iV. 177. 4"" jattrgniig. Vrijdag 29 December 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MET VOLLE ZEILEN. ABONNEMENTSPRIJS i Per 8 maacdea root Amersfoort f 1.25. Idem franoo per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Doze Couiant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft Co. (Jtrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN f 0.75. - 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren ia-dit Blad bjj aoonnoment Senn circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De schoolstrijd in Pruisen. I Op eon ongewonen tijd is ditmaal de land dag van he-t koninkrijk Pruisen I :jcengeroe- pon. In den rogel geschiedt dat eerst in Ja nuari. Nu is het reeds in het begin van De cember geschied, hoofdzakelijk om eene spoe dige behandeling mogelijk te maken van bet wetsontwerp tot regeling v.::i den onderhouds plicht der openbare lagere scholen, dat ter stond in liet begin van do zitting bij den landdag is ingediend en nu in handen van eene commissie is gesteld. Tot de indiening van dit* wetson tv/ei p werd de reg. uitgenoo- digd door een besluit, dat den 13. Mei 1904 met groote meerderheid door het huis van afgevaardigden -nmoinen werd. Daarh"' werd verlangdhet ontwerp van eene wet tot re geling van het onderhoud der scholen en der leermiddelen met wegneming van onbillijke ongelijkheden in de belasting van de „Schul- verbande" ("de lichamen waarop deze onder- lioudslast is gelegd) en in het dienstinkomen van de onderwiizers. Die regeling is thans zeer gebrekkig. Het gezegde is bekend, dat Pruisen de overwin ningen van de jaren 1886 en 1870 in do eerst,e plaats aan zijne onderwijzers te dan ken heeft. Maar daar kan mot reden bijge voegd worden, dat wanneer het onderwijs in Pruisen op een hoogen trap staat, dat niet. aan eene goede wetgeving te danken is. Al thans niet op het gebied van het lager on derwijs. Dc grondwet van 1850 geeft in do artikelen 20 tot 26 cenige regelen, die voor de regeling van het onderwijs als richtsnoer moeten dienen, maar heeft die regelen in art. 112 weer buiten werking gesteld cn, tob aan de afkondiging van eene algemeene wet tot regeling van liet lager onderwijs, den bestaanden toestand bestendigd. Eene algemeene wet laat nog steeds zich wachten. Eens is eene i -ging daartoe beproefd; in 1S92 diende de toenmalig! mi ni-ter van eeredienst, het departement waar onder het onderwijs is begrepen, graaf von Zedlitz-Trütschler, het ontwerp is van zulk eeno algemeene regeling. Dat ontwerp ver wekte een geweldigen storm in allo liberale kringen, die den Koning bewoog het. in te t rekken en een anderen minister te benoe men. Men heeft het op dit gebied nog niet. verder gebracht dan tot eene partieele rege ling van enkele onderdeden. Zoo is in 187° liet schooltoezicht geregeldin 1?23 is voor do pensioneering en in 1897 voor do traktementen van de onderwijzers eene voor- loopige regeling gemaakt. In dezelfde lijn beweegt zich hot thans ingediende wetsont werp liet wil de nu "-diende, dikwijls te genstrijdige en uiteenloopende bepalingen betreffende den onderhoudsplicht van school gebouwen en leermiddelen vervangen door eene regeling, die eenheid brengt :n den nu hecrschendcn chaos. De thans bestaande rechtsonzekerheid en de noodzakeliikheid tot wijziging van den toestand wordt in de memorie van toelicl) ting aldus geschetst: ..Iïcfc beeld, dat de sclioolonderliord- plicht niet de onderling verschillende rechts gebieden, met de veelvul.'