Jan. per Norddeut- scher Lloyd; 26 Jan. per American Line; 30 Jan. per White Star Line; 2 Februari per American Line; 6 Febr. per Norddeut- sclier Lloyd; 9 Febr. per American Line; 13 Febr. per White Star Line; 16 Febr. per American Line 20 Febr. per Norddeutscher Lloyd; 23 Febr. per American Line; 27 Febr. per White Star Line, en bovendien des Zaterdags 13 en 20 Januari, 3, 17 en 24 Februari per Holland-Amerika-lijn via Rotterdam. De verzending uit Nederland vindt op bovengenoemde data plaats, in aansluiting op de stoomschepen van de maatschappijen American Line en Norddeutscher Lloyd a. met den trein van 6.30 m. van Am sterdam naar Vlissingen via Southampton; b. met den trein van 6.27 a. van Amster dam naar Antwerpen via Cherbourg; c. met den trein van 7.9 a. van Amster dam naar Vlissingen via Southampton; in aansluiting op het stoomschip van de Hamburg-Amerika Linie a. met den trein van 6.30 m. van Am sterdam naar Vlissingen, via Dover; b. met den trein van 6.27 a. van Amster dam naar Antwerpen, via Cherbourg; c. met den trein van 7.9 a. van Amster dam naar Vlissingen, via Dover, en in aansluiting op de stoomschepen van de White Star Line en Cunard Lino: met den trein van 7.9 a. van Amsterdam naar Vlissingen, via Queeustown. De aandacht van belanghebbenden wordt er echter op gevestigd, dat bij verzending met den trein van 7.9 a. van Amsterdam naar Vlissingen, via Southampton of Dover, de aansluiting met de van daar vertrekkende stoomschepen niet altijd verzekerd is. Automatische tram wissel. Op de brug bij het Leidscheplein (Leidsche Bosch je) te .Amsterdam, ;s thans een dier automatische wissels aangebracht, die onlangs werden beproefd aan de Tollenstraat. en waarvan wij toern/ een beschrijving gaven. Ten einde de werking van dezen automatischen wissel in de praktijk beter te kunnen beoor- doelen, is thans op dit drukke punt zioo'n wissel aangebracht. Heden werden er proe ven mede genomen. De maat/sohappij. die deze wissels aan brengt, draagt alle kosten van aanleg, tot dat eventueel mocht blijken, dat voor het tramverkeer te Amsterdam deze inrichtingen van werkelijlk belang zijn. (Hbltk) Omtrent den manslag onder Susteren gepleegd, wordt aan de rt. L. K. uit Noderweert nader gemold Omstreeks 2 iflir Maandagnamiddag ar riveerde het parket van Roermondde sec tie van het lijk werd verricht door een dok ter uit Roermond, bijgestaan door dr. G. Schmidt van hier, die reeds een voorloo- pig onderzoek had ingesteld. De vermoorde bleek op afschuwelijke wijzo te zijn mis handeld. De snede in den hals was meer dan 10 c.M. diep en vertoonde eene opening, waarin men wel een hand kon leggen. Het afgebroken stuk mes, dat in het been van het voorhoofd was blijven zitten, was nog 7 c.M. lang. De messen, waarmee dc on- menschelijke daders hun slagershand werk hebben verricht, moeten dus nogal respec tabele wapens zijn geweest. In zijde en rug waren buitendien nog verschillende mes steken toegebracht, ieder op zichzelf vol doende om een mensch naar de andere wereld te helpen. Na het onderzoek werd het lijk vervoerd naar het lijkenhuisje op het kerkhof alhier, waar het vervolgens ter aarde is besteld. Als verdacht van dezen moord te hebben gepleegd, zijn in hechtenis genomen de twee jongelieden uit de Moost, zekero F. v. d. M. en Jos. v. G., reeds in ons vorig bericht genoemd, beiden ruim 20 jaar oud. In den avond werden ze zwaar geboeid naar Weert overgebracht en Dinsdagmorgen naar Roermond getranspor teerd. Naar verluidt, hebben de beide ver dachten met den verslagene de herberg van Cox verlaten, na eene woordenwisseling bin nen, terwijl ze na eenige oogcnblikken met bebloede kleeren weer terug keerden in de herberg. De man, die op zulk een jammer lijke wijze in de kracht van zijn leven hij" was circa 35 jaar zijn dood moest vinden, .t.jjous, wat vechtpartijen aangaat, voor de justitie geen onbekende, alhoewel men in den laatsten tijd niets van hem hoorde. De weduwe, die met een 3-tal kinderen onverzorgd, en daarbij in gezegende omstan digheden, achterblijft, is door het gruwelijke feit zoo geschokt, dat men voor haar ver stand vreest. De moordaanslag te Leeu warden. Naar de L. C. verneemt, is de toestand van Akke Kobus, het meisje dat de vorige week aan het Nieuwe Kanaal te Leeuwarden door J. Appeldoorn op misda dige wijze werd aangerand, zeer bevredigend, zoodat zij reeds gisteren in het Stads-Zieken- huis door den officier van justitie en den reehtor-commissaris kon worden