.'g onderscheidene dragers van de volkssehoollasten rn de'onbe stemde en afwisselende maatstaven van ver deeling vertoont, is hierdoor geheel vaag en onduidelijk geworden omdat do verschillende rechtsgebieden dikwijls in ééne provincie, ja in één district door elkaar liggen en door plaatselijke gebruiken en bepalingen veelal gewijzigd worden. Het bestuur en de rech ter trachten dikwijls te verpoefs den rechts- grondslag voor den onderhoudsplicht vast. te stellen en dengene, op wien die last drukt op te sporen. Telkens weer komen er nieuwe vragen op. die tot langdurige en kostbare rechtsgeschillen leiden en tusschen de be trokkenen verbittering en onvrede verwek ken. „Het is tot dusver aan de wetgevende macht niet gelukt, ondanks herhaalde pogin gen, het onderhoud der scholen naar een voor allen geldenden maatstaf te regelen en op een vasten grondslag te plaatsen, die twijfel afsnijdtDe klachten over den druk en de ongelijke verdooling van de volkssehoollasten zijn steeds grooter gewor den. Om de bestaande misstanden uit den weg te ruimen, zal het onderhavige wets ontwerp, tot uitvoering "van artikel 25 der grondwet, de overdracht van den school- onderhoudsplicht op de burgerlijke gemeen ten ten uitvoer brengen." Door aan de gemeenten de verplichting tot het oprichten en onderhouden van de openbare volksscholen en tot het opbren gen van de daartoe vereischte kosten op te dragen, sluit het wetsontwerp zich aan bij den nu reeds in de meeste plaatsen bestaan- den toestand. Van de 36,756 openbare lagere scholen, die in de 29,293 gemeenten van den Pruisischen staat bestaan, worden thans 22,784 door de burgerlijke gebeenten on derhouden. Er worden j "gelen gesteld om gemeenten, die op zich zelf niet in staat zijn tot de vervulling van dien plicht, met ande ren te verbinden tot een „Schuiverband." De staat treedt niet alleen regelend, maar ook helpend en steunend op; ao saibsidiën, die de staat verleent voor het onderhouden van scholen, zullen van 17i tot 25 millioen mark verhoogd worden. Wanneer de nieuwe regeling z^ch hiertoe bepaalde, dan zou zij waarschijnlijk niet op groot verzet stuiten. Uitdrukkelijk wordt erkend, dat de bepalingen tot regeling van den onderhoudsplicht eeno menigte lastige geschillen uit den weg ruimen en, wat de verdeeling van de lasten betreft, over 't al gemeen met de regelen der billijkheid over eenkomen. Met andere bepalingen echter is de in genomenheid minder groot. Een der grieven is, dat de gemeenten, die de school moeten betalen, wat de benoeming van de onder wijzers betreft, in hunne rechten worden be perkt. Regel was tot dusver, dat de gemeen tebesturen de onderwijzers benoemden en dat de organen van het schooltoezicht de benoe ming bekrachtigden. Voortaan zal het om gekeerd zijn; de gemeentebesturen zullen eene voordracht doen en het schooltoezicht zal benoemen. Bij het bezetten van plaatsen met besturende bevoegdheid zullen de ge meentebesturen gehoord worden, maar de bezetting zal zelfstandig door het schooltoe zicht geschieden. Ook tegen dc samenstelling van de school besturen worden bedenkingen gemaakt, in zonderheid tegen de bepaling, die aan het geestelijke element van rechtswege eene plaats in die besturen verzekert; de geeste lijken zullen daarin niet gekozen worden wegens hunne bijzondere geschiktheid om schoolzaken te bcoordeelen, maar als ver tegenwoordigers van de Kerk wordt hun een rcchtstreekschc invloed op de school toegekend. Het voornaamste bezwaar tegen de voor gestelde regeling ligt echter op oen ander gebiod. Daarover in een. volgend artikel. Dultschland. De door de Temps vermelde verklaring van den Duitschen Keizer over de Marokko- kwestie, waarvan onder ue telegrammen reeds melding gemaakt is, luidt in haar ge heel aldus „Men heeft ongelijk met te zeggen, dat er om mij heen eene oorlogspartij bestaat. Die partij bestaat niet. Al mocht hij bestaan, dan zou dat van volstrekt geen beteekenis zijn, want het komt mij alleen toe een be sluit te nemen. Ik wil den oorlog niet, om dat ik den oorlog zou beschouwen als strij dig met mijn.plicht voor God en jegens mijn volk. Ik ben geërgerd geworden door som mige kwetsende handelingen van den heer Delcassé. Maar ik breng alle hulde aan den tact en de flinkheid van den lieer Rouvier. Ik zal niets doen om moeielijkheden te ver wokken. En ik heb aan graaf Tattenbach de meest conciliante instruction gegeven." Frankrijk. De datum der verkiezing van den presi dent der republiek is nog niet officieel vast gesteld. Dc Temps meent te weten, dat de verkiezing zal pflaats hebben Dinsdag 16 Januari en niet, zooals eerst was opgegeven, den 18en Januari. Rusland. Volgens eene mededeeling van het Berl. Tageblalt heeft de Czaar in zijn antwoord op den gelukwensch van Keizer Wilhelm, bij gelegenheid van zijn naamdag, gewaagd van den ernstigen toestand, waarin Rusland verkeert en gezegd, dat hij onder het leed, dat zijn land treft, diep gebukt gaat. Hij zou hebben gezegd: „Wij doorleven zware tijden, maar ik hoop, dat wij de crisis wel dra te boven zullen zijn, zonder dat aan het land onherstelbaar nadeel is toegebracht." Tegenover berichten, dat de positie van graaf Witte zou zijn geschokt, verzekert de Politische Korrespondenz, op grond an eene mededeeling van uitstekend ingelichte zijde uit Petersburg, dat die positie tegenwoordig volkomen bevestigd is. Hij geniet het volle vertrouwen van den Czaar en heeft niet het minste van de hofcamarilla te vreezen, om dat de minister van het keizerlijke hof baron Freedericksz, grootvorst Nikolai Nikola je- witsch en de adjudant-generaal graaf Igna- tiew de warmste vrienden van den minister president zijn. Petersburg28 Dec. Het aantal stakers in Petersburg bedraagt 37,000 maneenige fabrieken en werkplaatsen, wier eigenaars vreesden, dat zij gedwongen zouden worden het bedrijf te staken vóór het Kerstfeest, werden gesloten. De schade van de stakers aan loonen bedroeg in de laatste week 528,000 roebels. Moskou, 28 Dec. (Peteröburgsch belegraaf- agentschap). Heden werd het geschutvuur in do stad zeldzamer vergomen. Op omstreeks 20 huizen, waaruit geweerschoten tegen do pa trouilles werden gelost, werden kanonschoten afgevuurd, De beschadigingen van drie huizen waren slechts onbeduidend. De revolutionai ren verspreiden in de stad kennisgevingen, waarin zij verklaren, dat er heden wapen stilstand zal zijn, maar dat morgen de strijd! op nieuw zal beginnen. De straten, waarin borrikaden waren op- gericht-, leveren een treurig gezicht. De pa len met telegraaf- en tramwegdraden zijn omgehouwen; vernielde wagens liggen op de straat. Heden morgen lieersckte er in de stad eetie levendige beweging. Door eene gerechtelijke beschikking is het verschijnen van het blad Borba verboden, totdat er een vonnis zal zij.i uitgesproken. Heden zijn alle leden van het hier gevestigde revolutionaire comité ge vangen genomende briefwisseling van het comité, bommen en helsche machines zijn in beslag genomen. Verder zijn neg tien revo lutionairen in hechtenis genomen. Bij; de arrestatie van de revolutionaire kohorto wer den eene menigte bommen gevonden. Heden werd een onbekende met twee bommen ge arresteerd twee andere bommen werden ge vonden in een particulier huis. Een bende van 300 gewapenden drong de woning bin nen van liet hoofd der veiligheidspolitie en vermoordde dezen. Omstreeks duizend gewa penden deden een aanval op het pol-'tiege- ■bouiw maar werden met zwaar verlies terug geslagen. Tweehonderd wagens met levens middelen weiden door de opstandelingen ver nield dc levensmiddelen werden wegge bracht. De prefect heeft vergunning gegeven ieder dood te schieten, die telegraaf- of tele foondraden tracht te beschadigenverder heeft hij alle openbare vergaderingen verbv den met uitzondering van die van den ge meenteraad, senatoren en. overheidslichamen. De werklieden van verscheidene fabrieken hebben heden het werk hervat. Morgen zal dit gebeuren in de slachthuizen en drukke rijen. De raad van de arbeiders-gedeputeer den zal heden nacht bijeen komen, om te beraadslagen over de hervatting van ten arbeid. Wat bet aantal slachtoffers betreft, kan worden, medegedeeld, dat volgens de opgaven van het bureau van de doktersverecniging daarbij 105 dooden en 650 gewonden zijn opgegeven. Er liggen echter in het lijkenhuis van de wijik Sulchow omstreeks 1000 dooden, wier identiteit niet vastgesteld is. Moskou, 