verhoord. Zij heeft weinig pijn aan hare drie won den in den hals en er bestaat gegronde hoop dat zal genezen. Een drama. Onder dit opschrift le zen wij in de N. C. De 27-jarige dochter van een niet onbe kend propagandist in den Raad van den Haag uit de arbeiderswereld, die haar vader wel eens meer verdriet gedaan had, stond, zonder dat deze er iets van wist, in liefdes betrekking tot een katholiek man, van wien later bleek, dat hij gehuwd was, doch ge scheiden van zijn vrouw leefde. Het tweetal liet zich reeds samen op één portret fotogra feeren, in zijn brieven sprak hij haar reeds als „vrouw" aan, en hij zou ook naar de wet van zijn eer3te vrouw scheiden. Een juffrouw, wonende aan de Vaillantlaan, bij wie het meisje diende, had wel de „verkee ving" bemerkt, doch achtte zich niet ver plicht den vader daarvan kennis te geven, omdat een meisje van zeven-en-twintig jaar h. i. verantwoordelijk voor eigen daden moet worden gerekend. Den 6. November kreeg haar meesteres bezoek van een paar vrouwen, familieleden van den in het drama betrokken man, of van diens wettige vrouw, die in een stort vloed van ruwe en gemeenc scheldwoorden tegen het meisje kwamen uitvaren en o.a. de bedreiging uitten, dat men haar „de her sens zou inslaan". Het meisje hoorde, zonder gezien te worden, dit geheele twistgesprek medo aan. Dien avond ging ze cen boodschap doen voor haar meesteresen kwam niet meer terug. Aan het huis der ouders werd kennis gegeven, dat „Anna zoek" was. en het geval werd daarop bij de politie aangegeven. Toen haar vader van een vergadering thuis kwam, keurde deze een aangifte bij de politie zelfs nog af, „als een meisje eens een uurtje later thuis komt." 'Uit het onderzoek bleek, dat ze voor haar meesteres bij den bakker beschuitjes gehaald had en daarop een dasje had gekocht voor den man uit het drama, dien zij den vorigen avond nog had ontmoet. Ze heeft zich met dit voorwerp toen naar zijn woning bege venom daar van zijn kostjuffrouw te vernemen, dat hij den avond passeerde bij zijn wettige vrouw. Den 8. December zagen schippers in de Laak een voorwerp drijven, dat ze eerst voor cen hond, daarna voor een jongen hielden. Door werklieden van de gasfabriek werd la ter op den dag het geheel naakte en vermink te lijk van een meisje uit den Trekvliet opge haald vermoedelijk was het daarheen ge dreven. Door de mannen werd een touw aan een der beenen gebonden, en het lijk zoo in het water vastgelegd naar oud en schier on uitroeibaar bijgeloof terwijl in middels de politic werd gewaarschuwd. De Voorburgsche politie telefoneerde aan de Haagsche. die den vader ontbood. Aan het lijk werden verschillende verminkingen of beschadigingen geconstateerd. Dc vraag rijst nu natuurlijkhebben we hier te doen met een moord of een zelf moord 1 De vader gelooft in verband met do op den dag van de verdwijning geuite bedreiging en den aard der verwondingen te moeten opmaken, dat er hier sprake is van moord. Hij was vroeger zelf een tijd lang als schip per werkzaam, hesft toen meermalen lijken zien ophalen en meent uit kleur en toestand van het Hik te moeten opmaken, dat het hoogstens vijf dagen in plaats van vier we ken in het- water hoeft gelegen. Bij den offi- ei'M" van justitie drong de vader op een on derhoek aan, en het. lijk is toen opgegraven en geschouwd. De ju?t:t»e moente moeten denken aan zelfmoord, te meer daar de man uit' het drama zijn alibi heeft kunnen bewijzen hij was bij zijn wettige vrouw. Een drama dus. dat wellicht nooit zal worden opgehel derd Aanslag op een rijksveld wachter. Een paar dagen geleden was de rijksveldwachter-jachtopziener K. Stel Borger op surveillance in het jachtveld van Buinerveen, toen hij drie stroopers ontdek te, ieder van een jachtgeweer voorzien. Stel bemerkende, gingen zij op de vlucht, door den rijksveldwachter achtervolgd. Een der stroopers keerde zich op een gegeven oogen- blik, toen Stel ongeveer 100 pas afstand was genaderd, om en dreigde hem te zullen doodschieten als hij niet bleef staan. Toen Stel verder ging, schoot de strooper zijn ge weer af. Stel kreeg het schot hagel in 't gezicht, boven het oog, 2 hagelkorrels in neus en kin een. De pet zat vol hagelkor rels, die niet voldoende kracht hadden om door de kleeren heen te gaan. Stel achtervolgde de stroopers nog, maar moest het ten slotte opgeven, daar hij vrij erg bloedde en duizelig werd. De stroopers bleven onbekend. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Overtredingen der loterij- w e t. Men meldt aan de L. C. Tegen J. K. te Rotsterhaule is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der Loterijwet. Hij had een spel georganiseerd door verschillende houtjes te voorzien van namen van visschen, welke houtjes aan de bezoekers werden ver kocht. Hij nam dan zelf uit oen bak met houtjes, waarop dezelfde vischnamen ston den, één houtje, en als daarop dezelfde naam voorkwam, die ook op een verkocht houtje stond, dan had de kooper daarvan een prijs gewonnen. De politie was van oor deel, dat dit geen behendigheidsspel, maar zuiver kansspel was, hetwelk bij de wet ver boden is. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Winters wijk gemeld Door de marechaussee is hier de eerste overtreding van de Loterijwet geconstateerd. De dames M. hadden n.l. een fraai gebor duurd kussen verloot. De marechaussee kreeg er spoedig de lucht van, en uitvoering geven de aan de wet, kregen de dames haar pro ces-verbaal. De gelukkige winnaar wilde echter zijn prijs niet afstaan. Een kaas-kwestie. Te Hoorn werd dezer dagen door een kaashandelaar eene partij kaas gekocht, niet per gewicht, maar per kub. M., en wel voor f 38. De verkooper was echter verbaasd, toen hem bleek, dat hij nu voor dien prijs 125 commissie- of ruim 200 gewone kazen moest leveren. Hij wilde daarom den koop niet laten doorgaan, doch de kooper eischte in dat geval f 40 rouw koop, hetgeen door den verkooper werd ge weigerd. Naar ons gemeld wordt zegt het N. v. d. D. is thans sprake van het vragen van eene rechterlijke beslissing. De politie te Middelburg heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen vier jongens tusschen 'de 18 en 21 jaar, wegens het uit geven van verzilverde centen voor kwartjes. Postwisselverval8cking. Aan het postkantoor te Amsterdam is een bewoonster van Utrecht gearresteerd, wegens postwisselvervalsching. Een dief. Zaterdagnacht werd door cen beambte van het Maasstation te Rot terdam een man betrapt ,die bezig was een koffer te stelen uit een der bagageloodsen. Een der nachtwakers loste eenige revolver schoten op den inbreker, die daarop het ha zenpad koos en in de duisternis wist te ont komen. .Een wanhoopsdaad. Op do spoorlijn GoudaMoordrecht is Maandag morgen gevonden het verminkte lijk van den 20-jarigen V., uit Moo'rdrecht. Waarschijn lijk heeft hij zich laten overrijden door den laatsten trein uit Gouda. Het hoofd was van den romp gescheiden. Uit- achtergelaten brie- yen moet blijken, dat deze wanhoopsdaad is gepleegd uit tegenzin in den militairen dienst, waarvoor V. eerstdaags zou worden opgeroepen. *-— Ongelukken. De 30-jarige land bouwer M., te Alfen, is door do duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Hij laat een weduwe en vier kinderen onverzorgd achter. Te Vianen heeft de drogist Van der Hoop, bij het vullen van een flesch met naphta. doordat de damoen vlam vatten, zulke lievige brandwonden in het aangezicht gekregui, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Door den trein god oo d. Zater dagavond is op het station Emmerik de con ducteur der S. S., van E., doordat een post- kar hem onderste boven reed, op de rails gevallen, onder een trein geraakt esn gedood. Tramongeluk. Op de brug over den Singel bij 't Koningsplein te Amsterdam Zaterdag cen verpleegde in 't Oude Mannen- cn Vrouwenhuis aan den Amstel door een tramwagen aangereden en onder het voorbal- con geraakt. Nadat een geneesheer de eerste hulp verleende, werd de man, wiens rechtcr- bovcnarm gebroken was, naar het Binnen gasthuis gebracht, waar hij na korten tijd overleed. Eene n i e t-a llodaagscho vondst. Mon schrijft aan het Vad. Op het strand te Vlieland had men dezer dagen een niet alledaagsche vondst. Men vond een kist, waarin een slang van 3.40 M. lengte, vermoedelijk een boa constrictor. De kist was gemerkt „Singapore". Een wonderhaan. Bij een inge zetene van Meeuwen (N.-Br.) is een haan gefokt, welke o-p den kop behalve den kam twee rechtopstaande horentjes draagt, ter lengte van ongeveer 5 c.M. School- en Kerknieuwe. !s-G ravenhsse, 23 December. Examen Wiskunde, L. O., art. 65. Opge roepen, opgekomen en afgewezen 3 cand. Examens Middelbaar Onderwijs. Staathuishoudkunde, K X. Geëxamineerd en toegelaten de heer J. van Ethinger, van VGravenhago. Geschiedenis, K VIII. Geëxamineerd twee candidaten. Toegelaten de heer J. Zijlstra, van Haarlem. Nederlandsch, K VII. Geëxamineerd en

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3