28 Dec. (Petersburgsch Telegr nf- agentschap). De artillerie beschoot heden een huis in de Sadowaja. De winkels in dc hoofd straten zijn geopend. Over den strijd, die verleden Zondag in de straten van Moskou werd gevoerd, be richt een correspondent van de Köln. Ztg. Vermoeid door den strijd van Zaterdag, werden de troepen 's avonds om negen uur naar de kazernes gezonden. De opstandelin gen trokken daar partij van, om in den nacht op Zondag nieuwe barrikades op te werpen binnen een veel uitgestrekter kring. Tal van straten zijn afgesloten met barrika des, greppels en draadversperringen. Er zijn er vooral veel op het oude Triomf-plein, op den Brester straatweg, de Sadowa, de Bron- naja, de Nikolskaja, op den Zwetnojboule- vard, het Troebnoj-plein en bij den Karet- nirjad, in de Dolgoroekofstraat en zelfs aan den anderen oever van de Moskwa. In de drukkerij van Sitin hebben zich de zetters verzameld. De geheele arbeiderswijk met de aangrenzende straten was tegen den avond verbarrikadeerd. Men vertelde dat de lei ders van den opstand het midden van de stad willen afsluiten, ten einde tijd te win nen, in de hoop dat een deel van de troe pen zich bij hen zouden aansluiten. Zondag hadden de troepen een zwaarderen dag dan Zaterdag, daar, gelijk gezegd, de barrika des veel talrijker zijn geworden. De artillerie vernielt ze met granaten, de brandweer ver brandt dc lioutdeelen en voert, hot ijzer weg. Op de barrikades zijn verscheidene huursle- don gevonden. Op enkele punten violen bloe dige botsingen voor. De opstandelingen na men bezit van onbewoonde huizen en scho ten uit de vensters op de troepen. In de Karetnirjad werden twintig gendarmes, die de barrikades opruimden, door honderd op standelingen overvallen. Slechts een gen darm ontkwam ongedeerd. Een andere af- deeling gendarmes vuurde hierna op de op standelingen. In de Archangelsche straat werd een halve compagnie van het regiment uit Kiëf uit een huis hevig beschoten. Do artillerie nam het onder vuur en schoot er vier bressen in. In de buurt van het Nikolaj- station kwam het tot een formeelen slag. Dc opstandelingen rukten van twee kanten aan om het station te bezetten. Het vuur van machinegeweren en kanonnen verstrooide hen. Ook op andere plaatsen werd gevuurd. De projectielen vlogen ver in liet rond en doodden vele menschen. 's Avonds waren op do Sadowaja en het Negünni prospekt allo barrikades genomen. Na achten hoorde men nog slechts enkele kanonschoten en salvo's. Voor het stadhuis en het paleis van justitie waren machinegeweren en kanonnen opge steld, daar men vreesde voor een aanval van de opstandelingen, die denken dat het gold van de gemeente daar bewaard wordt, 's Avonds waren alle huizen gesloten cn was het komen op straat verboden. Inmiddels gaan alle papieren aan de Moskouscho beurs de hoogte in, daar de banken hun werk voortzetten en Petersburg zich rustig houdt. De hevigheid van de revolutionaire on lusten te Moskou neemt eerder toe dan af, en de orde is nog lang niet hersteld. De troepen, die voor de onderdrukking van den opstand worden gebruikt, zijp be trekkelijk weinig talrijk. Admiraal Doebas- sow bedient zich voornamelijk van de kaval- lerie" en met name van het le regiment Donsche kozakken, het. 3e regiment dragon ders van Somny en de drie regimenten Don- Svh; kozakken nos. 31, 32 en 34. De negen batterijen van de le artillerie-brigade der grenadiers worden ook gebruikt. Eindelijk is een Petersbursch dragonder-regiment van Twer naar Moskou overgebracht. Geen enkel van de acht grenadiersrogi- mentcn, die in Moskou aanwezig zijn, heeft aan de straatgevechten deelgenomen. Sints de muiterij van het regiment Rostow staan de infanterietroepen onder verdenking. Hier uit valt af te leiden, dat wanneer de ge regelde troepen in Moskou het overwicht van de bewapening hebben, de getalsterkte zeker behoort aan de opstandelingen. Het strijdplan van de opstandelingen hij het begin van den strijd omstreeks het mid daguur van 23 December bestond, volgens een bericht uit Moskou van de Nowoje Wremja hierin, dat het Nikolaistation, d. i. het station van de MoskouPetersburgschc - lijn, zou worden bezet om de ver binding met de hoofdstad aan do Ncwa af tc snijden, verder het stadhuis en de rijksbank te nemen en hierna ccnc voorloo- pige regeering uit te roepen. Tot uitvoering van dit plan hebben de opstandelingen op talrijke punten van de stad barrikaden op gericht en van hier uit met de wapenen in de hand den strijd togen het staatsgezag geo pend. De strijd is niet alleen zeer lievig, maar ook buitengewoon bloedig. Artillerie, kavallcrie en machinegeweer-afdeelingcn zijn Naar hel Ziveedsch 22 door Pn. WIJSMAN. Selma ging ontstemd haar onaangename boodschap overbrengen. (Het ©enige vfiat zij doen kon was, haar in een zoo min moge lijk kwotsenclen vorm te geven. Toch zag zij wel dat Nina's weigering een diepen in druk op Garvell maakte en, in haar mede lijden met iemand die bedroefd was, zocht zij naar een paar troostende woorden. Op het oogenblik toen Garvell zijn "hoed opzet te en de dour opende vond zij die werke lijk „Nina. kan soms wel eens een weinig las tig zijn, maar later is zij dan weer dubbel vriendelijk en je kunt niet golooven, Göran, hoe allerliefst zij' dan is." Ondanks zijne teleurstelling en boosheid moest hij toch glimlachen om di© aardige troosteres en haar kinderlijk streven hem gerust te stellen. Maar in dien glimlach sprak toch duidelijk zijn verdriet. Hij zag het geval niet zoo licht in als zij. Nina was intusschcn uit haar verdooving ontwaakt. Het besef van de werkelijkheid overstelpte haar met een knacht, alsof zij nu voor het eerst den samenhang daarvan begreep. Met haar loshangende haren wierp £ij zich op het bed. O, kwaiu die hoofdpijn van gisteren maar weer terug, dan zou zij tenminste niet kunnen denken Of zij uren of minuten in dien tostand gelegen had zou zij niet kunnen zeggentoch wist zij dat er iemand in de kamer gekomen was, die nu bij haar bed zat en vriendelijk de verwarde haren glad streek. Zonder te zien wist zij dat het hare moeder was. Na een kort poosje hief zij, het hoofd van de kussens op en legde het op moeders schoot. En langzamerhand kwamen de woorden, eerst afgebroken en zonder samenhang, hare gevoelens vertolkende, om hierdoor verkla ring te geven van haar gedrag. En meer en meer kwam er zin in dien óngeregeldeu woordenvloed, die al sneller en driftiger stroomde, zoolang tot moeder er alles van wist en alles met haar gevoelde. Nina had geen geschikter vertrouwelinge, die haar beter verstond, kunnen vinden, want moeder en dochter waren geestelijk verwant. De trotsch van hare moeder deelde in 't gevoel van hare grieven en met van toorn fonkelende oogen zat mevrouw Alle- nius te luisteren naar Nina's verhaal. Zijl had het eerst niet begrepen dat er achter dat hardnekkig stilzwijgen eene beleediging stak. Zij liefkoosde het mooie haar nu niet langer. Nina had haar hoofd weer van moeders knie opgeheven en nu zaten zij onbewegelijjk te genover elkander, beide over het zelfde on derwerp denkende. „E'n wat wil je nu doen, Nina?" „Ik weel, hot, niet,. Ik weet niet anders dan dat ik hem nooit weer wil terug zien." „Dat, wil ik ook niet. Als hij 't waagt nog weder hier tc komen, zal ik hem persoon lijk mijn huis verbieden. Over mijn drempel komt hij niet meer." En zij had geen woorden kras genoog om zijn karakter te vonnissen. Hij had zich zoo gedragen omdat hij een avonturier was, die niets anders bedoelde dan carrière te maken cn aanzienlijke patiënten te krijgen. Hij wist wel wat hij deedDe dameswereld die hem tot: den mode-dokter gemaakt had, moest ge vleid en gehuldigd worden, omringd niet zijme attenties zoo lang mogelijk. Op de mid delen kwam het minder aan. Maar dit ging voor Nina te ver. Zeker hij was gevoelig voor 't, betoon van genegenheid cn ook lang niet onverschillig voor het be halen van voordeel, maar tot zulke inhalige berekeningen achtte zij hem njet in staat. En nu hij zoo minachtend en in zulke, overdrevon uitdrukkingen beschreven werd, verscheen liiji plotseling weer in hare ver beelding voor haar, zoo goed en teeder, met die groote lichtblauwe oogen die van innige hartelijkhoid straalden, en bereid zich elke opoffering tc getroosten voor zijne naasten. Alles aan hem was waarlijk niet louter schijn en bedrog. „Neen," zeide zij opeens driftig. „Ga niet vorder, moeder. Dat zou onbillijk zijn tegen over hem. Laag is hij niet." Bij, deze woorden barstte er een tranen stroom los. De rest van de onnatuurlijke stijfheid der laatste dagen smolt, weg in die tranen. En toen mevrouw Allenius hier zat met de hand van hare dochter tusschen beide de hare, en haar deelnemend aanzag, wijzig de zij ook haar oordeel en hare gedachten sloegen een andere richting in. „Je hebt hem nog lief, ondanks alles," zeide zij, langzaam. Nina's tranen vloeiden niet meer. Zij hief het hoofd op en bleef voor zich uit staren zonder iets te zien. „Of ik hem lief heb..." zeide zij. „Mis schien nog wel... Maar ik kan cn wil hem nooit terug zien. Neen nooit! Want ik kan nooit vergeten wat ik weet." „Wat weet je?' „Ja, wat ik nu weet," herhaaldo zij bijna fluisterend; „ik weet dat hij niet t,e vertrou wen is. Begrijpt u goed wat dat is iemand op wien men niet rekenen kan?" In don open, maar angstigen blik dien zij bij deze woorden onderzoekend op 't. gelaat barer moeder vestigde, lag duidelijker dan zijl had kunnen uitspreken, de verklaring van haar hopeloos verdriet. XI. Ei' waren brieven gewisseld en Garvell wist nu dat Nina hem niet meer wilde ontvangen. Maar hij kon zich daarin niet voegenhet wilde er niet bij: hem in dat alles tusschen hen uit zoude zijn. Hij vond dit ongerijmd. Zoo groot achtte hij zijne schuld niet om zulke gevolgen te wettigen. Hij kon ook niet gelooven dat hare liefde voor hem nu in eens gestorven zoude zijn. Zoo licht sterft iets, dat zoo krachtig, gezond en warm is, als hare liefde geweest, was, niet. Hij wist het immers hoe machtig die genegenheid van haar was uitgegaanhoe die hem had ge huld in 't gevoel van een rijken, nimmer eidigenden schat. En hij verlangde daarnaar als naar een bedwelmenden drank dien men op den duur niet. meer missen kan Eerst nu begreep hij ten volle wat zij voor hein was geweest. En hij! schreef den oenen brief voor en den anderen na, met zelfbeschuldiging en zelfverdediging; met hartstochtelijke woor den van liefde, inet de dringende bede om haar te mogen zien. Want daarop vertrouw de hij ten stelligste, dat als zij elkander maar konden spreken, alles terecht zoude komen. Maar Nina liet do briovon liggen waar men ze voor haar neerlegdesoms verliepen er uren, ook wel halve dagen eer zij ze open de. Als zij die dan las had zij de gewaarwor ding van haar eigen wonde open te rijten en met eiken brief van Göran word het voor haar onmogelijker hem weer te ontvangen. Hij begreep immers niet, of veinsde niet, te begrijpen, waarover de kwestie was ontstaan. Trouwens dit begreep geen der anderen. Selma liet telkens als zij een brief van Göran aan Nina bracht en zij zorgde er voor dit altijd persoonlijk te doen -- haar blik verwijtend op haar nichtje ruston. Reeds uit de wijze waarop zij den brief voor deze neerlegde sprak eene aanbeveling dien tc lezen en er goed over te denken. De wijze waarop haar vader de zaak op nam was andors, maar toch ook afkeurend. Verscheidene dagen lang zag hij; er huiten- gewoon neerslachtig uit, en scheen telkens iets te willon vragen, tot, hij haar ten laat ste op een avond dat zij alleen waren, ern stig onder handen nam. Zij moest hem omtrent iets opheldering geven „Had Garvell niet onmiddellijk hunne ver loving publick bekend willen maken en er op aangedrongen dat zij als verloofden zou den optreden?" „Ja. „Wie had dit toon togen gehouden? Im mers zij?" „Ja." Wordt ervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1